محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک

mohsen100

عضو جدید
از اين بحث ها زياد داريم تو سطح جامعه.منظورم اينه كه افراد زيادي هستن كه ميگن رشته فيزيك آسونه.مثلا يكي كه رشته عمران خونده بود به ديگري كه رشتش هسته اي بود ميگفت من تمام دروس رشته فيزيك هسته اي رو بلدم. ميگي نه ? همين حالا برو كتابتو بردار بيار تا بهت نشون بدم.يكي ديگه بود كه ميگفت من از بچه گي فيزيك هاليدي ميخوندم; تازه اونم مبحث الكترومغناطيسش رو .
اين حرفا باعث خنده اس والله.

• Like
واکنش ها: jaky

EECi

مدیر بازنشسته
شخصا فیزیک رو دوست دارم و روزی فیزیک اکادمیک رو شروع خواهم کرد و تا حد دکترا ادامه میدم
فیزیک علم دوست داشتنی هست
این حرف رو کسانی می فهمند که جهان رو درک کردند

سوالات الکترومغناطیس ارشد فیزیک سختتر از برق هست
الکترونیک 1.2.3 شامل مقدمات الکترونیک هست و کاربرد ان در مدار مخابراتی دیده میشه .... پس درست نیست بگوییم الکترونیک نقطه بازی هست!:razz:
سوالات ریاضی ارشد برق سختتر از فیزیک هست

این ذهنیت بهترین رشته را لطف بفرمایید دور بریزید چون در حد و اندازه یک انسان با دانش نیست

• Like
واکنش ها: jaky

jaky

عضو جدید
از اين بحث ها زياد داريم تو سطح جامعه.منظورم اينه كه افراد زيادي هستن كه ميگن رشته فيزيك آسونه.مثلا يكي كه رشته عمران خونده بود به ديگري كه رشتش هسته اي بود ميگفت من تمام دروس رشته فيزيك هسته اي رو بلدم. ميگي نه ? همين حالا برو كتابتو بردار بيار تا بهت نشون بدم.يكي ديگه بود كه ميگفت من از بچه گي فيزيك هاليدي ميخوندم; تازه اونم مبحث الكترومغناطيسش رو .
اين حرفا باعث خنده اس والله.
کلا اگه یه غیر فیزیکی اومد گفت فیزیک آسونه و رشتش برق یا مکانیک نبود، اصلا نشینین براش توضیح ندین، بگین آره حق با تو هست، و بزارین تو جهل خودش بمونه، چون اصلا توضیح شما رو نمیفهمه. ولی خوب یکی که رشته برق یا مکانیک باشه، میشه با توضیح بهش فهموند. خودتونو ناراحت نکنین.

jaky

عضو جدید
شخصا فیزیک رو دوست دارم و روزی فیزیک اکادمیک رو شروع خواهم کرد و تا حد دکترا ادامه میدم
فیزیک علم دوست داشتنی هست
این حرف رو کسانی می فهمند که جهان رو درک کردند

سوالات الکترومغناطیس ارشد فیزیک سختتر از برق هست
الکترونیک 1.2.3 شامل مقدمات الکترونیک هست و کاربرد ان در مدار مخابراتی دیده میشه .... پس درست نیست بگوییم الکترونیک نقطه بازی هست!:razz:
سوالات ریاضی ارشد برق سختتر از فیزیک هست

این ذهنیت بهترین رشته را لطف بفرمایید دور بریزید چون در حد و اندازه یک انسان با دانش نیست

داداش من قصد جسارت نداشتم.
بزار تکمیل کنم حرفمو که اگه کج فهمی رخ داد درست بشه.
درس هایی تو فیزیک مثل مثلا حالت جامد هم ما بهش میگیم نقطه بازی
معنیش این نیست که واقعا نقطه بازی باشه، مثلا من مدار منطقی رو نگفتم نقیه بازی. صرفا یک چیزی بود که مطمئنا خودتون هم قبول دارید که در مقایسه با مثلا الکترومغناطیس و مثلا ریاضی مهندسی، این درس آسون تری هست. همین، و الا قصد جسارت نبود.
اتفاقا الکترونیک از درس های شیرینی بود که تو دوره کارشناسی داشتم.
نه واقعا نقطه بازی نیست. نمره بالا گرفن یک درس هم نشون از نقطه بازی بودنش نداره. دروس مهمی هم هستن واقعا.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آقا کسی میدونه چرا قبل از نیوتون کسی به فکر کشف فرمولو از این برنامه ها واسه جاذبه نیافتاد؟

فکر میکنم بخاطر سلطه ی مطلق کلیساها بود که کسی جرات نمیکرد حرفی بزنه:biggrin:
شایدم امکان آزمایش کردن و رسیدن به نتایج تجربی مهیا نبود.............;)
یا اینکه مخ دانشمندای قبلی به این چیزت قد نمیداده:biggrin:

Aspiration

اخراجی موقت
آقا کسی میدونه چرا قبل از نیوتون کسی به فکر کشف فرمولو از این برنامه ها واسه جاذبه نیافتاد؟

فکر میکنم بخاطر سلطه ی مطلق کلیساها بود که کسی جرات نمیکرد حرفی بزنه:biggrin:
شایدم امکان آزمایش کردن و رسیدن به نتایج تجربی مهیا نبود.............;)
یا اینکه مخ دانشمندای قبلی به این چیزت قد نمیداده:biggrin:

منم موافقم.
فکر میکنم حتما بودن کسانی که چیزهایی به فکرشون برسه اما حتما شرایط مهیا نبوده یا یا ایده هاشون بنیادی و محکم با دلیل نبوده و در مراحل ابتدایی رد شده....

immigrant

عضو جدید
سلام
هم بخاطر سلطه کلیسا ها بوده و هم اینکه خوب بشر از ابتدا قدم تو یه سیر تکاملی گذاشته که تو هر برهه زمانی به یه مرحله از پیشرفت دست پیدا می کنه .تا زمان نیوتن و شاید به جرات بگم تا همین الان درصد زیادی از مردم عمرشون رو برای کسب درامد و یا خوشگذرانی صرف می کنن و حوصله این که دنبال تحلیل دنیای اطرافشون برن رو ندارن.تو گذشته هم که اینقدر زندگی ها مشقت بار بود که درصد ناچیزی ذهنشون مشتاق علم بود و به اطراف ،متفکرانه نگاه می کردن.
عمر بشر رو از ابتدای خلقت می تونیم به یه نوزاد تشبیه کنیم که بعد از گذشت سالها الفبای ارتباط با این خلقت عظیم و باشکوه رو داره اروم اروم یاد گرفته و الان دارای سواد خوبی شده ولی هنوز راههای نرفته زیادی داره.;)

immigrant

عضو جدید
فیزیک،ملکه علوم

فیزیک،ملکه علوم

من خودم به شخصه عاشق این رشته ام اما اینقدر تو دانشگاه سرگرم حفظ فرمولای الکی شدم و تلاش کردم تا بفهمم که اصلا استاد سر کلاس چی می گه حس می کنم خیلی عمرم تلف شد.من وقتی شروع کردم واسه ارشد بخونم تازه خیلی از مفاهیم رو تو کلاس کنکور یاد گرفتم.البته با این ظرفیت های داغون امیدوارم قبول بشم ،من فقط گرایش اتمی مولکولی رو دوست دارم.من معتقدم خیلی از استادای فیزیک شاید زیادی باسواد باشن اما فقط بلدن مساله حل کنن و مقاله هایی بنویسن که خیلی هاشون به زور تو ایران فقط چاپ می شه .ما کمبود استاد داریم ،استادی که مفاهیم رو کاملا عالی انتقال بده،البته تقصیر ندارن چون خودشون هم مفهومی یاد نگرفتن و این خیلی عذاب بزرگیه .من تو دانشگاه اینقدر درگیر ترجمه و کارای بیخودی بودم که نتونستم کتابای غیردرسی ای که عاشقشون بودم رو بخونم وبعد لیسانس سوادم در حد کتابای دانشگاه بود.
یه مساله ی درد آور دیگه اینه که بازار کار این رشته حتی با فوق لیسانس خیلی راکده ،البته تو این مملکت بیشتراز این هم نمیشه انتظار داشت که 90% از فیزیک فقط گرایش هسته ای رو میشناسن (اونم فقط اسمش رو شنیدن)
امیدوارم تو یه اینده نزدیک این رشته جایگاهش رو تو ایران پیدا کنه و کسانی که با عشق می رن تو این رشته و پتانسیل پیشرفت های عالیه رو دارن دچار شکست عشقی نشن.:D:razz:

uraniburg

عضو جدید

به نظر من کشف جهان برای نیوتون یه دغدغه بوده
وقتی یه چیزی برای آدم دغدغه بشه میشه تمام زندگی و هدفش و آدم تمام فکر وقت و انرژیشو روی اون کار میذاره.
از آزمایشای وحشتناکی که انجام میداده حتما چیزی شنیدین !؟

uraniburg

عضو جدید
دورهمی بچه های تازه وارد فیزیک که میخوان از همین الان برا ارشد آماده بشن

دورهمی بچه های تازه وارد فیزیک که میخوان از همین الان برا ارشد آماده بشن

سلام
از عنوان پیداس دیگه بچه های هم رشته ای و هم هدف(کنکور ارشد) میخوایم دور هم جمع بشیم و اگه خدا بخواد بشیم رتبه های تک رقمی کنکور ارشد چند سال دیگه !
بیاین خودتونو معرفی کنین و پیشنهاد بدین ببینیم چه کارایی میشه کرد
کتاب معرفی کنین(تست و غیر تست) راهکار ارائه بدین و به هم انگیزه بدیم
;):gol:

CHerchil

عضو جدید
حالا بچه ها من یه چیز بگم؟
من فکر میکنم اون زمان(همونطور ک همه میدونیم)جای آزمایشهای تجربی خیلی کم بوده و نیوتون و امثال اونا نمیتونستن کارای مفیدیبکنن
و به خاطر همین یه همچین مساله ای به ذهن هیشکی نرسید!!!!!!!!!!!!!!!!!
اصلا از کجا معلوم شاید ما هم درباره جاذبه دچار اشتباهیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:razz::surprised:

CHerchil

عضو جدید
می دونی چی ناراحتم می کنه؟!
این همه مدت عضو فعال نشدی

ناراحتی نداره دوستم تو فقط کافیه بری پروفایل قدیمیا رو نگاه کنی تا بفهمی جامعه داره چه دردی رو تحمل میکنه
و تو تمام این 4 سال تازه امسال حس میکنم ورودیای باشگاه خوبن
البت اگه خراب نشه وضعیت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

CHerchil

عضو جدید
من خودم به شخصه عاشق این رشته ام اما اینقدر تو دانشگاه سرگرم حفظ فرمولای الکی شدم و تلاش کردم تا بفهمم که اصلا استاد سر کلاس چی می گه حس می کنم خیلی عمرم تلف شد.من وقتی شروع کردم واسه ارشد بخونم تازه خیلی از مفاهیم رو تو کلاس کنکور یاد گرفتم.البته با این ظرفیت های داغون امیدوارم قبول بشم ،من فقط گرایش اتمی مولکولی رو دوست دارم.من معتقدم خیلی از استادای فیزیک شاید زیادی باسواد باشن اما فقط بلدن مساله حل کنن و مقاله هایی بنویسن که خیلی هاشون به زور تو ایران فقط چاپ می شه .ما کمبود استاد داریم ،استادی که مفاهیم رو کاملا عالی انتقال بده،البته تقصیر ندارن چون خودشون هم مفهومی یاد نگرفتن و این خیلی عذاب بزرگیه .من تو دانشگاه اینقدر درگیر ترجمه و کارای بیخودی بودم که نتونستم کتابای غیردرسی ای که عاشقشون بودم رو بخونم وبعد لیسانس سوادم در حد کتابای دانشگاه بود.
یه مساله ی درد آور دیگه اینه که بازار کار این رشته حتی با فوق لیسانس خیلی راکده ،البته تو این مملکت بیشتراز این هم نمیشه انتظار داشت که 90% از فیزیک فقط گرایش هسته ای رو میشناسن (اونم فقط اسمش رو شنیدن)
امیدوارم تو یه اینده نزدیک این رشته جایگاهش رو تو ایران پیدا کنه و کسانی که با عشق می رن تو این رشته و پتانسیل پیشرفت های عالیه رو دارن دچار شکست عشقی نشن.:D:razz:

متعصفانه(اگه درست تایپ کرده باشم)کاملا حق با شماست
فیزیکو فقط باید خوب گوش داد و لذت برد و تجربه کرد وگر نه این درس بسیاااااااااااااااااااااااااااااااااار زیبا میشه یه درس مثل درسای مهندسی
و من احتمالا به خاطر وضعیت کار و مملکت و مرگ بر آمریکا دوباره کنکور بدم و برم مهندسی
از این حرف خیلی ناراحتما ولی حقیقتا چاره ای نیس!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

CHerchil

عضو جدید
به نظر من کشف جهان برای نیوتون یه دغدغه بوده
وقتی یه چیزی برای آدم دغدغه بشه میشه تمام زندگی و هدفش و آدم تمام فکر وقت و انرژیشو روی اون کار میذاره.
از آزمایشای وحشتناکی که انجام میداده حتما چیزی شنیدین !؟

خوش اومدید
اینکه یه دغدغه است درست اما فکر نمیکنم واسه نیوتون بوده باشه حتما قضه سیبو ..... شنیدی و به همین خاطر خیلی نمیتونم دغدغه رو دلیل اصلیش بدونم!
میشه در مورد همین آزمایشهای وحشتناک توضیح بدی؟

CHerchil

عضو جدید
بچه ها لطفا یه روز و یه ساعت مشخص کنید تا همه آن باشیم اونوقت بحث گرم و قشنگ میشه لطفا آخر هفته بذارید تا منم بتونم بیام(تو دانشگاه ما یه کوچولو دردسر داره باید برگردم تهران)
تشکر از همه
لطفا هماهنگی رو با شروین تو صفحه شخصیش داشته باشید تا تاپیکم خراب نشه
بازم از همه تشکر:gol:
:gol:

ایران86

کاربر فعال
:w10:...:w30::w17:.......واقعا درد بچه های فیزیکو گفتید.....همه میدونن که این رشته ترکیبی از همه ی رشته های مهندسیه....کمتر از نود درصد نیست......اطلاعاتی که بچه های فیزیک دارن واقعا کامله اما توو این کشور ما کمتر بهش بها میدن.....فقط بخاطر اینه که ما تولید کننده ی علم نیستیم......
فقط مصرف کننده ایم........وگرنه علوم پایه از مهمترین رشته ها شناخته میشد همونطور که در کشورای پیشرفته اینچنینه.....

uraniburg

عضو جدید
:w10:...:w30::w17:.......واقعا درد بچه های فیزیکو گفتید.....همه میدونن که این رشته ترکیبی از همه ی رشته های مهندسیه....کمتر از نود درصد نیست......اطلاعاتی که بچه های فیزیک دارن واقعا کامله اما توو این کشور ما کمتر بهش بها میدن.....فقط بخاطر اینه که ما تولید کننده ی علم نیستیم......
فقط مصرف کننده ایم........وگرنه علوم پایه از مهمترین رشته ها شناخته میشد همونطور که در کشورای پیشرفته اینچنینه.....

سلام :smile:
موافقم اما چیزی که مهمه اینه که ما شرایطو تغییر بدیم و نذاریم شرایط ما رو تغییر بده:w11: در ضمن خیلی خوبه که یه محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک هست که جزء کشورای پیشرفته است! پس دیگه چه غمی داریم . اصلا اگه کل دنیام فیزیکو وقت هدر دادن بدونن برا من مهم نیست. گالیله اگه میخواست به محیطش نگاه کنه الان فیزیکی در کار نبود که ما بخوایم دوستدار یا دانشجوش باشیم.
من پیام نور درس میخونم:) و زیاد کلاسارو نمیرم رو همین حساب بابابزرگم هر وقت منو میبینه بهم میگه : من آخر نفهمیدم تو بالاخره درس میخونی یا نه:w20:
اون سری دیگه ام داییم دختر اون داییمو جایی استخدام کرده بود بابابزرگ و مامان بزرگم بهم میگن اگه تو هم سربازی رفته بودی الان برا خودت جایی استخدام بودی :w24:!!!!!!!!!! بهشون میگم من دارم درس میخونم بابابزرگم باز میگه : من آخر نفهمیدم تو بالاخره درس میخونی یا نه :w20:؟!
و آقا سرتونو درد نیارم یه سره این یکی و اون یکی رو چماق میکنن میکوبن تو سر ما که فلانی مدیریت کسب و کارهای کوچک (شوخیه جسارت نشه)خونده سیگار و آدامس میفروشه و نونش تو روغنه:w18: و توی سرباره بیکار(من::wallbash:)...!
ولی با همه ی این چیزا مهم اینه که من میدونم ارزش رشتمو و عاشقشم;)

آخرین ویرایش:

uraniburg

عضو جدید
خوش اومدید
اینکه یه دغدغه است درست اما فکر نمیکنم واسه نیوتون بوده باشه حتما قضه سیبو ..... شنیدی و به همین خاطر خیلی نمیتونم دغدغه رو دلیل اصلیش بدونم!
میشه در مورد همین آزمایشهای وحشتناک توضیح بدی؟

سلام ممنون
اون سیب یه داستان قشنگه که برای افسانه ای کردن قضیه بوده اینطوری نبوده دقیقا .
تازه اگه بوده باشه ام تو سر خیلیا نارگیل و سیب و ... خورده بوده چرا اونا ... پس لابد دغدغه ی نیوتون تاثیری تو قضیه داشته!؟

و اما آزمایش :

آیزاک نیوتن
:
از مشهورترین دانشمندان جهان که با آزمایش بر روی بدن خود هیچ مخالفتی نداشت، در یکی از موارد وی سوزنی را در کاسه چشم خود فرو برده و آن را به پشت کره چشمش فشرد تا انحنای آن را تغییر دهد. وی نتیجه این آزمایش را مشاهده چندین دایره سفید، سیاه و رنگی گزارش کرده است
!

در ضمن نیوتون یه وسواس افراطی رو نشر چیزایی که کشف یا اثبات میکرده داشته که اگه مراجعه کنین به زندگی نامه اش متوجه میشین که حتی برخی عقیده دارن که بعضی از کشفیاتش رو هیچ وقت منتشر نکرده و ...(مراجعه کنید به زندگینامه ی کاملش)
که این نشون میده کشف و اثبات هاش برای پاسخ دادن به خودش بوده نه برای اسم بهم زدن و مشهور شدن و ...!

Campus

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها بیاید هر بار یه موضوع انتخاب کنیم و بشینیم سر بحث در موردش، موافقید؟
هر موضوعی انتخاب کنید من موافقم فقط جذاب باشه
(راستی در مورد تالار فیزیک می خوام بگم زیر تالار بزنن موافقید؟)

CHerchil

عضو جدید
سلام http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_smile.gif
موافقم اما چیزی که مهمه اینه که ما شرایطو تغییر بدیم و نذاریم شرایط ما رو تغییر بدهhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w11.gif در ضمن خیلی خوبه که یه محفل گپ و گفتگوی دوستداران فیزیک هست که جزء کشورای پیشرفته استhttp://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif! پس دیگه چه غمی داریم . اصلا اگه کل دنیام فیزیکو وقت هدر دادن بدونن برا من مهم نیست. گالیله اگه میخواست به محیطش نگاه کنه الان فیزیکی در کار نبود که ما بخوایم دوستدار یا دانشجوش باشیم.
من پیام نور درس میخونمhttp://www.iran-eng.../images/smilies/smile.gif و زیاد کلاسارو نمیرم رو همین حساب بابابزرگم هر وقت منو میبینه بهم میگه : من آخر نفهمیدم تو بالاخره درس میخونی یا نهhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w20.gif !؟
اون سری دیگه ام داییم دختر اون داییمو جایی استخدام کرده بود بابابزرگ و مامان بزرگم بهم میگن اگه تو هم سربازی رفته بودی الان برا خودت جایی استخدام بودیhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w24.gif !!!!!!!!!!!! بهشون میگم من دارم درس میخونم بابابزرگم باز میگه : من آخر نفهمیدم تو بالاخره درس میخونی یا نهhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w20.gif ؟!
و آقا سرتونو درد نیارم یه سره این یکی و اون یکی رو چماق میکنن میکوبن تو سر ما که فلانی مدیریت کسب و کارهای کوچک (شوخیه جسارت نشه)خونده سیگار و آدامس میفروشه و نونش تو روغنهhttp://www.iran-eng.../images/smilies/funny/w18.gif و توی سرباره بیکار(من:http://www.iran-eng.../images/smilies/wallbash.gif.)...!
ولی با همه ی این چیزا مهم اینه که من میدونم ارزش رشتمو و عاشقشمhttp://www.iran-eng.../images/smilies/wink.gif

خاطرت واسم خیلی جالب بود...ولی اینا همش حرفه زندگی هنوز جریان داره و ما یه مشت جوون اللاف میمونیم!!!!!!!!!!!!!!
من که چشم آب نمیخوره ،من که پارتی دارم حرفم اینه نمیدونم بقیه خیال سربازی رو دارن یا نه؟
(بچه ها ببخشید من از دبستان تا حالا هم هیچ وقت املام خوب نبوده به بزرگیتون ببخشید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

CHerchil

عضو جدید
بچه ها بیاید هر بار یه موضوع انتخاب کنیم و بشینیم سر بحث در موردش، موافقید؟
هر موضوعی انتخاب کنید من موافقم فقط جذاب باشه
(راستی در مورد تالار فیزیک می خوام بگم زیر تالار بزنن موافقید؟)

اکی فقط موضوع باید مشخص و مطالعه کافی باشه تا هم تاپیک خراب نشه هم یه 2 تا چیز یاد بگیریم

بالا