برای یک متر مربع از بستر راه چه مقدار آب باید مصرف شود ؟

lox

عضو جدید
با سلام مقدار آب اپتیموم در آزمایشگاه مثلا 20 درصد مشخص شده برای یک متر مربع از بستر راه چمقدار آب باید مصرف شود ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
با سلام مقدار آب اپتیموم در آزمایشگاه مثلا 20 درصد مشخص شده برای یک متر مربع از بستر راه چمقدار آب باید مصرف شود ؟

[h=2]جدول میزان آب مصرفی بر حسب مصالح مختلف[/h]
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=185159&d=1387134434

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gifمنبع : فهرست بها

مترور

عضو جدید
بستگی به این داره که ضخامت چقدر در نظر گرفته بشه .
اصولا 120 لیتر برای یک مترمکعب
یعنی اگه ضخامت رو 15 سانتیمتر در نظر بگیرید باید 120 لیتر رو در 0.15 ضرب کنید .
البته اینایی که گفتم توی اجرا بود ، توی آزمایشگاه اطلاع دقیق ندارم .

mze1368

عضو جدید
پاسخ به میزان آب مورد نیاز

پاسخ به میزان آب مورد نیاز

از نظر علمی، میزان آب اضافه شده، درصدی از وزن خاک است. مثلاً اگر رطوبت بهینه 15% باشد، باید ابتدا وزن خاک محاسبه شود و 15% وزن خاک، آب اضافه گردد. جهت محاسبه وزن خاک نیز، باید وزن مخصوص خاک را در حجم خاک ضرب نمود که وزن خاک بدست آید. مثلاً 1 متر مربع در ضخامت سابگرید ضرب میشود تا حجم خاک بدست آید. وزن مخصوص مرطوب خاک نیز از آزمایشگاه بدست می آید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

با سلام-همکار محترم:
مواردی که دوستان اشاره نمودند کاملا صحیح است. وسریعترین راه با استفاده از جدولی که جناب مهندس راهپرداز ارایه داده اند بخوبی قابل استفاده است.بنابراین مواردی که بنده می گویم در بسط وشرح بیشتر است.
در مورد مقدار اب اپتیمم در بستر راه : در واقع ما ازابپاشی در بستر راه در کمپکشن یا تراکم وبزبان عامیانه"ابکوب" در موقع غلتک زدن استفاده می کنیم.هدف از تست تراکم توسط ازمایشگاه ژیوتکنیک بدست اوردن مقدار اب لازمی است که برای ای "اب کوب" نمودن موقع غلتک باید پاشیده شود. ودر ازمایشگاه با روشهای اصلاحی:AASHTO-ASTM-وپروکتور :pROCTORبدست میاید.موارد توصیه ازمایشگاهی :پروکتورمثلا برای:مخلوط شن وماسه:برای وزن مخصوص خشک(خاک را که در اون حراتی گذاشته ایم):2.23g/cm3 حدود:5 تا7 درصد رطوبت اپتیمم (که من 6 یا میانگین را توصییه می کنم) یعنی 6درصد.این ازمایش مفصل است -اگر واقعا نیاز هست بگویید توضیح دهم-امابطور خیلی خلاصه:
درصدرطوبت لازم خاک=(وزن اب بخش بر وزن خاک خشک) ضربدر 100.
وزن خاک مرطوب -وزن خاک خشک=وزن اب
با تقریب بسیارخوب وبراساس تجربه :مقدار 2 تا 4 یا متوسط 3درصد وزن نمونهازمایشگاهی مناسب ا.ست.یعنی اگر 100گرم خاک 2گرم اب زده شود 3000گرم -90 گرم یا 90 سانتیمتر مکعب اب می خواهد با حداقل 2درصد. . لایه ها معمو لا 15 تا20 سانت ریخته وکمپکت می شوند.برابر مثال فوق برای هر متر مربع از هرلایه(دقیق و به تفکیک باید مشخص شود با قید ضخامت هر لایه ) اگر فرضا وزن مخصوص خاک 1600 کیلو گرم در متر مکعب باشد برای 0.15 سانت ضخامت ویکمتر در یکمتر موردنظر شما:o.15x1x1x1600=240می شود مقدار ان 6 درصد تجربی که در بالا اشاره شد :حدود 14.5تا 15 کیلو اب یا 15 لیتر اب می شود.با جدول مهندس راهپرداز چک کنیم:یک متر مکعب این خاک را 100 لیتر داده که 15 در صد ان می شود 15 لیتر.باین دلیل جدول ایشان را توصییه کردم چون با کارهای ازمایشگاهی من می خواند.:.برای دولایه 15 سانت ضربدر 2. البته در عمل به این مقدار برای اب پاشی باید 2درصد بیش از رطوبت اپتیمم باشد که توسط ازمایش تراکم که گفتیم مشخص می شود.بنابراین باین 2درصد باید اب اپتیمم خاک(مرطوب وخشک دراون ازمایشگاهی)افزوده شود. ان 120 لیتر دوست دیگر ما در همین راستا می باشد:می شود :18 کیلو یا 18 لیتر اب برای 15 سانت ضخامت.
البته :دوست عزیز من سعی کردم باختصارزیاد وانچه در تجربه داشته ام نزدیک به یقین مقداری را بدهم. ولذا مقدار دقیق براساس تست ژیو تکنیک فوق الذکر باید مشخص گردد. ازمایش :پراکتور وکمپکشن مقداراب اپتیمم محاسبه می شود. اگر خواستید ونیاز به تشریح این ازمایشها با مثال عملی دارید بگویید تا ارایه دهم. موفق باشید.

آخرین ویرایش:
بالا