·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

لیختن اشتاین

عضو جدید
عزیز من
z تابعی از 2 متغیر x , y ه
من یه تابع بر حسب تغییرات 3 متغیر میخوام:( (و رویه ای که ایجاد میکنه):confused:
اونجوری که رویش تجسمی میشه./../
متغیر چهارم یا دما میشه یا زمان .. که قابل لمس نیست...پس قابل رسم نیست./.
مگه میتونی فضا 4 بعدی رسم کنی./؟؟؟

"ALPHA"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی , صنایع غذایی
کاربر ممتاز
نرم افزاری می شه کشید من تو مقاله ها دیدم
منتها برای درس ریاضی یا معادلات فقط دو متغیره خوندیم!

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
توابع نمایی و تناوبی توابعی خطی و همگن نیستند، از ترکیب این ها استفاده کنی و مثلا کسینوس y رو با سینوس x با اکسپانسیل z با هم جمع کنی مساوی یک تابعی مثلا T قرار بدی

لیختن اشتاین

عضو جدید
توابع نمایی و تناوبی توابعی خطی و همگن نیستند، از ترکیب این ها استفاده کنی و مثلا کسینوس y رو با سینوس x با اکسپانسیل z با هم جمع کنی مساوی یک تابعی مثلا T قرار بدی
منم میتونم تابع n بعدی تعریف کنم..ولی مشکل رسم شکله./... و ککمبود بعد.//.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
منم میتونم تابع n بعدی تعریف کنم..ولی مشکل رسم شکله./... و ککمبود بعد.//.
ایشون در فضا های چند بعدی منظورش هست، شما در حقیقت می خوای تابعی چهار بعدی رو در فضای سه بعدی بکشی بله امکان نداره، ولی سیستم مختصات ایشون n بعدی هست و ترسیمش هم در فضای چهار بعدی

لیختن اشتاین

عضو جدید
ایشون در فضا های چند بعدی منظورش هست، شما در حقیقت می خوای تابعی چهار بعدی رو در فضای سه بعدی بکشی بله امکان نداره، ولی سیستم مختصات ایشون n بعدی هست و ترسیمش هم در فضای چهار بعدی

نه بابا میگه میخوام رسمش کنم./..//
ما که هیچ رویه چهار بعدی رو رسم نکردیم.//.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
نه بابا میگه میخوام رسمش کنم./..//
ما که هیچ رویه چهار بعدی رو رسم نکردیم.//.
منظور شما رو درک می کنم، شما جهان سه بعدی رو در نظر می گیری، ولی ایشون فضایی چهار بعدی مد نظرش هست، در فضای سه بعدی شما فقط سه بعد از ابعاد این سیستم چهار بعدی رو می بینی، در حقیقت کانتور هایی از یک فضای چهار بعدی که شده رویه ای در فضای سه بعدی

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
من یبار یه جونور 4 بعدی رو ساختم (تو آواتارم میبینیش)
اگه نشه کاریش کرد مجبورم رویه رو بسازم
نرم افزاری می شه کشید من تو مقاله ها دیدم
منتها برای درس ریاضی یا معادلات فقط دو متغیره خوندیم!
چجوریاست؟
چه نرم افزاری؟
منظور شما رو درک می کنم، شما جهان سه بعدی رو در نظر می گیری، ولی ایشون فضایی چهار بعدی مد نظرش هست، در فضای سه بعدی شما فقط سه بعد از ابعاد این سیستم چهار بعدی رو می بینی، در حقیقت کانتور هایی از یک فضای چهار بعدی که شده رویه ای در فضای سه بعدی
olel_albab جان نظرت در این مورد چیه؟
چیکارش باید کرد؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان لطفا منو فراموش نکنید خیلی ان مسئله برام مهمه
اگه بتونم ازش جوابی که میخوام رو بگیرم یه درک جالبی از جهان بدست میاد
پیشاپیش از زحماتتون سپاسگزارم:gol:

ئدز

عضو جدید
سلام میخوام این تابع رو با روش حدس و خطا حل کنم.
y= -90-arctanx-2arctan0.5x-57.3x​
y=-180 است حلا باید چه جوری حدس بزنم ؟ کی به جواب میرسم؟لطفا سریع جواب بدید فردا امتحان دارم

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام میخوام این تابع رو با روش حدس و خطا حل کنم.
y= -90-arctanx-2arctan0.5x-57.3x​
y=-180 است حلا باید چه جوری حدس بزنم ؟ کی به جواب میرسم؟لطفا سریع جواب بدید فردا امتحان دارم
درود
یه عددی که جوابش بزرگتر از -180 میشه رو در نظر بگیر
و یه عددی که جوابش کوچیکتر از این میشه
بعد فاصله ی بین 2 تا عدد رو نصف کن
و مقدار بدست اومده رو تو تابع بذار
اگه مقدار Y بدست اومده بین عدد جدید و عدد بزرگتره بود فاصله ی بین عدد سوم و عدد بزرگه رو نصف کن و با اون x ، یه y جدید محاسبه کن و با -180 مقایسه کن
همنطور بازه ی x ها رو نصف کن تا بعد چند مرحله به جواب برسی

Sima

مدیر تالار مهندسی هسته ای همکار مدیر تالار زبان
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اقا کسی میتونه 2+2=4 رو برا من اثبات کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اقا کسی میتونه 2+2=4 رو برا من اثبات کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
برای اثبات این باید یه سری به ریاضی مجردات بزنی که تو مبحث مجردات ریاضیات رو از پایه ای ترین سطح ممکن بررسی میکنن
حتی 0*1=0 رو هم با 6 -8 خط تحلیل و اثبات بدست میارن
منم اگه وقت داشتم امشب روش فکر میکنم
پیروز باشید

ئدز

عضو جدید
درود
یه عددی که جوابش بزرگتر از -180 میشه رو در نظر بگیر
و یه عددی که جوابش کوچیکتر از این میشه
بعد فاصله ی بین 2 تا عدد رو نصف کن
و مقدار بدست اومده رو تو تابع بذار
اگه مقدار Y بدست اومده بین عدد جدید و عدد بزرگتره بود فاصله ی بین عدد سوم و عدد بزرگه رو نصف کن و با اون x ، یه y جدید محاسبه کن و با -180 مقایسه کن
همنطور بازه ی x ها رو نصف کن تا بعد چند مرحله به جواب برسی

فکر کنم متوجه نشدی باید xرو طوری بزارم که y=-180بشه خب. اگه فقط arctanx بود به جای x ش عدد میزاشتم عدد x بیرونی رو حساب میکردم بعد عدد حاصل رو دوباره با همین روند ادامه میدادم تا به جواب ختم شه ولی اینجا 2تا arctanداریم حالا چی کار کنم؟

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
فکر کنم متوجه نشدی باید xرو طوری بزارم که y=-180بشه خب. اگه فقط arctanx بود به جای x ش عدد میزاشتم عدد x بیرونی رو حساب میکردم بعد عدد حاصل رو دوباره با همین روند ادامه میدادم تا به جواب ختم شه ولی اینجا 2تا arctanداریم حالا چی کار کنم؟
خب یه عدد مثل 1000000 حدس بزن و یکی رو -100000
باهاش محاسبه کن تا به جواب برسی (فکر نکنم جواب مسئله ای که میخوای حلش کنی خارج از این دامنه باشه!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
تابعی 3 متغیره نیاز دارم که در صورت امکان تشکیل یه رویه رو بده و با چند برابر شدن هرکدوم از متغیر ها این تابع به صورت همگن رشد نکنه
چیکارش میشه کرد؟
چنین تابعی داریم؟
به طرز وحشتناکی نیازش دارم
ریاضی دان های عزیز
به نتیجه ای نرسیدین؟!:(

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
ریاضی دان های عزیز
به نتیجه ای نرسیدین؟!:(
خیلی سوالت گنگ هست برام، کلا یک تابع چهار بعدی می خوای؟ ویژگی هاش چی باشه؟ خیلی کلی هست سوالت:que:
شما می خوای یک جسم چهار بعدی رو در فضای سه بعدی درست کنی و می دونی که با ابزار هایی که اون جسم رو درست کردی در حقیقت در فضای سه بعدی کار کردی، من یک سوال ازت دارم، جسمی که درست کردی فقط به دلیل خطای دید بعضی از یال هاش دیده نمیشه و با تغییر زاویه به راحتی بقیه اضلاع هم دیده میشه ولی در جسم چهار بعدی به نظرم هرچی در فضای سه بعدی زاویه رو تغییر بدی نمی تونی بعد چهارم رو ببینی، درسته؟
به نظرم تنها راه رسم جسم چهار بعدی و تجسم اون، رسم کانتور های مشخص از جسم مذکور در زیر فضا های سه بعدی هست.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
خیلی سوالت گنگ هست برام، کلا یک تابع چهار بعدی می خوای؟ ویژگی هاش چی باشه؟ خیلی کلی هست سوالت:que:
شما می خوای یک جسم چهار بعدی رو در فضای سه بعدی درست کنی و می دونی که با ابزار هایی که اون جسم رو درست کردی در حقیقت در فضای سه بعدی کار کردی، من یک سوال ازت دارم، جسمی که درست کردی فقط به دلیل خطای دید بعضی از یال هاش دیده نمیشه و با تغییر زاویه به راحتی بقیه اضلاع هم دیده میشه ولی در جسم چهار بعدی به نظرم هرچی در فضای سه بعدی زاویه رو تغییر بدی نمی تونی بعد چهارم رو ببینی، درسته؟
به نظرم تنها راه رسم جسم چهار بعدی و تجسم اون، رسم کانتور های مشخص از جسم مذکور در زیر فضا های سه بعدی هست.
یه تابع با 3 متغیر میخوام که ناهمگن باشه (با n برابر شدن متغیر هاش مقدار خود تابع n برابر نشه)
تو تایپیک ابعاد بالاتر طبق توضیحی که در مورد جسم های 1و2و3و4 بعدی دادم فکر کنم بتونی درست تجسمش کنی
(در مورد اینی که ساختم)2 تا مکعب رو در نظر بگیرو اونها رو از 8 تا گوشه بهم وصل کن
8 تا ضلع بدست میاد که نشون دهنده ی بعد 4امه.......(البته نمود بعد 4 ام تو فضای 3 بعدیه ها)

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جسم 4 بعدی تو فضای 3 بعدی مثل سایه ی بجا مونده از یه جسم 3 بعدی روی صفه ی 2 بعدیه
(تونستم درست منظورو برسونم؟)

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جسم 4 بعدی تو فضای 3 بعدی مثل سایه ی بجا مونده از یه جسم 3 بعدی روی صفه ی 2 بعدیه
(تونستم درست منظورو برسونم؟)
دقیقا!
شما داری در مورد تصویر یک جسم چهار بعدی در یک فضای سه بعدی صحبت می کنی، سوال من بی پاسخ موند باز. تصویر جسم چهار بعدی وارد فضای سه بعدی شده، پس شما باز هم می تونی سه بعد اون رو ببینی نه چهار بعد رو. سوال من این بود که اگر در فضای سه بعدی با تغییر زاویه ابعادی از جسمت رو بتونی ببینی که قبلا نمی دیدی بهش می گن چهار بعدی؟ من که این طور فکر نمی کنم، به نظر من با هر تغییر زاویه ای نمی تونی بعد چهار جسم چهار بعدی رو در فضای سه بعدی ببینی، ولی این طور که در جسم شما مشخصه بعضی از خطوط موازی، بعضی متقاطع و بعضی متنافر هستند و خطوط متنافر هم در فضای سه بعدی هستند نه چهار بعدی!

آخرین ویرایش:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
یه تابع با 3 متغیر میخوام که ناهمگن باشه (با n برابر شدن متغیر هاش مقدار خود تابع n برابر نشه)
تو تایپیک ابعاد بالاتر طبق توضیحی که در مورد جسم های 1و2و3و4 بعدی دادم فکر کنم بتونی درست تجسمش کنی
(در مورد اینی که ساختم)2 تا مکعب رو در نظر بگیرو اونها رو از 8 تا گوشه بهم وصل کن
8 تا ضلع بدست میاد که نشون دهنده ی بعد 4امه.......(البته نمود بعد 4 ام تو فضای 3 بعدیه ها)
در فضای چهار بعدی شما چهار مولفه مستقل برای تشکیل تابع داری، کافیه که تمامی این مولفه ها از توابع غیر خطی مثل لگاریتمی و یا نمایی تشکیل شده باشه در این صورت تابع شما همگن نخواهد بود.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
در فضای چهار بعدی شما چهار مولفه مستقل برای تشکیل تابع داری، کافیه که تمامی این مولفه ها از توابع غیر خطی مثل لگاریتمی و یا نمایی تشکیل شده باشه در این صورت تابع شما همگن نخواهد بود.
خب یه سوال فنی????
حالارویه ای که تشکیل میده چی میشه؟!

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
متوجه سوال شما نمی شم، میشه واضح تر بگین؟ رویه چی، چی میشه؟
ببین دوست گرامی
من در اصل میخوام این تابعی که 3 متغیره و نا همگن هست رو به فضای خودمون منتقل کنم و باهاش یه سری مسائل رو تست کنم
برای همین باید بدونم رویه ی(احتمالا رویش 4 بعدی میشه:() حاصل از این تابع چه شکلیه که یدونشو بسازم و بررسی کنم

بالا