***<<جلسات مطالعه هفتگی نهج البلاغه و خودسازی>>***

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
جمع بندی هفته چهلم

جمع بندی هفته چهلم

بسم الله الرحمن الرحیم
ادامه خطبه 27 وخطبه های 28 و29 و30
حکمتها:193 194 195 196 197

دعوت به مبارزه و نكوهش از نافرمانى كوفيان

به خدا سوگند، هر ملّتى كه درون خانه خود مورد هجوم قرار گيرد، ذليل خواهد شد. امّا شما سستى به خرج داديد، و خوارى و ذلّت پذيرفتيد، تا آنجا كه دشمن پى در پى به شما حمله كرد و سر زمين‏ هاى شما را تصرّف نمود.

به من خبر رسيده كه مردى از لشكر شام به خانه زنى مسلمان و زنى غير مسلمان كه در پناه حكومت اسلام بوده وارد شده، و خلخال و دستبند و گردن بند و گوشواره ‏هاى آنها را به غارت برده، در حالى كه هيچ وسيله‏ اى براى دفاع، جز گريه و التماس كردن، نداشته ‏اند

اگر براى اين حادثه تلخ، مسلمانى از روى تأسّف بميرد، ملامت نخواهد شد، و از نظر من سزاوار است.

شگفتا شگفتا به خدا سوگند، اين واقعيّت قلب انسان را مى‏ ميراند و دچار غم و اندوه مى‏ كند كه شاميان در باطل خود وحدت دارند، و شما در حق خود متفرّقيد.

وقتى در تابستان فرمان حركت به سوى دشمن مى‏ دهم، مى‏ گوييد هوا گرم است، مهلت ده تا سوزگرما بگذرد، و آنگاه كه در زمستان فرمان جنگ مى ‏دهم، مى‏ گوييدهوا خيلى سرداست بگذار سرما برود

مظلوميّت امام عليه السّلام، و علل شكست كوفيان

خدا شما را بكشد كه دل من از دست شما پر خون، و سينه‏ ام از خشم شما مالامال است كاسه‏ هاى غم و اندوه را، جرعه جرعه به من نوشانديد، و با نافرمانى و ذلّت پذيرى، رأى و تدبير مرا تباه كرديد،. امّا دريغ، آن كس كه فرمانش را اجرا نكنند، رأيى نخواهد داشت.

دنيا شناسى

آگاه باشيد امروز، روز تمرين و آمادگى، و فردا روز مسابقه است، پاداش برندگان، بهشت، و كيفر عقب ماندگان آتش است.

آگاه باشيد هم اكنون در روزگار آرزوهاييد، كه مرگ را در پى دارد، پس هر كس در ايّام آرزوها، پيش از فرا رسيدن مرگ، عمل نيكو انجام دهد، بهرمند خواهد شد، و مرگ او را زيانى نمى‏ رساند، و آن كس كه در روزهاى آرزوها، پيش از فرارسيدن مرگ كوتاهى كند، زيانكار و مرگ او زيانبار است.

همانگونه كه به هنگام ترس و ناراحتى براى خدا عمل مى ‏كنيد، در روزگار خوشى و كاميابى نيز عمل كنيد.

آن كس را كه حق منفعت نرساند، باطل به او زيان خواهد رساند، و آن كس كه هدايت راهنماى او نباشد، گمراهى او را به هلاكت خواهد افكند

همانا، وحشتناك‏ترين چيزى كه بر شما مى ‏ترسم، هواپرستى، و آرزوهاى دراز است.پس، از اين دنيا توشه برگيريد تا فردا خود را با آن حفظ نماييد.

علل شكست كوفيان

سخنان
ادّعايى شما، سنگ‏هاى سخت را مى‏ شكند، ولى رفتار سست شمادشمنان رااميدوار مى ‏سازد، در خانه‏ هايتان كه نشسته‏ ايد، ادّعاها وشعارهاى تندسر مى ‏دهيد، امّا در روز نبرد، مى‏ گوييد اى جنگ، از ما دورشو، و فرارمى ‏كنيد.

بدانيد كه افراد ضعيف و ناتوان هرگز نمى ‏توانند ظلم و ستم را دور كنند، و حق جز با تلاش و كوشش به دست نمى ‏آيد، شما كه از خانه خود دفاع نمى ‏كنيد چگونه از خانه ديگران دفاع مى ‏کند

به خدا سوگند فريب خورده، آن كس كه به گفتار شما مغرور شود، كسى كه به اميد شما به سوى پيروزى رود، با كندترين پيكان به ميدان آمده است، و كسى كه بخواهد دشمن را به وسيله شما هدف قرار دهد، با تيرى شكسته، تيراندازى كرده است

آيا سزاوار است شعار دهيد و عمل نكنيد و فراموش كارى بدون پرهيزكارى داشته، به غير خدا اميدوار باشيد

پاسخ به شایعات

عثماناستبداد و خودكامگى پيشه كرد، و شما بى ‏تابى كرديد و از حد گذرانديد، وخدا در خود كامگى وستمكارى، و در بى تابى و تندروى، حكمى داردكه تحقّق خواهد يافت.

حکمتها:

دل ها را خواسته و روى آوردن و پشت كردنى است ،پس دل ها را آنگاه به كار وا داريد كه خواهشى دارند و روى آوردنى ،زيرا اگر دل را به اجبار به كارى وا دارى كور مى گردد.

چون خشم گيرم ، كى آن را فرو نشانم ؟در آن زمان كه قدرت انتقام ندارم ، كه به من بگويند: " اگر صبر كنى بهتر است "يا آنگاه كه قدرت انتقام دارم ؟ كه به من بگويند " اگر عفو كنى خوب است ".

مالى كه نابودى آن تو را پند مى دهد ، از دست نرفته است.

اين دلها همانند تن ها خسته مى شوند، براى نشاط آن به سخنان تازة حكيمانه روى بیاورد.

ومن الله توفیق

التماس دعا :gol:

یارانراد

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

یا علی نام تو بدم نه غمی ماند و نه همی

برنامه هفته چهل و دوم

یک شنبه

ادامه خطبه 33
اما و الله...من جنبه
و حکمت203
وَ قَالَ [عليه السلام] أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا اللَّهَ الَّذِى إِنْ قُلْتُمْ سَمِعَ وَ إِنْ أَضْمَرْتُمْ عَلِمَ وَ بَادِرُوا الْمَوْتَ الَّذِى إِنْ هَرَبْتُمْ مِنْهُ أَدْرَكَكُمْ وَ إِنْ أَقَمْتُمْ أَخَذَكُمْ وَ إِنْ نَسِيتُمُوهُ ذَكَرَكُمْ .
اى مردم ! از خدايى بترسيد كه اگر سخنى گوييد مى شنود ، و اگر پنهان داريد مى داند، و براى مرگى آماده باشيد كه اگر از آن فرار كنيد شما را مى يابد، و اگر بر جاى خود بمانيد شما را مى گيرد ، و اگر فراموشش كنيد شما را از ياد نبرد.

دو شنبه
مالی و لقریش ...قال الاول
و حکمت 204
وَ قَالَ [عليه السلام] لَا يُزَهِّدَنَّكَ فِى الْمَعْرُوفِ مَنْ لَا يَشْكُرُهُ لَكَ فَقَدْ يَشْكُرُكَ عَلَيْهِ مَنْ لَا يَسْتَمْتِعُ بِشَيْ‏ءٍ مِنْهُ وَ قَدْ تُدْرِكُ مِنْ شُكْرِ الشَّاكِرِ أَكْثَرَ مِمَّا أَضَاعَ الْكَافِرُ وَ اللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ .
ناسپاسى مردم تو را از كار نيكو باز ندارد، زيرا هستند كسانى ، بى آن كه از تو سودى برند تو را مى ستايند، چه بسا ستايش اندك آنان براى تو ، سودمندتر از ناسپاسى ناسپاسان باشد (و خداوند نيكوكاران را دوست دارد).

سه شنبه
خطبه 34
اف لکم....من اخر
و حکمت 205
قَالَ [عليه السلام] كُلُّ وِعَاءٍ يَضِيقُ بِمَا جُعِلَ فِيهِ إِلَّا وِعَاءَ الْعِلْمِ فَإِنَّهُ يَتَّسِعُ بِهِ .
هر ظرفى با ريختن چيزى در آن پر مى شود جز ظرف دانش كه هر چه در آن جاى دهى ، وسعتش بيشتر مى شود.

چهارشنبه

لیس لعمر....ما یشا
و حکمت 206
وَ قَالَ [عليه السلام] أَوَّلُ عِوَضِ الْحَلِيمِ مِنْ حِلْمِهِ أَنَّ النَّاسَ أَنْصَارُهُ عَلَى الْجَاهِلِ .
نخستين پاداش بردبار از بردبارى اش آن كه مردم در برابر نادان ، پشتيبان او خواهند بود.

پنج شنبه
ایها الناس....حین امرکم
و حکمت 207
وَ قَالَ [عليه السلام] إِنْ لَمْ تَكُنْ حَلِيماً فَتَحَلَّمْ فَإِنَّهُ قَلَّ مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ إِلَّا أَوْشَكَ أَنْ يَكُونَ مِنْهُمْ .
اگر بردبار نيستي، خود را به بردبارى بنماى ، زيرا اندك است كه خود را همانند مردمى كند و از جملة آنان به حساب نيايد.
جمعه ان شا الله جمع بندی

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

یکشنبه و دوشنبه

ادامه خطبه 33

2- ويژگى ‏هاى نظامى و اخلاقى امام على عليه السّلام

به خدا سوگند من از پيشتازان لشكر اسلام بودم تا آنجا كه صفوف كفر و شرك تار و مار شد.
هرگز ناتوان نشدم و نترسيدم، هم اكنون نيز همان راه را مى‏ روم، پرده باطل را مى‏ شكافم تا حق را از پهلوى آن بيرون آورم.

3- شكوه از فتنه گرى قريش

مرا با قريش چه كار. به خدا سوگند، آن روز كه كافر بودند با آنها جنگيدم، و هم اكنون كه فريب خورده ‏اند، با آنها مبارزه مى ‏كنم. ديروز با آنها زندگى مى ‏كردم و امروز نيز گرفتار آنها مى‏ باشم. به خدا سوگند قريش از ما انتقام نمى‏ گيرد جز به آن علّت كه خداوند ما را از ميان آنان برگزيد و گرامى داشت. ما هم آنان را در زندگى خود پذيرفتيم، پس چنان بودند كه شاعر گفته است:
«به جان خودم سوگند، هر صبح از شير صاف نوشيدى. و سر شير و خرماى بى هسته خوردى. ما اين مقام و عظمت را به تو بخشيديم در حالى كه بلند مرتبت نبودى. و در اطراف تو با سواران خود تا صبح نگهبانى داديم و تو را حفظ كرديم»

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

حکمت:203 یاد مرگ وپرهیزکاری(اخلاقی)

و درود خدا بر او ، فرمود :

اى مردم ! از خدايى بترسيد كه اگر سخنى گوييد مى شنود ،

و اگر پنهان داريد مى داند،

و براى مرگى آماده باشيد كه اگر از آن فرار كنيد شما را مى يابد،

و اگر بر جاى خود بمانيد شما را مى گيرد ، و اگر فراموشش كنيد شما را از ياد نبرد.

حکمت 204:بی توجهی به سپاسگذاری مردم(اخلاقی،اجتماعی)

ناسپاسى مردم تو را از كار نيكو باز ندارد،

زيرا هستند كسانى ، بى آن كه از تو سودى برند تو را مى ستايند،

چه بسا ستايش اندك آنان براى تو ، سودمندتر از ناسپاسى

ناسپاسان باشد (و خداوند نيكوكاران را دوست دارد).

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
سه شنبه
خطبه 34
خطبه اى از آن حضرت (ع ) آنگاه كه لشكر به جنگ با شاميان بسيج مى كرد:
ملول و دلتنگم از شما. از اين همه سرزنشهايتان به تنگ آمده ام .
آيا به عوض زندگى آخرت به زندگى دنيا خشنود شده ايد؟ آيا ذلّت را جانشين عزّت خواسته ايد؟ هنگامى كه شما را به جنگ دشمنتان فرا مى خوانم ، چشمهايتان در چشمخانه به دوران مى افتد، گويى كه در لجّه مرگ دست و پا مى زنيد و از وحشت آن هوش از سرتان پريده است . راه گفت و شنودتان با من بسته است و در پاسخ سخنانم ، حيرت زده و سرگردانيد. دلهايتان چون دلهاى جن زدگان است و عقل از سرتان پريده است .
در اين روزهاى چون شب ظلمانى ، چگونه به شما اعتماد كنم ؟ كه هرگز آن ستونى نبوده ايد كه بر آن تكيه توان داد. و
يارانى توانمند نيستيد كه به هنگام نياز، نيازى برآوريد. همانند اشترانى هستيد كه چراننده آنها گم شده و چون از جانبى گرد آيند از جانب ديگر پراكنده شوند.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

چهارشنبه:ادامه خطبه 34

2- علل عقب ماندگى مردم كوفه

به خدا سوگند، شما بد وسيله ‏اى براى افروختن آتش جنگ هستيد، شما را فريب مى ‏دهند امّا فريب دادن نمى‏ دانيد، سرزمين شما را پياپى مى ‏گيرند و شما پروا نداريد، چشم دشمن براى حمله شما خواب ندارد ولى شما در غفلت به سر مى ‏بريد.
بخدا سوگند، شكست براى كسانى است كه دست از يارى يكديگر مى ‏كشند. سوگند بخدا، اگر جنگ سخت درگير شود و حرارت و سوزش مرگ شما را در برگيرد، از اطراف فرزند ابو طالب، همانند جدا شدن سر از تن، جدا و پراكنده مى ‏شويد.
به خدا سوگند آن كه دشمن را بر جان خويش مسلط گرداند تا گوشتش را بخورد، و استخوانش را بشكند، و پوستش را جدا سازد، عجز و ناتوانى ‏اش بسيار بزرگ و قلب او بسيار كوچك و ضعيف است.
تو اگر مى‏ خواهى اينگونه باش، امّا من، به خدا سوگند از پاى ننشينم و قبل از آن كه دشمن فرصت يابد با شمشير آب ديده چنان ضربه ‏اى بر پيكر او وارد سازم كه ريزه ‏هاى استخوان سرش را بپراكند، و بازوها و قدم‏ هايش جدا گردد و از آن پس خدا هر چه خواهد انجام دهد.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
حکمت205:گنجایش نامحدود ظرف علم(علمی)

هر ظرفى با ريختن چيزى در آن پر مى شود

جز ظرف دانش كه هر چه در آن جاى دهى ، وسعتش بیشتر می شود

حکمت206:ره آورد حلم وبردباری(اخلاقی،اجتماعی)

نخستين پاداش بردبار از بردبارى اش

آن كه مردم در برابر نادان ، پشتيبان او خواهندبود

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

قسمت پایانی خطبه 34

3- حقوق متقابل مردم و رهبرى
اى مردم، مرا بر شما و شما را بر من حقّى واجب شده است،
حق شما بر من، آن كه از خير خواهى شما دريغ نورزم و بيت المال را ميان شما عادلانه تقسيم كنم، و شما را آموزش دهم تا بى سواد و نادان نباشيد،
و شما را تربيت كنم تا راه و رسم زندگى را بدانيد.

و اما
حق من بر شما اين است كه به بيعت با من وفادار باشيد، و در آشكار و نهان برايم خير خواهى كنيد، هر گاه شما را فرا خواندم اجابت نماييد و فرمان دادم اطاعت كنيد

حکمت 207:ارزش همانند شدن با خوبان(اخلاقی-اجتماعی)

اگر بردبار نيستي، خود را به بردبارى بنماى ،

زيرا اندك است كه خود را همانند مردمى كند و از جملة آنان به حساب نيايد.

ومن الله توفیق
التماس دعا:gol:

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته چهل
و سوم

دوشنبه
خطبه 36
فانا نذیر...لکم ضرا
و حکمت208
وَ قَالَ [عليه السلام] مَنْ حَاسَبَ نَفْسَهُ رَبِحَ وَ مَنْ غَفَلَ عَنْهَا خَسِرَ وَ مَنْ خَافَ أَمِنَ وَ مَنِ اعْتَبَرَ أَبْصَرَ وَ مَنْ أَبْصَرَ فَهِمَ وَ مَنْ فَهِمَ عَلِمَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : كسى كه از خود حساب كشد ، سودى مى برد، و آن كه از خود غفلت كند زيان مى بيند ، و كسى كه از خدا بترسد ايمن باشد، و كسى كه عبرت آموزد اگاهى يابد، و آن كه آگاهى يابد مى فهمد ، و آن كه بفهمد دانش آموخته است!.

سه شنبه
خطبه 37
فقمت...الحق منه
و حکمت 209
و درود خدا بر او ، فرمود : دنيا پس از سركشي، به ما روى مى كند ، چونان شتر مادة بدخو كه به بچه خود مهربان گردد.(سپس اين آيه را خواند)
"و اراده كرديم كه بر مستضعفين زمين، منّت گذارده آنان را امامان و وارثان حكومت ها گردانيم".

چهارشنبه
خطبه 38
و انما سمیت...من احبه
و حکمت 210

وَ قَالَ [عليه السلام] اتَّقُوا اللَّهَ تَقِيَّةَ مَنْ شَمَّرَ تَجْرِيداً وَ جَدَّ تَشْمِيراً وَ كَمَّشَ فِى مَهَلٍ وَ بَادَرَ عَنْ وَجَلٍ وَ نَظَرَ فِى كَرَّةِ الْمَوْئِلِ وَ عَاقِبَةِ الْمَصْدَرِ وَ مَغَبَّةِ الْمَرْجِعِ .
و درود خدا بر او ، فرمود : از خدا بترسيد ، ترسيدن انسان وارسته اى كه دامن به كمر زده و خود را آماده كرده ، و در بهره بردن از فرصت ها كوشيده ، و هراسان در اطاعت خدا تلاش كرده ، و در دنياى زودگذر ، و پايان زندگى و عاقبت كار، به درستى انديشيده است!.

پنج شنبه
خطبه39
منیت...ضعیف
و حکمت 211
وَ قَالَ [عليه السلام] الْجُودُ حَارِسُ الْأَعْرَاضِ وَ الْحِلْمُ فِدَامُ السَّفِيهِ وَ الْعَفْوُ زَكَاةُ الظَّفَرِ وَ السُّلُوُّ عِوَضُكَ مِمَّنْ غَدَرَ وَ الِاسْتِشَارَةُ عَيْنُ الْهِدَايَةِ وَ قَدْ خَاطَرَ مَنِ اسْتَغْنَى بِرَأْيِهِ وَ الصَّبْرُ يُنَاضِلُ الْحِدْثَانَ وَ الْجَزَعُ مِنْ أَعْوَانِ الزَّمَانِ وَ أَشْرَفُ الْغِنَى تَرْكُ الْمُنَى وَ كَمْ مِنْ عَقْلٍ أَسِيرٍ تَحْتَ هَوَى أَمِيرٍ وَ مِنَ التَّوْفِيقِ حِفْظُ التَّجْرِبَةِ وَ الْمَوَدَّةُ قَرَابَةٌ مُسْتَفَادَةٌ وَ لَا تَأْمَنَنَّ مَلُولًا .
و درود خدا بر او ، فرمود: بخشندگى ، نگاهدارندة آبروست ، و شكيبايى با مصيبت هاى شب و روز و آن كس كه با رأى خود احساس بى نيازى كند به كام خطرها افتد ، شكيبايى با مصيبت هاى شب و روز پيكار كند ، و بى تابي، زمان را در نابودى انسان يارى دهد ، و برترين بى نيازى ترك آروزهاست، و چه بسا عقل كه اسير فرمانروايى هوس است؛ حفظ و به كار گيرى تجربه رمز پيروزى است، و دوستى نوعى خويشاوندى به دست آمده است ، و به آن كس كه به ستوده آمده و توان تحمل ندارد اعتماد نكن.

جمعه ان شا الله جمع بندی

دعا یادتون نره

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
جمع بندی هفته چهل ویکم

جمع بندی هفته چهل ویکم

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه ها:31،32،33
حکمت ها:
198،199،200،201،202،203

سير ارتجاعى امّت اسلامى

اى مردم، در روزگارى كينه توز، و پر از ناسپاسى وكفران نعمت‏ها، صبح كرده‏ ايم، كه نيكوكار، بدكار به شمار مى ‏آيد، وستمگر بر تجاوز و سركشى خود مى ‏افزايد. نه از آن چه مى ‏دانيم بهره مى ‏گيريم و نه از آن چه نمى ‏دانيم، مى ‏پرسيم، و نه از حادثه مهمّى تا بر مافرود نيايد، مى ‏ترسيم

4 گروه اقسام مردم

1-گروهى اگر دست به فساد نمى ‏زنند، براى اين است كه، روحشان ناتوان، و شمشيرشان كند، و امكانات مالى، در اختيار ندارند.

2
-آنان كه شمشير كشيده، و شرّ و فسادشان را آشكار كرده ‏اند، دين
را براى به دست آوردن مال دنيا تباه كردند كه يا رييس و فرمانده گروهى شوند. چه بد تجارتى، كه دنيا را بهاى جان خود بدانى، و با آنچه كه در نزد خداست معاوضه نمايى.

3
- با اعمال آخرت، دنيا را مى‏ طلبند، و با اعمال دنيا در پى كسب
مقام‏ هاى معنوى آخرت نيستند، خود را كوچك و متواضع جلوه مى ‏دهند. گام‏هارا رياكارانه و كوتاه بر مى‏ دارند، دامن خود را جمع كرده، خود را همانندمؤمنان واقعى مى ‏آرايند، و پوشش الهى را وسيله نفاق و دو رويى و دنيا طلبى خود قرار مى‏ دهند.

4-
با پستى و ذلّت و فقدان امكانات، از به دست آوردن قدرت
محروم مانده ‏اند، كه خود را به زيور قناعت آراسته، و لباس زاهدان راپوشيده ‏اند. اينان هرگز، در هيچ زمانى از شب و روز، از زاهدان راستين نبوده ‏اند.

وصف پاكان در جامعه مسخ شده

ياد قيامت، چشم‏هايشان را بر همه چيز فرو بسته، و ترس رستاخيز،اشك‏هايشان را جارى ساخته است، برخى از آنها از جامعه رانده شده، و تنهازندگى مى ‏كنند، و برخى ديگر ترسان و سركوب شده يا لب فرو بسته و سكوت اختيار كرده ‏اند، بعضى مخلصانه همچنان مردم را به سوى خدا دعوت مى ‏كنند، وبعضى ديگر گريان و دردناكند كه تقيّه و خويشتن دارى، آنان را از چشم مردم انداخته است، و ناتوانى وجودشان را فرا گرفته گويا در درياى نمك فرورفته ‏اند،دهن‏هايشان بسته، وقلب‏هايشان مجروح است، آنقدر نصيحت كردند كه خسته شدند، از بس سركوب شدند،ناتوانند و چندان كه كشته دادند، انگشت شمارند.

روش برخورد با دنيا

اى مردم بايد دنياى حرام در چشمانتان از پر كاه خشكيده،و تفاله ‏هاى قيچى شده دام داران، بى ‏ارزش‏تر باشد، از پيشينيان خود پند گيريد، پيش از آن كه
آيندگان از شما پند گيرند، اين دنياى فاسد نكوهش شده را رها كنيد، زيرامشتاقان شيفته ‏تر از شما را رها كرد.

آثار بعثت پيامبر اسلام

همانا خداوند هنگامى محمد صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را مبعوث فرمود كه هيچ كس از عرب، كتاب آسمانى نداشت،و ادّعاى پيامبرى نمى‏ كرد. پ يامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم مردم جاهلى را تابه جايگاه كرامت انسانى پيش برد و به رستگارى رساند، كه سر نيزه‏ هايشان كندى نپذيرفت و پيروز شدند و جامعه آنان استحكام گرفت.

حکمت ها:

(وقتى شنيد كه خوارج مى گويند حكومت فقط از آنِ خداست.)
سخن حقّى است كه از آن اراده باطل دارند

در تعريف جمع اوباش :

آنان چون گرد هم آيند پيروز شوند ، و چون پراكنده شوند شناخته نگردند

جنايتكارى را حضور امام آوردند كه جمعى اوباش همراه او بودند:

مبارك مباد ، چهره هايى كه جز دركنار زشتکار ديده نمى شوند

با هر انسان دو فرشته است كه او را حفظ مى كنند،و چون تقدير الهى فرا رسد، بین او و قدر را خالی می گذارند(خود را کنار می کشند(و مدت زندگانی برای انسان چون سپری وی را نگهبان است

ومن الله توفیق
التماس دعا

:gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

هفته چهل وسوم

دوشنبه

خطبه 36:تلاش در هدایت خوارج نهروان
(براى هشدار و نصيحت خوارج نهروان و تذكّر اشتباهات آنان در ماه صفر سال 38 هجرى فرمود)

تلاش در هدايت دشمن

شما را از آن مى ‏ترسانم مبادا صبح كنيد در حالى كه جنازه ‏هاى شما در اطراف رود نهروان و زمين‏ هاى پست و بلند آن افتاده باشد، بدون آن كه برهان روشنى از پروردگار، و حجّت و دليل قاطعى داشته باشيد. از خانه‏ ها آواره گشته و به دام قضا گرفتار شده باشيد. من شما را از اين حكميّت نهى كردم ولى با سر سختى مخالفت كرديد، تا به دلخواه شما كشانده شدم.
شما اى بى‏ خردان، و بى‏ خردان، اى ناكسان و بى ‏پدران، من كه اين فاجعه را به بار نياوردم و هرگز زيان شما را نخواستم.

حکمت208:مراحل خودسازی(اخلاقی-تربیتی)

كسى كه از خود حساب كشد ، سودى مى برد،و آن كه از خود غفلت كند زيان مى بيند ،

و كسى كه از خدا بترسد ايمن باشد،و كسى كه عبرت آموزد اگاهى يابد،

و آن كه آگاهى يابد مى فهمد ،و آن كه بفهمد دانش آموخته است!.

zeinab70

کاربر ممتاز
سلام دوستان
خطبه 36 (براى هشدار و نصيحت خوارج نهروان و تذكّر اشتباهات آنان در ماه صفر سال 38 هجرى فرمود)
تلاش در هدايت دشمن

شما را از آن مى‏ترسانم مبادا صبح كنيد در حالى كه جنازه‏هاى شما در اطراف رود نهروان و زمين‏هاى پست و بلند آن افتاده باشد، بدون آن كه برهان روشنى از پروردگار، و حجّت و دليل قاطعى داشته باشيد. از خانه‏ها آواره گشته و به دام قضا گرفتار شده باشيد. من شما را از اين حكميّت نهى كردم ولى با سر سختى مخالفت كرديد، تا به دلخواه شما كشانده شدم.
شما اى بى‏خردان، و بى‏خردان، اى ناكسان و بى‏پدران، من كه اين فاجعه را به بار نياوردم و هرگز زيان شما را نخواستم.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

سه شنبه :خطبه 37: فرمایش امام ع پس از فرونشاندن شورش نهروان

(پس از فرونشاندن شورش نهروان در سال 38 هجرى در كوفه ايراد فرمود كه شبيه يك سخنرانى است)

1- ويژگى ‏ها و فضائل امام على عليه السّلام

آن گاه كه همه از ترس سست شده، كنار كشيدند، من قيام كردم، و آن هنگام كه همه خود را پنهان كردند من آشكارا به ميدان آمدم، و آن زمان كه همه لب فرو بستند، من سخن گفتم، و آن وقت كه همه باز ايستادند من با راهنمايى نور خدا به راه افتادم. در مقام حرف و شعار صدايم از همه آهسته‏ تر بود امّا در عمل برتر و پيشتاز بودم، زمام امور را به دست گرفتم، و جلوتر از همه پرواز كردم، و پاداش سبقت در فضيلت‏ها را بردم. همانند كوهى كه تند بادها آن را به حركت در نمى‏ آورد، و طوفانها آن را از جاى بر نمى ‏كند، كسى نمى‏ توانست عيبى در من بيابد، و سخن چينى جاى عيب جويى در من نمى‏ يافت. خوارترين افراد نزد من عزيز است تا حق او را باز گردانم، و نيرومند در نظر من پست و ناتوان است تا حق را از او باز ستانم.

2- علّت سكوت و كناره گيرى از خلافت

در برابر خواسته‏ هاى خدا راضى، و تسليم فرمان او هستم، آيا مى ‏پنداريد من به رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم دروغى روا دارم به خدا سوگند، من نخستين كسى هستم كه او را تصديق كردم، و هرگز اوّل كسى نخواهم بود كه او را تكذيب كنم. در كار خود انديشيدم، ديدم پيش از بيعت، پيمان اطاعت و پيروى از سفارش رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را بر عهده دارم، كه از من براى ديگرى پيمان گرفت. (پيامبر صلّى اللّه عليه و آله و سلّم فرمود اگر در امر حكومت كار به جدال و خونريزى كشانده شود، سكوت كن)

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
چهارشنبه
(در سال 37 هجرى پس از جنگ صفين و ماجراى حكميّت در تعريف «شبهه» فرمود، برخى خطبه (38 و 41 را يك خطبه مى‏ دانند).
ضرورت شناخت شبهات
شبهه را براى اين شبهه ناميدند كه به حق شباهت دارد. امّا نور هدايت كننده دوستان خدا، در شبهات يقين است، و راهنماى آنان مسير هدايت الهى است، امّا دشمنان خدا، دعوت كننده‏ شان در شبهات گمراهى است، و راهنماى آنان كورى است. آن كس كه از مرگ بترسد نجات نمى ‏يابد، و آن كس كه زنده ماندن را دوست دارد براى هميشه در دنيا نخواهد ماند.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
حکمت 210
از خدا بترسيد ، ترسيدن انسان وارسته اى كه دامن به كمر زده و خود را آماده كرده ، و در بهره بردن از فرصت ها كوشيده ، و هراسان در اطاعت خدا تلاش كرده ، و در دنياى زودگذر ، و پايان زندگى و عاقبت كار، به درستى انديشيده است!.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
حکمت 211
بخشندگى ، نگاهدارندة آبروست ، و شكيبايى با مصيبت هاى شب و روز و آن كس كه با رأى خود احساس بى نيازى كند به كام خطرها افتد ، شكيبايى با مصيبت هاى شب و روز پيكار كند ، و بى تابي، زمان را در نابودى انسان يارى دهد ، و برترين بى نيازى ترك آروزهاست، و چه بسا عقل كه اسير فرمانروايى هوس است؛ حفظ و به كار گيرى تجربه رمز پيروزى است، و دوستى نوعى خويشاوندى به دست آمده است ، و به آن كس كه به ستوه آمده و توان تحمل ندارد اعتماد نكن.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه
خطبه 39

(پس از شنيدن تهاجم يكى از افسران معاويه، نعمان بن بشير به عين التّمر، سرزمين آباد قسمت غربى فرات و كوتاهى كوفيان در سال 39 هجرى در كوفه فرمود)

1- نكوهش كوفيان
گرفتار كسانى شده ‏ام كه چون امر مى ‏كنم فرمان نمى ‏برند، و چون آنها را فرا مى‏ خوانم اجابت نمى ‏كنند. اى مردم بى ‏اصل و ريشه، در يارى پروردگارتان براى چه در انتظاريد آيا دينى نداريد كه شما را گرد آورد و يا غيرتى كه شما را به خشم وا دارد

2- علل شكست و نابودى كوفيان
در ميان شما به پاخاسته فرياد مى ‏كشم، و عاجزانه از شما يارى مى‏ خواهم، امّا به سخنان من گوش نمى‏ سپاريد، و فرمان مرا اطاعت نمى ‏كنيد، تا آن را كه پيامدهاى ناگوار آشكار شد، نه با شما مى ‏توان انتقام خونى را گرفت، و نه با كمك شما مى ‏توان به هدف رسيد. شما را به يارى برادرانتان مى‏ خوانم، مانند شترى كه از درد بنالد، ناله و فرياد سر مى‏ دهيد، و يا همانند حيوانى كه پشت آن زخم باشد، حركتى نمى ‏كنيد. تنها گروه اندكى به سوى من آمدند كه آنها نيز ناتوان و مضطرب بودند، «گويا آنها را به سوى مرگ مى ‏كشانند، و مرگ را با چشمانشان مى ‏نگرند».
مى ‏گويم: («متذائب» يعنى مضطرب، از «تذاء بت الرّيح» يعنى وزش باد گوناگون و مضطرب گشت، و ذئب (گرگ) را ذئب ناميدند چون در رفتن اضطراب دارد)

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
جمع بندی هفته چهل ودوم

جمع بندی هفته چهل ودوم

بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه خطبه 33 و خطبه 34
حکمت ها:203،204،205،206،207

ويژگى ‏هاى نظامى و اخلاقى امام على عليه السّلام

هرگز ناتوان نشدم و نترسيدم، هم اكنون نيز همان راه را مى‏ روم، پرده باطل را مى‏ شكافم تا حق را از پهلوى آن بيرون آورم.

شكوه از فتنه گرى قريش
به خدا سوگند قريش از ما انتقام نمى‏ گيرد جز به آن علّت كه خداوند ما را از ميان آنان برگزيد و گرامى داشت. ما هم آنان را در زندگى خود پذيرفتيم، پس چنان بودند كه شاعر گفته است:
«به جان خودم سوگند، هر صبح از شير صاف نوشيدى. و سر شير و خرماى بى هسته خوردى. ما اين مقام و عظمت را به تو بخشيديم در حالى كه بلند مرتبت نبودى. و در اطراف تو با سواران خود تا صبح نگهبانى داديم و تو را حفظ كرديم»

نكوهش از سستى و نافرمانى كوفيان

آيا به عوض زندگى آخرت به زندگى دنيا خشنود شده ايد؟ آيا ذلّت را جانشين عزّت خواسته ايد؟ راه گفت و شنودتان با من بسته است و در پاسخ سخنانم ، حيرت زده و سرگردانيد. دلهايتان چون دلهاى جن زدگان است و عقل از سرتان پريده است .
در اين روزهاى چون شب ظلمانى ، چگونه به شما اعتماد كنم ؟ كه هرگز آن ستونى نبوده ايد كه بر آن تكيه توان داد. و يارانى توانمند نيستيد كه به هنگام نياز، نيازى برآوريد

علل عقب ماندگى مردم كوفه

به خدا سوگند، شما بد وسيله ‏اى براى افروختن آتش جنگ هستيد، شما را فريب مى ‏دهند امّا فريب دادن نمى‏ دانيد
بخدا سوگند، شكست براى كسانى است كه دست از يارى يكديگر مى ‏كشند. سوگند بخدا، اگر جنگ سخت درگير شود و حرارت و سوزش مرگ شما را در برگيرد، از اطراف فرزند ابو طالب، همانند جدا شدن سر از تن، جدا و پراكنده مى ‏شويد.
به خدا سوگند آن كه دشمن را بر جان خويش مسلط گرداند تا گوشتش را بخورد، و استخوانش را بشكند، و پوستش را جدا سازد، عجز و ناتوانى ‏اش بسيار بزرگ و قلب او بسيار كوچك و ضعيف است. تو اگر مى‏ خواهى اينگونه باش، امّا من، به خدا سوگند از پاى ننشينم و قبل از آن كه دشمن فرصت يابد با شمشير آب ديده چنان ضربه ‏اى بر پيكر او وارد سازم كه ريزه ‏هاى استخوان سرش را بپراكند، و بازوها و قدم‏ هايش جدا گردد و از آن پس خدا هر چه خواهد انجام دهد.

حقوق متقابل مردم و رهبرى
حق شما بر من، آن كه از خير خواهى شما دريغ نورزم و بيت المال را ميان شما عادلانه تقسيم كنم، و شما را آموزش دهم تا بى سواد و نادان نباشيد،و شما را تربيت كنم تا راه و رسم زندگى را بدانيد.
حق من بر شما اين است كه به بيعت با من وفادار باشيد، و در آشكار و نهان برايم خير خواهى كنيد، هر گاه شما را فرا خواندم اجابت نماييد و فرمان دادم اطاعت كنيد

حکمت ها

اى مردم ! از خدايى بترسيد كه اگر سخنى گوييد مى شنود ،و اگر پنهان داريد مى داند،و براى مرگى آماده باشيد كه اگر از آن فرار كنيد شما را مى يابد،و اگر بر جاى خود بمانيد شما را مى گيرد ، و اگر فراموشش كنيد شما را از ياد نبرد.

ناسپاسى مردم تو را از كار نيكو باز ندارد،زيرا هستند كسانى ، بى آن كه از تو سودى برند تو را مى ستايند،چه بسا ستايش اندك آنان براى تو ، سودمندتر از ناسپاسى ناسپاسان باشد (و خداوند نيكوكاران را دوست دارد.)

هر ظرفى با ريختن چيزى در آن پر مى شود،جز ظرف دانش كه هر چه در آن جاى دهى ، وسعتش بیشتر می شود.

نخستين پاداش بردبار از بردبارى اش آن كه مردم در برابر نادان ، پشتيبان او خواهندبود

اگر بردبار نيستي، خود را به بردبارى بنماى ،زيرا اندك است كه خود را همانند مردمى كند و از جملة آنان به حساب نيايد.

ومن الله توفیق
التماس دعا

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
جمع بندی هفته چهل وسوم

جمع بندی هفته چهل وسوم

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه ها:36،37،38،39
حکمت ها:
208،209،210،211

تلاش در هدايت دشمن

شمارا از آن مى ‏ترسانم مبادا صبحكنيد در حالى كه جنازه ‏هاى شما در اطرافرود نهروانو زمين‏ هاى پست وبلند آن افتاده باشد، بدون آن كه برهانروشنى از پروردگار، و حجّت و دليلقاطعى داشته باشيد. شما اى بى‏ خردان، و بى‏ خردان، اى ناكسان و بى ‏پدران، من كه اين فاجعه را به بار نياوردم و هرگز زيان شما را نخواستم.

ويژگى ‏ها و فضائل امام على عليه السّلام

آنگاه كه همه از ترس سست شده، كنار كشيدند، من قيام كردم، و آن هنگام كههمهخود را پنهان كردند من آشكارا به ميدان آمدم، و آن زمان كه همه لب فروبستند، من سخن گفتم، و آن وقت كه همه باز ايستادند من با راهنمايى نورخدابه راه افتادم.
در مقام حرف و شعار صدايم از همه آهسته‏ تر بود امّادر عملبرتر و پيشتاز بودم،
كسى نمى‏ توانست عيبى در من بيابد، و سخن چينى جاى عيبجويى در من نمى‏يافت. خوارترين افراد نزد من عزيز است تا حق او را بازگردانم، و نيرومنددر نظر من پست و ناتوان است تا حق را از او باز ستانم.

علّت سكوت و كناره گيرى از خلافت
آيا مى ‏پنداريدمنبه رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم دروغى روا دارم به خداسوگند، مننخستين كسى هستم كه او را تصديق كردم، و هرگز اوّل كسى نخواهمبود كه اورا تكذيب كنم. در كار خود انديشيدم، ديدم پيش از بيعت، پيماناطاعت و پيروىاز سفارش رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم را بر عهدهدارم، كه ازمن براى ديگرى پيمان گرفت. (پيامبر صلّى اللّه عليه و آله وسلّم فرمود اگردر امر حكومت كار به جدال و خونريزى كشانده شود، سكوت كن)

ضرورت شناخت شبهات
نور هدايت كننده دوستان خدا، در شبهات يقين است، و راهنماى آنان مسير هدايت الهى است، دشمنان خدا، دعوت كننده‏ شان در شبهات گمراهى است، و راهنماى آنان كورىاست.آن كس كه از مرگ بترسد نجات نمى ‏يابد، وآن كس كه زنده ماندن را دوستدارد براى هميشه در دنيا نخواهد ماند.

نكوهش كوفيان
اى مردم بى ‏اصل و ريشه، در يارى پروردگارتان براىچه در انتظاريد آيادينى نداريد كه شما را گرد آورد و يا غيرتى كه شما رابه خشم وا دارد

علل شكست و نابودى كوفيان
به سخنان من گوش نمى‏ سپاريد،و فرمان مرا اطاعت نمى ‏كنيد ، نهبا شما مى ‏توان انتقام خونى را گرفت، ونه با كمك شما مى ‏توان به هدفرسيد. شما را به يارى برادرانتان مى‏خوانم، حركتىنمى ‏كنيد. تنها گروه اندكى بهسوى من آمدند كه آنها نيز ناتوان و مضطرببودند، (گويا آنها را به سوى مرگ مى ‏كشانند، و مرگ را با چشمانشان مى‏ نگرند)

حکمت ها :
كسى كه از خود حساب كشد ، سودى مى برد،و آن كه از خود غفلت كند زيان مى بيند ،و كسى كه از خدا بترسد ايمن باشد،و كسى كه عبرت آموزد اگاهى يابد،و آن كه آگاهى يابد مى فهمد ،و آن كه بفهمد دانش آموخته است!.

دنيا پس از سركشي، به ما(آل محمد) روى مى كند ، چونان شتر مادة بدخو كه به بچه خود مهربان گردد.

از خدا بترسيد، ترسيدن انسان وارستهاى كه دامن به كمر زده و خود را آماده كرده ، و در بهره بردن ازفرصتها كوشيده ، وهراسان در اطاعت خدا تلاش كرده ، و در دنياى زودگذر ،وپايان زندگى و عاقبت كار، به درستى انديشيده است!.

بخشندگى ، نگاهدارندة آبروست،شكيبايى با مصيبت هاى شب و روز پيكار كند،وبى تابي، زمان را در نابودى انسان يارى دهد، وبرترين بى نيازى ترك آروزهاست،و چه بسا عقل كه اسير فرمانروايى هوس است؛ حفظ و به كار گيرى تجربه رمز پيروزى است، و دوستى نوعى خويشاوندى به دست آمده است ، وبهآن كس كه به ستوه آمده وتوان تحمل ندارد اعتماد نكن.

ومن الله توفیق
التماس دعا:gol:

یارانراد

کاربر ممتاز
بسم الله الرحمن الرحیم

برنامه هفته چهل و چهارم
دوشنبه

خطبه 40
کلمه حق...تدرکه منیته
و حکمت 212
وَ قَالَ [عليه السلام] عُجْبُ الْمَرْءِ بِنَفْسِهِ أَحَدُ حُسَّادِ عَقْلِهِ .

و درود خدا بر او، فرمود : خود پسندى يكى از حسودان عقل است.

سه شنبه
خطبه 41ایها الناس...له فی دین
و حکمت 213
وَ قَالَ [عليه السلام] أَغْضِ عَلَى الْقَذَى وَ الْأَلَمِ تَرْضَ أَبَداً .
و درود خدا بر او، فرمود : چشم را از سختيِ خوار و خاشاك و رنج ها فروبند تا همواره خشنود باشي.

چهارشنبه
خطبه 42
ایها الناس...ولا عمل
حکمت 214
قَالَ [عليه السلام] مَنْ لَانَ عُودُهُ كَثُفَتْ أَغْصَانُهُ .

و درود خدا بر او ، فرمود : كسى كه درخت شخصيت او نرم و بى عيب باشد، شاخ و برگش فراوان است.

بنج شنبه
خطبه43
ان استعدادی...الا عداد
و حکمت 215

وَ قَالَ [عليه السلام] الْخِلَافُ يَهْدِمُ الرَّأْيَ .
و درود خدا بر او ، فرمود : اختلاف نابود كنندة انديشه است.

جمعه جمع بندی

یا علی
التماس دعا

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوشنبه
خطبه 40

(آنگاه كه شعار خوارج را شنيد كه مى‏گويند، لا حكم الا للّه در سال 38 هجرى در مسجد كوفه فرمود)
ضرورت حكومت
سخن حقّى است، كه از آن اراده باطل شد آرى درست است، فرمانى جز فرمان خدا نيست، ولى اينها مى‏ گويند زمامدارى جز براى خدا نيست، در حالى كه مردم به زمامدارى نيك يا بد، نيازمندند، تا مؤمنان در سايه حكومت، به كار خود مشغول و كافران هم بهرمند شوند، و مردم در استقرار حكومت، زندگى كنند، به وسيله حكومت بيت المال جمع آورى مى‏ گردد و به كمك آن با دشمنان مى‏ توان مبارزه كرد. جادّه‏ ها أمن و امان، و حقّ ضعيفان از نيرومندان گرفته مى‏ شود، نيكوكاران در رفاه و از دست بدكاران، در امان مى‏ باشند. [در روايت ديگرى آمده، چون سخن آنان را در باره حكميّت شنيد فرمود]
منتظر حكم خدا در باره شما هستم. [و نيز فرمود:] امّا در حكومت پاكان، پرهيزكار به خوبى انجام وظيفه مى‏ كند ولى در حكومت بدكاران، ناپاك از آن بهرمند مى‏ شود تا مدّتش سر آيد و مرگ فرا رسد.

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
خود پسندى يكى از حسودان عقل است.

این حکمتو میشه برای من بازش کنید؟

نوشته شده :خودخواهی باعث پیشگیری عقل ازفزون خواهی و زیاده طلبی فضیلت است
تشبیه به حاسد که با حسد خود در حال کاستن چیزی است که به آن حسادت میکند

شرح کمال الدیم میثم بن میثم بحرانی

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سه شنبه
خطبه 41

(پس از جنگ صفین در سال 37 هجرى در كوفه ايراد فرمود)
پرهيز از حيله و نيرنگ
اى مردم وفا همراه راستى است، كه سپرى محكم‏تر و نگهدارنده ‏تر از آن سراغ ندارم. آن كس كه از بازگشت خود به قيامت آگاه باشد خيانت و نيرنگ ندارد. امّا امروز در محيط و زمانه‏اى زندگى مى ‏كنيم كه بيشتر مردم حيله و نيرنگ را، زيركى مى‏ پندارند، و افراد جاهل آنان را اهل تدبير مى ‏خوانند. چگونه فكر مى‏ كنند خدا بكشد آنها را چه بسا شخصى تمام پيش آمده اى آينده را مى ‏داند، و راه‏ هاى مكر و حيله را مى‏ شناسد ولى امر و نهى پروردگار مانع اوست، و با اينكه قدرت انجام آن را دارد آن را به روشنى رها مى‏ سازد، امّا آن كس كه از گناه و مخالفت با دين پروا ندارد از فرصت‏ ها براى نيرنگ بازى، استفاده مى‏ كند.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
چهارشنبه
خطبه 42

(پس از پیایان جنگ جمل در 12 رجب سال 36 هجری قمری امام وارد کوفه شد، مردم به استقبال آمدند. آنحضرت وارد مسجد جامع شد و دو رکعت نماز خواند و سخنرانی طولانی ایراد کرد که بخشی از این خطبه است)
پرهیز از آرزوهای طولانی و هواپرستی
ای مردم! همانا بر شما از دو چیز می ترسم : هوا پرستی و آرزو های طولانی.
اما پیروی از خواهش نفس، انسان را از حق باز می دارد ، و ارزو های طولانی، آخرت را از یاد می برد.
آگاه باشید! دنیا به سرعت پشت کرده و از آن به جر باقیمانده اندکی ار ظرف آبی که آن را خالی کرده باشند، نمانده است
بهوش باشید که آخرت به سوی ما می آید، دینا و آخرت ، هر یک فرزندانی دارند. بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا، زیرا در روز قیامت، هر فرزندی به پدر و ماد رخویش باز میگردد.
امروز هنگام عمل است نه حسابرسی، و فردا روز حسابرسی است نه عمل.

می گویم: "حذّاء" به معنای شتابان و "جذّاء" به مهنای بریده از نیک و بد، که برخی نقل کرده اند)

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنج شنبه
خطبه 43

(وقتی نماینده خود جریر بن عبدالله را در سال 36 هجری به طرف معاویه فرستاد و معاویه پاسخی روشن نمی داد یاران امام گفتند، وسائل جنگ را مهیّا کن، فرمود)
1. واقع نگری در برخورد با دشمن
مهیّا شدن من برای جنگ با شامیان، در حالی است که "جریر" را به رسالت به طرف آنان فرستاده ام، بستن راه صلح و بازداشتن شام از راه خیر است، اگر آن را انتخاب کنند.
من مدت اقامت "جریر" را در شام معین کردم، که اگر تأخیر کند یا فریبش دادند و یا از اطاعت من سرباز زده است. عقیده من این است که صبر نموده با آنها مدارا کنید، گرچه مانع آن نیستم که خود را برای پیکار آماده سازید.

dordoone

عضو جدید
کاربر ممتاز
جمع بندی هفته چهل و چهارم

جمع بندی هفته چهل و چهارم

سلام ..طاعات و عبادات همگی شما همراهان عزیز قبول درگاه حق..
با اجازه جناب یارانراد و آگاهدخت عزیز...

خطبه40،41،42،43
حکمت ها 212،213،214،215
ضرورت حكومت
فرمانى جز فرمان خدا نيست، مردم به زمامدارى نيك يا بد، نيازمندند، تا مؤمنان در سايه حكومت، به كار خود مشغول و كافران هم بهرمند شوند، و مردم در استقرار حكومت، زندگى كنند، به وسيله حكومت بيت المال جمع آورى مى‏ گردد و به كمك آن با دشمنان مى‏ توان مبارزه كرد. جادّه‏ ها أمن و امان، و حقّ ضعيفان از نيرومندان گرفته مى‏ شود، نيكوكاران در رفاه و از دست بدكاران، در امان مى‏ باشند. در حكومت پاكان، پرهيزكار به خوبى انجام وظيفه مى‏ كند ولى در حكومت بدكاران، ناپاك از آن بهرمند مى‏ شود تا مدّتش سر آيد و مرگ فرا رسد.
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
پرهيز از حيله و نيرنگ
وفا همراه راستى است، كه سپرى محكم‏تر و نگهدارنده ‏تر از آن سراغ ندارم. آن كس كه از بازگشت خود به قيامت آگاه باشد خيانت و نيرنگ ندارد.امروز بيشتر مردم حيله و نيرنگ را، زيركى مى‏ پندارند، و افراد جاهل آنان را اهل تدبير مى ‏خوانند. چگونه فكر مى‏ كنند ؟؟خدا بكشد آنها را!! چه بسا شخصى تمام پيش آمده اى آينده را مى ‏داند، و راه‏ هاى مكر و حيله را مى‏ شناسد ولى امر و نهى پروردگار مانع اوست، امّا آن كس كه از گناه و مخالفت با دين پروا ندارد از فرصت‏ ها براى نيرنگ بازى، استفاده مى‏ كند.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
پرهیز از آرزوهای طولانی و هواپرستی
پیروی از خواهش نفس، انسان را از حق باز می دارد ، و ارزو های طولانی، آخرت را از یاد می برد.
دنیا به سرعت پشت کرده و از آن به جر باقیمانده اندکی ار ظرف آبی که آن را خالی کرده باشند، نمانده است
بهوش باشید که آخرت به سوی ما می آید، دینا و آخرت، هر یک فرزندانی دارند. بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا،
امروز هنگام عمل است نه حسابرسی، و فردا روز حسابرسی است نه عمل.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

خطبه ها

خود پسندى يكى از حسودان عقل است.
چشم را از سختيِ خوار و خاشاك و رنج ها فروبند تا همواره خشنود باشي.
كسى كه درخت شخصيت او نرم و بى عيب باشد، شاخ و برگش فراوان است.
اختلاف نابود كنندة انديشه است.

بالا