تاپیک رفع اشکال درس بررسی سیستم های قدرت کنکور کارشناسی ارشد

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز

باتوجه ب نیاز دانشجویان قدرت به بحث و تبادل نظر پیرامون درس بررسی سیستم های قدرت،لازم دونستم تا تاپیکی با این عنوان برای دوستان عزیز قدرتی افتتاح کنم تا از بحث های پراکنده در تاپیک های مختلف در رابطه با این درس جلوگیری بشه و دوستان ب صورت منسجم اشکالات و سوالاتشون رو در این قسمت مطرح نمایند.

با آرزوی موفقیت برای تمامی شما عزیزان

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم

چندتا سوال در رابطه با بررسی قدرت داشتم،متاسفانه مجبورم اینجا بپرسم چون میدونم بچه های قدرت اینجا رفت و آمد دارن!

گرچه پیشنهاد ایجاد تاپیک برای بررسی هم دادم،اما گویا موافقت نشد...

بهرحال،بریم سراغ سوالا:

1.در رابطه با ضریب انعکاس و ولتاژ های رفت و برگشت در T=a،آیا این مبحث مهم هستش؟چون توی کتاب هادی سعادت چیزی ندیدم اما توی کتاب جهش دربارش خیلی مختصر توشته و 10 سوال هم داده،ولی متاسفانه من مفهومش رو نفهمیدم! اگ مهم هست میشه یه منبع برای دانلود معرفی کنید تا از اون بخونم؟

2.چرا در هنگام شارژ خازن ها IR صفر هست؟

1.jpg

3.وقتی دوتا دوقطبی به صورت موازی داریم،ماتریس انتقال کلی ب چ صورت محاسبه میشه؟

2.jpg

ممنون از توجهتون

samin_m

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستای گلم

بازم با یه سوال بررسی قدرت مزاحمتون شدم!

قبل از اینکه سوالم رو مطرح کنم،درباره سوال های قبلی،از دوستان کسی نظری نداره؟

و اما سوالم:

دوستان من متوجه Ly نشدم!یعنی من ک حل میکنم جواب رو Lx بدست میارم! Ly چی هست؟ چون تعداد خطوط رفت با برگشت برابر نیست،همچین چیزی اضافه شده؟

IMAG1000.jpg

IMAG1001.jpg

ممنون از توجهتون

.V A H I D.

عضو جدید
سلام خدمت دوستای گلم

بازم با یه سوال بررسی قدرت مزاحمتون شدم!

قبل از اینکه سوالم رو مطرح کنم،درباره سوال های قبلی،از دوستان کسی نظری نداره؟

و اما سوالم:

دوستان من متوجه Ly نشدم!یعنی من ک حل میکنم جواب رو Lx بدست میارم! Ly چی هست؟ چون تعداد خطوط رفت با برگشت برابر نیست،همچین چیزی اضافه شده؟

مشاهده پیوست 177701

مشاهده پیوست 177702

ممنون از توجهتون

سلام
سوال از شما اندوکتانس خط(L)(کل خط)خواسته نه اندوکتانس خط رفت
در یک خط تکفاز باید اندوکتانس خط رفت(Lx) و برگشتو(Ly) حساب کنین با هم جمع کنین.

dadash masoud

عضو جدید
سلام دوستان گلم

چندتا سوال در رابطه با بررسی قدرت داشتم،متاسفانه مجبورم اینجا بپرسم چون میدونم بچه های قدرت اینجا رفت و آمد دارن!

گرچه پیشنهاد ایجاد تاپیک برای بررسی هم دادم،اما گویا موافقت نشد...

بهرحال،بریم سراغ سوالا:

1.در رابطه با ضریب انعکاس و ولتاژ های رفت و برگشت در T=a،آیا این مبحث مهم هستش؟چون توی کتاب هادی سعادت چیزی ندیدم اما توی کتاب جهش دربارش خیلی مختصر توشته و 10 سوال هم داده،ولی متاسفانه من مفهومش رو نفهمیدم! اگ مهم هست میشه یه منبع برای دانلود معرفی کنید تا از اون بخونم؟

2.چرا در هنگام شارژ خازن ها IR صفر هست؟

مشاهده پیوست 177483

3.وقتی دوتا دوقطبی به صورت موازی داریم،ماتریس انتقال کلی ب چ صورت محاسبه میشه؟

مشاهده پیوست 177484

ممنون از توجهتون
2.کلن به جریانی که در حالت مدار باز خط میکشه جریان شارژینگ میگن
3.من گزینه ی درستو نمیدونم ولی راه من اینه که با مدل پی z,y بدست اوردم بعد چون موازی شده z نصف y دو برابر میشه بعد انتقال مدل پی بدست اوردم
میشه گزینه یک
اگر جواب درست بود بگید.

samin_m

کاربر ممتاز
2.کلن به جریانی که در حالت مدار باز خط میکشه جریان شارژینگ میگن
3.من گزینه ی درستو نمیدونم ولی راه من اینه که با مدل پی z,y بدست اوردم بعد چون موازی شده z نصف y دو برابر میشه بعد انتقال مدل پی بدست اوردم
میشه گزینه یک
اگر جواب درست بود بگید.

بعله درست هست!مرسی

ول حالا اگ بخوایم مستقیم از ماتریس ها حل کنیم،شما میدونید ماتریس انتقال کل برای دو دوقطبی موازی چطور بدست میاد؟

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز

باتوجه ب نیاز دانشجویان قدرت به بحث و تبادل نظر پیرامون درس بررسی سیستم های قدرت،لازم دونستم تا تاپیکی با این عنوان برای دوستان عزیز قدرتی افتتاح کنم تا از بحث های پراکنده در تاپیک های مختلف در رابطه با این درس جلوگیری بشه و دوستان ب صورت منسجم اشکالات و سوالاتشون رو در این قسمت مطرح نمایند.

با آرزوی موفقیت برای تمامی شما عزیزان

اقا تاپیک جدید مبارکککککککککککک

samin_m

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستای گلم

امیدوارم ک خوب و شاد و موفق باشید!

اينجا چرا سوت و كوره:surprised:

وایسا چراغو روشن کنم،یه آهنگ بذارم...:D همه بریزن اینجا شلوغ شه!

اقا تاپیک جدید مبارکککککککککککک

خواهش دارم!;) لازم بود!! چون اولین کسی ک تو بررسی همش ب چالش میخوره خودمم
:confused:!!هه هه

.

خب...!غرض ازمزاحمت!

یه سوال داشتم از خدمتتون و اونهم اینکه ضرایب انعکاس،چ جوری روی ولتاژ تاثیر میذاره؟

چرا توی انتشار اول 100v منتقل میشه نه 150v ؟

ساده بگم!کلا متوجه نشدم اینجا چی شد!:surprised:

IMAG1014.jpg

IMAG1013.jpg

ممنون از توجهتون

.V A H I D.

عضو جدید
سلام

یه سوال داشتم از خدمتتون و اونهم اینکه ضرایب انعکاس،چ جوری روی ولتاژ تاثیر میذاره؟

چرا توی انتشار اول 100v منتقل میشه نه 150v ؟

ساده بگم!کلا متوجه نشدم اینجا چی شد!:surprised:

مشاهده پیوست 178304

مشاهده پیوست 178305

ممنون از توجهتون
سلام
شما باید ابتدا ولتاژ سر سویچو حساب کنین
بعد باید ضرایب انعکاس در ابتدا و انتهای خط رو حساب کنین،بعدشم که چیزی نداره دیگه ولتاژتون به ته خط رسید با ضریب انعکاس انتها بر می گرده،اگه به ابتدا رسید با ضریب انعکاس ابتدا بر می گرده....
همینجور می رین تا به 6T برسین;)
امیدوارم مفید باشه

m-royal

عضو جدید
سلام بر دوستان
کسی از بودجه بندی سوالای ارشدبررسی و اینکه از هر فصل چند سوال میاد خبری داره؟
کسی می دونه؟
ممنون از دوستانی که پاسخ میدن

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی دوتا دوقطبی موازی میشه فرمول خاصی نداریم.باید تک تک پارامترها را جداگونه محاسبه کنیم. نمونه اش یکی از سوالات دانشگاه آزاد90 بوده.میتونید ببینید

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بعله درست هست!مرسی

ول حالا اگ بخوایم مستقیم از ماتریس ها حل کنیم،شما میدونید ماتریس انتقال کل برای دو دوقطبی موازی چطور بدست میاد؟

وقتی دوتا دوقطبی موازی میشه فرمول خاصی نداریم.باید تک تک پارامترها را جداگونه محاسبه کنیم. نمونه اش یکی از سوالات دانشگاه آزاد90 بوده.میتونید ببینید​

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان
کسی از بودجه بندی سوالای ارشدبررسی و اینکه از هر فصل چند سوال میاد خبری داره؟
کسی می دونه؟
ممنون از دوستانی که پاسخ میدن

در کل عدد دقیق واسه هر فصل نمی شه گفت، این چیزیه که دکتر حلم زاده پارسال گفت :
1- مفاهیم مقدماتی
2-محاسبه پارامتر های خط انتقال
3-مدل عملکرد خط انتقال
4-ماتریس های شبکه
5-محاسبات پخش بار
6-محاسبات شبکه توزیع
70 درصد سوالا از 3 فصل اوله و 30 درصد از سه فصله آخر.

samin_m

کاربر ممتاز
کسی سوالای بررسی 91 و 92 رو نداره با پاسخش اینجا آپلود کنه؟

داداش شرمنده روی ماهتم ک هرکاری کردم نرم افزار PDFPDM فایل 92 رو باز نکرد ک فقط صفحه بررسیش رو برات بذارم!البته داشتن همه سوالاش هم خالی از لطف نیس!:D

سال 91 روهم ک الان دانلود کردم جواباش دست نویس هست! اگ دیدی 91 اش ب دلت نیس بگو برات از کتاب خودم عکس بگیرم بذارم حالشو ببری!;)

پیوست ها

• 92.zip
    3.7 مگایابت · بازدیدها: 0
  • 91.zip
    2.1 مگایابت · بازدیدها: 0

samin_m

کاربر ممتاز
اگه این کارو بکنین ممنون می شم

داداشم شرمنده من سوالای 91 رو PDF اش رو نداشتم،دیشب هول هولی دانلود کردم ک برات بذارم و دنبال این بودم ک کم حجماشو دانلود کنم و برات بذارم ک شما هم برای دانلودش اذیت نشی ک از شانس بد من چ چیزی!! هم در اومد...!هه هه

ولی امیدوارم اینایی ک هست ب دردت بخوره!
;)

پیوست ها

• 92-jpg.zip
    449.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Photo0600.jpg
بچه ها این تحلیل من اشکالش کجاس؟؟؟؟؟؟
خیلی ی ی ی خنگ شدم

samin_m

کاربر ممتاز
بچه ها این تحلیل من اشکالش کجاس؟؟؟؟؟؟
خیلی ی ی ی خنگ شدم

در ابتدا عرض سلام و خسته نباشید دارم!

باید خدمتت عرض کنم ک این روابطی ک شما برای Z نوشتی با فرض سری بودن بار هست!

پس روابط توانش رو هم باید Ri^2 بنویسی ک i هاشون باهم برابر باشه و ساده بشه! چون ساده کردن V کار اشتباهی هست! V دوسر R با V دوسر X در بار سری نابرابر هست!

اگر برای این فرمولهای توان ک نوشتی بار موازی در نظر بگیری باید دقت کنی ک از هرکدوم یه جریان جداگانه با زوایای متفاوت عبور میکنه!باید اندازه جریان هرکدوم رو محاسبه کنی بعد اندازه امپدانس هرکدوم میشه حاصل تقسیم ولتاژ دوسرش بر اندازه جریانش..
;)

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
Photo0611[1].jpg
تو این سوال تحلیل من اینه که چون اندازه ولتاژ 1 و 3 برابرند پس توان Qبین شین 1 و 3 جاری نمیشه و برای مصرف کننده های بین شین 1 و 3 نیمی از توان از شین 1 و نیمی از شین 3 میاد.درست؟توان مصرفی شین 3 رو هم که مساله داده1.پس Q13 + Q3 =1یعنی Qمصرفی = Qتولیدی.درست؟؟؟؟چرا در جواب مساله نوشت Q13 + 1= Q3 ؟؟؟

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179545&d=1384330624&thumb=1
تو این سوال تحلیل من اینه که چون اندازه ولتاژ 1 و 3 برابرند پس توان Qبین شین 1 و 3 جاری نمیشه و برای مصرف کننده های بین شین 1 و 3 نیمی از توان از شین 1 و نیمی از شین 3 میاد.درست؟توان مصرفی شین 3 رو هم که مساله داده1.پس Q13 + Q3 =1یعنی Qمصرفی = Qتولیدی.درست؟؟؟؟چرا در جواب مساله نوشت Q13 + 1= Q3 ؟؟؟

تحلیلت درسته ولی معادله رو اشتباه نوشتی،البته کتاب هم یه مقدار بد نوشته راهه حل رو ...
توی شینه 3 اگه kcl توانی برای توان راکتیو بزنیم می شه:
Q3=Q31+1 m
مقداره Q31 و Q13 هم باهم برابره و می تونی چایگزین کنی و همون معادله کتاب بدست می اد، بنابراین چیزی که کتاب نوشته درسته.هرچند بهتر بود مثل معادله بالا می نوشت که مفهومش سرراست باشه.
Q31 هم بدست می اد:
Q31=1/0.5(1-cos30)=0.268m
و...
Q3=1.268

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تحلیلت درسته ولی معادله رو اشتباه نوشتی،البته کتاب هم یه مقدار بد نوشته راهه حل رو ...
توی شینه 3 اگه kcl توانی برای توان راکتیو بزنیم می شه:
Q3=Q31+1 m
مقداره Q31 و Q13 هم باهم برابره و می تونی چایگزین کنی و همون معادله کتاب بدست می اد، بنابراین چیزی که کتاب نوشته درسته.هرچند بهتر بود مثل معادله بالا می نوشت که مفهومش سرراست باشه.
Q31 هم بدست می اد:
Q31=1/0.5(1-cos30)=0.268m
و...
Q3=1.268

چرا Q13=Q31است؟بنظرم Q13= - Q31

mazy_taj

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا Q13=Q31است؟بنظرم Q13= - Q31

مگه خودتم نگفتی که هردو شینه 1 و 3 دارن توان راکتیو تولید می کنن که توی خط بینشون مصرف می شه؟ پس توانی که هر دو به خط می فرستن ( یعنی همون Q31 و Q13) مثبته و در ضمن طبق تحلیله درسته خودت اندازشون باهم برابر هم هست، درسته؟
فک کنم مشکلت اینه که توان رو با جریان قاطی می کنی، جریانی که از یه سمته خط می ره دقیقا همون جریان از سمت دیگه خارج می شه(I31 = -I13). ولی توان راکتیو تو این مسیله اینجوری نیست، داره تو خط توان راکتیو مصرف می شه ( بر عکس جریان که هیچوقت مصرف نمی شه) ... Q31 رو خازن تولید می کنه و Q13 رو ژنراتور ، بر عکس جریانه داخله خط که دقیقا یک جریانه که اول خط وارد می شه از اونور خارج می شه .

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی بابت جوابت.الان متوجه شدم چرا q13=q31.اشتباه من این بود که به جای Q13فرمول QS(توان ابتدای خط), و به جای Q31فرمول QR(توان انتهای خطو میذاشتم.ممنون از کمکتون

samin_m

کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون

ولتاژ سوییچ ولتاژ کجا هست؟ مفهومش چیه؟؟

اگه یه توضیح راجع بهش بدید ممنون میشم!

از بین دوستان و البته وحید عزیز،نظری ندارید؟

.V A H I D.

عضو جدید

از بین دوستان و البته وحید عزیز،نظری ندارید؟
سلام
ببینید درست وقتی کلید بسته می شه موج گذرا ایجاد میشه،برای این که ولتاژ این موجو بدونین چقدره باید ولتاژ سرسویچو حساب کنین
اگه اون مقاومت داخلی10 نبود ولتاژ اولیه تون همون 150 میشد،حالا که مقاوت داخلی هست ولتاژ میشه100;)

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها کسی مطلبی در مورد انتقال امپدانس تو ترانس سه سیم پیچه مطلبی داره؟

بالا