تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام

window technique که برای کاهش بر همکنش مغناطیسی بین نمونه با لنز میکروسکوپ TEM بکار می ره راجب روشش می دونید ؟ چون نوشته بود مربوط به الکترونیک می شه اینجا پرسیدم !

ممنون

حداقل یه عکسی با یه اسمی از دستگاه میزاشتی!
چیزی رو که اصلا نه دیدیم و نه شنیدیم راجبش چی بگیم؟

le-ciel

عضو جدید
حداقل یه عکسی با یه اسمی از دستگاه میزاشتی!
چیزی رو که اصلا نه دیدیم و نه شنیدیم راجبش چی بگیم؟

سلام

حق دارین

جوابمو امروز پیدا کردم از مراحل آماده سازی نمونه بود

عکس TEM

برهمکنش بین نمونه و الکترون

ممنون

khayamboy

عضو جدید
سلام دوستان من مي خواستم راجع به انواع LED ها و كاربردهاشون در كارهاي عملي و اينكه چگونگي بدست آوردن مشخصاتشون مثل ولتا‍‍ز و جريان مصرفي ، اطلاعاتي بدست آرم مثلا LED مادون قرمزي كه براي فرستنده ها تو بازار است اما هيچ كس ولتاز و جريان مصرفي شو نمي دونه

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان من مي خواستم راجع به انواع LED ها و كاربردهاشون در كارهاي عملي و اينكه چگونگي بدست آوردن مشخصاتشون مثل ولتا‍‍ز و جريان مصرفي ، اطلاعاتي بدست آرم مثلا LED مادون قرمزي كه براي فرستنده ها تو بازار است اما هيچ كس ولتاز و جريان مصرفي شو نمي دونه

سلام اگر اسمشو بدونی تمام مشخصاتش رو میشه بدست آورد .

مثلا این فرستنده ی sfh485 از شرکت siemens هست.

وقتی اسمشو بدونی میشه توی www.alldataseet.net سرچ کرد و مشخصاتش رو بدست آورد.

Oopsoop

عضو
کسی‌ هست از تاپیک برق در حال مهاجرت باشه؟
یعنی‌ رشتشون برق باشه
می‌خواستم بدونم به کدوم ایالت میخوان برن

hbd.2006

اخراجی موقت

سلام

با اجازه مهندسان

در ال اي هاي مادون قرمز با رنگ سر و كار نداريم
در واقع اين نوع LED فرستنده امواج مادون قرمز هستند.

در واقع تمام اين ها از خانواده ديود ها هستند.

مشخصات LED نوراني با مادون قرمز تفاوت آنچناني نداره به جز ولتاژ.

. با توجه به اين كه چند ميل هستند مشخصاتشون تو بخش ولتاژ و جريان و ... متفاوت هست.

اين يه ديتاشيت براي براي LED مادون قرمز هست.....

http://www.everlight.com/datasheets/IR333_H0_L10_datasheet.pdf

موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

ham3ed

عضو جدید
سلام بچه ها
راهنمایی میخواستم : خواهرم تازه کنکور سراسری قبول شده حالا وقت انتخاب رشته است . علاقه شدیدی به هوا فضا داره ولی با هر کی صحبت میکنم از کارش و اینده اش و بازار کارش زیاد تعریف نمیکنن - کلا به کار در شرکت های هواپیمایی علاقه داره ( ساخت هواپیما و ... ) و ظاهرا مکانیک نزدیک ترین رشته به هوا فضا ست درسته ؟ ممنون میشم یه راهنمایی جامع بفرمائین اینکه کدوم گرایش مکانیک تاپه از هر نظر با توجه به علاقش و اینکه دختره - و اینکه مکانیک خوبه یا برق ؟ کار برق الکترونیک اصلا چی هست ؟
با سپاس

maso0m

عضو جدید
تا جايي كه مي دونم كارش تو ايران خوب نيست ولي مكانيك خب درخواست براش بالاتره
كسايي ديدم مثلا فوق ليسانسشون هوا فضاست ليسانس مكانيك دارن با ليسانسشون كارميكنن اسمه فوقه هم نميارن

khayamboy

عضو جدید
سلام من مي خواستم راجع به LED هاي مادون قرمز موجود در بازار اطلاعاتي مثل انواع و اقسام ، مقدار آمپر و ولتا‍ مصرفي و... بدست بيارم از كجا مي تونم به اين اطلاعات دسترسي پيدا كنم ؟

khayamboy

عضو جدید
سلام

با اجازه مهندسان

در ال اي هاي مادون قرمز با رنگ سر و كار نداريم
در واقع اين نوع LED فرستنده امواج مادون قرمز هستند.

در واقع تمام اين ها از خانواده ديود ها هستند.

مشخصات LED نوراني با مادون قرمز تفاوت آنچناني نداره به جز ولتاژ.

. با توجه به اين كه چند ميل هستند مشخصاتشون تو بخش ولتاژ و جريان و ... متفاوت هست.

اين يه ديتاشيت براي براي LED مادون قرمز هست.....

http://www.everlight.com/datasheets/IR333_H0_L10_datasheet.pdf

موفق باشيد.

مرسي از راهنمايي تون

khayamboy

عضو جدید

khayamboy

عضو جدید
سلام ، دوستان كسي راجع به اسپيلاينها و كاربردشون در پردازش تصوير و بينايي ماشين چيزي مي دونه ترجيحا منابع فارسي. من ميخوام از اونا در تشخيص الگوي رگ استفاده كنم

hbd.2006

اخراجی موقت
مرسي از راهنمايي تون

تو اينترنت سرچ كنيد "3mm infrared led datasheet" اين يعني ال اي دي اينفرارد 3 ميل "5mm infrared led datasheet" اين يعني ال اي دي اينفرارد 5 ميل و به همين ترتيب.

تو جدول تمام مشخصات از قبيل ولتاژ و جريان و ... هست.

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام ، دوستان كسي راجع به اسپيلاينها و كاربردشون در پردازش تصوير و بينايي ماشين چيزي مي دونه ترجيحا منابع فارسي. من ميخوام از اونا در تشخيص الگوي رگ استفاده كنم

يه كتابي به اسم Open cv به فارسي هست البته من نخوندمش نمي دونم خوبه يا نه.
اونم در مورد پردازش تصوير هست.

morsadr

عضو جدید
سلام دوستان
من یک وسیله برقی دارم که باید بتوان در خودرو ازش استفاده کرد . ( یک یخچال با سیستم خنک کننده آمونیاکی که هم با برق 220 و هم 12 ولت قابل استفاده است )
مشکل اینجاست که وقتی یخجال را به جای فندکی ماشین وصل می کنم فیوض مربوطه می سوزه . حتی فیوض 30 آمپر هم می سوزه .ظاهرا جریان ابتدایی بالا است . در هنگام مصرف با برق 220 جریان زیادی استفاده نمی کنه شاید 3 یا 4 آمپر .
بعضی دوستان گفتند باید یک خازن در سر راه جریان قرار داد . حالا سوال بنده این است که آیا این مطلب درسته یا نه و اگر درسته راهنمایی دقیق تری بفرمایید ممنون می شم
با تشکر

khayamboy

عضو جدید
سلام ، از دوستان كسي در مورد محاسبه MAXIMUM CURVATURE يك تصوير در نرم افزار متلب چيزي ميدونه؟

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام دوستان
من یک وسیله برقی دارم که باید بتوان در خودرو ازش استفاده کرد . ( یک یخچال با سیستم خنک کننده آمونیاکی که هم با برق 220 و هم 12 ولت قابل استفاده است )
مشکل اینجاست که وقتی یخجال را به جای فندکی ماشین وصل می کنم فیوض مربوطه می سوزه . حتی فیوض 30 آمپر هم می سوزه .ظاهرا جریان ابتدایی بالا است . در هنگام مصرف با برق 220 جریان زیادی استفاده نمی کنه شاید 3 یا 4 آمپر .
بعضی دوستان گفتند باید یک خازن در سر راه جریان قرار داد . حالا سوال بنده این است که آیا این مطلب درسته یا نه و اگر درسته راهنمایی دقیق تری بفرمایید ممنون می شم
با تشکر

احتمالآ مي گوييد كه خازن جريان نشتي كمي دارد و جريان را عبور نمي دهد ولي تو شرايط خاصي و با خازن هاي خاصي ميشه.

Yuri Boyka

عضو جدید
سلام دوستان
با تشکر

سلام. قبل از هر چیز باید جا فندکب رو چک کنید که آیا سالمه یه نه؟ چون ممکنه با ورود فیش شما به جا فندکی دو تا از لبه ها که هر کدوم کنتاکتور های مثبت و منفی اند با هم اتصال بدن.
اتصال یک خازن موازی هم می تونه مانع از کشیدن جریان هجومی از باتری بشه. عملا وقتی شما یک خازن موازی با وسیله قرار میدید در لحظه راه اندازی عمده جریان الکتریکی از خازن تامین میشه.
و اما در رابطه با پاسخ دوستمون باسد بگم که علم الکترونیک در درک این جملات عاجز هست. بهتر بود رشته دیگه ای مثل عمران می خوندن.

hbd.2006

اخراجی موقت
سلام. قبل از هر چیز باید جا فندکب رو چک کنید که آیا سالمه یه نه؟ چون ممکنه با ورود فیش شما به جا فندکی دو تا از لبه ها که هر کدوم کنتاکتور های مثبت و منفی اند با هم اتصال بدن.
اتصال یک خازن موازی هم می تونه مانع از کشیدن جریان هجومی از باتری بشه. عملا وقتی شما یک خازن موازی با وسیله قرار میدید در لحظه راه اندازی عمده جریان الکتریکی از خازن تامین میشه.
و اما در رابطه با پاسخ دوستمون باسد بگم که علم الکترونیک در درک این جملات عاجز هست. بهتر بود رشته دیگه ای مثل عمران می خوندن.

خيلي نظر خوبيه ولي در اولين بار شارژ شدن خازن ، هم خازن جريان ميكشه هم و هم مصرف كننده.... البته ايشون ميگن در سر راهش كه فكر كنم سري منظورشون باشه.

ولي من يه فكر ديگه دارم بهتر هست از يه ترانس براي افزايش ولتاژ و كاهش جريان استفاده كنند. كه اونم هزينش از خازن بيشتر ميشه....... .

ولي فكر مي كنم منظور ايشون گونه اي از خازن هست كه جريان نشتي بالايي داره....خيلي از ترانس ارزانتر و سبك تر تمام ميشه، متاسفانه الان مبحثش يادم نيست.

behzad_xwow

عضو جدید
سلام خدمت دوستان من زیاد به مسائل الکترونیک وارد نیستم فقط برای سرگرمی مداری دارم میبندم که به عنوان مثال یک led رو به صورت آرام روشن و خاموش کنه (چشمک زن نرم) تا به این مرحله رسیدم که led به صورت آهسته خاموش میشه ولی برای روشن شدنش نتونستم کاری کنم آیا برای اینکار قطعه خاصی هست معرفی کنید لطفا و گرنه برای تکمیل این مدار من رو کمک کنید عکس مدار رو میزارم ممنونhttp://public.fileup.ir/d/2134770/New Project.pdsprj 2013-08-14_025356.jpg

آخرین ویرایش:

انتها

عضو جدید
دوستان یه لطفی کنین مدولاسیون صدا رو برام ساده بگین من رشتم برق نیس خودم متوجه نمیشم وابزار کار روهم بگین واینکه مثلا من یک صوت که دارم میتونم تمام اون رومدوله کنم ؟ممنونم.

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
دوستان یه لطفی کنین مدولاسیون صدا رو برام ساده بگین من رشتم برق نیس خودم متوجه نمیشم وابزار کار روهم بگین واینکه مثلا من یک صوت که دارم میتونم تمام اون رومدوله کنم ؟ممنونم.

مدولاسيون فرآيندي براي تسهيل انتقال اطلاعات از طريق يک واسط است. صداي ما حتي از طريق
فرياد زدن هم نمي تواند خيلي دور فرستاده شود. به منظور افزايش برد صدا، نيازمند انتقال آن از طريق
يک ماده واسط ديگر به غير از هوا مانند خطوط تلفن يا راديو هستيم. فرآيند تبديل اطلاعات )مثلاً صداي انسان ( آنگونه که بتوانيم آنرا با موفقيت از طريق يک ماده واسط )سيم يا امواج راديويي( منتقل کنيم، مدولاسيون ناميده مي شود.
در واقع مدولاسيون شبيه اين است که سيگنال اطلاعات بر کول سيگنال ديگري که حامل ناميده مي
شود، سوار گردد. اين حامل معمولاً فرکانسي به مراتب بزرگتر و ثابت دارد .حامل مدوله شده در برگيرنده اطلاعات سيگنال اصلي است، که مي تواند از مکاني به مکان ديگر انتقال يابد و اطلاعات اصلي را در مقصد بازيافت کند.
چرا از مدولاسيون استفاده مي کنيم؟
پاسخ آن است که مدولاسيون يک روش کارآمد و مناسب براي انتقال اطلاعات است. اين امکان وجود
دارد که امواج با همان فرکانس سيگنال اطلاعات، به طور مستقيم به آنتن فرستاده شود، اما اين کار، بنا
به دلايل زير، چندان عملي نيست:
Ø ساختن يک آنتن کارآ براي فرکانسهاي صوتي بسيار دشوار است.
Ø در فرکانسهاي صوتي نويز و تداخل زيادي وجود دارد که روي سيستم مي تواند اثر
نامطلوب داشته باشد.
Ø اگر شخص ديگري بخواهد همان کار را انجام دهد ) انتقال در فرکانس صوتي ( در همان
لحظه آن کار امکان پذير نخواهد بود.

برای مدولاسیون صوت اغلب از نرم افزار متلب استفاده میشه.اول فایل صوتی را با فرمت wave وارد متلب میکنند بعد روش مدولاسیون دلخواه را اعمال میکنند.

morsadr

عضو جدید
ممنون از پاسختون . جا فندکی باید سالم باشه چون اولا ماشین نو هست و در ضمن وقتی وسیله را وصل می کنم تا زمانی که روشنش نکنم مشکلی نیست و به محض روشن کردن آن است که مشکل پیش میاد .
در مورد خازن میتونید بگید که چه خازنی و با چه ظرفیتی باید وصل کنم ؟ . موازی یا سری ؟ و اینکه آیا این خازن در بار اول خودش جریان زیادی برای پر شدن نمی کشه ؟ و آیا وقتی از وسیله برای مدتی استفاده نشه خازن خالی نمیشه و در بار بعدی استفاده مجددا جریان بالایی بکشه ؟
با تشکر

Yuri Boyka

عضو جدید
خيلي نظر خوبيه ولي در اولين بار شارژ شدن خازن ، هم خازن جريان ميكشه هم و هم مصرف كننده.... البته ايشون ميگن در سر راهش كه فكر كنم سري منظورشون باشه.

ولي من يه فكر ديگه دارم بهتر هست از يه ترانس براي افزايش ولتاژ و كاهش جريان استفاده كنند. كه اونم هزينش از خازن بيشتر ميشه....... .

ولي فكر مي كنم منظور ايشون گونه اي از خازن هست كه جريان نشتي بالايي داره....خيلي از ترانس ارزانتر و سبك تر تمام ميشه، متاسفانه الان مبحثش يادم نيست.

در رایطه با جریان اولیه خازن توصیه می کنم جلد دوم کتاب فیزیک هالیدی رو مطالعه کنید.

nicenet1369

عضو جدید
سلام
کسی در مورد چسبهای مورد استفاده در pcb در فرکانسهای بالا اطلاعاتی داره که کمکم کنه؟
ویژگیهاش و پایه چسب
هرچیزی باشه
دم همتون گرم

hbd.2006

اخراجی موقت
ممنون از پاسختون . جا فندکی باید سالم باشه چون اولا ماشین نو هست و در ضمن وقتی وسیله را وصل می کنم تا زمانی که روشنش نکنم مشکلی نیست و به محض روشن کردن آن است که مشکل پیش میاد .
در مورد خازن میتونید بگید که چه خازنی و با چه ظرفیتی باید وصل کنم ؟ . موازی یا سری ؟ و اینکه آیا این خازن در بار اول خودش جریان زیادی برای پر شدن نمی کشه ؟ و آیا وقتی از وسیله برای مدتی استفاده نشه خازن خالی نمیشه و در بار بعدی استفاده مجددا جریان بالایی بکشه ؟
با تشکر

چرا همينطور ميشه چون خازن هنگام شارژ شدن مانند مصرف كننده عمل خواهد كرد ....... مبحثي كه در باره سري كردن خازن بهتون گفتن درسته ولي اين مبحثي نيست كه اينجا به شما گفتن!

فعلآ كارتون رو با يه ترانس راه بندازيد. ولتاژ افزايش پيدا مي كنه . جريان افت پيدا مي كنه طبق اين فرمول ها:

شما بايد به مغازه بريد و بگيد يه ترانس 75 آمپر به مثلآ 5 آمپر و 12 ولت به 120 و يا 220 مي خواييد.

انواع ترانس ها در بازار موجود اند. با قيمت حدودآ چهار هزار تومان يا كمي بيشتر.

بحث خازن سري خيلي خيلي پيچيده هست اگر وقت شد براتون ميذارم.

موفق باشيد. :smile:

آخرین ویرایش:

hbd.2006

اخراجی موقت
بايد از مداري بنام اينورتر و كانورتر كه فكر كنم همه بشناسنشون و نياز به توضيح نباشه استفاده شه ..... هزينه ساختش هم در مقابل ترانس بالا نيست.

فكر نكنم خازني وجود داشته باشه كه كوچكتر از كله قند باشه و توانايي موازي شدن با باتري ماشين رو داشته باشه! اگر كه نه مشخصات خازن رو بديد. شما بازم توان و قانون اهم رو فراموش كرديد متاسفانه.

اين يه مدار اينورتر:
inverter 1.jpg
غير از اين مداراتي با تراياك هستند البته من فقط اينو تو نت پيدا كردم.همينطور كه ميبينيد گرانترين قطعه ترانس هست. و طراحي مدار با توجه به مشخصات مصرف كننده هست.
كانورتر هم به روش مشابه. با ادوات توان بالا

موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

Yuri Boyka

عضو جدید
با تشکر
خازن سری در برق DC که ار باتری گرفته میشه به عتوان یک مدار بازه.
اگر فرض کنیم که خازن شما ضرفیتی در حد 6800میکرو فاراد باشه و فیوز 30 آمپری به بورد سوئیچ وصل کردین هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد ولی باید بدونید که اگر مشکل از یخچالتون باشه و در حین کار کردن مشکلی پیش بیاد تا زمانی که خارن جریانشو کاملا خالی نکرده باعث خسارت بیشتری می شه.
من اگ جای شما بودن این وسیله رو تو ماشین دیگه ای امتحان می کردم و به عیب یابیش مشغول می شدم.
اگر تو ماشین دیگه کار کرد پس مشکل از جا فندکیه، در غیر این صورت احتمالا باید پنل های ورودی برق یخچال رو چک کنید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا