R P A

milad82

عضو جدید
یه سوال

یه سوال

سلام
اول ممنون از موضوع و بحث جالبتون
یه سوالی که برام پیش اومد تو بخش رضایت مشتری تو فرم امتیازدهی هستش.اونم اینه که عواملی مثل استقبال و برخورد پرسنل از شمابعنوان بازدیدکننده،، اطلاع اپراتور هر ایستگاه ازفرآیند بعدی و ... که اومده چه ارتباط مستقیمی با رضایت مشتری دارن.اگر چه همه فعالیتهای سازمان به نوعی با رضایت مشتری در ارتباط هستن اما آیا مثلا عاملی مثل اطلاع اپراتور هر ایستگاه ازفرآیند بعدی اونقدر تو بحث رضایت مشتری مهم است که ما بخوایم بررسی کنیم.اونم وقتی که موضوع ارزیابی سریع کارخونه مطرحه.
خلاصه کلام اینکه آیا عوامل مهمتر و ملموس تری تو بحث رضایت مشتری نیست(یکیش مثلا وجود گواهینامه های کیفیت که باهاش موافقم).

bardinova

مدیر بازنشسته
یه نکته رو فراموش نکنین : تعریف مشتری ! . اگه قرار باشه شما یه محصولی رو بخرین ، مثلا یه ماشین ، یه ماشین لباسشویی ، یه اتو ، یه بسته چیپس یا آدامس ! ، این مشتری در تعاریف ما نمی گنجه ! . منظور از مشتری دراین جا فردی هست که بمنظور رسیدن به کالای مورد نیاز خودش طی بستن یک قرارداد با شما همکاری رو آغاز میکنه . مثل کارخانجات در هنگام بستن قرار داد با ایران خودرو یا سایپا ، مثل تامین قطعات مورد نیاز ، مثل Outsourcing . اونجاست که چیزی مثل برخورد کارکنان با مشتری به شما می فهمونه که در آینده و بعد از بستن قرار داد با چه مشکلاتی میتونین رو به رو نشین !!!! . میدونین که ، این روش سریع هست . قرار نیست دقت بالا رو به شما بده . فقط به شما این رو میفهمونه که کسی که بهتون به اندازه کافی احترام بذاره و طوری برخورد کنه که شما متوجه بشین برای همکاری با شما ارزش قائل هست ، پس فردا که قرار داد بسته شد بر نمیگرده به شما بگه (( همینه که هست !! )) ... تونستم منظورم رو برسونم ؟

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشتری

مشتری

باسلام
می دونید حالا دوستمون راجع به مشتری از دید حقوقی نوشت ولی مشتری از دید حقیقی ، هم تحت تاثیر اهمیت قرار می گیرد.
ولی کلا موضوع مشتری موضوع بسیار پیچیده ای شما همه چیزه یه کارخونه ات به مشتری بستگی داره ، من یکی از مثالات رو تحلیل می کنم ، اگه کارگر از فرایند بعدی خبر داشته باشه دیده کارش تغییر می کنه کارش رو جوری انجام میده که فرآیند بعدی مختل نشه و بهتر هم انجام بشه ، همین بهتر حرکت کردن فرآیندها باعث کاهش هزینه ، کاهش قیمت تمام شده و نهایتا رضایت مشتری میشه.
با احترام

bardinova

مدیر بازنشسته
حرفت رو تائید میکنم با اضافه کردن این جمله که در این مقوله به فراید بعدی هم مشتری گفته میشه . البته مشتری داخلی .

milad82

عضو جدید
مجدد سلام

مجدد سلام

آقا یه سوال دیگه که پیش اومد و شایدم تا حدی هم با سوال آقا مهدی مشترک باشه اینه که تو خیلی از بخشهای فرم امتیازدهی و پرسشنامه راهکار عملی برای بدست آوردن اطلاعات و رسیدن به جواب چیه؟مثلا تو قسمت سیستم برنامه ریزی اینکه برنامه تحویل محصول به مشتری سر وقت انجام میشه یا نه یا تو قسمت کار تیمی و سیستم انگیزش اینکه مشکلات بصورت تیمی حل میشه یا نه رو تو اون زمان کم از کجا بفهمیم.
به عبارت دیگه منابع اطلاعاتیمون چیه؟مثلا با کارگرا و سرپرستا صحبت کنیم(که خیلی نمیشه رو صحت و سقمش حساب کرد) یا از مستندات کارخونه استفاده کنیم(که یا همه مستندات رو بنا به دلایلی در اختیار نذارن اگر هم اینکار رو بکنن بررسی مستندات وقت گیره و دیگه اسمش ارزیابی سریع نمیشه)
شرمنده اگه سوالم یه جورایی تکراری بود.
اگه با چند تا مثال توضیح بدین ممنون میشم.
ببخشید سوالم طولانی شد!!!:redface:

just in time

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشتری

مشتری

حرفت رو تائید میکنم با اضافه کردن این جمله که در این مقوله به فراید بعدی هم مشتری گفته میشه . البته مشتری داخلی .
با سلام
قبول دارم البته به نظرم اومد راجع به ما که می خوایم جنس بخریم حرف می زنیم.
با احترام

bardinova

مدیر بازنشسته
این مستنداتی که اسم بردین به هیچ وجه جزو مسائل محرمانه یک کارخونه به حساب نمیاد . حداقل اینکه شما بعنوان تیمی که برای بازدید (البته بمنظور بستن قرار داد) وارد کارخونه میشین ، این اطلاعات حداقل چیزهایی هست که طرف باید در اختیارتون بذاره . سئوال از کارگرها رو فراموش کنین و تنها به پرسش از مسئولیت اکتفا کنین . در کنار دریافت سئوالهاتون به ورق زدن مستندات و مدارک بپردازین و سعی کنین تفکر و خط ذهنی شما در چهره تون نمایان نشه !! . اینها چیزی نیست که شما انتظار داشته باشین در همون اولین بار بتونین یک نتیجه گیری خوب و قابل قبول داشته باشین . R P A نیاز به تجربه داره و بیشتر از هرچیز تکرار در اون میتونه شما رو به نتیجه واقعی برسونه .
دو مورد رو مثال زدین . در مورد اینکه آیا سر وقت تحویل به مشتری انجام شده یا نه : دو مورد رو شما حتما و حتما باید جویا بشین : 1) قراردادهای گذشته 2) قراردادهای فعلی . بر اساس اطلاعات درج شده شما متوجه میشین که تاریخ تحویل با تاریح نهایی قرارداد چقدر اختلاف داره . این جزو اطلاعاتی هست که باید در اختیارتون گذاشته بشه . در مورد دومی : اینکه کارهای تیمی انجام میشه یا نه ، نگاه اجمالی به روشهای اجرایی ، رویه ها و دستور العملها و حتی خط مشی شرکت ، صد در صد لازم و ضروری هست . فراموش نکنین : شما قرار نیست با چشم بسته چیزی بخرین یا قراردادی ببندین.

bardinova

مدیر بازنشسته
جناب ولایتی ، بله حق با شماست . در Rpa منظور از مشتری ، مشتری خارجی هست . من در مورد مثال شما گفتم که مشتری داخلی هم مصداق داره .

سلام جناب Bardinova .بنده حسین یاوریان هستم دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع مدیریت سیستم وبهره وری قصد دارم پایان نامه خودرا درحوزه انتخاب شریک استراتژیک سازمان با استفاده از تکنیک Rpa تهیه کنم . متوجه شدم که شما قصد دارید تا از این تکنیک درشرکت خودتان استفاده کنید می شه اطلاعات بیشتری دراختیار من قرار بدهید ؟ مانند شماره تلفن آدرس و... البته اگر امکانش باشه لطفا ای میل بزنید : hosseinyavarian@yahoo.com

tamizi

عضو جدید
یه نکته رو فراموش نکنین : تعریف مشتری ! . اگه قرار باشه شما یه محصولی رو بخرین ، مثلا یه ماشین ، یه ماشین لباسشویی ، یه اتو ، یه بسته چیپس یا آدامس ! ، این مشتری در تعاریف ما نمی گنجه ! . منظور از مشتری دراین جا فردی هست که بمنظور رسیدن به کالای مورد نیاز خودش طی بستن یک قرارداد با شما همکاری رو آغاز میکنه . مثل کارخانجات در هنگام بستن قرار داد با ایران خودرو یا سایپا ، مثل تامین قطعات مورد نیاز ، مثل Outsourcing . اونجاست که چیزی مثل برخورد کارکنان با مشتری به شما می فهمونه که در آینده و بعد از بستن قرار داد با چه مشکلاتی میتونین رو به رو نشین !!!! . میدونین که ، این روش سریع هست . قرار نیست دقت بالا رو به شما بده . فقط به شما این رو میفهمونه که کسی که بهتون به اندازه کافی احترام بذاره و طوری برخورد کنه که شما متوجه بشین برای همکاری با شما ارزش قائل هست ، پس فردا که قرار داد بسته شد بر نمیگرده به شما بگه (( همینه که هست !! )) ... تونستم منظورم رو برسونم ؟

با سلام وتشکر
فکر کنم این قسمت رو اشتباه نوشتید اخه مهندسا اونم از نوع صنایعیش همه تلاششون رو میکنن تا بازده رو بالا ببرن حالا اگر روشی پیدا بشه که سرعتش خیلی بالا باشه ولی دقتش بیاد پایین در جواب آخر یا نتیجه ی آخر اشکال بوجود میاد و باعث مشکلات بزرگی میشود

با تشکر
یا علی

bardinova

مدیر بازنشسته
با سلام وتشکر
فکر کنم این قسمت رو اشتباه نوشتید اخه مهندسا اونم از نوع صنایعیش همه تلاششون رو میکنن تا بازده رو بالا ببرن حالا اگر روشی پیدا بشه که سرعتش خیلی بالا باشه ولی دقتش بیاد پایین در جواب آخر یا نتیجه ی آخر اشکال بوجود میاد و باعث مشکلات بزرگی میشود

با تشکر
یا علی

سلام ... ببخشید که مطلبتون رو خوندم و دیر جواب میدم . خیر ! کاملا درست نوشتم . احتمالا شما از ابتدا بحث رو دنبال نکردین . روش RPA روشی هست که شما بطور مخفیانه و بدون اطلاع طرف مقابل فقط در اولین ملاقات از کارخونه در زمان کمتر از یک ساعت میتونین یک ارزیابی سریع داشته باشین . این روش دارای دقت بالایی نیست ، فقط یک روش سریع هست . مفهوم سرعت و دقت در اینجا با اون چیزی که شما گفتین متفاوت هست . درضمن ... مهندس صنایع در هیچ قالب و چهارچوبی نمیگنجه !!! و نمیشه فرمول داد که مهندس صنایع باید چیکار بکنه !ا

Iman Gom

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
تاپیک جالبیه.آپ (جهت مطالعه ،بررسی و تبادل نظر دوستان...)

تاپیک بسیاری خوبی هست . من از اول خوندم اما نه زیاد دقیق و یه بار سر فرصت باید با دقت بخونمش . جمع کردن یه گزارش سریع تو مواقع ضروری چیزی هست که محبوب هر مدیریه . قطعا RPA یکی از چیزایی که بعدا بدردمون می خوره .

و ممنون از شما به خاطر آپ کردن تاپیک .

haniyeh-engineer

عضو جدید
من از اين روش اطلاعي نداشتم.. اين سوال تو ذهنم بود كه اگه يه كارخونه‌اي ، واحد توليدي و... جايي رفتم،(حالا تو همين دوره‌ي دانشجويي) به چه چيزايي بيشتر بايد دقت كنم، كه در آخر يه جمع بندي كلي بتونم داشته باشم..و از زمان بهترين استفاده رو داشته باشم
روش مفيديه كه درسته در سطح بازديد براي قرارداد و همكاري و ... هست اما به نظرم ميشه در مقياس كوچكتر هم ازش استفاده كرد ... ارزيابي مهمترين نكات در كمترين زمان!
جدا مطلب مفيد و جالبي بود
ممنون استارتر
و لينكتاز
:gol:

1716

عضو جدید
بنظرم بچه هایی که می خواهند سریع پست های این 5 صفحه رو بخونن و وارد بحث بشن می تونن
پست 1و4 و پست های 13 تا17 و 27-28-29 را یه نگاه بندازن

تابحال کسی از این روش استفاده کرده یا شنیده بود؟
کتابی در این زمینه موحوده؟
من که بار اوله که این موضوع رو خوندم و بنظرم جالبه اما در اینجا نمیدونم کاربرد داره یا نه

1716

عضو جدید
بنظرتون اگر بخواهیم تالار صنایع رو ارزیابی کنیم و از چک لیستایی که گفته شده استفاده کنیم باید چه تغییراتی در سوالات او لیست ایجاد کنیم؟
یا اصلا سوالات این چک لیست برای همه جا کاربرد داره یا نه

بالا