سوالها و درخواستها در مورد شبیه سازی با نرم افزار هایسیس - HYSYS

hex6789

عضو جدید
حامد جان ما هنوز منتظر توضیح شما هستیما
یا یه مثال ران شده

منم نشنيده بودم مهندس.
ميشه بيشتر توضيح بدي؟
چه برجي منظورته؟اتمسفريك؟يا برج خلا؟ تعداد سيني ها چي ميشه؟

سلام
یه فایل ران شده یه برج خلاء نه چندان ساده رو کسی داره ؟
یا کتابی سراغ داره که توش مثالشو حل کرده باشه ؟

خیلی برام مهمه
بیشتر توضیح میدید؟

بیشتر توضیح میدی مهندس ؟

سلام
یه مثال دارم که اگر دقیق بررسی کنیدش، احتمالا جواب همه پرسش هاتونو می گیرید :w34:

پیوست ها

• Vaccum DISTL.rar
    604.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
يه سوال؟
اگه ما تو بخش oil env دو تا assay تعريف كنيم بايد اين دو تا رو بفرستيم تو يه blend يا دو تا blend?

hex6789

عضو جدید
ممنون
فقط فايل باز نميشه ارورر ميگيره

من خودم باز کردم با هایسیس 3.2 و بدون خطا باز شد، ولی تو هایسیس جدید (پک اسپن سری 7) چندتا خطا میده که اگه درست بررسی کنید، پروژه ران میشه.
خوب حالا چه خطایی میده؟ و ورژن هایسیس نصب شده چیه؟

k_siroos

مدیر بازنشسته
سلام
يه سوال؟
اگه ما تو بخش oil env دو تا assay تعريف كنيم بايد اين دو تا رو بفرستيم تو يه blend يا دو تا blend?

ببینید ، سیستم بلندینگ کاری هست که دراکثر پالایشگاه ها صورت می گیره . مثلا در پالایشگاه تهران، نفت از مناطق جنوب (از چاه های مختلف) وارد میشه و در سیستم بلندینگ مخلوط میشه با هم . اگه شما دو تا assay دارد و می خواین این دو تا assay رو وارد یک برج تقطیر کنید، باید اون ها رو در یک Blend قرار بدین .

اگه مثلا 5 تا assay داشتین و می خواستین دو تا assay اول رو بفرستین به یک برج و 3 تای دوم رو به یک برج دیگه، اون وقت دو تا Blend تعریف می کنید.

Hermione Granger

عضو جدید
من خودم باز کردم با هایسیس 3.2 و بدون خطا باز شد، ولی تو هایسیس جدید (پک اسپن سری 7) چندتا خطا میده که اگه درست بررسی کنید، پروژه ران میشه.
خوب حالا چه خطایی میده؟ و ورژن هایسیس نصب شده چیه؟

ایراد از هایسیس سر کارم بود تو خونه درست شد

Hermione Granger

عضو جدید
ببینید ، سیستم بلندینگ کاری هست که دراکثر پالایشگاه ها صورت می گیره . مثلا در پالایشگاه تهران، نفت از مناطق جنوب (از چاه های مختلف) وارد میشه و در سیستم بلندینگ مخلوط میشه با هم . اگه شما دو تا assay دارد و می خواین این دو تا assay رو وارد یک برج تقطیر کنید، باید اون ها رو در یک Blend قرار بدین .

اگه مثلا 5 تا assay داشتین و می خواستین دو تا assay اول رو بفرستین به یک برج و 3 تای دوم رو به یک برج دیگه، اون وقت دو تا Blend تعریف می کنید.

آها
خیلی توضیح دقیق دادی
ممنون
حالا یه سوال
اگه دو تا assay رو بکنی یه blend و بدی تو یه برج اتمسفریک و اگه دو تا assay رو بکنی دو تا blend و بدی توی همون یه برج نتیجه چه فرقی میکنه؟
من راه اول رو رفت و دستم راه دوم رو ولی جواب های اون شبیه تر شد به دیتاهای pfd تا مال من

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
یه مثال دارم که اگر دقیق بررسی کنیدش، احتمالا جواب همه پرسش هاتونو می گیرید :w34:

ممنون
خیلی خوب بود
کلی نکات جالب برام توش بود
فقط اگه pfd اش رو هم داشتید که میتونستم مقایسه کنم عالی میشد

فقط یه سوال : روی چه اصلی برج خلاء رو به سه تکه تقسیم کرده ؟
مبنای تقسیم چی باید باشه ؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آها
خیلی توضیح دقیق دادی
ممنون
حالا یه سوال
اگه دو تا assay رو بکنی یه blend و بدی تو یه برج اتمسفریک و اگه دو تا assay رو بکنی دو تا blend و بدی توی همون یه برج نتیجه چه فرقی میکنه؟
من راه اول رو رفت و دستم راه دوم رو ولی جواب های اون شبیه تر شد به دیتاهای pfd تا مال من

معمولا وقتی این کار را میکنند که قرار باشد هر blend وارد یک سینی مجزا بشه
اگر خوراکها از لحاظ فراریت خیلی متفاوت باشند بهتر است در دوجای مختلف وارد سینی شوند
با اینکار هزینه per-heating خوراک پایین میاد ولی اگر نزدیک هستند بهتر است یکی شوند تا هزینه ساخت برج پایین بیاید

hex6789

عضو جدید
ممنون
خیلی خوب بود
کلی نکات جالب برام توش بود
فقط اگه pfd اش رو هم داشتید که میتونستم مقایسه کنم عالی میشد

فقط یه سوال : روی چه اصلی برج خلاء رو به سه تکه تقسیم کرده ؟
مبنای تقسیم چی باید باشه ؟

ببینید من دقیق بررسی نکردم این مثال رو ولی دو تا نکته مفید می تونم بگم:

1) خودم یه واحد کوچیک جداسازی آب و متانول رو شبیه سازی کردم با اسپن که از یک برج استفاده کردم و جوابم با کتاب لویبن یکسان بود و از سه برج استفاده نکردم!
H2O-MeOH DIST.jpg

2) مثالی توی فایل های هایسیس وجود داره که مسیر و اسمش رو توی عکس زیر گذاشتم، توضیحات کاملی در فایل ورد قرار داره در کنار فایل ران شده هایسیس و اگه بازش کنید میبینید که یک برج (خلا) بیشتر نیست :redface:
Crude Vacuum.jpg

Hermione Granger

عضو جدید
ببینید من دقیق بررسی نکردم این مثال رو ولی دو تا نکته مفید می تونم بگم:

1) خودم یه واحد کوچیک جداسازی آب و متانول رو شبیه سازی کردم با اسپن که از یک برج استفاده کردم و جوابم با کتاب لویبن یکسان بود و از سه برج استفاده نکردم!
مشاهده پیوست 99677

2) مثالی توی فایل های هایسیس وجود داره که مسیر و اسمش رو توی عکس زیر گذاشتم، توضیحات کاملی در فایل ورد قرار داره در کنار فایل ران شده هایسیس و اگه بازش کنید میبینید که یک برج (خلا) بیشتر نیست :redface:
مشاهده پیوست 99678

ممنون
جالب بود
یه بار خودم بشینم ران اش کنم ببینم چطور میشه

حالا من یه سوال دیگه هم دارم
برای برج اتمسفریک crude از چه برجی باید استفاده کرد ؟
استادمون میگه برید از F12 گزینه prebuilt columns گزینه مثلا" 3strippers زو بیارید و تغییرات لازم رو توش بدید
یا مثلا" برای خلاء از اون آخریه استفاده کنیم و تغییرات مناسب رو توش بدیم
حالا من حصلم نمیشه این تغییرات رو بدم و میام برای مثلا" crude یه برج عادی با کندانسر و بدون ریبویلر میذارم و استریپر و پمپ اراند ها رو توش اضافه می کنم
آیا این دو با هم فرق میکنن ؟

Hermione Granger

عضو جدید
راهنماش رو پیدا کردم توی document های سی دی همراه خود هایسیس هستش
اگه کسی یه فایل مثال حل شده ازش داشته باشه کمک بزرگی بهم میکنه

دوستان این hydrocracker خیلی برام مهمه کسی نمیدونه چجوری میشه ازش ران گرفت؟
یا یه فایل حل شده نمونه ازش کسی نداره ؟

hex6789

عضو جدید
ممنون
جالب بود
یه بار خودم بشینم ران اش کنم ببینم چطور میشه

حالا من یه سوال دیگه هم دارم
برای برج اتمسفریک crude از چه برجی باید استفاده کرد ؟
استادمون میگه برید از F12 گزینه prebuilt columns گزینه مثلا" 3strippers زو بیارید و تغییرات لازم رو توش بدید
یا مثلا" برای خلاء از اون آخریه استفاده کنیم و تغییرات مناسب رو توش بدیم
حالا من حصلم نمیشه این تغییرات رو بدم و میام برای مثلا" crude یه برج عادی با کندانسر و بدون ریبویلر میذارم و استریپر و پمپ اراند ها رو توش اضافه می کنم
آیا این دو با هم فرق میکنن ؟

نه به هیچ فرقی نداره، فقط ساده سازی و سرعت بخشیدن به شبیه سازی هستش.
البته کلاً الگوهای پیش ساخته دقت خوبی دارن و کار رو راحت میکنن واقعا (مخصوصا در اسپن) ...

hex6789

عضو جدید
دوستان این hydrocracker خیلی برام مهمه کسی نمیدونه چجوری میشه ازش ران گرفت؟
یا یه فایل حل شده نمونه ازش کسی نداره ؟

من یه سوال دارم :D
شما می خواید هایسیس یاد بگیرید خودتون یا کارگاه نرم افزار دارید یا برای کار خاص دیگه ای درگیرید؟
اصولاً اگر هدفتون جز یادگیری شخصی باشه، اگه مثال، PFD یا سوالتون رو قرار بدید، راهنمایی های بهتری میگیرید ;)
البته این سطح فعالیت واقعا عالیه و برای هرکسی در هر حدی، چالشی برای یادگیری بهتر به حساب میاد ...

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
راهنماش رو پیدا کردم توی document های سی دی همراه خود هایسیس هستش
اگه کسی یه فایل مثال حل شده ازش داشته باشه کمک بزرگی بهم میکنه

با سلام
اگر امکانش هست document مذکور را اینجا بگذارید تا دوستان هم استفاده کنند
با تشکر

hex6789

عضو جدید
Aspen HYSYS Refining

Aspen HYSYS Refining

با سلام
اگر امکانش هست document مذکور را اینجا بگذارید تا دوستان هم استفاده کنند
با تشکر

داکیومنت عملیات پالایشگاهی در هایسیس (ورژن موجود در پک اسپن 7.2)

پیوست ها

• Aspen HYSYS Refining V7.2 - Ops.pdf
    5.3 مگایابت · بازدیدها: 1

Hermione Granger

عضو جدید
من یه سوال دارم :D
شما می خواید هایسیس یاد بگیرید خودتون یا کارگاه نرم افزار دارید یا برای کار خاص دیگه ای درگیرید؟
اصولاً اگر هدفتون جز یادگیری شخصی باشه، اگه مثال، PFD یا سوالتون رو قرار بدید، راهنمایی های بهتری میگیرید ;)
البته این سطح فعالیت واقعا عالیه و برای هرکسی در هر حدی، چالشی برای یادگیری بهتر به حساب میاد ...

برای یکی از واحد های درسیم در کارشناسی ارشد هست

ihih_jimbo

عضو جدید
تو این تاپیک بچه ها یکم کم لطفی میکنن..............ما که یه طراحی داریم کمکمون نمیکنن ولی صفحه های قبل و که میبینی ...........میبینی که واسه بعضی از بچه ها مو به مو توضیح میدن چکار کنی:(

hex6789

عضو جدید
تو این تاپیک بچه ها یکم کم لطفی میکنن..............ما که یه طراحی داریم کمکمون نمیکنن ولی صفحه های قبل و که میبینی ...........میبینی که واسه بعضی از بچه ها مو به مو توضیح میدن چکار کنی:(

دوست عزیز اگر دقت کنی حل کامل یک PFD سبک رو نمیبینی ... واقعیت اینه اکثرا درگیرن بچه ها ... مخصوصا اینکه پروژه شما نسبتا سنگینه ...

ihih_jimbo

عضو جدید
دوست عزیز اگر دقت کنی حل کامل یک PFD سبک رو نمیبینی ... واقعیت اینه اکثرا درگیرن بچه ها ... مخصوصا اینکه پروژه شما نسبتا سنگینه ...

بله قبول دارم ولی واسه بچه های باشگاه مثل امثال شما و دوستانی که دستی در طراحی دارن فکر نکنم سخت باشه;)

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام کسی از بچه ها میتونه با Hysis یا aspen plus این واحدو واسم طراحی کنه
اطلاعات کامل توی فایل هست اما ظرفیت واحد 47000000 lb/year هست
ممنون میشم کمکم کنید نیاز سریع دارم بهش
به غلظت خوراک برج های تقطیر خیلی نیاز دارممشاهده پیوست 97425

بله قبول دارم ولی واسه بچه های باشگاه مثل امثال شما و دوستانی که دستی در طراحی دارن فکر نکنم سخت باشه;)

کم لطفی ..........

بگذریم سوالتون سه یا چهار صفحه پیش پیدا کردم اگه براتون اینقدر مهم بود مجددا تکرارش میکردید تا در پستهای جدید هم دیده بشه.

خب مهم نیست الان دقیقا بگو چیا میخوای و خودت چیکارا کردی؟ کمکی از دست دوستان بر بیاد مطمئن باش دریغ نمیکنن

Hermione Granger

عضو جدید
سلام دوستان
یه برج crude داریم که ران شده و اوکی هست (البته تنها ایرادی که دیده میشد میزان دو برابر ریفلاکس بود)
الان که یه کم بیشتر دقت کردم بعد از کندانسور یه مبدل دیگه کذاشته کخ جریان گاز که تو 72 درجه کندانس میشه رو میکنه 34 درجه و ریفلاکس ساب کول میفرسته با برج
من هم اومدم تو کندانسور هایسیس گفتم تا 34 ساب کول کن
الان برج ران میشه ولی converge نمیده و ایراد میگیره که تو جریان بخار بالای کندانسور و محصول کندانس شده جریان های Two liquid phases were detected in stream 40a پیدا شده
نظرتون چیه ؟
یه سری استادمون میگفت ایراد از effiencies هست
ولی خوب اگه ایراد از اونجا باشه به جای 1 چند بذارم در ضمن که نمیشه افیشنسی کندانسور رو هم تغییر داد

hex6789

عضو جدید
سلام دوستان
یه برج crude داریم که ران شده و اوکی هست (البته تنها ایرادی که دیده میشد میزان دو برابر ریفلاکس بود)
الان که یه کم بیشتر دقت کردم بعد از کندانسور یه مبدل دیگه کذاشته کخ جریان گاز که تو 72 درجه کندانس میشه رو میکنه 34 درجه و ریفلاکس ساب کول میفرسته با برج
من هم اومدم تو کندانسور هایسیس گفتم تا 34 ساب کول کن
الان برج ران میشه ولی converge نمیده و ایراد میگیره که تو جریان بخار بالای کندانسور و محصول کندانس شده جریان های Two liquid phases were detected in stream 40a پیدا شده
نظرتون چیه ؟
یه سری استادمون میگفت ایراد از effiencies هست
ولی خوب اگه ایراد از اونجا باشه به جای 1 چند بذارم در ضمن که نمیشه افیشنسی کندانسور رو هم تغییر داد

صلواااااات بلند :w15:
پارسال یادمه همچین مسئله ای بیچااااارم کرد!
چندتا نکته بگم:
1) در هایسیس کلاً کندانسور و ریبویلر در برج تقطیر با بازدهی 100% فرض میشن به صورت غیر قابل تغییر؛
2) در حالتی که دو فاز مایع وجود داره، اصلاً نباید از برج تقطیر معمولی استفاده کنید و باید برج سه فازی بذارید که اگه کمی بگردین تو هایسیس پیدا میشه؛
3) حالا با این فرض که برج سه فازی گذاشتین، میبینید که اصلاً بازدهی سینی ها هم قابل تغییر نیست، چه برسه به کندانسور و ریبویلر (روش حل هایسیس بر مبنای تعادل 100% هستش)؛ :wallbash:
4) احتمالاً میدونید که برای اغلب برج های سه فازی، بازدی موفری حدود 50 درصد است و حتی تا 25% هم گذارش شده (این مقدار برای دو فازی ها حدود 80% است)!!! یک راه اینه که مثلاً برای بازده 50 درصدی، در ران گرفتن، تعداد سینی ها رو دو برابر بذارید تا در این شرایط جواب مسئله رو پیدا کنید ;)
5) امّا باید اضافه کنم ران گرفتن در حالت قبلی با افزایش تعداد سینی ها، کار خداس فقط :redface:
6) حالا که اینقدر نوشتم، تازه یه دور دیگه مسئله رو خوندم دیدم خطا فقط مال فاز بخار! و چون طول کشیده بود، برای اطلاعات عمومی باشه بهتره! کلاً باید بگم برای سه فازی، هایسیس مفتش گرونه!
7) در مورد سیستم هایی که بالای برج احتمال دو فازی شدن وجود داره، و جریان سابکول داریم، توسط کندانسور سه فازی نمی تونیم این کار رو انجام بدیم، مگر اینکه از محاسبات free-water استفاده کنیم که هایسیس در این مورد ضعیف واقعا! بنابراین بهترین کار استفاده از یک Cooler بالای برجه تا بخار از دمای مثلاً 120 درجه رو به مایع در دمای 57 درجه بیاره، و در ادامه مخزن جدا کننده باید یک دکانتور (جدا کننده سه فازی خاص) باشه تا بتونیم جریان مایع سبک و سنگین رو از هم جدا کنیم ...
8) کلا هرچی فکر می کنم، مطلب به ذهنم میرسه! بهتره فایل رو بذارید یا اطلاعات کامل بدید تا بررسی کنم :confused:

Hermione Granger

عضو جدید
صلواااااات بلند :w15:
پارسال یادمه همچین مسئله ای بیچااااارم کرد!
چندتا نکته بگم:
1) در هایسیس کلاً کندانسور و ریبویلر در برج تقطیر با بازدهی 100% فرض میشن به صورت غیر قابل تغییر؛
2) در حالتی که دو فاز مایع وجود داره، اصلاً نباید از برج تقطیر معمولی استفاده کنید و باید برج سه فازی بذارید که اگه کمی بگردین تو هایسیس پیدا میشه؛
3) حالا با این فرض که برج سه فازی گذاشتین، میبینید که اصلاً بازدهی سینی ها هم قابل تغییر نیست، چه برسه به کندانسور و ریبویلر (روش حل هایسیس بر مبنای تعادل 100% هستش)؛ :wallbash:
4) احتمالاً میدونید که برای اغلب برج های سه فازی، بازدی موفری حدود 50 درصد است و حتی تا 25% هم گذارش شده (این مقدار برای دو فازی ها حدود 80% است)!!! یک راه اینه که مثلاً برای بازده 50 درصدی، در ران گرفتن، تعداد سینی ها رو دو برابر بذارید تا در این شرایط جواب مسئله رو پیدا کنید ;)
5) امّا باید اضافه کنم ران گرفتن در حالت قبلی با افزایش تعداد سینی ها، کار خداس فقط :redface:
6) حالا که اینقدر نوشتم، تازه یه دور دیگه مسئله رو خوندم دیدم خطا فقط مال فاز بخار! و چون طول کشیده بود، برای اطلاعات عمومی باشه بهتره! کلاً باید بگم برای سه فازی، هایسیس مفتش گرونه!
7) در مورد سیستم هایی که بالای برج احتمال دو فازی شدن وجود داره، و جریان سابکول داریم، توسط کندانسور سه فازی نمی تونیم این کار رو انجام بدیم، مگر اینکه از محاسبات free-water استفاده کنیم که هایسیس در این مورد ضعیف واقعا! بنابراین بهترین کار استفاده از یک Cooler بالای برجه تا بخار از دمای مثلاً 120 درجه رو به مایع در دمای 57 درجه بیاره، و در ادامه مخزن جدا کننده باید یک دکانتور (جدا کننده سه فازی خاص) باشه تا بتونیم جریان مایع سبک و سنگین رو از هم جدا کنیم ...
8) کلا هرچی فکر می کنم، مطلب به ذهنم میرسه! بهتره فایل رو بذارید یا اطلاعات کامل بدید تا بررسی کنم :confused:

ممنون دوست عزیز
فقط من یه چیزی رو متوجه نمیشم
چطور تو خروجی بخار بالای کندانسورم دو فاز مایع دارم؟
یا من که کندانسور سه فاز گذاشتم چطور این نتونسته فاز آبی رو از خروجی آبی بفرسته بیرون و آلی رو از خروجی آلی
مگه منظور از دو فاز همین آبی و آلی نیست ؟ چیز دیگه ای هست ؟

hex6789

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
فقط من یه چیزی رو متوجه نمیشم
چطور تو خروجی بخار بالای کندانسورم دو فاز مایع دارم؟
یا من که کندانسور سه فاز گذاشتم چطور این نتونسته فاز آبی رو از خروجی آبی بفرسته بیرون و آلی رو از خروجی آلی
مگه منظور از دو فاز همین آبی و آلی نیست ؟ چیز دیگه ای هست ؟

ببینید ممکنه اصلاً در عمل شما سه فاز نداشته باشید و این خطای معادلات باشه.
بازم میگم شرایط مسئله رو دقیق تر شرح بدید تا بشه بهتر راهنمایی کنم و گیج نشید با حرف زیادی.
کلا جداسازی سه فازی پیچیدگی خاص خودش رو داره.
اگه فاز دوم (سنگین) مایع شما آب باشه، بسته به مقدار و انحلال فاز آلی، باید معادلات خاصی استفاده کنید.
شررررح بیشتر ;)

Hermione Granger

عضو جدید
ببینید ممکنه اصلاً در عمل شما سه فاز نداشته باشید و این خطای معادلات باشه.
بازم میگم شرایط مسئله رو دقیق تر شرح بدید تا بشه بهتر راهنمایی کنم و گیج نشید با حرف زیادی.
کلا جداسازی سه فازی پیچیدگی خاص خودش رو داره.
اگه فاز دوم (سنگین) مایع شما آب باشه، بسته به مقدار و انحلال فاز آلی، باید معادلات خاصی استفاده کنید.
شررررح بیشتر ;)
فایل رو ضمیمه کردم
دو تا تاور crude هستن که کپی همدیگه هستنت
فاوتشون اینه که یکی تو کندانسور ساب کول میکنه که زرد هست و converge نمیده ولی جریان هاش اوکی میکنه
اون یکی هم که معمولی هست در دمای اشباع که converge شده

پیوست ها

• 1iraneng.rar
    619.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Hermione Granger

عضو جدید
دو تا سوال دیگه ؟
کسی تا حالا رو hydrocracker ها کار نکرده ؟

من تو یه فایل یه جریان دارم ، فرض کنید خروجی یه برج
میخوام این جریان رو ببرم تو یه فایل دیگه و استفاده کنم
چکار باید کرد ؟
هم دارای برش های نفای هست هم light end داره
اگه ازش هم یه assay data بسازم که light end ها رو نمیاره توش و دماهای منفی تو assay data برام تولید میکنه که این دماها رو تو فایل جدیدم که یه assay جدید می سازم ، وارد میکنم ولی وقتی میخواد بره تو قسمت pfd از این assay ایراد میگیره
این یه نمونه از ایرادش برای یه برش
برای اکثر برش ها این ایراد رو میگیره :
Estimating Properties of NBP[7]-462* : Failure estimating component.
An Invalid math operation has occurred.

بالا