به نظر شما دلایل کم سوادی و کم اطلاع بودن مهندسان امروز ما چیست ؟؟؟؟

mehrdad2012

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا، خیلی هم به ریاضی ربط داره ، هم به ریاضی، هم به فیزیک و هم به تمامی درس های پایه، چون ما داریم راجع به مهندسی حرف می زنینم ، نه فنی و حرفه ای که علم و عمل رو آن هم فقط در سطح کاربردی با هم آموزش می دهند. مهندسی یعنی ریاضی و فیزیک و بسیار متعجبم شما چطور تا حالا از ریاضی استفاده اندکی کرده اید، مگه رشته شما زیست شناسی و ... است؟

یک مهندس قبل از اینکه وارد صنعت بشه باید آمادگی کامل رو کسب کنه که این وظیفه به عهده دانشگاه است و این پروسه خیلی زمان بر است برای همین است که طول دوره لیسانس حداقل 4 سال است، حالا مشکلی که شما از آن صحبت می کنید این است که هر دانشگاهی وظیفه دارد که بعد از این چهار سال ایجاد آمادگی، مسئولیت آشنایی دانشجوی فارغ التحصیل یا در آستانه فارغ التحصیلی، با صنعت را به طور جدی و کامل به عهده بگیرد و امکانات و زمان بیشتری را نسبت به دو واحد فرمالیته ی کارآموزی کنونی به این امر اختصاص دهند همان دوره های کارآموزی که متاسفانه خیلی از همین دانشجوهای معترض هم آن را جدی نمی گریند یا امکاناتش را مناسب نمی بینند.

حالا مهندسی که پایه اش ضعیف است، که تعدادشان کم هم نیست هر چه قدر هم خرجش کنند و با صنعت آشنایش کنند چیزی بغیر از یک تکنسین یا مهندس بی اطلاع نخواهد بود. ولی یک مهندس خوب با فعالیت خودش و با تلاش بیشتر می تواند این خلا را جبران کند.

در کل ورود صنعت به دانشگاه برای پرورش یک مهندس خوب لازم است، ولی در اولویت n ام قرار دارد.

یک کلام ختم کلام : تقابل علم و صنعت کجا بود دادش؟؟؟‌ خانه از پای بست ویران است...!!!

داداش نگفتم استفاده نمیشه گفتم اندک استفاده میشه . اینا من نمی گم استادها میگن . خود استاد ریاضی میگه . داداش به فنی ها توهین نکن لطفا . این فنی ها هستن که الان دارن مملکت را می چرخونن . اگه تو با کار و عمل آشنایی نداشته باشی هر جا بری سه سوته عذرت را می خوان پس نگو که علم وصنعت تقابل نداره . مهندس باید کار و تجربه داشته باشه نه علم تئوریک و ریاضی . داخل رشته ی خودما میگم برای اینکه یه مهندس ماهر باشی همه ی اساتید خبره ی دانشگاه بهمون میگن که باید علم را با صنعت و عمل مخلوط کنی علم و مسائل تئوریک به تنهایی هیچ کارایی ندارن . این ها حرف من نیست حرف مهندسان ماهره رشته ی ماست که الان تو بازار کار مشغول به کار هستن و تعدادشون هم اندک نیست . شما ریاضیات را فول باش اما کار تخصیصی رشته ی خودت را وارد نباشی و ندونی چی به کجاست هیچ فایده ایی نداره . پس بازم نگو تقابل علم و صنعت کجا بود دادش؟؟؟‌
در ضمن توهین هم نکنید .
حالا هرکس بابنده موافق هستش نظرش را همراه با دلیل اعلام کنه و هر کس هم با ایشون موافق هستش نظرش را با دلیل اعلام کنه . از دوستان خواهشمندم که به کلمات توجه کنن .

mj_faster

عضو جدید
آخه تو ایران به جز چند تا استاد بقیه شون اسمشون استاده و هیچی سرشون نمیشه _( نه که هیچیا , یعنی : در حد همون کتاب می دونن نه چیز بیشتری ) !!!

mehdigh

عضو جدید
آخه تو ایران به جز چند تا استاد بقیه شون اسمشون استاده و هیچی سرشون نمیشه _( نه که هیچیا , یعنی : در حد همون کتاب می دونن نه چیز بیشتری ) !!!

خودتون هم فکر کنم بدونید که این هم صغری کبری چیدن برای درس نخوندنه. وگرنه کجا از شما بیشتر از کتاب پرسیدن؟!!!! من که هر جا برای مصاحبه رفتم در حد همون کتابهامون سؤال کردن. مشکل موقعیه که در حد اون کتابها بلد نباشید.

behnam_nurse86

عضو جدید
دلیلش این هست که تا حدودی صنعت و دانشگاه های فنی و مهندسی از هم جدا هستن البته همین مشکل تو دانشگاه های علوم پزشکی هم هست اما کمتر چون بیمارستان زیر مجموعه دانشگاه هست و تصمیمات بیمارستان رو دانشگاه میگیره.
دلیل دیگه اش این هست که وقتی یه استاد میاد یه چیزی رو در میگه دقیقا برا یه دانشجو توضیح نمیده که این کجا و چه زمان به کارش میاد خب دانشجو فکر میکنه که یه چیز الکی و فقط در حد تئوری بهش گفته چون حقیقتا از این مباحث کم و زیاد همه داریم تو همه دروس.
البته خب یه مشکل دیگه هم هست که این بنیادی هست نمیدونم چرا مطالبی که کشورهای غربی خوندن و تجربه کردن و گذاشتن کنار اما باز تو دانشگاه ها تاکید میشه اینکه میگید دانشجوها سواد ندارن اخه سواد دارن اما سواد ما در حد 30 سال قبل اروپا هست که جواب نیاز های امروزی رو نمیده

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خودتون هم فکر کنم بدونید که این هم صغری کبری چیدن برای درس نخوندنه. وگرنه کجا از شما بیشتر از کتاب پرسیدن؟!!!! من که هر جا برای مصاحبه رفتم در حد همون کتابهامون سؤال کردن. مشکل موقعیه که در حد اون کتابها بلد نباشید.

خب وقتی در همون حد کتاب بلد باشن استادا به این معنی است که خودشون کتاب رو بلدن اما به این معنی نیست که میتونن تمام داده هاشون رو به ما منتقل کنن مطمئنا ما کمتر از حد کتاب خروجی خواهیم و نتیجه میشه همون .

behnam_nurse86

عضو جدید
یکی دیگه از عواملی که تو این مورد دخیل هست اینه که تو همه رشته ها اساتید بردش همه سن بالا هستن از نظر من این کاملا اشتباه هست البته خب به تجارب اون ها نیاز هست اما خب حداقل باید چند تا تحصیل کرده تا نفس و اشنا با روش و علوم جدید که ترجیحا خارج از ایران درس خونده باشن باید عضو گروه برد وجود داشته باشه.

mehdigh

عضو جدید
خب وقتی در همون حد کتاب بلد باشن استادا به این معنی است که خودشون کتاب رو بلدن اما به این معنی نیست که میتونن تمام داده هاشون رو به ما منتقل کنن مطمئنا ما کمتر از حد کتاب خروجی خواهیم و نتیجه میشه همون .

معمولاً دانشجوهای درسخون در درسی که براش وقت میذارن از استادشون باسوادتر درمیان. پس اینی که میگید هم مشکلی ایجاد نمی کنه. این بطور خلاصه یعنی اینکه دانشجو باید دانش جو باشه؛ یعنی جوینده دانش.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
دلیلش این هست که تا حدودی صنعت و دانشگاه های فنی و مهندسی از هم جدا هستن البته همین مشکل تو دانشگاه های علوم پزشکی هم هست اما کمتر چون بیمارستان زیر مجموعه دانشگاه هست و تصمیمات بیمارستان رو دانشگاه میگیره.
دلیل دیگه اش این هست که وقتی یه استاد میاد یه چیزی رو در میگه دقیقا برا یه دانشجو توضیح نمیده که این کجا و چه زمان به کارش میاد خب دانشجو فکر میکنه که یه چیز الکی و فقط در حد تئوری بهش گفته چون حقیقتا از این مباحث کم و زیاد همه داریم تو همه دروس.
البته خب یه مشکل دیگه هم هست که این بنیادی هست نمیدونم چرا مطالبی که کشورهای غربی خوندن و تجربه کردن و گذاشتن کنار اما باز تو دانشگاه ها تاکید میشه اینکه میگید دانشجوها سواد ندارن اخه سواد دارن اما سواد ما در حد 30 سال قبل اروپا هست که جواب نیاز های امروزی رو نمیده

کی همچین حرفی رو زده؟! شما رشته غیرمهندسی هستید و من در مورد رشته های غیر مهندسی رو من نمی دونم. اما در رشته های مهندسی مراجع ما همون مراجع دانشگاههای رده بالای دنیاست. البته یه مشکلی ممکنه وجود داشته باشه که ناشی از فرهنگ غلطی هست که بین دانشجوها رواج پیدا کرده و اون هم خوندن درسها از روی جزوه است. اگه سرفصلهای مصوب وزارت علوم (، تحقیقات و فناوری) رو نگاه کنید، می بینید که توی هیچکدوم از درسها جزوه معرفی نکرده، یا مثلاً برای ریاضیات عمومی (رشته های فنی و مهندسی) کتاب آقای نیکوکار رو معرفی نکرده؛ این شما هستید که می رید سراغ جزوه و کتابهای غیرمرجع. اصلاً چند درصد شما سرفصلهای مصوب وزارت علوم (، تحقیقات و فناوری) رو از دانشگاهتون گرفتید و نگاه کردید؟ ...

peggijaan

عضو جدید
داداش نگفتم استفاده نمیشه گفتم اندک استفاده میشه . اینا من نمی گم استادها میگن . خود استاد ریاضی میگه . داداش به فنی ها توهین نکن لطفا . این فنی ها هستن که الان دارن مملکت را می چرخونن . اگه تو با کار و عمل آشنایی نداشته باشی هر جا بری سه سوته عذرت را می خوان پس نگو که علم وصنعت تقابل نداره . مهندس باید کار و تجربه داشته باشه نه علم تئوریک و ریاضی . داخل رشته ی خودما میگم برای اینکه یه مهندس ماهر باشی همه ی اساتید خبره ی دانشگاه بهمون میگن که باید علم را با صنعت و عمل مخلوط کنی علم و مسائل تئوریک به تنهایی هیچ کارایی ندارن . این ها حرف من نیست حرف مهندسان ماهره رشته ی ماست که الان تو بازار کار مشغول به کار هستن و تعدادشون هم اندک نیست . شما ریاضیات را فول باش اما کار تخصیصی رشته ی خودت را وارد نباشی و ندونی چی به کجاست هیچ فایده ایی نداره . پس بازم نگو تقابل علم و صنعت کجا بود دادش؟؟؟‌
در ضمن توهین هم نکنید .
حالا هرکس بابنده موافق هستش نظرش را همراه با دلیل اعلام کنه و هر کس هم با ایشون موافق هستش نظرش را با دلیل اعلام کنه . از دوستان خواهشمندم که به کلمات توجه کنن .

ممنون شما جواب این mehrdad2012 رو هم دادید.
بعدش هم من یه سؤال از mehrdad2012 دارم که همه اش میگه که تو دانشگاه تئوری درس میدن. شما مگه درس "مقاومت مصالح" و "تکنولوژی بتون" و "ترمودینامیک" و "سیالات" و "سازه" و ... ندارید؟!!!! این درسها تئوری نیستنا. اولشون با مسائل ساده شروع میشن که تئوری هستند. اما بعدش دیگه از تئوری خارج میشن و همه روابط بر اساس آزمایش و تجربه به دست اومدن و اگه بحث ریاضی داخلش میبینید برای پیدا کردن یک سری مدل برای اون پدیده هاست.