درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

tip221

عضو جدید
سلام

اینطور که من اطلاع دارم شما دقیقا برعکس میگویید ...
جابجایی اجباری زمانی رخ می دهد که سیال توسط یک نیروی خارجی (توسط پمپ، فن و یا باد)، به صورت اجباری بر روی یک سطح جریان پیدا کند. جابجایی آزاد زمانی اتفاق می افتد که حرکت سیال توسط نیروی شناوری که به خاطر اختلاف چگالی (که در اثر گرادیان دمایی در سیال رخ می دهد) است، صورت گیرد.

...؟

سلام دوست خوبم. دقیقا. حق با شماست. من اون رو که اینو نوشتم عجله داشتم، داشتم می رفتم سر کلاس. اصلا حواصم نبود که چی نوشتم. الان که اومدم، خودم از نوشته خودم تعجب کردم.
مرسی.

tip221

عضو جدید
بحث تو حيطه جابجايي هست..
حالا نيرو محركه سيال يه نيروي خارجي باشه كه ميشه جابجايي اجباري و اگه محرك اختلاف دانستيه بر اساس گراديان دمايي باشه كه ميشه جابجايي آزاد..(توليد شناوري ميكنه..)
حالا محيط متخلخل چيه؟؟
مثلن مدلسازي المنت تو يه محيط متخلخل يعني چي؟
منظور متخلخل مثلا يه چوبه؟ يا ...؟ چطوري ميشه اين؟؟ يكم خودت توضيح بده اگه ميدوني اين متخلخل چيه..
آخه با برداشتي كه من از يه جسم متخلخل دارم منظورشونو نميگيرم..

بله. دقیقا. اگه بر اساس اختلاف چگالی حاصله از اختلاف دما انتقال حرارتی صورت بگیره میشه انتقال حرارت جابجایی آزاد یا شناوری. اما در مورد محیط متخلخل باید بگم که شما یه سطحی رو در نظر بگیر که متخلخله و یه Permiability داره و فرض کنید یه سیالی از این محیط عبور می کنه و یه انتقال حرارتی صورت می گیره.(البته میشه در مورد انتقال جرم هم گفت)

E.AP

عضو جدید
درود بر شما
اسمز یا بهتره بگم فشار اسمزی فشاری ه که بدلیل اختلاف پتانسیل شیمیایی ایجاد میشه
بذار مثال ملموس تری بزنم
آب و نمک رو در نظر بگیر
وقتی یه غشا داشته باشیم که یه طرفش نمک باشه و اونطرفش آب
چون پتانسیل شیمیایی نمک در فاز آب کمتره تمایل داره نمک به سمت آب جابجا شه و باعث انتقال جرم بشه
(البته باید بگم که این غشایی که میگم فقط نسبت به آب تراوا ه)
چون نمک نمیتونه بره به سمت آب و از غشا رد بشه آب از غشا رد میشه و میاد تو نمک
این حرکت آب که بدلیل اختلاف پتانسیل شیمیایی بوده یه جور مکش از سمت نمک به آب وارد میکنه و به این مکش میگن فشار اسمزی (این مکش رو به صورت فشاری که به آب وارد میشه تا به سمت نمک بره در نظر میگیرن)
حالا چون معمولا مطلوب ما اینه که آب شور رو شیرین کنیم و آب شور نامطلوبه یه فشاری حدود 2 برابر فشار اسمزی به آب وارد میکنیم (بر خلاف جهت فشار اسمزی) تا آب نمک به صورت آب خالص از غشا عبور کنه
به این پدیده ی مخالفت با فشار اسمزی میگن اسمز معکوس و به اون توضیحات اولم میگن اسمز و فشار اسمزی
پیروز باشید

ممنون دوست عزیز :smile:

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل من اینه که این واکنش توی یه فرایندی استفاده میشه که خیلی قدیمیه
وگرنه با فرمولم سرچ کردم
این کل واکنشه
C6H5SO3H + 1/2 Na2SO3 == C6H5SO3Na + 1/2 SO2 + 1/2 H2O
این واکنش مرحله خنثی سازی فرآیند تولید فنل به روش سولفوناسیون بنزنه
که میخواستم شرایط عملیاتیشو پیدا کنم
تا حالا که نتیجه نگرفتم
گفتم شاید کسی بتونه کمک کنه:(

من مكانيزم واكنششو واست ميذارم..
تو اين كتاب صفحه 104 فصل 10
روشهاي ديگه توليد فنول رو نوشته..

http://books.google.com/books?id=3f...H + Na2SO3 == C6H5SO3Na + SO2 + H2O&f=false

البته اينجور كه تو اين لينك نوشته
http://en.wikipedia.org/wiki/Benzenesulfonic_acid
اين روش با روش Hock process تعويض شده..
اين روشي كه دنبالشي اولين روش توليد فنول بوده و منسوخ شده...(اينجور كه من برداشت كردم)

اينجا رو هم نگا كن:
http://www.slashdocs.com/izxqur/phenols.html
http://www.slashdocs.com/kiwvrr/30134143-phenol.html
(بذار لود بشن)

96526803947536610087.jpg

Benzene can be converted to phenol with the help of inorganic acids and salts; and this process is oldest of all the process where phenol is produced by reactants such as cumene and toluene.

This process involves four major chemical reactions which are:-

Sulfonation: Benzene is reacted with sulphuric acid to form benzene sulphonic acid at 150 to 170 deg centigrade

Neutralization: Benzene sulphonic acid is reacted with sodium sulfite to form sodium benzene sulphonate

Fusion: Sodium benzene sulphonate is fused with sodium hydroxide to form sodium phenoxide

Acidification: sulphuric acid and sodium phenoxide are reacted to produce crude phenol and sodium sulphite.

The above reaction step explains the requirement of the unit operation equipments in the process as

• Filtration: Pressure filter and centrifuge used in separation of sodium sulphate and sodium sulphite
  • Distillation: Separation of phenol from crude phenol
  • Crystallization: Separation and recovery of sodium sulphite

Process description:This process is large scale batch cycle operation due to slow reaction step at fusionator. Sodium benzene sulphonate is fed to cast iron make fusion pots which already contains molten caustic soda at a temperature of 300 deg centigrade, due to slow reaction with take about 5-6 hours of residence time the pot are fed at regular intervals where continuous loading and unloading of the pot occurs for continuity of the process, thus sodium phenoxide fraction which is obtained is fed to acidifier to produce crude phenol by reacting with sulphuric acid and sulphur dioxide. Vacuum distillation column is used to get phenol from crude phenol and remain salts are stripped in steam stripper to remove phenol from them and aqueous salts. Crystallizers are used to increase the purity of the sodium sulphite; these crystals are separated from mother slurry by continuous centrifugal separator, which are recycled to neutralizer.

ديگه تو نت خودت بيشتر بگرد..به احتمال 99 درصد بيشتر در موردش پيدا ميكني..اميدوارم بدردت بخوره

ئدز

عضو جدید
سلام تو گزارش کار برج اکنده با خورا ک10 درصد حجمی از اتانول به دانسیته و ویسکوزیته در حسب cp (سنتی پوز) نیاز دارم اما هرچی گشتم نبود.راستی برای تبدیل کسر حجمی به مولی باید تقسیم بر دانسیته کنم؟ اگه کسی میدونه راهنماییم کنه.مرسییییییییی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام تو گزارش کار برج اکنده با خورا ک10 درصد حجمی از اتانول به دانسیته و ویسکوزیته در حسب cp (سنتی پوز) نیاز دارم اما هرچی گشتم نبود.راستی برای تبدیل کسر حجمی به مولی باید تقسیم بر دانسیته کنم؟ اگه کسی میدونه راهنماییم کنه.مرسییییییییی

برای گزارش کار و مقدار دانسیته و ویسکوزیته و سوالای دیگرتون یه نگاه به اینجا بندازید ..
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...«عملیّات-واحد»?p=219482&viewfull=1#post219482

ئدز

عضو جدید

E.nirvana

عضو جدید
HELP

HELP

سلام دوستان!!
من تازه عضو شدم و ی سوال درباره انتخاب رشته دارم لطفا به دور از تعصب و با دلیل و منطق ج بدین ،مرسی:gol:
من اولویتای اولیمو پر کردم و ب احتمال 90% اونا رو قبولم ولی با فرض قبول نشدن قبلیا بین مواد دانشگاهای تهران(امیر کبیر و تهران و ...) و مهندسی شیمی اصفهان و شیراز نمیدونم کدومو اول انتخاب کنم ؟؟
ممنون میشم تفاوتا و برتری های هر کدوم رو بهم بگین...خیلی تحقیق کردم ولی بازم مرددم!:(

ئدز

عضو جدید
تو برج تقطیر سینی دار محل ورود خوراک چه تاثیری بر دبی و درصد محصول بالا و پایین داره؟لطفا کامل توضیح بدید و اگر سینی اول یا اخر برج خراب بشه چه اتفاقی می افتد؟لطفا سریع جواب بدید فردا امتحان دارم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تو برج تقطیر سینی دار محل ورود خوراک چه تاثیری بر دبی و درصد محصول بالا و پایین داره؟لطفا کامل توضیح بدید و اگر سینی اول یا اخر برج خراب بشه چه اتفاقی می افتد؟لطفا سریع جواب بدید فردا امتحان دارم
درود بر شما
هرچه خوراک به پایین برج نزدیک تر باشه درصد خلوص ماده سبک تو محصول بالای برج بیشتر میشه و به عبارت دیگه محصولت خالص تر خواهد بود
و بلعکس هرچی خوراک رو سینی پایین تری بریزه دبی محصول بالای برج کم میشه
سرجمع:
هرچی خوراک بالاتر باشه دبی محصول بالای برج بیشتر و درصد خلوصش کمتر میشه و هرچی پایین تر باشه خلوص محصول بالا برج بیشتر و دبیش کمتر میشه
منظورتون از خرابی سینی چیه؟
دقیقتر بگین تا جواب بدم;)
پیروز باشید:gol:

E.AP

عضو جدید
سلام دوستان
دقیقا منظور از خطی بودن و نبودن پروفایل غلظت در حالت های مختلف نفوذ در انتقال جرم چی هستش ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
دقیقا منظور از خطی بودن و نبودن پروفایل غلظت در حالت های مختلف نفوذ در انتقال جرم چی هستش ؟
ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام ...

وقتی می گیم پروفایل غلظت خطی ه یعنی اینکه غلطت ماده مورد نظر در مسیر جذب بصورت خطی کم می شود و سرعت کاهش غلظت ثابت است .. ولی معمولا تغییرات غلظت بصورت سهمی(توانی) می باشد .. یعنی سرعت کاهش غلظت در ابتدا که غلظت بالاست زیاد است و به مرور با کاهش غلظت سرعت جذب نیز کم می شود ...

منظورتون این بود دیگه ؟

E.AP

عضو جدید
سلام ...

وقتی می گیم پروفایل غلظت خطی ه یعنی اینکه غلطت ماده مورد نظر در مسیر جذب بصورت خطی کم می شود و سرعت کاهش غلظت ثابت است .. ولی معمولا تغییرات غلظت بصورت سهمی(توانی) می باشد .. یعنی سرعت کاهش غلظت در ابتدا که غلظت بالاست زیاد است و به مرور با کاهش غلظت سرعت جذب نیز کم می شود ...

منظورتون این بود دیگه ؟
بله دقیقا منظورم همین بود , ممنون دوست عزیز;)

E.AP

عضو جدید
سلام ...

منظورتون این بود دیگه ؟
در حالتی که نفوذ متقابل داشته باشیم اما تعداد مولها با هم برابر نباشند باز هم پروفایل غلظت به صورت خطی هستش و یا به صورت توانی میشه؟

ئدز

عضو جدید
درود بر شما
هرچه خوراک به پایین برج نزدیک تر باشه درصد خلوص ماده سبک تو محصول بالای برج بیشتر میشه و به عبارت دیگه محصولت خالص تر خواهد بود
و بلعکس هرچی خوراک رو سینی پایین تری بریزه دبی محصول بالای برج کم میشه
سرجمع:
هرچی خوراک بالاتر باشه دبی محصول بالای برج بیشتر و درصد خلوصش کمتر میشه و هرچی پایین تر باشه خلوص محصول بالا برج بیشتر و دبیش کمتر میشه
منظورتون از خرابی سینی چیه؟
دقیقتر بگین تا جواب بدم;)
پیروز باشید:gol:

دقیقا نمیدونم سوال توضیح خاصی نداده مثلا اگه گرفتکی باشه تو سینی اول افشار میارم ا سینی اول باعث زیزش مایع برگشتی رو سینی دوم و کاهش راندمانه حالا هرچی به ذهنتون میرسه بگید.

P O U R I A

مدیر تالار
در حالتی که نفوذ متقابل داشته باشیم اما تعداد مولها با هم برابر نباشند باز هم پروفایل غلظت به صورت خطی هستش و یا به صورت توانی میشه؟

:smile:
در مختصات كارتزين :
در نفوذ متقابل پروفايل غلظت خطي است. ·
و در نفوذ در جزء ساكن پروفايل غلظت اكسپوننسيالي است.

P O U R I A

مدیر تالار
دقیقا نمیدونم سوال توضیح خاصی نداده مثلا اگه گرفتکی باشه تو سینی اول افشار میارم ا سینی اول باعث زیزش مایع برگشتی رو سینی دوم و کاهش راندمانه حالا هرچی به ذهنتون میرسه بگید.

یه توضیح کوچولو درباره محل ورود خوراک ... محل ورود خوراک : اگه خوراک گازی باشه به پایین سینی و اگه مایع باشه به بالای سینی ... اینکه کدوم سینی دوست خوبم محسن جان توضیح دادن و تعیین کردن دقیق سینی دیگه کار هر کسی نیست ...

درباره خرابی سینی ... بله معمولا خرابی سینی بصورت گرفتگی ایجاد میشه که خود گرفتگی یا در قسمت مجراهای گاز ایجاد میشه و یا در قسمت ناودونی سینی ها ...

اگر گرفتگی در سینی اول اتفاق بیوفته (بالای برج) :

گرفتگی در مجرای گازی : باعث افزایش فشار در برج میشه و راندمان سینی های بالایی کاهش پیدا می کنه ولی در این حالت برج می تونه به کار خودش ادامه بده ..

گرفتگی در ناودونی سینی : مایع برگشتی در بالای سینی جمع میشه و در صورت ادامه کار مایع روی سینی تجمع پیدا می کنه و باعث افزایش فشار شدید برج و اختلال در سیستم کندانسور میشود و در این حالت سریعا باید برج را خاموش کرد ....

اگر گرفتگی در سینی آخر اتفاق بیوفته (پایین برج) :

گرفتگی در مجرای گازی : باعث افزایش فشار در ریبویلر میشه .. دمای پایین برج آفزایش پیدا می کنه و این امر بسیار خطرناک است و در این حالت نیز برج سریعا باید خاموش شود.

گرفتگی در ناودونی سینی :مایع بر روی سینی تجمع پیدا می کنه و راندمان به شدت کاهش پیدا می کنه و مثل مورد قبل باعث تجمع گاز در ریبویلر هم می شود و باید سیستم را سریعا خاموش کرد.

saadat.kh

عضو جدید
تولید صنعتی سولفات مس

تولید صنعتی سولفات مس

سلام

یچه ها کسی در مورد تولید صنعتی سولفات مس اطلاعات داره ؟

اگر سولفات های دیگه هم در موردش اطلاعاتی دارین ممنون میشم در اختیارم بذارین

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه توضیح کوچولو درباره محل ورود خوراک ... محل ورود خوراک : اگه خوراک گازی باشه به پایین سینی و اگه مایع باشه به بالای سینی ... اینکه کدوم سینی دوست خوبم محسن جان توضیح دادن و تعیین کردن دقیق سینی دیگه کار هر کسی نیست ...

درباره خرابی سینی ... بله معمولا خرابی سینی بصورت گرفتگی ایجاد میشه که خود گرفتگی یا در قسمت مجراهای گاز ایجاد میشه و یا در قسمت ناودونی سینی ها ...

اگر گرفتگی در سینی اول اتفاق بیوفته (بالای برج) :

گرفتگی در مجرای گازی : باعث افزایش فشار در برج میشه و راندمان سینی های بالایی کاهش پیدا می کنه ولی در این حالت برج می تونه به کار خودش ادامه بده ..

گرفتگی در ناودونی سینی : مایع برگشتی در بالای سینی جمع میشه و در صورت ادامه کار مایع روی سینی تجمع پیدا می کنه و باعث افزایش فشار شدید برج و اختلال در سیستم کندانسور میشود و در این حالت سریعا باید برج را خاموش کرد ....

اگر گرفتگی در سینی آخر اتفاق بیوفته (پایین برج) :

گرفتگی در مجرای گازی : باعث افزایش فشار در ریبویلر میشه .. دمای پایین برج آفزایش پیدا می کنه و این امر بسیار خطرناک است و در این حالت نیز برج سریعا باید خاموش شود.

گرفتگی در ناودونی سینی :مایع بر روی سینی تجمع پیدا می کنه و راندمان به شدت کاهش پیدا می کنه و مثل مورد قبل باعث تجمع گاز در ریبویلر هم می شود و باید سیستم را سریعا خاموش کرد.

چرا در صورت گرفتگی در سینی پایین باید ریبویلر رو خاموش کرد؟؟؟؟چون باعث انفجار می شود؟؟؟؟؟چرا انفجار؟؟؟؟؟به خاطر تجمع گاز یا به خاطر افزایش ذمای بدنه ی ریبویلر؟؟؟؟

فرق ریبویلر و بویلر چیه؟؟؟

P O U R I A

مدیر تالار
چرا در صورت گرفتگی در سینی پایین باید ریبویلر رو خاموش کرد؟؟؟؟چون باعث انفجار می شود؟؟؟؟؟چرا انفجار؟؟؟؟؟به خاطر تجمع گاز یا به خاطر افزایش ذمای بدنه ی ریبویلر؟؟؟؟

فرق ریبویلر و بویلر چیه؟؟؟

سلام ...

اول سوال دومتون رو جواب می دم ... ریبویلر دستگاهی هست که در پایین برج تقطیر قرار داره و با حرارت دادن به مواد سنگین تر باعث تبخیر مواد کمی سبک تر می شود ... بویلر هم همین دستگاه هست ولی کاربردی متفاوت دارد ... از بویلر برای تولید بخار سوپرهیت استفاده میشه که خوراک آن آب DM است ...

درمورد سوال اولتون بله وقتی گرفتگی ایجا میشه دمای ریبویلر به سرعت بالا میره که باید سریعا ریبولر را خاموش کرد ...

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز
سلام دوستان .یه سوال!مدرک ACS انگلستان چیه ؟ کاربردی داره ؟

مرجع اعتبار بخشیACS ، UKAS انگلستان است که اولین AB (مرجع اعتبار بخشی برای سازمان های صدور گواهینامه) در دنیا

می باشد، تاریخچه این سازمان به سال 1954 برمی گردد و سخت ترین مرجع اعتبار بخشی از نظر مقررات نیزUKAS است و

یکی از شناخته شده ترین هاست و حتی شرکتهای گواهی دهنده ژاپنی یا کره ای خودشان را تحت اعتبار UKAS قرار میدهند.

در اروپا زمانی که سازمانها بزرگ می شوند از اسمشان به عنوان برند استفاده می کنند و ICS نیز همین کار را انجام داد و این

یک استراتژی مارکتینگ است که شما وقتی خدمات جدیدی راه اندازی می کنید آن را زیر پوشش آن برند قرار می دهید اما با

اسم شرکت های مختلف.

ICS در سال 1960 تاسیس شده است و کار اصلی آن در دنیا ارائه خدمات بازرسی و صدور انواع گواهینامه است و این روند تا

سال 2008 ادامه پیداکرد و در سال 2008 آنها به این نتیجه رسیدند که به خیلی از بخشهای دیگر مثل ایمنی و بخشهای امنیت

اطلاعات و IT و غیره وارد شوند و اسم آن را از ICS به ACS تغییر دادند.

یک certification است که کار آن ممیزی و صدور گواهینامه است، ICS inspection را داریم که کار بازرسی انجام می دهد که

پس از تحریم ها ما اجازه فعال کردن این بخش را در ایران نداریم، ICS IT وجوددارد که کلیه خدمات IT در این بخش ارائه میشود

ولی بخش صدور گواهینامه آن ISO 27001 می باشد. بخش دیگر بخش آکادمی و آموزشی است که بالغ بر 25 سال است در

سرتاسر دنیا این فعالیت را انجام میدهد و تنها در ایران در 4 سال اخیر بالغ بر 11000 نفر از ICS فارغ التحصیل شدند و گواهینامه

آموزشی دریافت کردند.

mohandes-87

عضو جدید
یعنی الان درایران هیچ جا نمیشه گواهینامه ACs گرفت؟
در کل من میخوام گواهینامه های اون رو که مربوط دوره های تخصصی رشته خودم هست رو بگیرم .قبل از تحریم ها چه شرکت هایی این گواهینامه رو میدن در ایران ؟

sahar tj

عضو جدید
سلام دوستان
کسی اینجا در مورد انواع روشهای فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه پساب ها مطلب فارسی داره؟!اگر دارین لطفا برای دانلود قرار بدین؟
ممنون

sahar tj

عضو جدید
جذب سطحی جز تصفیه فبزیکی اپساب ست یا شیمیایی یا هر دو؟
لطفا در موردش توضیح بدین،واسه سمینارم میخوام.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی اینجا در مورد انواع روشهای فیزیکی،شیمیایی و بیولوژیکی تصفیه پساب ها مطلب فارسی داره؟!اگر دارین لطفا برای دانلود قرار بدین؟
ممنون

جذب سطحی جز تصفیه فبزیکی اپساب ست یا شیمیایی یا هر دو؟
لطفا در موردش توضیح بدین،واسه سمینارم میخوام.
درود
جذب سطحی یکی از روش های انتقال جرمه و از اونجایی که بدلیل اختلاف پتانسیل شیمیایی ماده ی جذب شونده رو سطح جاذب اتفاق میوفته فک میکنم جزو موارد شیمیایی بحساب بیاد
این فایلی که ضمیمه کردم هم پوریا عزیز زحمتشو کشیدن شاید بدردتون بخوره

پیوست ها

• tasfiye khane 5 abe ehran.rar
    6.4 مگایابت · بازدیدها: 0
بالا