آینده کاری در حوزه IT (فناوری اطلاعات)

hossein.itplus

عضو جدید
سلام خدمت دوستان خوبم.میخواستم در مورد آینده کاریم در حوزه فناوری اطلاعات با هم بحث کنیم و کمکم کنید.

خوب بهتره قبل از شروع یک کم از خودم بگم و یک کم از هدف.

بنده کاردانی فناوری اطلاعات رو در دانشگاه جامع علمی کابردی تموم کردم.معدل و درسم بدک نیست وسعی کردم کلا به دانشگاه تکیه نکنم.عقیده خودم این بود که مهم نیست که کجا درس میخونم بکله مهم اینه که هر جا هستم خودم بیاموزم و برم دنبال چیزی.اکنون ترم اول کارشناسی ناپیوسته درهمین رشته و گرایش هستم منتهی نمیخوام اشتباهات گذشته و وقت کشی های گذشته رو تکرار کنم.هدف از زدن این تاپیک این بود که بهتر بتونم به کاردراین زمینه دست بزنم که شاید خواسته خیلی ها باشه.

بنده یک هدف یا پلن برا خود ترسیم کرده ام که در این پلن دلم میخواد مباحث پایه رو در سه حوزه فرا بگیرم این حوزه ها به تریتب شامل : وب، امینت و مباحث شبکه هست.تفاوت الان من با دوران کاردانیم اینه که اون زمان به صورت تعوری یاد میگرفتم و اگه عملی هم کار میکردم در حد همون تعوری بود که به مرور فراموش میشن چون تمرین و تکراری نیست.
حالا میخوام به این سه حوزه به صورت جدی مسلط بشم چون حس میکنم اگه در این سه حوزه تسلط داشته باشم میتونم در آینده کارای خوبی در این رشتم انجام بدم.

هدف نهایی از این کارم اینه که یک شرکت تاسیس کنم که کارایی رو بتونه در زمینه فناوری اطلاعات انجام بده.نمونه این کارها همین سه حوزه که گفتم و همینطور کارای خاص که به صورت ایده انجام خواهند شد.
اگه گفتم یک شرکت چون بدنبال پایریزی گروهی هستم که با هم صمیمانه کار کنند و به قولی برابچ پایه ای باشند.
تا حدودی این گروه رو میتونم جمع کنم ولی خودتون میدونید الان گروهی موفقه که اولا به صورت تجربی و عملی چیزی بلد باشن و دوما گروه بتونه به صورت هماهنگ و در یک هدف پیش بره.
از اونجایی که رشته بنده در مقطع کارشنایی ناپویسته هست، و گرایش های زیادی داره به نظر خودم دسترسی به این اهداف دور از انتظار نیست.خود بنده گرایش فناوری اطلاعات رو دارم، یکی از دوستان نزدیکم امنیت اطلاعات و دوست دیگرم در گرایش تجارت الکترونیک به صورت ترم اولی مشغول به تحصیل هستند.

گرایش فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ناپویسته یک گرایش مدیریتی هست و از اونجا که من قصد مدیر شدن و تاسیس شرکت دارم به نظر خودم بسیار عالی هست که در این گرایش درس بخونم و جدا از درس خوندن "سه موضوع وب،امینت و شبکه ها" رو هم به جد یاد بگیرم.خوب دوستان هم گرایش های خوبی دارند و اگه جدی باشن میتونیم به کمک هم کاری تو این وضعیت بیکاری برا خودمون دست و پا کنیم.دلیل اینکه میگم خودم حتما به این سه موضوع مسط بشم نیاز اطلاعاتی خودمه و اینکه به عنوان یک مدیر دلم میخواد بی سواد نباشم.

بنده به دوستانم پیشنهادهایی دادم و اونها هم استقبال کردند.دلم میخواست که این دوستانم هم تو رشتشون جدی باشن و هم جدی یادبگیرن.بنابراین حس میکنم "یک سرفصل درست برای هر کدوم" و کلا برا هدفم نیاز دارم که بعد از این دو سال که کارشناسیمون تموم میشه هر کدوم از ما بتونیم موفق باشیم و در نهایت شرکتی که میگم رو تاسیس کنیم.

از اینکه طولانی شد عذر میخوام.

خوب خواسته و سوالات من از شما چیه؟!
خواسته من از شما اینکه که در ابتدای کار بگین که نقص کارم چیه؟و باید چه کنم؟برا هر قسمت از گروهم چه مطالبی باید به صورت تجربی و عملی آموخته بشه یا به قول خودم چه سرفصل کلی رو برا خودم و دوستان تعریف کنم و بر اساس اون پیش برم؟!؟

در ادامه بگین که کلا مشاغلی که میتونم انجام بدم چیاست؟(در غالب شرکت یا غیر)

حالا به نظر شما کدوم مبحث در فناوری اطلاعات درآمد و بازدهی بهتری تو کشورمون داره؟

بعد بگین که برا خبره شدن در سه زمینه(به ترتیب) وب، امنیت و شبکه باید چه کرد؟
منظورم از این سوال اینه که به تریتب اولویبت باید کدوم رو آموخت و برای هر کدوم از کجا تا کجا شروع کرد و با کجا رسید؟

راستی مدارک بین المللی مثل سیسکو.ام سی اس ای و ... هر کدوم چه کاربردی دارن؟؟؟ارزش اخذشون رو دارن؟برا اخذشون باید چه کرد؟

در آخراز شما درخواست میکنم اگه مطلبی نصیحتی چیزی در مورد این مباحث دارین لطف کنین و رد کنید بیاد.

باتشکر از همه دوستان گلم!

amirand

عضو
salam .manam arshade IT sanati sharifam.age mikhai ayande kari in reshte ro beduni bayad zehnet fara tar az oun chizi k fek mikuni bas start bekhore.ye tarife ejmali o mokhtasar az in reshte b dard to nemikhore.ok

Drago

پیشکسوت فعال فناوری اطلاعات
کاربر ممتاز
سلام.
اول از همه بگم قصد ندارم توی ذوقت بزنم، و اینکه من آدمی هستم که بی‌رحمانه انتقاد می‌کنم، پس اگه چیزی گفتم بهت برنخوره لطفا.

اما این چیزی که شما داری «هدف» یا از اون بدتر «برنامه ریزی» (یا به قول شما پلن) نیست، رویاست. نمیگم قرار نیست بهش برسی میگم فقط یه چیزی رو دوست داری به دست بیاری، نه مشخصات (Characteristics) اون چیز رو واضح داری که بشه بهش گفت هدف و نه مسیری رو براش مشخص کردی که بشه گفت برنامه ریزیه.

فهمیدن مباحث پایه در وب، امنیت، شبکه و غیره نه تنها هیچ بدی‌ای نداره، بلکه برای انتخاب درست هم لازمه. اما بعد از خوندن مباحث پایه باید بتونی انتخاب کنی، چون آدمی که همه چیز می‌دونه عموما هیچ چیز نمی‌دونه. این مفاهیم الزاما جدا از هم نیستن، اما متخصص شدن توی هرکدومشون نیاز به تمرکز و تعهد (Dedication) زیادی داره که باعث میشه نتونید چندتا رو باهم دنبال کنید. مسلما شما اگه مثلا شبکه رو دنبال کنید در مورد مسائل امنیتی موجود در شبکه هم باید اطلاعات کافی داشته باشید و ازش استفاده کنید، اما در اون حالت کسی از شما انتظار نداره یه مبحث امنیتی رو تولید کنید. برعکسش هم صادقه. پس باید انتخاب کنید و این انتخاب باید بر اساس علاقه و استعداد باشه نه چیز دیگه.

یه مثلی هست که میگه : Some things Man was never meant to know. For everything else, there's Google. سعی کن درست بهش عمل کنی. مطالب کتاب های درسی مفید هستن اما کافی نیستن و جدید هم نیستن (این ایراد نیست، ذات کتاب درسی اینطوریه)، در کنارشون باید بگردی و منابع خوب و مفید پیدا کنی. اکیدا توصیه میکنم از سایت ها و وبلاگهایی که روی گجت ها و ابزارها و اپلیکیشن های جدید مانور میدن و معرفی می‌کنن و قیمت میدن و اینا دوری کنی، مطالبشون حتی سرگرم کننده هم نیست.

مشاغل آی تی رو میتونی توی این تاپیک ببینی، مسلما اینها همه اش نیست و فقط یه شمایی از موضوعه. البته بهتر بود این پستت رو توی همون تاپیک یا این تاپیک می‌نوشتی.

برای خبره شدن توی هر زمینه ای و هر رشته ای باید اول مطالعه و بعد از اون کار عملی کرد. مثلا میگی شبکه، اول میری به فرض +Network رو می‌خونی بعد سعی می‌کنی توی محیط واقعی (یا شبیه ساز) شبکه طراحی کنی. به وب علاقه داری میری مفاهیم وب رو یاد می‌گیری، برنامه نویسی وب یاد می‌گیری، بعد یه وب‌سرور نصب می‌کنی یا میخری و روش وب سایت میزنی یا وب اپلیکیشن درست میکنی.

گواهینامه رانندگی به چه درد ‌می‌خوره؟ نشون ‌می‌ده که شما صلاحیت و توانایی رانندگی رو دارید. گواهی یا مدارک بین شبکه، برنامه نویسی و غیره هم همینطور هستن. مثلا گواهی CCNA Routing نشون میده که شما توانایی و دانش راه اندازی یه شبکه WAN و روتینگ با استانداردها و ابزارهای Cisco رو دارید. MCSE دیگه منسوخ شده اما اون موقعی که بود نشون میداد شما توانایی راه اندازی یه سری سرویس ها رو روی نسخه خاصی از ویندوز دارید. خیلی شرکت‌ها این مدارک رو ارائه می‌کنن. هر چند گذراندن دوره (Course) های استاندارد بسیار خوب و مفیده، اما ما به دلیل شرایطمون و تحریم ها از گرفتن این مدرک‌ها محروم هستیم. در بیشتر موارد اگه در یک کشور دیگه هم ثبت نام کنیم و امتحان بدیم باز هم به دلیل داشتن ملیت ایرانی قابل قبول نخواهد بود.

پی نوشت : تئوری،‌ پایه ریزی، پیوسته، قالب (به معنی شکل یا نحوه اجرا) و ... . مدیر باسواد باید املا و نگارش درستی هم داشته باشه.

hossein.itplus

عضو جدید
salam .manam arshade IT sanati sharifam.age mikhai ayande kari in reshte ro beduni bayad zehnet fara tar az oun chizi k fek mikuni bas start bekhore.ye tarife ejmali o mokhtasar az in reshte b dard to nemikhore.ok

سلام.اوکی.
عذر میخوام من به دنبال تعریف نیستم.بلکه به دنبال یک نقشه راه هستم.استعدا دارم، ابزار دارم ولی نمیدونم باید از چی شروع کنم و از کجاش به کجاش برسم.

hossein.itplus

عضو جدید
سلام.
اول از همه بگم قصد ندارم توی ذوقت بزنم، و اینکه من آدمی هستم که بی‌رحمانه انتقاد می‌کنم، پس اگه چیزی گفتم بهت برنخوره لطفا.

اما این چیزی که شما داری «هدف» یا از اون بدتر «برنامه ریزی» (یا به قول شما پلن) نیست، رویاست. نمیگم قرار نیست بهش برسی میگم فقط یه چیزی رو دوست داری به دست بیاری، نه مشخصات (Characteristics) اون چیز رو واضح داری که بشه بهش گفت هدف و نه مسیری رو براش مشخص کردی که بشه گفت برنامه ریزیه.

فهمیدن مباحث پایه در وب، امنیت، شبکه و غیره نه تنها هیچ بدی‌ای نداره، بلکه برای انتخاب درست هم لازمه. اما بعد از خوندن مباحث پایه باید بتونی انتخاب کنی، چون آدمی که همه چیز می‌دونه عموما هیچ چیز نمی‌دونه. این مفاهیم الزاما جدا از هم نیستن، اما متخصص شدن توی هرکدومشون نیاز به تمرکز و تعهد (Dedication) زیادی داره که باعث میشه نتونید چندتا رو باهم دنبال کنید. مسلما شما اگه مثلا شبکه رو دنبال کنید در مورد مسائل امنیتی موجود در شبکه هم باید اطلاعات کافی داشته باشید و ازش استفاده کنید، اما در اون حالت کسی از شما انتظار نداره یه مبحث امنیتی رو تولید کنید. برعکسش هم صادقه. پس باید انتخاب کنید و این انتخاب باید بر اساس علاقه و استعداد باشه نه چیز دیگه.

یه مثلی هست که میگه : Some things Man was never meant to know. For everything else, there's Google. سعی کن درست بهش عمل کنی. مطالب کتاب های درسی مفید هستن اما کافی نیستن و جدید هم نیستن (این ایراد نیست، ذات کتاب درسی اینطوریه)، در کنارشون باید بگردی و منابع خوب و مفید پیدا کنی. اکیدا توصیه میکنم از سایت ها و وبلاگهایی که روی گجت ها و ابزارها و اپلیکیشن های جدید مانور میدن و معرفی می‌کنن و قیمت میدن و اینا دوری کنی، مطالبشون حتی سرگرم کننده هم نیست.

مشاغل آی تی رو میتونی توی این تاپیک ببینی، مسلما اینها همه اش نیست و فقط یه شمایی از موضوعه. البته بهتر بود این پستت رو توی همون تاپیک یا این تاپیک می‌نوشتی.

برای خبره شدن توی هر زمینه ای و هر رشته ای باید اول مطالعه و بعد از اون کار عملی کرد. مثلا میگی شبکه، اول میری به فرض +Network رو می‌خونی بعد سعی می‌کنی توی محیط واقعی (یا شبیه ساز) شبکه طراحی کنی. به وب علاقه داری میری مفاهیم وب رو یاد می‌گیری، برنامه نویسی وب یاد می‌گیری، بعد یه وب‌سرور نصب می‌کنی یا میخری و روش وب سایت میزنی یا وب اپلیکیشن درست میکنی.

گواهینامه رانندگی به چه درد ‌می‌خوره؟ نشون ‌می‌ده که شما صلاحیت و توانایی رانندگی رو دارید. گواهی یا مدارک بین شبکه، برنامه نویسی و غیره هم همینطور هستن. مثلا گواهی CCNA Routing نشون میده که شما توانایی و دانش راه اندازی یه شبکه WAN و روتینگ با استانداردها و ابزارهای Cisco رو دارید. MCSE دیگه منسوخ شده اما اون موقعی که بود نشون میداد شما توانایی راه اندازی یه سری سرویس ها رو روی نسخه خاصی از ویندوز دارید. خیلی شرکت‌ها این مدارک رو ارائه می‌کنن. هر چند گذراندن دوره (Course) های استاندارد بسیار خوب و مفیده، اما ما به دلیل شرایطمون و تحریم ها از گرفتن این مدرک‌ها محروم هستیم. در بیشتر موارد اگه در یک کشور دیگه هم ثبت نام کنیم و امتحان بدیم باز هم به دلیل داشتن ملیت ایرانی قابل قبول نخواهد بود.

پی نوشت : تئوری،‌ پایه ریزی، پیوسته، قالب (به معنی شکل یا نحوه اجرا) و ... . مدیر باسواد باید املا و نگارش درستی هم داشته باشه.

سلام دوست خوبم.اوب تشکر کنم بابت مشارکت و اینطور منطقی پاسخ دادنت.
و دوم بگم که اصلا انتقاد نکردی و بلکه کمکم کردی.برا همین بازم تشکر میکنم.بابت اون کلمه یک چیز میگم که میافتی دنبالم که بزنیم چون باور کن از روی تنبلی شیفت رو نزدم و اونطور نوشتم.البته تنبلی شاید نباشه شاید اینکه سریع تاپیپ کنم.شاید عطشه.در ضمن قبول دارم که تو این زمینه ضعیفم هستم و رو اونم کار میکنم.خوب برگردیم به بحث.

اینطور که پیداست حق با شماست و من یه م رویایی فکر کردم.ولی دلیل تایک زدنم پیدا کردن همین Characteristics و مسیر مشخص هست که بتونم توش ثابت قدم باشم و جلو برم.

خداخیرت بده.دقیقا همیناست که میتونه منو راه بندازه.همینا که میگی مثلا برا شبکه اول چه کار کنم و بعد شبیه سازی و اجرا و...
فقط من باید به جد یک هدف واحد رو دنبال کنم.میدونی مشکل من اینه که دامنه علایقم زیاده و هر کدومم برام چرب و چیلی هستند.ازا ونجا که درآمد خیلی برام مهمه و همینطور سنم داره میره بالا، بیشتر برلم درآمد اهمیت پیدا میکنه .البته بازم فکر میکنم چاقوی همه کاره شدن تا حدودی شدنی هست.به هر حال من حدود 20 الی 24 ماه فرصت یادگیری و فعالیت دارم.

در مورد مدارک هم بازم دمت گرم.
کلا دیدم رو باز کردی.
فقط میشه یک لیست کامل از این مدارک رو بهم معرفی کنی تا بدونم چی به چی هست؟!
البته اگه دلخور میشی و بعدش میگی شد مثل قبل بعد از پیدا کردن راه اصلیم بهم مدارک مرتبط رو بگو.

در مورد صدور مدرک و ت.ح.ر.ی.م و اینحرفا اگه اینطوره پس چطوره که الان برخی دوستان یا افراد این مدارک رو رسما دارند و لوکیشنشون هم کشور عزیزمون خورده!؟!

این دو لینک رو هم باس یک تیغ بزنم تا بیشتر دیدم باز شه.این روزا سرم شلوغه ولی سعیم رو میکنم که تا چند روز آینده همه صفحات رو یک نگاه بندازم

Drago

کاربر ممتاز
۱.از اونجا که درآمد خیلی برام مهمه و همینطور سنم داره میره بالا، بیشتر برلم درآمد اهمیت پیدا میکنه .البته بازم فکر میکنم چاقوی همه کاره شدن تا حدودی شدنی هست.به هر حال من حدود 20 الی 24 ماه فرصت یادگیری و فعالیت دارم.

۲.فقط میشه یک لیست کامل از این مدارک رو بهم معرفی کنی تا بدونم چی به چی هست؟!

۳.در مورد صدور مدرک و ت.ح.ر.ی.م و اینحرفا اگه اینطوره پس چطوره که الان برخی دوستان یا افراد این مدارک رو رسما دارند و لوکیشنشون هم کشور عزیزمون خورده!؟!

۴.این دو لینک رو هم باس یک تیغ بزنم تا بیشتر دیدم باز شه.این روزا سرم شلوغه ولی سعیم رو میکنم که تا چند روز آینده همه صفحات رو یک نگاه بندازم

۱. درآمد با مهارت به دست میاد نه دانش صرف. برو توی یه شرکتی چیزی کار کن. حتی شده به صورت کارآموزی.

۲.خیر. از اینجا میتونی پیدا کنی.

۳.مدرک بین المللی از سازمان مربوطه دارند؟ (مثلا مایکروسافت یا سیسکو) یا فقط مثلا مدرک CCNA رو دارند؟ نمیدونم، از خودشون بپرس.

۴.خب، سر زدی؟

hossein.itplus

عضو جدید
۱. درآمد با مهارت به دست میاد نه دانش صرف. برو توی یه شرکتی چیزی کار کن. حتی شده به صورت کارآموزی.

۲.خیر. از اینجا میتونی پیدا کنی.

۳.مدرک بین المللی از سازمان مربوطه دارند؟ (مثلا مایکروسافت یا سیسکو) یا فقط مثلا مدرک CCNA رو دارند؟ نمیدونم، از خودشون بپرس.

۴.خب، سر زدی؟

1. بله با مهارت به دست میاد ولی بالاخره باید یک جایی رو پیدا کرد و هچنین با جیب خالی که نمیشه.کارموزی هم خراب نیست ولی بلاخره زمانش محدوده و اونجا هم نمیان رو مخ من کار کنن که بیلگیتش بشم

2. میدونم اینجا کجاست.درسته شما پیشکسوتی ولی دلیل نمیشه که ما بوق باشیم.وقتی افراد با تجربه هستند یک ماشین سبز یا هر رنگ دیگه برام میشه اولویت دوم.یعنی اگه یکی مثل تو اعصاب نداشت و به نتیجه نرسیدم اون وقت گاگولم تیغ میزنم.تو گاگولم باز به افراد با تجربه ای مثل تو میرسم که یا یک چیزی رو نوشتن و یا خواهند نوشت پس چه دلیلی وجود داره حلقه تکرار درست کنی...

3. والا آره یکی از رفقا سیسکو رو گرفته بود ولی نمیبینمش که بپرسم.

4. باور کن که اصلا محدود فرصت میکنم.همین فرومم میبنی که با تاخیر میام.به وقتش اونا رو هم تیغ میزنم

hossein.itplus

عضو جدید
سلام به همگی دوستان خوبم.

بنده دوست دارم که در حوزه وب به عنوان تخصص اصلیم کار کنم.این جمله یه کم کلی هست اگه ممکنه دوستان به طور کل به جز بازش کنند و اولا بگن که چه موضوعات و به نوعی نقشه راهی باید داشته باشم و دوما با هر میزان اطلاعات چه طوری و چه مقدار میتونم کسب درآمد داشته باشم؟!
البته بحث درآمد رو میدونم که به این سادیگا نمیشه گفت و به خود من بستگی داره ولی بالاخره اگه تجربه ای در این زمینه دارین حداقل میتونه امیدوار کننده باشه.

برا موضواعات میدونم که کلا دو شاخه وجود داره : یکی طراحی یا دیزاین و دیگری برنامه نویسی
و همینطور میدونم که در برنامه نویس وب باید در دو قسمت برنامه نویسی کلاینت و برنامه نویس سمت سرور کار کنم.این بدیهی است که اول باید سمت کلاینت رو یاد بگیرم و سپس سمت سرور رو کار کنم.درخواست من از شما اینه که کلا برام حوزه وب رو باز کنید تا من بتونم با داشتن این موضوعات(یا به قول خودم سرفصلها) دنبال منبع مناسب بگردم و همیطور برنامه ریزی برا یادگیری هر کدوم بکنم.
تشکر از همگی

sina_oonline

عضو جدید
سلام
اگر هدفتون کسب در آمد و موفقیت کاری و زندگی هست در شرایط فعلی جامعه بیشترین توجه رو به درستاتون داشته باشیدبه خصوص که دو سال کارشناسیتون طول میکشه و از همین الان باید برای کنکور ارشد آماده بشید.
موفقیت و قبولی در یک دانشگاه خوب در مقطع ارشد مثلا در شهر تهران خودش دریچه موفقیت های زیادی رو براتون باز می کنه.
خلاصه این که هر چیزی زمان خودشو داره به نظر بنده حقیر فعلا به درس هاتون برسید و از همین الان خودتونو برای ارشد آماده کنید.

hossein.itplus

عضو جدید
سلام
اگر هدفتون کسب در آمد و موفقیت کاری و زندگی هست در شرایط فعلی جامعه بیشترین توجه رو به درستاتون داشته باشیدبه خصوص که دو سال کارشناسیتون طول میکشه و از همین الان باید برای کنکور ارشد آماده بشید.
موفقیت و قبولی در یک دانشگاه خوب در مقطع ارشد مثلا در شهر تهران خودش دریچه موفقیت های زیادی رو براتون باز می کنه.
خلاصه این که هر چیزی زمان خودشو داره به نظر بنده حقیر فعلا به درس هاتون برسید و از همین الان خودتونو برای ارشد آماده کنید.

سلام دوست خوبم.تشکر میکنم که پاسخ دادی.
والا اصلا برا ارشد فکر و هدفی ندارم و میترسم بیشتر برم به سمت بیراهه.این روزا مدرکا هم زیاد شده و این هم بیکار لیسانس و دکترا و چی و چی.
موفقیت تو یک دانشگاه خوب هم پشتکار میخواد و هم حوصله.با ضعف های درسی که من دارم گمون نکنم بتونم برا این هدف برنامه ریزی و تلاش موفقی داشته باشم.

hossein.itplus

عضو جدید
سلام به همگی دوستان خوبم.

بنده دوست دارم که در حوزه وب به عنوان تخصص اصلیم کار کنم.این جمله یه کم کلی هست اگه ممکنه دوستان به طور کل به جز بازش کنند و اولا بگن که چه موضوعات و به نوعی نقشه راهی باید داشته باشم و دوما با هر میزان اطلاعات چه طوری و چه مقدار میتونم کسب درآمد داشته باشم؟!
البته بحث درآمد رو میدونم که به این سادیگا نمیشه گفت و به خود من بستگی داره ولی بالاخره اگه تجربه ای در این زمینه دارین حداقل میتونه امیدوار کننده باشه.

برا موضواعات میدونم که کلا دو شاخه وجود داره : یکی طراحی یا دیزاین و دیگری برنامه نویسی
و همینطور میدونم که در برنامه نویس وب باید در دو قسمت برنامه نویسی کلاینت و برنامه نویس سمت سرور کار کنم.این بدیهی است که اول باید سمت کلاینت رو یاد بگیرم و سپس سمت سرور رو کار کنم.درخواست من از شما اینه که کلا برام حوزه وب رو باز کنید تا من بتونم با داشتن این موضوعات(یا به قول خودم سرفصلها) دنبال منبع مناسب بگردم و همیطور برنامه ریزی برا یادگیری هر کدوم بکنم.
تشکر از همگی

دوستان خوبم.عاجزانه ازتون میخوام که اگه ممکنه بحث رو روی این پست تمرکز بدین چون کم کم میخوام مباحث رو جمع کنم و برم تا فاز عملی.
گوگل و اینا رو خواهشا لینک ندین.من کم تجربه نیستم و سرچ و اینا رو هم در حد خوب بلدم و سرچم کردم و خواهم کرد.اطلاعات کلیم از رشتم خوبه و نیازی به سرچ ندارم.تجربه رو نمیشه از سرچ کش رفت.من دنبال تجربه مغزهام نه هارد ها.
چیزی که اینجا اهمیت ویژه ای برام داره تجربه افرادی هست که مباحث رو لمس کردن و به نوعی پیر کار شدن(با تجربه).این برام از هر چیزی ارزشمندتره.

Drago

کاربر ممتاز

۱.اون صفحاتی که باید می‌خوندی رو خوندی؟ از یه طرف فرصت نداری چند صفحه مطلب بخونی، از یه طرف دنبال یاد گرفتن چیزهای جدید و مختلفی ... امیدوارم حداقل به نتیجه برسی.

۲. گروه بندی هات یه کم اشتباهه.
ما در وب «برنامه نویسی» سطح کلاینت نداریم، در حد اسکریپت نویسیه. یه چیز ساده ای که روی مرورگر کاربر اجرا بشه، معروف ترینش هم جاوا اسکریپته. واسه کار توسعه وب هم الزامی به برنامه نویسی سمت کلاینت نداری. (به نظر میاد برنامه نویسی شبکه رو با برنامه نویسی وب قاطی کردی)

اما اگه میخوای بری طرف وب باید حواست به این موضوع باشه : ما توی وب الان دو نوع شیوه داریم.یکی اپلیکیشن های وب هستند که میتونن در سطح سایت باشن یا واقعا کاری رو انجام بدن و دومی که خیلی داره داغ میشه «سرویس های وب» هستند.
شما نمی‌تونی یهو بپری توی سرویس های وب، باید خوب اپلیکیشن های وب رو یاد بگیری بعد.
مثلا Wordpress رو میشناسی؟ !Joomla رو چطور؟ یا حتی همین vBulletin که باهاش این فروم ایجاد شده! اینها دو نمونه از اپلیکیشن های اپن سورس وب هستند، یعنی شما می‌تونی تغییرش بدی و چیزی بهش اضافه یا کم کنی. اما یه سری اپلیکیشن ها هستند که ویژه یه کاری ایجاد میشن، مثلا طرف میاد به یه شرکت درخواست میده که براش یه سایت درست کنن که فلان کارها رو هم بشه توش انجام داد.
اما یادگرفتن یه زبان برنامه نویسی سمت سرور (مثلا php یا asp) به تنهایی کافی نیست. باید یه درکی هم از وب سرورها و اپلیکیشن سرورها پیدا کنی. اینکه هرکدوم چه فرقی با اون یکی دارن و به چه کاری ‌میان. ارتباط وب سرور با برنامه چطور برقرار میشه، ارتباط کاربر با وب سرور و کاربر با برنامه چطوره.

hossein.itplus

عضو جدید
۱.اون صفحاتی که باید می‌خوندی رو خوندی؟ از یه طرف فرصت نداری چند صفحه مطلب بخونی، از یه طرف دنبال یاد گرفتن چیزهای جدید و مختلفی ... امیدوارم حداقل به نتیجه برسی.

۲. گروه بندی هات یه کم اشتباهه.
ما در وب «برنامه نویسی» سطح کلاینت نداریم، در حد اسکریپت نویسیه. یه چیز ساده ای که روی مرورگر کاربر اجرا بشه، معروف ترینش هم جاوا اسکریپته. واسه کار توسعه وب هم الزامی به برنامه نویسی سمت کلاینت نداری. (به نظر میاد برنامه نویسی شبکه رو با برنامه نویسی وب قاطی کردی)

اما اگه میخوای بری طرف وب باید حواست به این موضوع باشه : ما توی وب الان دو نوع شیوه داریم.یکی اپلیکیشن های وب هستند که میتونن در سطح سایت باشن یا واقعا کاری رو انجام بدن و دومی که خیلی داره داغ میشه «سرویس های وب» هستند.
شما نمی‌تونی یهو بپری توی سرویس های وب، باید خوب اپلیکیشن های وب رو یاد بگیری بعد.
مثلا Wordpress رو میشناسی؟ !Joomla رو چطور؟ یا حتی همین vBulletin که باهاش این فروم ایجاد شده! اینها دو نمونه از اپلیکیشن های اپن سورس وب هستند، یعنی شما می‌تونی تغییرش بدی و چیزی بهش اضافه یا کم کنی. اما یه سری اپلیکیشن ها هستند که ویژه یه کاری ایجاد میشن، مثلا طرف میاد به یه شرکت درخواست میده که براش یه سایت درست کنن که فلان کارها رو هم بشه توش انجام داد.
اما یادگرفتن یه زبان برنامه نویسی سمت سرور (مثلا php یا asp) به تنهایی کافی نیست. باید یه درکی هم از وب سرورها و اپلیکیشن سرورها پیدا کنی. اینکه هرکدوم چه فرقی با اون یکی دارن و به چه کاری ‌میان. ارتباط وب سرور با برنامه چطور برقرار میشه، ارتباط کاربر با وب سرور و کاربر با برنامه چطوره.

سلام دوست خوبم.اول تشکر میکنم که بازم در کنارمی و دوم به خاطر لحن بدم تو صحبتای قبلی عذز میخوام.حق با تویه.باور کن که مشکلات روانی و این ور اون ور رفتنا یه مدتی شده زیاد شده و برا همین یا نمیرسم یا یادم میره.ولی وقتی بحثها تموم شد و خواستم یک جمع بندی داشته باشم حتما حتما اونها رو هم به دقت خواهم خوند.
راستی مگه ما برنامه نویسی شبکه هم داریم؟منظور برنامه نویسی port و اینطور چیزاست؟؟

آره به طور خیلی مثدماتی در مورد ورلدپرس و جوملا میدونستم که میشه تو هاست سوارشون کرد و بهتره برد(اپلیکیشن).
با این توضیحاتت که معلوم میشه دارم به یک دنیای وسیع و تخصصی قدم برمیدارم.

دوست خوبم.اینکه باید یک base رو یادبگیرم تا بتونم اپلیکیشن تحت وب و در مرحله دوم سرویس های وب رو بهش برسم درسته؟
یعنی پیشنیاز رسیدن به این مهم چیه؟؟
باور کن این همه زبان برنامه نویسی و این همه تنوع در اپلیکشین ها و هینطور اسکریپتها آدم میمونه باید از کجا شروع کنه و چه مقدماتی رو باید رعایت کنه.

الان اگه بخوام یک برنامه درست رو برا یادکیری بریزم :
بدیهی هست که html , css , j script رو باید آغاز کنم.منتهی سوال من اینه که قبل و یا بعد از یادگیری و تسلط بر اینها باید چه کنم؟base و الگوریتم رو کی یادبگیرم؟
کی میتونم به یادگیری اپلیکشن نویسی و سرویس ها فکر کنم؟!

خیلی ازت ممنونم که همراهیم میکنی

Drago

کاربر ممتاز
۱.راستی مگه ما برنامه نویسی شبکه هم داریم؟منظور برنامه نویسی port و اینطور چیزاست؟؟

۲.آره به طور خیلی مثدماتی در مورد ورلدپرس و جوملا میدونستم که میشه تو هاست سوارشون کرد و بهتره برد(اپلیکیشن).
با این توضیحاتت که معلوم میشه دارم به یک دنیای وسیع و تخصصی قدم برمیدارم.

۳.باور کن این همه زبان برنامه نویسی و این همه تنوع در اپلیکشین ها و هینطور اسکریپتها آدم میمونه باید از کجا شروع کنه و چه مقدماتی رو باید رعایت کنه.

الان اگه بخوام یک برنامه درست رو برا یادگیری بریزم :
بدیهی هست که html , css , j script رو باید آغاز کنم.منتهی سوال من اینه که قبل و یا بعد از یادگیری و تسلط بر اینها باید چه کنم؟base و الگوریتم رو کی یادبگیرم؟
کی میتونم به یادگیری اپلیکشن نویسی و سرویس ها فکر کنم؟!
۱.بله Network Programming هم داریم. شما با هر زبان برنامه نویسی که آشنا بشی (نه همه اشون،بیشترشون)، میتونی توش برنامه نویسی شبکه هم انجام بدی. برنامه نویسی شبکه به ارتباط دو یا چند دستگاه با هم اختصاص پیدا می‌کنه.

۲. البته اون Wordpress هست نه Worldpress :smile:. وردپرس و امثال اون همه سامانه های مدیریت محتوا (Content Management System یا همون CMS) هستند. برنامه(اپلیکیشن) های تحت وب که برای مدیریت و راه اندازی سایت استفاده می‌شوند.

۳. اگه بخوای بری همه زبان های برنامه نویسی رو لیست کنی و بعد بری مزایا و معایب در‌بیاری بهت قول میدم سال دیگه هنوز همینجایی که هستی مونده باشی. مهم شروع کردنه، باید شروع کنی. توصیه من بهت PHP هست، برو بشین PHP رو یاد بگیر (اگر برات مقدوره حتما کلاس برو).
برای هرکسی که کار وب میکنه یادگرفتن html حتما الزامیه. اون رو هم یادبگیر، CSS و JS الزامی نیستند، وقت برای یادگرفتنشون هست.
نمیفهمم منظورت از Base و الگوریتم چیه. شما بری سر کلاس PHP (یا مثلا کتابش رو بخوای بخونی) که اول کار بهت نمیگن این کد رو بزن تا این اتفاق بیفته! سر مباحث، ساختارها، ساختمان داده ها و مباحث پایه ای هم بحث خواهد شد. راستش به نظر من اولش هرچقدر از این مفاهیم پایه ای بخونی فقط عقب می‌مونی. باید به مقدار کافی مفاهیم رو بلد باشی، بعد وارد کار عملی کد زدن بشی و در کنارش باز هم مطالعه کنی تا به مفاهیم موجود و پیشرفته مسلط بشی.

تو اگه امروز شروع کنی تا عید به راحتی می‌تونی یه توسعه دهنده خوب وب بشی، منتها اگه شروع کنی!

hossein.itplus

عضو جدید
۱.بله Network Programming هم داریم. شما با هر زبان برنامه نویسی که آشنا بشی (نه همه اشون،بیشترشون)، میتونی توش برنامه نویسی شبکه هم انجام بدی. برنامه نویسی شبکه به ارتباط دو یا چند دستگاه با هم اختصاص پیدا می‌کنه.

۲. البته اون Wordpress هست نه Worldpress :smile:. وردپرس و امثال اون همه سامانه های مدیریت محتوا (Content Management System یا همون CMS) هستند. برنامه(اپلیکیشن) های تحت وب که برای مدیریت و راه اندازی سایت استفاده می‌شوند.

۳. اگه بخوای بری همه زبان های برنامه نویسی رو لیست کنی و بعد بری مزایا و معایب در‌بیاری بهت قول میدم سال دیگه هنوز همینجایی که هستی مونده باشی. مهم شروع کردنه، باید شروع کنی. توصیه من بهت PHP هست، برو بشین PHP رو یاد بگیر (اگر برات مقدوره حتما کلاس برو).
برای هرکسی که کار وب میکنه یادگرفتن html حتما الزامیه. اون رو هم یادبگیر، CSS و JS الزامی نیستند، وقت برای یادگرفتنشون هست.
نمیفهمم منظورت از Base و الگوریتم چیه. شما بری سر کلاس PHP (یا مثلا کتابش رو بخوای بخونی) که اول کار بهت نمیگن این کد رو بزن تا این اتفاق بیفته! سر مباحث، ساختارها، ساختمان داده ها و مباحث پایه ای هم بحث خواهد شد. راستش به نظر من اولش هرچقدر از این مفاهیم پایه ای بخونی فقط عقب می‌مونی. باید به مقدار کافی مفاهیم رو بلد باشی، بعد وارد کار عملی کد زدن بشی و در کنارش باز هم مطالعه کنی تا به مفاهیم موجود و پیشرفته مسلط بشی.

تو اگه امروز شروع کنی تا عید به راحتی می‌تونی یه توسعه دهنده خوب وب بشی، منتها اگه شروع کنی!

در مورد برنامه نویسی شبکه ممنونم.پس این نکته به نظر خودم خیلی ارزشمنده که اگه کسی دنبال شبکه بره فقط به شبکه رسیده ولی اگه به سمت وب بره و خوب برنامه نویسی رو یادبگیره و کار کنه انگار شبکه رو هم یادگرفته(البته نه به صورت تخصصی.کلا و در حد نیاز گفتم)

آرخ خوب حق با تویه ولی در اون حد که نمیخوام لیست کنم.مثلا از یکی پرسیدم آجاکس چیه.خیلی سریع و خوب جوابم رو داد و من الان حدودا میدونم که چیه.و اگه نیاز بود که برم تو کارش میرم گاگول رو سرچ میکنم و مطالب رو جمع میکنم و بعدشم عملی کار میکنم.
دوست خوبم.من فکر میکنم PHP و ASP اون قدر ساده نباشن(مثل HTML) که از مقدمات و بیس کلی برنامه نویسی بی نیاز باشن.متوجه حرفت هستم.نمیخوام تو این مفاهیم غرق بشم قفط میخوام اگه مثلا دید الگوریتمیم و بیس برنامه نویسیم ضعیفه قبل از شروع درستش کنم تا بتونم بدون مشکل پیش برم.
راستی این نکته رو هم بخاظر داشته باش که به خاظر شرایط دانشگاهیم و کلا شرایط وقت و رفت و آمدا و اینا برام مقدور نیست که برا اهدافم کلاس برم.پس خودخوان و بدون هزینه کار میکنم(میدونم بعضی جاها باید خرج کرد ولی خوب هم دست و بالم تنگه و هم میتونم خودم بیاموزم).
برا استارت هم تا آخر همین هفته به خودم فرصت دادم که مطالب رو جمع بندی کنم و بعدش برنامه رسمی رو شروع کنم.

amirand

عضو
حوزه این رشته گسترده و وسیع هست. ببین میخوای کجای این رشته باشی؟