نظارت معماری یک ساختمان

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.

معمولا ناظرین معمار با مشکلات خیلی زیادی همراه هستن که ساده ترین و معمول ترینشون دراول راه، آشنا نبودن با چگونگی نظارت و سردرگمی و ترسهای ناشی از اونه.

بعضی از شهرها از جمله تهران ، قزوین ، اصفهان و .... ارجاء نظارت به صورت سامانه و از طریق نظام مهندسی خود استان صورت می گیره و دیگه ناظران نمیتونن به دلخواه پروژه ای رو بگیرن یا رد بکنن ، در حقیقت کاندید شدن در یک پروژه اعلام شده از طریق سامانه به شما ، کاندید شدن شما و برنده شدنتون ، مساوی ست با شروع مسئولیت هاتون ، بگذریم که امکان انصراف هم هست و ....
و در خیلی از استانها همچنان به روال معمول ارجاء میشه .

اگر پروژه اولی باشه که برای نظارت می گیرین و تا حالا هم تجربه نظارت نداشته باشین ، یه کم کار سخت شروع میشه ، اما باید دل رو به دریا زد و از یه جایی شروع کرد بالاخره !

تو این تاپیک میخوام از ابتدای کار نظارت یک ساختمان رو مرحله به مرحله با هم پیش بریم و همه نکاتی که داره رو بررسی بکنیم

در حقیقت مراحل نظارت و مهر دفترچه بوسیله ناظرین معمار شامل:

0-انعقاد قرارداد
1-فنداسیون
2-سقف اول
..............بین سقف اول و سقف آخر
3-سقف آخر
4- پایان سفت کاری
5- شروع نازککاری
6-تحویل کار

از دوستان عزیز میخوام مرحله به مرحله کار رو شروع کنیم و همه نکاتی که به نظرشون میرسه رو بر حسب تجربیات یا سوالاتشون مطرح بکنن

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
انعقاد قرارداد

انعقاد قرارداد

در شروع کار ، (یک پروژه رو یا خودتون می گیرید یا از طریق سامانه به شما ارجاء میشه ) قرارداد نظارت رو در سازمان منعقد می کنین.
اگر از طریق سامانه باشه شما اصلا مالک رو نمی شناسین و اطلاعات مالک و پروژه از طریق نظام مهندسی به شما اعلام میشه و بعد از هماهنگی با مالک ، به سازمان میرین و قرارداد رو امضا می کنین .
و در غیر این صورت ، شما مالک رو می شناسین و یک روز به سازمان میرین و قرارداد می بندین.

در هر صورت قرارداد در سه نسخه باید بوسیله شما مهر و امضا بشه، و برای ارایه قرارداد به شما ، برگه معرفی نامه باید به سازمان ارایه بشه. در حقیقت مالک برگه معرفی نامه ای رو که شهرداری محل بهش داده روبه سازمان میده تا سازمان نظام مهندسی نام هر کدوم از مهندسین اون پروژه رو توش قید بکنه و به شهرداری معرفی بکنه .البته برگه معرفی نامه هم باید بوسیله شما مهر و امضا بشه.
بعد از امضا قرارداد، یک نسخه به شما، یکی به مالک داده میشه و یکی هم پیش سازمان می مونه.
بعد از این مرحله ، شما باید به همراه برگه معرفی نامه که دست مالکه، یه فرم تعهد رو هم امضا و مهر بکنین ، تعهد نظارت معماری . و این تعهد رو باید به مالک بدین تا به شهرداری ببره.
بهتره یک کپی از برگه معرفی نامه رو برای خودتون بردارین و در بایگانی مدارکتون نگهداری بکنین

تا اینجا شما به عنوان ناظر معماری پروژه از طریق سازمان به شهرداری معرفی میشین تا توی پروانه اسم شما رو قید بکنه

خب دوستان تا اینجا اگر سوالی یا نکته ای هست بفرمایین

آخرین ویرایش:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

یعنی همتون نظارت رو بلدین؟
هیشکی نیست یه حرفی چیزی .....

بابا یه حرفی بزنین، یه صحبتی سوالی....

shab khanoom

عضو جدید
سلام دوستان

یعنی همتون نظارت رو بلدین؟
هیشکی نیست یه حرفی چیزی .....

بابا یه حرفی بزنین، یه صحبتی سوالی....
ممنون agin جان
خیلی تاپیک خوبیه.
"بعد از هماهنگی با مالک ، به سازمان میرین و قرارداد رو امضا می کنین"
هماهنگی با مالک چطوری انجام میشه؟ یعنی توی مشخصاتی که نظام اعلام کرده، شماره ی مالک هست و باید خودمون زنگ بزنیم باهاش هماهنگ کنیم یا نظام خودش یه قرار با مالک می زااره؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون agin جان
خیلی تاپیک خوبیه.
"بعد از هماهنگی با مالک ، به سازمان میرین و قرارداد رو امضا می کنین"
هماهنگی با مالک چطوری انجام میشه؟ یعنی توی مشخصاتی که نظام اعلام کرده، شماره ی مالک هست و باید خودمون زنگ بزنیم باهاش هماهنگ کنیم یا نظام خودش یه قرار با مالک می زااره؟

خواهش میکنم عزیزم
در شهرهایی که به صورت سامانه، کارها ارجاء میشه ( در اصفهان که اینجوریه) بعد از ارجاء کار به مهندس، یه پیام به گوشی همراه مهندس و یک پیام به مالک ارسال میشه و مشخصات پروژه به اضافه شماره مالک و مهندس ارسال میشه.از این طریق هم مالک و هم مهندس ناظر شماره همدیگه رو دارن ( برای هر چهارگروه مهندسین سازه معمار برق و مکانیک به همین صورته)
البته در شهرهایی که هنوز روشهای قبلی هست، خودتون مستقیم با مالک در تماسین و حتی خودتون میتونین یک کار رو بسته به موقعیتش و شرایطش قبول بکنین یا نکنین، اما در ارایه از طریق سامانه، شما فقط منطقه اون ملک و تعداد سقف و متراژش رو میتونین در اول کار و موقع کاندید شدن متوجه بشین.

لطفا دوستان توی شهرهای مختلف بگن سیستمهای ارجاء کار توی شهرشون به چه صورته تا بهتر بتونیم با هم صحبت بکنیم
اصفهان کارهای بالای 5 سقف هر 4 ناظر رو داره (4 سقف بالای 1000 متر زیربنا 4 ناظرست)به صورت سامانه ارایه می شه و خانم و آقا هم فرقی نداره.کارها توی تاپیک مهندس معرفی می شه شما میتونین کاندید بشین و برحسب امتیازاتتون (که لولهاو چگونگی دادن امتیاز قبلا مشخص شده و به ناظرین اعلام شده) هر کس بالاترین امتیاز رو داشته باشه برنده می شه و کار بهش ارجاء می شه

آخرین ویرایش:

kaveh5

عضو جدید
راستی فو نداسیون رو هم ناظر معمار و هم ناظر عمران هر دوتاشون نظارت میکنن؟؟ من که هنوز نظارت رو قبول نشدم اگه خدا بخواد این دوره قبول شدم از مطالب با ارزشتون استفاده میکنم

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
راستی فو نداسیون رو هم ناظر معمار و هم ناظر عمران هر دوتاشون نظارت میکنن؟؟ من که هنوز نظارت رو قبول نشدم اگه خدا بخواد این دوره قبول شدم از مطالب با ارزشتون استفاده میکنم

در ساختمانهاي تك ناظره ، شما چه معماري باشي چه عمران در مورد همه مراحل اجراي ساختمان مسئوليت داريد.
فقط در ساختمانهاي 4 ناظره است كه عمران كار عمراني را نظارت ميكنه و معمار كار معماري رو

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بعد از منعقد شدن قرارداد، شما به مالک گوشزد می کنین که حتما 3 روز قبل از شروع عملیات ساختمانی به شما اطلاع بده.
می تونین همون موقع ازش بخواین که نقشه های معماری و سازه رو اگر آماده هستن براتون بیاره و یا اینکه حداکثر 3 روز قبل از شروع عملیات ساختمانی به دستتون برسونه.
اعلام زودتر عملیات ساختمانی خیلی مهمه ، شما باید نقشه ها رو چک بکنین تطبیق بدین با نقشه های سازه، و اگر تضادی پیدا کردین به شهرداری منطقه و نظام مهندسی اطلاع بدین.باید از محل بازدید بکنین ، ببینین ساختمان گودبرداری نیاز داره یا نه ، اگر گودبرداری داره بیشتر باید حواستون رو جمع بکنین و....( که در جای خودش توضیح می دیم )
پس حتما از مالک بخواین قبل از شروع بهتون اطلاع بده و نقشه هارو بگیرین.نقشه های معماری رو با سازه و با برگه معرفی نامه که یه کپی ازش گرفته بودین تطبیق بدین تا تضادی نداشته باشن.در ضمن باید پروانه ساختمان رو ببینین و با نقشه ها تطبیق بدین حتما.میتونین از مالک بخواین یه کپی از پروانه ساختمان رو به شما بده.
در صورت داشتن هر گونه تضاد باید به شهرداری محل و نظام مهندسی اطلاع بدین ، توی شهرهای مختلف متفاوته ، اصفهان یه سری برگه های گزارش تخلف هست که موقع دیدن هرگونه تخلف ، باید تکمیل کنین یه نسخه به شهرداری بدین اول ، بعد یه نسخه ببرین نطام مهندسی و یکی هم به معاونت شهرسازی بدین تا ثبت بشه.

بیشترین موردهای تخلفی که توی این مرحله دیده می شه اینه که مالک براساس پروانه، پلانهای معماری رو تهیه می کنه اما نقشه های سازه رو با یه سری تغییرات توی پیشروی پلاک یا درصد ساخت تهیه می کنه ، شما توی دید اول متوجه میشین ، اگر تطبیقی قبلا صورت گرفته باشه باید نقشه های معماری با تایید فنی به تایید برسه.مثلا مالک با درخواست اضافه ساخت، میره کمیسیون ماده 100،تایید می شه هزینه اضافه ساختش رومیده و نقشه ها تایید می شن که اینجا ایرادی نداره.

nader eng

عضو جدید
سلام دوستان

خوبه همه توی بحث مشارکت بکنیم
اینجا که فقط شد پستای من آخه!!!!!!!:redface:

سلام و تشکر فراوان
آخه من تازه نظارت رو قبول شدم. و تجربه ایی ندارم .
و ما فقط داریم از تجربیات شما استفاده می کنیم .
واقعا دستتون درد نکنه.:gol:

vahid8898

عضو جدید
سلام agin عزیز......ممنون از مطالبتون
حالا که جواب آزمون نظارت اومده خیلی ها مشارکت می کنن و از مطالبتون استفاده می کنن

samar

عضو جدید
agin اونایی که میگن میرن بهشت شما رو میگن ها! من کلی خوشحال شدم این تاپیکو دیدم...تازه پروانه نظارت گرفتم هنوزم کار بهم ارجاع نشده...گیلان هستم.نظام گیلان هم نظارت مدت کوتاهیه که سیستم ارجاعی شده.لطفا همینطور ادامه بده و تجربیاتو بنویس...دستت درد نکنهههههههه

bx5a

عضو جدید
یه سوال داشتم ممنون میشم هر کی میدونه جواب بده
خونه 100 متری شمالی چند مترش زیر بنا درمیاد؟؟
به پله چقدر؟؟
من میدونم 60درصد متراژ کل میشه زیر بنا ولی این 60درصد با پله یا بدونه پله؟؟

MAT ARCHITECT

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
به پله چقدر؟؟

اینکه 60 درصد باشه یا بیشتر بستگی به دو موضوع داره یکی این که ساختمان شما به اصطلاح ویلایی باشه یا آپارتمان و مورد دوم که خیلی مهمه اینکه زمین شما از لحاظ تراکم تو چه منطقه ای قرار داره
مقدار زیر بنا هم برای صدور پروانه با جعبه پله است

shab khanoom

عضو جدید
به پله چقدر؟؟
پله جزو زیربنا محسوب میشه. اما می تونی به اندازه ی 60%+2 متر پیشروی داشته باشی. البته به اندازه ی مساحتی که بیشتر از 60%پیشروی کردی باید نورگیر بگذاری تا کل زیربنا بازهم بشه همون 60% (نورگیر جزو زیربنا محسوب نمیشه)

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به پله چقدر؟؟

وقتی میگن 60 درصد ینی 60 درصد از زمین باید ساخت داشته باشی
راه پله جز ساخت محسوب میشه

mohammad5mousavi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته دوستان توجه کنید که اگه بخواین 100 درصد هم بسازین میتونین بسازین

بستگی به موقعیت داره
ینی شما میتونین مجوز اون 40 درصد رو هم از شهرداری بخرین
یا بسازین بعد جریمه رو بدین

به نظر من اگه مکان ساختمانتون خوبه مقرون به صرفه هست که بخواین جریمه بدین به شهرداری و پایان کارتون رو پرداخت کنین

• Like
واکنش ها: bx5a

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان گرامی
این تاپیک برای مطرح کردن اینگونه سوالات و پاسخگویی نیست.
لطفا دوستان اینگونه پستها رو به تاپیک های مورد نظر راهنمایی بکنن تا نتایج سوالاتشون رو پیدا بکنن

ممنونم

آخرین ویرایش:

bx5a

عضو جدید
دوستان گرامی
این تاپیک برای مطرح کردن اینگونه سوالات و پاسخگویی نیست.
لطفا دوستان اینگونه پستها رو به تاپیک های مورد نظر راهنمایی بکنن تا نتایج سوالاتشون رو پیدا بکنن

ممنونم

دوستان ممنون از راهنمای هاتون .خیلی لطف کردین
agin جان شرمنده سواله یکم فوری بود.
بزار به حساب تازه وارد بودن من که تو تاپیک غیر مرتبط پست گذاشتم

• Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان ممنون از راهنمای هاتون .خیلی لطف کردین
agin جان شرمنده سواله یکم فوری بود.
بزار به حساب تازه وارد بودن من که تو تاپیک غیر مرتبط پست گذاشتم

نه این حرفا چیه ، خواهش میکنم
اما معمولا رسم سایت اینه که بچه ها سوالات رو ارجاع میدن به تاپیکهای مرتبط ، چون معمولا اونجا همه جوابها هست و بگردین مطالب خیلی مفیدی میتونین پیدا بکنین ، سطح پاسخگویی توی تاپیکهای مرتبط خیلی بالاست !
موفق باشین

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نکته خیلی مهم اینه که تایید فنی نقشه های سازه توی نظام مهندسی ، دلیلی برای اضافه ساخت بر پروانه نیست ، در حقیقت مالک باید پروانه رو به ازاء اضافه ساختی که توی نقشه هاش داره حتما اصلاح بکنه و اگر این اتفاق نیفتاده باشه مسئولیتش به عهده ناظر هست و به راحتی میتونن شما رو به شورای انتظامی بفرستن !

و دیگه اینکه اگر شما ناظر یک ساختمان باشید نمیتونید اجرای اون ساختمان رو هم داشته باشید و اینهم تخلف محسوب می شه !

آخرین ویرایش:

shab khanoom

عضو جدید
نکته خیلی مهم اینه که تایید فنی نقشه های سازه توی نظام مهندسی ، دلیلی برای اضافه ساخت بر پروانه نیست ، در حقیقت مالک باید پروانه رو به ازاء اضافه ساختی که توی نقشه هاش داره حتما اصلاح بکنه و اگر این اتفاق نیفتاده باشه مسئولیتش به عهده ناظر هست و به راحتی میتونن شما رو به شورای انتظامی بفرستن !
میشه بیشتر توضیح بدی؟:surprised::redface:

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما به عنوان یک ناظر معمار باید قبل از شروع ساختمان سازی ، به ساختمان سر بزنین. در حقیقت مالک و یا مجری ساختمان باید یک جلسه هماهنگ کننده با همه ناظرین ساختمان بذاره و نقشه های مربوط به هر ناظر رو بهشون برسونه شما میتونین شماره بقیه ناظرین رو بگیرین تا بتونین در صورت نیاز باهاشون در تماس باشین ، البته خیلی از مالکین این کاررو نمی کنن و موقع مهر مرحله فنداسیون که میرسه یادشون به ناظران می افته چون به مهرش نیاز دارن ، اونوقته که شما می تونین براشون تخلف رد بکنین چون باید بهتون قبل از شروع ساختمان سازی خبر می داده اما نداده .....اما زیاد ایراد نگیرین ، برای راحتی کار خودتون، میتونین موقع بستن قرارداد ، وقتی که میخواین برگه تعهد رو مهر بکنین گوشش قید بکنین که مالک باید حداقل 3 رو قبل از شروع عملیات ساختمانی به شما اطلاع بده ، اینجوری شما موضوع رو رسمی کردین و شهرداری هم در جریان امر قرار میگیره که شما به مالک رسما و کتبا گفتین !

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

و دیگه اینکه اگر شما ناظر یک ساختمان باشید نمیتونید اجرای اون ساختمان رو هم داشته باشید و اینهم تخلف محسوب می شه !

میشه بیشتر توضیح بدی؟:surprised::redface:

مثلا شما نقشه های سازه رو که از مالک میگیرین ، می بینین اضافه ساخت داره ، مثلا 70 درصده به جای 60 در صد ، و مهر تایید فنی نقشه های سازه هم پایین برگه ها هست . خب در دید اول ممکنه پیش خودتون بگین حتما قانونی بوده که سازمان تایید فنی کرده ، اما اینطور نیست ....... همیشه همیشه همیشه ملاک اصلی برای شما فقط پروانه ساختمانه ، هیچ چیزی اضافه بر اون وجود نداره و اگر اصلاحیه ای هم باشه توی پروانه نوشته .
مثلا ممکنه همسایه های اطراف ساختمان شما ، 75 درصد ساخت داشته باشن و ساختشون هم نوساز باشه و ساختمان شما هم سند 6 دانگ داره ( این شرایط خیلی مهمه ) پس اگر مالک بخواد مثل اونا 75 درصد بسازه باید بره تاییدیه اش رو از شهرداری بگیره و توی پروانه هم قید بشه که چنین اجازه ای داره
ولی اگر فقط توی نقشه ها اینجوریه و توی پروانه 60 درصده ، این تخلف محسوب می شه و مسئولیتش هم با شماست و سایر ناظرین ،

shab khanoom

عضو جدید
مثلا شما نقشه های سازه رو که از مالک میگیرین ، می بینین اضافه ساخت داره ، مثلا 70 درصده به جای 60 در صد ، و مهر تایید فنی نقشه های سازه هم پایین برگه ها هست . خب در دید اول ممکنه پیش خودتون بگین حتما قانونی بوده که سازمان تایید فنی کرده ، اما اینطور نیست ....... همیشه همیشه همیشه ملاک اصلی برای شما فقط پروانه ساختمانه ، هیچ چیزی اضافه بر اون وجود نداره و اگر اصلاحیه ای هم باشه توی پروانه نوشته .
مثلا ممکنه همسایه های اطراف ساختمان شما ، 75 درصد ساخت داشته باشن و ساختشون هم نوساز باشه و ساختمان شما هم سند 6 دانگ داره ( این شرایط خیلی مهمه ) پس اگر مالک بخواد مثل اونا 75 درصد بسازه باید بره تاییدیه اش رو از شهرداری بگیره و توی پروانه هم قید بشه که چنین اجازه ای داره
ولی اگر فقط توی نقشه ها اینجوریه و توی پروانه 60 درصده ، این تخلف محسوب می شه و مسئولیتش هم با شماست و سایر ناظرین ،
واقعا ممنون آگین جان.
نظارت واقعا سخته و هرچی بیشتر راجع بهش مطالعه می کنم بیشتر از مسوولیت هاش می ترسم و به سرم می رسه که بی خیال مسوولیت هاش بشم و سهمیه ام و واگذار کنم :-(

• Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا ممنون آگین جان.
نظارت واقعا سخته و هرچی بیشتر راجع بهش مطالعه می کنم بیشتر از مسوولیت هاش می ترسم و به سرم می رسه که بی خیال مسوولیت هاش بشم و سهمیه ام و واگذار کنم :-(
خواهش میکنم عزیزم
چرا شبنم جان؟ راستش منم اولش مثل شما بودم اما دلمو زدم به دریا ، سخت ترین کاراولین کاره ، مطمئن باش میتونی..... البته من اگه اون موقع طراحی داشتم همه سهمیم رو طراحی میزدم به چند دلیل : مسئولیتش ، سختی ، و اینکه پولش تا 2 سال گیره و اول کار 60 درصدش آزاد میشه .....

آخرین ویرایش:

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کسی ادرس جدید ساختمون مقررات ملی رو میدونه؟ خواهشا

vahid8898

عضو جدید
مرسی بابت مطالبتون...واقعا تو این شرایطی که همه آدم رو نا امید می کنن که کار سختیه و دردسرش زیاده شما موجبات دلگرمی آدم رو فراهم می کنین
فقط یه سوال !!!!
من منظورتون رو در رابطه با اینکه گفتین 2سال پول نظارت گیره و اول کار 60 درصدش آزاد میشه رو متوجه نشدم
میشه توضیح بدین؟؟؟

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی بابت مطالبتون...واقعا تو این شرایطی که همه آدم رو نا امید می کنن که کار سختیه و دردسرش زیاده شما موجبات دلگرمی آدم رو فراهم می کنین
فقط یه سوال !!!!
من منظورتون رو در رابطه با اینکه گفتین 2سال پول نظارت گیره و اول کار 60 درصدش آزاد میشه رو متوجه نشدم
میشه توضیح بدین؟؟؟

خواهش میکنم دوست عزیز

بله ، کساییکه نظارت میگیرن ، 60 درصد کل هزینه نظارت مربوط به ساختمانی که گرفتید برای نظارت ، در اول کار برای شما پرداخت میشه از طرف سازمان نظام مهندسی، و بقیه پولش در مراحل مختلف به صورت درصدی وارد میشه .20 درصد پایان سفتکاری و 15 درصد پایان کار.5 درصد هم خود سازمان بر میداره

فکر میکنم این مساله توی همه شهرها مشترکه
اگر کسی خبری داره توی شهر خودشون چه جوریه اطلاع بدین لطفا
ممنونم

vahid8898

عضو جدید
خواهش میکنم دوست عزیز

بله ، کساییکه نظارت میگیرن ، 60 درصد کل هزینه نظارت مربوط به ساختمانی که گرفتید برای نظارت ، در اول کار برای شما پرداخت میشه از طرف سازمان نظام مهندسی، و بقیه پولش در مراحل مختلف به صورت درصدی وارد میشه .20 درصد پایان سفتکاری و 15 درصد پایان کار.5 درصد هم خود سازمان بر میداره

فکر میکنم این مساله توی همه شهرها مشترکه
اگر کسی خبری داره توی شهر خودشون چه جوریه اطلاع بدین لطفا
ممنونم

آهان.....مرسی مهندس
بی صبرانه منتظر بقیه مطالب آموزندتون هستم

بالا