صفحه 5 از 9 نخستنخست ... 2345678 ... آخرينآخرين
نمايش نتايج 41 تا 50 از 81

تاپیک: نصیحت های پدرانه به کسانی که تازه میخوان قدم در راه مکانیک بزارن

عضو فعال آواتار gharibistudent
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/4
    محل سكونت
    زیر گنبد کبود

پيش فرض

خیلی عالیه

عضو فعال آواتار gharibistudent
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/4
    محل سكونت
    زیر گنبد کبود

پيش فرض

تاپیک خوبی بود خیلی چیزل دستگیرم شد از دوستان ممنونم

عضو فعال آواتار bahman2
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی فوق لیسانس
    تاريخ عضويت
    2008/4
    محل سكونت
    همدان

پيش فرض

سلام
    امروز دیگه داشتن مدرک مهندسی مکانیک کار شاقی نیست. بحمداله با نهضت دانشگاه سازی تو کشور همه مهندس هستند ولی " با اجازه بزرگترها" مهندس بیسواد. آدم باید واقع بین باشه. شاید اگه من به 8 سال قبل برمیگشتم ادامه تحصیل نمیدادم میرفتم دنبال کار. جونیم رو گذاشتم و امروز هیچ چیزی عایدم نیست فقط یه مدرک که به درد نمیخوره. شاید بگید من خیلی منفی بافم ولی برای اینکه آینده تاریکی که پیش روی همه هست رو روشن کنم چند دقیقه ای قضاوت درباره منفی بافی من رو عقب بندازید.
    امسال دانشگاههای دولتی اعم از سرارسری روزانه، شبانه، غیرانتفاعی و پیام نور به ترتیب 2577، 1064، 1190، 690 مهندس مکانیک میگیرند که مجموعا میشه 5521. این تعداد شامل بچه های کاردانی و بچه هایی که مهندسی ماشینهای کشاورزی میخونند نیست. اگر ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاد رو هم به این تعداد اضافه کنیم تقریبا سالانه 10 هزار نفر ورودیه مهندس مکانیک داریم. شاید برای یک کشور صنعتی این تعداد رقم قابل توجه ای نباشه ولی برای کشوری مثل ایران این تعداد فاجعه است. اگر خروجی رو هم در چند سال آینده 10 هزار نفر بگیرم برای هر استان بطور متوسط سالی 300 متقاضی کار در رشته مهندسی مکانیک داریم. عدم تناسب بین خروجی دانشگاه و ظرفیت اشتغال آینده هولناکی رو برای بهترین رشته مهندسی"بدلیل گستردگی آن" در پی داره. من خودم ساکن یکی از استانهای غربی هستم و دوستان زیادی هم از استانهای دیگه دارم. عملا در 70 درصد استانها کاری متناسب با رشته پیدا نمیشه یا اگر هم هست دارای حقوق بسیار پایینیه. عدم توجه به زیر ساختها و قیمت تمام شده بالا اکثر محصولات داخل و قیمت ارزان اجناس مشابه چینی روز به روز وضعیت صنعت در این کشور رو بدتر میکنه. اینکه امروز شمایی که در حال خوندن مقطع کارشناسی هستید فکر کنید فردا که فارغ التحصیل شدید کلی کار منتظرتونه سخت در اشتباهید. من معتقدم افراد نسبت به درس خوندن دو دسته هستند یا برای درس درس میخونند یا برای بدست آوردن آسایش در آینده" امروز آسایش با پول نسبت نزدیکی داره". اگر برای درس درس میخونید که بحثش جداست ولی اگر برای پول باید عرض کنم راهش از درس خوندن نمیگذره. بفکر راه دیگه ای باشید. بیشتر از این تو دلتون رو خالی نمیکنم و فقط برای پایان دادن به حرفم در بخش اول و آوردن دلیل برای سخنانم به دوستان توصیه میکنم سری به کاریبایهای شهر خودشون بزنند و ببینند چند نفر به اسم مهندس مکانیک در انتظار کار هستند یا با جستجو در اینترنت تعداد شرکت کنندگان آزمونهای دولتی نفت و گاز مرتبط با این رشته رو بررسی کنند.
    اما درسته طبق اصل لانه کبوتری امروز برای هر کرسی شغل بیش از 20 تا متقاضی وجود داره. ولی میشه با کارهایی که کرد شانس خود رو برای نشستن بر روی این کرسی افزایش داد. اینجا لازمه تاکید کنم انجام اینکارها به معنای ربودن گوی سبقت از دیگران نیست بلکه معنیش دقیقا اینه که از دیگران جا نمیمونید. یادمون باشه ادامه همین روند " عدم برنامه ریزی برای خروجی های دانشگاهها و ساخت زیرساختهای صنعتی" یقینا در آینده وضع رشته های مهندسی رو به سرنوشت رشته های علوم انسانی دچار میکنه.
    اما کارهایی که باید انجام داد تا از قافله عقب نمونید:
    1- اول از همه تسلط به زبان انگلیسی این از خود رشته به نظر من مهمتره
    2- یادگیری حداقل دو نرم افزار طراحی در طول چهارساله لیسانس اعم از اتوکد، سالید، کتیا، ان ایکس، پرو اینجیرینگ
    3-آشنایی با یک زبان برنامه نویسی شامل فرترن، متلب وسی و ..... " من متلب رو پیشنهاد میکنم"
    4- سعی شود با یکی از نرم افزارهای تحلیل مرتبط با گرایش هم آشنا بشید مثل آباکوس، انسیس، فلوئنت، آدامز، پی وی الیت و ........
    5- درس، در درس خوندن هم سعی کنید کتاب خون باشید تا جزوه خون
    ببینید امروز مدرک حرف اول رو نمیزنه امروز مهارت حرف اول رو میزنه. اگر کسی دستورات بالا رو رعایت کرد و به کار گرفت مطمئنا آینده روشنتری داره ولی اگر فقط به امید گرفتن مدرکه آینده رو باخته. توصیه من به این افراد اینه که از دوران دانشجویشون لذت کامل رو ببرند.
    دوره های مهارتی شمال هیدرولیک، پنوماتیک، بازرسی جوش و غیره توسط فنی و حرفه ای یا مراکز دیگه برگزار میشه. سعی کنید شرکت کنید و روزمه خودتون رو قوی کنید. بچه هایی که در تهران و شهرهای بزرگ مثل اصفهان، تبریز، مشهد زندگی میکنند یا درس میخونند. امکانات بیشتری در اختیارشونه" بخصوص درباره کلاسهای نرم افزاری و کلاسهای مهارتی" پس قدر بدونید چون برای خیلیها" مثلا کسی که در یک دانشگاه آزاد شهرستان کوچک درس میخونه" این امکان فراهم نیست.
    ذکر این نکته هم حائز اهمیته که به کار بستن دستورات 5 گانه کار شما در ارشد رو 80 درصد تسهیل میکنه و برای ادامه تحصیل هم بسیار راهگشاست.
    موفق باشید
    اگر قادر نیستی خود را بالا
    ببری همانند سیب باش تا با
    افتادنت اندیشه‌ای را بالا ببری

4. تشكرها از اين پست

عضو فعال
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/4
    محل سكونت
    Iran,Shiraz

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله Dr ehsan نمايش پست
    سلام
    4. طراح باش:
    اگر جامداتی هستی سعی کن یه جوری خودتو با روشهای ساخت معمول تو بازار و یه طراح خوب بودن نزدیک کنی. درس های توی دانشگاه ( و چیزای دیگه ای که اینجا گفتم) اصلاً کمکی به طراح شدن نمی کنه. مثلاً توی درسا کلی راجع به چرخ دنده و تحلیلش و تئوری ها مختلف صحبت می شه اما اصلاً نمی گن تو تهران کجا می شه یه چرخ دنده رو ساخت، با چی مسازنش اصلاً، چند در میاد، اوراقی و دست دومش رو کجا می شه پیدا کرد. توصیه عملی اینه که هر قطعه، دستگاه یا هر چیز قابل ساختن و خریدننش رو هم توی ایران در بیاری.( مخصوصاً چیزای رو که توی درس طراحی اجزاء 1 و 2 می خونی)
    خوب حالا شما برای این چه پیشنهادی دارین؟؟؟؟

عضو فعال
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/4
    محل سكونت
    Iran,Shiraz

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله En-mechanic نمايش پست
    با سلام
    من خودم لیسانس مکانیک جامدات دارم و شخصا با نظر دوست عزیزم وحید موافقم
    رشته مکانیک خیلی سخته و باید خیلی تلاش کرد تا به هدفت برسی
    ولی من از مکانیک زده شدم فقط بخاطر اینکه میدیدم هر کی تو مکانیک مدرک میگیره دیگه با شاه هم نمیخواد فالوده بخوره و خودشو از همه بالاتر میبینه در صورتی که عمرانیها این مدلی نبودن این تجربه رو با معاشرت کردن با کلی دوست و رفیق در تمام کشور بدست آوردم
    البته شرمنده که اینارو گفتم ولی به جرات میگم در بین مهندسان مکانیک فقط 30% پیدا میشه که خوب و خاکی باشن و در بین مهندسان عمران فقط 20% پیدا میشه که بد اخلاق و ...... باشن
    ولی بهتون نصیحت میکنم اگه میخواین پا تو رشته مکانیک مکانیک بذارین خوب فکر کنید
    موفق باشید
    ببخشید من کوچکتر از اونم که حرفی بزنم...ولی اصلا" با نظر شما موافق نیستم
    100% قبول دارم بعضی مکانیکها(بخاطر رتبه کنکور و ...)قیافه میگیرن.ولی این که دلیل نمیشه شما زده بشی

عضو فعال
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/4
    محل سكونت
    Iran,Shiraz

پيش فرض

نقل قول نوشته اصلي بوسيله tsp.co نمايش پست
    سلام

باید ببینید چه چیزی براتون لذت بخش و جالبه ! خودرو- نیروگاه - هواپیما و... روی اون تمرکز کنید و مطالبش رو با حرص و ولع دنبال کنید.
    واسه ما که الان مثلا" میریم ترم3 چه مطالعات و زمینه های علاقه ای میتونه وجود داشته باشه؟
    آخه من خودم یه سری مطالعه توی سایتها به همراه PDFهای مکانیکی داشتم و اصلا" سر در نیاوردم...؟!

عضو فعال آواتار 12*12
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/8
    محل سكونت
    تهران-بوشهر

پيش فرض

سلام

من نمي دونم شايد حالا كه قصد كردم مكانيك بخونم بخاطر علاقمه يا جذب اسمش شدم....(خودمونيم لامصب عجب اسم قشنگي داره آدم حظ ميكنه....)نمي گم هيچي نميدونم ولي خب كم مي دونم....

مي خواستم يه سوال بپرسم...

اينكه تو مكانيك بين دانشگا هاي :
    فردوسي مشهد
    شيراز/صنعتي شيراز
    اصفهان/صنعتي اصفهان
    صنعت نفت-تهران(هموني كه مي ري اهواز واسه مكانيك)
    خيلج فارس بوشهر

كدوم دانشگاه بهتره.....يعني :استادا بهترن-كتابخونه جامع تري داره-آزمايشگاه كامل تري داره (فكر مي كنم تو مكانيك مهترين باشه)و اينا ديگه....

لطفا به ترتيب داشتن شرايط ايده عال واسه مكانيك رتبه بنديشون كنيد....
    ويرايش شده توسط 12*12 در 2011/8/09 در ساعت 01:41 AM

تازه وارد آواتار ali.fatemi
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2009/11
    محل سكونت
    كاخك

پيش فرض

12*12 عزیز من از دانشگاهای دیگه نمیدونم اما فردوسی اساتید قوی ای داره .تنها کمبود استاد درست و حسابی تو قسمت کنترل دیده میشه.
    البته کتابخونش قسمت کتب لاتینش خیلی قویه که ضعف کتب فارسی این مزیت رو برمیداره. و در مورد آزمایشگاه یه چیز متوسط رو به بالا میشه گفت.
    به نظر من بین این ها یا صنعتی اصفهان رو بزن یا اینکه بیا فردوسی یا هم دانشگاه شیراز(نه صنعتی شیراز) با نهایت احترامی که واسه بقیشون قائلم ولی روشون فقط در صورتی حساب کن که رتبت به این سه دانشگاه نخوره که اگه نخورد بعد از صنعتی شیراز به صنعتی شاهرود هم فکر کن.
    و یه توصیه اینکه اگر در شهر بزرگی زندگی میکنی اصلا دانشگاه شهر خودتو با هیچ جای دیگه عوض نکن و حتی اگر شده شبانه هم باشه تو شهر خودت بمون.
    اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن
    و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن
    و چه بدبختی آزاردهنده ای است تنها خوشبخت بودن!
    در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است
    دکتر علی شریعتی

10. تشكر از اين پست

عضو فعال آواتار 12*12
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    دانشجوی لیسانس
    تاريخ عضويت
    2011/8
    محل سكونت
    تهران-بوشهر

پيش فرض

يعني ايني كه اعلان فرمودين منظورتون اينه كه اول صنعتي اصفهان بعد تو فكر فردوسي باشم بعد هم شيراز؟؟؟

حالا بين اين سه تا كدومش رو بيشتر توصيه ميكنيد؟؟؟؟

عضو فعال آواتار smmoosavian
    رشته
    مهندسی مکانیک
    مقطع
    لیسانس
    تاريخ عضويت
    2008/4
    محل سكونت
    اصفهان نصف جهان

پيش فرض

چند تا نکته تکمیلی برای صحبت های دوستان :

1- زبان انگلیسی رو که دوستمون توضیح داد و شکی توش نیست

2- در مورد نرم افزار باید بگم اولاً همیشه بر اساس نیازتون پیش برید ، مثلاً من در نرم افزار CATIA به محیط های طراحی مسلط بودم ولی دیگه دنبال بقیه محیط ها نرفتم چون به دردم نمی خورد. ولی حالا به محیط های ماشینکاری نیاز پیدا کرده ام و می خوام برم یاد بگیرم.

ثانیاً
    هیچوقت موقعی که می خواید یه نرم افزار رو از صفر شروع کنید به سراغ کتاب خوندن نرید. اکثر کتاب های توی بازار تلکه پول هستند (البته موارد ناب هم پیدا میشه) ، پیشنهاد اول من اینه که اول چند تا دوره کلاس آموزشی حضوری برید و وقتی تسلط نسبی پیدا کردید ، نکات تکمیلی رو از کتاب ها یاد بگیرید. (کتاب های خوب)

ثالثاً از نرم افزاری که یاد گرفتید کار بکشید و توی همون زمینه شروع به کار حرفه ای کنید. اگر قبل از دوران کارآموزی به یک نرم افزار مسلط باشید خیلی کمکتون می کنه و شاید مثل من مسیر زندگیتون عوض بشه. توی دوران کارآموزی نرم افزار خیلی به دردم خورد و خیلی چیزا رو یاد گرفتم.

3- هیچوقت خودتون رو به مکان خاصی محدود نکنید . من خیلی ها رو دیدم که برای آزمون شرکت نفت سر و دست می شکنند و می گن دیگه نونت تو روغنه ، بخور و بخوابه ، زندگیت تامینه و ...

زندگی بدون پیشرفت مُفت نمی ارزه !! در ضمن خودتون رو به ایران هم محدود نکنید. در قرآن کریم آمده : " الم تکن ارض الله واسعه فتهاجروا فیها : آیا زمین خدا وسیع نبود که در آن مهاجرت کنید ؟ "

4- هر گرایشی از مکانیک هستید باید انواع روش های تولید رو بلد باشید. ماشا الله توی اینترنت پر از فیلم های تخصصی هست که می تونید به راحتی به اون ها دسترسی پیدا کنید. من youtube رو پیشنهاد می کنم
    [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
    [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

13. تشكرها از اين پست

صفحه 5 از 9 نخستنخست ... 2345678 ... آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

1. بهترین نصیحت های پدرانه( حتما بخونید)
    توسط solar flare در تالار گفتگوی آزاد
    پاسخ ها: 5
    آخرین ارسال: 2012/5/31, 10:05 PM
  2. پاسخ ها: 14
    آخرین ارسال: 2011/11/24, 12:10 PM
  3. ثروتمند ترین ایرانی های جهان چه کسانی هستند ؟
    توسط A M I N_BND در تالار گفتگوی آزاد
    پاسخ ها: 6
    آخرین ارسال: 2011/8/17, 12:39 PM
  4. نصیحت های رمضانی
    توسط *** s.mahdi *** در تالار تالار اسلام و قرآن
    پاسخ ها: 3
    آخرین ارسال: 2010/9/09, 06:34 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

• شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
  • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد