تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

EECi

مدیر بازنشسته
خواهش میکنم من تعریفشنو شنیدیم میگن خیلی سخت گیره تصمیم گرفتم شاگردشون باشم!!!!
البته ارومیه شهر دوم منه کلا دوست دارم ادامه زندگی بیام ارومیه
دنبال یکی میگردم این گرایشهارو قشنگ برام تفکیک کنه اما کسی نیست
قبلا یه پست خوندم جالب بود گفتم بعد کنکور حتما میخونمش اما هر کاری میکنم دیگه پیداش نمی کنم
خیلی جالب و منطقی کل گرایشهارو از خوب به بد توضیح داده بود، رشته نمی گم گرایش میگم!!!
چند نفر رو می شناسم که از الکترونیک ارشد و دکترا انصراف دادن !:D
جدا می گم خیلی سخت میگیره دکتر حدیدی

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
البته یوسف جان اینا خودشون توی گرایشای ارشد تقسیم بندیاشون متفاوته.
مثلا در مورد مخابرات که من میدونم مخابرات میدان اول تهران بعد علم و صنعت بعد بقیه هستش

احسنت مسعود جان منم همینو میگم ، گرایشها تو دانشگاها متفاوته، یه اطلاعاتی در مورد گرایشها هم میخواستم مثلا دیجیتال الکترونیک با میکرو الکترونیک از همه نظرات وجهات چه فرقی باهم دارن

--------
از مدیر تاپیک هم تشکر میکنم این تاپیک مهمو ، مهمش کردن مرسی

llvll.asoud

کاربر ممتاز
احسنت مسعود جان منم همینو میگم ، گرایشها تو دانشگاها متفاوته، یه اطلاعاتی در مورد گرایشها هم میخواستم مثلا دیجیتال الکترونیک با میکرو الکترونیک از همه نظرات وجهات چه فرقی باهم دارن

--------
از مدیر تاپیک هم تشکر میکنم این تاپیک مهمو ، مهمش کردن مرسی

فک کنم این سوالاتو توی سایت استاد مومن زاده مطرح کنی جوابتو بدن.حتی اگه بری سایتش میبینی که بعضی از بچه ها هم درمورد اینکه کدوم دانشگاه مثلا در فلان گرایش بهتره سوال پرسیدن و ایشونم جوابشونو دادن

EECi

مدیر بازنشسته
بچه ها یه پیشنهادی دارم
از سایت وزارت علوم برید و همه درس های مصوب ارشد رو برای گرایش های برق دانلود کنید
برای هر گرایش درس های مربوطه رو نوشته ، ما می تونیم اطلاعاتی رو تقسیم بندی کنیم و اینجا بنویسیم
مثلا هدف از درس مخابرات پیشرفته یا کنترل غیر خطی رو نوشته
این خیلی می تونه کمک کنه برای انتخاب گرایش

بعد ها هم می تونیم با اساتید مختلف تماس بگیریم و در مورد دروس ارشد سوال کنیم و هر چی فهمیدیم اینجا بنویسیم تا همگی استفاده کنیم

EECi

مدیر بازنشسته

yas4

عضو جدید
من گرایش کنترل هستم . به برنامه نویسی و طراحی سیستم و اختراع و ابتکار علاقه دارم . یعنی گرایش کنترل و الکترونیک جز علاقه منه . اما دارم به گرایش قدرت تغییر گرایش می دم برای خودم هم یه دلیل دارم که دوست دارم نظر شما را هم بدانم . بخاطر اینکه در فرمهای استخدامی و درخواست نیرو گرایش قدرت اسمش بیشتره و همچنین اگه جایی هم به کار گرایشهای دیگه احتیاج داشته باشن از قدرتی که کار انها را بدانه هم استفاده می کنند . من با این کار می خوام از فرمهای دولتی و غیر دولتی که برای استخدام می اد از دستم نره . اما در بحث علاقه و کار ازاد یا خصوصی می گم گرایش ها چندان به لحاظ درسی با هم تفاوت ندارند و من خودم به طور ازاد در شاخه های کنترل و الکترونیک می تونم کار کنم و متخصص شم و دیگر جاهای خصوصی کاری ندارند که چه گرایشی هستی وقتی کار را بدانی می گیرند . درواقع من گرایش قدرت را بخاطر فرمهای استخدامی می رم ولی به طور تخصصی و ازاد دنبال کسب تخصص و رفتن دوره های گرایش کنترل و الکترونیک هستم .

bm34

عضو جدید
با لیسانس برق یا مکانیک گرایش ساخت و تولید میخوام در مقاطع ارشد و دکتری ادامه بدم به فیزیک هسته ای و همچنین فیزیک کاربردی هم علاقه دارم . حالا با توجه به دو رشته برق و مکانیک که در انتخاب رشته ارشد طیف گسترده ای را جلوم می گذاره می خواستم بدانم با توجه به اطلاعاتتون کدام رشته در ارشد و بعد دکتری منو موفق تر می کنه . منظورم از موفقیت شغل با درامد قابل ارزش و موفقیت کشوری است یعنی این انتخاب من با نیاز کشور و حمایت آن همراه باشه .ایا بهتره بیام ارشد ودکتری همان برق یا مکانیک را ادامه بدم واین خواسته ها ارضا می شه یا نه با توجه به اینکه ارشد و دکتری رشته تخصصی تر یا مباحث تئوری تر و تحقیقی تر می شه و از قالب کار و شغل که در لیسانس هست در می اد سراغ مباحث تئوری و تحقیقی مثل فیزیک هسته ای کاربردی و امثالهم بشم

djbehrouz

عضو جدید
۲۰۰ رتبه و محل قبولی از نتایج نهایی ارشد برق ۹۱

۲۰۰ رتبه و محل قبولی از نتایج نهایی ارشد برق ۹۱

۱- ۲۰۰ رتبه و محل قبولی از رتبه ۲ تا رتبه ۴۷۰۰

۲- شامل گرایش ها و دوره ها

۳-شامل دانشگاه های روزانه ، شبانه و غیرانتفاعی

منبع

پیوست ها

• r&m-bargh91(www.arshadbargh).rar
    215.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Joe_Bel

کاربر ممتاز
۱- ۲۰۰ رتبه و محل قبولی از رتبه ۲ تا رتبه ۴۷۰۰

۲- شامل گرایش ها و دوره ها

۳-شامل دانشگاه های روزانه ، شبانه و غیرانتفاعی

منبع

مرسی خیلی زحمت کشیدید واقعا دستتون درد نکنه اینجوری رتبه دانشگاها نسبتا تو دستمون اومده
میخواستم بدونم کدوم گرایش برای بازار کار بهتر است ؟؟؟
خواهشا اگه کمک میکنید نگید علاقه تون باید مدنظر باشه علاقه ی من گرایشی است که بازار کار بهتری داشته باشه و به درد جامعه ما ایرانی ها مخصوصا شهرستانی بخوره مثلا فکر نکنم نیمه هادی ها یک قرن دیگه به دردمون بخوره مگر واسه تدریس بخوایمش

آخرین ویرایش:

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
هر چی فکر کردم اید ه های هست (راجب به کار و اشتغال زایی) برای قدرتی ها با plc و برای الکترونیکی ها avr صورت میگیرد
کدوم رشته و گرایش بیشتر به برنامه نویسی نزدیک تر است؟؟؟.... مخصوصا برای الکترونیکیها که به جوابم میرسم
------------------------------------------------------------
بیشتر بدانید
البته ناگفته نماید خیلی از کارها هم بدون برنامه نویسی تحقق پذیر است
مثلا تعمیرات کل قطعات کامپیوتر و لب تاب، دروبین ، انواع تی وی ، پرینتر و فکس و ... داشت یادم میرفت موبایل !!!
یا مثلا نصب، مانند دوربین مدار بسته ، دزد گیر اماکن و منازل و خودرو ، درب اتوماتیک و ....

djbehrouz

عضو جدید
مرسی خیلی زحمت کشیدید واقعا دستتون درد نکنه اینجوری رتبه دانشگاها نسبتا تو دستمون اومده
میخواستم بدونم کدوم گرایش برای بازار کار بهتر است ؟؟؟
خواهشا اگه کمک میکنید نگید علاقه تون باید مدنظر باشه علاقه ی من گرایشی است که بازار کار بهتری داشته باشه و به درد جامعه ما ایرانی ها مخصوصا شهرستانی بخوره مثلا فکر نکنم نیمه هادی ها یک قرن دیگه به دردمون بخوره مگر واسه تدریس بخوایمش
سلام.خواهش می کنم.
بازار کار برای هر فردی تعریف خودش را دارد.مثلا فردی تمایل دارد در هر سازمان و ارگانی کار کند ولی فرد دیگری اصلا تمایل ندارد در سازمان ها و ارگان های وابسته به دولت کار کند.
مشاغل آزاد ، دولتی ، خصوصی ، نظامی و...همه ی این ها برای هر فردی تعریف خاص خودش را دارد و مهم است که شما با هر شغلی کنار می آیید یا خیر؟
مثلا الکترونیک و مخابرات در سازمان و ارگان های نظامی وضعیت بهتری دارند.
کنترل و قدرت هم در شرکت های دولتی و خصوصی وضعیت بهتری دارند.
مورد بعدی توانایی شما می باشد ، مثلا گرایش شما قدرت است ولی به برنامه نویسی مسلط هستید و این باعث می شود بتوانید در هر شرکتی استخدام شوید یا شغل آزاد داشته باشید.
پس مهم است که حد و حدود و محدودیت های شغلی خود را در نظر بگیرید و سپس انتخاب گرایش کنید.
در کل در همه ی گرایش ها می توان موفق بود به شرطی که حداکثر توانایی اجرای ایده و نوآوری را در آن رشته و گرایش داشته باشید.
دو نفر که در یک دانشگاه تحصیل کردند و هم گرایش و معدل بودند از نظر شغلی کاملا وضعیت متفاوت دارند.یکی ماهیانه بیش از 3 میلیون درآمد دارد و دیگری فقط 800 هزار تومان.
باید بدانید که چگونه میتوان در این جامعه درآمد کسب کرد.موسس کانون فرهنگی آموزش کاظم قلم چی یک دیپلمه بود ولی میدانست و توانست.

mohandes34

اخراجی موقت
دارم کارشناسی برق می خوانم در تعیین گرایش بین قدرت و کنترل ماندم . مهم برام شغل مناسب اینده است و اینی که باید علاقه داشته باشم و خودم هم عملی یاد بگیرم هم می دانم اما ان جایی که پای استخدام و فرم می اد یه چیزی را می خوان که حالا تو هرچی بگی متخصصی انها به گرایش مدرکت کار دارند . کدام گرایش را برم . مخصوصا اینکه تا ما لیسانس بگیریم 4 سال دیگس

mohandes34

اخراجی موقت
این متن را اخواندم در مورد کنترل :
سلام دوست عزیز..
من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
ببخشید اگه طولانی شد امید وارم هر گرایشی که بری موفق باشی...
الان ما نفهمیدم که قدرت اشباع شده است و یا کنترل داره روز به روز بازارش بهتر می شه

Joe_Bel

کاربر ممتاز
این متن را اخواندم در مورد کنترل :
سلام دوست عزیز..
من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
ببخشید اگه طولانی شد امید وارم هر گرایشی که بری موفق باشی...
الان ما نفهمیدم که قدرت اشباع شده است و یا کنترل داره روز به روز بازارش بهتر می شه

بازار کار.....
تا نری نمی دونی کجایه کاری؟؟؟!!!!
اینا همش حرفه کدوم رشته ... چند روز پیش من خیلی درگیر این قضیه بودم به این نتیجه رسیدم هیچ کدومشون با هم فرقی ندارد
شما اگر میخواد استاد کار ماهری باشید باید کار کنید و آموزشگاه ها دوره ببینید و همه چیز یاد بگیرید اینجوری هیچ وقت بیکار نمی مونید
در مورد استخدامی ها هم باز فرقی نمی کند شما نظام مهندسی میرید همه گرایشهای برق داره همه شون یه کار را انجام میدهند اکثرا استخدامیا اینجوری اند
حالا درسته بعضیاشون فرق دارند مثلا میگن باید بر برنامه نویسی ای وی آر مسلط باشید باز اون چیزی که دانشگاه یاد میگیرید زیاد کمکتون نمی کنه باید خودتون کار کنید و کلاس برید و وقت بزارید
نتیجه:
دانشگاه هیچ کاری را به شما یاد نمی دهد باید خودتان همه چیز رو یاد بگیرید
-------------------------------------------------------
ارشد بخونم یا نخونم ؟؟؟؟
اگر بازار کار برایتان مهم است ارزشی ندارد چون به کار بلد کار میدن اما خب خصوصیات چون تدریس در دانشگاه ها را احتمال دارد بدهند
اگر بحث دکتری و علاقه مندی به انتهای تحصیلات خود دارید بحثش جدا است یا پز ارشدو بزنید

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام دوستان با توجه به قبولی های سالهای پیش میخواستم ببینم دانشگاه تبریز و شاهد میدونید تا رتبه چند کنترل برمیداره؟ و اینکه کدوم دانشگا توی کنترل بهتره

sina_oonline

عضو جدید
سلام
ببخشید چرا اصلا حرفی ای بیو الکتریک نیست؟من باورم نمیشه عاشقای این رشته اینقدر کم باشه ..

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام
ببخشید چرا اصلا حرفی ای بیو الکتریک نیست؟من باورم نمیشه عاشقای این رشته اینقدر کم باشه ..

بله خیلی کمه
به نظر من به خاطر بازار کاره ضعیفش این رشته رو ادامه ندید....
اگه رشته تون فناوریه همونو ادامه بدید مخصوصا شبکه های کامپیوتری که یه کم از بقیه بهتره، در واقع رشته های فناوری همشونم مثلا همن زیادم فرقی نمی کنه

کژال جون

عضو جدید
سلام بچه ها جونم. من از تالار معماری اومدم و اورژانسی کمک می خوام . می خوام بدونم واسه ارشد تا چه رتبه ای گرایش مخابرات روزانه و شبانه دانشگاه باهنر کرمان میشه رتبه آورد؟ اگه کسی می دونه ممنون میشم بگه روزانه چند، شبانه چند. ممنون :redface:

ashkantalebi03

عضو جدید
برای دوستانی که میخوان در سال 93 انتخاب رشته کنند:
من با 1280 کنترل و 1192 قدرت اینها رو آوردم:
قدرت روزانه ( گیلان گرایش ماشین، سمنان (هر 2 گرایش)، تفرش، شاهرود، ملایر، صنعتی همدان، کاشان، صنعتی اراک)

قدرت شبانه ( بوعلی همدان، قزوین،صنعتی همدان)

کنترل روزانه (بوعلی همدان، قزوین، صنعتی بابل، کاشان، صنعتی همدان، صنعتی شیراز، صنعتی سهند تبریز، تفرش، شاهرود)

کنترل شبانه( بوعلی همدان، تبریز، اصفهان، قزوین، صنعتی همدان)

جاهایی که با اختلاف خیلی کم قبول نشدم (
کنترل شبانه عباسپور آخرین رتبه قبولی 63، رتبه داوطلب 69
قدرت روزانه بوعلی آخرین رتبه قبولی 209، رتبه داوطلب 219
قدرت-مدیریت انرژی روزانه شیراز آخرین رتبه قبولی 52، رتبه داوطلب 54
کنترل و علائم روزانه علم و صنعت، آخرین رتبه قبولی 35، رتبه داوطلب 46
قدرت روزانه اراک، آخرین رتبه قبولی 146، رتبه داوطلب 161
کنترل شبانه فردوسی مشهد آخرین رتبه قبولی 54، رتبه داوطلب 57)

Joe_Bel

کاربر ممتاز
فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می گیرد، می تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیر مجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می توان، در هر یک از زیرشاخه های تخصصی‌تر گرایشهای یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای یاد شده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانشها را فراهم می کند.

تخصصی مهندسی برق – الکترونیک

از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی الکترونیک می توان به درسهای مدارهای الکتریکی، الکترونیک ۲ و ۱، مدارهای منطقی و مخابرات اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از:
الکترونیک ۳: مبحث اول این درس مربوط به پاسخ فرکانسی است که به طور اجمال عوامل مربوط به کاهش بهره در فرکانسهای بالا و پایین (در واقع بالاتر و پایین تر از پهنای باند میانی) و روشهای به دست آوردن فرکانسهای قطع بالا و پایین را در تقویت کننده های ترانزیستوری مورد بررسی قرار می دهد. در مبحث دوم پایداری تقویت کننده های فیدبک مورد توجه قرار می گیرد.
تکنیک پالس: در درسهای مدار و الکترونیک، دانشجویان با سیگنالهای سینوسی و پاسخ مدارهای خطی و یا غیرخطی به آنها آشنا می شوند، امروزه و با توجه به رشد روزافزون فن آوری دیجیتال، کمتر مدار الکترونیکی یافت می شود که در آن فقط سیگنالهای سینوسی به کار رفته باشد. پالس در حالت کلی به سیگنالهایی گفته می شود که تغییرات جهش داشته باشند. از مهمترین این سیگنالها که در درس تکنیک پالس هم مورد بررسی قرار می گیرد، سیگنالهای پله، مربعی، مورب و نمایی هستند.
میکروپروسسور: پس از پیدایش الکترونیک دیجیتال و جنبه های جذاب و ساده طراحیهای دیجیتال و کاربردهای فراوان این نوآوری، با تکنولوژیهای SSI , MSI ، ادوات الکترونیک دیجیتال، مانند قطعات منطقی به بازار ارائه شد. شرکت تگزاس اولین میکروپروسسور ۴ بیتی را با فن آوری ۲SI طراحی و عرضه نمود که بعنوان بخش اصلی ماشین حساب مورد استفاده قرار گرفت و این گام اول در پیدایش و ظهور میکروپروسسورها بود.
معماری کامپیوتر: در این درس معماری داخل ۸ بیتی ها و نحوه اجرای دستورالعملها در این پردازنده ها، بررسی حافظه ها و روش دستیابی میکروپروسسورها به اطلاعات حافظه، معرفی زبان اسمبلی پردازنده های ۸ بیتی و ایجاد توانایی جهت نوشتن برنامه ای برای عملکردی خاص به کمک میکروپروسسورها و معرفی قطعات جانبی مورد استفاده توسط ریزپردازنده ها، مورد مطالعه قرار می گیرد.
مدارهای مخابراتی: درس مدار مخابراتی به بررسی ساختار و یا طراحی مدارهایی می پردازد که در فرکانسهای بالا کار کرده و یا به نوعی در ارسال پیام در گیرنده و فرستنده نقش دارند. در این درس ابتدا با نویزهای حرارتی، ترقه ای و … آشنا شده و راههایی برای محدود کردن نویز پیشنهاد می شود، سپس مدارهای تشدید و تبدیل امپدانس که به منظور انتقال حداکثر توان به کار می روند مورد بحث قرار می گیرد.
فیزیک مدرن: در فصل اول این درس با پرداختن به نسبیت خاص دانسته های علمی ما کاملاً اشتباه از آب درآمده و با پرداختن به اصولی نظیر اتساع زمان، پدیده دوپلر، انقباض طول، نسبیت جرم، جرم و انرژی و …، همه دانسته های ما را (حداقل در حیطه دانستن) نابود می کند.
فصلهای دیگر درس به موضوعاتی نظیر خواص ذره ای امواج، پدیده فتوالکتریک، نظریه کوانتومی نور، پرتوایکس، پراش ذره، ساختار اتمی، مکانیک کوانتومی و … می پردازد.
فیزیک الکترونیک: شامل مطالعه خواص سیلیکون، بلورشناسی، روشهای ساخت قطعات و مدارهای نیمه هادی، تحلیل و طراحی این مدارها، به دست آوردن مشخصات قطعات و یکی از مهمترین زمینه های کاری و تحقیقاتی در رشته الکترونیک است. پیش نیاز این قسمت تسلط بر درس دریاضی مهندسی و معادلات دیفرانسیل و مختصری در فیزیک کوانتوم و فیزیک مدرن می باشد.

درسهای تخصصی مهندسی برق- مخابرات

از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی مخابرات می توان به درسهای ریاضی مهندسی تجزیه و تحلیل سیستمها، مدارهای الکتریکی، الکترونیک و الکترومغناطیس اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی عبارتند از:
مخابرات ۲: شامل تجزیه و تحلیل و طراحی شبکه های مخابراتی دیجیتالی است. مطالب درسی با مروری بر تجزیه و تحلیل سیگنالها و سپس فرآیندهای تصادفی شروع شده و به دنبال آن به بررسی اجزای یک سیستم (مجموعه) مخابراتی دیجیتال در حالت کلی می پردازد و چگونگی بهینه سازی سیستم برای انتقال پیام با حداقل خطای ممکن را بررسی می کند.
میدان و امواج: درس میدان و امواج به بررسی رفتار امواج الکترومغناطیس در محیطهای مختلف طبیعت می پردازد. محیطها به قسمت های هادی و نیمه هادی و عایق تقسیم بندی شده و عوامل رفتاری امواج در این محیطها از قبیل اتلاف نیرو انعکاسی کلی یا شکست بررسی می شود.
الکترونیک ۳: در گرایش الکترونیک توضیح داده شد.
مدارهای مخابراتی: در گرایش الکترونیک توضیح داده شد.
آنتن ها و انتشار امواج: این درس به بحث در مورد نحوه انتشار امواج الکترومغناطیسی می پردازد. مباحث مطرح شده در این درس به صورت نظری و عملی است، به عبارتی از نحوه تشعشع یک منبع الکترومغناطیسی ساده شروع کرده و با توسعه آن به مطالعه ساده ترین آنتن عملی می پردازد.
مایکروویو: این درس در ابتدا پس از تعریف محدود مایکروویو از نظر فرکانس ۱ و تقسیم بندی امواج مایکروویو به بررسی انتقال امواج با فرکانس بالا با حداقل تلفات در محیطهای مختلف می پردازد. سپس عناصر غیرفعال مایکروویو شامل نضعیف کننده ها، تغییر فازدهنده ها و کوپلرهای جهت دار معرفی می شود.
اصول میکروکامپیوتر: این درس را به جرات می توان از جذابترین و پرکاربردترین درسهای برق دانست زیر در دنیای امروز که تمامی وسایل مکانیکی آنالوگ جای خود را به وسایل دیجیتالی می دهند، داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه کارپروسسورها از اولین نیازهای یک مهندس برق می باشد. با ترکیب مطالب این درس با هر کدام از درسهای دیگر می توان طرحهای بسیار جالب و پرکاربردی را طرح ریزی کرد.

درسهای تخصصی مهندسی برق- قدرت

از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی قدرت می توان به دروس مدار، الکترومغناطیس، الکترونیک، ماشین و بررسی اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از:
ماشینهای الکتریکی ۳: این درس از جمله درسهایی است که دیدی صنعتی به دانشجو می دهد. مبحث این درس را می توان به دو فصل مهم ترانفسورمرهای سه فاز و ماشینهای سنکرون تقسیم بندی نمود.
ترانسفورهای سه فاز و ماشینهای سنکرون: وسایلی الکتریکی هستند که بیشتر جنبه صنعتی دارند و کاربردهای بسیار زیاد ترانسهای سه فاز در انتقال و توزیع انرژی الکتریکی، تبدیل ولتاژ در ابتدای همه کارخانه ها و کارگاههای بزرگ صنعتی و … بر هیچ کس پوشیده نیست. در این درس در مورد انواع آرایشهای این تراسنها، کلیه گروههای موجود و کاربرد هر نوع، بحث جامعی می شود.
ماشینهای مخصوص(ویژه): به تعبیری می توان این درس را نقطه عطف درسهای تخصصی این گرایش دانست. زیرا این درس به بررسی در مورد ماشینهای ویژه می پردازد که این ماشینها در وسایل خانگی کاربرد فراوان دارند.
الکترونیک قدرت: الکترونیک قدرت در عمل بین الکترونیک و قدرت، آشتی برقرار کرده است. به طور مثال می توان با فرمان یک ریزپردازنده که حدود ۵ ولت و ۲۰۰ میلی آمپر است یک کارخانه را راه اندازی کنیم. در زمینه الکترونیک قدرت المانهایی نظیر تریستور، ترانزیستور و … کاربردهای فوق العاده زیادی دارند. از مزایای این قطعات تحمل توانهای بالا می باشد.
بررسی سیستمهای قدرت ۲: این درس بیشتر در مورد انتقال انرژی و مشکلات موجود در این راه صحبت می کند. از جمله مطالب ارائه شده در این درس می توان به پخش بار اقتصادی در شبکه های قدرت، اتصال کوتاههای متقارن و نامتقارن روی شبکه قدرت و پایداری سیستمهای قدرت اشاره نمود.
تولید و نیروگاه: این درس یکی از درسهای بسیار جذاب این گرایش است، زیرا برخلاف دیگر درسها، زیاد به مسائل نظری، نمی پردازد و جنبه بسیار عملی دارد. آشنایی با انواع نیروگاهها (آبی، اتمی، بادی، بخار، …) و همچنین بحث کلی در مورد این نیروگاهها و روشهای کاری آنها از مباحث این درس است.
رله و حفاظت: یک شبکه قدرت را باید در مقابل خطرات احتمالی (اتصال کوتاهها) محافظت کرد. از وسائلی که در این مورد استفاده می شود می توان به رله ها اشاره کرد که بسته به نوع رله به محض ایجاد یک حالت خطا و یا خرابی در شبکه وارد عمل شده، قسمتی از شبکه را جدا کرد.
عایق و فشار قوی: با توجه به تفاوتهای ولتاژهای فشار قوی با ولتاژهای فشار ضعیف، به طور حتم تولید، اندازه گیری و بهره برداری از این ولتاژها تفاوتهای عمده ای با ولتاژهای فشار ضعیف دارد و برای عایق بندی شبکه فشار قوی باید از عایقهای مخصوصی استفاده کرد. فصل نخست این درس به بررسی این مقوله می پردازد.
در بخش دوم این درس انواع تخلیله الکتریکی، مراحل مختلف آن در عایقها و اثرات مختلف شکست بر عایق مورد بررسی قرار می گیرد.
ترمودینامیک: شاید اولین سوالی که در مرحله اول به ذهن برسد ارتباط این درس با درسهای برق باشد. کاربرد اصلی مطالب این درس مبحث تولید نیروگاه است. زیرا هنگام آشنایی با انواع نیروگاهها (نیروگاه بخار، گازی، اتمی و …) باید اطلاعاتی در مورد سیکل کاری آنها داشته باشیم، پس داشتن اطلاعاتی در مورد ترمودینامیک ضروری است.
اصول میکروکامپیوتر: درگرایش مخابرات توضیح داده شد.

درسهای تخصصی مهندسی برق- کنترل

از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی کنترل می توان به درسهای مدار، الکترونیک، ریاضی مهندسی، تجزیه و تحلیل سیستم و کنترل خطی اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از:
کنترل دیجیتال و غیرخطی: کنترل دیجیتال از سال ۱۹۶۰ در پیشرفتهای مربوط به قابلیت تولید و کیفیت محصولات و صرفه جویی در هزینه ها، نقش مهمی داشته است. به خصوص با پیشرفتهایی که در زمینه میکروپروسسور صورت گرفته، این رشته توانسته است در بعضی موارد از کنترل آنالوگ پیشی گرفته، دقت کار را بالا ببرد.
کنترل مدرن: این درس برخلاف سایر درسها (مانند کنترل صنعتی و …) تا حدی جنبه نظری دارد و دیدی تقریبا ریاضی به یک مهندس کنترل می دهد. آشنایی کلی با مفاهیم کنترل پذیری و مشاهده پذیری سیستمهای کنترل و مطالعه فیدبکهای حالت از مباحث این درس است.
کنترل صنعتی: این درس از درسهای تخصصی و مهم گرایش کنترل می باشد که به بررسی نحوه به کارگیری روابط ریاضی و فرمولهایی که در هر نوع پروسه ای وجود دارد می پردازد و شامل آشنایی با سیستمهای کنترل غلظت، سطح، ارتفاع و یا ئبی ورودی، خروجی مخازن حاوی مایعات صنعتی و شیمیایی (مانند مخازن موجود در صنایع، پالایشگاهها و …)، مطالعه سیستمهای کنترل دما و رطوبت یک محفظه و یا اتاق، آشنایی با انواع کنترل کننده های صنعتی، مطالعه انواع سیستمهای نورد موجود در کارخانه ها(مانند نورد فولاد، کاغذ و…) و دیگر سیستمهای موجود در صنعت است.
ابزار دقیق: اصطلاح ابزار دقیق به ابزاری اطلاق می شود که سیگنالها را ثبت و نشان داده و یا باعث انتقال سیگنالی بین اجزای مختلف سیستم می شوند. این درس به معرفی سیستمهای کنترل و ابزار دقیق و همچنین معرفی اجزای این سیستمها می پردازد.
اصول میکروکامپیوتر: در گرایش مخابرات توضیح داده شد.
ترمودینامیک: در گرایش قدرت توضیح داده شد.
مبانی تحقیق در عملیات: این درس به طور کلی برای تمام دانشجویان مهندسی مفید است. چون مهندسی ارتباط مستقیم با هزینه و سود اقتصادی دارد. آگاهی به برنامه ریزی خطی که بحث اصلی این درس است برای هر مهندسی جنبه های مثبت زیادی دارد. با این درس می توان هزینه ها را به حداقل و سود و صرفه اقتصادی را با کمترین امکانات به حداکثر رساند. بنابراین آگاهی به این درس برای تمام کسانی که می خواهند یک طرح صنعتی انجام دهند مزایای زیادی دارد

رشته های مشابه و نزدیک به این رشته

در برخی از دانشگاهها رشته مهندسی پزشکی را یکی از گرایش های مهندسی برق به شمار می آورند.
رشته هایی از قبیل مهندسی علمی – کاربردی برق، کاردانی فنی برق، دبیر فنی برق – قدرت و …
پیوند عمیقی بین این رشته و دانش کامپیوتر وجود دارد که غیرقابل انکار است.
با توجه به حجم بازار الکترونیک و بازار صنعت نیمه رسانا در دنیا و نیز کشور ما که رشد ۷% و ۱۵% دارد، لذا آینده روشنی برای این رشته پیش بینی می کنند چه از لحاظ بازار کار بر صنعت های شغلی و چه از نظر تحققات علمی.
نکات تکمیلی
“مانع رشد صنعت الکترونیک و میکروالکترونیک در دنیا نه سرمایه است و نه فن آوری و نه بازار. البته همه اینها محدودیت ایجاد می کند ولی فعالً محدودیت اصلی که اجازه نمی دهد کار از حدی جلوتر برود عبارت است از نیروی کار کیفی.”
آنچه خواندید نظر قائم مقام فنی یکی از بزرگترین مجموعه های میکروالکترونیک بلژیک است و بیانگر آن است که امروزه برای موفقیت در مهندسی برق گرایش الکترونیک باید از سطح علمی و مهارت فنی خوبی برخوردار بود.
دکتر فتوت احمدی استاد مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف نیز در تایید همین سخن می گوید:
“برای مثال در طراحی “IC” احتیاج به سرمایه گذاری عمده ای نیست، بلکه هوشمندی طراح و دانش فنی خوب، بسیار اهمیت دارد.”.

بالا