سرریز نیلوفری شکل

**سمیرا**

عضو جدید
کاربر ممتاز
سرریز نیلوفری، تصویر

سازه ای که آب اضافی را خصوصا به هنگام سیلاب که جریآن آب به بدن سد صدمه وارد میاورد و امکان دارد باعث تخریب آنها شود، دفع میکند.( دکتر سلاجقه).در حقیقت این نوع سازه، تخلیه کننده در یاچه سد در مواقع اضطراری میباشد. مهمترین و حساسترین بخش در سازه های آبی ، سرریز میباشد. در حقیقت اگر سرریز یک سد به درستی محاسبه و احداث گردد ، مشکل ناپایداری سازه و بحث سیلاب در آن منطقه را نخواهیم داشت.

این تصویر کوچک شده است - برای نمایش در ابعاد واقعی کلیک کنیدhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=22260&d=1279029424

محل سرریز: محل سرریز بستگی به شرائط پی ، مقدار و نوع خاکبرداری ،نوع سد،تراوش سد ،گسل ها و شکست ها ،دوره بازگشت دبی طرح دارد. تمام سر ریز ها از بزرگ به کوچک عبارتند از :
سرریز رو گذر : در بسیاری از پروژه های سد سازی به خصوص در سد های وزنی از این نوع سرریز استفاده میگردد. در سدهای انحرافی به منظور بالا آوردن سطح آب و انحراف آن به زمین های اطراف و مزارع احداث میگردند. این سرریز ها حالت استغراق دارند.
سرریز نیلوفری: در جایی که نتوان از سرریز رو گذر استفاده کر د،از سرریز نیلو فری استفاده میگردد. این سرریز به شکل قیف میباشد و در انتها به تونلی با انحنای مشخص ختم میگردد.
سرریز برج آبگیر: این سرریز بیشتر در سدهای خاکی استفاده میگردد و مشابه سرریز نیلو فری میباشد . با این تفاوت که در انتها به تونلی با انحنای مشخص ختم نمیگردد بلکه توسط لوله ای به پایین دست هدایت میگردد.
سرریز لابیرنت: هرگاه فضا و محل کافی برای سایر سرریز ها وجود نداشته باشد از این نوع سرریز استفاده میگردد. این سرریز سطح کمی را به خود اختصاص میدهد.
سرریز دریچه ای :با باز شدن دریچه ها شروع به کار میکنند و ممکن است در بالای سطح آب و یا در سطح آب (سد های انحرافی) قرار بگیرند.
سرریز تونلی:توسط این سرریز میتوان طغیان های استثنایی ار از در یاچه سد تخلیه کرد.
سرریز سیفونی: در جایی که محل کافی برای احداث سرریز رو گذر نباشد و دبی طغیان با اهمیت نباشد از این سرریز استفاده میگردد. عملکرد این سرریز بسیار سریع بوده و خیلی زود سطح آب دریاچه پشت سد را به سطح تراز میرساند.
سرریز کانال ساحلی:نوعی سرریز کمکی برای سرریز رو گذر است و آب پس از عبور از سرریز روگذر از این سرریز عبور میکند.
سرریز شوت: میتوان این نوع سرریز را در سده ای خاکی استفاده کرد و اگر احداث
سرریزدر طول بدنه سد ممکن نباشد از این سرریز استفاده میکنند.
سرریز با پوش اسکی: برای جلوگیری از تخریب پایین سد از این نوع سرریز استفاده میگردد و بعد از عبور آب از سرریز شوت تعبیه میشود.

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
سرریز نیلوفری، تصویر

سازه ای که آب اضافی را خصوصا به هنگام سیلاب که جریآن آب به بدن سد صدمه وارد میاورد و امکان دارد باعث تخریب آنها شود، دفع میکند.( دکتر سلاجقه).در حقیقت این نوع سازه، تخلیه کننده در یاچه سد در مواقع اضطراری میباشد. مهمترین و حساسترین بخش در سازه های آبی ، سرریز میباشد. در حقیقت اگر سرریز یک سد به درستی محاسبه و احداث گردد ، مشکل ناپایداری سازه و بحث سیلاب در آن منطقه را نخواهیم داشت.

این تصویر کوچک شده است - برای نمایش در ابعاد واقعی کلیک کنیدhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=22260&d=1279029424

محل سرریز: محل سرریز بستگی به شرائط پی ، مقدار و نوع خاکبرداری ،نوع سد،تراوش سد ،گسل ها و شکست ها ،دوره بازگشت دبی طرح دارد. تمام سر ریز ها از بزرگ به کوچک عبارتند از :
سرریز رو گذر : در بسیاری از پروژه های سد سازی به خصوص در سد های وزنی از این نوع سرریز استفاده میگردد. در سدهای انحرافی به منظور بالا آوردن سطح آب و انحراف آن به زمین های اطراف و مزارع احداث میگردند. این سرریز ها حالت استغراق دارند.
سرریز نیلوفری: در جایی که نتوان از سرریز رو گذر استفاده کر د،از سرریز نیلو فری استفاده میگردد. این سرریز به شکل قیف میباشد و در انتها به تونلی با انحنای مشخص ختم میگردد.
سرریز برج آبگیر: این سرریز بیشتر در سدهای خاکی استفاده میگردد و مشابه سرریز نیلو فری میباشد . با این تفاوت که در انتها به تونلی با انحنای مشخص ختم نمیگردد بلکه توسط لوله ای به پایین دست هدایت میگردد.
سرریز لابیرنت: هرگاه فضا و محل کافی برای سایر سرریز ها وجود نداشته باشد از این نوع سرریز استفاده میگردد. این سرریز سطح کمی را به خود اختصاص میدهد.
سرریز دریچه ای :با باز شدن دریچه ها شروع به کار میکنند و ممکن است در بالای سطح آب و یا در سطح آب (سد های انحرافی) قرار بگیرند.
سرریز تونلی:توسط این سرریز میتوان طغیان های استثنایی ار از در یاچه سد تخلیه کرد.
سرریز سیفونی: در جایی که محل کافی برای احداث سرریز رو گذر نباشد و دبی طغیان با اهمیت نباشد از این سرریز استفاده میگردد. عملکرد این سرریز بسیار سریع بوده و خیلی زود سطح آب دریاچه پشت سد را به سطح تراز میرساند.
سرریز کانال ساحلی:نوعی سرریز کمکی برای سرریز رو گذر است و آب پس از عبور از سرریز روگذر از این سرریز عبور میکند.
سرریز با پوش اسکی: برای جلوگیری از تخریب پایین سد از این نوع سرریز استفاده میگردد و بعد از عبور آب از سرریز شوت تعبیه میشود.

سلام
مطلب مفیدی بود فقط یه سوال در این مورد دارم در شرایط سیلابی که آب در تلاطم است استفاده از شیب شکن لازم نیست ؟

HirrAd

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اما این نوع سرریز با توجه به هزینه و مشکلات اجرایی که داره خیلی کم و برای سدهای بزرگ اجرا میشه
بیشتر سعی بر اجرای سرریزهای اوجی با توجه به بهینه بودن طرح میباشد.

Agha Nima

عضو جدید

نحوه ی ابگیری سر ریز نیلو فری به دو صورت است
1. گرداب
2.اسم خاصی براش ندارم ولی بگم که آب به صورت یه دفعه ای میریزه توش.
هر دو نحوه کاربرد دارد ولی از نحوه ی گردابی در نزدیکی سواحل رودخانه استفاده نمی شود .

آخرین ویرایش:

sokoot.assa

عضو جدید
مرسی خیلی عالی بود فقط یه سوال این آبها تحت کنترله ؟ یعنی مثلا به وسیله یه دکمه این کار انجام میشه و اون دریچه رو باز میکنن؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
سرریز نیلوفری، تصویر

سرریز نیلوفری سد سپید رود تو منجیله

shahin.mehrzad

عضو جدید
مرسی خیلی عالی بود فقط یه سوال این آبها تحت کنترله ؟ یعنی مثلا به وسیله یه دکمه این کار انجام میشه و اون دریچه رو باز میکنن؟

خیر این نوع سریزها غیر کنترلی می باشند
یعنی اگر آب از حد مجاز سطحش بالاتر بره سریز شروع می کنه به تخلیه تا به سد آثیبی نرسه و از خود سد سریز نشه

shahin.mehrzad

عضو جدید
خیر این نوع سریزها غیر کنترلی می باشند
یعنی اگر آب از حد مجاز سطحش بالاتر بره سریز شروع می کنه به تخلیه تا به سد آثیبی نرسه و از خود سد سریز نشه

دیدم هیچکی نگفت اشتباه نوشتی خودم نوشتم:cry:
آسیب
نگید یارو بی سواد بود:D

آخرین ویرایش:

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشید این سریز برای دبی های کم کاربرد داره؟ بیشتر چه موقع از این سریز استفاده می شود؟

shahin.mehrzad

عضو جدید
ببخشید این سریز برای دبی های کم کاربرد داره؟ بیشتر چه موقع از این سریز استفاده می شود؟

این سریز برای سدهای بزرگ استفاده می شه و معمولا این سریز به همون تونل انحراف که قبل احداث سد می سازن تا آب رودخانه رو منحرف کنن وصل میشه بسته به طولش مقدار آبی که می تونه تخلیه کنه افزایش پیدا می کنه
یکی از شراطی که این سریزو می سازن نبود عرض کافی یا دره باریک که شرایط واسه احداث سریز روی بدنه فراهم نباشه
البته سد منجیل سد باریکی نیست
ودبی سیلابی که این نوع سریز از خودش عبور میده نسبتا کمه

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز

نه دبیش اونقدام کم نیست
اتفاقا قابلیت انتقال یالایی داره
جاهایی که قبل از ساخت سد آبو با کانال انتقال میدن بعد از ساخت سد این تونل دیگه بدون استفادست
که اینجا میشه با ساخت سرریز نیلوفری از اون کانال استفاده کرد

shahin.mehrzad

عضو جدید
نه دبیش اونقدام کم نیست
جاهایی که قبل از ساخت سد آبو با کانال انتقال میدن بعد از ساخت سد این تونل دیگه بدون استفادست

اتفاقا قابلیت دبی بالایی نداره
"هیدرولیک مخازن و سدها"

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
اتفاقا قابلیت دبی بالایی نداره
"هیدرولیک مخازن و سدها"

نگفتم دبی بالایی
گفتم اونقدام کم نیست!!!
سد سپید رود فک کنم نیلوفریاش 6000m3/s
سد تهم تو زنجان که حاکیه و کوچیکم هست نیلوفریش 1000m3/s دبی عبور میده
که فک کنم درست گفتم اونقدام کم نیست!!!!!!!
تو کتاب فقط سازه های تیپو میگن و موردی
ولی تو اجرا قضیه فرق میکنه
:evil:

shahin.mehrzad

عضو جدید
نگفتم دبی بالایی
گفتم اونقدام کم نیست!!!
سد سپید رود فک کنم نیلوفریاش 6000m3/s
سد تهم تو زنجان که حاکیه و کوچیکم هست نیلوفریش 1000m3/s دبی عبور میده
که فک کنم درست گفتم اونقدام کم نیست!!!!!!!
تو کتاب فقط سازه های تیپو میگن و موردی
ولی تو اجرا قضیه فرق میکنه
:evil:

کم زیاد بودن یه چیز نسبی نسبت به overflow کمتر چون کلا به خاطر شکلش C کوچکتری داره
و وقتی آب از یه حد بالا تر میره یعنی در مواقع دبی هایی با دوره بازگشت بلند به صورت روزنه در میاد که خیلی دبی رو تحت تاثیر قرار می ده!
واسه طراحی هم باید به همین کتابا رجوع کرد دیگه وگرنه چه جوری باید طراحیش کرد؟؟؟؟
چرا میزنی آقا میلاد من کوچیک شمام هستم:smile::heart:

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
کم زیاد بودن یه چیز نسبی نسبت به overflow کمتر چون کلا به خاطر شکلش C کوچکتری داره
و وقتی آب از یه حد بالا تر میره یعنی در مواقع دبی هایی با دوره بازگشت بلند به صورت روزنه در میاد که خیلی دبی رو تحت تاثیر قرار می ده!
واسه طراحی هم باید به همین کتابا رجوع کرد دیگه وگرنه چه جوری باید طراحیش کرد؟؟؟؟
چرا میزنی آقا میلاد من کوچیک شمام هستم:smile::heart:

حاجی من نوکرتم
میدونم ضریب دبیش کمه اونم بخاطر تداخل تیغه های ریزشی تو ورودیش ولی ضریب دبی کم دلیل بر قابلیت انتقال سیل کم نمیشه!!
درضمن بیگلویی درست میگه بعضی وقتا مهندسا ا خلاقیت خودشون طراحی میکنن
تو آمریکا برای خیلی سدا سرریزای ابتکاری طراحی میشه که تو هیچ کتابی نیست!!!!!!!
مهندس ما باید با مطالعه رو مدلهای آزمایشگاهی طراحی کنیم
نویسنده اون کتاب که خدا نیست!!!!
بازم نوکرتم
:w23:
:w28:
:w36:

shahin.mehrzad

عضو جدید
حاجی من نوکرتم
میدونم ضریب دبیش کمه اونم بخاطر تداخل تیغه های ریزشی تو ورودیش ولی ضریب دبی کم دلیل بر قابلیت انتقال سیل کم نمیشه!!
درضمن بیگلویی درست میگه بعضی وقتا مهندسا ا خلاقیت خودشون طراحی میکنن
تو آمریکا برای خیلی سدا سرریزای ابتکاری طراحی میشه که تو هیچ کتابی نیست!!!!!!!
نویسنده اون کتاب که خدا نیست!!!!
بازم نوکرتم
:w23:
:w28:
:w36:

درسته که نویسنده اون کتاب خدا نیست
ولی نویسنده اون کتابم یه چی میدونه این درست نیست که آدم به علم دیگران توجه نکنه اگه قرار بود بشریت هرچیزو تک تک خودش کشف کنه که دیگه جهان به پیشرفت نمیرسید
کلا این نوع سریز واسه دبی های سیلابی زیاد کابرد نداره!
تا به حال دیدی از این نوع سریز به تنهایی تو یه سد بزرگ استفاده بشه؟؟؟
دلیل نمیشه که یه چیز خوشگل باشه بگیم حتما این خوبه!!
و منم نمیگم این سریز بده یا کاراییی نداره تحت شرایط ویژه استفاده از این سریز ضروری میشه مثل سدهای خاکی که نمیشه رو بدنشون سریز گذاشت یا تو دره های که جای کافی وجود نداره

shahin.mehrzad

عضو جدید
اینم قبول دارم تو مقیاسهای بزرگ مثل این اگه امکان مدل سازی وجود داشته باشه حتما باید مدل سازی و بررسی بشه تا همه شراط سنجیده بشه
در کل قبولت دارم:w23:

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
درسته که نویسنده اون کتاب خدا نیست
ولی نویسنده اون کتابم یه چی میدونه این درست نیست که آدم به علم دیگران توجه نکنه اگه قرار بود بشریت هرچیزو تک تک خودش کشف کنه که دیگه جهان به پیشرفت نمیرسید
کلا این نوع سریز واسه دبی های سیلابی زیاد کابرد نداره!
تا به حال دیدی از این نوع سریز به تنهایی تو یه سد بزرگ استفاده بشه؟؟؟
دلیل نمیشه که یه چیز خوشگل باشه بگیم حتما این خوبه!!
و منم نمیگم این سریز بده یا کاراییی نداره تحت شرایط ویژه استفاده از این سریز ضروری میشه مثل سدهای خاکی که نمیشه رو بدنشون سریز گذاشت یا تو دره های که جای کافی وجود نداره

تو سد شیروان!!!
اینم از سرریز نیلوفری سد شیروان ، البته با توجه به اقلیم منطقه نیاز به سریز با دبی بالا نبود

سد شیروان در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان در خراسان شمالی قرار گرفته است.

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
اینم قبول دارم تو مقیاسهای بزرگ مثل این اگه امکان مدل سازی وجود داشته باشه حتما باید مدل سازی و بررسی بشه تا همه شراط سنجیده بشه
در کل قبولت دارم:w23:

من که گفتم نوکرتم
عکسای سد شیروانم از سایت http://tishtar.ir گرفتم
فک کنم ذکر منبع واجبه برای احترام به بقیه
که امروزه کتابارو ترجمه و به اسم تالیف چاپ میکنن
مث خیلیا
منم قبولت دارم مهندس
کارت درسته
ماکه نوکرتیم
:thumbsup2:
:w02:

shahin.mehrzad

عضو جدید
تو سد شیروان!!!
اینم از سرریز نیلوفری سد شیروان ، البته با توجه به اقلیم منطقه نیاز به سریز با دبی بالا نبود

سد شیروان در ۴۰ کیلومتری شمال شهر شیروان در خراسان شمالی قرار گرفته است.

خب دیگه خودتم میگی که نیاز به دبی بالا نداشت این سد
به هرحال من تا اونجایی که خوندم و شنیدم سریز نیلوفری واسه وقتی که هد آب زیاد میشه دیگه اون کارایی که باید داشته باشه نداره پس واسه دبی ها با دوره بازگشت بلند مدت مثل گیلان که همچین باران هایی داریم این سریز تنها کافی نیست همونطور که سد منجیل تو بدنش تو سه ارتفاع مختلف دریچه تخلیه داره
یه نگاه به کتاب هیدرولیک مخازن وسدها بنداز
ترجمه مهندس سعید جبلی فرد-دکتر حسن احمدی
تالیف:فوات شنتورک
این بندگان خدا خدشونم گفتن ترجمه:D

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
خب دیگه خودتم میگی که نیاز به دبی بالا نداشت این سد
به هرحال من تا اونجایی که خوندم و شنیدم سریز نیلوفری واسه وقتی که هد آب زیاد میشه دیگه اون کارایی که باید داشته باشه نداره پس واسه دبی ها با دوره بازگشت بلند مدت مثل گیلان که همچین باران هایی داریم این سریز تنها کافی نیست همونطور که سد منجیل تو بدنش تو سه ارتفاع مختلف دریچه تخلیه داره
یه نگاه به کتاب هیدرولیک مخازن وسدها بنداز
ترجمه مهندس سعید جبلی فرد-دکتر حسن احمدی
تالیف:فوات شنتورک
این بندگان خدا خدشونم گفتن ترجمه:D

عزیز من این کتابو دارم
منظورم از تالیف این کتاب نبود
کلا چیزیه که تو کشور ما باب شده

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این سریز برای سدهای بزرگ استفاده می شه و معمولا این سریز به همون تونل انحراف که قبل احداث سد می سازن تا آب رودخانه رو منحرف کنن وصل میشه بسته به طولش مقدار آبی که می تونه تخلیه کنه افزایش پیدا می کنه
یکی از شراطی که این سریزو می سازن نبود عرض کافی یا دره باریک که شرایط واسه احداث سریز روی بدنه فراهم نباشه
البته سد منجیل سد باریکی نیست
ودبی سیلابی که این نوع سریز از خودش عبور میده نسبتا کمه

نه دبیش اونقدام کم نیست
جایی که من این سریز دیدم سد کوچیکی بود فکر کنم با مطالبی که گفتید دلیل احداثش این بود که در دره قرار داشت
و شما می دونید چه دبی رو عبور میده؟

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
جایی که من این سریز دیدم سد کوچیکی بود فکر کنم با مطالبی که گفتید دلیل احداثش این بود که در دره قرار داشت
و شما می دونید چه دبی رو عبور میده؟

نمیشه گفت چه دبی رو انتقال میده چون به خیلی چیزا ربط داره و برای هر مقطع و مشخصات هیدرولیکی متفاوته!!!

بالا