کارآفرینی در رشته ی مهندسی مواد

shams0037

عضو جدید
خوب دوستان به همراه کارهای که انجام میدهید خوب است که کتابهای زیر را تهیه کرده و آنها را مطالعه کنید
1-طرح تجاری موفق تالیف:مهندس فرهاد احتشام زاده
2-کارآفرینی و امکان سنجی طرح های سرمایه گذاری صنعتی تالیف:دکتر علی نقی مصلح شیرازی

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان عزیز علاقمند به کارآفرینی یکسری کتاب هم اینجا برای دانلود گذاشته شده که البته پاورپوینت هست که بصورت کتاب دراومده. مطالعه شون می تونه یه دورنمای مناسبی از مراحل کارآفرینی بده.
http://newbook.ir/creatjob.html

shams0037

عضو جدید
[FONT=&quot]سلام دوستان بخشید که چند روزی نبودم[/FONT]​
[FONT=&quot]خوب میریم سر اصل مطلب ،با فرض اینکه گروه ما تشکیل شده و ما تا حدودی دنبال یک طرح مناسب پیدا کردیم خوب در ادامه چه کار باستی بکنیم؟[/FONT]​
[FONT=&quot]بایستی به مطالعه بازار و عوامل اقتصادی بپردازیم،این بعد اولین و حساس ترین ابعاد بررسی است و شامل بررسی عناصر بازار مل عرضه و تقاضا در شرایط کنونی بازار و چگونگی توسعه آن در آینده می باشد.عامل دیگری که در مطالعه ی بازار،به خصوص بازار ایران اید مورد توجه قرار گیرد موضوع واردات است زیرا در ایران کمبود عرضه به طور سنتی از طریق واردات رفع گردیده است،خوب در اینجا به یک نکته جالب میرسیم و آن این است که ما با مطالعه میزان واردات تا حدودی می توانیم بفهمیم که نیاز استان و کشور چیه!!!![/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]ادامه دارد...[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​

ceramist82

عضو جدید
سلام وسال همتون مبارک .... من برگشتم و ایشالا در آینده اگه قسمت شد بیشتر با هم در این مورد بحث میکنیم.
فقط یه سوال کسی در مورد این وامهای دراز مدت خود اشتغالی که میدن چیزی میدونه اگه کسی رو میشناسید که تو رشته ی ما از این وامها استفاده کرده باشه و موفقم شده باشه ما رو هم در جریان بزارید.

با سلام
اگه این وامو واسه ساخت یه کارخونه یا شرکت میخواین من یه اطلاعات محدودی دارم که امیدوارم به دردتون بخوره.
برای وام اشتغال زایی اول باید یه زمین با سند داشته باشین. باید اونجا شروع به ساخت یه سوله کنید چون از طرف مؤسسه برای دادن وام میان بازدید. اگه به صندوق تعاون رجوع کنید وام بیشتری از مهر امام رضا دریافت میکنید. البته همون طور که میبینین یه پول هنگفت اولیه و چند تا ضامن معتبر باید داشته باشین!!!

sormelina

عضو جدید
با سلام خدمت تمامی دوستان
من یک گشتی توی این پست های متالورژی زدم خیلی ها پارازیت میدادند که آقا درسمون تمام شده کار نیست در جواب این دوستان یک سوال بپرسم انصافاً چه قدر دنبال کار رفتی؟
قرار نیست همه مهندس یک شرکت بشن!!!
تا جایی که خود می توانی گلیم خود را از آب بکشی چرا منت دیگرون بکشی؟
رشته متالورژی فقط یک همت 4 نفره میخواد.
بنده دانشجوی ترم آخر متالورژی یزد هستم به جرات میگم 25 درصد سهام یک کارخانه یک میلیارد و پانصد میلیونی را دارم!!!! روز اولم که وارد این کار شدم 100 هزار تومانم پول نداشم!!! براتون جالبه نیسته؟ خلاصه من کوچکتر از آنم که بخوام شما را راهنمایی کنم ولی تا جایی که در توانم باشد در بحث کارآفرینی در زمینه ریخته گری و مواد آماده هستم که اطلاعاتی در اختیارتون بگذارم.

حالا دوستانی که مایل هستند برای ادامه این پست،آمادگی خود را تا پایان فروردین ماه اعلام کنند.
درخواست دیگری که از مدیر تالار دارم این است که اگر امکان دارد این تاپیکو در قسمت های مهم قرار دهد.
با تشکر از همکاری همه شما دوستان

خب چطوری اینکارو کردین جناب سهامدار؟ :)

دوستان در مورد وام باید بگم که وزارت صنایع هم الان وام های حمایتی برای کارآفرینان داره. شما باید یک طرح داشته باشید و بتونید از نظر اقتصادی از طرح خودتون دفاع کنید. وام های وزارت صنایع نامحدود هست و بستگی به این داره که طرح شما چقدر قوی باشه و بتونید ازش دفاع کنید.:gol:

MARZIYEH_27

عضو جدید
سلام
ببخشید میشه در رابطه با طرح های ریخته گری و سرمایه گذاری در این صنعت یه کم توضیح بدین.من فارغ التحصیل رشته متالورژی هستم و دوست دارم تو این رشته فعالیت داشته باشم.
متشکرم

آخرین ویرایش:
مادگی خود را تا پایان فروردین ماه اعلام کنند.
درخواست دیگری که از مدیر تالار دارم این است که اگر امکان دارد این تیکو در قسمت های مهم قرار دهد.

سلام
ببخشید میشه در رابطه با طرح های ریخته گری و سرمایه گذاری در این صنعت یه کم توضیح بدین.من فارغ التحصیل رشته متالورژی هستم و دوست دارم تو این رشته فعالیت داشته باشم.
متشکرم

من تجربه ای ندارم اما دوستان حتما می تونن کمک کنن

sormelina

عضو جدید
در حالی که بازار کار واسه رشته ما اینقد داغونه مخصوصا واسه تازه کارها و همه جا هم از آدم سابقه کار میخوان پیشنهاد کار افرینی خیلی پیشنهاد خوبیه. فقط نمی دونم تا چه حد عملی میشه و تا رسیدن به مرحله عمل چقدر طول میکشه:razz:

در حالی که بازار کار واسه رشته ما اینقد داغونه مخصوصا واسه تازه کارها و همه جا هم از آدم سابقه کار میخوان پیشنهاد کار افرینی خیلی پیشنهاد خوبیه. فقط نمی دونم تا چه حد عملی میشه و تا رسیدن به مرحله عمل چقدر طول میکشه:razz:

برای اینکه به مرحله عملی برسید باید همت بلند و البته صبر زیاد داشته باشید. اما در هر حال اگر یک طرح قوی داشته باشید و یک تیم خوب سرعت انجام امور بالا میره.

MARZIYEH_27

عضو جدید
من خیلی وقته که رفتم توی این فکر که خودم برم دنبال یک طرح درست و حسابی.اما فکر میکنم برای این کار حداقل باید یک گروه 3 یا 4 نفری تشکیل داد تا بشه نتیجه گرفت.فعلا دارم روی چند طرح فکر میکنم و قراره در این زمینه ها با اساتیدم مشورت کنم که کدوم طرح بهتره.

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خیلی وقته که رفتم توی این فکر که خودم برم دنبال یک طرح درست و حسابی.اما فکر میکنم برای این کار حداقل باید یک گروه 3 یا 4 نفری تشکیل داد تا بشه نتیجه گرفت.فعلا دارم روی چند طرح فکر میکنم و قراره در این زمینه ها با اساتیدم مشورت کنم که کدوم طرح بهتره.
خیلی خوبه!
همین تاپیک رو هم از ابتدا مطالعه کنید خیلی کمک تون می کنه.

بله درست فکر می کنید برای همچین کاری باید یه گروه خوب و قوی و یک مشاور کاربلد داشته باشید. ان شاء الله که موفق می شید.

shams0037

عضو جدید
خب چطوری اینکارو کردین جناب سهامدار؟ :)

با عرض معذرت که چند روزی برای بازدید از یک کارخونه رفته بودم و امکان آمدن توی سایت برامون فراهم نبود.
خب دوست عزیزی که از من درخواست داری چه گونه این کارو کردی اگر قرار باشه من یک دفعه همه چیزو بگم مطمئن باش شما توی همین مرحله می مانید بایستی تلاش کنی و مطالب گفته شده در قبل را با دقت بخونی و عمل کنی تا بهتر نتیجه بگیری.
شما شروع کنید بچه ها پشت سر شما هستند.
موفق باشی

با عرض معذرت که چند روزی برای بازدید از یک کارخونه رفته بودم و امکان آمدن توی سایت برامون فراهم نبود.
خب دوست عزیزی که از من درخواست داری چه گونه این کارو کردی اگر قرار باشه من یک دفعه همه چیزو بگم مطمئن باش شما توی همین مرحله می مانید بایستی تلاش کنی و مطالب گفته شده در قبل را با دقت بخونی و عمل کنی تا بهتر نتیجه بگیری.
شما شروع کنید بچه ها پشت سر شما هستند.
موفق باشی

با نظرتون موافقم. هر کدام از دوستان که بخواهند یک کار راه اندازی کنند می بایست کمی تحقیق و مطالعه در زمینه اون کار داشته باشند و پس از مطالعات کافی از افراد با تجربه تر سوالات خودشون رو بپرسند.

حسین بی کار

عضو جدید
سلام من یه چند وقتی است که در مورد 2کار خیلی درگیرم می خواستم اگر کسی تجربه ای دار من را راهنمایی بکنه
اول در مورد تولید بدلیجات
دوم در مورد آبکاری
اگر از شرایط بازار این دو کار اطلاعاتی دارید ممنون می شم که بگید .

k.metal

عضو جدید
کسب وکار در مهندسی مواد

کسب وکار در مهندسی مواد

بروبچ موادی هدفم از این تایپیک این بود که اگر کسی دونبال ایجاد کارو باری در ارتباط با رشته مواد یا میخواد پیشنهاد همکاری بده بتونه از این طریق ایدهاشو برای راه اندازی کار وایجاد شغل مطرح کنه و شایدم همین تایپیک باعث شروع یه همکاری بین بچه های موادی وحتی غیر موادی بشه تا شاید بتونیم از سال 90 به بعد خودمون برای خودمون اشتغال زایی کنیم و منتظر دولت نمونیم . شایدم بعضیامون از طریق همین ارتباطاتمون با هم به یه جایی رسیدیم.
همین الان که دارم این تایپیک می فرستم مثل خیلیهتون به خاطر بی کاری احساس پوچی میکنم و بفکر کارای غیر مرتبطم فعلنم تا 7-8 روزی نیستم میرم مشهد اونجا برای خودم و خودتون دعا میکنم.

http://ayandeh.persianblog.ir/post/166/

بهامین فر

عضو جدید
من و همسرم هر دو متالوژیستیم همسرم بعد از اتمام درس دنبال عملیات حرارتی رفت و با سرمایه ناچیز 400 هزارتومن کوره ساخت و با مشکلات و سختی کار مبارزه کرد ده سال پیش قطعات پراید رو سختکاری میکردیم هر ماه حدود دو میلیون پس انداز داشتیم ولی حدود 5 سال پیش با گرون شدن سیانور و ثابت موندن قیمت خدمات توان ادامه رو نداشتیم الان جالبه هر دوتایی با روزی 10 ساعت کار با گذشت 10 سال جمعا 1600000 تومان درامد داریم . تخصص در رنگ لعاب فلزی تراشکاری ماشینکاری تولید الکترود جوشکاری پیچ مهره کار با CNC کنترل کیفیت تمام خطوط لوازم خانگی سختکاری داریم ولی نمیتونیم درامد داشته باشیم دوستان عزیز لطفا ما را راهنمایی کنید

k.metal

عضو جدید
بسمه تعالی
خوب بزارید از ابتر بودن درش بیاریم
من یه کم و یه چیزایی بلدم از کارآفرینی توی مواد
حودود 5 ساله که دارم با این موضوع بصورت عملی زندگی می کنم
اگه مایل باشید به اندازه وقتم با سوال پرسیدن شما جواب می دم
رزومه ی کاری من هم اینجاست برای اینکه خدای نکرده کسی فکر خاصی نکنه...
http://ayandeh.persianblog.ir/page/2

ilia_material

عضو جدید
ممنون که آماده همکاری هستید دوست عزیز...سوال اول رو من بپرسم از کجا به دقت و عملی بفهمیم نیازهای استانمون چیه ؟ ممنون

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
از تسهیلاتی که به کارآفرینان داده میشه بگید
من جوون گه نیاز به 30 میلیون سرمایه دارم آیا راهی هست که بتونم وام درصد پایین بگیرم ؟

k.metal

عضو جدید
ممنون که آماده همکاری هستید دوست عزیز...سوال اول رو من بپرسم از کجا به دقت و عملی بفهمیم نیازهای استانمون چیه ؟ ممنون

بسمه الله
1. سوال اینکه می پرسید نیازهای استانمون چیست؟ به این معنی هست که می خواهید بدنبال ایده ای برای شروع باشید.
2. برای پیدا کردن ایده ای که مزیت منطقه ای داشته باشد یعنی اینکه بتوانید بازار فروش داخل استان را تأمین کند بهترین راه حل استفاده از تجربیات صنعت و بازار می باشد
مثال1: قرار ملاقات با مهندسین خط تولید، مدیران عامل (یا مدیران خرید)و...کارخانجات استان که بتوانید یک برآوردی از نیازهای عمده حوزه ی مواد استان بدیست بیاورید( چه چیزهایی داخل استان تهیه می شود، چه موادی یا خدماتی از خارج استان و چه مواد/خدماتی خارج از کشور)
مثال2: فروشگاه های مرتبط را داخل استان بیابید و ببینید چه مواد/خدماتی فروخته می شود.
3. ممکن است سازمان صنعت و تجارت استان قبلا گزارش یا پژوهشی در این باب منتشر کرده باشد.
4. پروژه های پژوهشی ارائه شده به دانشگاه های استان از طرف صنعت بیان کننده نیازها می باشد.
ممکن است دوستان دیگر هم نظر داشته باشن که اگر ارائه بشود عالیست.

k.metal

عضو جدید
از تسهیلاتی که به کارآفرینان داده میشه بگید
من جوون گه نیاز به 30 میلیون سرمایه دارم آیا راهی هست که بتونم وام درصد پایین بگیرم ؟

اگر ایده ی شما یک ایده ی نوآورانه باشد بهترین راه حل (البته با سختی هاش) استفاده از پارک های علمی و فناوری می باشد البته راه حل های دیگری هم هست مثل
1. http://ayandeh.persianblog.ir/post/105/
2. http://ayandeh.persianblog.ir/tag/تسهیلات

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسمه الله
1. سوال اینکه می پرسید نیازهای استانمون چیست؟ به این معنی هست که می خواهید بدنبال ایده ای برای شروع باشید.
2. برای پیدا کردن ایده ای که مزیت منطقه ای داشته باشد یعنی اینکه بتوانید بازار فروش داخل استان را تأمین کند بهترین راه حل استفاده از تجربیات صنعت و بازار می باشد
مثال1: قرار ملاقات با مهندسین خط تولید، مدیران عامل (یا مدیران خرید)و...کارخانجات استان که بتوانید یک برآوردی از نیازهای عمده حوزه ی مواد استان بدیست بیاورید( چه چیزهایی داخل استان تهیه می شود، چه موادی یا خدماتی از خارج استان و چه مواد/خدماتی خارج از کشور)
مثال2: فروشگاه های مرتبط را داخل استان بیابید و ببینید چه مواد/خدماتی فروخته می شود.
3. ممکن است سازمان صنعت و تجارت استان قبلا گزارش یا پژوهشی در این باب منتشر کرده باشد.
4. پروژه های پژوهشی ارائه شده به دانشگاه های استان از طرف صنعت بیان کننده نیازها می باشد.
ممکن است دوستان دیگر هم نظر داشته باشن که اگر ارائه بشود عالیست.

باتشکر از توضیحاتتون،
به نظر من مورد دوم که فرمودین خیلی اهمیت داره، و باید از طریق شخص یا اشخاصی انتقال تجربه صورت بگیره. ولی مشکلی که وجود داره اینه که اکثر
مهندسین خط تولید، مدیران عامل (یا مدیران خرید)و... که فرمودین، حاضر به انتقال تجربیات و مذاکره با مهندسین جوون و کم تجربه نیسن متاسفانه ...

k.metal

عضو جدید
باتشکر از توضیحاتتون،
به نظر من مورد دوم که فرمودین خیلی اهمیت داره، و باید از طریق شخص یا اشخاصی انتقال تجربه صورت بگیره. ولی مشکلی که وجود داره اینه که اکثر
مهندسین خط تولید، مدیران عامل (یا مدیران خرید)و... که فرمودین، حاضر به انتقال تجربیات و مذاکره با مهندسین جوون و کم تجربه نیسن متاسفانه ...

بسمه الله
راه حل این قضیه در دو مورد هست
1. اینکه متأسفانه ما جوونای کم حوصله هستیم ممکن دفعه اول جواب نگیریم دفعه بعد دیگه پی گیری نکنیم
2. معمولن بهتر است با دعوت افراد به دانشگاه و ایجاد فرصت سخنرانی برای افراد تحت عنوان فرصت های کارآفرینی در مهندسی مواد از انتقال تجربیات استفاده شود
در هر دو صورت الحمدالله تابحال من از هر دو این موضوعات بهره گرفته ام و فکر میکنم می شود
البته به نحوه ی اینکه شما در گام اول به طرف چه کلامی می گویید نیز بستگی دارد و همچنین معرفی یک آشنا و یا استاد دانشگاه و.. می تواند مفید باشد.

بالا