مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

سبزانگشتی

عضو جدید
یک روشی که من شنیدم .استفاده از تمباکو است مقداری تنباکو را داخل آب بریزید وصبر کنید خوب عصارش تو آب بره بعد روی گیاه اسپری کنید.این قارچ کش شما هم خیلی جالبه من تا حالا نشنیده بودم

خیلی ممنونم.
اما کاربردش برای چه آفت یا بیماریه؟ کار شپشک ها رو خواهد ساخت؟؟؟

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
اختیار دارین فضولی چیه!
1.خب مسمومیت که ممکنه ایجاد کنه برای خودم.
2.و خود گیاه هم خیلی دوست نداره سموم شیمیایی رو حتی برخی گیاها حساس هستن و خودشون پیش از آفات از بین میرن!
3.و دیگه اینکه من فقط فکر خودم نیستم
کلا دوست دارم که فعالیت هام زیست محیطی باشه حتی در اشل کوچیک خانگی!
در کل که وارد فاضلاب میشه هرقدر کم!!!
درسته که این کار من هیچ کمکی به محیط زیست نمیکنه اما هم سهم خودم رو انجام دادم هم وقتی که عادت بشه درآینده و مقیاس های بزرگ هم همین کار رو خواهم کرد.
در کل به کشاورزی ارگانیک خیلی تمایل دارم.
نمیدونم دلایلم قانع کننده هست یا نه؟!:smile:

ممنون
شیوه ی جالبی است .
آفت کش های طبیعی
استفاده از سوسک های آفت خوار (برای باغ ها) هم خیلی جالب است . ولی نمی دانم صرفه اقتصادی دارد یا نه ؟:question:
به هرحال ممنون از کار جالبی که برای محیط زیست انجام می دهید.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یک سوال مهم دارم :
هورمون ریشه بهترین نوعش به شکل پودر سفید است ؟ یا ژل ؟ یا مایع؟
چه فرقی با هم میکنند اینها
:huh:؟
ژل و مایع کار همان پودر را میکنند
:question:؟

شما از کدام نوعش استفاده کرده اید؟ از نتیجه اش راضی بوده اید؟

baharyy

عضو جدید
salaaaaaaaaaaaaaaaam ,man reshtam sanYE GHAZAYIE interm darse oloum bagh daram ,bayad poroseye tolide roghan va konserve zorato erae bedam albate bayad yekam etelaate giahshenasisham begam .amma na matlabe dorosti peyda mishe na axe dorosti bara power poin torokhoda komakAM KONIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD.

deremel400

عضو جدید
سلام
من گلهای نرگسم تقریبا برگهاش زرد شد و پبازها را از خاک خارج کردم و شستم .

1-این کار من درست بوده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟برای این کار زود نبوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
2-سم قارچ کش پودری داخل خانه دارم چه طوری پیازها را ضدعفونی کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟همین طوری بندازم داخل پودر ها یا اینکه پودر را داخل آب حل کنم و بندازن داخل آب؟؟؟؟؟؟

3-اگر بخواهم امسال یک یا چند بار دیگر ازشون گل بگیرم باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟(نح� �ه نگه داری در یخچال؟؟؟؟؟؟؟زمان ماندن در یخچال؟؟؟؟؟؟؟؟؟و زمان کشت دوباره در خاک .شرایط اقیلمی هم اصفهان)

???????????????

deremel400

عضو جدید
خیلی ممنونم.
اما کاربردش برای چه آفت یا بیماریه؟ کار شپشک ها رو خواهد ساخت؟؟؟
راستی یک چیزی یادم اومد که 2دونوع سم وجود داره بر پایه سیر و فلفل .که من اون نوع سیر را خریدم اسمش سیرینول است و کاملا طبیعه و از عصاره سیر گرفته شده برای شپشک هم روی بسته نوشته 5گرم در لیتر باید حل کنید .من که برای پشه های خیار و شته خیلی خوب ازش نتیجه گرفتم.

سبزانگشتی

عضو جدید
دوستان یک سوال مهم دارم :
هورمون ریشه بهترین نوعش به شکل پودر سفید است ؟ یا ژل ؟ یا مایع؟
چه فرقی با هم میکنند اینها
:huh:؟
ژل و مایع کار همان پودر را میکنند
:question:

شما از کدام نوعش استفاده کرده اید؟ از نتیجه اش راضی بوده اید؟

من از نوع ژلش استفاده کردم.با برند GIANTکه هلندیه.
نتیجه هم بسیار عالیه همیشه.
فکر میکنم پودرش هم باید خوب باشه.
هورمون ریشه زایی عموما اکسین هست.فکر نمیکنم انواع مختلف تفاوتی از این جهت داشته باشن!

AnA24

عضو جدید
گرمای ویژه آب!

گرمای ویژه آب!

باسلام درتعریف گرمای ویژه آب داریم که مقدارگرمایی که بایدبه یک گرم آب داده شود تادمای آن از14.5درجه به 15.5درجه برسداین رنج دمایی بایک درجه چه فرقی دارد؟آیابه خصوصیات غیرعادی آب مرتبط است ؟این خصوصیات که در دمای 4درجه هستند:gol:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باسلام درتعریف گرمای ویژه آب داریم که مقدارگرمایی که بایدبه یک گرم آب داده شود تادمای آن از14.5درجه به 15.5درجه برسداین رنج دمایی بایک درجه چه فرقی دارد؟آیابه خصوصیات غیرعادی آب مرتبط است ؟این خصوصیات که در دمای 4درجه هستند:gol:
سلام
والا جوابشو من نمیدونم ولی دستتون درد نکنه یاد فیزیک دوران دبیرستان افتادم:redface:

nargessss

عضو جدید
سلام من امروز که داشتم به گیاهام آب میدادم متوجه حشره های سیاه رنگ خیلی کوچولو پشت برگ های گیاه شلفرا شدم ،‌ نمیدونم چی هستن و باید چی کار کنم
اونقدرم ریز بودن ک نشد عکس بگیرم ...........
لطفا راهنماییم کنید

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من امروز که داشتم به گیاهام آب میدادم متوجه حشره های سیاه رنگ خیلی کوچولو پشت برگ های گیاه شلفرا شدم ،‌ نمیدونم چی هستن و باید چی کار کنم
اونقدرم ریز بودن ک نشد عکس بگیرم ...........
لطفا راهنماییم کنید
سلام دوست عزیز، احتمالا شته سیاه است، میتونید از شته کش کم خطر پریمور به نسبت نیم تا 1 در هزار استفاده کنید.

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من ميخوام براي ارشد هواشناسي بخونم بهش علاقه دارم البته هواشناسي كشاورزي
البته يه درس توي كنكور داره به اسم هيدرولوژي ميخواستم بدونم اين درس از درسهاي شماست؟ چطور درسيه؟ سخته؟ به نظرتون براي ارشد منبع براي خوندنش چي بهتره؟ اخه من رشته ام كارداني گياهپزشكي و الان هم مديريت تلفيقي آفات هست
سلام دوست عزیز
در مورد هیدرولوژی یه درس فهمیدنی هست که یه سری محاسبات هم داره ,سخت و آسونش بستگی به خودت داره ولی من خودم این درس دوست نداشتم دوستامم همین طور
یکم شاید واست سخت باشه ولی نشد نداره
یکم رشته گیاه پزشکی رو می شناسم و تا اون جا که می دونم درسی توی این سبک ندارید
واسه کتابم اگه بخوای یاد بگیری هیدرولوژی کاربردی علیزاده و برای تست اگه اشتباه نگم شکوهی
در هر صورت امیدوارم موفق باشی
:gol:

ateni

عضو جدید
سلام دوستان
البته يه درس توي كنكور داره به اسم هيدرولوژي ميخواستم بدونم اين درس از درسهاي شماست؟ چطور درسيه؟ سخته؟ به نظرتون براي ارشد منبع براي خوندنش چي بهتره؟ اخه من رشته ام كارداني گياهپزشكي و الان هم مديريت تلفيقي آفات هست

کتاب هیدرولوژی امین علیزاده و (هیدرولوژی مهندسی هم اگر پیدا کنی) خوبه. این درس بیشترش ناشی از مطالعات تجربیه و برای همین مباحثه زیادی داره و این گستردگی مشکلش می کنه و درس جالب و کاربردی هست.
موفق باشی

aryana.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به مهندسی آبیای عزیز. یه سوال دارم!
اگر کسی بخواد ترم تابستون شهر دیگه برداره میشه؟ یعنی مثلا منکه گرگانم برم 6واحد ترم تابستونی رو توی گیلان بخونم؟ بعد اینکه از کی باید برای مهمان شدنم اقدام کنم؟ مرسی

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام به مهندسی آبیای عزیز. یه سوال دارم!
اگر کسی بخواد ترم تابستون شهر دیگه برداره میشه؟ یعنی مثلا منکه گرگانم برم 6واحد ترم تابستونی رو توی گیلان بخونم؟ بعد اینکه از کی باید برای مهمان شدنم اقدام کنم؟ مرسی
سلام. شما برو قسمت نقل و انتقالات دانشگاه خودتون..... یا برو معاونت دانشجویی دانشگاهتون سوال کن
برای دیدن قانون های اون هم اینجا رو ببینین.... بشرطی که دانشجوی دانشگاه آزاد باشین
کلیک کنین

Bugmenot 21

عضو جدید
نمونه پرشده پروپزال

نمونه پرشده پروپزال

سلام دوستان عزیز ،من در کارشناسی ارشد یک درسی به نام روش تحقیق دارم حالا استاده گیر داده میگه یک پروپوزال فرضی با هر موضوع دلخواه البته در رابطه با رشتمون باشه !! من به یک نمونه پروپوزال پر شده در رابطه با رشته آبیاری زهکشی احتباج دارم ؛ اگه کسی نمونه پروپزال داره ممنون میشم اینجا بذاره مرسی

eghlimaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام.
من فک می کنم هیدرولوژی درسی که باید براش وقت زیادی بذاری.... اگه حوصله بخرج بدی جواب میده،یعنی برای من اینجوری بوده
منبع ارشدم کتاب دکتر امین علیزاده و برای فهم مطالب هیدرولوژی دکتر مهدوی 1 و 2 و برای تست هم دکتر علیرضا شکوهی "انتشارات دیباگران"
موفق باشی:gol:

nargessss

عضو جدید
Photo1611.jpgPhoto1614.jpg
سلام بچه ها امیدوارم حالتون خوب باشه
این عکسی که میبینید درخت انبه حیاطمون هست که امسال اولین سالی بود که میوه داده اما بیشتر میوه هاش زرد میشن و میریزن و همینجوری که تو عکس میبینید پوست انبه هایی که افتاده جمع شده و همین طور نرم شدن
میخواستم دلیلشو بپرسم
چون ریزش میوه هاش هم عجیب و هم بیش از حده .....

balckwave

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان
میخواستم از دوستان در مورد کاشت یه محصول مناسب برای 2 هکتار زمین راهنمایی بخوام. ممنون میشم اگه در این زمینه راهنماییم کنین.

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان
میخواستم از دوستان در مورد کاشت یه محصول مناسب برای 2 هکتار زمین راهنمایی بخوام. ممنون میشم اگه در این زمینه راهنماییم کنین.
سلام دوست عزیز...
در این مورد باید چندتا نکته خیلی مهم رو مشخص کنید!!!!
1. زمینتون کجاست؟ یعنی چه آب و هوا و شرایط جوی ای هست؟
2. خاکتون از کدوم دسته هست؟
3. معمولاْ تو اون منطقه چه گیاهانی کشت میشه؟
4. در اونمنطقه کی بهار شروع میشه؟ زمستون کی شروع میشه؟
5.به چه میزان آب برای آبیاری دسترسی دارید؟
6. سیستم آبیاری قبلاْ داشته؟
7.وضعیت زهکش زمینتون چطوره؟
.
.
.

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه باغچه تو حیاط دارم به طول 2 متر و عرض 50سانت که چهارتا نهال انبه نارنج انجیر و گل کاغذی داخلش کاشتم
به نظرتون فضاش کافیه
و سوال دیگه دیواره های باغچه ام عایق نیست به نظر شما نم میده به ساختمون .اگه اره راه حل چیه

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
من یه باغچه تو حیاط دارم به طول 2 متر و عرض 50سانت که چهارتا نهال انبه نارنج انجیر و گل کاغذی داخلش کاشتم
به نظرتون فضاش کافیه
و سوال دیگه دیواره های باغچه ام عایق نیست به نظر شما نم میده به ساختمون .اگه اره راه حل چیه
تا اونجا که من میدونم فاصله درختهای انبه از هم رو تقریبا 12 متر میگیرند12*12 که البته به رقم کاشته شده(البته اکثر انبه های ایران بذر هستند وهمون فاصله 12متری توصیه میشه) هم ارتباط داره ولی این در باغهایی است که صرفه اقتصادی در اونها مهمترین مسئله هست مورد دیگه اگه باغچه شما از اطراف بسته باشه موانع خودش میتونه مثل یک درخت تاثیر داشته باشه در مورد نارنج وانجیر هم فاصله 4 تا 8 متر بسته به رقم وسایر شرایط احتمالا مناسبه گل کاغذی هم که عاشق آفتابه وتو سایه گل نمیده در مورد ریشه هم که معمولا وسعت پخش شدن ریشه بیشتر از حجم شاخساره هاست یعنی خاک عمیق و عریض نیاز دارید
در مورد نشت اب ویا نم هم بستگ به نحوه ساخت منزلتون داره و.....
البته در مورد خطر تخریب دیواره ها ویا ورود ریشه گیاهان به داخل سیتم فاضلاب و....نیز باید دقت داشته باشید

fafajooon

عضو جدید
پیچ ساعتی

پیچ ساعتی

سلام دوستان

کسی در مورد این پیچ اطلاعاتی نداره؟ مثلا هرس ، تکثیر ، زمان تکثیر ، مقاومت به سرما و نور شدید و گرما.........

ممنون میشم کمکم کنین

گلابتون

مدیر بازنشسته
چرا این شکلی شده یا برگاش میریزن یا خشک و سیاه میشن ......مشاهده پیوست 95609مشاهده پیوست 95610

خانومی گیاهت به شدت از کمبود رطوبت رنج میبره...هرروز غبارپاشی کن...اسم گیاهت هم پیله آ هست.
خاکش رو هم باید تا حدودی مرطوب نگهداری نه خیلی زیاد ...و نه اینکه خاک خشک بشه.
موفق باشی عزیزم.
:gol:

آخرین ویرایش:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یک درخت زردآلو داریم یهویی داره پژمرده و خشک کیشه
کلی برگ ازش کم شده.
چیکار کنم

صبا68

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجا که من میدونم فاصله درختهای انبه از هم رو تقریبا 12 متر میگیرند12*12 که البته به رقم کاشته شده(البته اکثر انبه های ایران بذر هستند وهمون فاصله 12متری توصیه میشه) هم ارتباط داره ولی این در باغهایی است که صرفه اقتصادی در اونها مهمترین مسئله هست مورد دیگه اگه باغچه شما از اطراف بسته باشه موانع خودش میتونه مثل یک درخت تاثیر داشته باشه در مورد نارنج وانجیر هم فاصله 4 تا 8 متر بسته به رقم وسایر شرایط احتمالا مناسبه گل کاغذی هم که عاشق آفتابه وتو سایه گل نمیده در مورد ریشه هم که معمولا وسعت پخش شدن ریشه بیشتر از حجم شاخساره هاست یعنی خاک عمیق و عریض نیاز دارید
در مورد نشت اب ویا نم هم بستگ به نحوه ساخت منزلتون داره و.....
البته در مورد خطر تخریب دیواره ها ویا ورود ریشه گیاهان به داخل سیتم فاضلاب و....نیز باید دقت داشته باشید
یعنی چی نحوه ساخت منزل؟

SAMIFAR

عضو جدید
سلام
من اسم یک گیاه که تو این فصل و تو کوهپایه ها رشد می کنه و یه چیزی اندازه یک سیب زمینی متوسط و مثل قارچ می مونه رو می خوام بدونم!
این گیاه 15-20 سانت زیر خاک هم رشد می کنه و از رو ترک هایی که روی خاک ایجاد می شه میشه محل رشد رو تشخیص داد!
ممنون

sholeh_rezai

عضو جدید
كشت بافت سيب

كشت بافت سيب

لطفا در مورد كشت بافت سيب ، محيط كشت، آلودگي هاش و نحوه كاهش آلودگي هر چي ميدونيد برام بفرستيد.
ممنون