مسابقه شناسایی مهره داران (پستانداران خزندگان دوزیستان ماهیان پرندگان)

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستای گلم
این مسابقه مربوط به شناسایی مهره داران هستش
هرکس که جواب میده چند خط هم راجعش توضیح میده

اولین سوال
بگید چه حیوانی هست؟
اسم علمی گونه ؟

nokiairan20

عضو جدید
شوكا: roe deer
نوع ديگري از گوزن كه در شمال ايران و در مناطق پست جنگلي زندگي مي كنند .اين گوزن بين 1.3-1 متر طول و 20-30 كيلوگرم وزن دارد و طول دمش به 5 سانتيمتر مي رسد .از مشخصات پوزه سيا رنگ و چانه و گلوي س فيد و كفل سفيد است كه د رهنگام احساس خطرموهاي كفل را بلند مي كند .
در جنس ماده اين نوع گوزن قلب شكل كاملي به خود مي گيرد .ولي در نرها كليه ها كامل مي شود .همچنين پوشش قهوه اي –قرمز روشن و براق فصل تابستاني .

اين گوزن در زمستان به پوشش خاكستري رنگ با موهاي بلند تر و انبوه تر تبديل مي شود .اين گوزن در اروپا و در آسياي غربي هم زندگي مي كنند.

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
جواب nokiairan20 کاملا درسته

نام فارسی: شوکا
نام انگلیسی: Roe Deer
نام علمی: Capreolus capreolus
خانواده: خانواده گوزن ها (Cervidae)
جمعیت: نا معلوم
پراکنش: در اروپا و آسیا و در ایران در گلستان، گیلان ، مازندران، آذربایجان شرقی و کرمانشاه پراکنده است.
زیستگاه: شوکا در مناطق جنگلی زندگی می کند.

اندازه: طول بدن شوکا 94 تا 137 سانتی متر ، طول دمش 2 تا 3 سانتی متر ، ارتفاع بدنش 60 تا 90 سانتی متر و وزن آن 19 تا 34 کیلوگرم است و کوچکترین گوزن ایرانی به شمار می رود.
ریخت شناسی: شوکا جثه ای کوچک، بدنی ظریف، دست هایی کوتاهتر از پاها، دمی بسیار کوتاه و نامشخص ، گوش هایی باریک، سم هایی سیاه رنگ و باریک و بلند دارد. نرها شاخ های کوچکی دارند که در قاعده، سه شاخک دارد. زیر بدن و دم شوکاها سفید و سطح بدن آنها قهوه ای مایل به قرمز است.

رژیم غذایی: شوکاها از علوفه ، جوانه،برگ ،سرشاخه ،پوست درختان ، میوه ، قارچ ، خزه و گل سنگ تغذیه می کند.

زادآوری: جفت گیری شوکاها در اواسط تابستان تا اوایل پاییز صورت می گیرد. نوزادان پس از گذشت 9 ماه از لقاح، به دنیا می آیند.

وضعیت حفاظتی: جمعیت این گونه در ایران به شدت کاهش یافته است و با ادامه ی این روند ، در آینده ی نزدیک در خطر انقراض قرار خواهند گرفت.

جنس نر

جنس ماده

آخرین ویرایش:

nokiairan20

عضو جدید
جواب هر دو دوست بزرگوار درست بود ولی اگه کمی از مشخصاتش هم می گفتید بهتر بود
کاراکال (Felis caracal)
موها کوتاه ، رنگ پشت و دم زرد شنی ، پشت گوش ها سیاه ، با دسته ای از موهای بلند در نوک آنها ، دست و پا بلند ، دم کوتاه ، طول سر وتنه ۶۵ تا ۹۰سانتی متر .

کاراکال به آسانی از گربه های دیگر مشخص می شود : قامتی بلند و استخوانی ، گوش های سیاه و کشیده که موهای سیاه و بلندی در انتهای آن روییده و دم کوتاه و یکرنگ در انتها دارد.

در گذشته این جانور را تربیت کرده و در شکار خرگوش ، آهو و پرندگان از آن استفاده می کردند. او سرعت و چابکی حیرت آوری دارد به طوری که می تواند پرندگان را در هوا صید کند. غذای او شامل پرندگان و پستانداران کوچک است . محل زندگی کاراکال مناطق بیابانی و دشتی کشور مانند پارک ملی کویر و منطقه بهرام گور در فارس است. جمعیت کمی دارد و نا یاب است . او در زیر بوته ها و شکاف سنگ ها و حفره های طبیعی لانه می سازد و کف آنرا با پشم و پر می پوشاند . روزها معمولا در زیر بوته ها استراحت کرده و شب ها به جستجوی غذا می رود.

همسر یابی و جفت گیری در زمستان انجام می شود. پس از ۲ ماه ۱ تا ۶ نوزاد به دنیا می آید . بچه ها بعد از یک سال زندگی مستقلی را شروع می کنند.
اما از اونجایی که من باید برنده رو اعلام کنم و جواب هر دو دوست درست بوده ؟ برای تنوع بیشتر چون سوال اولو صبا طرح کرده و دومی من پس برنده و طراح بعدی سوال
Phyto مدیر تالار مهندسی كشاورزی برنده این سوال معرفی می شه

بابت دیر کردم شرمنده

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سوال بعد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=97243&d=1336557880 pp1.jpg

nokiairan20

عضو جدید
اگه درست گفته باشم این باید گور ایرانی باشه ؛
گور ایرانی در طول تاریخ یکی از مظاهر بارز شکار ایرانیان بوده و امروزه در خطر انقراض قرار گرفته است.گور ایرانی ، بر خلاف گور معروف آفریقایی ، نقش و نگار راه راه سفید و سیاهی ندارد.
گور خر ایرانی آن جانوری نیست که در فیلم های راز بقا با خطوط راه راه سیاه و سفید دیده می شود.آن جانوران ، «گور اسب» نام دارند و فقط در آفریقا زندگی می کنند .گورخر ، که در آفریقا و آسیا و از جمله در ایران زندگی می کند ، بدنی یک دست قهوه ای روشن یا نخودی رنگ دارد و تعداد اندکی از آن در بیابان ها باقی مانده است.حیوانی بسیار قوی و گریز پاست که می تواند با سرعت ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت بدود.ولی بیشتر وقت ها سرعتی بین ۴۰تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت دارد و با این سرعت ، کیلومترها را بدون خستگی طی می کند.

Phyto

مدیر تالار
خیلی آشناس! دربارش خوندم، ولی یادم نمیاد!

nokiairan20

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

اوکی یه راهنمایی میکنم از خانواده Bucerotidae است و در جزایر ( اسم جزایرو نمیتونم بگم با شما ) هند زندگی می کند

Phyto

مدیر تالار
Hornbills

Malabar Grey Hornbill
Ocyceros griseus
Scientific classification
Kingdom:
Animalia
Phylum:
Chordata
Class:
Aves
Order:
Coraciiformes (but see text)
Family:
Bucerotidae

خیلی آسون بود ...!! :D
احتمالا جزایر مالابار باشه، درسته؟

Phyto

مدیر تالار
منقار شاخی خاکستری

بفرما هندونه ...!

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
منقارشاخیان (Bucerotidae) خانواده‌ای از پرنده‌ها است که در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آفریقا و آسیا زندگی می‌کنند. ویژگی آن‌ها منقار بلند و خمیده به پایین آن‌ها است که گاه کلاهکی کاکل‌مانند نیز بر روی منقار خود دارند. کلیه این پرندگان نیز دارای دو لَخته است.

منقارشاخیان تنها پرندگانی هستند که دو مهره نخست گردنشان در هم جوش خورده و یکی شده‌است. این امر احتمالاً برای ایجاد پایه‌ای قوی‌تر برای حمل منقار سنگین بوده‌است. این پرندگان تک‌همسر هستند و در شکاف درختان یا سنگ‌ها لانه می‌سازند.
شماری از گونه‌های منقارشاخیان به‌ویژه گونه‌های جزیره‌ای و کم‌گستره امروزه در خطر انقراض قرار دارند.

nokiairan20

عضو جدید
با سلام
جواب هر دو دوست درست بوده
صبا68 توضیحاتش کاملتر بود اما به این که در کدام جزایر زندگی می کنند اشاره ای نکرده
Phyto عزیز جزایر مالابار نیست بلکه جزایر ناکوندام هند می باشد
با این وجود از تلاش دو بزرگوار کمال تشکرو دارم و برنده بخاطر توضیحات کاملتر صبا68 پس ایشونو به عنوان برنده معرفی میکنم phyto عزیز از تلاشت سپاسگزارم
صبا68 جون نوبت شماست منتظریم

Phyto

مدیر تالار
من اعتراض دارم!!

اگه دو نفر پاسخ صحیح داده باشن کسی که اولین پاسخ رو داده برنده اعلام میشه و کسی که توضیحات اضافه تر داده ازش تشکر میشه!
بعدشم تو این سوال، خانواده که اعلام شده بود! مهم اسم این گونه بود که اونم من گفتم... پس من برنده میشم و از صبا تشکر میکنیم. به همین سادگی، به همین خوشمزگی!

nokiairan20

عضو جدید
phyto جان به اعتراض شما رسیدگی شد ؟
اولین پستی که زده شدو خوندی دیگه درسته یادت میاد چی توش نوشته شده بود صبا68 نوشته بود که در این مسابقه علاوه بر اسم و خانواده کمی توضیحات هم لازمه این یکی از شرایطش بود درسته !

Phyto

مدیر تالار
phyto جان به اعتراض شما رسیدگی شد ؟
اولین پستی که زده شدو خوندی دیگه درسته یادت میاد چی توش نوشته شده بود صبا68 نوشته بود که در این مسابقه علاوه بر اسم و خانواده کمی توضیحات هم لازمه این یکی از شرایطش بود درسته !

ها؟
بذار برم ببینم...

آره راس میگی، توضیح هم باید بدیم!

مگه به چنگم نیفتی صباااااااااااااا

nokiairan20

عضو جدید
اعلام برنده نهایی

اعلام برنده نهایی

phyto جان اعتراض شما رسیدگی شد ؟
و شما برنده نهایی این سوال هستی
سوال بعدی با شما ! منتظریم خوش باشی

Phyto

مدیر تالار
سوال بعد:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=98789&d=1337667305

پیوست ها

• so1.jpg
    so1.jpg
    31.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • so2.jpg
    so2.jpg
    12 کیلوبایت · بازدیدها: 0

nokiairan20

عضو جدید
سلام دوستان
این حیوان باید مارخور که میشه گفت بزرگ‌ترین عضو خانواده بزها که در شمال شرقی افغانستان، شمال هند و شمال و مرکز پاکستان زندگی می‌کند باشد