استقلال مالی زن؛ آری یا خیر؟

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
معایب و مزایای اشتغال زنان بیرون از خانه
با تغییر و تحولات اجتماعی، گرایش بیشتر زنان و دختران در امر ادامه تحصیل و حتی پیشی گرفتن آنها در این زمینه و از طرف دیگر تغییر و تحولات اجتماعی در جامعه و افزایش تجملات و هزینه های زندگی و مشکلات اقتصادی، بسیاری از زنان را بر آن داشته که به اشتغال در بیرون از منزل روی آورند. حتی در نزد بسیاری از دختران، گرفتن حق اشتغال یکی از شروط مهم ضمن عقد به شمار می رود چرا که آنها نگران این مساله هستند که با ورود به زندگی متاهلی استقلال مالی و شغل خود را از دست دهند. همچنین با تغییرات فرهنگی در جامعه و افزایش آگاهی زوجین تعداد فرزندان خانواده ها کاهش یافته و زنان مانند گذشته مجبور نیستند تمام وقت خود را صرف به دنیا آوردن و بزرگ کردن فرزندان متعدد و پشت سر هم بکنند و لذا میزان فراغ بال شان افزایش یافته است و بهتر می توانند به خودشان و علایق شان توجه نشان دهند. لذا به نظر می رسد که تمام این تغییر و تحولات موجب گردیده که گرایش زنان به اشتغال در بیرون از منزل افزایش یابد چرا که این اشتغال می تواند احساس رضایت مندی آنها را از زندگی افزایش داده و کمتر احساس بطالت و فرسودگی کنند و همچنین از تحصیلات خود نیز استفاده موثر کنند. اما با تمام این اوصاف و مزایایی که اشتغال زنان در بیرون از منزل دارد، این اشتغال و کاهش حضور زن در خانه همراه با مشکلات و سختی هایی خواهد بود. این مشکلات قبل از ازدواج دختران کمتر و ناملموس تر و البته شکلهای دیگری داشته و بعد از ازدواج این مشکلات بیشتر و ملموس تر می گردد. در ادامه به برخی از مزایا و معایب اشتغال بیرون از منزل خانمها اشاره می کنیم:

مزایای حضور زن در جامعه

*اشتغال در بیرون از منزل به زنان کمک می کند تا از تخصص و تحصیلات خود بهره ببرد که این مساله در امنیت روانی و احساس کارآمدی شان بسیار موثر است.
*این دسته از زنان، با کار کردن در بیرون از منزل، باری از مشکلات اقتصادی را از دوش همسر برداشته و موجب می گردد که خانواده از لحاظ مالی در رفاه بیشتری به سر ببرد.
*در دوران کهنسالی و کهولت سن و در نبود همسر به علت برخورداری از مستمری، وابسته و نیازمند فرزندان نخواهند بود که خود این مساله در سلامت روان دوران پیری و استقلال بیشترشان موثر خواهد بود.
*مشارکت اجتماعی زن در جامعه، مراودات وسیع اجتماعی و به خصوص اشتغال در بخشهای فرهنگی باعث افزایش آگاهی ها و دانستنی های زن شده و او را در تربیت فرزندان حمایت بسیاری می کند.

معایب حضور زن در جامعه

*اشتغال زن در بیرون از منزل مسلما وقت و انرژی بسیاری را از وی می گیرد و لذا طبیعی است که چنین زمانی با خستگی روانی و جسمی بیشتری(نسبت به زن خانه دار)در منزل حضور یافته و آن انرژی را که باید صرف همسر و فرزندانش کند را نمی تواند بگذارد.
*یکی از مسایلی که باعث مراوده و گفتگوی بیشتر زن و مرد با یکدیگر می شود، مسایل اقتصادی و مالی است. این در حالیست که در زنان شاغل به علت استقلال مالی، میزان گفتگو پیرامون این مسایل بسیار کاهش یافته و لذا می تواند باعث ایجاد گسل عاطفی میان زن و مرد گردد.
*زنان شاغل علاوه بر کار خارج از خانه ناچارند عمده ترین کارهای داخل خانه را هم به تنهایی به دوش بکشند. در حالیکه اکثریت مردان یا مهارتهای مربوط به خانه داری را نیاموخته اند و یا همکاری لازم را با همسری که پا به پای آنها در بیرون از منزل مشغول به کار است ندارند. این مساله از یک طرف باعث خستگی بیش از حد زن می شود که نتیجه آن کاهش توجه و رسیدگی به همسر و فرزندان می شود و از طرف دیگر می تواند موجبات اختلاف میان زن و مرد را پدید آورد.

*و در نهایت آخرین و و مهمترین عیبی که اشتغال زن در بیرون از خانه دارد، مشکل نگهداری و تربیت فرزند(یا فرزندان)است. در بسیاری از موارد کار مادر و بچه داری در تضاد یکدیگر قرار می گیرد. برای مثال با توجه به تعهدات مادر در محل کار و مسئولیتهایی که وی بر عهده دارد همیشه این نگرانی را دارد که می تواند وقت برای فرزندش بگذارد و با او حرف بزند؟ می تواند در امر تربیت وی نقش اصلی و اساسی را داشته باشد؟ و ....

مسلما اکثر کودکانی که مادر شاغل دارند در مهد کودک به سر می برند اما آیا واقعا مهد کودک می تواند جایگزینی برای مادر باشد؟ کیفیت و نحوه مراقبت از کودک چگونه است؟ از طرف دیگر هزینه یک مهد کودک خوب، از عهده هر پدر و مادری بر نمی آید. در برخی دیگر از موارد نیز مادر مجبور است برای نگهداری از فرزند خود دست به دامان والدین خود یا والدین همسرش گردد که خود این مساله به مرور می تواند موجبات مشکلات بیشتر را فراهم آورد. برای مثال مشاهده شده که انتخاب این مساله موجب دخالت بیشتر والدین در زندگی زن و شوهر می گردد و یا آن جنبه خصوصی که زندگی زناشویی باید داشته باشد از بین نمی رود چرا که زن و مرد دایما در تماس مستقیم با والدین خود و همسرشان هستند.
در هر حال این مطالب گزیده ای بود از معایب و مزایای اشتغال زنان در بیرون از منزل.

حال شما بانوان و دختران عزیز با توجه به تمام این مزایا و معایب باید به بررسی این مساله بپردازید که آیا می خواهید شاغل باشید یا خیر؟ و آیا آمادگی مقابله با سختی های خاص مربوط به اشتغال یا خانه داری را دارید یا نه؟

sweetest

عضو جدید
کاربر ممتاز
من 100٪ دوس دارم شاغل باشم

به نظرم تربیت بچه و ... هیچ ربطی به شاغل یا خانه دار بودن زن نداره
اتفاقا زنان شاغل زندگی هدفمند تر و با اصول و قاعده تری دارن و بچه هایی منظم و مسئولیت پذیر تری پرورش میدن

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
من 100٪ دوس دارم شاغل باشم

به نظرم تربیت بچه و ... هیچ ربطی به شاغل یا خانه دار بودن زن نداره
اتفاقا زنان شاغل زندگی هدفمند تر و با اصول و قاعده تری دارن و بچه هایی منظم و مسئولیت پذیر تری پرورش میدن

واقعا بستگی به شخص داره.
ممکنه کسی خانه دار باشه و تربیت فرزندانش افتضاح و ممکنه کسی شاغل باشه و تبیت فرزندانش خوب باشه.
اما برعکسش هم میتونه اتفاق بیفته.
اما من از زبان دوستانی که مادرشان کارمند بوده شنیده ام که انها دوست داشتن مادرشون پیششون باشه و خودشون علاقهای به کار بیرون ندارند.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
زن شاغل خیلی زود پیر میشه چون اون باری که زن خانه دار تحمل میکنه رو دوبرابرش زن شاغل باید تحمل کنه

زن شاغل به خاطر خستگی کار حوصله ای رو که مادر خانه دار برای حرف زدن و بازی کردن و تربیت کردن بچه میزاره رو نداره

زن شاغل به خاطر خستگی کار روزانه شب درسته که سعی میکنه وظایف زناشویی شو به نحو احسن انجام بده ولی ته دلش به خاطر خستگی دوست نداره و این به مرور اونو از این رابطه زده میکنه.

زن شاغل وابستگی که یه زن خانه دار به شوهرش داره رو نداره (چه مالی و چه عاطفی)و این خودش جرقه ای هست برای دوری و سردی زندگی.چون عموما مرد جماعت دوست داره زنش به اون متکی باشه و از اینکه تکیه گاه زن از همه لحاظ باشه لذت میبره و سعی میکنه تکیه گاه خوبی باشه تا زن احساس رضایت کنه.

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
زن شاغل خیلی زود پیر میشه چون اون باری که زن خانه دار تحمل میکنه رو دوبرابرش زن شاغل باید تحمل کنه

زن شاغل به خاطر خستگی کار حوصله ای رو که مادر خانه دار برای حرف زدن و بازی کردن و تربیت کردن بچه میزاره رو نداره

زن شاغل به خاطر خستگی کار روزانه شب درسته که سعی میکنه وظایف زناشویی شو به نحو احسن انجام بده ولی ته دلش به خاطر خستگی دوست نداره و این به مرور اونو از این رابطه زده میکنه.

زن شاغل وابستگی که یه زن خانه دار به شوهرش داره رو نداره (چه مالی و چه عاطفی)و این خودش جرقه ای هست برای دوری و سردی زندگی.چون عموما مرد جماعت دوست داره زنش به اون متکی باشه و از اینکه تکیه گاه زن از همه لحاظ باشه لذت میبره و سعی میکنه تکیه گاه خوبی باشه تا زن احساس رضایت کنه.
کاملا مخالفم
یه مرد اگه مرد باشه همیشه موافق پیشرفت خانمش هست دوست داره زنش به روز باشه تو خونه موندن به روز بودن رو از زن میگیره
مرد و زن از لحاظ روحی چیزی کم ندارن
مساوی مساوین

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
تربیت به عده هر دو هستش ولی نقش زن بیشتره. شغلهای که مناسبه برای خانما چندان مشکلی نداره.ولی استقلال مالی دیگه به ظرفیت خانم بستگی داره .یعنی اگه درامد داشت حداقل خدارا بنده باشه نه اینکه.

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم مشاغلی مثل تدریس یا پزشکی که هم پاره وقت هستن و هم با روحیات خانوم ها سازگازترن بسیار مناسب باشند. شاید شغل های دیگه ای هم باشن ولی الان همین دوتا به ذهنم میرسه.

Mossit

عضو جدید
کاربر ممتاز

وقتی که تو مسائل مالی شریک می شن باید تو کار خونه هم شریک بشن.
البته قبول دارم خانوم ها توان آقایون رو ندارن برای همین تو پست قبل هم گفتم که کارشون باید به همون نسبت سبک تر باشه.

sweetest

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا بستگی به شخص داره.
ممکنه کسی خانه دار باشه و تربیت فرزندانش افتضاح و ممکنه کسی شاغل باشه و تبیت فرزندانش خوب باشه.
اما برعکسش هم میتونه اتفاق بیفته.
اما من از زبان دوستانی که مادرشان کارمند بوده شنیده ام که انها دوست داشتن مادرشون پیششون باشه و خودشون علاقهای به کار بیرون ندارند.

من مادرم کارمنده و خودمم دوس دارم شاغل باشم

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاملا مخالفم
مرد و زن از لحاظ روحی چیزی کم ندارن
مساوی مساوین

مرد از لحاظ روحی خیلی کم داره نسبت به زن.اینها هیچ وقت از نظر روحی شبیه هم نیستن.احساسات و عواطف و علایق این دو شبیه هم نیست.
احساسات و روحیات زن خیلی بالاتر از مرده.شما هم شدی مثل یکی از قدیمی های باشگاه که دیگه نیست و همه واقعیت ها رو انکار میکنی.
خوبه یه کتابی به نام مردان مریخی و زنان ونوسی هستا.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از دلایلی که ما به سرعت به سمت حوادث اخرالزمان میریم و به انحطاط اخلاقی اخرالزمان داریم دچار میشیم همین جاها هست.استانداردهای خانواده عوض میشه و جوری میشه که شاغل بودن زن میشه یه ارزش انکار ناپذیر و خانواده در مرتبه بعدی قرار میگیره.

اخلاق جامعه از خانواده نشات میگیره و وقتی ارزشهای واقعی خانواده و جایگاه واقعی زن و مرد به مرور عوض میشه اخلاق نیز عوض میشه و اخرش این میشه که امروزه در همه اجتماع ها میبینیم.

مهمترین نشونه اخرالزمان اینه: مردها دیگه مرد و زنها دیگه زن نیستن.

hale a.a

عضو جدید
کاربر ممتاز
زن اگه زن باشه!

آزادیشو خودش به خودش هدیه میده!
اي واي چه خشن!با خانوم خودتم انجوري برخورد ميكني؟!
راستي امير تو ميذاري خانومت بره سركار؟!
و واسه اينكه اسپم نشه:به نظر من يه خانوم بايد حتما بره سر كار پولش اصلا مهم نيست موقعيت اجتماعي و آپديت بودنش مهمه!از فرمايشات حضرت اسحق به حضرته فيروزه!!!

saye_shamisa

عضو جدید

به نظر من خانوم ها اولین وظیفه شون برقراری آرامش در محیط خانواده است واصولا اگه دقت کنید خداوند استعداد خاص این مهم رو در وجود خانوم ها قرار داده اما همونطور که میدونید انرژی از هیچ که بوجود نمیاد باید از سمت همسرش انرژی دریافت کنه باید از وجود خودش راضی باشه و در درون از زندگیش مایوس نشه حالا هر خانومی وابسته به شخصیتش با ایفای یه نقشی این احساس رضایت از زندگی رو خواهد داشت بعضی ها با خانه داری بعضی ها با مطالعه و تحقیق کردن و بعضی ها هم با شاغل بودن. هیچ یک هم به دیگری برتری نداره و فقط تفاوت شخصیتیه. بهتره اول از همه خانوم ها خودشون رو بشناسن و آقایان هم سعی کنن با روحیه خانومشون بیشتر آشنا بشن و همچنین خانوم ها فراموش نکنن که ستون خانواده هستن و با همکاری همسرشون بین اشتغال یا تحصیل و مسئولیت های زندگی مشترک تعادل ایجاد کنن.

arayeh

عضو جدید
کاربر ممتاز
من معتقدم زنی که توی جامعه فعالیت کنه معمولا (البته نه همیشه) بهتر بچه هاش رو تربیت میکنه چون دید بازتری داره، و همینطور هم اگر زن از خودش استقلال مالی داشته باشه، فکر راحتتری داره و با آرامش خاطر بیشتری میتونه به کارای منزلش فکر کنه. از نظر جسمی هم خب اگر همسرش کار خونه رو وظیفه زن ندونه و هم پای زن توی کارهای خونه مشارکت کنه خب مطمئنا هم رابطه عاطفی بهتری با هم برقرار میکنن و محبت بیشتری ایجاد میشه و هم به خانم خونه فشار نمیاد.

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
از نظر من نقش زن در خانه خیلی مهمتر از کار بیرونه
نه به اون معنا که کار بیرون بد باشه نه
اما اولویت با نقش زن در خانواده است که البته فکر میکنم یکی از سخت ترین کارهای دنیاست وارزشمند تر از هر کاری
چرا؟
چون همیشه با خودم فکر میکنم که یه مرد مثلا اگه مدیر شرکت بزرگی هم باشه 700-800 کارگر زیر دستش 7-8 ساعت در روز کار میکنند واین یعنی اداره یک قسمت خیلی کوچیک از دنیا
اما
اگه یک خانواده 4 نفری در نظر بگیریم مادر این خانواده مدیریت و به نتیجه رسوندن سه تا دنیای متفاوت وخیلی بزرگتر از این دنیا به عهده داره
(چون من حقیقتا به این موضوع عقیده دارم که انسانها دنیایی بسیار بزرگتر از دنیای بیرون هستند)

پس قطعا وظیفه داخل خانواده خیلی خیلی سخت تر از ار بیرونه وانرژی که......

• Like
واکنش ها: Sarp

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
اي واي چه خشن!با خانوم خودتم انجوري برخورد ميكني؟!
راستي امير تو ميذاري خانومت بره سركار؟!
و واسه اينكه اسپم نشه:به نظر من يه خانوم بايد حتما بره سر كار پولش اصلا مهم نيست موقعيت اجتماعي و آپديت بودنش مهمه!از فرمايشات حضرت اسحق به حضرته فيروزه!!!
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب این سوال نظر شخصی هر فرد و به شخص برمیگرده، زیاد فکر نکنم که بشه تصمیم گرفت، ولی نظر من اینه که اگه یک خانم سرکار نره بهتره، دیگه مردا کار می کنند بس نیست؟ حالا اگه کسی خواست بره هم جی میشه مگه؟ دو نفری قبض گاز رو پرداخت می کنن؟

M.Ghane

متخصص شطرنج باشگاه ورزشی
کاربر ممتاز
به نظر من بستگی به انتخاب خود زن داره اگه یه زن نحوه درست در اجتماع بودنو بدونه و خودشم دوست شاغل بودنو داشته باشه شاغل بودنش چرا باید مشکلی داشته باشه

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
زن قبل از زن بودنش یک انسانه و مثل مرد حق داره کار کنه و استقلال مالی داشته باشه......مادر من شاغل بود و هست و من هیچوقت خلاشو حس نکردم..همه مادرهایی هم که دور و برم شاغلن کارشون و تربیت فرزندان رو به نحو احسنت انجام دادن....من بعنوان یک زن تمام تلاشم رو میکنم استقلال مالی داشته باشم...
این به شخصیت ادمها برمیگرده....خیلی از زنهای خونه دار هم دیدن که از پس تربیت فرزندشون برنیومدن...شاغل بودن زن مشکلی برای تربیت و گرم نگه داشتن محیط خونه نداره

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مادر خودم شاغل یعنی مدیر یه موسسه س
هیچ وقت هم کمبودی نداشتیم
چرا که واقعا فرد پر تلاشیه
اما این فهمیدم
که زنی که شاغل باشه واقعا سختی هاش دو سه برابر میشه
اگه بخواد وظیفه اش کامل انجام بده
و متاسفانه خیلی هایی که من تو جامعه میبینم یکی باید خودشون جمع و جور کنه چه رسه به.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مادر خودم شاغل یعنی مدیر یه موسسه س
هیچ وقت هم کمبودی نداشتیم
چرا که واقعا فرد پر تلاشیه
اما این فهمیدم
که زنی که شاغل باشه واقعا سختی هاش دو سه برابر میشه
اگه بخواد وظیفه اش کامل انجام بده
و متاسفانه خیلی هایی که من تو جامعه میبینم یکی باید خودشون جمع و جور کنه چه رسه به.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دقیقا منم همین حس رو در مورد پسرها و مردهایی که تو جامعه میبینم دارم

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس کلا دنیای باحالی داره میشه
اخر زمان دورانی است که مردان شبیه زنان و زنان شبیه مردان میشوند

جوجه سرامیکی

عضو جدید
من مادرم و پدرم هردو شاغل بودند.من از وقتی که تو شکم مادرم بودم مدرسه بودم.حتی 3-4 سالم هم بود تو مدرسه بودم پیش مامانم و مدیران و .....
زگهرواره تا گور دانش بجوی بودم.اما اگر زن مدیریت خوبی داشته باشه به همه کارهاش میرسه.البته باید شوهر هم در کنارش کمکش کنه.

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
فقط اصل قضیه اینجاست که وقتی خانومی شاغله مشکلات و مسائل خونه داری باید بین اون و شوهرش تقسیم شه نه اینکه زحمت مضاعفی براش ایجاد بشه
من حس استقلال و اتکا به نفسی که اشتغال به آدم می ده رو دوست دارم...
و با عرض معذرت اصلا هم مهم نیست که کسی دوست داره من بهش تکیه کنم... طفیلی بودن بدترین بلاییه که می تونه سر یه آدم بیاد

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
زن قبل از زن بودنش یک انسانه و مثل مرد حق داره کار کنه و استقلال مالی داشته باشه......مادر من شاغل بود و هست و من هیچوقت خلاشو حس نکردم..همه مادرهایی هم که دور و برم شاغلن کارشون و تربیت فرزندان رو به نحو احسنت انجام دادن....من بعنوان یک زن تمام تلاشم رو میکنم استقلال مالی داشته باشم...
این به شخصیت ادمها برمیگرده....خیلی از زنهای خونه دار هم دیدن که از پس تربیت فرزندشون برنیومدن...شاغل بودن زن مشکلی برای تربیت و گرم نگه داشتن محیط خونه نداره
تایید میشود