تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

onlymechanic

عضو جدید
به نظر شما آینده کارهای تاسیسات ساختمانی چطوره و چطور میشه تو این کار پیشرفت کرد
چون شنیدم اوایل کار درآمد چندان خوبی نداره

anishtain4

عضو جدید
به نظر شما آینده کارهای تاسیسات ساختمانی چطوره و چطور میشه تو این کار پیشرفت کرد
چون شنیدم اوایل کار درآمد چندان خوبی نداره

کار خوبیه و مثل همه ی کارهای دیگه با ممارست و پشت کار و مطالعات علمی میشه توش پیشرفت کرد. اوایل کار درآمدش متوسط هست، ولی نسب خیلی کمتر از کارهای دیگه نیست

anishtain4

عضو جدید
تفاوت روش مستقیم و معکوس در لوله کشی شوفاژ چیه؟
لوله کشی مستقیم اینه:

اینم معکوس:

فرقشونم در اینه که اگه مسیر حرکت آب تا آخرین رادیاتور رو با اولین مقایسه کنی تو روش مستقم این مسیر خیلی طولانی تره، در حالی که تو روش معکوس طول جفتشون یکیه. در حالت مستقیم آب تو اولین رادیاتور سریع میچرخه و باعث میشه که اولین رادیاتور نسبت به آخرین رادیاتور گرمتر باشه، حالت معکوس متعادل تره

zohreh809

عضو جدید
سلام
در مورد مشعلها ی مربوط به دیگ همراه با تصویر و کارکرد هر یک از اجزا اطلاعات جامع نیاز دارم.
ممنون

zohreh809

عضو جدید
سلام
در مورد مشعلها ی مربوط به دیگ همراه با تصویر و کارکرد هر یک از اجزا اطلاعات جامع نیاز دارم.
ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر:

MIS.armaghan

عضو جدید
با سلام
یک پروژه ای دارم که مربوط به گرمایش از کف زمین فوتبال می شه.هر چی تو نت گشتم راجع به استانداردهای زمین چمن چیزی ندیدم.اگر کسی اطلاعاتی داره، خوشحال می شم کمکم کنه.

mahdip

عضو جدید
سلام
كسي در مورد آبنما-فواره-نازل هاي آن -طراحي و ...اطلاعاتي داره؟؟

MRZ691

عضو جدید
راهنمایی جهت اخذ پروانه نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیک :

راهنمایی جهت اخذ پروانه نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیک :

سلام
من مهندسي مكانيك خوندم مي خوام امسال در امتحان نظام مهندسي براي گرفتن حق امضاء شركت كنم ولي نمي دونم چي بايد بخونم لطفا راهنماييم كنيد؟

با سلام :
در ابتدا باید عرض کنم ، جهت اخذ پروانه نظام مهندسی لازم است 3 یا 4 سال از زمان اخذ مدرک لیسانس شما گذشته باشد ؛ اگر گرایش رشته شما حرارت سیالات باشه ، می توانید در هر دو زمینه « طراحی و نظارت » پراونه بگیرید ولی چنانچه گرایش جامدات باشید فقط می توانید در زمینه نظارت پروانه اخذ نمائید .
کتاب هایی که لازم است تهیه و مطالعه نماید کتب مقررات ملی ساختمان : 1) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان - 2) مبحث 2 : نظامات اداری - 3)مبحث 14 : تاسیسات گرمایی تعویض هوا و تهویه مطبوع - 4) مبحث 15 : آسانسور و پله برقی - 5) مبحث 16 : تاسیسات بهداشتی - 6) مبحث 17 : لوله کشی گاز ساختمان های - 7) مبحث 19 : صرفه جویی در مصرف انرژی - 8) 6 جلد نشریه 128 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ( که به نام معاونت برنامه ریزی و نظرات راهبردی رئیس جمهور ، تغییر یافته ) - 9) و جهت آشنایی با محاسبات از انواع مراجع معتبر مانند کتاب های مهندس طباطبایی ، تاسیسات 77 م .تهرانی - Carrier- Ashrae- مرجع کامل تاسیسات تاسیسات ، تالیف مهندس داریوش هادی زاده و . . . استفاده کنید . از کتاب های دانشگاهی مثل سیالات ، انتقال حرارت و ترمودینامیک هم معمولاً سوال طرح می شود که با توجه به برابر بودن امتیاز سوال ها ، پیشنهاد می کنم بیشتر روی مراجع 1 تا 9 وقت بگذارید ، 6 جلد مندرج در شماره 8 به سختی پیدا می شود ولی می توانید فایل های pdf آن را از طریق سایت سازمان فوق الذکر download کنید
همچنین تهیه نمونه سوالات حل شده ( مانند کتاب مجموعه آزمون های نظام مهندسی و کارشناس رسمی تاسیسات مکانیکی ساختمان ؛ گردآوری و تدوین مهندس داریوش هادی زاده ) و همچنین شرکت در کلاس های آمادگی آزمون پایه 3 می تواند کمک موثری داشته باشد .
امیداوارم موفق باشید

5tgb

عضو جدید
رادیاتور گرم نمی شود! درخواست راهنمایی

رادیاتور گرم نمی شود! درخواست راهنمایی

سلام
من در طبقه اول زندگی می کنم.
چندین بار رادیاتور را هواگیری کردم اما باز هم گرم نمی شه! یعنی سرده سر هست! 3-4 لیتر هم ازش آب رفت اما باز گرم نشد.
جالب هست که یونیت بغلی داغ داغ هست.
ممنون اگه راهنمایی کنید

maghsodlo

عضو جدید
با سلام نحوه ترسیم دیاگرام مودی و روابط ریاضی حاکم بر آن را اگه کسی اطلاع داره لطفا" توضیح بده

moaqfe

کاربر بیش فعال
سلام
من در طبقه اول زندگی می کنم.
چندین بار رادیاتور را هواگیری کردم اما باز هم گرم نمی شه! یعنی سرده سر هست! 3-4 لیتر هم ازش آب رفت اما باز گرم نشد.
جالب هست که یونیت بغلی داغ داغ هست.
ممنون اگه راهنمایی کنید

احتمال کمی ظرفیت لوله ها زیاده

یکبار دو تا از رادیاتها رو ببند و ببین داغ میشه یا نه

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
من از بچه های معماری باشگاه هستم
در مورد هواساز های چند منطقه ای و یک منطقه ای یک سوال دارم
کدومشون مکشی و کدومشون دمشی هست،با یکم توضیح اضافه اگر میشه بگین،ممنون میشم

hfml

عضو
سلام
بنده نقشه نصب منبع آب و پمپ را برای افزایش فشار آب منزل میخواستم. چه جوری میتونم نهیه کنم؟
ممنون

kahkeshan7

عضو جدید
در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم

سلام رفیق من دانشجوی تاسیسات هستم واسه گرفتن پروانه نظام مهندسی یاهمون مهر نظام مهندسی معدل مدرک کارشناسی هم مدنظر سازمان هست یا ن؟

anishtain4

عضو جدید
سلام
بنده نقشه نصب منبع آب و پمپ را برای افزایش فشار آب منزل میخواستم. چه جوری میتونم نهیه کنم؟
ممنون

شما باید یه منبع آب قرار بدی که آب شهری به اون وصل بشه و داخل تانک پر بشه، بعد یه پمپ آب رو از تانک میکشه و داخل خط مصرف تزریق می کنه. اما برای اینکه با باز کردن هر شیر پمپ شروع به کار و استاپ نکنه یه منبع دیافراگمی هم بعد از پمپ قرار میدن که حجم اون بستگی به تعداد مصرف کنندگان شما داره

anishtain4

عضو جدید
با سلام نحوه ترسیم دیاگرام مودی و روابط ریاضی حاکم بر آن را اگه کسی اطلاع داره لطفا" توضیح بده

شما دیاگرام مودی رو می خوای رسم کنی برای چی؟ می تونی از رابطه ی کلبروک استفاده کنی تا ضریب اصطکاک رو بدست بیاری
تو این فایل قطر داخلی لوله، ضریب زبری لوله، سرعت آب و دمای کاریش رو بدی افت فشار رو برات حساب می کنه، رابطه کلبروک هم توش استفاده شده، اگه بخوای رسم کنی باید ضریب اصطکاک های مختلف رو در نظر بگیری و بر حسب رینولدز رسم کنی تا نمودارهای مودی رو بدست بیاری
http://www.mediafire.com/?r3rdaxsqosdq88c

kahkeshan7

عضو جدید
سلام رفیق.میگن که واسه اینکه بتونی تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنی باید عضوسازمان باشی.میخاستم بدونم که بعداز اینکه مدرک کارشناسی رو گرفتم فورا باید عضوسازمان بشم یا اصلا فرقی نمیکنه که چه مدت قبلش به عضوسازمان دراومده باشم.اگه اطلاعات بیشتری هم داری ممنون میشم منودرجریان بزاری.باتشکر

perlitic

عضو جدید
سلام

من یه جزوه خوب برای درس " مواد و مصالح در تاسیسات حرارتی و برودتی" نیاز دارم.

یه جزوه پیدا کردم از تو اینترنت مال "ارش شکرگزار ناوی"

اگه جزوه دیگه ای دارید واسه دانلود بذارید بسیار سپاسگزار خواهم بود.

متشکرم

ehsan-inventor

عضو جدید
سلام دوستان
اینجا چقدر فعاله، بر عکس فروم همسایه، امیدوارم زود به جوابم برسم؛
در مورد یه موضوع چند مورد برام پیش اومده و همیشه سوال بوده برام؛
مثلا ما یه ساختمان کم واحد داریم، یعنی 4 طبقه و در هر طبقه یک واحد ( همین ساختمان هایی که اکثرا در شهر ساخته میشه)
اگه زیر زمین نداشته باشه و فقط همکف باشه و همکف هم با فضای انباری ها ( 4 تا ) و پارکینگ ها پر شه جایی برای موتورخانه نمی مونه که !
مثل عکس زیر :

این پلان همکف یه ساختمان 4 طبقه 4 واحدی هستش. زیرزمینی در کار نیست
موتورخونه برای چنین ساختمانی در صورتی که فقط از سیستم گرمایش مرکزی استفاده شه چه مساحتی داره حدودا ؟ در این مثال موتورخونه رو کجا باید قرار داد ؟!
خودم فکر می کنم نمیشه و در این صورت حتما باید از پکیج استفاده شه ؟ یا راه های دیگه ای هم هست؟
یه راهنمایی می کنین ؟
مرسی

anishtain4

عضو جدید
سلام دوستان
اینجا چقدر فعاله، بر عکس فروم همسایه، امیدوارم زود به جوابم برسم؛
در مورد یه موضوع چند مورد برام پیش اومده و همیشه سوال بوده برام؛
مثلا ما یه ساختمان کم واحد داریم، یعنی 4 طبقه و در هر طبقه یک واحد ( همین ساختمان هایی که اکثرا در شهر ساخته میشه)
اگه زیر زمین نداشته باشه و فقط همکف باشه و همکف هم با فضای انباری ها ( 4 تا ) و پارکینگ ها پر شه جایی برای موتورخانه نمی مونه که !
مثل عکس زیر :

این پلان همکف یه ساختمان 4 طبقه 4 واحدی هستش. زیرزمینی در کار نیست
موتورخونه برای چنین ساختمانی در صورتی که فقط از سیستم گرمایش مرکزی استفاده شه چه مساحتی داره حدودا ؟ در این مثال موتورخونه رو کجا باید قرار داد ؟!
خودم فکر می کنم نمیشه و در این صورت حتما باید از پکیج استفاده شه ؟ یا راه های دیگه ای هم هست؟
یه راهنمایی می کنین ؟
مرسی

بستگی به متراژ شما داره، تقریبا برای هر متر مربع ۱۲۵ وات انرژی در نظر بگیر و حساب کن چه دیگی می خوای؟ فکر کنم اندازه یه انباری روبروی راه پله یا جلوی آسانسور را بدی در بیاد. اگرم مشکل پارکینگ ایجاد می کنه که مجبوری بری سراغ پکیج

mostafa_m81

عضو جدید
سلام دوست عزیز
لوله های رفت و برگشت بین موتور خانه تا ساختمان را از داخل کانال عبور بده. کانال را شیب دار طراحی کن. و اگر مسیر ان ماشین رو هست روی ان را دال قرار بده.از عایق 5سانتی سرباره استفاده و ورق گالوانیزه استفاده کن.

mostafa_m81

عضو جدید
بنظر من برای این ساختمان موتورخانه نمی صرفه.پکیج بهتر جواب میده.اگر ساختمان شما اداری است ،موتورخانه خوبه.شما دو تا دودکش 20*30احتیاج دارید و ان خیلی از فضای شما را میگیرد.ضمنا مشکل شارژ هم دارید.

perlitic

عضو جدید
سلام

من یه جزوه خوب برای درس " مواد و مصالح در تاسیسات حرارتی و برودتی" نیاز دارم.

یه جزوه پیدا کردم از تو اینترنت مال "ارش شکرگزار ناوی"

اگه جزوه دیگه ای دارید واسه دانلود بذارید بسیار سپاسگزار خواهم بود.

متشکرم

منم کمک میخام یادتون نره،

متشکرم

maghsodlo

عضو جدید
دوستان سلام مبرد ها با عددی مشخص می شوند مثلا" R-22 ، عدد 22 نشانه چیست؟