تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

smmoosavian

عضو جدید

mohse500

عضو جدید
سلام
من یه مشکلی با قسمت Section view تو محیط Drafting کتیا دارم
وقتی با ابزار Algined Section view میخوام یه برش با زاویه بدم با ارور نشون داده تو عکس مواجه میشم
نمیدونم مشکل چیه ؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
من یه مشکلی با قسمت Section view تو محیط Drafting کتیا دارم
وقتی با ابزار Algined Section view میخوام یه برش با زاویه بدم با ارور نشون داده تو عکس مواجه میشم
نمیدونم مشکل چیه ؟

در نواحی مختلف و با زاویه های مختلف انجام دهید. اگر باز هم خطا داد باید دستورات مدل را پس و پیش کنید و هندسه مدل را بررسی کنید. شاید مشکل حل شود.

smmoosavian

عضو جدید
فیلم آموزشی : آشنایی با فرمان Spline

قسمت دوم

reza.hasanzad

عضو جدید
محصول جالب آموزش کامل کتیتا
در سه سطح ارائه شده جالبه

http://plant-inspector.blogfa.com/

واقعاً که خیلی جالب بود تحت تاثیر قرار گرفتم! فقط یک خط نوشته شده " مجموعه ی آموزش تصویری نرم افزار catiaسطح یک و دو سه
20 هزار تومان" کجاش جالبه متوجه نمیشم؟

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام . تو اسکچ چطور میتونم به دو جز قید مساوی بدم؟
مثلا دو پاره خط با طول مساوی یا دو دایره با شعاع مساوی؟
مانند قید equal در سالید ورک.

hamid0101

عضو جدید
پاره خط اول رو تو اسکچ یه اندازه بدهید و بعدش برای پاره خط دوم هم همین طور اما روی اندازه پاره خط ذوم دوبار کلیک کنید و در کادری که اندازه را وارد می کنید رایت کلیک کرده و گزینه edit formula رو انتخاب کرده و بعد روی اندازه پاره خط قبلی کلیک کرده و OK بزنید دراین حالت انذازه پاره خط دوم تابع اندازه پاره خط اول شده و همیشه با آن برابر خواهد بود .

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

روش دیگر هم این است که تمامی قیودی که باید مقدار یکسانی داشته باشند را انتخاب کرده و سپس راست کلیک و زیر منو گزینه edit equal dimensions را انتخاب کنید. تمامی قیود انتخاب شده به لیستی اضافه می شوند که همگی مقدار یکسانی خواهند داشت. تفاوت این روش با استفاده از formula در این است که هیچ از قیود تعیین کننده دیگری نیست و رابطه ای بین آنها وجود ندارد. برای کم و زیاد کردن تعداد قیود یا تغییر مقدار به همین روش بالا باید عمل کرد. یعنی روی یکی از قیود راست کلیک کرده و دوباره edit equal dimensions را انتخاب می کنید تا پنجره مربوط قیود فعال شود.

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
formula & equivalent

formula & equivalent

روش دیگر هم این است که تمامی قیودی که باید مقدار یکسانی داشته باشند را انتخاب کرده و سپس راست کلیک و زیر منو گزینه edit equal dimensions را انتخاب کنید. تمامی قیود انتخاب شده به لیستی اضافه می شوند که همگی مقدار یکسانی خواهند داشت. تفاوت این روش با استفاده از formula در این است که هیچ از قیود تعیین کننده دیگری نیست و رابطه ای بین آنها وجود ندارد. برای کم و زیاد کردن تعداد قیود یا تغییر مقدار به همین روش بالا باید عمل کرد. یعنی روی یکی از قیود راست کلیک کرده و دوباره edit equal dimensions را انتخاب می کنید تا پنجره مربوط قیود فعال شود.

پاره خط اول رو تو اسکچ یه اندازه بدهید و بعدش برای پاره خط دوم هم همین طور اما روی اندازه پاره خط ذوم دوبار کلیک کنید و در کادری که اندازه را وارد می کنید رایت کلیک کرده و گزینه edit formula رو انتخاب کرده و بعد روی اندازه پاره خط قبلی کلیک کرده و OK بزنید دراین حالت انذازه پاره خط دوم تابع اندازه پاره خط اول شده و همیشه با آن برابر خواهد بود .
این طور که من فهمیدم در equivalent فرقش با formula در این است که:
equivalent فقط قید مساوی میدهد formula هر رابطه منطقی دیگری رابرقرار میکند
در equivalent میتوان همزمان چند اندازه را قید مساوی داد و در formula فقط دو اندازه، در هربار اجرای دستور مقید میشوند
در equivalent همه اندازه ها به هم وابسته اند وهمگی قابل تغییر در formula همه اندازه ها به یک اندازه وابسته اند و یک اندازه قابل تغییر

rahshab

عضو جدید
سلام دوستان کسی کتابی یا مرجعی سراغ داره که توش نقشه برای طراحی زیاد باشه جز این کتاب رسم فنی خودمون

سالید ورک

عضو جدید
سلام
من میخاستم نرم افزار کتیا رو یاد بگیرم ولی چون یه مدتی هست لیسانسمو گرفتم از درس دور شدم خیلی هم برام سخته که خودم بخام یاد بگیرم اگر میتونید منو راهنمایی کنید/ اگر کلیپ تصویری که با توضیحات فارسی همراه باشه بزارید تا استفاده کنم/ یه مقداری هم در رابطه با خود نرم افزار و محیطهاش وهمچنین تعداد محیطی که لازم هست یاد بگیریم و در صنعت کارایی داره توضیح بدید
خیلی ممنون

smmoosavian

عضو جدید
سلام
من میخاستم نرم افزار کتیا رو یاد بگیرم ولی چون یه مدتی هست لیسانسمو گرفتم از درس دور شدم خیلی هم برام سخته که خودم بخام یاد بگیرم اگر میتونید منو راهنمایی کنید/ اگر کلیپ تصویری که با توضیحات فارسی همراه باشه بزارید تا استفاده کنم/ یه مقداری هم در رابطه با خود نرم افزار و محیطهاش وهمچنین تعداد محیطی که لازم هست یاد بگیریم و در صنعت کارایی داره توضیح بدید
خیلی ممنون

توی بازار فیلم های آموزشی زیاد هست از اون ها استفاده کنید

fayyazjahani

عضو جدید
درخواست آموزشی

درخواست آموزشی

سلام به همه

من یه همچین قطعه ای ساختم اینم core cavity اونه ولی دیگه تو قسمت مرحله بعدش که یه کفه اضافه میکنن موندم همون سورس بادی sourc bady خودمون که نمیدونم باید چطوری کار کنم یه قالب ایجاد کنم.اگه کسی فیلم یا پی دی افی داره میتونه کمکم کنه که ادامشو چجوری برم منظورم ایجاد دوتا کفه بالا و پایین و ایجاد حفره شکل در قطعه و چسبوندن نرگی به بالاس

:eek:

مشاهده پیوست 113753
در ضمن ماهی گرفتن یادمون بدید
مشاهده پیوست 113755اینم فایلش
البته کارمون گیره .نمیدونم چرا نمیتونم روی همون سبزه یه پلان ایجاد کنه میشه اساتید یه نگاه بندازن.همون آموزششم قبوله:cry::cry:

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام به همه

من یه همچین قطعه ای ساختم اینم core cavity اونه ولی دیگه تو قسمت مرحله بعدش که یه کفه اضافه میکنن موندم همون سورس بادی sourc bady خودمون که نمیدونم باید چطوری کار کنم یه قالب ایجاد کنم.اگه کسی فیلم یا پی دی افی داره میتونه کمکم کنه که ادامشو چجوری برم منظورم ایجاد دوتا کفه بالا و پایین و ایجاد حفره شکل در قطعه و چسبوندن نرگی به بالاس

:eek:

مشاهده پیوست 113753
در ضمن ماهی گرفتن یادمون بدید
مشاهده پیوست 113755اینم فایلش
البته کارمون گیره .نمیدونم چرا نمیتونم روی همون سبزه یه پلان ایجاد کنه میشه اساتید یه نگاه بندازن.همون آموزششم قبوله:cry::cry:

- نکته اول اینکه قطعه شما دارای سطوح درفت نیست. در ابتدا باید سطوح درفت را در آن ایجاد کنید.
- در مورد سطح جدایش parting surface کافی است پس از ایجاد سطوح core و cavity، از دستور sweep surface با گزینه line sweep و with reference surface استفاده کنید تا سطح جدایش جانبی قطعه ایجاد شود. برای اینکار، در ابتدا توسط دستور boundary خط جدایش را بدست آورد و آن را به عنوان ورودی دستور line sweep به آن بدهید. صفحه xz را هم به عنوان سطح reference surface انتخاب کنید. در قطعه شما چون سطح جدایش تخت و مسطح است می توان از fill surface هم استفاده کرد. برای اینکار یک اسکچ دایره در صفحه ای هم سطح سطح جدایش ایجاد کنید. این سطح را توسط خط جدایش که دایره وار است ببرید و سطح حاصل که یک نوار دایره شکل است را برای تکمیل کار استفاده کنید.

fayyazjahani

عضو جدید
- نکته اول اینکه قطعه شما دارای سطوح درفت نیست. در ابتدا باید سطوح درفت را در آن ایجاد کنید.
- در مورد سطح جدایش parting surface کافی است پس از ایجاد سطوح core و cavity، از دستور sweep surface با گزینه line sweep و with reference surface استفاده کنید تا سطح جدایش جانبی قطعه ایجاد شود. برای اینکار، در ابتدا توسط دستور boundary خط جدایش را بدست آورد و آن را به عنوان ورودی دستور line sweep به آن بدهید. صفحه xz را هم به عنوان سطح reference surface انتخاب کنید. در قطعه شما چون سطح جدایش تخت و مسطح است می توان از fill surface هم استفاده کرد. برای اینکار یک اسکچ دایره در صفحه ای هم سطح سطح جدایش ایجاد کنید. این سطح را توسط خط جدایش که دایره وار است ببرید و سطح حاصل که یک نوار دایره شکل است را برای تکمیل کار استفاده کنید.

دستت درد نکنه جواب دادی.
1.من درفت چطور ایجاد کنم؟من شکلو تو محیط پارت دیزاین کشیدم اینجا فراخوانی کردم.draft همون شیبه خودمونه دیگه؟

حالا پارتینگ سورفیس که میخوایم سطح جدایش ایجاد کنیم .الان من کر و کویتیم درسته دیگه ؟میتونم برم سراغ پارتینگ سورفیس دیگه؟

یه مساله دیگه اینه که باندری میگرفتیم بعد ما دورش یه مستطیل میکشیدیم وصلش میکردیم به خطه (نقاط باندریو میگم)میشد یه صفحه ای که به خط مستطیل اطراف وصله.ولی یه مشکلی هست اینه که من همون مستطیل دورشو نمیتونم اونجایی که میخوام بکشم آخه هیچ سطحیو قبول نمیکنه و فقط وسطو قبول میکنه.
راستی من اینایی که میگی تا حدودی فهمیدم ولی خب یه جاهایی گیره که کار من نیست مثلا چرا نمیشه من از همون جایی که میخوام مستطیل درو باندریو بکشم.یا اینکه کر و کویتیو چجوری تنظیم کنم جایی که میخوامش.میشه یه فیلم بگیری باید چکار کنم.از روش کار !!!

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دستت درد نکنه جواب دادی.
1.من درفت چطور ایجاد کنم؟من شکلو تو محیط پارت دیزاین کشیدم اینجا فراخوانی کردم.draft همون شیبه خودمونه دیگه؟

حالا پارتینگ سورفیس که میخوایم سطح جدایش ایجاد کنیم .الان من کر و کویتیم درسته دیگه ؟میتونم برم سراغ پارتینگ سورفیس دیگه؟

یه مساله دیگه اینه که باندری میگرفتیم بعد ما دورش یه مستطیل میکشیدیم وصلش میکردیم به خطه (نقاط باندریو میگم)میشد یه صفحه ای که به خط مستطیل اطراف وصله.ولی یه مشکلی هست اینه که من همون مستطیل دورشو نمیتونم اونجایی که میخوام بکشم آخه هیچ سطحیو قبول نمیکنه و فقط وسطو قبول میکنه.
راستی من اینایی که میگی تا حدودی فهمیدم ولی خب یه جاهایی گیره که کار من نیست مثلا چرا نمیشه من از همون جایی که میخوام مستطیل درو باندریو بکشم.یا اینکه کر و کویتیو چجوری تنظیم کنم جایی که میخوامش.میشه یه فیلم بگیری باید چکار کنم.از روش کار !!!

این فایل اصلاح شده همراه با سطح جدایش:

مشاهده پیوست 113777
catia v5r20

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دستت درد نکنه جواب دادی.

در ابتدا باید در صفحه ای که خط جدایش وجود دارد یک صفحه ایجاد کنید. برای اینکار پس از ایجاد خط جدایش توسط boundary توسط دستور Plane و با گزینه planar curve خط جدایش را به عنوان ورودی بدهید تا صفحه ای همسطح خط جدایش ایجاد شود. این صفحه را برای ایجاد اسکچی که لازم دارید استفاده کنید.

mtn000s

عضو جدید
سلام کمک کنید...نمودار درختی کنار تصویر سمت چپ در کتیا برای من غیب شده!!!!!!!!! f3 را هم میزنم ولی جواب نمیده!

lithold

عضو جدید
cnc5axis

cnc5axis

سلام به همه من تازه واردم
و از آشنایی با شما در این سایت خیلی خوشحالم . یک سوال در مورد cnc5axis دارم آیا کسی تونسته با کتیا gcodپنج محور بگیره . تا سوالمو مطرح کنم.مثلا روی قطعاتی مثل impeller

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
سلام کمک کنید...نمودار درختی کنار تصویر سمت چپ در کتیا برای من غیب شده!!!!!!!!! f3 را هم میزنم ولی جواب نمیده!

ابتدا روی اون سه شاخه مختصات که در گوشه سمت راست پایین صفحه قرار داره و روش x y z نوشته کلیک کنید تا رنگ قطعات به صورت مات در بیاد. سپس از نوارابزار view فرمان Fit all in رو اجرا کنید. سپس دوباره روی اون سه شاخه کلیک کنید.

fayyazjahani

عضو جدید
در ابتدا باید در صفحه ای که خط جدایش وجود دارد یک صفحه ایجاد کنید. برای اینکار پس از ایجاد خط جدایش توسط boundary توسط دستور Plane و با گزینه planar curve خط جدایش را به عنوان ورودی بدهید تا صفحه ای همسطح خط جدایش ایجاد شود. این صفحه را برای ایجاد اسکچی که لازم دارید استفاده کنید.
کارایی که گفتیو کردم برای اینکه بتونم سورفیسو ایجاد کنم شدش دستت درد نکنه مرس ولی خب تو فایل اصلاح فکر کنم درفتشو درست کرده باشی خب بگو چجوری درفتو رستش کنم حالا که فایله باز نمیشه یادم بده خودم حداقل برم.تو فایل اصلاح کار دیگه ایم کردی؟نیازی به join هم هست یا نیاز نیست؟
دستت درد نکنه
این همون فایلیه که درفتشو ایجاد کردیه دیگه؟خب بگو چیکار کنم باز بشه حالا میزنم باز نمیشه عکس زیر میاد.
فایل باز نشد.چرا؟
cati V5.2 r20 servis pack 1
مشاهده پیوست 113815

آخرین ویرایش:

bigbomber

کاربر فعال
سلام. آیا کسی راهی برای وارد کردن یک مدل از 3DS MAX به کتیا بلده که عملاً جواب بده؟ من فیلاً از 3DS MAX با فرمت STL خروجی می گیرم و آن را در کتیا به عنوان Mesh ویرایش می کنم و تبدیل به سطح می نمایم، ولی این کار بسیار وقت گیر و پیچیده است.
و یک نکته ی دیگر اینکه اگر بخواهیم با فرمت IGS در 3DS MAX خروجی بگیریم، باید اول مدل را به Patch و بعد به Nurbs تبدیل کنیم تا بتوان خروجی گرفت و باید عرض کنم که این فرایند بسیار زمان بر بوده و باید سیستمی با قدرت پردازش و RAM بالا داشته باشید.
با تشکر.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
کارایی که گفتیو کردم برای اینکه بتونم سورفیسو ایجاد کنم شدش دستت درد نکنه مرس ولی خب تو فایل اصلاح فکر کنم درفتشو درست کرده باشی خب بگو چجوری درفتو رستش کنم حالا که فایله باز نمیشه یادم بده خودم حداقل برم.تو فایل اصلاح کار دیگه ایم کردی؟نیازی به join هم هست یا نیاز نیست؟
دستت درد نکنه
این همون فایلیه که درفتشو ایجاد کردیه دیگه؟خب بگو چیکار کنم باز بشه حالا میزنم باز نمیشه عکس زیر میاد.
فایل باز نشد.چرا؟
cati V5.2 r20 servis pack 1
مشاهده پیوست 113815

کیفیت عکسی که گذاشته اید پایین است و پیغام خطا قابل خواندن نیست!
اگر خودتان مدل این قطعه را ایجاد کرده اید حتما بطورت پارامتریک است یعنی در درخت طراحی دستورات کتیا وجود دارد. در اینصورت باید قبل از دستور fillet برای سطوحی که موازی tool direction یا حرکت قالب هستند توسط دستور draft در محیط part design درفت تعریف کنید.
اگر مدل را از برنامه دیگری وارد کتیا کرده اید و یا درخت طراحی قطعه یک جسم مرده isolated solid را نشان می دهد (چیزی که من در فایلی که گذاشته اید با آن مواجه شدم) باید در محیط part design از دستور remove face استفاده کنید و filletهای موجود را حذف کرده توسط draft سطوح را درفت زده و سپس توسط fillet گوشه ها را دوباره ایجاد کنید. به معنای دیگر باید مدل را تعمیر کنید. این عکس درخت طراحی و مدل اصلاح شده در این حالت است:

مشاهده پیوست 113863

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام. آیا کسی راهی برای وارد کردن یک مدل از 3DS MAX به کتیا بلده که عملاً جواب بده؟ من فیلاً از 3DS MAX با فرمت STL خروجی می گیرم و آن را در کتیا به عنوان Mesh ویرایش می کنم و تبدیل به سطح می نمایم، ولی این کار بسیار وقت گیر و پیچیده است.
و یک نکته ی دیگر اینکه اگر بخواهیم با فرمت IGS در 3DS MAX خروجی بگیریم، باید اول مدل را به Patch و بعد به Nurbs تبدیل کنیم تا بتوان خروجی گرفت و باید عرض کنم که این فرایند بسیار زمان بر بوده و باید سیستمی با قدرت پردازش و RAM بالا داشته باشید.
با تشکر.
همان فرمت stl ساده ترین و بهترین است. برنامه هایی مثل 3d max و .. بر مبنای مش کار می کنند و قابلیت تولید سطوح پارامتریک منطبق بر ساختار cad را ندارند. بخاطر همین اگر قرار باشد بین آنها و کتیا چیزی رد و بدل شود بصورت مش خواهد بود که stl مناسب ترین قالبت بین آنهاست. برای تبدیل به cad هم همان فرآیند وقتگیر تولید سطوح توسط بخش digitize shape editor, quick surface reconstruction , generative shape editor لازم است.

imanfazeli

عضو جدید
سلام دوستان
چطوری می تونم مساحت یک قطعه رو در نرم افزار کتیا حساب کنم؟؟
اگه جوابتون از ابزار Measure interia است ، این عدد (2e-004m2) رو می ده، این (2e-004m2)چیه دقیقا؟

آخرین ویرایش: