گپ و گفتی پیرامون گرایشهای مهندسی نفت

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام به همه دوستان :دوستان،یکی از اشناهای من مهندسیه نفت حفاری و استخراج واحد تهران جنوب قبول شدند و براشون خیلی اینده شغلیش مهمه.میشه به من توضیح بدین ک خوبه یا نه؟خارج از کشور میتونه بره یا نه؟و بین شاخه های نفت خوبه یا نه؟لطفا جواب رو سریعا ب من بدین.

سلام دوست عزیز
اینده شغلی داره البته اگه سواد، علاقه، تخصص و این جور چیزها داشته باشه. کار پیدا کردن برای این رشته خیلی سخت شده. فارغ التحصیلها زیاد شدن پس باید خیلی بزرنگ باشه و خیلی هم با سواد.
کارش عملیاتی هست یعنی میبایست بره رو دکل یا سکو برای کار. اقماری یعنی دو هفته کار دو هفته خونه. یا سه هفته کار یه هفته خونه. درامدش اولش خوب نیست بعد از یه مدت خوب میشه و زیادتر زیادتر میشه.
خارج از کشور هم میتونه بره ولی کشور امریکا فعلا مهندسی نفت رو از ایران تحریم کرده ولی بقیه ی کشورها میتونه بره. از بین بقیه ی شاخه ها هم هم بهتره هم بدتر. از لحاظ سختیه کار بدتره ولی از لحاظ حقوق بهتره. زیباییها و زشتیهای خودشو هم داره.
تو تالار بچرخید تاپیکهای دیگه ای هستند که کامل توضیح دادن.

bardiyauser

عضو جدید
کدوم گرایش بهتره؟ ( مخزن، بهره برداری، حفاری )

کدوم گرایش بهتره؟ ( مخزن، بهره برداری، حفاری )

سلام
دو سه تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید.
با توجه به اطلاعات الان که 2013 هستیم و از این به بعد، اگر امکان داره بگید که کدوم یکی از گرایشهای ( مخزن، بهره برداری ، حفاری ) بهتر هست.
از لحاظ:
1- آینده شغلی در ایران و اروپا و آمریکا ( مثلا مخزن توی ایران آینده ی بهتری داره ولی حفاری در اروپا بهتره و... مثلا! )
2- درآمد در ایران و اروپا و آمریکا
(توضیحات رشته ها رو خوندم فقط لطف کنید در مورد مسائل بالا مقایسه کنید)

3- اینکه میگن مهندس حفاری باید بره سر دکل، یعنی چی؟ یعنی باید بره اونجا چکار کنه؟ اصلا این دکل چی هست؟ منظور از شرایط کاری سخت دقیقا چی هست یعنی باید چکار کنن مگه؟

ضمنا انگلیسی و فرانسه هم بلدم. ( گفتم شاید ربط داشته باشه! )
ممنون.

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دو سه تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدید.
با توجه به اطلاعات الان که 2013 هستیم و از این به بعد، اگر امکان داره بگید که کدوم یکی از گرایشهای ( مخزن، بهره برداری ، حفاری ) بهتر هست.
از لحاظ:
1- آینده شغلی در ایران و اروپا و آمریکا ( مثلا مخزن توی ایران آینده ی بهتری داره ولی حفاری در اروپا بهتره و... مثلا! )
2- درآمد در ایران و اروپا و آمریکا
(توضیحات رشته ها رو خوندم فقط لطف کنید در مورد مسائل بالا مقایسه کنید)

3- اینکه میگن مهندس حفاری باید بره سر دکل، یعنی چی؟ یعنی باید بره اونجا چکار کنه؟ اصلا این دکل چی هست؟ منظور از شرایط کاری سخت دقیقا چی هست یعنی باید چکار کنن مگه؟

ضمنا انگلیسی و فرانسه هم بلدم. ( گفتم شاید ربط داشته باشه! )
ممنون.
بنده هیچ برتری یا تفاوتی بین این سه گرایش نمی بینم....اینکه دانشجویان تمایز قائل میشن به خاطر اون حس برتری جویی ما ادما هس!
و اینکه حتما مهندس مخزن نباید روی دکل کار کنه و... یه دید ساده انگارانه به موضوع هست...
نکته ی بعدی داشتن مدرک و مطالعه کتب دلیل بر آن نیست که هر کسی خودش رو مهندس و خصوصا اگر مطالعاتش در حیطه مهندسی نفت باشه مهندس نفت بنامه!
من همیشه به این(به عمل کار برآید) اعتقاد دارم. پس لفظ مهندس نفت برای کسی به کار میره که توانایی انجام وظایف مهندسی نفت رو داشته باشه
شما از دکل می پرسی...من اگر برای شما تعریف کنم فکر می کنی می خوام نا امیدت کنم...بهتره خودتون از نزدیک نظاره گر باشید تا با خطرات و سختی های کار آشنا شوید
آینده ی شغلی این رشته بسیار خوب هست اما باید به خودتون نگاه کنید و موقعیت رو بسنجید
با توجه به اینکه پزشکی خوندید فکر نمی کنم بتونید با شرایط کنار بیاید...
بنده موقعیت شغلی پزشکی رو بهتر ارزیابی می کنم
موفق باشید

s4444s

عضو جدید
سلام دوستان. من کارشناسی مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج خوندم. الان ارشد ازاد مخازن هیدروکربوری دانشگاه امیدیه قبول شدم. میخواستم بدونم ارزش داره برم این رشته یا نه؟ با توجه به گرایش دوره کارشناسیم. و اینکه میشه قبل از شروع تحصیل رشته و شهرمو تغییر بدم؟ بیام حفاری علوم تحقیقات. مخازن اولویت سومم بود و بقیه گرایش ها در تهران اولویت های بعدیم. شروع به تحصیلمم از بهمن ماه اعلام کردن، فکر کردم تو تکمیل ظرفیت قبول شدم که گفتن قبولی عادی هستم و امسال قبولیا به دو بخش تقسیم کردن. ممنون میشم راهنماییم کنید موندم برم ارشد بخونم یا اصلا برم سربازی!!!

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
سلام دوستان. من کارشناسی مهندسی نفت گرایش حفاری و استخراج خوندم. الان ارشد ازاد مخازن هیدروکربوری دانشگاه امیدیه قبول شدم. میخواستم بدونم ارزش داره برم این رشته یا نه؟ با توجه به گرایش دوره کارشناسیم. و اینکه میشه قبل از شروع تحصیل رشته و شهرمو تغییر بدم؟ بیام حفاری علوم تحقیقات. مخازن اولویت سومم بود و بقیه گرایش ها در تهران اولویت های بعدیم. شروع به تحصیلمم از بهمن ماه اعلام کردن، فکر کردم تو تکمیل ظرفیت قبول شدم که گفتن قبولی عادی هستم و امسال قبولیا به دو بخش تقسیم کردن. ممنون میشم راهنماییم کنید موندم برم ارشد بخونم یا اصلا برم سربازی!!!

سلام
اگر به کار عملیاتی بیشتر علاقه مندی بیخیال ارشد مخازن شو. اگر کار ستادی و با درامد کمتر رو میپسندی برو ارشد مخازن.
امیدیه دانشگاه خوبیه. اساتید خوبی داره. صنعتی هست.
تغییر گرایش و تغییر دانشگاه رو بعید میدونم بتونی انجام بدی. با توجه به رتبه و درصدهات شاید بتونی توی تکمیل ظرفیت بری علوم و تحقیقات.
رفت و امد به امیدیه برات یه مقداری سخت هست ولی فقط دو روز کلاس داری.
امسال ممکنه تکمیل ظرفیت اعلام نکنن با توجه به اینکه در دو ترم دانشجو پذیرش شده.
در مورد سربازی هم مزایایی هست و هم معایبی. زودتر از تموم میکنی و بهتر میتونی وارد بازار کار بشی. ولی بعد سربازی باید ارشد بخونی. الان شرایط برای ارشد خوندن از لیسانس گرفتن راحت تره.

jpt

عضو جدید

بنده از شهریه دانشگاه بی اطلاعم نمیتونم با توجه به وضعیت مالی شما پیشنهاد بدم ولی در هر صورت به نظر من برو سربازی شاید تازه اونم شاید علوم تحقیقات تهران ارزش دو سال عمرتو داشته باشه ولی امیدیه هرگز (البته با رکود کنونی دانشگاه آزاد)
مخزن به هیچ وجه نخون چون اصلا بازار کار نداره بهره و حفاری هم همینطورن ولی به دلیل طاقت فرسا بودن تعداد محدودی فرصت کاری برای بهره و حفاری وجود داره که اون رو هم اگه شانس و شایستگی داشته باشی شاید امکان بکارگیری وجود داشته باشه البته قابل ذکر است که برخی شرکت ها اصلا به گرایش هیچ توجه ای ندارند و تفاوتی نمیگذارند
آقا حمید (مدیر) هم فک کنم اطلاعات خوبی داده باشند با توجه به این که شاغل هستند جا داره ازشون تشکر کنید
موفق و موید باشید

delbaar

کاربر فعال
سلام
میشه راجع به مهندسی ایمنی و بازرسی فنی که بصورت شناور تو رشته ها هست هم بگین

بالا