حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
این شماره مربوط به سازمان سنجش میشه: 02188923595 الی 9
با این شماره ها تماس بگیرن، مشخصات شناسنامه ای شون رو بدن، شماره پرونده و کد رهگیری رو دریافت می کنن. فقط یکم خط شلوغه.

ممنون. ولی خط یکم شلوغ نیستا !!! فوق العاده شلوغه ! من از 9 تا الان که نزدیک 11 ست هر چه تماس میگیرم ، مشغوله !!!
شاید سازمان سنجش هم بخاطر اجلاس تعطیله ؟ کسی اطلاعی داره که مسئولینش اونجا هستن یا نه ؟!؟!؟!

یه بار دیگه برو تو سایت سنجش قسمت نتایج کنکورش. کارنامش رو پرینت بگیر. تو پرینتش کد رهگیری داره

نتایج کنکورشون هنوز نیومده ! کاردانی به کارشناسی هست ، امسال هنوز نتایج کنکور نیومده ، انتخاب شهر و دانشگاه اومد !!
کارنامه نداره هنوز
قسمت دیگه ای نیست من برم این شماره رهگیری رو گیر بیارم ؟!؟!؟!

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام. ترجمه این چی میشه؟
Ni-Al LAYER HAVING Pt IN SOLID SOLUTION
ممنون

در میان لایه های نیکل-آلومینیوم که بصورت محلول جامد شکل گرفته اند، حاوی Pt می باشند.
Pt همون پلاتین هست؟؟؟

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
در میان لایه های نیکل-آلومینیوم که بصورت محلول جامد شکل گرفته اند، حاوی Pt می باشند.
Pt همون پلاتین هست؟؟؟

اره همون پلاتین هستش
در واقع شماره 1 شکل زیر رو میخوام

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
اره همون پلاتین هستش
در واقع شماره 1 شکل زیر رو میخوام

1. غشا b-NiAl حاوی Pt در محلول جامد وجود دارد.
2. مرز نفوذ در هم
3. لایه دو فازی حاوی (b-NiAl+PtAl2)
4. لایه تک فازی حاوی PtAl2

amin gh

عضو جدید
خب لااقل بگو اين fgm چي هست؟
functionally graded material موادی هستن به صورت لایه لایه که هر لایه دارای خواص و وظیفه ای خواص هستن . مثلا در ساخت یک دندان مصنوعی با این روش سعی میشه که لایه های رویی خواص سایشی و خوردگی ممتازی داشته باشه . این در حالی که در لایه های پایین تر بیشتر به خواص مکانیکی مثل فشار و زیستی اون توچه میشه

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
functionally graded material موادی هستن به صورت لایه لایه که هر لایه دارای خواص و وظیفه ای خواص هستن . مثلا در ساخت یک دندان مصنوعی با این روش سعی میشه که لایه های رویی خواص سایشی و خوردگی ممتازی داشته باشه . این در حالی که در لایه های پایین تر بیشتر به خواص مکانیکی مثل فشار و زیستی اون توچه میشه

:surprised:

aerdcv

عضو جدید
سلام

کسی میدونه روی پیل های سوختی (منظورم از نوع SOFC هستش) چه تست هایی انجام میشه؟

ممنون

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

کسی میدونه روی پیل های سوختی (منظورم از نوع SOFC هستش) چه تست هایی انجام میشه؟

ممنون

سلام.

منظورتون رو کدوم قسمت پیل سوختی هستش ؟!
مثلا تست‌هایی که روی ماده‌ی الکترولیت پیل یا روی سیلانت‌هاش انجام میشه ؟ یا اینکه تست‌هایی که روی خود پیل و بعد از ساختن کامل اون انجام میگیره ؟؟؟

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
تست هایی که روی آند پیل میتونه انجام بشه مد نظرم هست.

متاسفانه درمورد آند اطلاع ندارم.
ولی روی سیلانت‌های SOFC مهم ترین تستی که انجام میشه تست‌های اتصال هستند که برای بررسی اتصال مناسب سیلانت به الکترولیت و خود آند استفاده میشن. همچنین تست دیگه‌ای که انجام میشه تست‌های رسانایی الکتریکی سیلانت‌ها هستش که با استفاده از طیف مقاومت ظاهری (AC) انجام میشه ...

metal.eng

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز

من یه سوالی داشتم خیلی ذهنمو درگیر کرده و استرس گرفتم و اون این هست که دوستان میدونن معدل لیسانس دقیقا چقدر در ارشد موثره میدونم 20-25٪ هست . ولی میخوام دقیق تر بدونم که مثلا چند نفر در رتبه یا قبولی در دانشگاهی تاثیر داره؟ کسی تجربه ای از خودش یا دوستانش در این زمینه داره؟ من معدل لیسانسم خیلییییی پایینه البته 20 واحد هنوز دارم ولی برا ثبت نام ارشد معدل تا الانم رو باید بنویسم من معدلم 5/12 هست !:( میخوام ببینم خیلی باید نا امید باشم؟! برا ارشد رو دارم خوب میخونم ولی تاثیر معدل خیلی خیلی نگرانم کرده میشه کمی توضیح بدین و راهنماییم کنید ؟ ممنون میشم​

Ho$$ein

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

من یه سوالی داشتم خیلی ذهنمو درگیر کرده و استرس گرفتم و اون این هست که دوستان میدونن معدل لیسانس دقیقا چقدر در ارشد موثره میدونم 20-25٪ هست . ولی میخوام دقیق تر بدونم که مثلا چند نفر در رتبه یا قبولی در دانشگاهی تاثیر داره؟ کسی تجربه ای از خودش یا دوستانش در این زمینه داره؟ من معدل لیسانسم خیلییییی پایینه البته 20 واحد هنوز دارم ولی برا ثبت نام ارشد معدل تا الانم رو باید بنویسم من معدلم 5/12 هست !:( میخوام ببینم خیلی باید نا امید باشم؟! برا ارشد رو دارم خوب میخونم ولی تاثیر معدل خیلی خیلی نگرانم کرده میشه کمی توضیح بدین و راهنماییم کنید ؟ ممنون میشم​

سلام

امسال من از بچه هایی که قبول شدن شنیدم که تاثیرش 25 هست . ولی اونچیزی که مستند دیدم مال پارسال که 20 درصد بود ،
معدل خیلی موثر شده ، هم در رتبه و هم در انتخاب رشته و دانشگاه

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام به همگی

من تا یک هفته دیگه دفاعیه دارم ، واسه تهیه اسلاید ها بنظرتون چطوری باشه ؟ از لحاظ گرافیکی و محتوایی ؟
قبلاً داخل تالار یه همچین چیزی مطرح شده بود ولی پیداش نمیکنم

بذارید اینطوری سوال رو مطرح کنم : پ
برای طراحی اسلایدهای دفاعیه باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

پیشاپیش ممنونم

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام به همگی

من تا یک هفته دیگه دفاعیه دارم ، واسه تهیه اسلاید ها بنظرتون چطوری باشه ؟ از لحاظ گرافیکی و محتوایی ؟

پیشاپیش ممنونم

سلام
اگه میشه عنوان پروژه اتو بفرمایید
فکر کنم این لینک تاحدی کمکت کنه!:)
http://s1.picofile.com/file/7494267846/%D8%B4%DB%8C%D9%88%D9%87_%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D9%87_%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8.ppt.html

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همگی

پیشاپیش ممنونم

سلام حسين جان
خوبي داداش؟
به سلامتي، كي دفاع داري بيايم جلسه ات رو به هم بزنيم؟!:D
پاورپوينتي كه حميد جان زحمتشو كشيد به نظرم عالي , مختصر و مفيد بود،‌منم يه فايل كامل در اين مورد دارم كه چندين روش رو يه جا جمع كرده، فكر كنم اونم به دردت بخوره
موفق باشي

دانلود

Melted_Boy

کاربر ممتاز
سلام به همگی

پیشاپیش ممنونم

آخی.........!!!!!!!!!!
چقدر چی من باید یادت بدم آخه......؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
فقط یادت باشه آخرش از من هم تشکر کنی.......!!!!!!!!!!!

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام
اگه میشه عنوان پروژه اتو بفرمایید
فکر کنم این لینک تاحدی کمکت کنه!:)
http://s1.picofile.com/file/7494267846/شیوه_ارائه_مطالب.ppt.html

متشکرم حمید جان .

سلام حسين جان
خوبي داداش؟
به سلامتي، كي دفاع داري بيايم جلسه ات رو به هم بزنيم؟!:D
پاورپوينتي كه حميد جان زحمتشو كشيد به نظرم عالي , مختصر و مفيد بود،‌منم يه فايل كامل در اين مورد دارم كه چندين روش رو يه جا جمع كرده، فكر كنم اونم به دردت بخوره
موفق باشي

دانلود

سلام . ممنونم لطف کردی مهندس .
خیلی عالی از هر دو تون ممنونم.

آخی.........!!!!!!!!!!
چقدر چی من باید یادت بدم آخه......؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
فقط یادت باشه آخرش از من هم تشکر کنی.......!!!!!!!!!!!

حتمآً یادم باشه ازت تشکر کنم !!! فرض کن آخر اسلاید میزنم : با تشکر از اقای هیدروکسی اپاتایت جهت عدم همکاری عظیم خودشون در انجام این پروژه ! !!! :)
ولی خودمونیم خدای اسپم هستیا !!! تاپیک مشکلات علمیه نه گفتگو خودمانی !
( دعوام نکنی دوباره :redface: )

سوال :

موندم که چه قالبی واسه ارائه انتخاب کنم !!!! اسلایدی دارید که طرح مناسبی واسه ارائه داشته باشه ؟!

آخرین ویرایش:

Melted_Boy

کاربر ممتاز
حتمآً یادم باشه ازت تشکر کنم !!! فرض کن آخر اسلاید میزنم : با تشکر از اقای هیدروکسی اپاتایت جهت عدم همکاری عظیم خودشون در انجام این پروژه ! !!! :)
ولی خودمونیم خدای اسپم هستیا !!! تاپیک مشکلات علمیه نه گفتگو خودمانی !
( دعوام نکنی دوباره :redface: )

سوال :

موندم که چه قالبی واسه ارائه انتخاب کنم !!!! اسلایدی دارید که طرح مناسبی واسه ارائه داشته باشه ؟!

حتماً این کارو بکن...!!!!
سلام منو به جناب آقای دکتر مسعود مصلایی پور پزدی خیـــــــــلی برسون و بگو آقای فاضل آزمایشگاتو خوب ریخت برات به هم......!!!!!!!!!!!

برای اسلایدهات حتماً سعی کن که زمینه ی سفید با حاشیه های خیلی ساده داشته باشی...
اصلاً شلوغ پلوغ نباشه زمینه ات...
خیلی ساده...
اگه میخوای انگلیسی present کنی حتماً خلاصه کن مطالبتو، چون کسی اسلاید رو معمولاً نمیخونه...
سعی کن بیشتر از نمودار و عکس ها برای استناد به کارت برای ارائه آماده کنی و از روی اونها نتایج کارتو براشون توضیح بدی و در اون اسلاید مطالبت تفهیم بشه...
بعدشم سعی کن از هر بخشیت یه نتیجه گیری کنی...
حتماً در اخر ارائه خودت پیشنهاداتی داشته باشی برای انجام پروژه های بعدی که میشه در این زمینه کار کرد...

ولی همیشه یادت باشه فوت کوزه گری رو واسه خودت نگه داری......

sanazsut

عضو جدید
سلام
من می خواستم نمونه های Cr-Coام رو لحیم کاری کنم ولی با هویه ی معمولی نمیشه. کسی میدونه چطور میشه این کارو انجام داد؟

METALHEAD

عضو جدید
سلام
من می خواستم نمونه های Cr-Coام رو لحیم کاری کنم ولی با هویه ی معمولی نمیشه. کسی میدونه چطور میشه این کارو انجام داد؟

سلام دوست گرامی!
اولا که آیا نمونه های هم جنس رو می خواهید به هم لحیم کنید یا این که مثلا یک سیم نقره رو می خواهید به نمونه هاتون متصل کنید؟
بعد هم این که به هر حال شما نیاز به یک ماده ی لحیم دارید که البته برای این آلیاژ شما گران قیمت هم هست.
به این لینک نگاه کنید:
http://www.usdentaldepot.com/Dental...g-Rod/SOLDERS-CHROME-COBALT-CR-CO-BEGO(-)F384

sanazsut

عضو جدید
سلام دوست گرامی!
اولا که آیا نمونه های هم جنس رو می خواهید به هم لحیم کنید یا این که مثلا یک سیم نقره رو می خواهید به نمونه هاتون متصل کنید؟
بعد هم این که به هر حال شما نیاز به یک ماده ی لحیم دارید که البته برای این آلیاژ شما گران قیمت هم هست.
به این لینک نگاه کنید:
http://www.usdentaldepot.com/Dental-supplies/Dental-Laboratory/Solders/Laser-Welding-Rod/SOLDERS-CHROME-COBALT-CR-CO-BEGO(-)F384

یک سیم معمولی مسی (میله ای) رو می خواستم به نمونه ها لحیم کنم.
این لینکی که گذاشتین فکر کنم قیمت سیم جوش های Cr-Co رو زده. قیمت ماده ی لحیم برای Co_Cr رو نذاشته یا من اشتباه می کنم؟

METALHEAD

عضو جدید
یک سیم معمولی مسی (میله ای) رو می خواستم به نمونه ها لحیم کنم.
این لینکی که گذاشتین فکر کنم قیمت سیم جوش های Cr-Co رو زده. قیمت ماده ی لحیم برای Co_Cr رو نذاشته یا من اشتباه می کنم؟

بله درست میگید. سولدر هستند اما برای جوشکاری لیزری. حالا نمی دونم برای کار شما چه جنسی مفیده.
اما بیشتر منظورم این بود که باید دنبال سولدر باشید تا هویه.
شاید این کلمات کلیدی کمکتون کرد برای جستجوی گوگل:
Solders for soldering Cu rod to Co-Cr alloys
;)

Ho$$ein

کاربر ممتاز
****فوری***** ******فوری*****

دوستان من واسه پروژهم باید یه تست سایش میگرفتم که نگرفتم !
می خوام افزایش سختی سطحی رو تعمیم بدم به افزایش مقاومت به سایش

خواستم بپرسم رابطه ای بین سختی و مقاومت به سایش وجود داره ؟
مثلاً سختی من 3.1 برابر بیشتر شده ، مقاومت به سایشم چقدر تغییر کرده ؟!

1 روز هم فرصت دارم

کسی میدونه ؟!؟!؟!
یا منبعی ؟ کتابی ؟ چیزی ! که بشه اینو از داخلش در اوورد !!!

:(

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
****فوری***** ******فوری*****

دوستان من واسه پروژهم باید یه تست سایش میگرفتم که نگرفتم !
می خوام افزایش سختی سطحی رو تعمیم بدم به افزایش مقاومت به سایش

خواستم بپرسم رابطه ای بین سختی و مقاومت به سایش وجود داره ؟
مثلاً سختی من 3.1 برابر بیشتر شده ، مقاومت به سایشم چقدر تغییر کرده ؟!

1 روز هم فرصت دارم

کسی میدونه ؟!؟!؟!
یا منبعی ؟ کتابی ؟ چیزی ! که بشه اینو از داخلش در اوورد !!!

:(

هرچه سختی ماده بالاتر باشه مقاومت به سایش هم بالاتر میره دیگه! مثل بسیاری از سرامیکها مثلا آلومینا! فلزات رو دقیقا نمی دونم به چه صورته! ولی احتمالا باید یکجور باشن دیگه چون جفتشون محلول جامد تشکیل میدن دیگه!
سختی نوپ موس راکول برینل کدوم معیار شماست؟

Ho$$ein

کاربر ممتاز
هرچه سختی ماده بالاتر باشه مقاومت به سایش هم بالاتر میره دیگه! مثل بسیاری از سرامیکها مثلا آلومینا! فلزات رو دقیقا نمی دونم به چه صورته! ولی احتمالا باید یکجور باشن دیگه چون جفتشون محلول جامد تشکیل میدن دیگه!
سختی نوپ موس راکول برینل کدوم معیار شماست؟

اره اینو میدونم ! ولی میخوام بدونم رابطه ش چیه ؟ مثلاً اگه سختی مون 3 برابر بشه ،مقاومت به سایشمون هم 3 برابر میشه ؟! یا کمتر یا بیشتر ؟! چون رابطه ش دقیقاً مسقتیم نیست یخورده لقی داره

والا معیار سختی که فکر نمیکنم مهم باشه ولی مال من ویکرز هست چون میکروسخی گرفتم .

وحید شجاعی

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز دنبال این دو تا کتاب در زمینه تریبولوژی هستم. کسی می‌تونه کمک کنه؟
Introduction to tribology/BHARAT BHUSHAN/2002
Principles of Tribology/WEN SHIZHU . HUANG PING/2012

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره اینو میدونم ! ولی میخوام بدونم رابطه ش چیه ؟ مثلاً اگه سختی مون 3 برابر بشه ،مقاومت به سایشمون هم 3 برابر میشه ؟! یا کمتر یا بیشتر ؟! چون رابطه ش دقیقاً مسقتیم نیست یخورده لقی داره

والا معیار سختی که فکر نمیکنم مهم باشه ولی مال من ویکرز هست چون میکروسخی گرفتم .
من ديتر رو مطالع كردم ولي رابطه مدوني بين سختي و مقاومت به سايش نيست و فقط ميشه تحليل كرد. تنها ارتباطاتي كه بين سختي و پارامترهاي ديگه ذكر كرده بود ، با استحكام كششي نهايي ، منحني جريان و استفاده از جداول تبديل سختي بود كه اونم بيشترين اعتبارش فقط در مورد فولاد هاست.

بالا