تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

djbehrouz

عضو جدید
درود:gol:
مدارات معمولا باطری هم دارند چرا نمیگن اکتیو؟
مگه خازن و سلف و مقاومت به تنهایی مدار تشکیل میدن؟ منبع نمیخواد؟
عنصر اکتیو و پسیو درست ولی مدار پسیو؟:huh:

سلام
همون جبه دار رو که داری بخون. تلاش کن میشه :d
در مدارات پسیو خازن کار باتری را انجام می دهد.
در کل مدارهای الکترونیکی از سه المان پایه تشکیل شده اند که تمامی قطعات درون مدارها رو میشه توسط این سه المان مدل سازی کرد. این سه المان عبارتند از مقاومت ، خازن و سلف.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
خود همین منابع هم با توجه به جایگاه شان هم میتواند پسیو باشد و هم اکتیو.ولی در حالت کلی اکتیو در نظر می گیرند.
درسته ولی من هنوز نفهمیدم مدار پسیو یعنی چی؟
مثلا این مدار پسیو است یا اکتیو؟
درحالتی که منبع به یک منبع ولتاژ معمولی تبدیل شود چطور؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=143813&d=1364661840

djbehrouz

عضو جدید
درسته ولی من هنوز نفهمیدم مدار پسیو یعنی چی؟
مثلا این مدار پسیو است یا اکتیو؟
درحالتی که منبع به یک منبع ولتاژ معمولی تبدیل شود چطور؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=143813&d=1364661840
شما در هر مداری اگر فقط عناصری دیدید که خاصیت مقاومتی ، خازنی و سلفی داشتند و ولتاژ dc به آن مدار اعمال نشده باشد ، آن مدار پسیو است.
پسیو است.
اگر منبع ولتاژ dc اضافه شود اکتیو می شود یا حتی اگر یک دیود اضافه کنیم اکتیو می شود.

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما در هر مداری اگر فقط عناصری دیدید که خاصیت مقاومتی ، خازنی و سلفی داشتند و ولتاژ dc به آن مدار اعمال نشده باشد ، آن مدار پسیو است.
پسیو است.
اگر منبع ولتاژ dc اضافه شود اکتیو می شود یا حتی اگر یک دیود اضافه کنیم اکتیو می شود.

اگر منبع ای سی باشه؟
مثل شکل بالا

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خب الان این مدار پسیو هست و امکان نداره جریان شاخه ای از مدار بیشتر از 40 بشه؟

ببخشید من یه سوال داشتم.من هنوز مدارو شروع نکردم ولی در کل میخوام بدونم آیا دونستن اینکه مدار پسیوه یا اکتیو توی حل سوال کمک خاصی میکنه؟ اصلا چه لزومی داره که بدونیم این مدار کلا چیه.مگه با KVL KCL به جواب نمیرسه؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من یه سوال داشتم.من هنوز مدارو شروع نکردم ولی در کل میخوام بدونم آیا دونستن اینکه مدار پسیوه یا اکتیو توی حل سوال کمک خاصی میکنه؟ اصلا چه لزومی داره که بدونیم این مدار کلا چیه.مگه با KVL KCL به جواب نمیرسه؟

نه مهم نیست:cool:
با KVL و KCL به جواب میرسین:smoke:

آخرین ویرایش:

Ti8

عضو جدید
در مورد شکل زیر کدام گزینه درست است؟
1-تعداد متغیر های حالت = 7
2-تعداد فرکانسهای طبیعی مدار = 6
3-تعداد فرکانسهای غیر صفر مدار = 4
4-تعداد متغیر های حالت شبکه = تعداد فرکانس های غیر صفر مدار

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد شکل زیر کدام گزینه درست است؟
1-تعداد متغیر های حالت = 7
2-تعداد فرکانسهای طبیعی مدار = 6
3-تعداد فرکانسهای غیر صفر مدار = 4
4-تعداد متغیر های حالت شبکه = تعداد فرکانس های غیر صفر مدار
گزینه 2 :D

• Like
واکنش ها: Ti8

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
c1 و c2 و c5
c4 و c5
c1 و c2 و c4
اینها تشکیل حلقه خازنی میدن پس 4 فرکانس طبیعی بیشتر نداریم! یک کاتست خازنی هم در گره پایین چپ داریم!
؟؟؟

حلقه خازنی از مرتبه مدار کم میکرد
کاتست خازنی فرکانس صفر بود
راستی یکی از حلقه هاتون ترکیب دو حلقه دیگه هست یعنی نباید حساب کنیدش
تعداد فرکانس های غیر صفر مدار 4 تا هست (گزینه 3 ) شرمنده اشتباه نوشتم:w22:
مرتبه مدار =5
تعداد متغیر های حالت =5
فرکانس های صفر = 1
غیر صفر =4

آخرین ویرایش:

Ti8

عضو جدید
حلقه خازنی از مرتبه مدار کم میکرد
کاتست خازنی فرکانس صفر بود
راستی یکی از حلقه هاتون ترکیب دو حلقه دیگه هست یعنی نباید حساب کنیدش
تعداد فرکانس های غیر صفر مدار 4 تا هست (گزینه 3 ) شرمنده اشتباه نوشتم:w22:
مرتبه مدار =5
تعداد متغیر های حالت =5
فرکانس های صفر = 1
غیر صفر =4

خیلی ممنون از جوابتون،کدوم حلقه ترکیب میگیرید(منظورتون وابستگیه)؟پارسه گفته برای تعداد فرکانس های طبیعی علاوه بر حلقه خازنی، وابستگی عناصر هم باید از تعداد سلف ها و خازن ها کم بشه حالا این جمله درسته که "مثلا در حلقه c1 و c2 و c5 ،ولتاژ یکی از خازن ها به دوتای دیگه وابسته هست ولی چون در حلقه خازنی حساب شده پس دیگه لازم نیست به عنوان وابستگی هم حساب بیاد"؟این جمله تایید می کنییدکه کات ست c1,c4,c5وL1 کاتست خازنی به حساب نمیاد؟

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از جوابتون،کدوم حلقه ترکیب میگیرید(منظورتون وابستگیه)؟پارسه گفته برای تعداد فرکانس های طبیعی علاوه بر حلقه خازنی، وابستگی عناصر هم باید از تعداد سلف ها و خازن ها کم بشه حالا این جمله درسته که "مثلا در حلقه c1 و c2 و c5 ،ولتاژ یکی از خازن ها به دوتای دیگه وابسته هست ولی چون در حلقه خازنی حساب شده پس دیگه لازم نیست به عنوان وابستگی هم حساب بیاد"؟این جمله تایید می کنییدکه کات ست c1,c4,c5وL1 کاتست خازنی به حساب نمیاد؟
خواهش میکنم:gol:
فرقی نداره از این سه حلقه خازنی یکیش وابسته به اون دوتای دیگه هست.
خب همین حلقه ها وابستگی رو نشون میده !!
در واقع بهتره اینطور بگم که میتونین تو تا خازن موازی رو (c4 , c5) معادشو بذارین بعد حلقه ها رو حساب کنین.
این که اره درسته کاتست خازنی نیست.

آخرین ویرایش:
  • Like

Ti8

عضو جدید
خواهش میکنم:gol:
فرقی نداره از این سه حلقه خازنی یکیش وابسته به اون دوتای دیگه هست.
خب همین حلقه ها وابستگی رو نشون میده !!
در واقع بهتره اینطور بگم که میتونین تو تا خازن موازی رو (c4 , c5) معادشو بذارین بعد حلقه ها رو حساب کنین.
این که اره درسته کاتست خازنی نیست.
بعد از مدتی بلاخره موفق شدم مدار2 چاپ دهم آقای زرگر پیدا کنم حالا شایعه شده همین فصلش مشکل داره که چاپ بعدی قراره اصلاح بشه، برای همین مجبورم به پارسه کفایت کنم

neda_elec_urmia

کاربر بیش فعال
بعد از مدتی بلاخره موفق شدم مدار2 چاپ دهم آقای زرگر پیدا کنم حالا شایعه شده همین فصلش مشکل داره که چاپ بعدی قراره اصلاح بشه، برای همین مجبورم به پارسه کفایت کنم
من چاپ هشتم رو دارم با این حساب چاپ هشتم مشکلش بزرگتره یا فرقی با دهم نداره؟
برای رفع این مشکل تو سایت زرگر یا جایی ... اصلاح نامه نذاشتن ؟؟؟

• Like

mohsen067

عضو جدید

جلد دوم این کتاب فقط در فصل فرکانس های طبیعی مشکل داره ، اونم در قسمت شمارش فرکانس ها
در این کتاب گفته شده است که میتوان سلف ها و خازن هایی که با دو به دو با هم سری یا موازی اند را ساده کرد و یک خازن و یا یک سلف معادل بجای انها گذاشت
در حالیکه این گفته صحیح نیست ، علتش هم این است که با ساده سازی عناصر در بعضی از مواقع فرکانس های طبیعی صفر شبکه کشته میشوند و شما با ساده سازی
یک فرکانس صفر را از بین میبرید
در بقیه قسمت ها ، این کتاب مشکلی ندارد .

Ti8

عضو جدید

نمیدونم.من چاپ 9مدار2(10برای مدار1بود) دارم یادم بچه ها گفتن سرکلاسش گفته چاپ 9 به بعد مدار2معتبره:confused:

آخرین ویرایش:

Ti8

عضو جدید
جلد دوم این کتاب فقط در فصل فرکانس های طبیعی مشکل داره ، اونم در قسمت شمارش فرکانس ها
در این کتاب گفته شده است که میتوان سلف ها و خازن هایی که با دو به دو با هم سری یا موازی اند را ساده کرد و یک خازن و یا یک سلف معادل بجای انها گذاشت
در حالیکه این گفته صحیح نیست ، علتش هم این است که با ساده سازی عناصر در بعضی از مواقع فرکانس های طبیعی صفر شبکه کشته میشوند و شما با ساده سازی
یک فرکانس صفر را از بین میبرید
در بقیه قسمت ها ، این کتاب مشکلی ندارد .
برای شمارش فرکانس ها چه موقع میشه سلف سری یا خازن های موازی ساده کرد؟
اگه روش این کتاب اشتباهه پس چجوری به جواب تستهای سالهای قبل رسیده؟ با جواب تستهای کتاب سورمه ای دانشگاه تهران یکی نیست؟کل فصل مشکل داره یا فقط همون نکته؟تشکر

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای شمارش فرکانس ها چه موقع میشه سلف سری یا خازن های موازی ساده کرد؟
اگه روش این کتاب اشتباهه پس چجوری به جواب تستهای سالهای قبل رسیده؟ با جواب تستهای کتاب سورمه ای دانشگاه تهران یکی نیست؟کل فصل مشکل داره یا فقط همون نکته؟تشکر

سلف سری و خازن موازی فکر کنم مشکلی نداره !
خازن سری و سلف موازی اگر ساده بشه فرکانس صفرو حذف میکنه مثلا خازن های سری بین هر دو خازن یک کاتست خازنی(فرکانس صفر) هست.
در کل فرکانس صفر یعنی مقدار اولیه بدیم و پایدار بمونه.
جبه دار تو کتابش چندتا مثال خوب داره برم کتابخونه مثالاشو عکس میگیرم اینجا میذارم:gol:

jahangard-n

عضو جدید
بچه ها من واقعا با مدار مشکل دارم از پایه :(
میشه لطفا راهنمائیم کنید چه جوری بخونمش

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
میتونی از رهیافت دیانی استفاده کنی اولش . خیلی خوب و پایه ای شروع کرده
منم مشکلاتی داشتم تو مدار . از اون شروع کردم . خوشبختانه اکثر مشکلات حل شد :D

بزار بقیه دوستان هم نظر بدن تا راه بهتر رو انتخاب کنی

siqma

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کلا برای شمارش فرکانسهای صفر یک شبکه نباید ساده سازی کنید، اگر ساده سازی کنید تعداد کل فرکانسهای صفر و غیر صفر باهم بدست میاد

Mr.Perfect

عضو جدید
بچه ها من واقعا با مدار مشکل دارم از پایه
:(

اگه وقت دارید:جبه دار
اگه میتونی برید کلاس(وقت نداری اما پول داری:دي)
اگه نه پارسه فکر کنم بد نباشه چون سطح پایین و ساده شروع کرده متنش هم روانه...
دیانی زیاد برای شروع خوب نیست برای تسلط مناسب(این نظر منه)

hoomif

عضو جدید

سلام.
حتما دوره کاملش رو با یک استاد خوب برو کلاس...بعدشم دوره تکمیلی و تست...کلا مدار و ریاضی رو با هم بالا بزنی بارتو بستی...

بهار امیدوار

عضو جدید
این تاپیک حیفه که بهش توجه نشه.
یه نکته مدار : هرجا دیدین که عناصر مداری و چهارگزینه پارامتری بود . یعنی مثلا بر حسب R , L,C , ...... بود به جای این پارامترها عدد یک رو قرار بدین اونوقت مدار رو تحلیل کنین . سرعت حل مدار چند برابر می شه .(البته تو چهار گزینه هم باید یک رو جایگذاری کنید)

میشه مثال بزنید؟
مرسی

A L I R E Z A

عضو جدید
میشه مثال بزنید؟
مرسی
مثلا بعضی وقتها فرکانس تشدید رو میخواد اما مدار رو پارامتری داده...یعنی رو سلف یا سلفها نوشته L رو خازن یا خازنها C و رومقاومت(ها) نوشته R
بجای همشون عدد بگذارید و حل کنید..اما قبلش حواستون باشه که گزینه هاتون متفاوت باشه...مثلا بجای همه بذارید 1 . اگر گزینه ها یکی بود بذارید 2 و ...

بالا