سوال و درخواست مطلب خاک شناسی

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
سلام خدمت دوستان خاکشناس
لطفابگین کدوم گزینه ی زیرپاسخ صحیح هست ودرموردسایرگزینه ها هم اگه ممکنه یه توضیح یک خطی بدین.
ممنون
ظرفیت تبادل کاتیونی کدامیک از خاکهای زیر بیشتر است؟
الف.مونتموریلونیت
ب.کانولینیت
ج.ایلیت
د.سیلت

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان خاکشناس
لطفابگین کدوم گزینه ی زیرپاسخ صحیح هست ودرموردسایرگزینه ها هم اگه ممکنه یه توضیح یک خطی بدین.
ممنون
ظرفیت تبادل کاتیونی کدامیک از خاکهای زیر بیشتر است؟
الف.مونتموریلونیت
ب.کانولینیت
ج.ایلیت
د.سیلت

تا اونجایی که من میدونم CECاین مواد بصورت زیر میباشد:
به ترتیب مواد الی>ورمی کولایت> مونت> کلریت ،میکا> الوفان> کائولنیت
و گزینه چهارم با مابقی گزینه ها متفاوت اونها در بخش رس هستند سلیت دانه های درشت تر از رس هستند با این حساب گزینه صحیح باید الف باشه البته این نظر من بود برای اطمینان مطالعه میکنم بهتون میگم

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام .

ببخشید یه چند تا سوال داشتم .

1- به طور کلی ph خاک باید چند باشه ؟

2- ایا بسته به نوع محصولی که میخوایم کشت کنیم فرق داره ؟

3-کلا این ph چی هست ؟ نشونه شوری خاک هست ؟

4-برای رسوندن به حد مطلوب باید چی کار کرد ؟ این زهکشی زمین یعنی چی که توی متن بالا هست ؟

چرا این جا من هر چی سوال میکنم کسی جواب نمیده :confused::confused::( مهندسان کشاورز :)

سلام مهندس عزیز خاکشناسی نخوندی شیمی دبیرستان که خوندی PHواکنش خاک یعنی اسیدی ،قلیایی، خنثی بودن رو نشون میده

همیشه باید باتوجه به PHخاک محصول کشت بشه بعضی از گیاهان اسید دوستن بعضی ها بازدوست مثلا چای که تو شمال کشت میشه خاکهای شمال اسیدی هستن و محصول چای بهتر جواب میده وبعضی هم باز دوست
شوری خاک رو با ECمتر اندازه گیری میکنن و در زمینهای شور هم باید محصولات سازگار مثل چغندرقند یا اسفناج کشت بشه

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
هفته دیگم خوبه عزیز دست گلت درد نکنه یه دنیا ممنون میشم.
:redface:

مهندس عزیز نمونه پروپوزالی که خواسته بودید اماده اس فقط نمی دونم چطور باید فایل ورد رو براتون بزارم
اگه میخواید ایمیلتون رو بدید براتون میل کنم:gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مهندس عزیز نمونه پروپوزالی که خواسته بودید اماده اس فقط نمی دونم چطور باید فایل ورد رو براتون بزارم
اگه میخواید ایمیلتون رو بدید براتون میل کنم:gol:

زمان ارسال پست به صفحه پیشرفته برو و اونجا روی دکمه مدیریت ضمیمه ها کلیک کن و فایل رو از روی سیستمت انتخاب و آپلود کن تا ضمیمه ی پستت بشه.

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چندین بار امتحانش کردم فایلم اپلود نمیشه!!!

اسپکتروفتومتر(جهت اندازه گیری سیلیس،اهن،الومینیوم،تیتان،منگان و...)فلیم فتومتر (سدیم وپتاسیم ) وروشهای مختلف گراویمتری وتیترسنجی که با بورت های معمولی اندازه گیری میشه

khak89

عضو جدید
سوالی ساده برای بچه درس خونا

سوالی ساده برای بچه درس خونا

اول سلام خسته نباشید همگی،اکثر خاکهای موجود در ایران از چه نوعیه با ذکر رده و زیر گروه بزرگ

الهه پورمند

عضو جدید
تبدیل واحد

تبدیل واحد

نحوه تبدیل واحد CEC و عناصر خاک به واحد Cmol(+)/kg soil چه طوریه؟اگه کسی راهنماییم کنه ممنون میشم:gol:

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
در مورد روش های آنالیز خاک (روش های مرسوم و عمومی) یک عدد مقاله میخوام. لطفا 2008 به بالا و ISI مرسی ;)

pingulii

عضو جدید
آب متحرک و ساکن mobile-immobile water و تخلخل دوگانه

آب متحرک و ساکن mobile-immobile water و تخلخل دوگانه

سلام به دوستان و مهندسان عزیز
از دوستان اگه کسی در مورد بحث تخلخل دوگانه mobile و immobile خاک اطلاعاتی داره لطفا بذاره در مورد فیزیک مساله و روش اندازه گیری رطوبتهای قسمت mobile و immobile
ممنون میشم

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان و مهندسان عزیز
از دوستان اگه کسی در مورد بحث تخلخل دوگانه mobile و immobile خاک اطلاعاتی داره لطفا بذاره در مورد فیزیک مساله و روش اندازه گیری رطوبتهای قسمت mobile و immobile
ممنون میشم

سلام
میشه بیشتر توضیح بدی دقیقا چی میخواید ؟ در مورد منحنی رطوبتی و اب متحرک و غیر متحرک روی منحنی چیزی میخواید یا مطلب دیگه ای مد نظرتون هس؟؟

pingulii

عضو جدید
سلام
میشه بیشتر توضیح بدی دقیقا چی میخواید ؟ در مورد منحنی رطوبتی و اب متحرک و غیر متحرک روی منحنی چیزی میخواید یا مطلب دیگه ای مد نظرتون هس؟؟

دقیقا هر مطلب مرتبط با این موضوع رو میخوام از جمله همین مطلبی که فرمودید آب متحرک و ساکن روی منحنی
نحوه اندازه گیری رطوبت ساکن خاک
آیا فقط با اندازه گیری میشه بدست آورد یا روشهای تخمینی هم وجود داره؟

mahta52

عضو جدید
سلام.میشه کارنامه ارشد سال قبل یا رتبه درصد بچه های سال های قبل رو برام بزارین میشه از اون ایده گرفت

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.میشه کارنامه ارشد سال قبل یا رتبه درصد بچه های سال های قبل رو برام بزارین میشه از اون ایده گرفت

سلام
به نظر من کارایی نداشته باشه چون هر سال ظرفیتها متفاوت مثلا سالهای پیش زیر 150فقط میتونست روزانه قبول بشه ولی پارسال تو دفترچه جمع تمام ظرفیت روزانه ها270نفر بود که بیشترم برداشتن درصد هر درس هم تو قبولی گرایشت اصلا تاثیر نداره مثلا برای قبولی شیمی حتما نیاز نیس درصد این درست بالا باشه فقط انتخاب گرایشت باتوجه به علاقه انجام میشه و یه نکته مهم برای انتخاب گرایش تو هر دانشگاه باتوجه به قوی بودن اساتید اونجا انجام بشه خیلی بهتره مثلا یه دانشگاهی تو گرایش فیزیک بهتر ولی دانشگاه دیگری تو گرایش شیمی سرتر باشه پس یه تحقیقی داشته باشید

موفق باشید:gol:

شكوف

عضو جدید
خاك

خاك

سلام.سوال وجواب ازمون ارشدخاك شناسي 90 رو مي خواستم.

khaNuMi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.سوال وجواب ازمون ارشدخاك شناسي 90 رو مي خواستم.

سلام از سایتهای مختلف قابل دانلود هس وهم چنین تو کتابفروشیها و برخی از انتشارات دانشگاهها سوالات سالهای قبل به فروش میرسه همراه باجواب

i1saeed

عضو جدید
ایا جوانه میتواند نیتروژن را مستقیما از هوا بگیرد؟ پس قضیه یون نیترات و اوره و امونیم چیست http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=6563 افزایش پروتئین در حین جوانه زدن در اثر شكسته شدن مولكول های كربوهیدرات و تركیب آن ها با نیتروژن موجود در هوا می باشد

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
حد بحرانی عناصر کم مصرف (روی ،منگنز)در خاک به چه میزان است:que:

بستگی به گیاهتون هم داره فکر کنم. تحمل گیاه به میزان بیش از حد این عنصر و تداخلات در جذب سایر عنصرهای دیگه... یه مقاله هست شاید کمکتون کنه :gol:

پیوست ها

• 1011-2084-1-PB.pdf
    421.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

GS-gharoon

عضو جدید
سلام
من احتیاج به یک دیتابیس معتبر دارم برای خاک که بتونم واسه چندین نمونه خاک " Kx-Ss-Sy- porosity " رو مشخص کنم .

اگه کسی بتونه راهنماییم کنه ممنونش میشم .

khak89

عضو جدید
درخواست کمک فوری

درخواست کمک فوری

با سلامخدمت دوستان خوبم :
ببخشید من دیر به دیر سر میزنم نمیرسم،
:gol:در مورد انواع کود دامی و نحوه ی مصرفش مطلب میخوام لطفا هرچه زودتر برام بفرستید!!!!!!!!
باتشکر

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.میخواستم درمورد بافت خاک مناطق مختلف درایران بدونم آیا سایتی یا کتاب ویا.. هست که بافت خاک مناطق رابه تفکیک مشخص کرده باشد مثلا بافت خاک گیلان بیشتررسی است برای طراحی سیستم آبیاری نیازدارم.

armx

عضو جدید
سلام ، در رابطه با ستون آب آويزان Hanging water column براي تعيين منحني رطوبتي خاك مطلب كامل مي خواستم، ممنون ميشم اگه زودتر كمكم كنيد
اگه تاريخچه هم داشته باشه بهتر ميشه :smile:

آخرین ویرایش:

khateremiri

عضو جدید
کمک چنتایی

کمک چنتایی

سلام خسته نباشین میشه تو جواب این سوالها کمکم کنین

1)با یک واحد کاهش phخاک حلالیت منگنز چند برابر میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

2)سایدروفورها چی هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//

3)چرا در خاکهایی با ماده ی الی زیاد منگنز کم است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

4)چگونه مواد الی سبب کاهش phمیشود؟؟؟؟؟؟؟