دروس فنی کنکور ارشد

وضعیت
موضوع بسته شده است.

882613112

عضو جدید
سلام دوستان
من قصد دارم امسال به طور جدی برای کنکور ارشد بخونم. توی مبحث زبان خیلی مشکلی ندارم، توی تاریخ و مبانی نظری هم که منابع مشخص هست هم فعلا دارم کار می کنم. اما مساله ی اصلی من دروس فنی ساختمان هست که مشکلی زیادی توش دارم. کلا اولا هنوز نمی دونم دقیقا چه چیزهایی رو باید خوند و از کجا شروع کرد ( منابع ذکر شده رو می دونم منتها نمی دونم از کجا شروع کنم ) و این که اعتماد به نفس پایینی در مورد این دروس دارم به همین خاطر خیلی رغبت و جراتی برای شروع ندارم. از طرف دیگه منابعش بسیار پراکنده و زیاد هستن به همین خاطر فکر می کنم اگه بدون آگاهی کامل شروع کنم ریسکه و وقتم رو هدر می دم.
کلا به نظر شما برای بهتر و بهینه نتیجه گرفتن از چی شروع کنم؟ مثلا توی تاریخ می دونیم که معماری جهان زارعی، معاصر قبادیان و سبک شناسی بخش زیادی از سوالا رو اختصاص می دن به خودشون، توی فنی چه کتابهایی هستن با این وضعیت؟
برای ایستایی در حدی که بتونم چند تا از تستای راحت ترشو بزنم چه کار کنم؟ آیا این کتاب ایستایی به زبان ساده مفید هست (عصر کنکاش )؟ جزوه هایی که توی همین سایت قرار گرفته چی ؟ کلا برای خوب یادگرفتن ( البته برای یک مبتدی مثل من ) ایستایی چه چیزی رو پیشنهاد می کنین؟
ممنون

sayeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اول از کتاب سازه در معماری و کتاب درک رفتار سازه های دکتر گلابچی شروع کن این دوتا رو که خوندی بعد کتابهای جدید گلابچی رو بخون و بقیه منابع.البته این نظر منه

memar_lahijani

عضو جدید
به نظر من اول از کتاب سازه در معماری و کتاب درک رفتار سازه های دکتر گلابچی شروع کن این دوتا رو که خوندی بعد کتابهای جدید گلابچی رو بخون و بقیه منابع.البته این نظر منه

سلام . من هم همین سوال رو دارم . یعنی میگید قبل از اینکه استاتیک بخونیم کتاب های گلابچی رو بخونیم ؟ مشکلی نیست از نظر شما؟

sayeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
این حرف و یکی از مشاورای مرکز معماری به من زد به نظر خودمم این دوتا کتاب اول و که بخونیم به یه کلیت میرسیم.بازم نظر بقیه دوستانم بپرسید.

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اين نظر منه
سازه در معماري و درك رفتار سازه مكمل هم هستن من خودم به همين ترتيبي كه نوشتم خوندم
چند نكته
درك رفتار سازه همون مباحث سازه در معماري رو گفته با بياني راحت تر و روان تر
اگه كسي اول سازه در معماير رو بخونه و بهمه و مسلط بشه ديگه اون يكي (درك رفتار)براش راحت تره
در واقع سازه در معماري سازه ها رو درس داده
درك رفتار يه كوچولو توضيح و بيشتر رو نمونه هاي موردي كار كرده
در اهر من توصيه ميكنم وقتي به هردوش مسلط شديد يه دور باه م بخونيدش
اين تازه شروع كاره
بعد از اين دوتا كتاباي ديگه ي گلابي رو بخونيد
سيستم ساختمان اينده
فناوري هاي نوين
معمار و سازه =ساختار
و ...
اگه از صفر ميخاي شروع كني بايد به اون دوتا كتاب اولي مسلط باشي
هر كي ميگه دروس فن مفهومي هستن من حرفشو اصلا قبول ندارم
مطالب كاملا حفظي هستن
همش حفظي
مسائل مفهومي براي فرمول و اين جور چيزاس
هيچ فرمولي در كار نيست
از هيچ فرمولي سوال نمياد مگر ساده هاش
نترس
برو جلو
موفق باشي

sara00_00

عضو جدید
اين نظر منه
سازه در معماري و درك رفتار سازه مكمل هم هستن من خودم به همين ترتيبي كه نوشتم خوندم
چند نكته
درك رفتار سازه همون مباحث سازه در معماري رو گفته با بياني راحت تر و روان تر
اگه كسي اول سازه در معماير رو بخونه و بهمه و مسلط بشه ديگه اون يكي (درك رفتار)براش راحت تره
در واقع سازه در معماري سازه ها رو درس داده
درك رفتار يه كوچولو توضيح و بيشتر رو نمونه هاي موردي كار كرده
در اهر من توصيه ميكنم وقتي به هردوش مسلط شديد يه دور باه م بخونيدش
اين تازه شروع كاره
بعد از اين دوتا كتاباي ديگه ي گلابي رو بخونيد
سيستم ساختمان اينده
فناوري هاي نوين
معمار و سازه =ساختار
و ...
اگه از صفر ميخاي شروع كني بايد به اون دوتا كتاب اولي مسلط باشي
هر كي ميگه دروس فن مفهومي هستن من حرفشو اصلا قبول ندارم
مطالب كاملا حفظي هستن
همش حفظي
مسائل مفهومي براي فرمول و اين جور چيزاس
هيچ فرمولي در كار نيست
از هيچ فرمولي سوال نمياد مگر ساده هاش
نترس
برو جلو
موفق باشي

به نظرت همین 5 تا کافیه برای معماری؟ ((میخوام بدونم به نظرت با توجه به سوالهای امسال کنکور ، این 5 تا کتاب جوابگوی سوالها هست؟))

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
به نظرت همین 5 تا کافیه برای معماری؟ ((میخوام بدونم به نظرت با توجه به سوالهای امسال کنکور ، این 5 تا کتاب جوابگوی سوالها هست؟))

قاعدتا برد با كسي هست كه بيشتر ميخونه
كنكور اتفاق و شانس نيست از نظر من
هر چي كه بشه كسي موفق تره كه كتاباي بيشتري خونده
حتي يك سوال هم ارزش داره
مثلا امسال بچه ها ميگفتن از يكي از كتاباي جديد گلابي 6 تا سوال اومده
6تا سوال ميدوني چن درصد ميشه؟
حدود 25 30 درصد
خوب بده؟؟
چه من كه اينهمه كتاب خوندم چه كسي كه فقط اون رو خونده
تازه اون برد كرده
اينجا يكم بدشانسي با من بوده
البته بازم ميگم براي كسي كه از صفر شروع كرده خوندش واجبه
يه مثال ميزنم
ابنيه سنتي قباديان معمولا ديگه كليشه شده و ازش سوال نمياد اما من هيچي از اقليم نميدونستم بنابراين 4دور به صورت مسلط خوندمش

يه روشي هم هست كه ميگن اول سوال كنكور سالاي پيش رو بخون بعد با توجه به اونا كتابا رو شروع كن
اين روش خوبه در صورتي كه تو يه مقدار از موضوعات كتابا اگاه باشي
وگرنه من كه اصلا تا به حال كتابي ورق نزدم چه ميدونم فلان سوال ا زكجا اومده؟؟؟

اگه سوالي داريد بپرسيد از من
من تجربيات خودمو به اشتراك ميزارم

sara00_00

عضو جدید
قاعدتا برد با كسي هست كه بيشتر ميخونه
كنكور اتفاق و شانس نيست از نظر من
هر چي كه بشه كسي موفق تره كه كتاباي بيشتري خونده
حتي يك سوال هم ارزش داره
مثلا امسال بچه ها ميگفتن از يكي از كتاباي جديد گلابي 6 تا سوال اومده
6تا سوال ميدوني چن درصد ميشه؟
حدود 25 30 درصد
خوب بده؟؟
چه من كه اينهمه كتاب خوندم چه كسي كه فقط اون رو خونده
تازه اون برد كرده
اينجا يكم بدشانسي با من بوده
البته بازم ميگم براي كسي كه از صفر شروع كرده خوندش واجبه
يه مثال ميزنم
ابنيه سنتي قباديان معمولا ديگه كليشه شده و ازش سوال نمياد اما من هيچي از اقليم نميدونستم بنابراين 4دور به صورت مسلط خوندمش

يه روشي هم هست كه ميگن اول سوال كنكور سالاي پيش رو بخون بعد با توجه به اونا كتابا رو شروع كن
اين روش خوبه در صورتي كه تو يه مقدار از موضوعات كتابا اگاه باشي
وگرنه من كه اصلا تا به حال كتابي ورق نزدم چه ميدونم فلان سوال ا زكجا اومده؟؟؟

اگه سوالي داريد بپرسيد از من
من تجربيات خودمو به اشتراك ميزارم

مرسی از لطفت دوستی....اسم کتابشو ذکر میکنی لطفا ؟

niazy

عضو جدید
یه دور رفتم ببینم کتاب های جدید چی اومده .... گلابچی ترکونده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یزید 10 تا کتاب!!!!
این همه رو چی کارش کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟

qazal.

عضو جدید
یه دور رفتم ببینم کتاب های جدید چی اومده .... گلابچی ترکونده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یزید 10 تا کتاب!!!!

اسم کتاباشو مینویسی ایتجا لطفا؟ کجا مراجعه کردی واسه لیست کتابای جدیدش؟واسه معماریه یا تکنولوِِژی

ati88

عضو جدید
یزید 10 تا کتاب!!!!
شوخی می کنی
10 تا کتاب جدید؟
نههههههههههههههههههههههههه
اینارو دیگه بذارم کجای دلم؟:cry:

shiva2009

کاربر بیش فعال
من اینا رو پیدا کردم. نهایتاً تا اواسط پاییز منتشر میشن:
جزییات، ارتقادهنده معماری
طبیعت ، منبع الهام؛ (بررسی آثار کالاتراوا هست ظاهراً)
معماری آرکی تایپی(کهن الگویی )
اینم با همون سرچ میاد ولی اسم نویسنده‌ش فرق داره: الزامات کاربرد فن‌آوری‌های صنعت ساختمان در ایجاد مسکن مطلوب غزال راهب
اینا هرکدوم منتشر بشه برای تکنولوژی منبع به حساب میاد. ولی جریان معماری فرق می‌کنه. با توجه به حجم بالای منابع منطقی نیست که هر کتابی منتشر میشه بخونین. فوقش یه سؤال از هرکدوم اینا بیاد,اگه منابع اصلی رو دقیق بخونین خیلی نیاز به این چنتا سؤال پیدا نمی کنین.
تا چاپ نشدن مشخص نیست ولی جزئیات به نظر مهم تر می رسه.

shiva2009

کاربر بیش فعال
اونطور که من متوجه شدم، برنامه ی مرکز معماری گفته این کتابا رو کامل بخونید:
سازه به مثابه معماری_نانوفناوری_معماری دیجیتال_سیستمهای ساختمانی آینده_فناوری های نوین ساختمانی_ معمار+مهندس=ساختار_ساختمان های فولادی_ساختمان های بتنی_ پوسته ها و سازه های ورق تا شده_ سازه های ساختمان بلند_ سازه های پارچه ای کششی_ طراحی لرزه ای برای معماران_پل های ایران و جهان_ سازه های مشبک فضایی.
این کتابا درصد زیادی از منابع کنکور هنرهای ساخت رو تشکیل میدن ولی خوندن همشون برای 20 تا سؤال فن معماری نمی دونم واقعاً چه قدر توجیه پذیر باشه.... به هر حال حتماً مرکز معماری یه چیزی می دونه که همه اینا رو گذاشته تو سیلابس!!
من یه توضیح مختصر در مورد این کتابا میدم که اگه کسی نرسید همه رو بخونه، بتونه گزینش راحت تری داشته باشه. هر انتقادی هم که مطرح هست همینجا بگین.

سازه به مثابه معماری: کتاب نسبتاً ساده و جالبیه، دید خوبی نسبت به روش های سازگار کردن سازه و جنبه های دیگه ی معماری به خواننده میده. مشکلی که داره ابنه که نسبت به اطلاعات کاملی که از نمونه موردیاش ارائه کرده تصاویر کمی داره و همونا هم بیشترشون عکسه. در نتیجه اگه سؤالی ازش طراحی بشه، به احتمال زیاد حالت حفظی پیدا می کنه. با توجه به حجم کم کتاب، بعیده که بیشتر از یه سؤال ازش بدن. سؤالی هم که پارسال ازش داده بودن ،شکلش از یه کتاب دیگه بود. یعنی از یه نمونه موردی معروف و مشترک با منابع دیگه استفاده کرده بودن.

معماری دیجیتال: این کتاب،کنکوری نیست به اون صورت. پارسال چون تازه منتشر شده بود،یه نمونه موردی ازش دادن که بدون خوندن کتاب از رو گزینه ها می شد جواب داد.محتوای کتاب،معرفی برنامه های مختلف طراحی فرم، شکل دادن به انواع پوسته ها، آنالیز و بهینه کردن فرم هستش. به شکل کاملاً اجمالی.

سیستم های ساختمانی آینده: جزء کتابای قدیمی این مجموعه س. بعیده دیگه ازش سؤال بیاد. ولی چون به شکل کلیشه توی لیست منابع هست، معمولاً همه می خونن. خوندنش هم نهایتاً 2 روز وقت بخواد.....

معمار+مهندس=ساختار: اینم شرایط سازه به مثابه معماری رو داره، با این تفاوت که این یکی اصلاً شکل مناسب نداره! این کتاب بیشتر به خاطر متن انگلیسیش معروف شده. با همون دیدگاه سازه به مثابه معماری بخونیدش+ کانسپت های سازه ای که واسه بعضی ساختمونا گفته.

ساختمان های فولادی و ساختمان های بتنی: قسمتای به درد خورش: مطالعات موردی+شکلا و توضیحاشون+ توضیحای اول بعضی فصلا+مطالبی که می بینید مشابهش رو تو لیسانس خوندین، که اینا توی جزوه ها هم پیدا می شه.

پوسته ها وسازه های ورق تا شده: 80 درصدش تکرار مطالب درک رفتار و سازه در معماریه. 20 درصد دیگش هم تاریخ ادبیاته.

سازه های ساختمان بلند: از شکلا و جدول های آخر بعضی فصلا و آخر کتاب که سیستم های سازه ای رو دسته بندی و اسم گذاری کرده برای کنکور تکنولوژی سؤال می اومد قبلاً. ندیدم برای معماری سؤال بیاد ازش. توی همون تکنولوژی هم منبع تکمیلی به حساب میاد. کتاب ارزشمندیه ولی برای کنکور ارشد ضرورت نداره خوندنش.

سازه های پارچه ای کششی:
به نظر من که زیادی تخصصیه. با این حال اگه کسی خواست بخونه، فصل 3 و تا حدودی فصلای 2 و4. قسمتای مشترک با درک رفتار وسازه در معماری رو بخونین. یه فصلش هم دیتیله ولی اونا دیگه واقعاً تخصصیه. دیتیل های کنکور خیلی ساده تر ومفهومی تر از ایناس.

طراحی لرزه ای: تخصصی ترین کتاب مجموعه و از منابع اصلی تکنولوژی. اینو هرکی بخواد بخونه باید درسای دیگه رو رسماً بی خیال شه!!!! پارسال یه سؤال داده بودن که مختص این کتاب بود. به نظر من آدم اون یه سؤال رو جواب نده بهتر از خوندن کل این کتابه. سخت نیست زیاد ولی حوصله وتمرکز می خواد خوندنش. من جزوه های سروش نیا برای تکنولوژی رو ندیدم .ولی به احتمال زیاد، چکیده ی مطالب این کتاب رو داره. هرکی خواست، اونا رو بخونه. منطقی تره باز.

پل ها: بیشترش تاریخه. شکل فنی دقیق هم نداره. من نمیدونم. حتماً مرکز معماری یه چیزی تو کتاب دیده که گذاشته تو سیلابس!

سازه های مشبک: 2_3 تا فصل اول. جاهایی که ویژگی های کلی این نوع سازه رو با شکل توضیح میده، به درد خورتره.از بقیه فصلا ، شکلا و توضیحاشونو ببینید. جزئیات متن چندان مهم نیست.

فناوری های نوین: یه معرفی و ارزیابی شتاب زده س!! از سیستم های ساخت صنعتی. اطلاعات متنش رو توی کاتالوگ شرکت های سازنده هم میشه دید. یعنی دیدگاه تحلیلی نداره چندان. آخر هر فصل یه جمع بندی از مشخصات هر سیستم ارائه میکنه. اونا رو بخونین. اگه کسی فرصت داشت می تونه کتاب رو سریع بخونه و نکته های متنشم خلاصه کنه. 2 یا 3 صفحه میشه. قسمت مهم تر این کتاب، جزئیات اجرایی سیستم هاست. مقطع دیوار، پانل ها، جزئیات اتصال و... اینا رو بلد باشین.

نانوفناوری: مطالعه ی یه جمع بندی یا نکته برداری از این کتاب+ شکلاش مفیدتر از خوندن کلشه. به شکل تیتروار و با توجه به فهرست و سرفصلا، بلد باشین انواع تولیدات نانو رو. اول هر فصل رو هم بخونین. این فصلا رو هم کامل بخونین بهتره به نظرم: 4_6_10_16_19.

arichigi

عضو جدید
سلام به همگی
خواستم بدونم تو کنکور آزاد ۹۱ از ایستایی و سیستم های سازه سوال اومده یا خیر؟؟
:eek:

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
shiva2009 عزیز خیلی ممنون . اگه در مورد کتاب استاتیک کاربردی و مقاومت کاربردی گلابچی هم چیزی می دونی لطفا یه توضیح در موردشن بده .

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/statusicon/user-offline.png

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
shiva2009 عزیز خیلی ممنون . اگه در مورد کتاب استاتیک کاربردی و مقاومت کاربردی گلابچی هم چیزی می دونی لطفا یه توضیح در موردشن بده .

صفحات طوسی کتاب های استاتیک و مقاومت مهم هستندمباحث ایستایی و مقاومت مصالح رو از روی جزوات بخونید خیلی بهتره

shiva2009

کاربر بیش فعال

مهم ترين بخش اين 2 كتاب همون طور که دوستمونtimaj گفت مطالعات مورديشونه!
موارد دیگه ای كه بايد براي كنكور بلد باشين:
_به دست آوردن واكنش هاي تكيه گاهي در تير،قاب و خرپا( که همش یه جوره!)
_تعيين اعضاي صفر نيرويي در خرپا
_معادلات تعادل
_پايداري،ناپايداري(در خرپا،تير وقاب) و معيني،نا معيني.
_دياگرام برش و خمش به شکل مفهومی ویا با محاسبات ساده
_به دست آوردن كشش در كابل(تجزيه نيروها+معادلات تعادل)
اینا رو می تونین از همین کتابا یاد بگیرین یا از هر جزوه و کتاب استاتیک دیگه ای که براتون راحت تره.
مثلاً از استاتیک کاربردی ، فصل 4 واکنش های تکیه گاهی تیرها. فصل 7 اعضای 0 نیرویی خرپا. فصل 8 قوانین جمع بردارها و قصل 12 دیاگرام های لنگر و برش مهم ترن. مقاومت مصالح مطالب اضافی و غیر ضروری زیاد داره. از این دوتا کتاب هرجا دیدین مطالبش سخت می شه و توی کارشناسی در این حد به شما درس ندادن، یعنی برای کنکورم نمی خواد. یه سری نمودار های لنگر و برش و تغییر شکل تیر آخر یکی از این کتابا بود(آخر کتابای فولاد وبتن هم هست) اونا رو ببینید حتماً. هرچی تو کنکور بیاد مشابهش اونجا هست. روش کار هم دستتون می یاد.

Faeze Ardeshiry

کاربر ممتاز
شوخی می کنی
10 تا کتاب جدید؟
نههههههههههههههههههههههههه
اینارو دیگه بذارم کجای دلم؟:cry:

مهم ترين بخش اين 2 كتاب همون طور که دوستمونtimaj گفت مطالعات مورديشونه!
موارد دیگه ای كه بايد براي كنكور بلد باشين:
_به دست آوردن واكنش هاي تكيه گاهي در تير،قاب و خرپا( که همش یه جوره!)
_تعيين اعضاي صفر نيرويي در خرپا
_معادلات تعادل
_پايداري،ناپايداري(در خرپا،تير وقاب) و معيني،نا معيني.
_دياگرام برش و خمش به شکل مفهومی ویا با محاسبات ساده
_به دست آوردن كشش در كابل(تجزيه نيروها+معادلات تعادل)
اینا رو می تونین از همین کتابا یاد بگیرین یا از هر جزوه و کتاب استاتیک دیگه ای که براتون راحت تره.
مثلاً از استاتیک کاربردی ، فصل 4 واکنش های تکیه گاهی تیرها. فصل 7 اعضای 0 نیرویی خرپا. فصل 8 قوانین جمع بردارها و قصل 12 دیاگرام های لنگر و برش مهم ترن. مقاومت مصالح مطالب اضافی و غیر ضروری زیاد داره. از این دوتا کتاب هرجا دیدین مطالبش سخت می شه و توی کارشناسی در این حد به شما درس ندادن، یعنی برای کنکورم نمی خواد. یه سری نمودار های لنگر و برش و تغییر شکل تیر آخر یکی از این کتابا بود(آخر کتابای فولاد وبتن هم هست) اونا رو ببینید حتماً. هرچی تو کنکور بیاد مشابهش اونجا هست. روش کار هم دستتون می یاد.

خيلي محبت كردي
منم واقعا حرصم گرفته از دست كتاباي گلابچي
كتاب فناوري نوينش ديگه يه نمونه ي موردي تمام عيار از فقط چاپ هست
اگه فقط فونتشو كم ميكرد حجم كتاب ميشد نصف
واقعا زشته براي دكتر مملكت
اونم ادم به اين بزرگي كه كتابش ارزش مالي داشته باشه
مدام مرور كرده حرفاشو

وضعیت
موضوع بسته شده است.