مشاوره، سوال و درخواست مطالب فضای سبز

somayehfaridi

عضو جدید
یک هزار متری هست
میخام ابادش کنم
نمیدونم چکار کنم
از دوستان متخصص تقاضای راهنمایی دارم
از بیان تجربیاتتون هم کمال تشکر را داریم
//
از هرس هم اگر کسی چیزی میدونه یا مطلب جامعی داره ممنون میشم کمکم کنه
هرس فرم و همون هرس فصلی هر دو تا را نیاز دارم
و یه چیز دیگه با اینکه تجربه چندانی در مورد هرس نداشتم ایا از پسش بر میام ؟

سلام
لطفا بفرمایید زمین شما در کجا قرار دارد (استان)
آب و هوای منطقه چگونه است؟
تعداد روزهای ابری بیشتر است یا روزهای آفتابی؟
رنگ خاک در چه مایه هایی است؟ به سرخی میگراید، یا زردی یا تیرگی و.....؟
دسترسی به آب دارید؟
میخاهید یک کار دائمی ایجاد کنید یا موقت؟
چقدر میتوانید هزینه اولیه را فراهم کنید؟
امیدوارم بعد از جواب دادن به این سوالها، منم بتونم به شما کمک کنم.
تقربا منم دارم به یه همچین کاری فکر میکنم.
من زیاد هرس نکردم
ولی در هر کاری اگر ترس را بذارید کنار و دل به دریا بزنید و شروع کنید حتما موفق میشوید. اونایی که الان هرسکار ماهرین قبلا بلد نبودن، پس از این بابت نگران نباشید، حتی اگر در دفعات اول کار را خراب کردید نباید ناامید شوید.
چه درختی را میخاهید هرس کنید
یکی از دوستای من یه جزوه داره درمورد هرس ولی فایل نیست که بتونم بفرستم

نوید7

عضو جدید
شرح پروژه

شرح پروژه

گیاهان به گروه های:
نام فارسی نام لاتین دلیل
کاکتوس CACTACEAE بافت خشن که نزدیک به سبک ترش متال است.
ایریکاسه ERICACEAE گلدارودارای بافت نرمه
سرخس گیاهی است آغازین (ممکن است که در زمانهای دور این قدرت وجود نداشته باشه)
گلستارگان ASTERACEAE مرزی بین لطیف و خشن
تقسیم می شوند.
گونه ها نیز بستگی به آب و هوادارند.
بعد از قطحی شدن مسایل اولیه(آزمایش مواد خاک وتوافقات اولیه) گلدان یا باغچه،واکمن ها(باید یک جور باشند.)،کودها ی طبیعی (که من می توانم درستشان کنم.)،دوربین ، فرم اندازه ها و محفظه عایق (خودم طراحی شان کردم مانع از خارج شدن صدا می شود البته الزامی نیستند مگر کنار هم باشند.
دسته بندی موسیقی:
سبک نوع
ترش متال آزار دهنده و خشن
طبیعت بسیار آرامس بخش
کلاسیک آرامش بخش
البته باید موسیقی تند،بدون موسیقی و شاید مسخره به نظر برسد اما حرف زدن انسان با گیاه را نیز باید اضافه کرد.
هدف:اگر بشه گیاهان روبا موسیقی شکل و رشد داد می توانیم گیاهانی به شکل های متفاوت داشته باشیم!!!! مثلا فرض کنید گل های عزاداری ها بافت بسیار خشنی داشته باشند!!! یا گل های عروسی بافت بسیار نرمی داشته باشند. یا اگر بشه گیاهانی تولید کنیم که به موسیقی واکنش بیشتری نشان بدهند چون احتمالاواکنش در برابر موسیقی به یک قسمت گیاه واگذار شده(درست مثل غده هیپو تالاموس در انسان)
بودجه: اگر پروژه خیلی بزرگ نشه با 200هزار تومان هم میشه تمامش کرد.(البته بدون کارهای آزمایشگاهی چون خوب میشه اگر درعمل فتو سنتز گیاهان بعد از پروژه نگاهی انداخت.

Lina!

عضو جدید
چگونه می توان باغی پر از پرنده های گوناگون داشت؟
با کاشت گیاهان جاذب پرنده!
- با کاشت گیاهانی مثل پیراکانتا، انگور، یاس وحشی، زیتون، زغال اخته، اسپیره ، امید الدوله و .... +گیاهان معطر که جاذب پرنده هستند می شه تا حدودی این خواسته رو برطرف کرد. البته اگر پرنده های خاصی مدنظر باشه باید برای انتخاب گیاه وارد جزئیات بیشتری شد.
- برای جذب پرنده مکان هم بی تاثیر نیست، آماده کردن مکان هایی آرام و به دور از رفت و آمد مستقیم و شلوغ انسان و وسایل نفلیه
- وجود آبنما، برکه، حوض (به طور کلی آب جمع شده) که گاهی باعث جذب پرندگانی برای رفع تشنگی می شه

نوید7

عضو جدید
گیاهان به گروه های:
نام فارسی نام لاتین دلیل
کاکتوس CACTACEAE بافت خشن که نزدیک به سبک ترش متال است.
ایریکاسه ERICACEAE گلدارودارای بافت نرمه
سرخس گیاهی است آغازین (ممکن است که در زمانهای دور این قدرت وجود نداشته باشه)
گلستارگان ASTERACEAE مرزی بین لطیف و خشن
تقسیم می شوند.
گونه ها نیز بستگی به آب و هوادارند.
بعد از قطحی شدن مسایل اولیه(آزمایش مواد خاک وتوافقات اولیه) گلدان یا باغچه،واکمن ها(باید یک جور باشند.)،کودها ی طبیعی (که من می توانم درستشان کنم.)،دوربین ، فرم اندازه ها و محفظه عایق (خودم طراحی شان کردم مانع از خارج شدن صدا می شود البته الزامی نیستند مگر کنار هم باشند.
دسته بندی موسیقی:
سبک نوع
ترش متال آزار دهنده و خشن
طبیعت بسیار آرامس بخش
کلاسیک آرامش بخش
البته باید موسیقی تند،بدون موسیقی و شاید مسخره به نظر برسد اما حرف زدن انسان با گیاه را نیز باید اضافه کرد.
هدف:اگر بشه گیاهان روبا موسیقی شکل و رشد داد می توانیم گیاهانی به شکل های متفاوت داشته باشیم!!!! مثلا فرض کنید گل های عزاداری ها بافت بسیار خشنی داشته باشند!!! یا گل های عروسی بافت بسیار نرمی داشته باشند. یا اگر بشه گیاهانی تولید کنیم که به موسیقی واکنش بیشتری نشان بدهند چون احتمالاواکنش در برابر موسیقی به یک قسمت گیاه واگذار شده(درست مثل غده هیپو تالاموس در انسان)
بودجه: اگر پروژه خیلی بزرگ نشه با 200هزار تومان هم میشه تمامش کرد.(البته بدون کارهای آزمایشگاهی چون خوب میشه اگر درعمل فتو سنتز گیاهان بعد از پروژه نگاهی انداخت.
انتقاد،پیشنهادی باشه با کمال میل می پذیرم

نوید7

عضو جدید
با تشکر یک سوال داشتم که می توانه خیلی به شما در طراحی هاتون کمک کنه:
اگر یک حیاط نسبتا بزرگ داشتید چه قسمت هایی در آن می گذاشتید؟
من شخصا
1-چند تا میز با مدل های کاربردی
2-برکه یا حوض کوچیک و یک آبنما در وسط
3- محوطه گل کاری و درخت کاری
4-پل با شکلی که به بقیه طرح بخونه
5-چند راه باپوشش،مساحت و رنگ مناسب

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با تشکر یک سوال داشتم که می توانه خیلی به شما در طراحی هاتون کمک کنه:
اگر یک حیاط نسبتا بزرگ داشتید چه قسمت هایی در آن می گذاشتید؟
من شخصا
1-چند تا میز با مدل های کاربردی
2-برکه یا حوض کوچیک و یک آبنما در وسط
3- محوطه گل کاری و درخت کاری
4-پل با شکلی که به بقیه طرح بخونه
5-چند راه باپوشش،مساحت و رنگ مناسب

سليقه ها متفاوته و نظر من اينه نبايد اينده رو فداي حال كرد برا يه باغ بزرگ بايد سعي بشه درختايي در اطراف باغ كاشته بشه كه بلند باشه و توپر بنحوي كه ديد باغ از بيرون محدود بشه

مرحله بعدي چمن كاري كل محوطه هست

حالا زمينه كار اماده هست چون هم محوطه باغ با درختايي كه در حاشيه كاشته شده از محوطه بيروني جدا شده و هم زمينه سبز باغ محياست تا هر سبكي رو كه دوست داريد كار كنيد ميتونيد توش از ابنما بركه راهروهاي سنگي سنگريزه اي و ياپل نيمكت و خيلي از ترفند هاي محوطه سازي استفاده كنيد اون ديكه بستگي به انتظارات صاحب باغ داره و سليقه خودتون

بازم نظر من اينه ميشه باغ رو بعلت بزرگ بودنش با كاشت درختچه هاا تا درختها و يا بوته كاريها به چند بخش تقسيم كرد محوطهاي براي مطالعه جايي مثل الاچيق براي جمع شدن و صرف يك عصرانه جايي براي بازي كودكان و حتي بزرگترها و در نهايط جايي براي خلوت كردن
حالا ميتونيد برا الاچيق از گلهاي رونده و اويز استفاده كنيد برا محوطه كودكان از شمشاد و نظاير اونها و براي محوطه خلوت و مطالعه از بيد مجنون ابريشم يا درختايي كه سايه انداز خوبي دارن من خودم توت رو پيشنهاد ميدم البته يكم نامتعارف هست اما واقعا زيبا در مياد اگه خوب و درست هرس بشه

هميشه در يك باغ بزرك جلوي اشپزخونه يه باغچه ترجيحا با نرده جدا كننده در نظر بگيريد و به سبك باغ اشپزخانه اي اونو كشت كنيد

و در محوطه ورودي در اطراف راهروي ورودي و رمپ هاي وروديتون هم از گلهاي فصلي استفاده كنيد

نوید7

عضو جدید
موضوع جدید

موضوع جدید

با تشکر از شما حالا بیاین فراتر بریم:
اگر یک مشتری به شما رجوع کنه و هیچ تصور کاملی از طرحش نداشته باشد،شما چگونه کمکش می کنید؟ وقتی اومد چه گزینه هایی برای سلیقه های مختلف در هر قسمت وجود دارد؟
اگر بشه با کمک شما دوستان یک فرم کامل و استاندارد درست کرد دیگر نباید در افکارمان دنبال طرح بگردیم.:razz::razz::confused::confused::cool::cool:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اگر یک مشتری به شما رجوع کنه و هیچ تصور کاملی از طرحش نداشته باشد،شما چگونه کمکش می کنید؟ وقتی اومد چه گزینه هایی برای سلیقه های مختلف در هر قسمت وجود دارد؟
اگر بشه با کمک شما دوستان یک فرم کامل و استاندارد درست کرد دیگر نباید در افکارمان دنبال طرح بگردیم.:razz::razz::confused::confused::cool::cool:

خوب ميدونيد اقليمها متفاوته البته اندازه باغها هم متفاوته نوع مصالح مود مصرف در مناطق مختلف هم باهم فرق ميكنه بنا بر اين بنظر من تنها فرم قابل استفاده ميتونه يك ورق سفيد باشه كه از مشتري بخواييد انتظاراتشو اونجا بنويسه و شما بهش كمك فكري بديد

Lina!

عضو جدید

با سوال و جواب می شه به نتیجه رسید... البته این اصل کار برای طراحی فضای سبزه
مثلاً ازش می پرسیم: دوست داری از درختان میوه استفاده بشه یا غیر میوه؟ طرح کلاسیک باشه یا مدرن؟ به صورت باغ باشه یا فقط سرسبز باشه؟ شرایط ابیاریش چطور باشه؟ امکان گلکاری فصلی در زمان مناسبش هست یا نه؟ و ...

nedashiva

کاربر بیش فعال
نمونه سوال طراحی فضای سبز

نمونه سوال طراحی فضای سبز

سلام دوستان

اگه کسی نمونه سوال طراحی فضای سبز مربوط به فنی حرفه ایی داره برام بزاره یا حداقل سایتی رو معرفی کنید البته با جواب یا اینکه اگه جزوه کامل طراحی فضای سبز مربوط به فنی حرفه ایی رو کسی سراغ داره بزاره

ممنون میشم:w27:

نوید7

عضو جدید
در لینک زیر نمونه سوالاتی برای دانلود خواهید گرفت.(البته بی جواب از شما دوستان تقاضای کمک و جواب دادن به این سوالات را دارم.)
http://www.noron.tk/ در این سایت مطالب خوبی وجود دارد.(برای دریافت سوالات به بخش طراحی منظر مراجعه کنید.)

نوید7

عضو جدید
بچه ها مژده جواب ها را یافتم.
لینک جواب ها http://uploadpa.com/beta/12/3munc9n4irsurwlkupcf.pdf لطفا در رابطه با سوالات بحث کنید.
از سوال آخر شروع کنیم، که به طراحی خیلی مربوط می شه:
گزینه دو درسته زیرا:
اگر اشتباه نکنم عناصر طرح شامل: بافت، تقارن، تنوع و... می شود و بقیه گزینه ها مربوط به کانون دید و زیبایی می شود.

nedashiva

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز ممنون از سوالات

ولی من رمز فایل جوابا رو ندارم میشه بزارید؟

ممنون

نوید7

عضو جدید
خب بهتره بیشتر روی سوالاتی بحث بشه که تحلیل بیشتری بخواهد.
سوال 47:مخروطی:زیرا در باغهای صخره ای اغلب تفاوت ارتفاع های زیادی پیش می آید،پس ناچاریم شکل مخروطی به صخره ها بدهیم تا سقوط نکنند.(از لحاظ زیبایی نیز باید این گونه باشد تا طبیعت تداعی شود لذا عدم رعایت این اصل با استفاده از تکنیک های مهندسی طبیعی بودن پارک را نیز دچار چالش می کند.)

abalfazli

عضو جدید
کمک برای طراحی باغچه

کمک برای طراحی باغچه

با سلام خدمت تمامی مهندسین

فضایی برای خودم در تراس منزل درست کرده و برای باغچه ی آن نیاز به طراحی دارم. اگر دوستان می توانند کمک کنند ممنون میشوم. تصویری از باغجه که سه متر در 4 متر می باشد را می گذارم. به اطراف و شیشه های سمت چپ تصویر که نورگیر پاسیو طبقه پایین است توجه کنید و قسمت زیر طرح سنگ که ایزوگام کاری شده است. ضمناً طبقه ی دوم بوده و زیر باغچه اتاق می باشد.DSC_0211.jpg

اینم فایل تصویر http://8pic.ir/images/ggbv2y23s2bzytkt5ye.jpg

هدف من

عضو جدید
کمک

کمک

فکر میکردم با باز شدن این بخش تالار کشاورزی یه تکون اساسی بخوره اما ظاهرا هم فضای سبزیها غیبشون زده هم دوستان باغبانی مدعی فضای سبز بیخیال شدن
سلام من مطلب در مورد پارک مینیاتور در سوئیس ،اتریش،ساردینیا،واندونزی میخوام . ضروری وفوریه مرسی

هدف من

عضو جدید
سلامی دوباره
من پلان اجرایی پارک میخوام تورو خدا کمکم کنید فوریه.اخه چرا این تالار هیچی به ادم نمیده؟

هدف من

عضو جدید
عکس۰۹۷۶.jpgمن یه طراحی توپ واسه همچین ساختمونایی میخوام لطفا کمکم کن .ضروریه.ممنون

مهدی 72

عضو جدید
سلام دوستان
منم علاقه ی زیادی به این رشته دارم ممکنه راهنماییم کنید در حال حاضر ازاد مهندسی کشاورزی میخونم اما عاشق فضای سبزم برای شرکت در ازمون سراسری رشته مهندسی فضای سبز دانشگاه تهران (پردیس کرج) تا چه رتبه ای میشه قبول شد . تورو خدا جوابمو بدید
:)

آخرین ویرایش:

مهدی 72

عضو جدید
یعنی واقعا یه مهندس فضای سبز واقعی اینجا نیس همه رشته کشاورزی - زراعت -باغبانین و..........
واقعا حیف حیف.........
این رشته یکی از پرطرفدار ترین رشته های کشورهای اروپاییس اما کشور ما........:question:.........

به هر حال از پاسخ دوستان تشکر میکنم

میشه در مورد کار در کارشناسی رشته فضای سبز توضیح بدین و فعالیتها به چه صورته .

آخرین ویرایش:

eydani

عضو جدید
نحوه محاسبه آب مورد نیاز

نحوه محاسبه آب مورد نیاز

سلام
نحوه محاسبه آب مورد نیاز فضای سبز بر چه اصولی است؟آیا کتابی در این مورد است؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام
نحوه محاسبه آب مورد نیاز فضای سبز بر چه اصولی است؟آیا کتابی در این مورد است؟

بفرمایید :gol:

دستور العمل محاسبه آب مورد نیاز گیاهان

پیوست ها

• 634863707864968750.pdf
    6.6 مگایابت · بازدیدها: 0

nasimparsi

عضو جدید
با درود دوستان گرامی یک زمین 2000 متری رو می خواستم آروم آروم به باغ شهری تبدیل کنم. یه جورایی بشه ویلا. ربع سهم آب داره که دقیقا مقدارشو نمی دونم چه اندازه هست کاری که می خوام بکنم این هست که درخت هایی رو به عنوان دیوار طبیعی گرداگرد باغ بکارم. این درخت ها دو ویژگی باید داشته باشن: 1- خیلی زود رشد کنند و پس از سه چهار سال بزرگ شده باشن 2- کمترین مقدار آب رو نیاز داشته باشن همچنین می خواستم برای این که در مصرف آب صرفه جویی بشه آبیاری این درخت ها رو قطره ای بکنم. برای این آبیاری قطره ای (اگر خودم بخوام کارهاشو انجام بدم): 3- چه ابزارهایی نیاز دارم؟ 4- برای گرداگرد یک باغ 2000 متری چه اندازه هزینه می شه؟ پیش تر توی ذهن این سه درخت بود: چنار، سپیدار و صنوبر. این درخت ها گویا زود رشد می کنند و در پاییز و .. برگ های زرد زیبایی دارن و .. ولی بدبختانه گویا نیاز به آب فراوان دارند. در بقیه باغ هم می خوام درختان میوه گوناگون بکارم در پایان اگر تجربه ی ویژه ای در این زمینه دارید که کمک می کنه دریغ نکنید با سپاس فراوان

ادمک تنها

عضو جدید
درخواست کمک

درخواست کمک

سلام من به کمک شما نیاز دارم
درحال طراحی یک پارک 27هکتاری در شهر دهدشت هستم وبه کمک شما درمورد نوع درخت وگیاهانی که میشه تو این شهر استفاده کرد نیاز دارم چون اهل اون منطقه نیستم نمیدونم از چه نوع درختهایی میتونم استفاده کنم لطفا کمکم کنید
شهر دهدشت در استان کهگیلویه وبویراحمد با اب وهوایی تقریبا گرم ومرطوب یعنی تابستانهایی گرم وزمستانهایی سرد البته در تابستان تقریبا گرم ومرطوبه لطفا اگه میتونید راهنماییم کنید
m63855@yahoo.com

larten

عضو جدید
سلام خسته نباشید میخوستم از مدیریت یک مشاوره بگیرم ببینم چطور میشه یک بازاریاب عمرانی پیدا کرد که بتونه پروژه های طراحی و نظارت محوطه سازی ویلا ها و مجتمع ها رو بگیره و به صورت پروژه ای کار کنه ؟؟؟؟
من مدیر گروه مهندسین مشاور سرزمین سبز هستم و به دنبال بازاریاب ساختمانی میگردم و از اونجا که هر بازاریابی نمیتونه این کار رو انجام بده امید وار بودم اینجا پاسخی یا راهنمایی بگیرم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

کمال1400

عضو جدید
سلام میخام روی پشت بام اپارتمان درخت و گیاه بکارم نظر شما چیکار کنم

کمال1400

عضو جدید
سلام با اب کم بهتره دورش کاج، سرو بادام تلخ یا اقاقیا بکارید
درختان زود رشد از هلو میتونید استفاده کنید

larten

عضو جدید
سلام میخام روی پشت بام اپارتمان درخت و گیاه بکارم نظر شما چیکار کنم

خوب فکر کنم خودتون اطلاعاتی دارین ولی ابتدا باید ببینین ساختمان قدیمی ساز هست یا خیر. و همینطور سطح تحمل سقف رو هم بررسی کنین ببینین تا چه مقدار بار رو میتونه تخمل کنه و بعد باید میزان وزن خاک+وزن آب + وزن درخت و هر چیزی که میخواهید کار کنین رو بدست بیارین که یک وقت سقف مشکل پیش نیاره... در ضمن بهتره از درختان کوچک استفاده کنین پون درختان بزرگ برای رشد احتیاج به پیش روی ریشه دارن . اگر قدیمی ساز هست بهتره از flowerbox ها استفاده کنین و ترکیبات گل ها،بوته ها و درختچه ها رو بگار ببرین .. البته عوامل زیادی دیگه ای هست که باید در نظر گرفته بشه .. عایق کاری هم فراموش نشه و همینطور وزن اون اگر لازمتون شد بگید وزن همشون رو براتون بگم که کارتون ساده باشه .
البته اگر منزل برای خودتون هست که هیچ ولی اگر برای پروژه هست دقت زیادی کنین