گفتگوی مرتبط با دروس برق،برنامه ریزی تحصیلی و کنکور کارشناسی ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دیگه زمانیکه ماله دانشگاه آزاد اراک 1 باشه ماله سراسری ارومیه 1.0004 این یعنی یکیه دیگه.منه بدبخت جون میکنم اینجا معدلم 15.اگه آزاد میخوندم 18 به بالا میشدم با این درس خوندن! حق خوری تا این حد!

من قبلا با این اعدادی که گفتن زیاد قبولش ندارم البته ببخشید اینو میگم ... چون من غیر انتفاعی ساری بودم رفیقم غیر انتفاعی تبریز بود معدل موثر او بیشتر از من حساب شده !!!!

y.92

عضو جدید
دیگه زمانیکه ماله دانشگاه آزاد اراک 1 باشه ماله سراسری ارومیه 1.0004 این یعنی یکیه دیگه.منه بدبخت جون میکنم اینجا معدلم 15.اگه آزاد میخوندم 18 به بالا میشدم با این درس خوندن! حق خوری تا این حد!
سلام
چرا فکر می کنی بچه های دانشگاه ازاد درس نمی خونند . شما تا حالا از بچه های دانشگاه ازاد تهران پرسیدید اساتید چه بلایی سرشون در نمی یارن .
اون موقع انقدر استرس داشتم از یک طرف اساتید از یک طرف شهریه دانشگاه و مسکن . من هم معدلم 17 دانشگاه ازاد هست اگر در دانشگاه ارومیه درس می خوندم حتما 19 می شد .
واقعا بی انصافی هست تراز علوم تحقیقات از ارومیه کمتر باشه . علوم تحقیقات جز 10 دانشگاه اول ایرانه .
در شهر های دیگر هم دانشگاه ازاد اساتید خوبی دارد حتی در شهرستان ها . خیلی هاشون نخبه بودند و بخاطر شرایط ، تن به تدریس و دانشگاه ازاد دادند .
خیلی از اساتید که در دانشگاه دولتی هستند بخصوص در شهرستان ها اون موقع با داشتن خانواده پولدار رفتند خارج و مدرک گرفتند و حالا ادای خدایی می کنند . خیلی هاشون هم حالا با داشتن سهمیه خانواده شهید رفتند دکتری و عضو هیت علمی شدند . بی خیال ...
زیاد تعصبی روی دانشگاه ندارم چون اگر از هاروارد هم مدرک گرفته باشی و عالم در باشی از نظر این ابله هان باید ...........

Joe_Bel

کاربر ممتاز
اگر شروع به درس خوندن کردید خیلی سریع از مطالب رد نشود تا حدودی درکش کنید
مثالها و تست ها رو تستی حل نکنید تا حد امکان تشریحی حل کنید اگر از ابتدا به صورت تستی حل میکنید حتما کامل درکش کنید
مطالب بسیار مهم و اشتباهات رایج تون را در یک تست حتما علامت گذاری کنید ... در حل تست باید خیلی دقت کنید تنها راه حل این مشکل تست زدن است
اگر تشریحی حل کردید بعد بصورت تسی حل کردید بعد در صورت تمایل به دنبال ابداع روشهای تستی جدید باشید اما سر جلسه کنکور هیچ وقت این کار نکنید
چون برای حل تست شما سر جلسه عبارتند از:
درک کامل تئوری + حل مثالهای متعدد + مرور آموخته ها

از آقای تقوی هم تشکر میکنم که برداشتی از توصیه های ایشون بود البته با کمی ویرایش

y.92

عضو جدید
داستان آنهایی که رفتند و آنهایی که ماندند

اما هم آنهایی که رفته اند و هم آنهایی که مانده اند در یک چیز مشترکند:
آنهایی که رفته اند احساس تنهایی میکنند
آنهایی که مانده اند هم احساس تنهایی میکنند
آنها که می‌روند وطن‌فروش نیستند
آن‌هایی که می‌مانند عقب مانده نیستند
آن‌هایی که می‌روند، نمی‌روند آن طرف که مشروب بخورند.
آنهایی که می‌مانند، نمانده‌اند که دینشان را حفظ کنند.
همه‌ی آنهایی که می‌روند سبز نیستند.
همه ی آن‌هایی که می‌مانند پرچم به دست ندارند.
آن‌هایی که می‌روند، یک ماه مانده به رفتنشان غمگین می‌شوند. یک هفته مانده می‌گریند و یک روز مانده به این فکر می کنند که ای کاش وطن جایی برای ماندن بود.
و آن‌هایی که می‌مانند، می مانند تا شاید وطن را جایی برای ماندن کنند…

موقع خواندن متن فوق، به این آهنگ هم گوش کنید…!

منبع : سایت مهندس تقوی
سلام
ایا چاره جز رفتن برای ما گداشتن . وقتی یک گرم سم بشه 1000 تومن دیگه خودکشی هم نمی تونیم بکنیم .
چه برنامه ای می شه اینجا داشت . اگر من مدرک ارشد قدرت شریف هم داشتم مطمئن هستم بی کار می موندم . این یعنی ماندن . تا لحضه مرگ باید ارزوی مرگ داشته باشیم .

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام
چرا فکر می کنی بچه های دانشگاه ازاد درس نمی خونند . شما تا حالا از بچه های دانشگاه ازاد تهران پرسیدید اساتید چه بلایی سرشون در نمی یارن .
اون موقع انقدر استرس داشتم از یک طرف اساتید از یک طرف شهریه دانشگاه و مسکن . من هم معدلم 17 دانشگاه ازاد هست اگر در دانشگاه ارومیه درس می خوندم حتما 19 می شد .
واقعا بی انصافی هست تراز علوم تحقیقات از ارومیه کمتر باشه . علوم تحقیقات جز 10 دانشگاه اول ایرانه .
در شهر های دیگر هم دانشگاه ازاد اساتید خوبی دارد حتی در شهرستان ها . خیلی هاشون نخبه بودند و بخاطر شرایط ، تن به تدریس و دانشگاه ازاد دادند .
خیلی از اساتید که در دانشگاه دولتی هستند بخصوص در شهرستان ها اون موقع با داشتن خانواده پولدار رفتند خارج و مدرک گرفتند و حالا ادای خدایی می کنند . خیلی هاشون هم حالا با داشتن سهمیه خانواده شهید رفتند دکتری و عضو هیت علمی شدند . بی خیال ...
زیاد تعصبی روی دانشگاه ندارم چون اگر از هاروارد هم مدرک گرفته باشی و عالم در باشی از نظر این ابله هان باید ...........

سلام.
نمیدونم از کجای صحبتای من برداشت کردی که بچه های دانشگا آزاد درس نمیخونن؟! خواهشا یه مطلبو میخونید دقیق بخونید بعد بیاین جواب بدید.اولا من گفتم دانشگاه آزاد اراک.بله اینو قبول دارم که دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و حتی بقیه دانشگاهای آزاد تهران از خیلی از دانشگاهای سراسری سرتره.من به سواد استاد کار ندارم.من با عقده ای بودن استادو نحوه ارزشیابی کار دارم.زمانیکه مایی که دانشگاه سراسری میخونیم چند کتاب باید بخونیم برای یه درس.بیشتر دانشگاهای آزاد یه جزوه نهایت 70 80 صفحه ای میخونن.تو 20 میشدی عزیزم شکسته نفسی کردی:);) حتی یه استادی که توی دانشگاه سراسری و یه دانشگاه آزاد درس میده برو بپرس ببین با همون نگرشی که توی دانشگا سراسری درس میده با همون نگرش هم توی دانشگا آزاد درس میده فک نمیکنم! درکل اینو بهت بگم که هرکی هرچیزی میخونه حتی گیاهان دریایی در دانشگاه پرت ناکجا آباد ازش بپرسی اونم بهت میگه که توی دانشگاهش پدرشو درمیارن استادا...
من قصد بدی نداشتم فقط میخوام اینو برسونم که اینجا ایرانه!

alidodar1

عضو جدید
سلام

کاملا موافقم
بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد هستن که حتی از خیلی از دولتیا یه سر و گردن بالاترن.
مثلا واحد تهران جنوب اسماً آزاده ولی گلچینی از بهترین استادهای دانشگاه های شریف تهران امیر کبیر علم و صنعت خواجه نصر و... دارن اینجا درس میدن... و همه دروس رو تا آخر طبق سرفصل درس میدن (سخت هم میگیرن)
برای نمونه من معادلات رو بادکتر خلیل پاریاب عضو هیئت علمی داشگاه علم و صنعت و کنترل خطی رو با دکتر محمد علی نکویی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر پاس کردم.. بررسی سیستم های قدرت هم با پرفسور حقی فام یکی از بزرگترین نام ها در برق قدرت ایران پاس کردم که همین الان اسمشو بزنین عکسش تو گوگل میاد... الکترومغناطیسمون هم دکتر امیری از دانشگاه امیرکبیر بود که دو تا رفرنس میلفورد و چنگ رو بهمون معرفی کرد و مجبورمون کرد هر دو کتاب رو بخونیم!! پرفسور حقی فام که طراح سوالات بررسی سیستم های قدرت کنکور ارشد و دینامیک سیستم های قدرت کنکور دکتری هستن و دکتر لسانی هم که احتیاجی به معرفی نداره.... رضا پژمانفر هم که دارین کتاب ماشین مدرسانشو میخونین تو تهران جنوب درس میده!!!!! دکتر مریم خادمی طراح سوالات ریاضی کنکور ارشد و دکتر مجید کرمی که تو مدرسان شریف هم ریاضی درس میده اساتید ریاضی من بودن... البته همین مریم خانوم به ما گفته بود تنها دانشگاه آزادی که تو کنکور ارشد ضریب معدل 1.1 داره تهران جنوبه.. حلالا نمیدونم واقعا اینجوریه یا با اغراق گفته (با توجه به اینکه ضریب دانشگاه خواجه نصیر 1.05 هستش!!!!!)

البته دانشگاه آزاد قزوین هم شنیدم دکتر شیرین آبادی و دکتر جاهد مطلق تدریس میکنن....
کلا اگر پولش باشه به نظر من دانشگاه آزاد تو خیلی جنبه ها از دولتی سرتره!

واسه ارشد هم همه کسایی که کنکور آزاد میدن و کلاس کنکور میرن اولیت هاشون تهران جنوب و علوم تحقیقاته! تو قسمت ارشد اساتید خیلی گنده تر هم میشن! اساتیدی مثل دکتر خاکی صدیق که احتیاجی به معرفی ندارن ،پرفسور عابدی از امیرکبیر و دکتر شریف بختیار از اساتید معروف دانشگاه شریف و... همشون تهران جنوبن و اگه بخاطر پولش نبود (که حدودا ترمی بیش از 2 ملیون آب میخوره) حتما ارشد هم میرفتم آزاد و خودم رو درگیر این کنکور سخت و مذخرف دولتی نمیکردم!!!

راستی میدونستین رتبه 1 دکتری برق دولتی کنکور 91! (اولین ورودی شریف) و رتبه 3 کنکور ارشد دولتی گرایش کنترل کنکور 90 از تهران جنوب بودن؟؟!!

آخرین ویرایش:

y.92

عضو جدید
سلام.
نمیدونم از کجای صحبتای من برداشت کردی که بچه های دانشگا آزاد درس نمیخونن؟! خواهشا یه مطلبو میخونید دقیق بخونید بعد بیاین جواب بدید.اولا من گفتم دانشگاه آزاد اراک.بله اینو قبول دارم که دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و حتی بقیه دانشگاهای آزاد تهران از خیلی از دانشگاهای سراسری سرتره.من به سواد استاد کار ندارم.من با عقده ای بودن استادو نحوه ارزشیابی کار دارم.زمانیکه مایی که دانشگاه سراسری میخونیم چند کتاب باید بخونیم برای یه درس.بیشتر دانشگاهای آزاد یه جزوه نهایت 70 80 صفحه ای میخونن.تو 20 میشدی عزیزم شکسته نفسی کردی:);) حتی یه استادی که توی دانشگاه سراسری و یه دانشگاه آزاد درس میده برو بپرس ببین با همون نگرشی که توی دانشگا سراسری درس میده با همون نگرش هم توی دانشگا آزاد درس میده فک نمیکنم! درکل اینو بهت بگم که هرکی هرچیزی میخونه حتی گیاهان دریایی در دانشگاه پرت ناکجا آباد ازش بپرسی اونم بهت میگه که توی دانشگاهش پدرشو درمیارن استادا...

ببخشید یکم اعصابم خورده این روزه ها . خیلی پشیمونم از درس خوندن . پسر عموم مخابرات سیستم با معدل 17 و داشتن دوتا مقاله از امیرکبیر رتبه 26 ارشد باید انقدر کار گیرش نیاد بره استخدام سپاه اون هم به صورت ساعتی بشه . نمی دونم چی بگم ولی خدا عاقبت تموم جوان ها رو بخیر کنه که گیر یک مشت آدم .......... افتادیم . هر کس موقعیت رفتن داره بره . اینجا دیگر سرای من نیست .

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

دانشگاه ازاد!!
کسایی که ورودی کارشناسیشون سال 87 باشه اگه یادشون باشه چه بلایی به سرمون اومد که مجبوری مهر دانشگاه ازاد خورد رو پیشونیمون!!
حافظ میگه ما بدین در نه پی حشمت و جاه امده ایم از بد حادثه اینجا به پناه امده ایم!!

سال 87 کنکور خوب بود سوالا خیلی مشکلی نداشت ولی انتخاب رشته! ظرفیت زده بود 40 تا 15 16 تا گرفته بود!طرح بومی سازی اجرا شد منی که شیرازبودم زنجان اوردم!!
خیلیا اون سال بالجبار رفتن ازاد با رتبه های خوب:w24:
من سال اول صنایع یزد شبانه اوردم ولی گفتم بی خیال یک سال میخونم امسال کم کاری کردم زد و کنکور اینجوری شد و نگاه کنید همه مشغله ی فکری کسایی که اهل درس بودن از اول دبیرستان تا الان که ماها می خوایم ارشد بدیم و الی ابد استرس استرس استرس واسه کنکور
کنکوری که خوندنش سخت نیست ترسش برا اینه که حالا اونی که نشسته و کنکور خودش گل و بلبل بوده و الان شده طراح سوال همه فکرش اینه که سوالا رو جوری بده که نه که سخته بلکه با اعصاب و روانت تو اون چند ساعت بازی میشه!مثه کنترل!
مگه اوج خوش فکریای جوانها واسه استفاده از هوششون غیر از این سالاست که همش داریم ضربه روحی میخوریم که وای کنکور وای نتیجه ها وای فلان...خیلیا رو میشناسم طرح هایی دارن که اجرا بشه میترکونه ولی کو حمایت
از بهمن تا الان کیبا ارامش خوابیده؟چند ماهه تو انتظار یه نتیجه ایم تا کی باید صبرکنیم شهریور و نتیجه بعدی مگه چه خبره که انقد حداقال انصاف داشته باشن نتیجه ها رو زودتر اعلام کنن در همه حالت باید زجر بکشیم
خیلی دلم پر بود ببخشید

کنکور خیلی نامرده

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
رتبه 1 کنکور دکتری کنترل سراسری 92 هم در دانشگاه آزاد ارومیه درس خوندن اتفاقا!یکی از بچه های باشگاه با این فرد دوست هست و این رو به من گفت.ایشون نه تنها امسال بلکه در سال گذشته هم رتبه 1 کنکور دکتری کنترل بوده اند!!! و جالب تر اینکه لیسانس ایشون اصلا کنترل نبوده بلکه مخابرات بوده است!!!

livewaves

کاربر فعال
مشاور عالی سازمان سنجش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد در 22 اردیبهشت ماه خبر داد.
حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» ایسنا، اظهار کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 92 به صورت کارنامه تنظیم و کارنامه مذکور در روز یکشنبه 22 اردیبهشت 92 بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.​
وی ادامه داد: دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی از روز شنبه 21 اردیبهشت 92 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.​
توکلی با اشاره به امکان انتخاب 100 رشته محل، اظهارکرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند، ضمن مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی و اطلاعیه‌های منتشره این سازمان در این رابطه حداکثر 100 کد رشته محل را از میان کد رشته‌ محل‌های امتحانی مجاز و یا کدرشته‌های امتحانی مجاز انتخاب و کدرشته محل‌های انتخابی را به ترتیب اولویت علاقه مرتب کرده و طی روزهای 24 تا 28 اردیبشهت ماه نسبت به ثبت کد رشته‌ محل‌های انتخابی به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته الکترونیکی اقدام کنند.​
مشاور عالی سازمان سنجش افزود: فهرست پذیرفته‌شدگان نهایی این آزمون در هفته اول شهریور 92 از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود تا پذیرفته شدگان مذکور بر اساس برنامه زمانی مربوطه در رشته و دانشگاه محل قبولی ثبت‌نام کنند

منبع

samiessi

عضو جدید
ببخشید یکم اعصابم خورده این روزه ها . خیلی پشیمونم از درس خوندن . پسر عموم مخابرات سیستم با معدل 17 و داشتن دوتا مقاله از امیرکبیر رتبه 26 ارشد باید انقدر کار گیرش نیاد بره استخدام سپاه اون هم به صورت ساعتی بشه . نمی دونم چی بگم ولی خدا عاقبت تموم جوان ها رو بخیر کنه که گیر یک مشت آدم .......... افتادیم . هر کس موقعیت رفتن داره بره . اینجا دیگر سرای من نیست .

با سلام
تو این چند ساله که هر از گاهی سری به این باشگاه میزنم هیچوقت ندیده بودم اینقدر کم رونق باشه. تقصیر خودمونه چون بیخودی سر چیزای الکی به پرو پای هم می پیچیم که اصل مسئله از دستمون در میره. بجای این حرفای صد تا... بیایید به فکر کنکور باشیم. به ما چه مربوطه که کدوم دانشگاه سختگیره کدوم آسون میگیره و.... (اصلا هر چی آسون گیر تر بهتر). یه سر به سایت مکتب خونه بزنید فیلم کلاسهای درسی شریف روش هست. ببینید چه جوری دارن درس میدن.(بنظر من از این بی کیفیت تر نمیشه)یا یه سر به HOME PAGE اساتید دانشگاه های بزرگ و معروف کشور بزنید ببینید حل تمریناشون و پایان ترماشون چه سطحیه؟ سرو ته کل دانشگاهامون یه کرباسن. مگه این همه مهندسی که از حتی شریف فارغ شدن چه سواد کاربردی داشتن که بخوام بگیم فلان دانشگاه از رو جزوه درس میده و اوون یکی از رو کتاب مرجع .(یه نگاه به وضع صنایع کشورمون بندازید-تو مرکز تحقیقات ایران خودرو 1100 تا مهندس مختلف جمع شدن از 4 تا دانشگاه برتر کشور- اینم از وضع اتومبیل تولیدیشون)هر ادم عاقلی میدونه که تو هر کاری مهم خود ادمه باقی موارد 20% بیشتر تاثیر ندارن.

حالا برا رونق باشگاه بیایید از اساتید کنکوری که می شناسیم درخواست کمک کنیم. که رفع اشکال یا ازمون یا نکات مهم رو برا ما تو یه تاپیک بذاره. اینجوری هم رونق باشگاه بیشتر میشه و هم باشگاه مفیدتر میشه. من میتونم با مهندس عابدی برا درس مدار و دکتر پزمانفر برا درس ماشین و بررسی صحبت کنم. همین الان بهشون ایمیل میزنم. اگه قبول کنن یه نیمچه کلاس کنکوری البته مجانی خواهیم داشت.دعا کنید قبول کنن.فکر کنم پزمان فر قبول کنه چون کلا برا دانشجوها ارزش زیادی قائل میشه. عابدی رو نمیدونم.
بقیه بچه ها هم اگه کسی رو میشناسن که کنکوریه سعی کنن شاید جواب داد.;)

class1

عضو جدید
با سلام
تو این چند ساله که هر از گاهی سری به این باشگاه میزنم هیچوقت ندیده بودم اینقدر کم رونق باشه. تقصیر خودمونه چون بیخودی سر چیزای الکی به پرو پای هم می پیچیم که اصل مسئله از دستمون در میره. بجای این حرفای صد تا... بیایید به فکر کنکور باشیم. به ما چه مربوطه که کدوم دانشگاه سختگیره کدوم آسون میگیره و.... (اصلا هر چی آسون گیر تر بهتر). یه سر به سایت مکتب خونه بزنید فیلم کلاسهای درسی شریف روش هست. ببینید چه جوری دارن درس میدن.(بنظر من از این بی کیفیت تر نمیشه)یا یه سر به HOME PAGE اساتید دانشگاه های بزرگ و معروف کشور بزنید ببینید حل تمریناشون و پایان ترماشون چه سطحیه؟ سرو ته کل دانشگاهامون یه کرباسن. مگه این همه مهندسی که از حتی شریف فارغ شدن چه سواد کاربردی داشتن که بخوام بگیم فلان دانشگاه از رو جزوه درس میده و اوون یکی از رو کتاب مرجع .(یه نگاه به وضع صنایع کشورمون بندازید-تو مرکز تحقیقات ایران خودرو 1100 تا مهندس مختلف جمع شدن از 4 تا دانشگاه برتر کشور- اینم از وضع اتومبیل تولیدیشون)هر ادم عاقلی میدونه که تو هر کاری مهم خود ادمه باقی موارد 20% بیشتر تاثیر ندارن.

حالا برا رونق باشگاه بیایید از اساتید کنکوری که می شناسیم درخواست کمک کنیم. که رفع اشکال یا ازمون یا نکات مهم رو برا ما تو یه تاپیک بذاره. اینجوری هم رونق باشگاه بیشتر میشه و هم باشگاه مفیدتر میشه. من میتونم با مهندس عابدی برا درس مدار و دکتر پزمانفر برا درس ماشین و بررسی صحبت کنم. همین الان بهشون ایمیل میزنم. اگه قبول کنن یه نیمچه کلاس کنکوری البته مجانی خواهیم داشت.دعا کنید قبول کنن.فکر کنم پزمان فر قبول کنه چون کلا برا دانشجوها ارزش زیادی قائل میشه. عابدی رو نمیدونم.
بقیه بچه ها هم اگه کسی رو میشناسن که کنکوریه سعی کنن شاید جواب داد.;)

عالیه

livewaves

کاربر فعال
رتبه 1 کنکور دکتری کنترل سراسری 92 هم در دانشگاه آزاد ارومیه درس خوندن اتفاقا!یکی از بچه های باشگاه با این فرد دوست هست و این رو به من گفت.ایشون نه تنها امسال بلکه در سال گذشته هم رتبه 1 کنکور دکتری کنترل بوده اند!!! و جالب تر اینکه لیسانس ایشون اصلا کنترل نبوده بلکه مخابرات بوده است!!!

از کدوم دانشگاه آزاد؟؟؟؟؟
دمش گرم

elaa

عضو جدید
هر دوتا استاد توی این درس خبره ان.دو جلسه اول ک هیچ موسسه ای پول نمی گیره.شما بشینید ببینید کدوم مناسبتره:que:
بینش 20 درصد رو کم میکنه ! استاد باغستانی الکترونیک رو فوق العادن ! اگه یکی پیدا شه که بگه مغناطیسم اینقد روان درس میدن من صد درصد میرم پیش ایشون

hadaf1368

عضو جدید
بچه ها کسی کارت نمایشگاه گرفته و نخوادش؟
از نظر قیمیتم هرجور راضی باشه :)

Joe_Bel

کاربر ممتاز
زمان زیادی تا اعلام نتایج باقی نمانده است یرای همین توجه شما را به مقاله مفید زیر جلب می نمایم!

هر سال داوطلبان زیادی در آزمون ورودی کارشناسی ارشد دانشگاهها شرکت می کنند و بعد از چند کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را دریافت می کنند. تحلیل صحیح در نتایج اولیه این آزمون برای انتخاب رشته و گزینش بعدی مهم و سرنوشت سازاست. اما نحوه تحلیل این کارنامه ها بستگی به اطلاعات و تجربه افراد شرکت کننده داشته و اگر اشتباهی در دریافت اطلاعات و یا راهنمایی بوجود آید ممکن است داوطلب را از انتخاب رشته ناامید و یا منصرف و گمراه نماید.

در این مقاله به چند اشتباه رایج در این زمینه اشاره نموده و آنها را مطرح میکنیم

اشتباه اول: عده ای از داوطلبان که رتبه خود را اصطلاحا درخشان نمی بینند, با جمع زدن ظرفیت پذیرش یک یک دانشگاههای مورد انتخاب رشته و محاسبه فاصله رتبه خود از عدد بدست آمده, از انتخاب رشته منصرف می شوند. اشتباه این عزیزان از آنجا ناشی می شود که آنها با نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاهها آشنایی ندارند .

اشتباه دوم: با توجه به اینکه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس علاقمندی داوطلب می باشد, این مطلب به خوبی توسط انتخاب رشته کنندگان تفهیم نشده و گروهی در ترتیب کردن رشته های مورد تقاضای خود دچار اشتباه می شوند.

اشتباه سوم: عدم آشنایی صحیح از سهمیه ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد ,امتیازات و نحوه تخصیص معدل.

اشتباه چهارم: عدم انتخاب رشته های متناسب با رتبه داوطلب که شاید این اشتباه بدترین و مهمترین بین آنها باشد. فراموش نکنید بازه مطلوب و متناسب با رتبه خود باید انتخاب شود, در غیر اینصورت فرصت انتخاب رشته خود را از دست میدهید. انتخاب این بازه مناسب نیازمند به اطلاعات آماری داشته ودر دسترس همگان نیست.

به هرحال همانطور که دانشجویان رشته های مهندسی در دروس خود خوانده اند – فرایند تصمیم گیری و انتخاب اگر براساس اصول علمی و سیستماتیک اجرا شود و پیش برود طبیعتا نتایج قابل قبول و مطلوبی به ارمغان خواهد آورد. امیدواریم با مطالعه این چند سطر و توجه دادن شما به لحاظ کردن این نکات حین انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه موفقیت تک تک عزیزان را شاهد باشیم.
شاید این سوال در ذهن شما نیز خطور کرده باشد که “چرا سازمان سنجش آموزش کشور در مرحله اعلام نتایج, بیش از ظرفیت واقعی دانشگاهها اعلام رتبه ی مجاز میکند؟”

شاید با مشاهده رتبه خود و مجموع ظرفیت دانشگاهها در رشته خود از انتخاب رشته منصرف شده اید. اگر اینطور است به یک ” راز مهم ” در کارنامه خود توجه کنید. “بسیاری از رتبه های قبل از شما پوچ است!!” چرا؟؟ چون اغلب رشته های امتحانی دارای گرایش های متعددی است که ضرایب اهمیت دروس در این گرایش ها متفاوت است. بنابراین شرکت کنندگان بسته به هدفشان درسها را کمتر و بیشتر مطالعه کرده و درآزمون شرکت میکنند. وقتی شما در آزمون شرکت می کنید, کارنامه مرحله اول حاوی رتبه شما در هرکدام از گرایشهاو به تفکیک است .این مطلب را با مثالی بیشتر بررسی می کنیم. مثلا برای رشته ای دارای چهار گرایش و برای داوطلبی فرضی, رتبه های زیر بدست آمده است:

گرایش اول رتبه ۵۹۰
گرایش دوم رتبه ۶۲۸
گرایش سوم رتبه ۳۹۲
گرایش چهارم رتبه ۸۸۹

تعداد حداکثر پذیرش کلیه دانشگاهای ارائه دهنده این رشته هم مجموعا ۲۱۰ نفر می باشد. با نگاهی به اطلاعات بالا, داوطلب عزیز – والبته بدشانس ما باید برود و به فکر سال آینده باشد. اما قسمت قشنگ داستان از اینجا شروع می شود:

اگر به وضعیت رتبه ۱ در گرایش شماره اول این رشته توجه کنید متوجه خواهید شد که او هم در گرایشهای دیگر رتبه های دیگری کسب کرده است. فرض کنید کارنامه رتبه ۱ این رشته به صورت زیر است:

گرایش اول رتبه ۱
گرایش دوم رتبه ۲۳
گرایش سوم رتبه ۱۶
گرایش چهارم رتبه ۲۹

حالا با دقت به سوالات زیر جواب دهید :

اگر جای این دانشجو باشید از کدام گرایش انتخاب میکنید؟
درصورتی که از گرایش اول, دانشگاه انتخاب کنید, انتخاب چندم قبول می شوید؟
با قبولی در انتخاب اول تکلیف رتبه های دیگر شما در انتخابهای گرایش های دیگر چیست؟
آیا در گرایشهای دوم به بعد نیز کسانی بوده اند که دارای رتبه ۱ در آن گرایشها و رتبه های دیگر در باقی گرایشها باشند؟
پس “رتبه واقعی شما چند است؟” اینجاست که تصمیم گیری در باره انتخاب رشته سخت می شود. زیرا حالا شما با واقعیتی جدید و سوالاتی جدید مواجه می شوید.
از کدام دانشگاه شروع به انتخاب رشته کنم که شانس قبولی داشته باشم؟
آیا اگر اشتباه انتخاب رشته کنم موقعیت, وقت و سرمایه ام ازدست میرود!؟
رتبه واقعی خود را چگونه بدست آورم؟
آیا استفاده از کارنامه های سال گذشته قبولی ها ویا اطلاعاتی از این قبیل برای انتخاب رشته امسال من کافی است؟
باید به این نکته توجه داشت که در کنکور کارشناسی ارشد نیز همانند سایر آزمونهای سازمان سنجش ، پذیرش صرفا بر اساس رتبه شما در گرایش انتخابی داشته و تنها شانس شما نسبت به دیگران برای قبولی در یک گرایش رتبه شما نسبت به آنهاست. اینکه اول یا آخر زدن یک دانشگاه در ترتیب اولویت ها شانس را افزایش یا کاهش میدهد صحت ندارد.

نکته بسیار مهم و حیاتی :
در صورتی که معدل وارد شده شما در زمان ثبت نام با معدل واقعی شما مغایرت داشته باید حتما نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید. متاسفانه عده ای از افراد که سهوا فقط چند صدم معدل وارد شده آنها با معدل واقعی دوره کارشناسی مغایرت داشته است، در ترم دو یا سه که سازمان سنجش یا دانشگاه متوجه این امر شد از دانشگاه اخراج شدند و حتی ثنوات تحصیلی آنها نیز لحاظ نشد. به گفته سازمان سنجش حتی در صورتی که این امر بعد از فارق التحصیلی محرز شود مدرک صادر شده باطل میگردد.

داوود خطر

عضو جدید
کسی از دوستان در مورد گرایش ماشین دانشگاه تهران خبر داره . به نظر دوستان امیر کبیر قوی تره در ماشین یا تهران .

Muhammad1986

عضو جدید
دانشگاه ازاد!!
کسایی که ورودی کارشناسیشون سال 87 باشه اگه یادشون باشه چه بلایی به سرمون اومد که مجبوری مهر دانشگاه ازاد خورد رو پیشونیمون!!
حافظ میگه ما بدین در نه پی حشمت و جاه امده ایم از بد حادثه اینجا به پناه امده ایم!!

سال 87 کنکور خوب بود سوالا خیلی مشکلی نداشت ولی انتخاب رشته! ظرفیت زده بود 40 تا 15 16 تا گرفته بود!طرح بومی سازی اجرا شد منی که شیرازبودم زنجان اوردم!!
خیلیا اون سال بالجبار رفتن ازاد با رتبه های خوب:w24:
من سال اول صنایع یزد شبانه اوردم ولی گفتم بی خیال یک سال میخونم امسال کم کاری کردم زد و کنکور اینجوری شد و نگاه کنید همه مشغله ی فکری کسایی که اهل درس بودن از اول دبیرستان تا الان که ماها می خوایم ارشد بدیم و الی ابد استرس استرس استرس واسه کنکور
کنکوری که خوندنش سخت نیست ترسش برا اینه که حالا اونی که نشسته و کنکور خودش گل و بلبل بوده و الان شده طراح سوال همه فکرش اینه که سوالا رو جوری بده که نه که سخته بلکه با اعصاب و روانت تو اون چند ساعت بازی میشه!مثه کنترل!
مگه اوج خوش فکریای جوانها واسه استفاده از هوششون غیر از این سالاست که همش داریم ضربه روحی میخوریم که وای کنکور وای نتیجه ها وای فلان...خیلیا رو میشناسم طرح هایی دارن که اجرا بشه میترکونه ولی کو حمایت
از بهمن تا الان کیبا ارامش خوابیده؟چند ماهه تو انتظار یه نتیجه ایم تا کی باید صبرکنیم شهریور و نتیجه بعدی مگه چه خبره که انقد حداقال انصاف داشته باشن نتیجه ها رو زودتر اعلام کنن در همه حالت باید زجر بکشیم
خیلی دلم پر بود ببخشید

کنکور خیلی نامرده

سلام

من خیلی خوب یادمه!!

سال پیش که 86 بود راحت میتونستم مهندسی صنایع روزانه قم رو قبول بشم ولی سال 87 حتی نتونسم غیرانتفاعیه صنایع رو قبول بشم!!!

اولویت 97 قبول شدم یادمه 2 سال افسرده شدم!!

کنکور کلا یه آزمون مسخره س!

فک نکنم توی زندگیم خاطره ای به بدی کنکور داشته باشم الان توی دانشگاهی مدرک گرفتم که اکثرشون مرخص هستن بعضی وقتا میرم طبقه ی 4 ساختمون علوم پایه ی دانشگاه و فقط به بیرون دانشگاه نگاه میکنم و از اون منظره خاطرات گذشته رو مرور میکنم

هی بابا پیر شدیم و به جایی نرسیدیم گیرم از یه دانشگاه تاپ مدرک بگیری اخرش به زحماتی که کشیدی نمی ارزه

یه استاد ی داریم مهندسی قدرتش رو از خواجه نصیر گرفته ارشد و دکترا رو از امیر کبیر اومده دانشگاه ازاد و داره درس میده دلشم خوشه!!

چقدر از دوستای مستعدم رو میشناختم که به خاطر کنکور نکبت به جایی نرسیدن در عوض آدمایی رو میشناختم که چیزی نبودن و....

من اصلا کنکور رو قبول ندارم اصلا!

آخرین ویرایش:

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

من خیلی خوب یادمه!!

سال پیش که 86 بود راحت میتونستم مهندسی صنایع روزانه قم رو قبول بشم ولی سال 87 حتی نتونسم غیرانتفاعیه صنایع رو قبول بشم!!!

اصلا یه آزمون مسخره س!

فک نکنم توی زندگیم خاطره ای به بدی کنکور داشته باشم الان توی دانشگاهی مدرک گرفتم که اکثرشون مرخص هستن بعضی وقتا میرم طبقه ی 4 ساختمون علوم پایه ی دانشگاه و فقط به بیرون دانشگاه نگاه میکنم و از اون منظره خاطرات گذشته رو مرور میکنم

هی بابا پیر شدیم و به جایی نرسیدیم گیرم از یه دانشگاه تاپ مدرک بگیری اخرش به زحماتی که کشیدی نمی ارزه

یه استاد ی داریم مهندسی رو از خواجه نصیر گرفته ارشد و دکترا رو از امیر کبیر اومده دانشگاه ازاد و داره درس میده دلشم خوشه!!

چقدر از دوستای مستعدم رو میشناختم که به خاطر کنکور نکبت به جایی نرسیدن در عوض آدمایی رو میشناختم که چیزی نبودن و....

منم همین بلا سرم اومد
من و یکی از دوستام سال 86 من شبانه صنایع یزد اوردم اون غیر انتفاعی امام رضا مشهد
گفتیم باز باهم بکوب میخونیم امسال کم کاری بود
روزی که نتیجه ها اومد اینترنت دوستم قطع شده بود از من خواست نگاه کنم با 9هزار باز همون پارسالی اورده بود!اصلا نمیدونستم چه جوری بهش بگم !
همه همکلاسیامون سال 86 مثل خوشحالا رفته بودن ازاد و ما هم بعد از یک سال خوندن با یک سال عقب موندن رفتیم همون دانشگاهی که اونا بودن
و اونا حتی یه سال زودتر از ما فارغ التحصیل شدن و ما دو تا ضربه خوردیم یکی یک سال کنکور خوندن و یکی هم دانشگاه شدن با کسایی که همه ی زندگیشون تفریح بود نه درس

این انصاف نیست که بهترین و مفیدترین سالای عمرمون در گیر این مسائلیم:(

ولی کنکور ارشد خیلی از بچه ها رو دیدم که فقط و فقط با تلاش خودشون بوده که رتبه های خوب اوردن
ایشالا که این کنکور به خوبی میگذره نگران نباش
امیدی هست چون خدایی هست:gol:

bajelan25

اخراجی موقت
منم همین بلا سرم اومد
من و یکی از دوستام سال 86 من شبانه صنایع یزد اوردم اون غیر انتفاعی امام رضا مشهد
گفتیم باز باهم بکوب میخونیم امسال کم کاری بود
روزی که نتیجه ها اومد اینترنت دوستم قطع شده بود از من خواست نگاه کنم با 9هزار باز همون پارسالی اورده بود!اصلا نمیدونستم چه جوری بهش بگم !
همه همکلاسیامون سال 86 مثل خوشحالا رفته بودن ازاد و ما هم بعد از یک سال خوندن با یک سال عقب موندن رفتیم همون دانشگاهی که اونا بودن
و اونا حتی یه سال زودتر از ما فارغ التحصیل شدن و ما دو تا ضربه خوردیم یکی یک سال کنکور خوندن و یکی هم دانشگاه شدن با کسایی که همه ی زندگیشون تفریح بود نه درس

این انصاف نیست که بهترین و مفیدترین سالای عمرمون در گیر این مسائلیم:(

اشکال نداره عوضش اینه که زور خودتو زدی ... هر چند کهخ می دونم کم کاری از خودت بوده...
من که اعتقادی به سال دوم ندارم .. هر چی بیارم سریع میرم ..

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشکال نداره عوضش اینه که زور خودتو زدی ... هر چند کهخ می دونم کم کاری از خودت بوده...

من کم کاری نکردم رتبه ام شد 3171تو کارشناسی
شما حتما دولتی خوندی و اجباری دانشگاه ازاد رفتن و حس نکردی:cry:
من ترم 4 بدون اینکه بخونم با همون معلومات کنکوری که خونده بودم رفتم ازمون دادم و شدم 7 هزار (دو سال درسای برق خونده باشی نه ادبیات نه دینی نه هیچ چیزی)رتبه ی خوبی نبود ولی نخونده کنکور دادم با همون معلوماتم فک نکنم بد خونده بودم

"من که اعتقادی به سال دوم ندارم .. هر چی بیارم سریع میرم" دلم می خواد منم اینو بگم ولی واقعا حقم نیست:((ادم حسرت میخوره وقتی اخبار جشن فارغ التحصیلی دانشگاه های تاپرو نشون میده مگه ماها چی کم داریم جز این که راهو نمیدونیم؟:)

وقتی دنیات کوچیک باشه راه ها رو خودت باید پیدا کنی تا بتونی دنیاتو بزرگتر کنی
من راهنمای خوبی نداشتم و کنکور قبل رو با تجربه و سر به سنگ های خودم خوندم
ولی امسال به لطف بچه های خوب این باشگاه مخصوصا استادم و راهنماییای خوبشون راهمو پیدا کردم حالا که بهونه نیست ما تلاش میکنیم ولی توکل بخدا ایشالا که نتیجه بده:smile:

bajelan25

اخراجی موقت
من ترم 4 بدون اینکه بخونم با همون معلومات کنکوری که خونده بودم رفتم ازمون دادم و شدم 7 هزار (دو سال درسای برق خونده باشی نه ادبیات نه دینی نه هیچ چیزی)رتبه ی خوبی نبود ولی نخونده کنکور دادم با همون معلوماتم فک نکنم بد خونده بودم

"من که اعتقادی به سال دوم ندارم .. هر چی بیارم سریع میرم" دلم می خواد منم اینو بگم ولی واقعا حقم نیست:((ادم حسرت میخوره وقتی اخبار جشن فارغ التحصیلی دانشگاه های تاپرو نشون میده مگه ماها چی کم داریم جز این که راهو نمیدونیم؟:)

ولی امسال به لطف بچه های خوب این باشگاه مخصوصا استادم و راهنماییای خوبشون راهمو پیدا کردم حالا که بهونه نیست ما تلاش میکنیم ولی توکل بخدا ایشالا که نتیجه بده:smile:

چی شد .. گیج شدم .. کنکور کارشناسی رو میگی یا ارشد....
نه راستش برا کارشناسی ازاد علوم تحقیقات اوردمو دانشگاه رازی ... اتفاقا دوس داشتم برم ازاد.. ولی نزاشتن....
راستش تا حالا ازمونه ارشدو تجربه نکردم .. میخوام از همین تابستون شروع کنمو .. زور بزنم دیگه هرچی شد ششده دیگه نمیشه کاریش کرد...
خوب اگه ترم 4 شدی 7 هزار ترم 7 که باید میومدی زیر هزار.....
من همیشه وقتی این جشن ها رو میبینم >هر چند که دوس دارم جز ء اونا باشم< ولی میگم انشالا ارشد یا دکترا منم تو همینام...
دقیثقا همون مشکله منو داشتی .. چی کشیدم از این اطلاعات نا کافی

پویان ط

عضو جدید
یه بار تو ابتدایی به خاطر کم کاری خانم معلم تنبیهم کرد و گفت دیگه کم کاری نکن. ولی به حرفش گوش نکردم و بسیار متضرر شدم

arash361

عضو جدید

این جملت یه دنیا می ارزه به خدا
من ورودی 89 دانشگاهم
ترمه ششم الان
دانشگاهم دولتیه ولی تاپ نیست
قصدم اینه که بخونم یکی از دانشگاههای خوب کشورو واسه ارشد برم
چون نمیخوام دنیام کوچیک بمونه ... :cry:
ایشالله موفق میشم و موفق میشیم

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
نکته بسیار مهم و حیاتی :
در صورتی که معدل وارد شده شما در زمان ثبت نام با معدل واقعی شما مغایرت داشته باید حتما نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید. متاسفانه عده ای از افراد که سهوا فقط چند صدم معدل وارد شده آنها با معدل واقعی دوره کارشناسی مغایرت داشته است، در ترم دو یا سه که سازمان سنجش یا دانشگاه متوجه این امر شد از دانشگاه اخراج شدند و حتی ثنوات تحصیلی آنها نیز لحاظ نشد. به گفته سازمان سنجش حتی در صورتی که این امر بعد از فارق التحصیلی محرز شود مدرک صادر شده باطل میگردد.

یکی از نمره های من ،وقت ثبت نام وارد نشده بود
معدلی که ثبت کردم کمتر از معدل اصلیمه
کجا وکی می تونیم ویرایشش کنیم؟
توروخدا هرکی خبر دار شد بهم خبر بده:cry:

داوود خطر

عضو جدید
سلام

من خیلی خوب یادمه!!

کنکور کلا یه آزمون مسخره س!

یه استاد ی داریم مهندسی قدرتش رو از خواجه نصیر گرفته ارشد و دکترا رو از امیر کبیر اومده دانشگاه ازاد و داره درس میده دلشم خوشه!!

چرا موافق نیستی ! در ابران تنها عدالت کنکور هست . اگر همین کنکور نبود دربان دانشگاه هم هفت جد آبادش رو می اورد در دانشگاه دولتی درس بخونه .
در خیلی از کشور های اروپایی کنکور وجود نداره حتی کمک هزینه هم می دن می دونید چرا !!
علتش اینه اونها اکثرشون منابع ( نفت ) ندارند تنها منبع انها دانشگاه است . روی دانشگاه سرمایه گزاری می کنند فردا همون دانشجو براشون یک تکنولوژی ایجاد می کنه . کشور اونها صاحب تکنولوژی می شه و به کشورهای دیگه می فروشه .
ریشه این کنکور کاره . اگر در این مملکت عزیز ایران کار باشه خیلی ها طرف درس نمی رند .

controlqueen

عضو جدید
بجه ها كاملا موافقم؛ بازاركارواسه بسرا افتضاحه جه برسه واسه ماكه دختريم؛ داداشه خودم توآزمون شركت نفت رتبه 2شد نبردنش جون افرادي كه ميخواستن ازبيش تعيين شده بودن‏!‏‏! من تاقبل ازاين باورنميكردم بند ب صحت داشته باشه ميكفتم اوناتنبلن درس نخونن كه اينوميكن ولي الان...جي بكم‏!اميدوارم وضعيت اين جنين نمونه.

سحرخیز

عضو جدید
دوستان یه سوال من رشتم مکانیک می خوام بدونم درس کنترل اتوماتیک ما با کنترل خطی شما سرفصلاش یکیه ؟
شما از چه منابعی می خونید ؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان من واسه تابستون کلاس کنترل و مدار تقوی
ماشین پژمانفر و ریاضی هم به احتمال زیاد معتقدی رو ثبت نام کردم نظرتون در موردشون چیه ؟؟
یه سوال دیگه اینکه به نظر شما تا زمان شروع کلاسها فقط بررسی ، معادلات و زبان بخونم درسته ؟؟ یعنی اون چهار تا فعلا تعطیل
؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا