تاپیک رفع اشکال درس الکترومغناطیس کنکور کارشناسی ارشد

shevreh110

عضو جدید
سلام.
من مغناطیس رو از پارسه میخونم.تاره فصلهای اولشم.
یه رابطه برا پتانسیل روی عمود منصف میله باردار با توزیع یکنواخت بدست آورده (تو صفحه 148) که من نمیتونم درکش کنم.یعنی جواب آخر انتگرالم با جواب کتاب یکی نمیشه.کسی میتونه راهنمایی کنه؟بنظرم جواب کتاب اشتباهه:)

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
امیدوارم هر دو تصویر کمک کنهdddd.JPG

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اگه منظورتون lna است گفته روی نصف میله خوب روش که z اینجا y گفته اون صفر کن
میشه ال ان ایکس بعلاوه رادیکال ایکس به توان دو
خوب جاگذاری کن؛ در a/2 منفی دقت کن که ایکس به توان دوی زیر رادیکال مثبت میشه و قسمت دوم صفره

shevreh110

عضو جدید
اینجا y همون فاصله روی محور z هست دیگه.درسته؟ولی چرا باید y صفر بشه؟میتونه هر مقداری داشته باشه چون سوال گفته که باید روی عمود منصف میله باشه اما مشخص نکرده در چه فاصله ای.

Dashpot

عضو جدید
اینجا y همون فاصله روی محور z هست دیگه.درسته؟ولی چرا باید y صفر بشه؟میتونه هر مقداری داشته باشه چون سوال گفته که باید روی عمود منصف میله باشه اما مشخص نکرده در چه فاصله ای.
با سلام
اینجا محور z غلط تایپی داره و y درسته.
همچنین وقتی کران های انتگرال را جایگزین میکنین و ln رو به شکل کسر در میارین جمله شامل y خط میخوره.
موفق باشین و سربلند.

shevreh110

عضو جدید
با سلام
اینجا محور z غلط تایپی داره و y درسته.
همچنین وقتی کران های انتگرال را جایگزین میکنین و ln رو به شکل کسر در میارین جمله شامل y خط میخوره.
موفق باشین و سربلند.

ببخشید من سر در نمیارم که چطور جمله شامل y خط میخوره.چیزی که بعد از جاگذاری کران ها بدست میاد اینه
[FONT=&quot][/FONT]
Untitled.jpg
حالا چطور y حذف میشه؟

Dashpot

عضو جدید
ببخشید من سر در نمیارم که چطور جمله شامل y خط میخوره.چیزی که بعد از جاگذاری کران ها بدست میاد اینه

مشاهده پیوست 115552
حالا چطور y حذف میشه؟
سلام.
ما قراره بعد از انتگرال گرفتن به جای متغیر انتگرال(اینجا x) کرانها رو جایگزین کنیم.حال شما یه دونه ln بنویسین و بعد جلوش پرانتز و حال کرانها رو جایگزین کنین و پرانتز رو ببندید.به نتیجه مطلوب میرسین.اگه متوجه نشدین،بگین تا تو word براتون بنویسم.
پس یه دونه ln بیشتر نمینویسیم.من خودم هم این مشکل رو داشتم،که الان حل شد.
موفق باشین و سربلند.

shevreh110

عضو جدید
سلام.
ما قراره بعد از انتگرال گرفتن به جای متغیر انتگرال(اینجا x) کرانها رو جایگزین کنیم.حال شما یه دونه ln بنویسین و بعد جلوش پرانتز و حال کرانها رو جایگزین کنین و پرانتز رو ببندید.به نتیجه مطلوب میرسین.اگه متوجه نشدین،بگین تا تو word براتون بنویسم.
پس یه دونه ln بیشتر نمینویسیم.من خودم هم این مشکل رو داشتم،که الان حل شد.
موفق باشین و سربلند.

فکر میکنم متوجه منظورتون شدم.ولی بنظرم اینکار اشتباهه!به ازای هر کران ما باید تو کل جمله جایگذاری کنیم.پس باید دو تا ln داشته باشیم.اتفاقن چون تنها راه رسیدن به جواب راه حل شماست,من به حل مسائل سیلورمن2 که برای ریاضی2 استفاده می کردم یه نگاه انداختم.انتگرال هایی که ln داشت,هر کران رو توی یک ln جدا میذاشت.مثل همونی که من براتون نوشتم.که همین کار اصولی بنظر میاد.

Dashpot

عضو جدید
فکر میکنم متوجه منظورتون شدم.ولی بنظرم اینکار اشتباهه!به ازای هر کران ما باید تو کل جمله جایگذاری کنیم.پس باید دو تا ln داشته باشیم.اتفاقن چون تنها راه رسیدن به جواب راه حل شماست,من به حل مسائل سیلورمن2 که برای ریاضی2 استفاده می کردم یه نگاه انداختم.انتگرال هایی که ln داشت,هر کران رو توی یک ln جدا میذاشت.مثل همونی که من براتون نوشتم.که همین کار اصولی بنظر میاد.
من در مورد این سوال از استادم پرسیدم و ایشون هم غلط بودن این حل رو تایید کردن.احتمالاً حواسشون نبوده.بیخیال این سوال.موفق باشین و سربلند.

livewaves

کاربر فعال
سلام دوستان:کسی میتونه میدان رو در شکل زیر حساب کنه؟
سوال: کره‌ای ایزوله به شعاع a از جنس رسانا با حفره‌ای کروی به شعاع b مطابق شکل مفروض است. بار نقطه‌ای q در فاصلة b/2 از مرکز کره قرار گرفته است. شدت میدان الکتریکی در مرکز حفره چقدر است؟ (سوال تالیفی، اصلاح‌شدة سوال کنکور کارشناسی ارشد برق 1386)

Dashpot

عضو جدید
سلام دوستان:کسی میتونه میدان رو در شکل زیر حساب کنه؟
سوال: کره‌ای ایزوله به شعاع a از جنس رسانا با حفره‌ای کروی به شعاع b مطابق شکل مفروض است. بار نقطه‌ای q در فاصلة b/2 از مرکز کره قرار گرفته است. شدت میدان الکتریکی در مرکز حفره چقدر است؟ (سوال تالیفی، اصلاح‌شدة سوال کنکور کارشناسی ارشد برق 1386)

سلام برشما و تشکر بابت سوال خوبتون.
میدان را در مرکز باید از روش تصویر بدست بیارین.
تازه باید پتانسیل رسانا رو بدست بیارین و بعد از تصویر(بار داخل کره با پتانسیل v) میدان بدست میاد.
پس نسبتاً طولانی میشه.من خودم بلد نیستم و فقط در همین حد اطلاعات داشتم.
موفق باشین و سربلند.

آخرین ویرایش:

kianyict

عضو جدید
میدان کل کره رو بدون در نظر گرفتن حفره بدست بیار و بعدش میدان حفره رو بدون در نظر گرفتن کره حساب کن و بعدش از هم کم کن.

Dashpot

عضو جدید
میدان کل کره رو بدون در نظر گرفتن حفره بدست بیار و بعدش میدان حفره رو بدون در نظر گرفتن کره حساب کن و بعدش از هم کم کن.
با سلام و با تشکر از جوابتون؛
این حل شما در اینجا صحیح نیست.
چون بار در مرکز حفره داده نشده و به شکل غیر یکنواخت روی سطح حفره توزیه میشود.(هر جا نزدیک تر به بار چگالی بار ها بیشتر روی سطح و هرکجا دورتر از بار چگالی توزیع بار روی سطح کمتر)
و اگر بار را در مرکز کره میداد،ما به راحتی سطح گوسی میزدیم و میدان کل را درون حفره و بیرون حفره بدست می آوردیم و نیازی به جمع آثار هم نبود ولی حال این چنین نیست(در مرکز نیست)
موفق باشین و سربلند.

آخرین ویرایش:

livewaves

کاربر فعال
با سلام و با تشکر از جوابتون؛
این حل شما در اینجا صحیح نیست.
چون بار در مرکز حفره داده نشده و به شکل غیر یکنواخت روی سطح حفره توزیه میشود.(هر جا نزدیک تر به بار چگالی بار ها بیشتر روی سطح و هرکجا دورتر از بار چگالی توزیع بار روی سطح کمتر)
و اگر بار را در مرکز کره میداد،ما به راحتی سطح گوسی میزدیم و میدان کل را درون حفره و بیرون حفره بدست می آوردیم و نیازی به جمع آثار هم نبود ولی حال این چنین نیست(در مرکز نیست)
موفق باشین و سربلند.

دوست عزیز بنده خودم هنوز به روش تصاویر نرسیدم اما باید حل این سوال رو تا چند روز دیگه
تحویل بدم.لطفا اگر امکان داره بیشتر کمک کنید.تشکر

sauron.heir

عضو جدید
سلام دوستان. كسي ميتونه به من توضيح بده در صفحه ٢٧٠ كتاب مغناطيس پارسه تو قسمت حالت ٢ چطوري شكل اول سمت راست و شكل دوم وسط ميدوناشون با مرز موازين ؟

saied68

عضو جدید
مغناطیس فقط پارسه عبدالعالی بعدش تست های سال های قبل کنکور .میشی مثل من که 16 درصد کنکور مغناطیس زدم!!!!!!!!!!!!!!1

مغناطیس پارسه افتضاحه
راه حل هایی که داده...فقط به درد تست های تألیفی خودش میخوره...درصد شما تأییدی بر صحبت اینجانب می باشد

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
سلام بچه ها اگه من از فیلم آموزشی مهندس باغستانی بخونم می تونم امیدوار باشم چیزی می تونم تو کنکور بزنم؟

bolka

عضو جدید
اگر برای دفعه اوله و تازه میخواهید شروع کنید،نصیحت برادرانه من رو بشنوید و از خیرش بگذرید.

دوستِ من ، من این کتابو خوندم منتها الان نیاز به یه کتاب مناسب در کنار کتاب چنگ هستم! تازه کار نیستم :دی

دوستان یکی یه کتاب خوب معرفی کنه؟ پارسه یا جهش؟ خودم هم راهیان ارشد میخونم نظر شما چیه؟

saied68

عضو جدید
سؤال درمورد منبع

سؤال درمورد منبع

سلام به همه مهندسین عزیز...
دوستان کسی اطلاعی در مورد کتاب الکترومغناطیس دکتر محمود محمد طاهری از انتشارات جهش داره؟
اگه اطلاعاتی دارین در این مورد لطفأ بهم کمک کنید...
سطح بیان مطالب کتاب چجوری؟سخت گفته؟آسونه؟همه مطالب گفته...کلأ چجوری؟میشه با خوندنش تست زد؟:que:
خیلی خیلی به اطلاعاتت مفیدتون نیاز دارم...منتظرم...
ممنون

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یعنی هیچ کسی الکترومغناطیس نمیخونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:
بهترین منابعی که برای مغناطیس وجود داره، اول پارسه هست و برای تمرین بیشتر کتاب دکتر طاهری پیشنهاد میشه.
کتاب دکتر طاهری کتاب خوبیه، ولی سئوالات رو به روش تستی حل نمیکنه و روشایی که استفاده میکنه خیلی وقت گیر هستن. برعکس، پارسه از روشایی استفاده میکنه که وقت رو خیلی کاهش میده.
بهتره روی کتاب پارسه خوب مسلط شید و بعد از اون سئوالات جهش رو با روش پارسه حل کنید.

Muhammad1986

عضو جدید
سلام به همه مهندسین عزیز...
دوستان کسی اطلاعی در مورد کتاب الکترومغناطیس دکتر محمود محمد طاهری از انتشارات جهش داره؟
اگه اطلاعاتی دارین در این مورد لطفأ بهم کمک کنید...
سطح بیان مطالب کتاب چجوری؟سخت گفته؟آسونه؟همه مطالب گفته...کلأ چجوری؟میشه با خوندنش تست زد؟:que:
خیلی خیلی به اطلاعاتت مفیدتون نیاز دارم...منتظرم...
ممنون

سلام

یکی از دوستام که رتبه ی 32 ارد قدرت شد و 70 !! دصد مغناطیس زده بود میگفت مغناطیس فقط جهش!

راستی بچه ها اگه مغناطیس رو با فیلم های مهندس باغستای شروع کنم میتونم به جایی برسم!؟

بالا