صفحه 1 از 9 12345 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 81

تاپیک: نصیحت های پدرانه به کسانی که تازه میخوان قدم در راه مکانیک بزارن

عضو آواتار MOHSEN_2008
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/7
    محل سكونت
    شیراز

پيش فرض نصیحت های پدرانه به کسانی که تازه میخوان قدم در راه مکانیک بزارن

سلام به همگی
    راستش این تاپیک رو باز کردم که کسانی که چند ترمی از مکانیک رو گذروندن یا فارغ تحصیل شدن بیان با توجه به تجربشون پیشنهاداشون رو برای یه مهندس مکانیک خوب شدن و موفق شدن در دانشگاه و آینده به اونایی که تازه می خوان وارد این راه بشن بدن ،
    لطفا هر چی به ذهنتون می رسه دریغ نکنید
    پیشاشیش از همه ممنونم

عضو فعال آواتار tsp.co
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    دنیای توربینهای گازی

پيش فرض

مهمترین کاری که باید همه دانشجویان تازه وارد علاوه بر عمیق درس خوندن انجام بدن اینه که باید به یه زمینه صنعتی ابراز علاقه کنن و با تمام قدرت روی اون تمرکز و مطالعه کنن. اگه می خواهید موفق بشید اصلا از این شاخه به اون شاخه نپرید و روی موضوعی که بهش واقعا با تمام وجود علا قه دارید تمرکز کنید. طوری که وقتی مجبور شدید به خاطرش تا صبح هم بیدار بمونید و یا بعضی کارها رو فدای اون کنید براتون اصلا مهم نباشه!
    بعد از چند سال کار مداوم می بینید که چقدر بدرد بخور شدید و دیگه اون وقته که کار میاد دنبال شما حتی اگه خارج از ایران باشه!

موفق باشید!
    ....LISTEN TO YOUR HEART ...

YOU CAN WIN,IF YOU WANT

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

لطفا بعد از استفاده از مطالب تالار مکانیک در سایر سایتها و وبلاگها و...ذکر نام مرجع یعنی باشگاه مهندسان ایران-تالار مکانیک فراموش نشه!

3. تشكر از اين پست

عضو فعال آواتار Dr ehsan
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/6
    محل سكونت
    منزل

پيش فرض

سلام
    خوب چیزی که مدیر گفت کاملاً درست و خیلیم مهم. من سعی می کنم چند تا نکتة شاید تکراری ولی مهم دیگه رو بگم:

1. زبان انگلیسی:
    ببین برای اینکه مطمئن بشی همین الان یه شاخه تو مهندسی مکانیک رو انتخاب کن من طی یک ساعت لااقل 15 تا کتاب توی اون فیلد از مقدماتی تا پیشرفته برات تو اینترنت پیدا می کنم! مجانی! اما شما یه ماه بگرد ببین چند تا کتاب فارسی توی اون فیلد پیدا می شه. اکثر کتاب ها مقاله ها نشریات و در یک کلام دانش مکانیک دنیا به زبا انگلیسی (و بعدشم روسی و آلمانی) هست. توی هر شهری هم که باشی می تونی توی 4 سال زبانتو به حدی برسونی که یه نمره خوب تافل بیاری. بغیر از جنبه علمی قضیه هر کاری که در آینده بخوای بکنی ( ادامه تا فوق، ائامه تا دکتری، کار تو یه شرکت بزرگ، کار تو یه شرکت کوچک، اصلاً ول کردن مکانیک و رفتن سراغ یه چیز دیگه!! و ...) زبان یک امتیاز بزرگه که خیلی کمکت می کنه
    2. برنامه نویسی و ریاضیات:
    اویلر(می شناسیش که!) میگه "مکانیک بهشت ریاضیات است." اگر درک ریاضیت بالا باشه مکانیک رو هم سریعتر و بهتر درک می کنی. توی این دوره هم یه ابزار ضروری و غیر قابل انکار برای سواد ریاضی نرم افزار های برنامه نویسی ریاضی هستند. توصیه عملی من اینه که اگه ترم 1 یا 2 هستی اول یه برنامه نویسی عمومی (مثل VB) رو یاد بگیر ( به هزار دلیل که مهمترینش یاد گرفتن الگوریتمِ که تو برنامه نویسی های عمومی بهتر می شه یادش گرفت) بعد همزمان با پاس کردن معادلات یواش یواش شروع کن یکی از برنامه های Matlab، Maple یا Mathematica رو یاد بگیر صحیح تر بگم ریاضیات رو با اونا یاد بگیر( اینم هم خیلی مهمه هم قلق داره که اگر خواستی تو ضیح می دم.)
    3. نرم افزار تخصصی :
    یک نرم افزار تخصصی هم خوب و لازمه. زیاده روی نکن (هر نرم افزاری رو امتحان کنی) و سریع هم نرو سراغ تحلیل. تحلیل بدن درک از ماهیت تحلیل هیچ ارزشی نداره. همون CAD (مدلسازی قطعات و مجموعه ها) یه دنیای داره که من کمتر کسی رو دیدم که به صورت سیستماتیک و نظام مند بلد باشه.
    4. طراح باش:
    اگر جامداتی هستی سعی کن یه جوری خودتو با روشهای ساخت معمول تو بازار و یه طراح خوب بودن نزدیک کنی. درس های توی دانشگاه ( و چیزای دیگه ای که اینجا گفتم) اصلاً کمکی به طراح شدن نمی کنه. مثلاً توی درسا کلی راجع به چرخ دنده و تحلیلش و تئوری ها مختلف صحبت می شه اما اصلاً نمی گن تو تهران کجا می شه یه چرخ دنده رو ساخت، با چی مسازنش اصلاً، چند در میاد، اوراقی و دست دومش رو کجا می شه پیدا کرد. توصیه عملی اینه که هر قطعه، دستگاه یا هر چیز قابل ساختن و خریدننش رو هم توی ایران در بیاری.( مخصوصاً چیزای رو که توی درس طراحی اجزاء 1 و 2 می خونی)
    5. ادامه تحصیل، خارج
    اگر می خوای ادامه تحصیل بدی جدی به خارج از کشور فکر کن. چون هم ممکنه، هم امکاناتش و سطحش خیلی بالاتر از اینجاست و هم اگر بخوای بری یه سری مقدمات می خواد که اگر از الان به فکرش باشی خیلی راحتتری. اصلاً هم فکر نکن کاری خیلی سختیه یا باید مخ باشی تا بری یا خیلی پول می خواد. مطمئن باش
    اما جدا از همه اینا خوندن همون درس ها از همه مهمتره. همونی رو انجام بده که استادا ازت می خوان. قطعاً اگر بهترین راه نباشه یه راه خوبه!
    اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ اَ ....... چقدر حرف زدم !!! فکر نکنم اصلاً کسی بخونه
    رمز لذّت و آرامش در هستی از نظر من این است:

به جهان خرم از آنم که همه عالم از اوست
    عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

تازه وارد
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/9
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله Dr ehsan نمايش پست
    سلام
    خوب چیزی که مدیر گفت کاملاً درست و خیلیم مهم. من سعی می کنم چند تا نکتة شاید تکراری ولی مهم دیگه رو بگم:

1. زبان انگلیسی:
    ببین برای اینکه مطمئن بشی همین الان یه شاخه تو مهندسی مکانیک رو انتخاب کن من طی یک ساعت لااقل 15 تا کتاب توی اون فیلد از مقدماتی تا پیشرفته برات تو اینترنت پیدا می کنم! مجانی! اما شما یه ماه بگرد ببین چند تا کتاب فارسی توی اون فیلد پیدا می شه. اکثر کتاب ها مقاله ها نشریات و در یک کلام دانش مکانیک دنیا به زبا انگلیسی (و بعدشم روسی و آلمانی) هست. توی هر شهری هم که باشی می تونی توی 4 سال زبانتو به حدی برسونی که یه نمره خوب تافل بیاری. بغیر از جنبه علمی قضیه هر کاری که در آینده بخوای بکنی ( ادامه تا فوق، ائامه تا دکتری، کار تو یه شرکت بزرگ، کار تو یه شرکت کوچک، اصلاً ول کردن مکانیک و رفتن سراغ یه چیز دیگه!! و ...) زبان یک امتیاز بزرگه که خیلی کمکت می کنه
    اویلر(می شناسیش که!) میگه "مکانیک بهشت ریاضیات است." اگر درک ریاضیت بالا باشه مکانیک رو هم سریعتر و بهتر درک می کنی. توی این دوره هم یه ابزار ضروری و غیر قابل انکار برای سواد ریاضی نرم افزار های برنامه نویسی ریاضی هستند. توصیه عملی من اینه که اگه ترم 1 یا 2 هستی اول یه برنامه نویسی عمومی (مثل VB) رو یاد بگیر ( به هزار دلیل که مهمترینش یاد گرفتن الگوریتمِ که تو برنامه نویسی های عمومی بهتر می شه یادش گرفت) بعد همزمان با پاس کردن معادلات یواش یواش شروع کن یکی از برنامه های Matlab، Maple یا Mathematica رو یاد بگیر صحیح تر بگم ریاضیات رو با اونا یاد بگیر( اینم هم خیلی مهمه هم قلق داره که اگر خواستی تو ضیح می دم.)
    3. نرم افزار تخصصی :
    یک نرم افزار تخصصی هم خوب و لازمه. زیاده روی نکن (هر نرم افزاری رو امتحان کنی) و سریع هم نرو سراغ تحلیل. تحلیل بدن درک از ماهیت تحلیل هیچ ارزشی نداره. همون CAD (مدلسازی قطعات و مجموعه ها) یه دنیای داره که من کمتر کسی رو دیدم که به صورت سیستماتیک و نظام مند بلد باشه.
    4. طراح باش:
    اگر جامداتی هستی سعی کن یه جوری خودتو با روشهای ساخت معمول تو بازار و یه طراح خوب بودن نزدیک کنی. درس های توی دانشگاه ( و چیزای دیگه ای که اینجا گفتم) اصلاً کمکی به طراح شدن نمی کنه. مثلاً توی درسا کلی راجع به چرخ دنده و تحلیلش و تئوری ها مختلف صحبت می شه اما اصلاً نمی گن تو تهران کجا می شه یه چرخ دنده رو ساخت، با چی مسازنش اصلاً، چند در میاد، اوراقی و دست دومش رو کجا می شه پیدا کرد. توصیه عملی اینه که هر قطعه، دستگاه یا هر چیز قابل ساختن و خریدننش رو هم توی ایران در بیاری.( مخصوصاً چیزای رو که توی درس طراحی اجزاء 1 و 2 می خونی)
    5. ادامه تحصیل، خارج
    اگر می خوای ادامه تحصیل بدی جدی به خارج از کشور فکر کن. چون هم ممکنه، هم امکاناتش و سطحش خیلی بالاتر از اینجاست و هم اگر بخوای بری یه سری مقدمات می خواد که اگر از الان به فکرش باشی خیلی راحتتری. اصلاً هم فکر نکن کاری خیلی سختیه یا باید مخ باشی تا بری یا خیلی پول می خواد. مطمئن باش
    اما جدا از همه اینا خوندن همون درس ها از همه مهمتره. همونی رو انجام بده که استادا ازت می خوان. قطعاً اگر بهترین راه نباشه یه راه خوبه!
    خیلی ممنون من نرم افزاره mathematica رو دارم ولی اصلا نمی دونم چه طور باید باهاش کار کنم می شه یه منبع واسه کمک به من راهنمایی کنید

عضو فعال آواتار Dr ehsan
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/6
    محل سكونت
    منزل

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله f_azimi نمايش پست
    خیلی ممنون من نرم افزاره mathematica رو دارم ولی اصلا نمی دونم چه طور باید باهاش کار کنم می شه یه منبع واسه کمک به من راهنمایی کنید
    سلام
    راستش من خودم Mathematica کار نکردم و مرجعی هم نمی شناسم که معرفی کنم (البته کتاب الکترونیکی تو اینترنت زیاد هست اگه به کارت بیاد). ولی می دونم یکی از بچه های تالار با Mathematica کار می کنه دانشجوی ارشد هم هست احتمالاً بهتر می تونه کمکت کنه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
    رمز لذّت و آرامش در هستی از نظر من این است:

به جهان خرم از آنم که همه عالم از اوست
    عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست

تازه وارد
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/7
    محل سكونت
    ایران

Thumbs up

با سلام خدمت مدیر محترم و dr ehsanمن به خاطر توضیحاتتون ممنونم من تا به حال برنامه نویسی نکردم و با نرم افزارهای تخصصی کار نکردم تازه از مهر درسام در ترم یک در گرایش سیالات به یاری خدا شروع می شه من می خوام بدونم چطوری و با چه کاری شروع کنم که بعدا در رشته خودم یک فرد وارد باشم
    dr ehsanمحترم ظاهرا شما سمنان بودین من هم قراره دانشجوی اونجا باشم می خوام بدونم برای سمنان چه کلاس زبان هایی هست به خصوص با کتاب اینتر چنج چون من الان کلاس می رم و کتابم اینتر چنج هست.
    دوما چه توصیه ای برای دانشجوی سمنان دارین با کدوم استاد ها بهتره واحد بردارم ضمنا مطالب شما بر خلاف پیش گویی تون اونقدر ارزشمند بودن که من برای خانوادم هم خوندم و اون صفحه را ذخیره کردم.باز هم ممنون امیدوارم موفق باشین برای شنیدن نصایحتون و تجربیاتتون لحظه شماری می کنم

8. تشكر از اين پست

عضو فعال آواتار valkano سبز
    رشته
    مهندسی عمران
    تاريخ عضويت
    2008/7
    محل سكونت
    زير سايه ها

پيش فرض

نميخوام تو ذقت بزنم ولي من دوست مكانيك خيلي دارم چون خودمم اولش مكانيكو دوست داشتم بيشتر دوستاي صميميم هم مكانيك ميخونن كه هر وقت منو ميبينن آرزو يكردن كه عمران ميخوندن
    فقط يهو نياين اخطار بدينا گفته بود نصيحت منم خواستم همين اول كاري خيالشو راحت كنم
    به آینده یی بیندیش که در دیار ما هیچ کس خفت و ذلت نبیند، هیچ کس شکنجه نشود، هیچ کس شکنجه گر نشود، هیچ حصار و حریمی بدست متجاوزان نشکند، هیچ کس بی پناهی و بی خدایی را چنین عریان تجربه نکند، هیچ حیوانی دین دار نشود و سبعیت و حیوانیت را زیور دینی ندهد و در پوستین خلایق نیفتد.

10. تشكر از اين پست

عضو فعال آواتار En-mechanic
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2008/5
    محل سكونت
    کاش ایران بودم.......

wink نظر

نقل قول نوشته اصلي بوسيله valkano نمايش پست
    نميخوام تو ذقت بزنم ولي من دوست مكانيك خيلي دارم چون خودمم اولش مكانيكو دوست داشتم بيشتر دوستاي صميميم هم مكانيك ميخونن كه هر وقت منو ميبينن آرزو يكردن كه عمران ميخوندن
    فقط يهو نياين اخطار بدينا گفته بود نصيحت منم خواستم همين اول كاري خيالشو راحت كنم
    با سلام
    من خودم لیسانس مکانیک جامدات دارم و شخصا با نظر دوست عزیزم وحید موافقم
    رشته مکانیک خیلی سخته و باید خیلی تلاش کرد تا به هدفت برسی
    ولی من از مکانیک زده شدم فقط بخاطر اینکه میدیدم هر کی تو مکانیک مدرک میگیره دیگه با شاه هم نمیخواد فالوده بخوره و خودشو از همه بالاتر میبینه در صورتی که عمرانیها این مدلی نبودن این تجربه رو با معاشرت کردن با کلی دوست و رفیق در تمام کشور بدست آوردم
    البته شرمنده که اینارو گفتم ولی به جرات میگم در بین مهندسان مکانیک فقط 30% پیدا میشه که خوب و خاکی باشن و در بین مهندسان عمران فقط 20% پیدا میشه که بد اخلاق و ...... باشن
    ولی بهتون نصیحت میکنم اگه میخواین پا تو رشته مکانیک مکانیک بذارین خوب فکر کنید
    موفق باشید
    داستایوفسکی: تغییر کردن خیلی سخته،شبیه یکی دیگه بودن آسونه،ولی یکی دیگه بودن سخته......
    لئوناردو داوینچی
    : مکانیک بهشت ریاضیات است.زیرا در اینجاست که ما به زیباییهای ریاضیات پی می بریم.
    علی دایی:
    من همیشه رو بازی میکنم و هیچوقت زیر و رو نکشیدم .......

12. تشكر از اين پست

تازه وارد
    رشته
    مهندسی مکانیک
    تاريخ عضويت
    2008/9

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله Dr ehsan نمايش پست
    سلام

1. زبان انگلیسی:
    3. نرم افزار تخصصی :
    4. طراح باش:
    5. ادامه تحصیل، خارج

آقا عالي بود دمت گرم
    مكانيك عشقه منه

مدیر بازنشسته آواتار mahan57
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2008/2
    محل سكونت
    زیر بارون!

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله valkano نمايش پست
    خوب هرکسی باید فقط دنبال علاقش بره و تو اون موفق میشه! کسی که فارغ التحصیل باسواد مکانیک باشه به جرات می تونم بگم از هرچیزی سر در میاره! قابل توجه دوستان عمرانی مون که من حتی سه سال تو یک شرکت تولیدی بتن آماده کار می کردم و الان هم باهاشون تو بعضی زمینه ها همکاری دارم . اونجا بدلیل اینکه رشتم مکانیک بود خیلی راحت از بتن آماده و زیروبمش سر در اورم . بدلیل همین مکانیک رو ی پمپهای بتن - بچینگ ها و میکسرها تسلط پیدا کردم( چون اکثرا هیدرولیکی هستن) و الان که الان هستش و دیگه اونجانیستم بازم میان دنبالم!
    به دلیل علاقه ای که داشتم روی الیاف کربن که مربوط به بچه های پلیمر هستش کار کردم و زیر سایه مکانیک و دانش و دیدی که به من داد به راحتی ازش سر درآوردم( به دلیل نیاز به سرمایه بالا بی خیالش شدم)
    زیر سایه همین مکانیک بود که خیلی زود تونستم یه کارگاه کوچیک قطعه سازی برای خودم راه بندازم و برای خودم کار کنم. حالا اگه رشته چیز دیگه ای غیر مکانیک( مثلا عمران) بود حالا حالا ها باید دنبال کار می گشتم.( چون از اول سرمایه ای نداشتم)

مکانیک همه چیز منه و خدارو واقعا شکر می کنم که علاقه به اون رو در وجود من شعله ور کرد و منو با اون آشنا کرد.
    همونطور که مدیر و احسان گفتن باید 1- علاقه داشته باشید2- یه زمینه صنعتی برای خودتون به عنو ان شغل حتمی آیندتون در نظر بگیرید و روی اون متمرکز بشید 3 - محدود به منابع فارسی نشید و حتما سراغ منابع لاتین برین چون علم فعلا برای اونهاست 4- یادگیری یه زبان برنامه نویس به همراه تسلط بر یک نرم افزار طراحی الزامی هستش

یاعلی و موفق باشید!
    به به ! بازم بوی بارون! دوتا نفس عمیق !

صفحه 1 از 9 12345 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

1. بهترین نصیحت های پدرانه( حتما بخونید)
    توسط solar flare در تالار گفتگوی آزاد
    پاسخ ها: 5
    آخرین ارسال: 2012/5/31, 11:05 PM
  2. پاسخ ها: 14
    آخرین ارسال: 2011/11/24, 01:10 PM
  3. ثروتمند ترین ایرانی های جهان چه کسانی هستند ؟
    توسط A M I N_BND در تالار گفتگوی آزاد
    پاسخ ها: 6
    آخرین ارسال: 2011/8/17, 01:39 PM
  4. نصیحت های رمضانی
    توسط *** s.mahdi *** در تالار تالار اسلام و قرآن
    پاسخ ها: 3
    آخرین ارسال: 2010/9/09, 07:34 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

• شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
  • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد