گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mrfootball

عضو جدید
سلام
در مورد درس بررسی اول سرفصلهای کنکور رو از کتاب هادی سعادت بخونید و تمام تمرینهای آخر فصل رو حل کنید...فقط قسمت پخش بار رو زیاد جالب نگفته که میتونید از کتاب استیونسون بخونید(من خودم از استیونسون نخوندم.یعنی وقت نشد).بعد از این مرحله کار شما میشه فقط و فقط حل تمرین...اما چه تمرینایی: اول-تستهای آخر فصل کتاب دکتر حلم زاده رو حتما بزنید دوم-سوالات کنکورهای آزمایشی سال 90 نصیر رو کامل حل و تحلیل کنید سوم-سوالات کنکور آزمایشی سال 91 بینش و سنجش رو هم حل و تحلیل کنید.
این کارارو اگه بکنی ایشالا نتیجه خوبی میگیری
3 نکته: 1-درس بررسی محاسبات زیادی داره و بعضی وقتها صرفنظر کردن از بعضی چیزا که همه اینها بعد از مدتی تمرین حل میشه
2-خود درس بررسی سخت نیست اما تستهایی که بهت گفتم سطح خوبی دارن که ممکنه اوائل یکم سر به سرت بذارن یا ناامیدت کنن....نترس بعد یه مدت درست میشه
3-مهمترین نکته ای که میخوام بگم:حل تستهای این درس گاهی به 4-5 طریق ممکنه و کسی موفقه که بهترین روش رو انتخاب کنه...گاهی با انتخاب روش غلط و باتوجه به اینکه ماشین حساب مجاز نیست به محاسبات پیچیده ای برخورد میکنی که باعث میشه کلا قید اون سوال رو بزنی پس سعی کن تستها رو از طرق مختلف حل کنی تا بعد از یه مدت زمانی خودت راه و چاهش رو یاد بگیری.

در ضمن کتاب آقای قاسمی از انتشارات جهش هم کتاب خوبیه...اما متاسفانه غلط زیاد داره...میتونی این کتاب رو هم تهیه کنی.

سلام مجدد.
خیلی ممنون بابت راهنماییت و انتقال تجربه ات.
خـــــــــــدا خیــــرت بده و ایشالا به نتیجه ای که دوس داری برسی.
:gol:

saeed_telecom

عضو جدید
شرمنده که وارد بحث میشم... اما برای بنده بعضی مطالب خیلی جالب بود... اینقدر دانشگاه دانشگاه میکنید که گویا دانشگاه بجای شما درس میخواند... کاملا در اشتباهید... دانشجویی که میخواهد درس بخواند در هر دانشگاهی درس خواهد خواند... سواد به دانشگاه نیست، به دانشجوئه... در ثانی دوستانی که علاقمند به مهاجرت هستند بخصوص به کشورهای اروپایی و آمریکایی لطفا پیش از تصمیم به ادامه ی تحصیل شرایط دانشگاههای کشور مقصدتان را بررسی کنید... در بعضی ازین کشورها شما حتی اگر مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران (بالاترین رتبه ی دانشگاهی در رتبه بندی جهانی در ایران) را داشته باشید باز هم باید دوره ی ارشد را تکرار کنید و آن را در دانشگاه مقصد دوباره بگذرانید پس قبل از این همه مباحثه از همین الان تصمیمتان را بگیرید تا پس فردا برای روزهای رفته ی عمرتان حسرت نخورید... اگر بتوانید در دوره ی لیسانس چند مقاله ی خوب حتی کنفرانسی در کنفرانسهای خارجی ارائه کنید برای مهاجرت به دانشگاه های اروپایی و امریکایی بسیار مفید است پس زیاد در قید و بند دانشگاه نباشید مگر آنکه هدفتان چیز دیگری باشد...

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
شرمنده که وارد بحث میشم... اما برای بنده بعضی مطالب خیلی جالب بود... اینقدر دانشگاه دانشگاه میکنید که گویا دانشگاه بجای شما درس میخواند... کاملا در اشتباهید... دانشجویی که میخواهد درس بخواند در هر دانشگاهی درس خواهد خواند... سواد به دانشگاه نیست، به دانشجوئه... در ثانی دوستانی که علاقمند به مهاجرت هستند بخصوص به کشورهای اروپایی و آمریکایی لطفا پیش از تصمیم به ادامه ی تحصیل شرایط دانشگاههای کشور مقصدتان را بررسی کنید... در بعضی ازین کشورها شما حتی اگر مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران (بالاترین رتبه ی دانشگاهی در رتبه بندی جهانی در ایران) را داشته باشید باز هم باید دوره ی ارشد را تکرار کنید و آن را در دانشگاه مقصد دوباره بگذرانید پس قبل از این همه مباحثه از همین الان تصمیمتان را بگیرید تا پس فردا برای روزهای رفته ی عمرتان حسرت نخورید... اگر بتوانید در دوره ی لیسانس چند مقاله ی خوب حتی کنفرانسی در کنفرانسهای خارجی ارائه کنید برای مهاجرت به دانشگاه های اروپایی و امریکایی بسیار مفید است پس زیاد در قید و بند دانشگاه نباشید مگر آنکه هدفتان چیز دیگری باشد...

من با نظر شما که میگید که سواد به دانشگاه نیست در متعجبم
اینو قبول دارم بستگی به درس خوندن خود دانشجو داره اما فرقی داره.... مثلا من تو دانشگاه خودمون جزوه کنترل 20 ص بیشتر نبود اما جزوه دانشگاه تهران 200 ص هستش به نظر شما محدویت ذهنی وجود ندارد!
حالا سر کلاس استادان بهتر بماند
من خودم سراسری بودم دیفرانسیل بار اول افتادم .... یه روزی از بچه ها دانشگاه آزاد ساوه دعوتم کرد به دانشگاه.... سر کلاس رفتیم.... کلا مثالهای که استاد میگفت چشم بسته واسشون حل کردم در حالی دانشجوی های اونجا هنگ کرده بودند
یا درس ریاضی که از دانشجویان اصفهان و دیدم که این بار ما هنگ کرده بودیم..... به نظر من دانشگاه محدویت سواد وجود دارد .... یکی وقتی دانشگاهش سوداش سبک است باز میگوید دانشگاه ما سخت است چون اون محدودیت رو دارد و از دیدگاه خودش به اون قضیه نیگاه میکند

llvll.asoud

کاربر ممتاز

بله درسته که همه چی به خود فرد بستگی داره ولی خیلی از افراد اینطوری نیستن که مثلا توی یه دانشگاه ضعیف بخونه ولی خیلی سواد داشته باشه!من که خودم اونطوری نیستم.دانشگاه آدمو محدود میکنه.دانشگاهای تهران مزیتشون نسبت به دانشگاهای رده های پایین تر اینه که عموما استاداشون خودشونو آپدیت میکنن نه مثل دانشگاه ارومیه که استاد درس تکنیک پالس مثلا همون جزوه ای رو تدریس میکنه که 30 سال پیش تدریس میکرد! ثانیا حس رقابت توی دانشگاهای تهران خیلی بالاس معمولا آدم توی اون فضا قرار بگیره خیلی خودشو میتونه بکشه بالا.ثالثا امکاناتی که دانشگاهای تهران داره دانشگاهای رده های پایین نداره مثل آزمایشگاها و ... خیلی افراد کمی پیدا میشن که سوادشون بالا باشه ولی توی دانشگاهای ضعیفتر درس بخونم اونم ممکنه بنا به دلایلی مشکلاتی براش پیش اومده نتونسته واسه کنکور بخونه وگرنه اگه مشکلی پیش نموید حتما توی تهران میخوند

پویان ط

عضو جدید

مغناطیس:من سال اول کلاس آقای اشرفیان رو رفتم و سال دوم جزوه آقای باغستانی رو خوندم...در کل فکر میکنم کلاس آقای باغستانی بهمراه جزوه ایشون خوب باشه...البته مغناطیس وقت بسیار زیادی رو از شما میگیره...تقریبا تا کنکور باید هر روز مطالعه کنید
مدار:من خودم از کتاب آقای زرگر مطالعه کردم...تمام تمرینات حین درس رو حل کردم و بعد تستهای کنکور و بسیار راضی بودم.تمرین در مدار حرف اول رو میزنه.اگر بتونید کتاب آقای جبه دار از انتشارات نصیر رو تهیه کنید و تستها رو از اون حل کنید بهتره...کارو غلط داره.
ریاضی مهندسی هم کتاب آقای معتقدی و کریمی رو با هم تلفیق کنید:مباحث فوریه و نگاشت و انتگرالها رو از کتاب آقای کریمیو مابقی رو از کتاب آقای معتقدی...ریاضی مهندسی سخت نیست...اگر تو پایه مشکل نداشته باشید بدون کلاس هم میتونید از پسش بربیاید اما ممکنه وقت بیشتری ازتون گرفته بشه
مدار مدرسان شریف بهتره یا نصیر جبه دار.مدرسان شریف میگن کاملتره.از راهنمائیت بسیار ممنونم دوست عزیزم

A L I R E Z A

عضو جدید
مدار مدرسان شریف بهتره یا نصیر جبه دار.مدرسان شریف میگن کاملتره.از راهنمائیت بسیار ممنونم دوست عزیزم

خواهش میکنم.این دو تا رو من مطالعه نکردم...واسه همین نظر من ملاک نیست..من از کتاب آقای زرگر راضی بودم...من رو از صفر ساخت.

BalroG

عضو جدید

این حرف شما خیلی چالش برانگیز هست! دیگه برای همه پرواضحه که دانشگاه خوب و آزمایشگاه های بهتر و استادان برتر و درکل امکانات بیشتر، دانشجویان قویتری را پرورش خواهد داد! اصلا جای بحث و شکی در این قضیه وجود نداره! بگذریم از این که بعضی اوقات، دانشجویانی در دانشگاه های ضعیف تر، پا را از "چارچوب علمی" آن دانشگاه فراتر میگذارند و موفقیت هایی نیز کسب میکنند! چیزی که می ماند، محکی که دانشجویان برای ورود به دانشگاه های برتر میخورند (منظورم همان کنکور هست!)، چندان استاندارد نیست و در بعضی مواقع غیرمنطقی نیز هست...

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

من مدرسانو نخوندم ولی مدار نصیر رو خوندم خیلی روش های حل قشنگی داره:smile:

saeed_telecom

عضو جدید
جالب اینجاست که همه ی شما مدام از استاد و آزمایشگاه و دانشگاه و بخصوص جزوه و حتی دانشگاه های آزاد صحبت میکنید ولی این در حالیست که شما مرجع علمی اصلی را فراموش کرده اید... هیچ یک از شما از کتاب مرجع صحبت نکردید... دیدید؟؟؟؟؟ مشکل همینجاست... شما تجربه های یک عمر اساتید معتبر و مجرب علمی دانشگاه های بزرگی چون MIT و کتب فوق العاده قوی انتشارات Wiley، Mc Graw Hill و... را نادیده میگیرید و حال از جزوات قطور، آزمایشگاه های قوی و... صحبت میکنید... شما وقتی روی درس تسلط نداشته باشید، آزمایشگاه جز یک اسباب بازی و ساعتی برای بازی های علمی نخواهد بود، شاید یک استاد بتواند کتابی 1000 صفحه ای را در 200 صفحه برایتان خلاصه برداری کند اما آنچیزی که لازمه ی سواد یک دانشجوست همان کتاب 1000 صفحه ای است... اصلا هم به دانشگاه نیست... میدانید چرا شما با این کلام بنده دچار تشویش شده اید، قصد جسارت ندارم اما چون دانشجو نیستید، هنوز دانش آموزانی هستید که باید سر کلاس جزوه بنویسید، مجبور باشید درس بخوانید و یک استاد شما را مجبور به مطالعه کند... در ضمن بسیاری از همان دانشگاه های آزاد، دانشجوهایی دارند که از نظر علمی بسیار بسیار از دانشجویان دانشگاه هایی که شما به آنها مینازید قوی ترند زیرا که دانشجویان دانشگاه های آزاد بجای اینکه به دانشگاهشان بنازند، میخواهند به سوادشان بنازند... در ضمن بهتر است گاهی رتبه ی دانشگاهی، دانشگاه های کشور را پیش از نظر دادن در مورد آنها نگاهی بیندازید... اما باز هم میگویم، دانشجو بودن به دانشگاه نیست...

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز
جالب اینجاست که همه ی شما مدام از استاد و آزمایشگاه و دانشگاه و بخصوص جزوه و حتی دانشگاه های آزاد صحبت میکنید ولی این در حالیست که شما مرجع علمی اصلی را فراموش کرده اید... هیچ یک از شما از کتاب مرجع صحبت نکردید... دیدید؟؟؟؟؟ مشکل همینجاست... شما تجربه های یک عمر اساتید معتبر و مجرب علمی دانشگاه های بزرگی چون MIT و کتب فوق العاده قوی انتشارات Wiley، Mc Graw Hill و... را نادیده میگیرید و حال از جزوات قطور، آزمایشگاه های قوی و... صحبت میکنید... شما وقتی روی درس تسلط نداشته باشید، آزمایشگاه جز یک اسباب بازی و ساعتی برای بازی های علمی نخواهد بود، شاید یک استاد بتواند کتابی 1000 صفحه ای را در 200 صفحه برایتان خلاصه برداری کند اما آنچیزی که لازمه ی سواد یک دانشجوست همان کتاب 1000 صفحه ای است... اصلا هم به دانشگاه نیست... میدانید چرا شما با این کلام بنده دچار تشویش شده اید، قصد جسارت ندارم اما چون دانشجو نیستید، هنوز دانش آموزانی هستید که باید سر کلاس جزوه بنویسید، مجبور باشید درس بخوانید و یک استاد شما را مجبور به مطالعه کند... در ضمن بسیاری از همان دانشگاه های آزاد، دانشجوهایی دارند که از نظر علمی بسیار بسیار از دانشجویان دانشگاه هایی که شما به آنها مینازید قوی ترند زیرا که دانشجویان دانشگاه های آزاد بجای اینکه به دانشگاهشان بنازند، میخواهند به سوادشان بنازند... در ضمن بهتر است گاهی رتبه ی دانشگاهی، دانشگاه های کشور را پیش از نظر دادن در مورد آنها نگاهی بیندازید... اما باز هم میگویم، دانشجو بودن به دانشگاه نیست...

به نظر من بیشتر اساتید دانشگاهای تهران بیش از 80 درصدشون در خارج از کشور تحصیل کردن و چه بسا این اساتید مجربی که شما میگی که نویسندگان کتابای مهمی هم هستن یک زمانی استاد همین استادای ایرانی خودمون بودن.فقط اینجا یه تفاوتی که وجود داره اینه که استادای ایرانی وقتی اونجا تحصیل میکردن با چندین طرز فکر و نگرش نسبت به علوم تخصصی خودشون آشنا شدن.شاید خیلی از اساتید باشن که خیلی سوادشون بالا باشه ولی کتابی نداشته باشن.اصلا داشتنه کتاب دلیل بر فوران سواد علمی نیستش که. اینو میدونم تحصیل توی دانشگاهای خوب باعث میشه دغدغه واسه آینده کمتر شه.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
بنظرم اگه یه تایپیک برای اینکه غلطهای کتابهای کنکوری موجود در بازار-چه غلط تایپی و چه علمی- رو بگیم تا بقیه ی دوستان هم ازشون مطلع بشن بد نباشه
مخصوصا غلطهای علمی چون بعضی سوالا در دو کتاب به روشهای مختلف حل شدن و به جوابهای مختلف هم رسیدن در مورد روش صحیح بحث بشه خوب میشه.
یا علی

saeed_telecom

عضو جدید
به نظر من بیشتر اساتید دانشگاهای تهران بیش از 80 درصدشون در خارج از کشور تحصیل کردن و چه بسا این اساتید مجربی که شما میگی که نویسندگان کتابای مهمی هم هستن یک زمانی استاد همین استادای ایرانی خودمون بودن.فقط اینجا یه تفاوتی که وجود داره اینه که استادای ایرانی وقتی اونجا تحصیل میکردن با چندین طرز فکر و نگرش نسبت به علوم تخصصی خودشون آشنا شدن.شاید خیلی از اساتید باشن که خیلی سوادشون بالا باشه ولی کتابی نداشته باشن.اصلا داشتنه کتاب دلیل بر فوران سواد علمی نیستش که. اینو میدونم تحصیل توی دانشگاهای خوب باعث میشه دغدغه واسه آینده کمتر شه.

توانایی انتشار کتابی منحصر به فرد و انتشار یافته در معتبرترین انتشاراتی های علمی جهان اتفاقا نمایش اوج دانش نگارنده ی اون کتاب و تسلطش روی اون موضوع است... اصولا درجه ی علمی اساتید بر مبنای مقالات ژورنال چاپ شده در مجلات و ژورنالهای ISI و بخصوص مقالات ترنسکشن آن اساتید سنجیده میشود... مسلما استادی که مقالات ژورنال و ترنسکشن کمتری داشته باشد درجه ی علمی پایین تری دارد... در تمام دنیا به جز کشور پهناور ایران، درجه ی علمی افراد بر مبنای مقالات ژورنال و کتب نوشته شده و یا تالیف شده و رزومه های عملی آنان سنجیده میشود نه مطلقا بر مبنای دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند...

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر دوستان عزیز
بنظرم اگه یه تایپیک برای اینکه غلطهای کتابهای کنکوری موجود در بازار-چه غلط تایپی و چه علمی- رو بگیم تا بقیه ی دوستان هم ازشون مطلع بشن بد نباشه
مخصوصا غلطهای علمی چون بعضی سوالا در دو کتاب به روشهای مختلف حل شدن و به جوابهای مختلف هم رسیدن در مورد روش صحیح بحث بشه خوب میشه.
یا علی
سلام
تو تاپیک های رفع اشکال میتونین این مشکلاتو برای هر درس بپرسین

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.اینطور که خیلی طول میکشه.من کتاب راهیان ارشد تقوی رو دارم. کسی از دوستان نظری دربارش داره.یکی از بچه ها میگفت نصیر جبه دار به درد کنکور نمی خوره
تقوی اصلا درس نداده
مرتبه اول رو فقط سه چهار صفحه درس داده
خود تقوی هم میگه اون کتاب برا تست زدن خوبه
مدار مدرسان بنظرم راحته یعنی سوال سخت کم داره ولی کاروزرگر سوال سخت و خوب زیاد داره
ولی میگن زرگر فرکانس طبیعی رو اشتباهاتی داره مدار مدرسان اخرین ویرایشش که مهرداد عابدی هم جزو تیم نویسندگان هست غلط داره-خودم یکی دو جا دیدم
بنظرم برا شروع مدرسان بد نیست ولی برای تسلط کاروزرگر

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.اینطور که خیلی طول میکشه.من کتاب راهیان ارشد تقوی رو دارم. کسی از دوستان نظری دربارش داره.یکی از بچه ها میگفت نصیر جبه دار به درد کنکور نمی خوره

اینقدر درگیر منابع نباش دوست عزیز.یکی رو انتخاب کن و بخون.کتاب آقای تقوی در درس مدار کتاب قوی ای نیست.حداقل میتونم بگم که قوی تر از اون کتب دیگری هست.به حرف کسی گوش بدید که حرفی واسه گفتن داشته باشه و حداقل مدار رو خوب فهمیده باشه نه هر آدمی

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

راهیان ارشد هم خوبه من کتابشو یکم خوندم کتاب روش های سریع حل مساله رو میگم
کتاب جبه دار رو اگه اولشو خونده باشید نوشته قبلش باید اون دو جلو کتاب اصلی رو قبلا خونده باشی ولی من دوجلد پورانو خوندم و تستا رو از رو سه تا کتاب هم زمان نگاه میکردم یعنی پوران نصیر و روش های سریع حل مدار تقوی.
هم تقوی و هم جبه دار روش های حلشون از پوران بهتره به نظر من:gol:
ولی پوران درسنامه خوبی داره که اون دو کتاب دیگه نداره

saeedgom

عضو جدید
کمک

کمک

الکترونیکم ضعیفه موندم از چی شروع کنم لطفا کمکم کنید شنیدم نصیر اسلام پناه بهتره؟؟

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تقوی اصلا درس نداده
مدار مدرسان بنظرم راحته یعنی سوال سخت کم داره ولی کاروزرگر سوال سخت و خوب زیاد داره
ولی میگن زرگر فرکانس طبیعی رو اشتباهاتی داره مدار مدرسان اخرین ویرایشش که مهرداد عابدی هم جزو تیم نویسندگان هست غلط داره-خودم یکی دو جا دیدم

دوست گرام فکر نمیکنم پروفسور مهرداد عابدی نقشی در نوشتن کتاب مدار مدرسان داشته باشند. آقای احسان عابدی و حسین نامی نویسنده این کتاب هستند

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سعید جان قطعا دانشگاه محل تحصیل در آینده علمی فرد تاثیر داره.چطور ممکنه تاثیر نداشته باشه؟وقتی در یک دانشگاه معتبر درس میخونید امکان داره استاد راهنماتون کسی باشه که شما رو از فرش به عرش برسونه.
چطور ممکنه دانشگاهی که 1 عضو درست حسابی هیئت علمی هم نداره با دانشگاهی که 6 ابر عضو هیئت علمی داره برابر باشه؟ بماند آزمایشگاه و سایر امکانات.نمونه اش خود من! اگر به جای دانشگاه آزاد ضعیفی که قبول شدم و رفتم به دانشگاه امام رضا میرفتم با اون اساتید قوی مثل دکتر هدتنی باز هم یک سال پشت کنکور میموندم؟؟؟ آیا جو درسی اونجا با دانشگاهی که درس خوندم یکی بود؟؟آیا زودتر نمیفهمیدم مقاله یعنی چی؟ژورنال یعنی چی؟ انگلیسی خواندن کتاب ها یعنی چی؟

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا احسان سطحش بالا نیست؟ میتونم با اون پیش برم

طریقه حل مسائلش قابل درک است.حداقل از هر کتابی که دیدم بهتر مسائل رو حل کرده.بهتر است اطلاعات بیشتر رو از خود مهندس اسلام پناه بپرسید

livewaves

کاربر فعال
الکترونیکم ضعیفه موندم از چی شروع کنم لطفا کمکم کنید شنیدم نصیر اسلام پناه بهتره؟؟

کتاب مهندس اسلام پناه برای دانشجویی که هیچی از الکترونیک نمیدونه خیلی مناسبه،جزوه ایشون هم مکمل خوبی در کنار کتابشان است.بعد از اتمام این دو باید سراغ تمارین مهم کتاب دکتر رضوی برید

livewaves

کاربر فعال

شما می تونید دوجلد زرگر رو بخونید.بعد از اون بستگی به شما داره که درصد مطلوب شمادر کنکور چقدر باشد و بسته به آن سراغ منابع دیگر می روید وگرنه کتب دوجلدی پوران کافی هستند.اگر برنامه تان برای مدار مبسوط است باید سراغ تستهای تالیفی مدار دکتر زرگر بروید

livewaves

کاربر فعال
تقوی اصلا درس نداده

فصل فرکانس های طبیعی جلد دو کتاب دکتر زرگر یکخورده گنگه،اما هیچ غلط مفهومی ای نداره دوست عزیز.حتی در این فصل اولین حرف رو توی بازار می زنه.تست کنکور 91 که نکتش این بود که جریان خازن و ولتاژ سلف فرکانس صفر نمی پذیرد،فقط در کتاب ایشون امده البته تا اونجایی که من میدونم.چون برای این فصل هم مدرسان و هم پوران را بررسی کردم

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا