تيم طراحي واحد سنتز نرمال بوتانول

وضعیت
موضوع بسته شده است.

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب بالاخره منم هم بعد از بوقي اولين تاپيك رو زدم

اينجا قراره يك واحد كوچيك طراحي كنيم

شرايط و قوانين كار رو علي رضا براتون توضيح ميده و كاملا آشناست

فقط خاطرتون باشه ! تيم بايد باشه و همينجوري پست ارسال نكنيد

با عليرضا هماهنگ كنيد و دو تا تيم بشيد و با هم كار كنيد

اما سنتز!

*نرمال بوتانول*

ظرفيت سنتز كمه و 400 تن در روزه

و خوراك اصلي ما براي اين كار پروپيلن هستش

قبل از اينكه بگم مقدار خوراك چقدره و ديگه چي لازم داريم خودتون اول يك بررسي كنيد تا ذره ذره ديتاها قرار بگيره

و روي كار بحث بشه

عليرضا ديگه خودت زحمت بخش بندي هاي اين سنتزو بكش

و براي چرك نويس و در نهايت بخشهاي جدا جدا!

زحمت توضيحات تكميلي با علي

بحث از فردا شب آغاز ميشه

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:suprised:
حمید اینجارو نمیشه بخش بخش کرد
:w15:
برای شروع بذار یکم سرچ کنم ببینم چی به چیه، توضیحاتشو میذارم :D

دوستانی که میخوان شرکت کنن بهم پیام بدن رو صفحه م :D

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
:suprised:
حمید اینجارو نمیشه بخش بخش کرد
:w15:
برای شروع بذار یکم سرچ کنم ببینم چی به چیه، توضیحاتشو میذارم :D

دوستانی که میخوان شرکت کنن بهم پیام بدن رو صفحه م :D

اي بابا :w00: هيچ كاري كه اينجا نميشه كرد :w00::d

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
بازم که سنتز بازی راه انداختین:D
منم تو بازیتون راه میدین؟:)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نرمال بوتانول:

CH[SUB]2[/SUB]CH[SUB]2[/SUB]CH[SUB]2[/SUB]CH[SUB]2[/SUB]OH الکلی ست بی رنگ با نقطه جوش تقریبا 118 درجه سانتی گراد

میتوانه آب جذب کنه، توی حلال های آلی مثل استون، اتیل استات و اتانول حل میشه یا اینا رو تو خودش حل میکنه.
خشک ترین نوعش 99.8% خلوص داره.
توی دمای 343 درجه به طور اتوماتیک میسوزه.

کاربردهاش:
مهم ترین کاربردیش برای تولید استرها بخصوص استر بوتیل استات ه. بوتیل استات یه حلال قوی و مهم در صنایع و تولیدی ها به شمار میره.

سنتز:
همان طور که مهندس بالا گفت باید از پروپن شروع کنیم، دیگه بعد از گروه بندی و اینا، باید بگردیم و همدیگه رو پرپر کنیم تا سنتز شه.

تایید اینکه نوشته ها و تحقیقات درسته یا نه با Levrone هستش، به من گیر ندین
:D، من خودم این وسط کلی سوتی میدم :D
نکته مهم تو سنتز اینه که یه سنتز واقعی را شبیه سازی میکنیم، پس صرفا اینکه بیاین بگین پروپن یا فلان واکنش به بوتانول تبدیل میشه کفایت نمیکنه.

اول باید خوراک را تعیین کنید که اینجا یکیش میشه پروپن.
اینکه خوراک از کجا میاد؟
آیا ناخالصی داره؟ چه ناخالصی هایی داره؟ ناخالصی هاش چه مشکلاتی ایجاد میکنن؟
با چه روشی باید خالص شه؟
فرایند سنتز چند مرحله ایه؟
به چند تا راکتور نیازه؟
بعد باید خوراک خالص وارد رآکتور اول شه. چطوری وارد شه؟ آیا از قبل باید گرم شه یا اینکه توی دمای محیط وارد میشه؟
اصلا از کجای رآکتور باید وارد شه؟ از بالا یا پایین؟
ارتفاع رآکتور چند متره؟
جنس مناسب رآکتور چی هست؟ چه ضخامتی برای رآکتور نیازه؟
دمای رآکتور باید چند درجه باشه؟
رآکتور را چطور باید گرم کرد؟
آیا نیاز به اعمال فشار هست؟
آیا هنگام واکنش فشار ثانوی ایجاد میشه؟
رآکتور را به چند قسمت باید تقسیم کرد؟
آیا از کاتالیست استفاده میشه؟
کاتالیست چه ساختاری داره و چطور سنتز میشه؟
آیا کاتالیست با خوراک هم فازه؟ یعنی مخلوط همگنه یا ناهمگن؟
اگه کاتالیست جامده، جایگاه مناسب کاتالیست توی رآکتور کجاست؟
اگه کاتالیست جامد نیست، چطور بای جدا شه؟
چه عواملی سبب تخریب کاتالیست میشن؟
دمای رآکتور چند درجه است؟ با چی گرم میشه؟
محصولات جانبی واکنش توی رآکتور چی هستن؟
محصولات جانبی چطور جدا میشن؟
محصولات جانبی آیا قابل استفاده هستند؟ ارزش جداسازی دارن؟ ارزش انهدام چطور؟
محصول از رآکتور اول چطور باید خارج شه؟
آیا محصول خارج شده کاملا خالصه؟
دمای محصول خارج شده از رآکتور چنده؟
آیا نیازی به خالص سازی محصول راکتور اول هست؟
آیا رآکتور دومی نیاز هست؟
اگر رآکتور دومی هست، محصول مستقیم باید واردش شه؟ یا گرم شه؟ یا خنک شه؟
همه سوالات بالا برای رآکتور دوم ایضا..
آیا رآکتورهای بعدی هم هستند؟
اگه هستند ایضا..
آیا محصول نهایی خالصه؟
اگه خالص نیست چطور خالص شه؟
آیا خشکه؟ اگه خشک نیست چطور خشک میشه؟
در نهایت محصول از چه مکانی از سیستم باید خارج شه و چطور جمع آوری میشه؟

به همه این سوالات و سوالاتی که طی پرسش و پاسخ پیش میاد باید جواب بدیم.

موفق باشید
;):gol:

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

اول اينو بگم پروپيلن تجاري تره يعني در حال حاظر بيشتر از اين استفاده ميشه ولي روشهاي زيادي براي سنتز تو ابعاد بسيار بزرگ وجود داره
اما فعلا همين روش پروپيلن رو ميريم
خب براي شروع گاز طبيعي نياز داريم و پروپيلن
گاز طبيعي براي بدست آوردن گاز سنتز با تعادل 1 !
فعلا دبي هارو نميگيم تا كليت فرايند مشخص بشه بعدش دبي ها هم مشخص و ادوات مورد نياز بررسي ميشه

گاز سنتز با تعادل يك يعني نسبت برابر هيدروژن و اكسيد كربن

CO . H2
شكل كار اينه كه يك رفرمر نياز داريم كه اول گاز طبيعي رو رفرم و به گاز سنتز تبديل كنه

و بعد از اين بحث واكنش پروپيلن با گاز سنتزمون براي توليد بوتيرآلدئيد

و در نهايت هيدروژناسيون بوتير آلدئيد به بوتانول

فعلا بريزيد بيرون هر چي تو چنته داريد تا روش كل كل كنيم

تا در آخر همگي بريم مو بكاريم

علي جان شروع كنيد ريزش موي خودت شديد تره چون تجربه ثابت كرده احمدرضا مويي تو سرت نميذاره
:D

محسن كه اومده گوش احمد رضا رو هم بگير

امير هم هست

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
عليرضا با احمدرضا لينك بشه :D:w15::w15::w15::w15: آي حال ميده

محسن با امير :w15:

جنسامون جوره جوره

من فردا اومدم نبينم خبري نباشه ها!!!!!!!!!!! (اقتدارو داشتي؟:D)

چرك نويساتونو بذاريد
حمیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید
منو با شیخ کچل کچل تو یه گروه ننداز:)

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حمیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییید
منو با شیخ کچل کچل تو یه گروه ننداز:)

به به شيخ محسن مملكت
عاغا اينو ديگه خودتون ميدونيد :D ديگه گروهي نداريم كه

پس چرا خبري نيست؟

از ديشب تا حالا چرا كاري انجام نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:exclaim:

:w18:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به به شيخ محسن مملكت
عاغا اينو ديگه خودتون ميدونيد :D ديگه گروهي نداريم كه

پس چرا خبري نيست؟

از ديشب تا حالا چرا كاري انجام نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:exclaim:

:w18:

به به مهندس گل گلاب
عاغا من کلی کار انجام دادم ولی این احمدرضا که نیست :(

آخه گفتی تیمی به نتیجه برسیم.

​یکی هم هست به اسم آلیشان، اونم میخواد بیاد تو بازی، اجازه هست رییس؟؟؟

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مسیر سنتزی بوتانول

مسیر سنتزی بوتانول

عاقا این هم تیمی ما که نیست میره 12 شب میاد :cry:

از الان نصف موهام ریخت

حمید، این گاز طبیعی همون متانه دیگه؟؟ اگه متانه باید تبدیلش کنیم به CO دیگه؟؟ که بعد منوکسید بیاد با پروپن و هیدروژن واکنش بده. پس تا اینجا مثل اونوره دیگه، همون مبحثی که با محسن کچلت کردیم!!؟
اول باید گاز طبیعی را که گوگرد داره را شیرین کنیم و اینکار را با آمونیاک انجام دادیم...
بعد باید تبدیلش کنیم به مونوکسید
بعد هم:
توی این شکله، طبق مراحلی که گفتی، باید اول پروپن را با هیدروژن و منوکسید کربن پیچوند به هم

با این حساب همه مسائلی که اونور بود اینجا هم میتونه پیش بیاد
اینکه، هیدروژن منفجره س و کنترلش خیلی مهمه، از یه گاز حامل (حلال) هم به نظرم باید استفاده شه که سوپرکریتیکال باشه. احتمالا جریانات روغن سیلیکون هم هست. حمید اونور تکلیف روغن هنوز معلوم نشده هاااااا :D

من چون از رفرمینگ سردرنیاوردم واردش نمیشم، دست مهندسا رو میبوسه
n-butanol-procedure.jpg
حالا اگه ما بیایم واکنش اول با مونوکسید و هیدروژن را انجام بدیم، احتمال تشکیل دو تا محصول هست. پس دوراه هست. اول اینکه اینارو از هم جدا کنیم بعد بفرستیم رآکتور هیدروژسیون یا اینکه جفتشون مستقیم برن رآکتور هیدروژناسیون، احیا شن بعد جدا شن.
این مسئله به تفاوت نقاط جوششون برمیگرده
نقطه جوش بوتیرآلدهید 78 درجه است، ایزوبوتیرآلدهید 63 درجه پس این دوتا 15 درجه اختلاف نقطه جوش دارن
نقطه جوش بوتانل 118 درجه س، ایزوبوتانل 107.8 درجه، پس تقریبا (گردش کنم) 10 درجه اختلاف دارن.

این مرحله هم جای بحث داره حسابی

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

محسن بذار امیر و آلیشان و من یه تیم شیم
تو و احمدرضا یه تیم
موافقی آیا؟؟

آليشان برق؟
آره فقط بايد توجيهش كني نرمال همون سانديسه :d

از الان نصف موهام ریخت

حمید، این گاز طبیعی همون متانه دیگه؟؟ اگه متانه باید تبدیلش کنیم به CO دیگه؟؟ که بعد منوکسید بیاد با پروپن و هیدروژن واکنش بده. پس تا اینجا مثل اونوره دیگه، همون مبحثی که با محسن کچلت کردیم!!؟
اول باید گاز طبیعی را که گوگرد داره را شیرین کنیم و اینکار را با آمونیاک انجام دادیم... رفرم رو جدا توضيح ميديم چون هيچ قانوني نيست كه فقط گاز طبيعي لازم باشه ! بذار بحثو خرد و ضعيفش كنيم مثل اون بحث نشه اولش همه زده بشن
بعد باید تبدیلش کنیم به مونوکسید چيو تبديل كني به مونواكسيد؟
بعد هم:
توی این شکله، طبق مراحلی که گفتی، باید اول پروپن را با هیدروژن و منوکسید کربن پیچوند به هم
آره اولين حركت ما همينه كه نياز به فشار عملياتي حداقل 90 بار داريم
اینکه، هیدروژن منفجره س و کنترلش خیلی مهمه، از یه گاز حامل (حلال) هم به نظرم باید استفاده شه که سوپرکریتیکال باشه. احتمالا جریانات روغن سیلیکون هم هست. حمید اونور تکلیف روغن هنوز معلوم نشده هاااااا :D
اون يك بحث ديگه هستش ! اينجا تركيب لخت نداريم! واكنش اون انفجاريه در اصل ولي تو هزارم ثانيه ميليونها بار اتفاق ميوفته ولي اين نه
هنوز اون بحث تموم نشده وقتي اوكي شد دي متيل اتر رو دست ميگيريم
:d
مشاهده پیوست 181067
حالا اگه ما بیایم واکنش اول با مونوکسید و هیدروژن را انجام بدیم، احتمال تشکیل دو تا محصول هست. پس دوراه هست. اول اینکه اینارو از هم جدا کنیم بعد بفرستیم رآکتور هیدروژسیون یا اینکه جفتشون مستقیم برن رآکتور هیدروژناسیون، احیا شن بعد جدا شن.
این مسئله به تفاوت نقاط جوششون برمیگرده اين ديگه هيدروژناسيون نيست علي جان! هيدروژناسيون مرحله بعده
نقطه جوش بوتیرآلدهید 78 درجه است، ایزوبوتیرآلدهید 63 درجه پس این دوتا 15 درجه اختلاف نقطه جوش دارن فشار عملياتي رو از 100 بار 10 تا كم كن به دما اضافه كن محصول جانبيت به حداقل ميرسه و زمان ماند رو هم توي تونل 5 ثانيه بذار
نقطه جوش بوتانل 118 درجه س، ایزوبوتانل 107.8 درجه، پس تقریبا (گردش کنم) 10 درجه اختلاف دارن.
خب اول بايد هيدروژناسيون انجام بشه تا به الكلها برسي كه خود اون هيدروژناسيون بحث جدا داره
اول پروپيلن رو واكنش بده ! فعلا فرض كن رفرمر داريم و گاز تركيبي سنتز رو آماده تحويل ميگيريم
اولين كار اينه كه تركيب گازيمون (سه گاز) به دما و فشار عملياتي برسه بعد مبحث راكتورش و.........

ديوونه خونه باز شد !:w15: دلم براش تنگ شده بود الان ديدم باز شده

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

محسن بذار امیر و آلیشا و من یه تیم شیم
تو و احمدرضا یه تیم
موافقی آیا؟؟

نه عزیز همش مال خودت
من تازه مو کاشتم.......
بهتره خودم تنهایی کار کنم و هرجا لنگ موندم برم سروقت موهای حمید:biggrin:
من برم سمت رفرمر عزیز خودم
خب میخوایم گاز سنتز بگیریم؟
به به
برای این کار (رفرمینگ) یه سیستم به شکل شماتیک زیر داریم
syn gas.jpg
همونطور که در شکل میبینید اول گاز و بخار آب رو تا حدود 600 درجه گرم میکنیم
بعد 2 تا جریان گاز و بخار سوپر هیت رو با هم میکس میکنیم
بعدشم احتمال داره موقع میکس یکم دماش پایین اومده باشه واسه همین یه پیش گرمکن دیگه هم قرار میدیم
حالا که مخلوط گازیمون ترگل و ورگل شده و آمادست میفرستیم تو راکتور رفرمر
شرمنده حمید میدونم از این طراحی مسخره های دلق دوقی خوشت نمیاد اما راه بهتری برا رسمش یادم نیومد:)
خب حالا مسئله ای که هست اینه که راکتورمون (همونی که آخر کار گذاشتم) داخلش چه خبره؟
داخلش طبق طراحی ای که قبلا انجام داده بودیم سیستم رو لوله ای میسازیم و لوله ها رو هم تا خرخره از کاتالیست پر میکنیم تا با خوراک ورودیمون برخورد بیشتری داشته باشه و در نتیجه درصد تبدیل بالا بره

آخرین ویرایش:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آليشان برق؟
آره فقط بايد توجيهش كني نرمال همون سانديسه :d

برق؟؟!!! شیمسته حمید، کارش درسته :D

از الان نصف موهام ریخت

اول باید گاز طبیعی را که گوگرد داره را شیرین کنیم و اینکار را با آمونیاک انجام دادیم... رفرم رو جدا توضيح ميديم چون هيچ قانوني نيست كه فقط گاز طبيعي لازم باشه ! بذار بحثو خرد و ضعيفش كنيم مثل اون بحث نشه اولش همه زده بشن
بعد باید تبدیلش کنیم به مونوکسید چيو تبديل كني به مونواكسيد؟ گاز طبیعی شیرین شده را دیگه!
بعد هم:
آره اولين حركت ما همينه كه نياز به فشار عملياتي حداقل 90 بار داريم
اون يك بحث ديگه هستش ! اينجا تركيب لخت نداريم! واكنش اون انفجاريه در اصل ولي تو هزارم ثانيه ميليونها بار اتفاق ميوفته ولي اين نه
هنوز اون بحث تموم نشده وقتي اوكي شد دي متيل اتر رو دست ميگيريم
:d
مشاهده پیوست 181067
این مسئله به تفاوت نقاط جوششون برمیگرده اين ديگه هيدروژناسيون نيست علي جان! هيدروژناسيون مرحله بعده حمید من که نوشته بودم دو مرحله س
:surprised: توی شکل هم مشخص کردم دیگه!! منظورتو نمیفهمم!!
نقطه جوش بوتیرآلدهید 78 درجه است، ایزوبوتیرآلدهید 63 درجه پس این دوتا 15 درجه اختلاف نقطه جوش دارن فشار عملياتي رو از 100 بار 10 تا كم كن به دما اضافه كن محصول جانبيت به حداقل ميرسه و زمان ماند رو هم توي تونل 5 ثانيه بذارحالا تو راه خونه به محصولای جانبی دیگه هم فک کردم! مثل فرمالدهید! یا پروپان! اینا هم میتونن تشکیل شن!
خب اول بايد هيدروژناسيون انجام بشه تا به الكلها برسي كه خود اون هيدروژناسيون بحث جدا داره
اول پروپيلن رو واكنش بده ! فعلا فرض كن رفرمر داريم و گاز تركيبي سنتز رو آماده تحويل ميگيريم
اولين كار اينه كه تركيب گازيمون (سه گاز) به دما و فشار عملياتي برسه بعد مبحث راكتورش و.........

پس باید بریم رو بحث اول سنتز
محسن که گاز رفرم را ساخت

آخرین ویرایش:

alisanchem

عضو جدید
There are four isomers in the Butanol, or butyl alcohol, family; this dataset refers to 1-butanol (CAS number 71-36-3), commonly referred to as n-butanol. The butyl alcohols are saturated aliphatic C4 alcohols; physically they are colorless liquids (apart from 2-methyl-2-propanol) with good miscibility with other organic solvents. Butanols are one of the most significant propylene derivatives, following only polypropylene and acrylonitrile in production quantity. Production is modeled using the Oxo synthesis process, or propylene hydroformylation. This low-pressure liquid-phase process combines liquid-phase propylene and synthesis gas (a 1:1 mixture of hydrogen and carbon monoxide) in the presence of modified Rhodium catalysts to produce aldehydes, which are further hydrogenated to produce the butanol isomers. This process is typically optimized for production of n-butanol, with yields of up to 98% n-butanol. The background system is addressed as follows: Electricity, Thermal energy: The electricity (and thermal energy as by-product) used is modelled according to the individual country-specific situation. The country-specific modelling is achieved on multiple levels. Firstly the individual power plants in service are modelled according to the current national grid. This includes net losses and imported electricity. Second, the national emission and efficiency standards of the power plants are modelled. Third, the country-specific fuel supply (share of resources used, by import and / or domestic supply) including the country-specific properties (e.g. element and energy contents) are accounted for. Fourth, the import, transport, mining and exploration processes for the energy carrier supply chain are modelled according to the specific situation of each power-producing country. The different mining and exploration techniques (emissions and efficiencies) in the different exploration countries are accounted for according to current engineering knowledge and information. Steam: The steam supply is modelled according to the individual country-specific situation with regard to the technology efficiencies and energy carriers used. Efficiencies range from 84% to 94% in relation to the representative energy carrier (gas, oil, coal). Coal, crude oil and natural gas used for the generation of steam are modelled according to the specific import situation (see electricity). Transports: All relevant and known transport processes used are included. Overseas transport including rail and truck transport to and from major ports for imported bulk resources are included. Furthermore all relevant and known pipeline and / or tanker transport of gases and oil imports are included. Energy carriers: Coal, crude oil, natural gas and uranium are modelled according to the specific import situation (see electricity). Refinery products: Diesel, gasoline, technical gases, fuel oils, basic oils and residues such as bitumen are modelled via a country-specific, refinery parameterized model. The refinery model represents the current national standard in refinery techniques (e.g. emission level, internal energy consumption,...) as well as the individual country-specific product output spectrum, which can be quite different from country to country. Hence the refinery products used show the individual country-specific use of resources. The supply of crude oil is modelled, again, according to the country-specific crude oil situation with the respective properties of the resources.
Intermediates_Butanol.JPG

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

برق؟؟!!! شیمسته حمید، کارش درسته :D

آهان اون alisaw هستش فكر كنم:d هموني كه يبار بهش گفتم تينر همون سانديسه :w15:
توضيح مطالب بالارو بذار اميرو پيدا كنم زنگ ميزنم امير توضيح ميدم بعد اون بياد تايپ كنه ! :w15::w15::w15::w15::w15:

پس باید بریم رو بحث اول سنتز
محسن که گاز رفرم را ساخت

علي من به محسن گفتم زياد باز نكنه !
اينجا هنوز براي كامل باز كردن اين بحثها زوده! خودت واردي كه
هنوز اعضاي كافي نيست و از طرفي دوستان هميشه منتقد هم هستند

بذار خود نرمالو بريم جلو تا با شرايط هماهنگ بشيم بعد آروم آروم گستردش ميكنيم

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام ملت
منم می خوام بیام تو بحثا با اجازه کسی سر لخت نباشه
سلام دوست گلم
خوش اومدي :gol:
اينجا ملت نداريم دو سه تا مملكت ولي داريم :d

[/B]
نه باوووو این حرفا چیه؟!؟!؟!
شما استاد مایی...
به جان خودم این سه شنبه دوتا امتحان دارم
تازه انتقال جرم هم میخواد دوباره امتحان بگیره.... :)))))))
جدیداً استادا زرنگ شدن، چپ و راست رکب میزنن :)))))))

بدبختی اسپم کردن هم بلد نیستم... :))))))
من فقط بلدم کچل کنم، اونم یه بزرگراه وسط کله...!!!خخخخخخ

+حالا تو این بحث وظیفه ی من چیه؟

به به گرگ نشسته :w15:
There are four isomers in the Butanol, or butyl alcohol, family; this dataset refers to 1-butanol (CAS number 71-36-3), commonly referred to as n-butanol. The butyl alcohols are saturated aliphatic C4 alcohols; physically they are colorless liquids (apart from 2-methyl-2-propanol) with good miscibility with other organic solvents. Butanols are one of the most significant propylene derivatives, following only polypropylene and acrylonitrile in production quantity. Production is modeled using the Oxo synthesis process, or propylene hydroformylation. This low-pressure liquid-phase process combines liquid-phase propylene and synthesis gas (a 1:1 mixture of hydrogen and carbon monoxide) in the presence of modified Rhodium catalysts to produce aldehydes, which are further hydrogenated to produce the butanol isomers. This process is typically optimized for production of n-butanol, with yields of up to 98% n-butanol. The background system is addressed as follows: Electricity, Thermal energy: The electricity (and thermal energy as by-product) used is modelled according to the individual country-specific situation. The country-specific modelling is achieved on multiple levels. Firstly the individual power plants in service are modelled according to the current national grid. This includes net losses and imported electricity. Second, the national emission and efficiency standards of the power plants are modelled. Third, the country-specific fuel supply (share of resources used, by import and / or domestic supply) including the country-specific properties (e.g. element and energy contents) are accounted for. Fourth, the import, transport, mining and exploration processes for the energy carrier supply chain are modelled according to the specific situation of each power-producing country. The different mining and exploration techniques (emissions and efficiencies) in the different exploration countries are accounted for according to current engineering knowledge and information. Steam: The steam supply is modelled according to the individual country-specific situation with regard to the technology efficiencies and energy carriers used. Efficiencies range from 84% to 94% in relation to the representative energy carrier (gas, oil, coal). Coal, crude oil and natural gas used for the generation of steam are modelled according to the specific import situation (see electricity). Transports: All relevant and known transport processes used are included. Overseas transport including rail and truck transport to and from major ports for imported bulk resources are included. Furthermore all relevant and known pipeline and / or tanker transport of gases and oil imports are included. Energy carriers: Coal, crude oil, natural gas and uranium are modelled according to the specific import situation (see electricity). Refinery products: Diesel, gasoline, technical gases, fuel oils, basic oils and residues such as bitumen are modelled via a country-specific, refinery parameterized model. The refinery model represents the current national standard in refinery techniques (e.g. emission level, internal energy consumption,...) as well as the individual country-specific product output spectrum, which can be quite different from country to country. Hence the refinery products used show the individual country-specific use of resources. The supply of crude oil is modelled, again, according to the country-specific crude oil situation with the respective properties of the resources.
مشاهده پیوست 181209
دوست گلم اينارو كه ميدونيم شرايط عمليات رو ميخوايم روشن كنيم

:crying2::crying2:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
علي من به محسن گفتم زياد باز نكنه !
اينجا هنوز براي كامل باز كردن اين بحثها زوده! خودت واردي كه
هنوز اعضاي كافي نيست و از طرفي دوستان هميشه منتقد هم هستند

بذار خود نرمالو بريم جلو تا با شرايط هماهنگ بشيم بعد آروم آروم گستردش ميكنيم

فک کنم امیر رفته مرخصی هااااااااا :D
بد نیست حالشو بپرسی :D
خوبه محسن سر بسته نگفت, والا حمید همینی هم که محسن گفت من نفهمیدم :w15:
یه واحد باید پیش محسن پاس کنم :D
اوکی رییس شمایین، هر چی شما بگین :D :gol:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

خوبه محسن سر بسته نگفت, والا حمید همینی هم که محسن گفت من نفهمیدم :w15:
یه واحد باید پیش محسن پاس کنم :D
اوکی رییس شمایین، هر چی شما بگین :D :gol:

:w15::w15::w15:

ديدي كه بحث رفرمر رو اونجا
مكانيكا كه فيوز سوزوندن
اميرم كه هي ترمز ميگرفت دود ميكرد
همين شبيه سازي كافيه

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

خب مهندسین عزیز، چون اقدامی از سوی بروبچ صورت نگرفت ما اومدیم وسط، هر جا غلط گفتم درستش کنین. شایدم کل مبحث غلط باشه :w15:

آقا چیزی که فهمیدم را توی شکل گذاشتم، نگین شکلم ضایع س هاااا

هیدروژن، مونوکسید و پروپیلن چون گازن باید وارد مخزن رآکتور شن، حالا چند تا سوال پیش اومد برام،

دمای رآکتور چنده؟ توی شکل زیر محصول ما که آلدهیده توی دمای بالا بخار میشه و میره بالا. حمید ناخالصی هایی مثل فرمالدهید هم داریم آیا؟
butanol reactor.jpg
تو این شرایط اگه گازهای واکنش از پایین رآکتور وارد شن، این طوری حین اینکه بالا میرن با هم واکنش میدن. بعد اینکه گازهای واکنش نداده همینطوری بالا میرن ولی آلدهید نسبت به اونا نمیتونه خیلی بالا بره؟؟؟ اینجا بحث کاتالیست هم مطرح میشه که هم فاز باشه یا نه.

خب حالا، الان دقیقا به چندتا خروجی نیازه؟؟؟ چون گازهای واکنش نداده، ناخالصی ها و محصول با هم هستند. به نظرم اومد اگه دما توی رآکتور خیلی بالا باشه، مسلما خنک کردن و جدا کردن اینا سخته یا اینکه ارتفاع رآکتور باید زیاد باشه پس گفتم شاید یه خروجی در نظرم میگیریم که وارد یه مخزن دیگه شه و اونجا اجزا از هم جدا میشن. خب اگه قراره مخزن گرمه پس خروجی های مخزن را بر اساس نوع ماده باید تنظیم کرد. مثلا گازهایی مثل هیدروژن و مونوکسید خروجی شون بالاتره! درسته آیا؟
یه چیزی تو مایه های شکل زیر...
exit eactor butanol.jpg

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

خب مهندسین عزیز، چون اقدامی از سوی بروبچ صورت نگرفت ما اومدیم وسط، هر جا غلط گفتم درستش کنین. شایدم کل مبحث غلط باشه :w15:

هیدروژن، مونوکسید و پروپیلن چون گازن باید وارد مخزن رآکتور شن، حالا چند تا سوال پیش اومد برام،

دمای رآکتور چنده؟
دمای مورد نظر رو میتونی از یه سری محاسبات بدست بیاری
آنتالپی واکنش تولید بوتیر آلدئید رو بدست میاری (یا میگردی پیداش میکنی و یا تو آزمایشگاه تو اشل کوچیکتر تست گرماسنجی انجام میدی)
بعد با توجه به دبی جرمی ورودی واکنش دهنده هات مقدار گرمای لازم و در نتیجه دمای رآکتور رو میتونی بدست بیاری
توی شکل زیر محصول ما که آلدهیده توی دمای بالا بخار میشه و میره بالا. حمید ناخالصی هایی مثل فرمالدهید هم داریم آیا؟
مشاهده پیوست 181471
تو این شرایط اگه گازهای واکنش از پایین رآکتور وارد شن، این طوری
حین اینکه بالا میرن با هم واکنش میدن. بعد اینکه گازهای واکنش نداده همینطوری بالا میرن ولی آلدهید نسبت به اونا نمیتونه خیلی بالا بره؟؟؟ اینجا بحث کاتالیست هم مطرح میشه که هم فاز باشه یا نه.

خب حالا، الان دقیقا به چندتا خروجی نیازه؟؟؟ چون گازهای واکنش نداده، ناخالصی ها و محصول با هم هستند. به نظرم اومد اگه دما توی رآکتور خیلی بالا باشه، مسلما خنک کردن و جدا کردن اینا سخته یا اینکه ارتفاع رآکتور باید زیاد باشه پس گفتم شاید یه خروجی در نظرم میگیریم که وارد یه مخزن دیگه شه و اونجا اجزا از هم جدا میشن. خب اگه قراره مخزن گرمه پس خروجی های مخزن را بر اساس نوع ماده باید تنظیم کرد. مثلا گازهایی مثل هیدروژن و مونوکسید خروجی شون بالاتره! درسته آیا؟
مشاهده پیوست 181481

اما اگه جمله ای گه گفتم "
گازهای واکنش نداده همینطوری بالا میرن ولی آلدهید نسبت به اونا نمیتونه خیلی بالا بره" صحت داشته باشه، به نظرم میشه یه خروجی رو سقف یا بالاترین قسمت رآکتور در نظر گرفت برای خروج گازهای واکنش نداده و یه خروجی پایین تر باشه برای آلدهید. درسته آیا؟؟
مشاهده پیوست 181484

در کل درست بود آیا؟؟؟؟؟؟؟؟

باقیش تخصص من نیست
برو مو بکن:biggrin:

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

دمای رآکتور چنده؟ توی شکل زیر محصول ما که آلدهیده توی دمای بالا بخار میشه و میره بالا. حمید ناخالصی هایی مثل فرمالدهید هم داریم آیا؟
مشاهده پیوست 181488
تو این شرایط اگه گازهای واکنش از پایین رآکتور وارد شن، این طوری حین اینکه بالا میرن با هم واکنش میدن. بعد اینکه گازهای واکنش نداده همینطوری بالا میرن ولی آلدهید نسبت به اونا نمیتونه خیلی بالا بره؟؟؟ اینجا بحث کاتالیست هم مطرح میشه که هم فاز باشه یا نه.

اما اگه جمله ای گه گفتم " گازهای واکنش نداده همینطوری بالا میرن ولی آلدهید نسبت به اونا نمیتونه خیلی بالا بره" صحت داشته باشه، به نظرم میشه یه خروجی رو سقف یا بالاترین قسمت رآکتور در نظر گرفت برای خروج گازهای واکنش نداده و یه خروجی پایین تر باشه برای آلدهید. درسته آیا؟؟
butanol reacto2r.jpg

در کل درست بود آیا؟؟؟؟؟؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

چهارتا عکس میخوای تو باشگاه آپلود کنی، با روان آدم بازی میکنه، از 2 تا فایل بیشتر نمیشه آپلود کرد!!!
:surprised: چرا؟؟؟ نه واقعا چرا؟؟
من این سوال رو عمری پیش پرسیده بودم گفتن default باشگاه همینه!
من تو دارالمجانین تا 5 تا فایل رو میتونستم آپلود کنم
اون PFD هم که گذاشتم نصف حجمش رو باشگاه خورد!(صد و خورده ای کیلوبایت بود شد 18 کیلوبایت!)

~Alchemist~

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من این سوال رو عمری پیش پرسیده بودم گفتن default باشگاه همینه!
من تو دارالمجانین تا 5 تا فایل رو میتونستم آپلود کنم
اون PFD هم که گذاشتم نصف حجمش رو باشگاه خورد!(صد و خورده ای کیلوبایت بود شد 18 کیلوبایت!) کدوم پی دی اف؟؟؟

آره واقعا، اصلن راضی نیستم

وضعیت
موضوع بسته شده است.