مشاوره، سوال و درخواست مطالب صنایع غذایی

noom

عضو جدید
سلام بچه ها من یه مقاله ای می خوام از نحوه ساخت شکلات(البته فارسی).........از همون ابتدا.....از دانه کاکائو تا به آخر .......خواهش می کنم کمکم کنید:(:(

فرایند تولید شکلات را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :

1-از مخلوط نمودن( Mikuley ) لیکور کاکائو ، شیرین کننده حجیم و قسمت کوچکی از کره کاکائو ، خمیر شکلات با باند نسبتاٌ سفت و با قوام پلاستیکی به دست می آید.اگر بافت خیلی شل و نرم باشد خمیر به طور صحیح از غلطک بالا نخواهد رفت. همچنین اگر خیلی سفت باشد عبور کردن خمیر از بین غلطک ها به تعویق افتاده و یا با اشکال همراه می شود.

2-تصفیه(rekinig ) خمیر شکلات در صنعت شکلات سازی مدرن حائز اهمیت می باشدو بافت نرم و مطلوبی را ایجاد می نماید.هدف اصلی غلطک تصفیه کننده ( roall nkinu ) آسیاب نمودن خمیر شکلات وارد شده به آن است.این دستگاه به عنوان یک ماشین پخش کننده ذرات خرد شده عمل می نماید به طوری که تمام ذرات با اجزای چربی مایع کاملاً مرطوب می شوند. سرد کردن صحیح غلطک ها راه اصلی به منظور اطمینان از یکنواختی آسیاب(( qrind می باشد.زمان خاتمه آسیاب کردن به وسیله محاسبه اندازه ذرات در توده شکلات تصفیه شده ارز یابی می گردد. اندازه ذرات بسته به نوع شکلات عموماً بین Mm35-25 تغییر می کند.

3-کنچینگ برای بهبود طعم و بافت نهایی محصول می باشد. مواد فرار نا خاسته به وسیله به هم زدن مکانیکی خارج می شود و سیالیت بهبود می یابد. در کنچینگ مرطوب کل کره کاکائو در شروع فرآیند کنچینگ اضافه می شود. در صورتی که برای کنچینگ خشک به کره کاکائو در پایان فرآیند اضافه می گردد.

4- تمپرینگ صحیح پایداری مطلوب شکلات را در طول ذخیره سازی ونگهداری تضمین می کند.
میکرو بییولوژی آب نبات و شکلات:
با توجه به رطوبت کم این محصولات چنانچه آن ها را به طور صحیحی تولید، فرآیند و نگهداری کنیم . بندرت دچار فساد میکروبی خواهد شد. قند حاصل از چغندر قند و نیشکر حاوی انواع Mic ها است و مهمترین باکتری ها ی ما فساد در آن ها عبارتند از: باسیلوس و کلرستر یدیوم .
در صورت نگهداری مواد قندی در محیط های با رطوبت زیاد بعضی از این Mic ها در سطح خارجی آن ها رشد خواهد کرد. البته رشد مناسب در این محیط منوط به حضور سایر مواد مغذی ( بجز کربو هیدرات ها ) است. تورولا و گونه های اسموفیل ساکاروماسیس ( سابقاً به نام زیگوسساکاروماسیس معروف بوده است.) از مواد قندی با رطوبت بالا ایزوله شده اند.این ارگانیسم ها موجب اینورت شدن قند می شوند.
میکرو ارگانیسم های اسموفیل یا قند دوست:
میکرو ارگانیسم های اسموفیل که معمولاً در صنایع غذایی اهمیت دارند ، مخمرها می باشند آن ها قادر به رشد غلظت های زیاد قند بوده و اغلب باعث فساد عسل ، آب نبات ، شکلات هایی که در قسمت وسط نرم می باشند ، مربا ،معامس، شربت ذرت، عصاره آب میوه ها و سایر فرآورده های مشابه میگردد.مخمرهایی که می توانند در غلظت های زیاد قند رشد کنند یا قند را تحمل نمایند ممکن است اسموفیل یا متحمل قند شناخته شوند اما مکانیسم عمل تفاوت دارد.
آزمایش های اختصاصی فر آورده های قنادی:
زمینه میکروبی: زمینه میکروبی فرآورده های قنادی بستگی زیادی به اجزاء متشکله و روش تولید آن دارد. شیرینی هایی که در فرآیند آن ها از حرارت استفاده می شود حاوی تعداد کمی هاگ های مقاوم به حرارت می باشند در حالی که فرآورده هایی که حرارت نمی بینند دارای تعداد زیادی Mic می باشند که از اجزای ترکیب دهنده آن ها منشأ گرفته است. باکتری هایی که اسید لاکتیک تولید می کند ( لوکونوستوک فرنتریودس و گونه های لاکتوباسیلوس و استر پتوکوکوس) ارگانیسم هایی که اسید استیک تولید می نمایند ( به عنوان مثال استوباکر وگونه های باسیلوس و کلستریدیوم تریو استیکوم ) همراه با مخمر های متداول ( روبوتولا و ساکاروماسیس ) و کپک ها (آسپرژیلوس و پنی سیلیوم ) اغلب در فرآورده های قنادی یافت می شوند.
تغییر زمینه میکروبی در هنگام فساد:
فرآورده های قنادی اغلب دارای رطوبت کم می باشند و مانند مواد غذایی که حاوی رطوبت زیاد هستند ، مورد تهاجم میکروبی قرار نمی گیرند . معمولاً فررآورده های قنادی در شرایط سترون تولید نمی شوند. عامل مهم رشد Mic ها در این فرآورده ها وجود رطوبت و فعالیت آب است. اگر فعالیت آب کمتر از 90/0 باشد ، معمولاًٌ از رشد میکروب ها جلوگیری می کند به استثنای استاقیلوکوک که بعضی از سویه های آن در فعالیت آب از 85/0 نیز قادر به رشد می باشند. مخمر های معمولی در 88/0 قادر به رشد نیستند .

اِن ئی یِمَک

عضو جدید
سلام دوستان اگه مقاله ای در مورد ( مشکلات بو در صنایع غذایی) دارید ممنون میشم اگه در اختیارم قرار بدید.............به کمکتون نیاز دارم

آخرین ویرایش:

اِن ئی یِمَک

عضو جدید
سلام بچه ها به کمکتون نیاز دارم ....تو رو خدا کمکم کنید..........یه مقاله ای در مورد مشکلات بو در صنایع غذایی...........:cry::(

موناترابی

عضو جدید
سلام بچه ها کسی هست که بتونه به من کمک کنه من یه منبع در مورد خواص بیوفیزیکی محصولات کشاورزی گیر بیارم؟ مهم نیست لاتین یا فارسی فقط اسم بدید و یه جوری باشه که موجود باشه ها یعنی بتونیم تهیه کنم از یه جایی، ممنون.

سلام دوست عزیز استاد ما برای این درس کتاب خصوصیات رئولوژی دکتر قنبرزاده رو معرفی کرده فکر کنم توی نمایشگاه کتاب بتونی پیدا کنی امیدوارم به دردت بخوره

المیر

عضو جدید
سلام دوستان
من مطلب راجع به سرمادوست ها میخام
کسی میتونه کمک کنه خیلی فوریه
ممنون
کتاب مقاله هرچی بود فرق نداره

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
سلام دوستان
من مطلب راجع به سرمادوست ها میخام
کسی میتونه کمک کنه خیلی فوریه
ممنون
کتاب مقاله هرچی بود فرق نداره
سلام من توی اون درخواستی که داده بودی 2 تا مقاله گذاشتم. حتما ببینین

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
سلام بچه ها کسی هست که بتونه به من کمک کنه من یه منبع در مورد خواص بیوفیزیکی محصولات کشاورزی گیر بیارم؟ مهم نیست لاتین یا فارسی فقط اسم بدید و یه جوری باشه که موجود باشه ها یعنی بتونیم تهیه کنم از یه جایی، ممنون.

کتاب دکتر قنبرزاده و دکتر عباسی و رضوی

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یا الله !

یه سری اطلاعات در مورد رشته ی صنایع غذایی میخوام

درسایی که باید توی دوره ی ارشد پاس بشه . منابع آزمون ارشدش ! ... همه چیزش دیگه !

noom

عضو جدید
برای اندازه گیری محصولات حاصل از تجزیه پراکسید ها چه روشهایی وجود دارد؟(مربوط به آز روغن)

amin.rasi68

عضو جدید
لطفا اگه کسی در مورد گزارش کار جست و جوی ساکارز در خامه اطلاعاتی داره در اختیار من قرار دهد.واسه کنترل کیفی احتیاج دارم

"Pejman"

یا الله !

یه سری اطلاعات در مورد رشته ی صنایع غذایی میخوام

درسایی که باید توی دوره ی ارشد پاس بشه . منابع آزمون ارشدش ! ... همه چیزش دیگه !
سلام. رزا جان دقیقاً بهم میگی اسم رشتش (گرایش) در اون مقطع چیه؟

موناترابی

عضو جدید
سلام مهندس برای درس شیمی مواد تکمیلی چند تا مقاله در رابطه با کیتین و کیتوزان میخواستم ممنون میشم اگه کمکم کنید:redface:

elham_g

عضو جدید
بچه ها اگه کسی مقاله درباره highvoltage in dairy products داره برام بذاره

"Pejman"

نه پژمان جون همین صنایع غذایی کشاورزی منظورمه ... گرایش های ارشدشو میخوام ... نه صنایع غذایی مهندسی شیمی !
رزا جون بفرماییید :gol::heart: فقط ببخشین یک کم دیر شد :gol:

پیوست ها

• 45185.pdf
    446.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

"Pejman"

سلام مهندسا
خداقوت
یه سوال
علت کف کندن روغن هنگام سرخ کردن چیه؟
مرسی

وقتی روغن داغ میشه باعث کاهش ویسکوزیته روغن میشه... وجود جسم خارجی در روغن با دمای بالا هم اونو تشدید میکنه برای همین روغن کف میکنه.... حالا وقتی مثلا با آب مخلوط بشه... مثل ( آب حاصل از سیب زمینی) ویسکوزیته اون یعنی گرانروی اون تغییر میکنه و در تشدید این فرایند باعث هیدرولیز میشه و شما کف مشاهده میکنین.... :gol: که اگر این فرایند در خلاء انجام بشه کفی تولید نخواهد شد

sohi_mr

عضو جدید
سلام
یه سری اطلاعات راجع به منابع آزمون ارشد میخواستم ، جزوات ، کتابها
مال کدوم موسسه رو پیشنهاد میکنید؟
ممنون میشم کسی اطلاعاتی داشته باشه کمکم کنه

amin.rasi68

عضو جدید
پروژه نان صنعتی

پروژه نان صنعتی

کسی میتونه به من واسه طراحی کارخانه نان صنعتی کمک کنه

narges_F

عضو جدید
کاربر ممتاز
مقاله

مقاله

سلام

خسته نباشید. واسه درس میکروب مقاله میخواستم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

dianafarvehar

عضو جدید
سلام
کسی چیزی مربوط به کارخانه زرماکارون نداره؟ برای درس اصول طراحی کارخانجات صنایع غذایی نیاز دارم. به یه سری چیزایی مثل پلان کارخونه ، تعداد پرسنل و وظایف ، محصولات ، دستگاهها و اینکه از چه شرکتی وچه کشوری تهیه میشن، هزینه ها و درآمدها( البته تقریبی هم باشه مسئله ای نیست) ، و چیزایی از این قبیل .
و یه مقاله ای هم واسه درس پروژه میخواستم که یه چیزایی پیدا کردم ، اما کم هستن، راجع به کاربرد مواد زیستی تو بسته بندی مواد غذایی نیاز دارم.
ممنون

"Pejman"

Drying oil obtained from the seeds of this plant, found in parts of Asia and Europe. It has Sp gr of 0.934/20 C and saponification value of 190. .
سلام :)

1- منظور از : Sp gr of 0.934/20 C یعنی چی؟ sp مخفف چیه ؟! اون حرف c هم کنارش درجه سانتیگراد داره.....
2- ارزش صابونی شدن هست 190.... این خوبه یا نه ؟
یک کم در مورد صابونی شدن بهم اطلاع بدید

خیلی خیلی متشکرم :gol:

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
Drying oil obtained from the seeds of this plant, found in parts of Asia and Europe. It has Sp gr of 0.934/20 C and saponification value of 190. .
سلام :)

1- منظور از : Sp gr of 0.934/20 C یعنی چی؟ sp مخفف چیه ؟! اون حرف c هم کنارش درجه سانتیگراد داره.....
2- ارزش صابونی شدن هست 190.... این خوبه یا نه ؟
یک کم در مورد صابونی شدن بهم اطلاع بدید

خیلی خیلی متشکرم :gol:

سلام ... مخفف specific gravity به معتی وزن مخصوص (جرم به حجم) یعنی وزن مخصوصش 0.934 است در 20 درجه سانتی گراد
ارزش نه ... اندیس .. اندیس صابونی یه معیار که میگه چقدر پتاس برای صابونی گردن اسید های چرب روغنمون نیازه.

تعريف انديس صابوني:
ميلي گرم پتاسي است كه جهت صابوني نمودن تري گليسيريد هاي موجود در مواد چرب نياز است اين شاخص تا حدودي نشان دهنده كيفيت روغن و چربي مي باشد هر چقدر جرم ملكولي اين نوع روغن يا چربي بيشتر باشد عدد صابوني كمتر است و بر عكس بنابراين اين فاكتور نشان دهنده وزن ملكولي تري گليسريد هاي تشكيل دهنده ماده چرب همچنين طول زنجيره اسيد چرب مي باشد.

"Pejman"

سلام ... مخفف specific gravity به معتی وزن مخصوص (جرم به حجم) یعنی وزن مخصوصش 0.934 است در 20 درجه سانتی گراد
ارزش نه ... اندیس .. اندیس صابونی یه معیار که میگه چقدر پتاس برای صابونی گردن اسید های چرب روغنمون نیازه.

تعريف انديس صابوني:
ميلي گرم پتاسي است كه جهت صابوني نمودن تري گليسيريد هاي موجود در مواد چرب نياز است اين شاخص تا حدودي نشان دهنده كيفيت روغن و چربي مي باشد هر چقدر جرم ملكولي اين نوع روغن يا چربي بيشتر باشد عدد صابوني كمتر است و بر عكس بنابراين اين فاكتور نشان دهنده وزن ملكولي تري گليسريد هاي تشكيل دهنده ماده چرب همچنين طول زنجيره اسيد چرب مي باشد.

مرسی دوست گلم.... خوب حالا این صابونی شدن کاربردش چیه ؟ چند تا کتاب دارم اصلا خوب توضیح نداده... الان 190 خوبه یا بده ؟ کاربردش چیه ؟ مرسییییی :gol:

• Like
واکنش ها: noom

hamid rad

کاربر فعال صنایع غذایی
مرسی دوست گلم.... خوب حالا این صابونی شدن کاربردش چیه ؟ چند تا کتاب دارم اصلا خوب توضیح نداده... الان 190 خوبه یا بده ؟ کاربردش چیه ؟ مرسییییی :gol:

خواهش دادا، عدد صابونی یا اندیس صابونی هر چی بالاتر باشه یعنی زنجیره اسیدهای چربمون کوتاه تره . مثلا برای کره این عدد 236 ه. پس میتونیم وقتی مقایسه می کنیم با روغن کانولا که 188 ه ... بپیم زنجیره هایی اسید چرب کره کوتاه تره که این طورم هست. چون کره اسید بوتیریکی داره که 4 کربنه است

بالا