کلاس کنکور ← منابع طبیعی (محیط زیست)

aryana446

عضو جدید
سلام به دوستان خوبم خوبید انشاالله؟
آریاناجان شما برای شناخت محیط زیست کتاب محیط زیست وهابزاده (625ص) رو نخوندید؟
یعنی این کتاب خوب نیست ؟
راستی من امروز اولین آزمون محیط زیست سازمان سنجش رو دادم
متاسفانه اسکنر ندارم ولی انشاالله به زودی سوالا رو بزام تا شما هم استفاده کنید
شاد و موفق باشید
سلام. خوبیم.ممنون.
نه متاسفانه این کتابو ندارم و نخوندم. مگه مطالبش خیلی متفاوته از اکولوژی اردکانی و مبانی محیط زیست؟ منابع شناخت من همین دوتاست با اکولوژی نیشابوری و همون جزوه سنجش. حالا که شما داریش و میخونی اگه مهمه بگو مام بخونیمش.
بایت سوالای آزمونم خیلی حیلی ممنون دوست جان. لطف کردی. موفق باشی.

polsar_rav

عضو جدید
سلام. خوبیم.ممنون.
نه متاسفانه این کتابو ندارم و نخوندم. مگه مطالبش خیلی متفاوته از اکولوژی اردکانی و مبانی محیط زیست؟ منابع شناخت من همین دوتاست با اکولوژی نیشابوری و همون جزوه سنجش. حالا که شما داریش و میخونی اگه مهمه بگو مام بخونیمش.
بایت سوالای آزمونم خیلی حیلی ممنون دوست جان. لطف کردی. موفق باشی.

سلام آریانا جان خوبی؟
منم فقط اکولوژی اردکانی و این کتاب رو دارم حجمش زیاده حدود 637صفحه است و 30فصل داره که من حدود 10فصل اونو خوندم کتاب خوبیه منم تو وبلاگ یکی از بچه های ارشد دیدم نوشته بودم بعضی از فصل های این کتاب مهمه و واژه نامه انتهاشم خیلی مفیده
راستی خلاصه کتاب مبانی محیط زیست وهابزاده رو یافتم خواستید اونم میزارم
انشاالله که موفق باشید

aryana446

عضو جدید
سلام. خب اگه ممکنه بگو کدوم فصلاش مهمتره و مباحثشم بگو که شروع کنیم بخونیم. واسه شناخت من فقط دارم تست میزنم. برنامه خاصی ندارم.فعلا هم وقت داریم واسه خوندن کتاب.مرسی
خلاصه رو منم دارم. میخوای بزار بد نیست اگه بقیه خواستن استفاده کنن ازش.

aryana446

عضو جدید
برنامه هفته اول آبان ماه

برنامه هفته اول آبان ماه

ارزیابی: چگونگی نقشه سازی واحدهای شکل زمین (فصل 9آمایش مخدوم) چگونگی شناسایی سنگ ها و خاک ها رستنی ها (فصل 10 از آمایش مخدوم)

اکولوژی حیات وحش: روش صید به ازای واحد تلاش، zippen، روش تغییر نسبت ها، تخمین جمعیت به روش غیر مستقیم (استفاده نمایه به جا مانده) و اصول قوانین مربوط به بوم شناسی

آلودگی: آلودگی خاک( فصل 14 از کتاب مینو دبیری)

بیولوژی حیوانات شکاری: راسته خارپشت سانان، راسته گربه سانان- پرندگان: راسته شاهین سانان( سارگپه ها و عقاب ها)

aryana446

عضو جدید
راستی polsar جان میشه بودجه بندی آزمون های سنجش رو برامون بزاری؟
کلا چند تا آزمونه؟

polsar_rav

عضو جدید
سلام آریاناجان خوبی؟
والا منم تو اون وبلاگی که این مطلب رو خوندم متاسفانه ننوشته بود کدوم فصلش مهمتره من الان عنوانای 30فصل رو براتون میزارم
فصل اول = مباحث پایه در محیط زیست
فصل دوم = تفکر نقادانه درباره محیط زیست
فصل سوم=سیستم و تغییر
فصل چهارم=چرخه زیست-زمین-شیمیایی
فصل 5=جمعیت انسانی به عنوان یک مشکل زیست محیطی
فصل 6= اکوسیستم و جامعه بوم شناختی
فصل 7= تنوع زیستی و جغرافیای زیستی
فصل 8=بهره وری زیست شناختی و جریان انرژی
فصل 9= ترمیم و بهبود و بیوم ها
فصل 10= ذخایر غذایی جهان
فصل 11= تاثیرات کشاورزی بر محیط زیست
فصل 12= منابع زنده وحشی فراوان و در خطر
فصل 13=سرزمین های خشکی و ابی

polsar_rav

عضو جدید
فصل 14=بهداشت محیط و سم شناسی
فصل 15=انرژی
ف 16=سوخت های فسیلی و محیط زیست
ف17=انرزی های جایگزین و محیط زیست
ف18=انرژی هسته ای و محیط زیست
ف19=منابع آب ، استفاده و مدیریت آن
ف20=آلودگی و تصفیه آب
ف21=هواسپهر،اقلیم و گرمایش جهانی
ف22=آلودگی هوا
ف23=آلودگی هوای داخلی
ف24=تخلیه اوزون
ف25=اقتصاد زیست محیطی
ف26=محیط زیست شهری
ف27=مدیذیت ضایعات
ف28=کانی ها و محیط زیست
ف29=برنامه ریزی و ارزیابی پیامدهای زیست محیطی
ف30=تلفیق آگاهی ها و ارزشها

polsar_rav

عضو جدید
آریاناجان من یه مشکلی دارم اینکه اکولوژی حیات وحش رو هنوز شروع نکردم دوتا کتاب دارم یکی مدیریت حیات وحشه یکیشم اکولوزی رفتاره به نظرت کدوم مهمتره و کدوم رو شروع کنم به خوندن؟

polsar_rav

عضو جدید
شماره آزمون
مواد امتحانی
سرفصلها
آزمون اول 25 درصد
زبان
جامع
آلودگی محیط زیست
تعاریف خواص فیزیکی و شیمیایی رادیولوژیکی و کیفیت آب ـ استانداردهای کیفی آب آشامیدنی، تقسیم بندی کیفیت اب در نظام ساپر و بیوسیستم ، پدیده غنی شدن، الودگی ها، آفت کشها و عناصر کمیاب، روشهای تصفیه آب های آلوده ، اساس و مراحل تصفیه گندزادیی آب ، هوادهی و سایر آلودگی ها
اکولوژی حیات وحش
بخش تکامل و بوم شناسی (کامل)، روشهای پراکنش حیات وحش، مزایای تکاملی پراکنش ـ تئوری انتخاب زیستگاه، گونه زایی، مکانیزم های جدا کنندۀ زاده آوری، فنوتیپ ها، انتشار ، میدان اکولوژیک ، آمار حیاتی و منحنی های بقاء ، گنجایش غریزی، رشد جمعیت (rm) یا پارامتر مالتوسی بخش رشد جمعیت (r) ، طول نسل (G)
شناخت و حمایت محیط زیست
بخش زمین و مباحث محیط زیست در آن، اتمسفر و طبقات مختلف آن، کره زمین، یوم سازگان ، پایداری یا ثبات ، زیستگاهها و آشیانها، عوامل محدود کننده ، بخش سیر انرژی و چرخه مواد
ارزیابی محیط زیست
تقسیم بندی منابع طبیعی ، موجودی منابع و آمایش سرزمین ، بخش ارزیابی محیط زیست (کامل)، نظم و بی نظم در سرزمین نقش انسان در محیط زیست
بیولوژی و شناخت حیوانات شکاری
فون پستانداران ایران و جهان ، تعاریف و کلیات حیات وحش و زیستگاه (کامل)، گونها( کامل )و خانواده های خوک، گوزن ها، گاوسانان؛ فردسمان(کامل)
آزمون دوم 50 درصد
زبان
جامع
الودگی محیط زیست
مباحث آزمون اول بعلاوه آلودگی هوا ( کامل) و شاخصهای تعیین کیفیت ، بخش آلودگی های خاک ( کامل)، سموم شیمیایی، کودهای شیمیایی ، اسیدیته خاک
اکولوژی حیات وحش
مباحث آزمون اول بعلاوه مدیریت حیات وحش، حفاظت حیات وحش ، زاد آوری حیات وحش ، روابط حیات وحش ، غذا و تغذیه و حرکات حیات وحش و مفاهیم اساسی بوم شناسی و دانشهای مربوط به آن
شناخت و حمایت محیط زیست
مباحث آزمون اول به علاوه، شناخت زی، گونگی و تنوع زیست شناختی زیستگاه گونه ( کامل)، چیرگی و تنوع، قلمروهای والاس و اقلیمهای زیستی و بخش بیوم ها ( کامل)، حفاظت از محیط زست انقراض (کامل) و بخش جمعیت ( کامل)
ارزیابی محیط زیست
مباحث آزمون اول به علاوه بخش نظم و بی نظمی ها در سرزمین و بخش ارزیابی محیط، روشهای شناسایی منابع، امارونمونه برداری و سایر مباحث مرتبط

مباحث آزمون اول به علاوه گوشتخواران ، خانواده خرسها، راسوها، خدنگ ، کفتار، گربه سانان و سایر مباحث مربوطه به خانواده و راسته آنان

آزمون سوم 75 درصد
زبان
جامع
الودگی محیط زیست
مباحث آزمون اول و دوم به علاوه آلودگی هوا ( کامل ) آلوده کننده ها ( کامل ) شاخصهای تعیین کیفیت هوا اثرات آلاینده ها و سرنوشت آنها آلودگی خاک ( کامل) کودها و سموم شیمیایی و اثرات آنها آلودگی صوتی و مواد زائد رادیواکتیو مهمترین منابع تولید سر و صدا در تهران روشهای کنترل آلودگی صوتی امواج صوتی ( کامل) آلودگی رادیواکتیو، بخش آشعها و زبالهای اتمی
اکولوژی حیات وحش
مباحث آزمون اول و دوم به علاوه بخش کار در صحرا ، بایگانی اصطلاعات برآورد جمعیت حیات وحش
روشهای صید مجدد و مکرر( پیترسون، بیلی، سیبر، شوماخر، اش مایو،اشنابل، جالی)
روشهای صید Zippin ـ تغییر نسبت ها، غیر مستقیم و سایر روشها
شناخت و حمایت محیط زیست
مباحث آزمون اول و دوم به علاوۀ مباحث مربوط به جمعیت منابع غذایی، توالی و مباحث مربوطه ، سازگاری ، اصول علم محیط زیست، بوم شناخت ، اکوسیستم ها
ارزیابی محیط زیست
مباحث مربوط به آزمون اول و دوم به علاوه چگونگی نقشه سازی واحدهای شکل زمین( نقشۀ طبقات شیب ، ارتفاع ، جهت جغرافیایی، شکل زمین) ، چگونگی ارزیابی توان اکولوژیکی محیط زیست، مدلهای اکولوژیکی ، پارکداری (طبیعی ، ملی، حمایت شده ، حفاظت شده و... ) ، اندوختگاهها CNppA ، IucNN ، اهداف و ضرورتها، سیستمهای طبقه بندی اکوسیستم ها همراه با طبقات جدید و اهداف آنها، تاریخچه محیط زیست و مناطق چهارگانۀ ایران و طبقه بندی نوین و برنامه ریزی
راسته حشره خواران و خانواده های وابسته
راسته خرگوشها و خانواده های وابسته
راسته خفاشها و خانواده های وابسته
راسته جوندگان و خانواده های وابسته
خصوصیت کلی و جزئی پرندگان
کلیات وجزئیات گوشتخوارها
رده بندی پرندگان ( کامل)
آزمون چهارم 100 درصد
زبان
جامع
الودگی محیط زیست
جامع
اکولوژی حیات وحش
جامع
شناخت و حمایت محیط زیست
جامع
ارزیابی محیط زیست
جامع
جامع

polsar_rav

عضو جدید
شماره آزمون
مواد امتحانی
سرفصلها
آزمون اول 25 درصد
زبان
جامع
آلودگی محیط زیست
تعاریف خواص فیزیکی و شیمیایی رادیولوژیکی و کیفیت آب ـ استانداردهای کیفی آب آشامیدنی، تقسیم بندی کیفیت اب در نظام ساپر و بیوسیستم ، پدیده غنی شدن، الودگی ها، آفت کشها و عناصر کمیاب، روشهای تصفیه آب های آلوده ، اساس و مراحل تصفیه گندزادیی آب ، هوادهی و سایر آلودگی ها
اکولوژی حیات وحش
بخش تکامل و بوم شناسی (کامل)، روشهای پراکنش حیات وحش، مزایای تکاملی پراکنش ـ تئوری انتخاب زیستگاه، گونه زایی، مکانیزم های جدا کنندۀ زاده آوری، فنوتیپ ها، انتشار ، میدان اکولوژیک ، آمار حیاتی و منحنی های بقاء ، گنجایش غریزی، رشد جمعیت (rm) یا پارامتر مالتوسی بخش رشد جمعیت (r) ، طول نسل (G)
شناخت و حمایت محیط زیست
بخش زمین و مباحث محیط زیست در آن، اتمسفر و طبقات مختلف آن، کره زمین، یوم سازگان ، پایداری یا ثبات ، زیستگاهها و آشیانها، عوامل محدود کننده ، بخش سیر انرژی و چرخه مواد
ارزیابی محیط زیست
تقسیم بندی منابع طبیعی ، موجودی منابع و آمایش سرزمین ، بخش ارزیابی محیط زیست (کامل)، نظم و بی نظم در سرزمین نقش انسان در محیط زیست
فون پستانداران ایران و جهان ، تعاریف و کلیات حیات وحش و زیستگاه (کامل)، گونها( کامل )و خانواده های خوک، گوزن ها، گاوسانان؛ فردسمان(کامل)
آزمون دوم 50 درصد
زبان
جامع
الودگی محیط زیست
مباحث آزمون اول بعلاوه آلودگی هوا ( کامل) و شاخصهای تعیین کیفیت ، بخش آلودگی های خاک ( کامل)، سموم شیمیایی، کودهای شیمیایی ، اسیدیته خاک
اکولوژی حیات وحش
مباحث آزمون اول بعلاوه مدیریت حیات وحش، حفاظت حیات وحش ، زاد آوری حیات وحش ، روابط حیات وحش ، غذا و تغذیه و حرکات حیات وحش و مفاهیم اساسی بوم شناسی و دانشهای مربوط به آن
شناخت و حمایت محیط زیست
مباحث آزمون اول به علاوه، شناخت زی، گونگی و تنوع زیست شناختی زیستگاه گونه ( کامل)، چیرگی و تنوع، قلمروهای والاس و اقلیمهای زیستی و بخش بیوم ها ( کامل)، حفاظت از محیط زست انقراض (کامل) و بخش جمعیت ( کامل)
ارزیابی محیط زیست
مباحث آزمون اول به علاوه بخش نظم و بی نظمی ها در سرزمین و بخش ارزیابی محیط، روشهای شناسایی منابع، امارونمونه برداری و سایر مباحث مرتبط

مباحث آزمون اول به علاوه گوشتخواران ، خانواده خرسها، راسوها، خدنگ ، کفتار، گربه سانان و سایر مباحث مربوطه به خانواده و راسته آنان

aryana446

عضو جدید
آریاناجان من یه مشکلی دارم اینکه اکولوژی حیات وحش رو هنوز شروع نکردم دوتا کتاب دارم یکی مدیریت حیات وحشه یکیشم اکولوزی رفتاره به نظرت کدوم مهمتره و کدوم رو شروع کنم به خوندن؟
عیبی نداره. فقط سریعا شروع کن کتاب بوم شناسی مدیریت حیات وحش از منصور مصداقی رو خوب بخون و خلاصه نویسی کن. اکولوژی رفتارم بزار کنار خواستی بعد کنکور بخون چون هم وقتشو نداری دیگه، بعدم اصلا این چند ساله از توش سوالی نیومده که بخوای نگران باشی. جزوه فنون مدیریت حیات وحشم تونستی جور کن کنارش بخون چند تا سوال از اونم میاد.

polsar_rav

عضو جدید
عیبی نداره. فقط سریعا شروع کن کتاب بوم شناسی مدیریت حیات وحش از منصور مصداقی رو خوب بخون و خلاصه نویسی کن. اکولوژی رفتارم بزار کنار خواستی بعد کنکور بخون چون هم وقتشو نداری دیگه، بعدم اصلا این چند ساله از توش سوالی نیومده که بخوای نگران باشی. جزوه فنون مدیریت حیات وحشم تونستی جور کن کنارش بخون چند تا سوال از اونم میاد.

سلام
خیلی ممنون از راهنماییت
موفق و شاد باشید

aryana446

عضو جدید

aryana446

عضو جدید
برنامه هفته دوم آبان ماه

برنامه هفته دوم آبان ماه

ارزیابی: مدل های سنگ ها، خاکها، احتمال فرسایش و توان سنگ ها و خاک ها برای توسعه(فصل 11آمایش سرزمین)

اکولوژی حیات وحش: فنون مدیریت حیات وحش

آلودگی: آلودگی صوتی و مواد زائد رادیواکتیو

بیولوژی : پستانداران= راسته زج سمان کامل- خصوصیات کلی راسوها و خرس ها
پرندگان: تیره شاهینیان و قرقی ها

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی!

من هرچی بیشتر میخونم استرسم بیشتر میشه! چکار کنم؟!

چند تا سوالم دارم که به نظر ساده ن ولی گیج شدم در مورد اکولوژی اردکانی! :cry:

polsar_rav

عضو جدید
سلام به همگی!

سلام خوبید؟ توکل به خدا و اعتماد به خودتون بهترین کار ممکنه
کاش سوالاتونو می پرسیدید
منم یه سوال از اکولوژی حیات وحش دارم که انشاالله بعدا می پرسم
شاد باشید و موفق

aryana446

عضو جدید
سلام به همگی!

سلام. واااییییی....منم همینطورم. :crying:حتی تو خوابم استرس درس نخونده هامو ندارم. باید تلقین کنیم که بلدیم. اینجوری وقتمونو از دست میدیم و تمرکز نداریم.
سوالاتو بپرس خوب. یه دوره هم برا ما میشه دیگه.منم چند تا سوال از آلودگی و جی آی اس دارم. با اجازتون میرم مسافرت برمیگردم دوشنبه میپرسم.

polsar_rav

عضو جدید
ارزیابی: مدل های سنگ ها، خاکها، احتمال فرسایش و توان سنگ ها و خاک ها برای توسعه(فصل 11آمایش سرزمین)

اکولوژی حیات وحش: فنون مدیریت حیات وحش

آلودگی: آلودگی صوتی و مواد زائد رادیواکتیو

بیولوژی : پستانداران= راسته زج سمان کامل- خصوصیات کلی راسوها و خرس ها
پرندگان: تیره شاهینیان و قرقی ها

سلام آریاناجان خوبی؟
ممنون بابت برنامه
راستی من بوم شناسی و مدیریت حیات وحش رو شروع کردم جزوه رو دارم
همین دوتا کافیه یا باید کتاب و جزوه ی دیگه ای کنارش بخونم؟
شاد و موفق باشید

polsar_rav

عضو جدید
سلام. واااییییی....منم همینطورم. :crying:حتی تو خوابم استرس درس نخونده هامو ندارم. باید تلقین کنیم که بلدیم. اینجوری وقتمونو از دست میدیم و تمرکز نداریم.
سوالاتو بپرس خوب. یه دوره هم برا ما میشه دیگه.منم چند تا سوال از آلودگی و جی آی اس دارم. با اجازتون میرم مسافرت برمیگردم دوشنبه میپرسم.

انشاالله سفر خوبی داشته باشی و حسابی بهتون خوش بگذره

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سیلام به همگی! خوبم خوبید؟!:lol:

سلام خوبید؟ توکل به خدا و اعتماد به خودتون بهترین کار ممکنه
کاش سوالاتونو می پرسیدید
منم یه سوال از اکولوژی حیات وحش دارم که انشاالله بعدا می پرسم
شاد باشید و موفق
والا من علامت نزده بودم سوالامو حالا فراموش کردم دقیقا کدوم صفحه س!

بچه ها فرق biomes و associations در چیه؟!

اصلا ربطی به هم دارن؟!

از نظر گستردگی مشابه همند؟!

کلا برای هر کدوم یه تعریف مشخص بدید! ممنون :lol:
خوش بگذره گلمممممممممم

سلام آریاناجان خوبی؟
ممنون بابت برنامه
راستی من بوم شناسی و مدیریت حیات وحش رو شروع کردم جزوه رو دارم
همین دوتا کافیه یا باید کتاب و جزوه ی دیگه ای کنارش بخونم؟
شاد و موفق باشید

برای اکولوژی؟!:huh:

بوم شناسی کتاب خوبیه؟! سنگینه یا میشه روزنامه وار خوندشو تستاشو بیشتر کار کرد؟!:huh:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستی آریانا جون! برنامه کی تموم میشه؟! میخوام بدونم کی تموم میشه که جمع بندی کنم. میخوام واسه تست زدن برنامه ریزی کنم.

تا اینجا برای بیولوژی راسته های مهم رو خوندیم. چیزی مونده هنوز از این درس؟! :huh:

aryana446

عضو جدید
برای اکولوژی؟!:huh:

بوم شناسی کتاب خوبیه؟! سنگینه یا میشه روزنامه وار خوندشو تستاشو بیشتر کار کرد؟!:huh:
کتاب خوبیه ولی نمیشه روزنامه وار ازش گذشت. باید یا از روش خلاصه نویسی کنی یا اینکه زیر جاهای مهمش خط بکشی چون کتابش مثال زیاد داره.
جزوه اصفهان خیلی خوبه برای این درس حتما جور کنین و بخونین.جزوه گرگانم میگن خوبه!