توصیه‌های دکتر ایوزیان، دکتر ظاهرسرشت و مهندس شایان: از تحقیق در عملیات 1 و 2 تا زبان تخصصی

mehran1951

عضو جدید
دانشجوآنلاین: همایش هدایت تحصیلی کنکور 93 با حضور مدرسان شاخص کارشناسی ارشد مهندسی صنایع برگزار شد. استادان حاضر در برنامه برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد صنایع و دیگر رشته ها توصیه های مهمی ارائه دادند که در گزارش دانشجوآنلاین می‌خوانید:
تحقیق در عملیات مثل زبان است دکتر مازیار ظاهرسرشت از مدرسان دروس تحقیق در عملیات و پژوهش های عملیاتی 1و2 در مهندسی صنایع، توصیه‌هایی درباره دروس تحقیق در عملیات 1و2 ارائه داد: درس تحقیق دقیقا شبیه به زبان است. با توجه به فرار بودن بالای موضوعات، نیاز به استمرار مداوم در درس خواندن دارد. با توجه به اینکه درس تحقیق 1 و 2 خیلی در امتداد هم نیستند توصیه می کنم بعد اتمام تحقیق 1، تست‌های کنکور سالهای گذشته اش را به طور مداوم بزنید و نگذارید نکاتش از ذهنتان فرار کنند. همینطور سعی کنید تک منبعی باشید و تا حد امکان از تعدد منابع پرهیز کنید. در اسرع وقت دوره کنید دکتر ایوزیان در تکمیل سخنان آقای ظاهر سرشت گفت: بد دوره کردن یکی از معضلات مهم داوطلبان کنکور است. مثلا کسانی که روزهای یکشنبه تا سه شنبه در کلاس های آمادگی کنکور حاضر می شوند بجای مرور و دوره کردن مطالب طی دو روز بعدی، آن را به روز قبل از کلاس های هفته بعد، مثلن شنبه، موکول می کنند. این کار بسیار اشتباهی است. چه کسانی که از کلاسهای کنکور استفاده می کنند و چه آنها که خودشان می خوانند، باید در اسرع وقت مطالب آموخته شان را دوره کنند و سریعتر در ذهنشان جا بیندازند تا بعدا مجبور به گذاشتن انرژی مضاعف برای دوباره خواندن نشوند. در ادامه مهندس محسن شایان، مدرس دروس زبان عمومی و تخصصی مهندسی صنایع توصیه های کلیدی و مهمی درباره چگونه خواندن زبان گوشزد کرد. وی در آغاز با ذکر این نکته که همیشه دفترچه ای برای نوشتن اهدافش و چیزهایی که می‌خواسته به آنها برسد، داشته است، ادامه داد: دیشب که داشتم حرف هایم را برای امروز چک می کردم نگاهی به دفترچه‌ام در زمانی که برای کنکور ارشد شروع به خواندن کردم انداختم. برایم خیلی جالب بود که به آن چیزی که آن روزها نوشته بودم امروز رسیده‌ام. به شما هم توصیه می کنم نه تنها برای زمان کنکور که برای تمام زندگی، چنین دفترچه ای داشته باشید و مطمئن باشید مرور همین نوشته ها انگیزه مضاعفی برای استمرار در حرکت به شما می دهد.
زبان محتاج استمرار است شایان توصیه هایش را از زبان عمومی شروع کرد: در درس زبان استمرار نقش حیاتی دارد. ذات درس زبان طوری است که محتاج این استمرار است و این ضروری است که یادگیری هایتان را همواره مرور کنید. نکته دیگری که اهمیت بالایی درباره خواندن زبان دارد این است که هیچ گاه انتظار نتیجه کوتاه مدت از پیشرفت تان در زبان نداشته باشید. بارها دیده شده که به دلیل همین انتظار نتیجه در زمان کوتاه خیلی ها تصمیم اشتباهی گرفتند و با نا امیدی این درس را رها کردند. این کار حتما کار اشتباهی است و شانس قبولی تان را به طور چشمگیری کاهش می دهد. یقین داشته باشید در فاصله مثلا دو هفته ای نمی توانید پیشرفت قابل توجهی در زبان داشته باشید. توصیه می کنم زبان را هر چند در فرصت های کوتاه زمانی اما با مرور بالا و استمرار همیشگی بخوانید و شک نکنید که در بلند مدت نتایجش را به وضوح خواهید دید. توصیه می کنم زبان را زودتر از سایر دروس برای کنکور شروع کنید و تا آخرین روز هم ادامه اش بدهید. حتما برای سایر مقاطع زندگی تان هم سعی کنید این استمرار را رها نکنید. ما برای درس زبان تست های طبقه بندی شده ای نداریم و شما با توجه به این نکته از همان اول با سوالاتی طرف هستید که معمولا در سایر دروس در روزهای دوره و تست بهشان بر می خورید. سوالات امسال زبان عمومی و اختصاصی نشان داد که بطور میانگین 75 درصد لغاتی که بکار رفته بود در سوالات سالهای قبل تکرار شده بودند و این یعنی باید روی دروس عمومی تمام 6 نوبتی که در کنکور ارشد در تمام رشته ها برگزار می شود و همینطور تمام سوالات تخصصی صنایع در سالهای گذشته، تمرکز کنید. اشراف بر دروس مهندسی صنایع ضروری است شایان در ادامه توصیه هایی هم درباره دروس تخصصی مهندسی صنایع داشت: در زبان تخصصی معمولا با درک مطلب روبرو هستیم. به نظر من سه نکته را در درک مطلب ها باید در نظر بگیرید. اولین نکته اینکه سعی کنید روی تمامی مباحث مربوط به مهندسی صنایع اشراف نسبی داشته باشید. این اشراف نسبی در درک بهتر و دقیق تر مطالب کمک زیادی به شما می کند مخصوصا برای انهایی که از رشته ای غیر از صنایع در کنکور شرکت می کنند. نکته بعدی یادگرفتن تکنیک جواب دادن به سوالهای درک مطلب مخصوصا جای خالی هاست که با تمرین تست زنی به تعداد بالا به دست می آید. نکته آخر هم اینکه سعی کنید آشنایی عمومی نسبت به زبان داشته باشید و اگر مشکل ساختار افعال و زمان‌ها و دستور زبان دارید هرچه زودتر رفع و رجوعشان کنید. وی توصیه پایانی خود را با این جمله پایان داد: برای درس زبان به طور جداگانه برنامه ریزی کنید و سعی کنید هر هفته تمام چیزهایی که در طول همان هفته و هفته های قبلی خواندید مرور کنید و نگران نباشید چون هربار زمانی که برای بخاطر سپاری‌شان می گذارید، کم و کمتر خواهد شد. گفتنی است این همایش 13 خرداد در سالن همایش های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به همت دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه پژوهش برگزار شد.

منبع : دانشجوانلاین

بالا