گفتمان معماری ...

♫ ♫ (。◕‿◕。) ♫ ♫

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به شما دوست عزیز
ببین اقا بابک به نظرم اگه صرفاً میخوای بری دنبال علایقت میتونی کارشناسی رو معماری بخونی چون ارشد معماری بیشتر جنبه تحقیقی و .... داره! ولی کارشناسی "معماری" حرف بیشتری برای گفتن داره!
اما اگه بخوای جنبه شغلی رو در نظر بگیری و رو حساب و کتاب کار کنی همین کارشناسی"عمران" رو ادامه بده و بعد دوباره علاقه داشتی برو معماری

درکل برو دنبال علاقت! اگه به معماری به جنبه ی هنریش فک می کنی برو دنبالش!
چون معماری قبل از اینکه 1 رشته تحصیلی باشه 1هنره! چون موسیقی کار می کنی در معماری هم میتونی موفق باشی.
................................
اها و 1 چیز دیگه چون تصمیم دارین در خارج از کشور ادامه بدین معماری بهتره! حرف واسه گفتن بیشتر داره...(لبته من چون خودم معماری میخونم اینو میگم...عمران هم به نوبه خودش عالیه)
بازم بستگی به خودتون داره.

علاوه بر این رشته های دیگه ای هم هست که نزدیک به معماری هست (معماری منظر و ....) و میتونی اون هارو هم بخونی.

babak sa-E

عضو جدید
عاشق ابدا کردن و کار جدید کردنم . اصلا جنبه مالیش مد نظرم نیست ... اما احساس میکنم عمران یک جور استفاده کردن از الگوهاست و هیچ نو اوری توش نیست ... اما معماری درکی و حسی هستش .
پس میگید دوباره کارشناسی نخونم ؟

jAVAD_10

عضو جدید
مشکل اینه که اونی هم که میخواد تلاش گنه برا هنر و کارش وقتی بازار دلالی و کپی کردن رو میبینه دلسرد میشه من الان از ترم 2 کاردانی تا الان که ترم 3 کارشناسی ام این مشکل رو دارم و کاملاً بی انگیزه و هدف شدم

بهار63

عضو جدید
مهندسی معماری+مهندسی عمران= اجرای یک طرح بی نظیرو خلاقانه یا دعوا و درگیری؟؟؟؟؟؟؟

مهندسی معماری+مهندسی عمران= اجرای یک طرح بی نظیرو خلاقانه یا دعوا و درگیری؟؟؟؟؟؟؟

کاش میشد ما هم مثل تمام دانشگاههای دنیا علاوه بر مهندسی معماری که در کشورمون فقط به ایجاد یک طرح خلاقانه ختم میشه و وقتی زمینه اجرای اون فراهم میشه وبه دست مهندسین عمران میرسه به یک طرح فوق معمولی و خنده دار تبدیل میشه، میشد بهمون یه ذره در مورد طراحی سازه هایی که خودمون طرحشو ریختیم آموزش می دادن!!!!
از نظر عمرانیها طرحهای معماری خنده داره چون اونها توان اجرای اونو ندارن ،ولی....
.
.
.
:confused:کاش میشد به جای اینکه بگن اینجا که خارج نیست و تو هم زاها حدید نیستی ،می گفتن اینجا ایرانه همون طور که با دستای خالی بدون هیچ امکانات و کتابهای درست و درمون این طرحو زدی همون طورهم حتما یه راهی پیدا می کنیم تا کارت اجرایی بشه!؟پس معمارانی مثل زاها حدید چه جوری طرحاشون اجرایی می کنن....
.
.
.
:eek:پس اگه ما توان ساختن طرحامونو نداریم پس چرا تو دانشگاه وقتی یه طرح ساده به استادامون نشون میدیم اخماشون تو هم میره. اونقدر طرحمونو می پیچونن که حتی خودشونم نمی تونن دستی پلانش در بیارن!؟
.
.
.
نظر شما چیه؟

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
کاش میشد ما هم مثل تمام دانشگاههای دنیا علاوه بر مهندسی معماری که در کشورمون فقط به ایجاد یک طرح خلاقانه ختم میشه و وقتی زمینه اجرای اون فراهم میشه وبه دست مهندسین عمران میرسه به یک طرح فوق معمولی و خنده دار تبدیل میشه، میشد بهمون یه ذره در مورد طراحی سازه هایی که خودمون طرحشو ریختیم آموزش می دادن!!!!

از نظر عمرانیها طرحهای معماری خنده داره چون اونها توان اجرای اونو ندارن ،ولی....
.
.
.

:confused:کاش میشد به جای اینکه بگن اینجا که خارج نیست و تو هم زاها حدید نیستی ،می گفتن اینجا ایرانه همون طور که با دستای خالی بدون هیچ امکانات و کتابهای درست و درمون این طرحو زدی همون طورهم حتما یه راهی پیدا می کنیم تا کارت اجرایی بشه!؟پس معمارانی مثل زاها حدید چه جوری طرحاشون اجرایی می کنن....

.
.
.
:eek:پس اگه ما توان ساختن طرحامونو نداریم پس چرا تو دانشگاه وقتی یه طرح ساده به استادامون نشون میدیم اخماشون تو هم میره. اونقدر طرحمونو می پیچونن که حتی خودشونم نمی تونن دستی پلانش در بیارن!؟
.
.
.
نظر شما چیه؟

دوست عزيز سئوال خوبي پرسيدي شما ...

اينكه چرا نميتونيم طرح هايي مثل زاها حديد در ايران اجرا كنيم به نظر من يكي از مهم ترين دليل هاش اينه كه كشوري از همه طرف تحريم هست و با هيچ كشور پيشرفته اي تبادل علم و تجارت نداره مسلما دروازه هاي علم نوين بر روش بسته ميشه . اين همون اتفاقيه كه توي ايران افتاده . ما از علم روز عقبيم . ما از اجراي روز عقبيم ما از تكنولوژي روز عقبيم . اينها ربطي به سواد مهندس عمران نداره ... ما تكنولوژي ساختشو نداريم مثل ساير بخش هامون كه همه از علم روز ساليان سال عقب افتاده . اما حالا برسيم به بخش دانشگاهي قضيه ... متاسفانه از نظر اجرايي يك مهندسي كه در دانشگاه رشته عمران رو تحصيل ميكنه از كمترين امكانات آزمايشگاهي و عملي برخوردار هست . به دروس اجرايي و عملي ارزش زيادي نميدن .

پس اينكه شما چون اينجور ساختمانهايي در داخل كشور نميبيني دليل بر اون قرار بدي كه عمرانيها از انجامش عاجزن قضاوت درستي نيست . بايد به موضوع با عمق ژگرف نگاه بشه و ببيني كه مشكلات اصلي از جاي ديگه آب ميخوره .

اما حالا يك موضوع ديگه رو مطرح ميكنم ...

چرا ما مهندساي عمران با ايجاد شكستگي ها و منحني هايي كه شما معماران رد پروژه هاتون قرار ميديد مخالفت ميكنيم و يكي از دلايل ايجاد اختلاف بين اين 2 قشر محسوب ميشه ؟

از نظر علم عمران هر چقدر سازه ساده تر و داراي پلان متقارن تر باشه و همچنين توزيع جرم يكنواخت تر باشه سازه مورد نظر پايداري بيشتري در مقابل زلزله داره . وقتي شما عزيزان به دلايلي چون زيبايي در طرح ايجاد شكستگي هاي مختلف مي كنيد سازه ميتونه از حالت متقارن خارج بشه و در اون صورت بايد تحليل هاي خاص نظير تحليل ديناميكي و تحليل غير خطي روي سازه انجام داد . البته تحليل ديناميكي تا حد زيادي در محاسبات سازه هاي نا منظم استفاده ميشه
ولي براي سازه هاي خاص مثل همون طرح هاي كه شما اشاره كردي يا ساختمانهاي عجيب كه در دوبي ساخته ميشه از تحليل غير خطي استفاده ميشه . تحليلي كه شايد بخش عمده اي از مهندسان عمران توان انجام دادنش رو ندارن ...
خب حالا اين سئوال پيش مياد چرا نبايد در سيلاب دروس رشته عمران آموزش تحليل غير خطي رو به عنوان يكي از دروس اصلي و اجباري رشته عمران قرار بدن .. چطور دروس بي ربطي چون تاريخ اسلام و اخلاق و ... بايد باشه ولي درس مهمي چون مورد گفته شده نباشه ؟

پس كلا علممون آيين نامه هامون سيلاب درسيمون آموزش هامون هيچ كدوم به روز نيستن ... اين آموزش ها شايد براي 20 سال پيش به كار ميومدن نه الان ... پس همه چي رو از چشم مهندساي عمران نبينيد ... بايد واقع بينانه با قضايا برخورد كرد نه از روي احساسات .

بهار63

عضو جدید
دوست عزيز سئوال خوبي پرسيدي شما ...

اينكه چرا نميتونيم طرح هايي مثل زاها حديد در ايران اجرا كنيم به نظر من يكي از مهم ترين دليل هاش اينه كه كشوري از همه طرف تحريم هست و با هيچ كشور پيشرفته اي تبادل علم و تجارت نداره مسلما دروازه هاي علم نوين بر روش بسته ميشه . اين همون اتفاقيه كه توي ايران افتاده . ما از علم روز عقبيم . ما از اجراي روز عقبيم ما از تكنولوژي روز عقبيم . اينها ربطي به سواد مهندس عمران نداره ... ما تكنولوژي ساختشو نداريم مثل ساير بخش هامون كه همه از علم روز ساليان سال عقب افتاده . اما حالا برسيم به بخش دانشگاهي قضيه ... متاسفانه از نظر اجرايي يك مهندسي كه در دانشگاه رشته عمران رو تحصيل ميكنه از كمترين امكانات آزمايشگاهي و عملي برخوردار هست . به دروس اجرايي و عملي ارزش زيادي نميدن .

پس اينكه شما چون اينجور ساختمانهايي در داخل كشور نميبيني دليل بر اون قرار بدي كه عمرانيها از انجامش عاجزن قضاوت درستي نيست . بايد به موضوع با عمق ژگرف نگاه بشه و ببيني كه مشكلات اصلي از جاي ديگه آب ميخوره .

اما حالا يك موضوع ديگه رو مطرح ميكنم ...

چرا ما مهندساي عمران با ايجاد شكستگي ها و منحني هايي كه شما معماران رد پروژه هاتون قرار ميديد مخالفت ميكنيم و يكي از دلايل ايجاد اختلاف بين اين 2 قشر محسوب ميشه ؟

از نظر علم عمران هر چقدر سازه ساده تر و داراي پلان متقارن تر باشه و همچنين توزيع جرم يكنواخت تر باشه سازه مورد نظر پايداري بيشتري در مقابل زلزله داره . وقتي شما عزيزان به دلايلي چون زيبايي در طرح ايجاد شكستگي هاي مختلف مي كنيد سازه ميتونه از حالت متقارن خارج بشه و در اون صورت بايد تحليل هاي خاص نظير تحليل ديناميكي و تحليل غير خطي روي سازه انجام داد . البته تحليل ديناميكي تا حد زيادي در محاسبات سازه هاي نا منظم استفاده ميشه
ولي براي سازه هاي خاص مثل همون طرح هاي كه شما اشاره كردي يا ساختمانهاي عجيب كه در دوبي ساخته ميشه از تحليل غير خطي استفاده ميشه . تحليلي كه شايد بخش عمده اي از مهندسان عمران توان انجام دادنش رو ندارن ...
خب حالا اين سئوال پيش مياد چرا نبايد در سيلاب دروس رشته عمران آموزش تحليل غير خطي رو به عنوان يكي از دروس اصلي و اجباري رشته عمران قرار بدن .. چطور دروس بي ربطي چون تاريخ اسلام و اخلاق و ... بايد باشه ولي درس مهمي چون مورد گفته شده نباشه ؟

پس كلا علممون آيين نامه هامون سيلاب درسيمون آموزش هامون هيچ كدوم به روز نيستن ... اين آموزش ها شايد براي 20 سال پيش به كار ميومدن نه الان ... پس همه چي رو از چشم مهندساي عمران نبينيد ... بايد واقع بينانه با قضايا برخورد كرد نه از روي احساسات .

سلام
تا حدودی حرفتون منطقی و صحیحه ! منم قبول دارم که از لحاظ علم ساختمان سازی عقب هستیم و مصالح مورد نیازمونم برای درست کردن یه ساختمان مناسب نداریم ولی دوست عزیزم، آیا باید دست رو دست بگذاریم و منتظر بشیم در آینده از آسمون برامون علم بیاد یا فکر می کنید آمریکاییها و اروپاییها دست از سرمون بر می دارنو تحریمها رو کنار میگذارن !؟یا از آسمون یه فرشته علم میادو میگه سلام من اومدم نظام آموزشی دانشگاههای فنی و مهندسی شما رو به روز کنم؟اومدم نظام آموزشی مهندسین عمران و معماری رو ارتقا بدم؟
شما که انقدر خوب و منطقی جواب میدید می تونید بهم بگید ما باید چند سال دیگه منتظر یاد گیری این علوم باشیم؟؟؟؟؟؟؟
مگه شیخ بهایی منتظر بود نظام دانشگاهی برقرار بشه بعدان طراحی کنه و ساختمان هاشو بسازه ؟؟؟یا برای ساختن اون مسجد جامع و حمام معروفش که از گاز فاضلاب مسجد گرم می شد از خارجیها چیزی یاد گرفته بود !!!!بیجاره همون موقع بخاطر افکار جاهلانه مردم ایران که فکر می کردن اگه آب حمام از فاضلاب مسجد گرم بشه نجس میشه و بقول خودشون کراهت داره از یه شمع استفاده کرد !!!!!
آیا شما فکر می کنید که علوم هندسه و ریاضیات مال خارجی هاست ؟؟؟؟؟؟؟؟
به نظر شما پدر علم هندسه و ریاضیات کیه؟؟؟؟؟؟؟آیا لباس فارق التحصیلان دانشگاه آکسفرد یا دانشگاههای دیگه از لباس چه کسی الهام گرفته شده؟؟؟؟؟
.
.
.
اگه واقعا نظر شما که تحصیل کرده ایرانی هستید اینه واقعا برای کشورم متاسفم ...............
موقعی که امریکاییها تو کشورشون مثل وحشیها زندگی می کردن و آدم می خوردن ما ایرانیها در حال کسب علم بودیم!؟
آیا شما می دونید در حفاریهای شهر سیستان اجسادی کشف شدن که جراحی مغز شده بودن؟ آیا شما می دونید در این حفاری ،جنازه زنی پیدا شد که چشم مصنوعی داشت با بافتی شبیه به چشم واقعی؟آیا شما می دونید قبل از اینکه برق اختراع بشه ، ما ایرانیها باتری را اختراع کرده بودیم و نمونه پیدا شده در موزه فرار داره؟وخیلی چیزهای دیگه.............
وقتی شما عمرانیها منتظرید از آسمون براتون علم بیاد هیچ وقت موفقیتی کسب نمی شه

reza2011

عضو جدید
سلام
تا حدودی حرفتون منطقی و صحیحه ! منم قبول دارم که از لحاظ علم ساختمان سازی عقب هستیم و مصالح مورد نیازمونم برای درست کردن یه ساختمان مناسب نداریم ولی دوست عزیزم، آیا باید دست رو دست بگذاریم و منتظر بشیم در آینده از آسمون برامون علم بیاد یا فکر می کنید آمریکاییها و اروپاییها دست از سرمون بر می دارنو تحریمها رو کنار میگذارن !؟یا از آسمون یه فرشته علم میادو میگه سلام من اومدم نظام آموزشی دانشگاههای فنی و مهندسی شما رو به روز کنم؟اومدم نظام آموزشی مهندسین عمران و معماری رو ارتقا بدم؟
شما که انقدر خوب و منطقی جواب میدید می تونید بهم بگید ما باید چند سال دیگه منتظر یاد گیری این علوم باشیم؟؟؟؟؟؟؟
مگه شیخ بهایی منتظر بود نظام دانشگاهی برقرار بشه بعدان طراحی کنه و ساختمان هاشو بسازه ؟؟؟یا برای ساختن اون مسجد جامع و حمام معروفش که از گاز فاضلاب مسجد گرم می شد از خارجیها چیزی یاد گرفته بود !!!!بیجاره همون موقع بخاطر افکار جاهلانه مردم ایران که فکر می کردن اگه آب حمام از فاضلاب مسجد گرم بشه نجس میشه و بقول خودشون کراهت داره از یه شمع استفاده کرد !!!!!
آیا شما فکر می کنید که علوم هندسه و ریاضیات مال خارجی هاست ؟؟؟؟؟؟؟؟
به نظر شما پدر علم هندسه و ریاضیات کیه؟؟؟؟؟؟؟آیا لباس فارق التحصیلان دانشگاه آکسفرد یا دانشگاههای دیگه از لباس چه کسی الهام گرفته شده؟؟؟؟؟
.
.
.
اگه واقعا نظر شما که تحصیل کرده ایرانی هستید اینه واقعا برای کشورم متاسفم ...............
موقعی که امریکاییها تو کشورشون مثل وحشیها زندگی می کردن و آدم می خوردن ما ایرانیها در حال کسب علم بودیم!؟
آیا شما می دونید در حفاریهای شهر سیستان اجسادی کشف شدن که جراحی مغز شده بودن؟ آیا شما می دونید در این حفاری ،جنازه زنی پیدا شد که چشم مصنوعی داشت با بافتی شبیه به چشم واقعی؟آیا شما می دونید قبل از اینکه برق اختراع بشه ، ما ایرانیها باتری را اختراع کرده بودیم و نمونه پیدا شده در موزه فرار داره؟وخیلی چیزهای دیگه.............
وقتی شما عمرانیها منتظرید از آسمون براتون علم بیاد هیچ وقت موفقیتی کسب نمی شه

شما بار ديگه خيلي سطحي به قضايا نگاه كردي ... علم يك موضوع جهاني هست ... شما نميتوين پيشرفت هاي ساير كشورها رو بيخيال بشي و همش منم منم كني و بگي من خودم علامه دهرم ... اگر اين نظر شماست بهتره ديگه بحث نكنيم . الان در قرن 21 هستيم . هر كشوري به كشورهاي ديگه نياز داره . استقلال معنيش اين نيست كه با همه دنيا قطع رابطه كني . من و تو و ما چيزي رو نميتونيم عوض كنيم چون كار از بيخ و بن مشكل داره و ما تصميم گيرنده نيستيم و ما اختياري نداريم كه بخوايم چيزي رو عوض كنيم .

شما اگه ميتوني عوض كني من منتظر تغييرات هستم . ميخوام ببينم شخص شما چقدر ميتونه تاثير بزاره ... شما از خودت شروع كن نسخه نپيچ براي ديگران . شما از اون دسته افرادي هستي كه فقط به اين و اون امر و نهي ميكني ولي خودت كنار گود نشستي . شما بيا يك طرحي مثل زاها حديد بزن .. منتظر نباش كسي بياد اجراش كنه .. شما توي حيطه خودت اين كارو بكن . همين الان دست به كار شو ... يك طرح عجيب غريب بزن و پلانهاشو اينجا بزار ما هم بيشتر به وجود شما افتخار كنيم .

اينم خدمت شما عرض كنم 50-60 سال قبل از اينكه اصلا ما بتونيم ساختمون بلند مرتبه بسازيم , در آمريكا سازه با پيچ و مهره , و برج هاي بلند مرتبه ميساختن ... پس همش يك طرفه قاضي نريد . پيشرفت محيط مستعد نياز داره آزادي نياز داره ارتباط با كشورهاي پيشرفته نياز داره . نه اينكه همش به زبون بگيم و حرف تحويل بديم ... توي اين كشور حرف زياد زده ميشه كوووو عمل ؟

شما به من جواب بده .. با اين سرعت افتضاح اينترنت من چجور ميتونم برم 2 تا سايت علمي باز كنم .. 2 تا مقاله دانلود كنم ... تمام درهاي علم بسته شده بعد شما ميخواي تغيير ايجاد كني ؟ خب خوبه شما تغيير ايجاد كن ... اول سرعت اينترنتو افزايش بده ... ميخوان كلا در اينترنتو تخته كنن .. يعني دسترسي به 98% سايتها بسته ميشه ... اونوقت شما دنبال تغييري توي اين سيستم ؟ واقعا كه بايد به افكار شما خنديد ...

شما قصدت خراب كردن بچه هاي عمرانه ولي من نميتونم اين اجازه رو بدم . چون جوونيد بي تجربه هستيد يك چيزي ميگيد ...

شما به عمراني ها كار نداشته باش .. شما بشو زاها حديد دوم ... منتظر چي هستيد ؟ شما كه ميگي اگه بخوايم ميتونيم ... شما از خودت شروع كن ... اگر شما شدي منم طرحتون رو اجرا ميكنم ... :)

بيشتر از 70% مردم زير خط فقر هستن و توان سير كردن شكم خود و خانوادشون رو ندارن اونوقت انتظار نو آوري و پيشرفت داريد از اين مردم ؟ من مهندس عمران نوعي از كارم از حقوقم راضي نيستم .... چطور ميتونم به پيشرفت فكر كنم .... ؟ خب معلومه ميرم دنبال دلار فروشي نه رشته خودم براي اينكه ميبينم وضعش اينطوره ... حداقل اون قدما و نياكان ما يك كم رفاه و آزادي داشتن كه يك حمام بسازن كه آبش با نور يك شمع گرم بشه ... يا ساختمانهايي مثل 33 پل و منار جنبان رو بسازن كه بعد از اين همه مدت هنوز كه هنوزه پابرجا هست ...

همون زاها حديد كه مثال ميزنيد از عراق خارج شد و در لندن تحصيلات خودشو به اتمام رسوند و وقتيكه از اون جو خفقان كشور عراق دراومد به پيشرفت رسيد ....

آخرین ویرایش:

بهار63

عضو جدید
شما بار ديگه خيلي سطحي به قضايا نگاه كردي ... علم يك موضوع جهاني هست ... شما نميتوين پيشرفت هاي ساير كشورها رو بيخيال بشي و همش منم منم كني و بگي من خودم علامه دهرم ... اگر اين نظر شماست بهتره ديگه بحث نكنيم . الان در قرن 21 هستيم . هر كشوري به كشورهاي ديگه نياز داره . استقلال معنيش اين نيست كه با همه دنيا قطع رابطه كني . من و تو و ما چيزي رو نميتونيم عوض كنيم چون كار از بيخ و بن مشكل داره و ما تصميم گيرنده نيستيم و ما اختياري نداريم كه بخوايم چيزي رو عوض كنيم .

شما اگه ميتوني عوض كني من منتظر تغييرات هستم . ميخوام ببينم شخص شما چقدر ميتونه تاثير بزاره ... شما از خودت شروع كن نسخه نپيچ براي ديگران . شما از اون دسته افرادي هستي كه فقط به اين و اون امر و نهي ميكني ولي خودت كنار گود نشستي . شما بيا يك طرحي مثل زاها حديد بزن .. منتظر نباش كسي بياد اجراش كنه .. شما توي حيطه خودت اين كارو بكن . همين الان دست به كار شو ... يك طرح عجيب غريب بزن و پلانهاشو اينجا بزار ما هم بيشتر به وجود شما افتخار كنيم .

اينم خدمت شما عرض كنم 50-60 سال قبل از اينكه اصلا ما بتونيم ساختمون بلند مرتبه بسازيم , در آمريكا سازه با پيچ و مهره , و برج هاي بلند مرتبه ميساختن ... پس همش يك طرفه قاضي نريد . پيشرفت محيط مستعد نياز داره آزادي نياز داره ارتباط با كشورهاي پيشرفته نياز داره . نه اينكه همش به زبون بگيم و حرف تحويل بديم ... توي اين كشور حرف زياد زده ميشه كوووو عمل ؟

شما به من جواب بده .. با اين سرعت افتضاح اينترنت من چجور ميتونم برم 2 تا سايت علمي باز كنم .. 2 تا مقاله دانلود كنم ... تمام درهاي علم بسته شده بعد شما ميخواي تغيير ايجاد كني ؟ خب خوبه شما تغيير ايجاد كن ... اول سرعت اينترنتو افزايش بده ... ميخوان كلا در اينترنتو تخته كنن .. يعني دسترسي به 98% سايتها بسته ميشه ... اونوقت شما دنبال تغييري توي اين سيستم ؟ واقعا كه بايد به افكار شما خنديد ...

شما قصدت خراب كردن بچه هاي عمرانه ولي من نميتونم اين اجازه رو بدم . چون جوونيد بي تجربه هستيد يك چيزي ميگيد ...

شما به عمراني ها كار نداشته باش .. شما بشو زاها حديد دوم ... منتظر چي هستيد ؟ شما كه ميگي اگه بخوايم ميتونيم ... شما از خودت شروع كن ... اگر شما شدي منم طرحتون رو اجرا ميكنم ... :)

بيشتر از 70% مردم زير خط فقر هستن و توان سير كردن شكم خود و خانوادشون رو ندارن اونوقت انتظار نو آوري و پيشرفت داريد از اين مردم ؟ من مهندس عمران نوعي از كارم از حقوقم راضي نيستم .... چطور ميتونم به پيشرفت فكر كنم .... ؟ خب معلومه ميرم دنبال دلار فروشي نه رشته خودم براي اينكه ميبينم وضعش اينطوره ... حداقل اون قدما و نياكان ما يك كم رفاه و آزادي داشتن كه يك حمام بسازن كه آبش با نور يك شمع گرم بشه ... يا ساختمانهايي مثل 33 پل و منار جنبان رو بسازن كه بعد از اين همه مدت هنوز كه هنوزه پابرجا هست ...

همون زاها حديد كه مثال ميزنيد از عراق خارج شد و در لندن تحصيلات خودشو به اتمام رسوند و وقتيكه از اون جو خفقان كشور عراق دراومد به پيشرفت رسيد ....

از کجا می دونی من چنین طرحی نزدم ؟از کجا می دونی من هیچ تلاشی نمی کنم؟ از کجا می دونی من ازین وضعی که داریم ناراحت نیستم؟
منظور من این نیست که ساختمانهای عجیب و غریب بسازیم منظور منو درست متوجه نشدی همون طور که من اصلا منظورتو درک نمی کنم؟
می دونم مردم ما فقیرن و به نون شبشون محتاجن ولی جناب مهندس ما بعنوان کسانی که می تونیم در مورد رشته تحصیلی خودمون نظر بدیم در مورد ساخت خونه های امن و با کیفیت به اونها اطلاعاتی برسونیم که انجام بشه نه پشت گوش انداخته بشه ؟!
به نظر شما چون مصالح با کیفیت نداریم باید به مردم پیشنهاد کنیم از یونولیت تو ساختمانهاشون استفاده کنن؟
جناب مهندس آدمهایی که با فقر و کارگری خونه می سازن، به نظر شما آیا حق ندارن حداقل 10یا 15 سال از خونه هاشون اسفاده کنن؟ فکر می کنید ساختمانهایی که الان با بدبختی و تورم و هزار گرفتاری ساخته میشن چقدر عمر مفید دارن ، خیلی دیگه شرایط بر وفق مراد این ساختمانهای بدبخت باشه 5 سال .....
گذشتگان ما علاوه بر علم چیزی به انسانیت داشتن که جدیدان نایاب شده...........
شما جناب مهندس به دل نگیر، با هم منتظر میشیم از آسمون استاندارد و قدرت اجرایی بالا باهم رو سرمون خراب بشه،برای شما خیلی متاسفم به جای این که به شروع بحث من ذره ای توجه داشته باشی عمرانیها معماریها می کنید
من می گم عمران و معماری باید یکی بشه من معماری وقتی طرحی میدم باید خودم بتونم سازه طرحمو طراحی کنم خودم باید بتونم بسازمش مثل تمام دانشکده های معماری در کشورهای خارج....
زاحا حدید کیه ، ما اگه یه کم به همدیگه و جمله های و خواسته های همدیگه توجه کنیم و بجای هدف گیریهای کورکورانه و،کمی برای افکار و اعتقادات همدیگه احترام بگذاریم نه من وشما تمام مهندسین معماری و عمران وضع مملکتمون خیلی بهتر میشه ،بجای این که شماها با صلاح تمسخر حرف بزنید کمی فکر کنید بعد صحبت کنید اوضاع و احوال مملکت خیلی بهتر میشه.....
جناب مهندس که این همه ادعا داریدکه دلت برای مردم میسوزه شما ها برای مردم چه خدمتی کردیدجز این که ساختمانهایی با بدترین کیفیت ساختید و با گران ترین قیمت فروختید
من تمام سعی خودمو کردم بازم تلاش می کنم اگه به قول شما مثل زاحا حدید مجبور بشم از ایران برم میرم .
دیگه نمی خوام به بحث با شما ادامه بدم چون فکر می کنم با سطح تفکری که شماها دارین حالا حالاها باید دلار بفروشید .

reza2011

عضو جدید
از کجا می دونی من چنین طرحی نزدم ؟از کجا می دونی من هیچ تلاشی نمی کنم؟ از کجا می دونی من ازین وضعی که داریم ناراحت نیستم؟
منظور من این نیست که ساختمانهای عجیب و غریب بسازیم منظور منو درست متوجه نشدی همون طور که من اصلا منظورتو درک نمی کنم؟
می دونم مردم ما فقیرن و به نون شبشون محتاجن ولی جناب مهندس ما بعنوان کسانی که می تونیم در مورد رشته تحصیلی خودمون نظر بدیم در مورد ساخت خونه های امن و با کیفیت به اونها اطلاعاتی برسونیم که انجام بشه نه پشت گوش انداخته بشه ؟!
به نظر شما چون مصالح با کیفیت نداریم باید به مردم پیشنهاد کنیم از یونولیت تو ساختمانهاشون استفاده کنن؟
جناب مهندس آدمهایی که با فقر و کارگری خونه می سازن، به نظر شما آیا حق ندارن حداقل 10یا 15 سال از خونه هاشون اسفاده کنن؟ فکر می کنید ساختمانهایی که الان با بدبختی و تورم و هزار گرفتاری ساخته میشن چقدر عمر مفید دارن ، خیلی دیگه شرایط بر وفق مراد این ساختمانهای بدبخت باشه 5 سال .....
گذشتگان ما علاوه بر علم چیزی به انسانیت داشتن که جدیدان نایاب شده...........
شما جناب مهندس به دل نگیر، با هم منتظر میشیم از آسمون استاندارد و قدرت اجرایی بالا باهم رو سرمون خراب بشه،برای شما خیلی متاسفم به جای این که به شروع بحث من ذره ای توجه داشته باشی عمرانیها معماریها می کنید
من می گم عمران و معماری باید یکی بشه من معماری وقتی طرحی میدم باید خودم بتونم سازه طرحمو طراحی کنم خودم باید بتونم بسازمش مثل تمام دانشکده های معماری در کشورهای خارج....
زاحا حدید کیه ، ما اگه یه کم به همدیگه و جمله های و خواسته های همدیگه توجه کنیم و بجای هدف گیریهای کورکورانه و،کمی برای افکار و اعتقادات همدیگه احترام بگذاریم نه من وشما تمام مهندسین معماری و عمران وضع مملکتمون خیلی بهتر میشه ،بجای این که شماها با صلاح تمسخر حرف بزنید کمی فکر کنید بعد صحبت کنید اوضاع و احوال مملکت خیلی بهتر میشه.....
جناب مهندس که این همه ادعا داریدکه دلت برای مردم میسوزه شما ها برای مردم چه خدمتی کردیدجز این که ساختمانهایی با بدترین کیفیت ساختید و با گران ترین قیمت فروختید
من تمام سعی خودمو کردم بازم تلاش می کنم اگه به قول شما مثل زاحا حدید مجبور بشم از ایران برم میرم .
دیگه نمی خوام به بحث با شما ادامه بدم چون فکر می کنم با سطح تفکری که شماها دارین حالا حالاها باید دلار بفروشید .

شما نفست از جاي گرم بلند ميشه ... يا خيلي خوشبيني يا خيلي ساده انديش ... منم با شما بحثو ادامه نميدم خانوم زاها حديد 2 ...

من هيچ حرف غير ممكني مثل جنابعالي نميزنم ... شما صحبت كردي از پيشرفت منم جوابتو دادم . ضمنا همون به اصطلاح ساختموناي بي كيفيت مسئولش من مهندس عمران نيستم . وقتي ميگم توو باغ نيستي ناراحت نشو ...همون شهرداري كم مقصر نيست . همون اجرا كننده كم مقصر نيست . همون قانوني كه اجازه ميده يك آدم بي سواد بياد خونه بسازه كم مقصر نيست . شما همه چيزو از چشم عمراني ها ميبني ؟

اوني كه گذاشتن توي مسئول كنترل مضاعف شهرداري بلد نيست نقشه رو چك كنه تاييدش ميكنه ميره ... چرا بايد همچين كسي اونجا بشينه ؟

چرا حتي تكنولوژي اسفالت رو ما نداريم ؟ تا يك راهي ميسازيم 2 ماه بعدش هزار تا مشكل پيدا ميكنه ؟

من قانونو وضع نكردم كه بخوام تغييرش بدم . بخوامم نميتونم تغييري توش ايجاد كنم .

من هم براي جنابعالي متاسفم با اين طرز فكر ... يك كم تشريف ببريد در جامعتون چرخي بزنيد از حال و روز مردم باخبر بشيد بعد نسخه بپيچيد ...

ضمنا اگه طرحي زديد از زاها حديد بالاتر عرض اندام كنيد . حرف تحويل نديد .. پلان و مقطع و نما از طرحتون بزاريد اينجا ما هم باور كنيم . حرف زدن كه كار سختي نيست .

من ادعايي ندارم كه چه كاري كردم . اون چيزي كه وظيفه مهندسيم بوده و وجدان مهندسيم بر من تكليف كرده انجام دادم . شما حرف از پيشرفت زدي منم جوابتو دادم گفتم توي اين كشور اگر پيشرفت ممكن بود اين همه فرار مغزها نداشتيم .

اونايي هم كه مثل ما مونديم اگر پولشو داشتيم نميمونديم . توي اين كشور علم و دانشت هدر ميره اگه بموني . حالا شما نميدونم چرا از اين شاخه به اون شاخه ميري . اول حرف از پيشرفت ميزني . حالا ميگي چرا ساختموناي ما اينقده بي كيفيت ساخته ميشن ؟ اونم به شما جواب ميدم ...

مصالح بي كيفيتن .. پيمانكارا كار بلد نيستن . كسي واجب نكرده كه پيمانكار كار بلد كار رو انجام بده . همه چي شده پول . نظارت در سطح صفر در همه چيز ... آخه تو رو به خدا يك كم چشماتونو باز كنيد ببينيد كه كشور توي فساد و دروغ و پارتي بازي غرق شده . من نوعي مهندس با فلان سابقه و فلان سابقه نميتونم كار پيدا كنم ... چرا ؟ مشكل بيكاري رو من بايد حل كنم ؟

ببينيد توي همه شغلها و همه اصناف و در همه جهان ادم غير مسئول پيدا ميشه . شما معمار ممكنه نقشه هات مشكل داشته باشه . من عمران ممكنه در نظارتم كوتاهي كنم ... اين بحثش از پيشرفت جداست .

در يك كلمه محيط براي پيشرفت وجود نداره اگر داشت كه تا لاان ما بايد ميديدم .

من يك تاپيك زده بودم توي تالار عمران در مورد آسانسور ... اينه وضع كشور .. بعد شما دنبال پيشرفتي ... :)

جمله قرمز رنگ يعني چي ؟ يونوليت در خيلي جاهاي ساختمان كاربرد داره . چون سبك هم هست سبب كم شدن وزن سازه ميشه كه هم نيروي زلزله در تراز پايه رو كم ميكنه و هم باعث مقرون بصرفه تر شدن سازه ميشه .

جمله آبي رنگ يعني چي ؟ من خانوم جان به وجدان مهندسيم عمل كردم . من در سطحي نبودم كه بخوام خدمت كنم . من از اين سيستم فاصله گرفتم ميدونيد چرا ؟ چون نميتونم بد بسازم چون نميتونم لقمه حرام بخورم . دلار فروشي كه سهله آدم مسافر كشي هم كنه ولي روزيش حلال باشه . ضمنا خدمت رو مديران كشور بايد كنن كه ماشالله چقدم خدمت ميكنن ... :)

اما در مورد جمله سبز رنگ .. شما سرت داغه .. از اين حرفا من شايد زماني كه سن شما بودم ميزدم .. انشالله بزرگتر ميشي تازه به حرف امروز من خواهي رسيد .

آخرین ویرایش:

memarane

کاربر فعال
دوستان عزیزم ، بهار خانوم ، آقا رضا ... خیلی بزرگش نکنید این بحثا رو . آخرش هیچ نتیجه ای نداره و فقط کدورت به وجود میاد .
من خودم معمارم ولی دوستای عمرانی زیادی دارم و برا همه مهندسای عمران هم احترام زیادی قائلم.تو اینجور بحثا که بین عمران و معماری پیش میاد هدف فقط یادگیریه نه اثبات اینکه کدوم قوی تره یا کدوم ضعیفه . من همیشه تو کارام با مهندسای عمران مشورت میکنم البته تو جاهایی که به اونا مربوطه ،همین طور با مهندسین برق و تاسیسات و ... حالا این دلیل بر این نمیشه که بگم چون طرح برا منه هر چی من گفتم . نه ... این یه مساله گروهیه و فقط وقتی به جواب درست میرسه که همه در کنار هم باشن و هر کسی کار خودشو درست انجام بده .
خدا رو شکر من قبل عید تو یکی از شرکت هایی که کار میکردم در حالیکه اصلا فکرشو نمیکردم طرح اجرایی شه حدود 30 متر کنسول برا یکی از کارا زدیم و مهندس محاسب هم قول اجراشو داده ... من واقعا افتخار میکنم که با اینجور دوستانی در ارتباطم و امیدوارم تمام مهندسای ایران به جایی برسن که براشون غیر ممکن وجود نداشته باشه

الف تا ی

عضو جدید
به نام خدا
سلام...
راستش به نظر بنده معماری ایران نابود نشده...
در واقع اگر قائل به این باشیم که اساسا در دورانی پیش از این چیزی به این اسم وجود داشته...
معماری هم مثل هر امر دیگری همواره وجود دارد کما اینکه به چشم نیاید...
حتی بنده معتقدم در دوران معاصر بیشتر از هر دوران دیگری در تاریخ یناهای ماندگار اضافه شده...
فراموش نکنیم بناهای تاریخی ای برجسته ای که امروز می بینیم در پهنای یک تاریخ ساخته شده اند...
کمی منصف باشیم...
یا علی...

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرم معماری همواره در معرض تاثیرات عوامل مختلف اقلیمی٬ فرهنگی٬ تکنولوژیک٬ اجتمایی و نیز نیاز های انسانی است.

Eshagh.M

عضو جدید
سلام. درسته معماری ایران نابود نشده بهتر اینطور بگیم که از صحنه خارج شده و دلیل اینکه به اینجا رسیده بی فکری اکثر مردم منظورم مهندسین معمار , مهندسین عمران , مردمی که اینقدر درگیر مسائل دیگر شدند و معماری ایران مسئله ای که خودشون می خواهند زندگی کنند رو فراموش کردند و خیلی خیلی مسائل دیگه که چه در جامع ما وجود دارد . دیواری که راستا و محکم بنا شد رفت بالا که هیچ اما اگه این دیوار در ادامه کار کج شد دیگه سخت میشه درست کرد حال امیدوارم این معماری ما که در گذشته با پایه و اصول و قواعد درست شکل گرفته و حال در ادامه راه خودش که در مسیر اشتباه قرار گرفته بشه جلوی این راه گرفت و راه درست انتخاب کنیم.

سجی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من نظام آموزشی هفتاد درصد..... فرهنگ و شخصیت فکری مردم...معمار............مسئولین و و و و.......سی در صد الان تو دوره ای هستیم که هنوز سالنای ورزشیمونو سوله ای می سازیم.......مدارسمونو ببینید........خیابونا رو ببینید...... ببینید....وقتی یه شهردار کارشناس ارشد حقوقه......یه فرماندار اقتصاد خونده.........من که معمارم میفتم تو کار بیزینس و پول درآوردن......اگه انتظار داشته باشیم معماری داشته باشیم خنده داره تو مملکتی که هیچ کس جای خودش نیس......البته الان آقای دانشمیر و خزائلی و خیلیای دیگه رو اگه بزارن باز میتونیم حرفی برا گفتن داشته باشیم......باید ازشون استفاده کرد....به امید آنروز

psaresetare

عضو جدید
با عرض سلام
من هم قبول دارم که معماری و عمران مکمل هم اند و بی دعوا می تونند با هم کار کنند. ولی در جواب دوستان که قدمت معماری رو به رخ عمران می کشند باید بگم مهندسی عمران در سال 1771 توسط جان اسمیتسون و دوستانش پایه گذاری شد دلیل این که این رشته در قرن 18 به وجود امد این بود که دانش ریاضی مهندسی ( دیفرانسیل و انتگرال ) و دانش فیزیک لازم ( قوانین مکانیک نیوتنی ) تنها چند سال قبل شکل گرفته بود و دلیل شکل گیری ان تربیت افرادی بود که بدون بیگاری و بردگی کشیدن ( اهرام مصر و دیوار چین و ... ) بتوانند به کمک دانش بشری سازه ها و امکاناتی مثل پل ها و کانالها و ... را در انواع اندازه ها و شرایط گوناگون طراحی کنند . در مورد این که مهندسین عمران سازه نامتقارن در ایران نمی سازند دلیلش ناتوانی نیست بلکه دلیل اصلی پول و سرمایه گذاران که تمایلی برای هزینه ی اضافی ندارن و ما مجبورم در حد امکان هزینه ها رو به هر شکل کاهش بدیم . در ادامه یکی از اولین تعاریف مهندسی عمران که توسط مهندس توماس بلفورد ارایه شده را قرار می دهم : مهندسی عمران هنر هدایت کردن منابع بزرگ قدرت در طبیعت برای استفاده و آسودگی انسان و به عنوان ابزار تولید و ترافیک در ایالت‌ها هر دو برای داد و ستد داخلی و خارجی و به عنوان کاربردی در ساخت راه‌ها برج‌ها قنات‌ها کانال‌ها هدایت کنندهٔ رودخانه و لنگر گاه‌ها برای معاملهٔ داخلی و تبادل و در ساخت بندرها لنگر گاه‌ها آب بند موج شکن و فانوس دریایی و در هنر هدایت به وسیلهٔ قدرت ساختگی به منظور تجارت و در ساخت و کاربرد ماشین آلات و زه کشی شهرهای کوچک و بزرگ .

setayesh_s

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی ...
من دانشجو ترم 5 دانشگاه ازادم و 63 واحد پاس کردم معدل کل 14.2 هستش و متولد 71 . ما خانوادگی هنرمندیم پدرم دکتری هنر دارن و من خودم هم موسیقی کار میکنم هم قلمزنی (صنایع دستی اصفهان) و هم جواهر و زیورالات سازی با نقره و طلا.
برادر دوقلومم موسیقی کار میکنه و در رشته ی معماری مشغول به تحصیله... اینا همه رو گفتم که بگم : اقا روحیمون خلاق و لطیفه و زندگیمون با هنر درگیره همیشه.
خیلی دلم میخواست برم معماری اما بنا به حرف برادر بزرگترم من رفتم عمران و اون قلم رفت معماری . در حالیکه هر جفتمون معماری دوست داشتیم .
قصد داریم واسه ارشد با اون قلم بریم فرانسه یا ایتالیا ومن موندم دوباره کارشناسی بخونم یا ارشد برم معماری ؟

به نظر من که اگه امکانش هست شما از همین حالا برا لیسانس برا ایتالیا یافرانسه قدام کن زودتر از قولت برو اینکه از پایه یه رشترو تو یه کشور دیگه شروع کنی به نظر من خیلی بهتره تازه اینجا اگه با لیسانس عمران بخواین ارشد معماری شروع کنین دوره اش بیشتر از 2 سال طول میکشه پس چه بهتر همون وقت رو صرف لیسانس کنید تو ایتالیا .چرا حرف داداش بزرگترو گوش دادین اخه؟ :smile:

DDDIQ

مدیر ارشد
معرفي و نقد بر چند سند تصويري تاريخي تازه يافته در مورد ميدان نقش جهان

مينا راداحمدي**
فرهاد تهراني***
رضا ابويي****
**. كارشناس ارشد مرمت و احياي بناها و بافت هاي تاريخي، دانشگاه هنر اصفهان.
*** . دكتري مرمت سازه، عضو هيئت علمي و دانشيار دانشكده معماري و شهرسازي دانشگاه شهيد بهشتي تهران
****. دكتري مرمت معماري و شهري، عضو هيئت علمي و استاديار دانشكده مرمت دانشگاه هنر اصفهان

چكيده
ميدان نقش جهان شاخص ترين ميراث معماري دوران شكوفايي اقتصاد ي سياسي شهر اصفهان در عصر صفوي است. باوجود حدود چهارصد سال تأليف و ترجمه پيرامون ويژگي هاي اين فضاي پوياي تاريخي و تجديد چاپ مكرر اسناد و مدارك تاريخي مرتبط با اين ميدان، اسناد مصور ارزشمندي وجود دارد كه تاكنون گمنام مانده است. از سوي ديگر در حوزة مرمت معماري، يكي از مهمترين مسايل مؤثر در بهبود روند تحول و تداوم و كنترل اصالت اقدامات مرمتي در بناها و شهرهاي تاريخي، شناخت بهتر ويژگي هاي منظر تاريخي آنها است.
در اين راستا با بهره گيري از روش توصيف تاريخي و مطالعات تطبيقي م يتوان ضمن گوياسازي اسناد مصور كهن از طريق مقايسه آنها با يكديگر و منابع مكتوب به بررسي تحول و تداوم ويژگ يهاي اين فضاي زندة تاريخي نسبت به وضع موجود پرداخت. از يافته هاي علمي تاريخي باستان شناسي و معماري اين پژوهش مي توان به مطالبي كه اين اسناد مصور در تأييد و تكميل منابع مكتوب و تصويري ارائه م يدهد، چيدمان عناصر داخل ميدان (ميله قپق، توپ ها)، تحول و تداوم عناصر پيراموني (تزئينات ايوان كاخ سلطنتي، ساعت شاه و عملكرد و كالبد معماري نقار هخانه و قيصريه) و روابط اجتماعي مردمان اشاره كرد. همچنين پلكان كنار ايوان كاخ عالي قاپو در دوران صفوي و حوضي در جلوخان مسجد شيخ لطف الله در دوران قاجار كه امروزه ديگر وجود ندارد ناگفته هايي از كالبد تاريخي اين ميدان به شمار م يرود. چنين به نظر م يرسد برخي ديگر از نويافته هاي اسناد مصورهمچون احتمال وجود بادبند در ميان ستون هاي عمارت عالي قاپو، كيفيت مسيرها و دروازة جلفا در بدنة غربي ميدان پرسش هايي هستند كه در آينده در ديگر اسناد و مدارك تاريخي م يتواند مورد كنكاش قرار گيرد.
لذا اين مقاله تلاش دارد با معرفي و نقد اسناد تصويري تاريخي ارزشمند تازه يافته و كم نظيري كه مواريث فرهنگي كشور محسوب مي شوند به بازشناسي و بيان ناگفته هايي در مورد ويژگي هاي كالبدي و كاركردي عناصر تاريخي اين ميدان بپردازد.

واژگان كليدي
ميدان نقش جهان، عالي قاپو، مسجد شيخ لطف الله، اسناد مصور، منظر تاريخي.

پیوست ها

• سند تصويري - تاري&.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام رفقا به نظر من این نگاه به این مساله رو باید یه مقدار تغییر بدیم ؛ معمارها یه مرجع جدای از جامعه نیستن که از یه جایی جدای از جامعه نشسته باشن بخوان ایده و دستورالعمل برای جامعه ارائه بدن !

با یه مثال نزدیک به معماری صحبتم رو باز می کنم ؛ در تاریخ مد و طراحی لباس و برند معروف شنل chanel که جزئیات و مشخصه این نوع طراحی ترکیب عناصری مثل رنگهای انتخابی و پارچه های فاستونی و راه راه مردانه و زنجیرهای طلایی و چرم هست ؛ در اروپا بعد از جنگ جهانی ( عکس آنچه قبل از جنگ بود) با تغییراتی که در روحیات زنان اروپا با وقایعی که اتفاق افتاد اقبال عمومی به این نوع طراحی کم شد و به برند دیور dior گرایش پیدا کرده بود که درست عکس طراحی شنل بود چیزایی مثل شامل شانه‌های گرد و دامن‌های حجیم و پف‌دار کمربندی که محکم بسته می‌شد بود !!! ولی درست در همون زمان در آمریکا که جامعه بزرگی از زنان شاغل داشت . زنان یه طراحی میخواستن که در عین شیک بودن راحتی اونها رو هنگام کار کردن فراهم کنه و مارک شنل در جای دیگری موفق شد چون جامعه این رو میخواستن !

الان شما اشاره کردین به گچبری های و طرح های تخت جمشیدی که یه مدت مد شده بود , خب این نشانه اقبال عمومی جامعه ای که به دنبال حفظ هویتش بود و نیاز داشت به طرح هایی که یادآور این باشه , اگر استفاده از این نوع طرح هایی که میبینیم از نظر من و شما , ما معماران به این شکل که میبینیم زیبا نیست , مقصر کی هست ؟ جامعه؟ یک معمار باید جامعه شناس هم باشه ! باید جامعه ش رو بشناسه ! باید پتانسیل و خواسته مردم رو بشناسه و با اصول زیبایی شناسی اون خواسته رو ارتقا بده ( برای مثال در آثار استاد فرمانفرمائیان که احتمالا این روزها بیشتر دیدیم در زمانی بود که معماری مدرن بر دنیا حاکم بود و استاد این سبک رو با عناصر و الگوهای ایرانی همراه کرده بود )
سبک های این دوره گذار معماری به این دلیل هست که (غالب) نسل امروز ما معماران ایرانی نه توانستیم سبک های امروز دنیا رو به خوبی بشناسیم و نه عناصر هویتی معماری خودمون رو ! و نه اینکه توانستیم به خوبی با نیاز های روز جامعه این عناصر رو همراه کنیم !