تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

* F A R Z A D *

عضو جدید
بچه ها از این دو جمله چطور استنباط میشه که اولی تابع تبدیل حلقه بسته هست و دومی تابع تبدیل حلقه باز :

1- اگر سیستمی دارای تابع تبدیل .........= G باشد آنگاه این سیستم ............. برق 86

2- در یک سیستم با یک پسخور منفی واحد با ........= G ناحیه ای که هم سیستم حلقه باز و هم سیستم حلقه بسته پایدار هستند ........ برق 85

archilles

عضو جدید
سلام بچه ها!
برا پایدار بودن سیستم تو بحث بود ،اگه حد فاز 180- باشه،حد انداره باید مثبت. و اگه حد اندازه 0 حد فار باید مثبت باشه.درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟

faz123

عضو جدید
تو کتاب جهش دو تا فرمول داده واسه فرکانس تشدید و پیک تشدید .فصل پاسخ گذرا و بود فرمولش تقریبا یکیه اما تو بود یه 2 کم داره؟صفحات 160 و314 میشه بگید چه فرقی دارن؟ چرا نباید یکی باشن؟

hoomif

عضو جدید
تو کتاب جهش دو تا فرمول داده واسه فرکانس تشدید و پیک تشدید .فصل پاسخ گذرا و بود فرمولش تقریبا یکیه اما تو بود یه 2 کم داره؟صفحات 160 و314 میشه بگید چه فرقی دارن؟ چرا نباید یکی باشن؟

سلام.
باید 2 باشه...یعنی با 2 درسته...من بدبخت به خاظر همین اشتباه جهش سال 91 تست به اون آسونی رو نزدم...نتیجه : هیچوقت به یک کتاب اعتماد نکن...

hts

عضو جدید
سلام دوووستان:

من نمودار بود رو از روی تقوی میخونم خوب متوجه نمیشم:wallbash: اریاز هم مثال زیاد نداره:thumbsdown: واسه این قسمت چه کتابی پیشنهاد میکنید که ساده تر بیان کرده باشه؟!!!!!!!:book:

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوووستان:

من نمودار بود رو از روی تقوی میخونم خوب متوجه نمیشم:wallbash: اریاز هم مثال زیاد نداره:thumbsdown: واسه این قسمت چه کتابی پیشنهاد میکنید که ساده تر بیان کرده باشه؟!!!!!!!:book:

یه کتاب میگم بهم نگی........
جاهد مطلق - فقط چند صفحه در موردش گفته اما دیگه تو هیچ سوالی نمیمونی

• Like
واکنش ها: hts

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها از این دو جمله چطور استنباط میشه که اولی تابع تبدیل حلقه بسته هست و دومی تابع تبدیل حلقه باز :

1- اگر سیستمی دارای تابع تبدیل .........= G باشد آنگاه این سیستم ............. برق 86

2- در یک سیستم با یک پسخور منفی واحد با ........= G ناحیه ای که هم سیستم حلقه باز و هم سیستم حلقه بسته پایدار هستند ........ برق 85
روی سوال میگه که حلقه باز هست یا بسته
اصولا وقتی روی سوال تابع تبدیل GH مینویسه منظورش حلقه باز هست مگر اینکه خلافش ثابت بشه
پایداری حلقه باز رو با راث زدن برای چند جمله ای مخرج و پیداری حلقه بسته رو با رو ث زدن برای معادله مشخصه که از حلقه باز بدست میاد بررسی میکنیم

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها کسی حل تشریحی سوالات کنترل 91 کتاب مهندس تقوی رو میتونه بزاره :(

* F A R Z A D *

عضو جدید
روی سوال میگه که حلقه باز هست یا بسته
اصولا وقتی روی سوال تابع تبدیل GH مینویسه منظورش حلقه باز هست مگر اینکه خلافش ثابت بشه
پایداری حلقه باز رو با راث زدن برای چند جمله ای مخرج و پیداری حلقه بسته رو با رو ث زدن برای معادله مشخصه که از حلقه باز بدست میاد بررسی میکنیم

پس چرا جمله اولی رو با اینکه اشاره نکرده حلقه بسته است یا باز ، بسته در نظر گرفته است؟

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس چرا جمله اولی رو با اینکه اشاره نکرده حلقه بسته است یا باز ، بسته در نظر گرفته است؟

بحث پایداری به روش روث برای سیستم حلقه بسته هست. و برای هر سیستم در حالت کلی معادله مشخصه ریشه های مخرج تابع تبدیل هست

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستانی که کنترلشون به مراتب خوبه در مورد این 4تا سوال قشنگ یه نظری بدن ممنونImage010.jpgImage011.jpg

faz123

عضو جدید

سلام.
باید 2 باشه...یعنی با 2 درسته...من بدبخت به خاظر همین اشتباه جهش سال 91 تست به اون آسونی رو نزدم...نتیجه : هیچوقت به یک کتاب اعتماد نکن...

اشکال نداره انشاا.. امسال حسابی جبران میکنی

faz123

عضو جدید
دوستان فرق ( s^2+1 )و s+1)^2 )تو بود چیه؟ الان واسه اولی باید دو تا ریشه تو بود بزارم اگر تو اون نقطه یه صفرم داشت چی؟یعنی با هم حذفش کنم؟

faz123

عضو جدید
اگر کسی جهش داره میشه سوالای فصل 7 صفحه 339 مثال 19 و21 رو توضیح بده

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان فرق ( s^2+1 )و s+1)^2 )تو بود چیه؟ الان واسه اولی باید دو تا ریشه تو بود بزارم اگر تو اون نقطه یه صفرم داشت چی؟یعنی با هم حذفش کنم؟

اون اولی که مرتبه 2 هست یعنی علاوه بر شیب 40db- یه فراجهش هم داره با توجه به این که زتا 0 هست فرا جهش هم 100% ولی برای دومی فقط شیب 40db- تو فرکانس 1-

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستانی که کنترلشون به مراتب خوبه در مورد این 4تا سوال قشنگ یه نظری بدن ممنونمشاهده پیوست 123124مشاهده پیوست 123125

سوال 47 ، اگه اشتباه نکنم !!گزنیه ی سه درسته !!(همینکه گفته مکان هندسی اش کدومه !!)

شما اگه بیاین معادله مشخصه رو بنویسی ، و باتوجه به راث ، پایداری سیستم رو چک کنین !متوجه میشین که چون همه ی ضرایب مثبته ،پس سیستمون برای کلیه ی مقادیر k پایداره که فقط گزنیه ی سه این شرط رو داره !!

می دونین که سیستم های 1 و 2 پایداری مشروط دارند !یعنی به ازای بعضی از k ها پایدارن !و گزنیه ی 4 هم که ناپداره !!( راستش استادمون اینجوری می گفت !اگه اشتباه اس ، بهم بگین ، اگه استادمو پیداش کردم وصلش کنم 220!!!):w29:

فکر کنم یه روش دیگه هم داشت ، چک کردن زاویه ی ورود به صفر !!:w20:

البته من هنوز فصل مکان هندسی رو مطالعه نکردم !!ممکنه خزعبلات هم گفته باشم !!!! اینایی که گفتم توی حافظه ی دراز مدتم نقش بستن !!!ولی فکر میکنم 87 درصد درست میگم !!13 درصدم برای اینکه ضایع نشم !!!!:D

آخرین ویرایش:

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال 47 ، اگه اشتباه نکنم !!گزنیه ی سه درسته !!(همینکه گفته مکان هندسی اش کدومه !!)

شما اگه بیاین معادله مشخصه رو بنویسی ، و باتوجه به راث ، پایداری سیستم رو چک کنین !متوجه میشین که چون همه ی ضرایب مثبته ،پس سیستمون برای کلیه ی مقادیر k پایداره که فقط گزنیه ی سه این شرط رو داره !!

می دونین که سیستم های 1 و 2 پایداری مشروط دارند !یعنی به ازای بعضی از k ها پایدارن !و گزنیه ی 4 هم که ناپداره !!( راستش استادمون اینجوری می گفت !اگه اشتباه اس ، بهم بگین ، اگه استادمو پیداش کردم وصلش کنم 220!!!):w29:

فکر کنم یه روش دیگه هم داشت ، چک کردن زاویه ی ورود به صفر !!:w20:

البته من هنوز فصل مکان هندسی رو مطالعه نکردم !!ممکنه خزعبلات هم گفته باشم !!!! اینایی که گفتم توی حافظه ی دراز مدتم نقش بستن !!!ولی فکر میکنم 87 درصد درست میگم !!13 درصدم برای اینکه ضایع نشم !!!!:D

والا جوابش گزینه 4 زده تو کلید پاسخ تشریحی هم نداره. من خودمم برای K>0 سیستم رو ناپایدار آوردم ولی نمیدونم درست حل کردم یا نه

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستانی که کنترلشون به مراتب خوبه در مورد این 4تا سوال قشنگ یه نظری بدن ممنونمشاهده پیوست 123124مشاهده پیوست 123125
جواب مکان هندسی:
گزینه 4 میشه.
شرط زاویه رو برای یکی از قطب ها و یکی از صفرهای روی محور بنویسین، فقط توی گزینه 4 صدق میکنه.
واسه زاویه قطب روی محور حقیقی میتونید یه زاویه دلخواه بین صفر تا 90 بذارید (مثلاً من 45 گذاشتم)....

والا جوابش گزینه 4 زده تو کلید پاسخ تشریحی هم نداره. من خودمم برای K>0 سیستم رو ناپایدار آوردم ولی نمیدونم درست حل کردم یا نه
برعکس به دست آوردید، احتمالاٌ b<a در نظر گرفتید. در ضمن یه شرط دیگه واسه k به دست میاد:
K>-a2c/b2
یعنی اینکه گزینه 3 رو میشه حذف کرد چون همیشه پایداره!

آخرین ویرایش:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
جواب 48: (دقیقاً مطمئن نیستم)
برای بررسی پایداری باید منحنی فاز رو هم میداد تا بشه از روی حد فاز و حد اندازه تشخیص داد. پس 1 و 2 نیست. (ولی اگه قرار بود بین 1 و2 انتخاب میکردم، 2 رو انتخاب میکردم، چون شکل B نسبت به شکل A اول یه قطب بیشتر داره و بعد از اون یه صفر بهش اضافه شده که باتوجه به فصل جبرانسازی، این کار باعث پایداری بیشتر میشه)
از بین گزینه 3 و 4 هم گزینه 3 رو انتخاب میکنم.... اگه جواب درست رو بگید بیشتر روی اون چیزی که تو ذهنمه اطمینان پیدا میکنم.

جواب 49:
گزینه 2 درسته.
گزینه 1 که برعکسه (چون همیشه Wn>Wd هست)
گزینه 2 تعریف مینیمم فاز هست، و توی مینیمم فاز میشه منحنی اندازه رو از روی فاز به دست آورد و یکتا هم هست. ()
گزینه 3 مثال نقض زیاد داره!

جواب 50:
شکل زیاد واضح نیست. فکر میکنم گزینه 4 بشه. چون دیاگرام اندازه با شیب منفی شروع شده و یعنی توی مخرج s داره و خطا صفر میشه.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

اخی ضایع شدم !!!خوبه باز 13 درصد گذاشته بودم !!:w25:
روش های تحلیلی بیراه نبودن !!امیدوار شدم به حافظه ام !!فقط باید روش بیشتر کار کنم !!!:)

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب 48: (دقیقاً مطمئن نیستم)
برای بررسی پایداری باید منحنی فاز رو هم میداد تا بشه از روی حد فاز و حد اندازه تشخیص داد. پس 1 و 2 نیست. (ولی اگه قرار بود بین 1 و2 انتخاب میکردم، 2 رو انتخاب میکردم، چون شکل B نسبت به شکل A اول یه قطب بیشتر داره و بعد از اون یه صفر بهش اضافه شده که باتوجه به فصل جبرانسازی، این کار باعث پایداری بیشتر میشه)
از بین گزینه 3 و 4 هم گزینه 3 رو انتخاب میکنم.... اگه جواب درست رو بگید بیشتر روی اون چیزی که تو ذهنمه اطمینان پیدا میکنم.

جواب 49:
گزینه 2 درسته.
گزینه 1 که برعکسه (چون همیشه Wn>Wd هست)
گزینه 2 تعریف مینیمم فاز هست، و توی مینیمم فاز میشه منحنی اندازه رو از روی فاز به دست آورد و یکتا هم هست. ()
گزینه 3 مثال نقض زیاد داره!

جواب 50:
شکل زیاد واضح نیست. فکر میکنم گزینه 4 بشه. چون دیاگرام اندازه با شیب منفی شروع شده و یعنی توی مخرج s داره و خطا صفر میشه.
ممنون اینم کلید
47 گزینه 4
48 گزینه 2
49گزینه1
50گزینه 1
سوالات 49 فرکانس تشدید Wrرو گفته ها که همیشه از فرکانس نوسانان میراwd کوچیکتره

آخرین ویرایش:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون اینم کلید
47 گزینه 4
48 گزینه 2
49گزینه1
50گزینه 1
در مورد سئوال 49، فرکانس نوسانات میرا میشه Wd. توی شکل اگه نگاه کنید (یا از روی فرمول Wd) مشخصه که Wd از Wn کوچکتره. مطمئنید کلید درسته؟ (توی نکته صفحه 67 کنترل تقوی هم همین رو گفته)

arshad1367

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد سئوال 49، فرکانس نوسانات میرا میشه Wd. توی شکل اگه نگاه کنید (یا از روی فرمول Wd) مشخصه که Wd از Wn کوچکتره. مطمئنید کلید درسته ؟ (توی نکته صفحه 67 کنترل تقوی هم همین رو گفته)
داداش فرکانس تشدبد Wr رو گفته نه wn نکته 3 صفحه 273 تقوی
بقیه کلید ها هم درسته من نمیدونم کی باید این نمو دار بود رو باید درست حسابی یاد گرفت :confused:

faz123

عضو جدید
اون اولی که مرتبه 2 هست یعنی علاوه بر شیب 40db- یه فراجهش هم داره با توجه به این که زتا 0 هست فرا جهش هم 100% ولی برای دومی فقط شیب 40db- تو فرکانس 1-
خوب تو نموداز اندازه چه فرقی دارن متوجه نمیشم این فصل رو مشکل دارم

faz123

عضو جدید
جواب مکان هندسی:
گزینه 4 میشه.
شرط زاویه رو برای یکی از قطب ها و یکی از صفرهای روی محور بنویسین، فقط توی گزینه 4 صدق میکنه.
واسه زاویه قطب روی محور حقیقی میتونید یه زاویه دلخواه بین صفر تا 90 بذارید (مثلاً من 45 گذاشتم)....

برعکس به دست آوردید، احتمالاٌ b<a در نظر گرفتید. در ضمن یه شرط دیگه واسه k به دست میاد:
K>-a2c/b2
یعنی اینکه گزینه 3 رو میشه حذف کرد چون همیشه پایداره!

میشه روشتون رو دقیق تر بگید نمیدونم چطور میشه؟از روش پایداری روث هم بری همواره ناپایدار در میاد تنها ایراد کار اینه که نگفته فیدبک منفی هست یا نه که اونم در هر صورت منفی میکنه و بازم ناپایدار میشه

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
میشه روشتون رو دقیق تر بگید نمیدونم چطور میشه؟از روش پایداری روث هم بری همواره ناپایدار در میاد تنها ایراد کار اینه که نگفته فیدبک منفی هست یا نه که اونم در هر صورت منفی میکنه و بازم ناپایدار میشه
چرا ناپایدار؟ ذر ناحیه -a2c/b2<K<0 پایدار هست.
پیشنهاد میکنم یه بار به a و b و c سه تا عدد دلخواه بدید و مسئله رو حل کنید.

راحت تریت راه حل این مسئله همون شرط زاویه هست. زاوایه ورود به صفر و خروج از قطب ریشه های روی محور موهومی رو به دست بیارید.

faz123

عضو جدید
چرا ناپایدار؟ ذر ناحیه -a2c/b2<K<0 پایدار هست.
پیشنهاد میکنم یه بار به a و b و c سه تا عدد دلخواه بدید و مسئله رو حل کنید.

راحت تریت راه حل این مسئله همون شرط زاویه هست. زاوایه ورود به صفر و خروج از قطب ریشه های روی محور موهومی رو به دست بیارید.

a ,b,c بزرگتر از صفره پس این که شما نوشتین تحقق ناپذیره در نتیجه پایداره

بالا