تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
وقتی یک سطح با دستور sweep ساخته می شه از نوع with two guides و point-direction، نقطه به عنوان لنگر عمل می کنه یعنی همواره روی منحنی راهنمای 1 حرکت می کنه. جهت لنگر هم همواره روی صفحه عمود بر spine و گذرا از دو نقطه تقاطع با منحنی های راهنما قرار می گیره. این دو مورد رو مطمئن هستم. اما خود پروفایل حول این خط گذرا از دو نقطه ی تقاطع با منحنی های راهنما، یک چرخش می تواند داشته باشد که این رو نتونستم بهفمم. هدفم پیدا کردن پروفایل هست.

یک خط بین دو منحنی راهنما و در صفحه spine در نظر بگیرید. زاویه این خط با anchor direction برای محاسبه چرخش مقطع استفاده می شود.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان عزیز خواستم بدونم به جای این که چندین نرم افزار طراحی و تحلیلی و تولید رو یاد بگیرم فقط کتیا رو یاد بگیرم بهتر نیست؟آخه کتیا هم طراحی هست و هم تحلیلی هست وهم تولید.مثلا آباکوس و انسیس فقط تحلیلی هستن و سالید ورک فقط طراحی(فک کنم کمی تحلیلی هم باشه).به جای یادگیری این همه نرم افزار، کتیا رو یاد بگیرم بهتره که!!!من رشتم سیالاته.میخوام نرم افزار جامداتی هم کار کنم.ممنون میشم که راهنماییم کنین و توضیح بدین.

بستگی دارد. اگر تنها بدنبال تحلیل های خطی تنش و تغییرمکان (استاتیکی و دینامیکی) هستید و مجموعه قطعاتی که دارید زیاد نیستند کتیا کفایت می کند. اما اگر تحلیل های غیرخطی (سیالات، انتقال حرارت غیرخطی، تغییرمکانهای بزرگ، فرم و ...) مد نطر است هر چند برنامه هایی وجود دارند که روی کتیا سوار می شوند و این قابلیت ها را به آن می دهند اما باز هم بهتر است از برنامه دومی برای تحلیل استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

mehd0551

عضو جدید
سلام

سلام

سلام مهندسین گل . گل پسرا میگم کسی آموزش ماکرو به زبان فارسی نداره؟نخند خوب مگه چیه زبانم خوب نیست پرسیدن که عیب نداره، بگو ماکرو کتیا به زبان فارسی نیست اگه بود که زبان فارسی را پشتی بانی می کرد خوب منم میگم آموزشی چیزی که بتونم اون زبان انگلیسی ها را بفهمم برام بزارین ممنون میشم .

AFROUZ-E

عضو جدید
یک خط بین دو منحنی راهنما و در صفحه spine در نظر بگیرید. زاویه این خط با anchor direction برای محاسبه چرخش مقطع استفاده می شود.
زاویه بین anchor direction با خط بین دو منحنی راهنما و در صفحه spine همواره ثابت می ماند ولی پروفایل حول همین خط می تواند چرخش داشته باشد که اون معلوم نیست برام. بهتر است با یک مثال جلو برویم:

دو منحنی بنفش و قرمز رنگ، منحنی های راهنما هستند.
منحنی سبز، منحنی spine هست.
کمان دایره ای زرد رنگ، پروفایل هست.
خط مستقیم زرد، که زاویه دار هست با صفحه ی پروفایل، جهت لنگر هست.

در نگاه اول، این طور برداشت می شه که anchor direction همراه با پروفایل، آن قدر می چرخد تا روی خط مستقیم سبز رنگ (خط درون صفحه spine و گذرا از دو منحنی راهنما) قرار گیرد و اولین مقطع ساخته شود. اما پس از آزمایش دیدم که این طور نیست.
صفحه آبی، صفحه دربردارنده ی دو خط مستقیم سبز و زرد به عبارتی صفحه ی چرخش.
خط آبی، خط عمود بر صفحه آبی و محور چرخش.
پروفایل سفید، پروفایل به دست آمده از چرخش پروفایل زرد حول محول چرخش به اندازه زاویه بین جهت لنگر و خط سبز.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از دوستان،حالا شما به من برای طراحی و تحلیل و ساخت چه نرم افزارهایی رو پیشنهاد میکنین؟میخوام یاد بگیرم برای همین آن نرم افزارهایی که واقعا خوب و قوی هستن رو بهم بگین،ممنون

ممنون از دوستان،حالا شما به من برای طراحی و تحلیل و ساخت چه نرم افزارهایی رو پیشنهاد میکنین؟میخوام یاد بگیرم برای همین آن نرم افزارهایی که واقعا خوب و قوی هستن رو بهم بگین،ممنون
سلام. برای طراحی کتیا و سالیدو برای تحلیل آباکوس، انسیس، نسترن و آدامز

AFROUZ-E

عضو جدید
در دستور adaptive sweep surface سفارش شده که مستقیم در دستور یک positioned sketch بسازیم و استفاده کنیم نه از یک sketch پیش ساخته شده. می شه علتش رو به زبون ساده بگین؟
We advise you to create the input sketch directly in the Adaptive Sweep command in order to benefit from the automatic positioning of the sketch, and thus improve the robustness of the adaptive sweep.​

هم چنین گفته شده که به جای قید های عمود و مماس از قیدهای زاویه استفاده کنیم. چرا ممکنه جهت اسکچ وارونه بشه؟
it is best to use angle constraints rather than tangency or perpendicularity constraints, to avoid changes in the sketch orientation as it is swept along the guiding curve. In some cases, with tangency or perpendicularity constraints, the sketch may be inverted and lead to unsatisfactory results.​

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
در دستور adaptive sweep surface سفارش شده که مستقیم در دستور یک positioned sketch بسازیم و استفاده کنیم نه از یک sketch پیش ساخته شده. می شه علتش رو به زبون ساده بگین؟
We advise you to create the input sketch directly in the Adaptive Sweep command in order to benefit from the automatic positioning of the sketch, and thus improve the robustness of the adaptive sweep.​

هم چنین گفته شده که به جای قید های عمود و مماس از قیدهای زاویه استفاده کنیم. چرا ممکنه جهت اسکچ وارونه بشه؟
it is best to use angle constraints rather than tangency or perpendicularity constraints, to avoid changes in the sketch orientation as it is swept along the guiding curve. In some cases, with tangency or perpendicularity constraints, the sketch may be inverted and lead to unsatisfactory results.​

1- علت این است که جهت و موقعیت اسکچی که خود برنامه با استفاده از منحنی و نقطه ایجاد می کند بطور خودکار بر مبنای همین منحنی و نقطه تنظیم می شود. قرار است این اسکچ در طول مسیر بر مبنای همین منحنی ورودی و البته منحنی های دیگر به روز شود و از این رو باید از نوع Positioned sketch باشد. کاری که برنامه بطور خودکار می کند هم همین است از این رو اسکچ بطور صحیح تری بر مبنای نیاز دستور ایجاد می شود.

2- اگر موقعیت منحنی های ورودی نسبت به هم در طول مسیر دچار تغییر شدید و منحنی ها پیچ خوردگی شوند و اسکچ هم پیچیده باشد روابط تعریف شده بر مبنای عمود بودن یا مماس بودن (که از دید محاسبه ریاضی دارای دو جواب هستند) ممکن است اسکچ را بدرستی کنترل نکنند. بکارگیری زاویه چون تنها یک حالت ممکن را تعریف می کند این مشکل را ندارد. از اینرو استفاده از زاویه توصیه شده است.

iranika

عضو جدید
سلام خدمت مهندسین عزیز طراح و تحلیلگر
من دنبال لینک دانلود نرم افزار simdesigner for catia V5 R21 یا r20 میگردم
ممنون میشم اگه کسی کمکم کنه!

AFROUZ-E

عضو جدید
1- علت این است که جهت و موقعیت اسکچی که خود برنامه با استفاده از منحنی و نقطه ایجاد می کند بطور خودکار بر مبنای همین منحنی و نقطه تنظیم می شود. قرار است این اسکچ در طول مسیر بر مبنای همین منحنی ورودی و البته منحنی های دیگر به روز شود و از این رو باید از نوع Positioned sketch باشد. کاری که برنامه بطور خودکار می کند هم همین است از این رو اسکچ بطور صحیح تری بر مبنای نیاز دستور ایجاد می شود.
موقعیت مبدا و بردارهای h و v اسکچ، هر کجا که باشند و در طول مسیر هر گونه که تغییر کنند، این نوع قید گذاری بین عناصر اسکج با عناصر بیرونی هست که شکل مقطع در نقطه رو مشخص می کند. پس می شه مثالی بزنید که صد در صد نیاز به استفاده از positioned sketch باشه؟

اگر می شه کارکرد گزینه ی positioned sketch را هم توضیح دهید؟ با خاموش و روشن کردنش من تفاوتی ندیدم. سپاس.
Positioned Sketch: this option lets you position the created sketch according to the swept surface inputs. Therefore, if you modify the swept surface, the sketch is automatically updated.

mehd0551

عضو جدید
desk...

desk...

سلام میدونیم که تو کتیا زمای که یه فایل را گم بکنیم با دیسک بر می گردونیم حالا اگه من به یه علتی(تغییر نام فولدر سر شاخه)تعداد زیادی قطعه را گم بکنم چکار باید بکنم .تک به تک دیسک کنم یا نه راهی وجود داره بتونم همه را هم زمان معرفی کنم که زمانم کمتر گرفته بشه؟

AFROUZ-E

عضو جدید
وقتی که در دستور join روی یک عنصر انتخابی عمل distance propagation بشه، عنصرهایی که به آن و به هم متصل هستند یا در محدوده ی تلرانس merging distance هستند، شناسایی و به لیست افزوده می شوند. این عمل انتشار و شناسایی اگر به یک انشعاب برسد متوقف می شود. من چند بار تا حالا برام پیش اومده که دو تا منحنی که فقط در یک راس مشترک هستند، بهش ایراد fork گرفته. تا حالا با این مشکل برخورد داشتید شما؟ یا شاید من تعریف fork رو فکر می کنم که می دانم؟

hamid0101

عضو جدید
سلام
سوالی که داشتم اینه که چه جوری می شه یه نقشه ای تو محیط drafting با همون بطارهای خودش کشید و یه جوری شبیه block تو اتوکد ذخیره کرد و تو نقشه های دیگه ازش به عنوان block استفاده کرد

yones66

عضو جدید
مهندسی تو این سایت سال پیش به من قول داد که نقشه های پیچیده بذاره واسم ولی با اینکه خیلی هم بهش یاداوری کردم نذاشت که نذاشت. خواستم بگم این واسه مهندسین این تایپیک خوب نیست که بدقول باشن. یه کم بیشتر نسبت به خواسته ها و سوالات هم احساس مسئولیت کنیم. چند تا نقشه بذارین اونم نقشه ها!! نه چیز الکی و راحت. همچین ترکیبی و کاربردی. خواهش میکنم برای اخرین بار اگه کسی داره بذاره. ممنون میشم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندسی تو این سایت سال پیش به من قول داد که نقشه های پیچیده بذاره واسم ولی با اینکه خیلی هم بهش یاداوری کردم نذاشت که نذاشت. خواستم بگم این واسه مهندسین این تایپیک خوب نیست که بدقول باشن. یه کم بیشتر نسبت به خواسته ها و سوالات هم احساس مسئولیت کنیم. چند تا نقشه بذارین اونم نقشه ها!! نه چیز الکی و راحت. همچین ترکیبی و کاربردی. خواهش میکنم برای اخرین بار اگه کسی داره بذاره. ممنون میشم.
مشاهده پیوست 148166مشاهده پیوست 148167

این هم نقشه های نسبتا پیچیده. پیش از یکی دو تا دیگر هم اضافه شده بود که فکر کنم ندیده اید و می توانید در نوشته های قبلی آنها را پیدا کنید. در نوشته بعدی دو تا دیگر اضافه خواهم کرد. در ضمن نقشه هایی در این حد از پیچیدگی حتما محرمانه هستند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام دوستان .کسی میدونه ضریب سختی فنرهایی مثل دو عکسی که گذاشتم رو چطوری میشه محاسبه کرد؟ به چه پارامترهایی بستگی داره؟مشاهده پیوست 148147مشاهده پیوست 148148

اگر فقط قصد بدست آوردن مقدار را دارید بهتر است به کاتالوگ شرکت سازنده آنها مراجعه کنید که این یکی بد نیست:

http://www.smalley.com/wave_springs/design_help.asp

اگر هم قصد محاسبه دارید می توانید از فرمول پیشنهاد شده توسط این سایت استفاده کنید:

http://share.pdfonline.com/9337fe5902f84448b008cdc972b87e1d/Report.htm

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
سوالی که داشتم اینه که چه جوری می شه یه نقشه ای تو محیط drafting با همون بطارهای خودش کشید و یه جوری شبیه block تو اتوکد ذخیره کرد و تو نقشه های دیگه ازش به عنوان block استفاده کرد

در ابتدا یک detail sheet توسط دستور new detail sheet در بخش insert-drawing-sheets ایجاد کنید. یک 2d Component که همان block است ایجاد می شود. هر نمایی که در این detail sheet اضافه شود به عنوان یک 2d component در نظر گرفته می شود. برای استفاده از آنها کافی به برگه sheet دلخواه رفته و از دستور instantiate 2d component استفاده کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
وقتی که در دستور join روی یک عنصر انتخابی عمل distance propagation بشه، عنصرهایی که به آن و به هم متصل هستند یا در محدوده ی تلرانس merging distance هستند، شناسایی و به لیست افزوده می شوند. این عمل انتشار و شناسایی اگر به یک انشعاب برسد متوقف می شود. من چند بار تا حالا برام پیش اومده که دو تا منحنی که فقط در یک راس مشترک هستند، بهش ایراد fork گرفته. تا حالا با این مشکل برخورد داشتید شما؟ یا شاید من تعریف fork رو فکر می کنم که می دانم؟

درست است. چون بطور عادی شما نمی توانید در کتیا یا نرم افزار دیگر یک منحنی چنگال مانند داشته باشید یعنی منحنی نمی تواند شاخه شاخه شود. این مسئله در مورد سطوح هم مصداق دارد و یک سطح نمی تواند در یک لبه به دو قسمت تقسیم شود.

با عرض پوزش و متاسفانه من نمی توانم به سوال های شما بطور جزیی بپردازم چون نیاز به صرف وقت دارند و من این وقت را بطور معمول ندارم. بنابراین امیدوارم به همین جواب های کوتاه بسنده بفرمایید.

AFROUZ-E

عضو جدید
با عرض پوزش و متاسفانه من نمی توانم به سوال های شما بطور جزیی بپردازم چون نیاز به صرف وقت دارند و من این وقت را بطور معمول ندارم. بنابراین امیدوارم به همین جواب های کوتاه بسنده بفرمایید.
پاسخ های شما اصلا وظیفه نیست. اگر لحن نوشته های من جوری هست که بوی طلبکارانه می دهد، من از صمیم قلب معذرت می خواهم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
پاسخ های شما اصلا وظیفه نیست. اگر لحن نوشته های من جوری هست که بوی طلبکارانه می دهد، من از صمیم قلب معذرت می خواهم.

نننننننننننننننننننننننه منظورم فقط این بود که سرم شلوغ است و فرصت ندارم.

عشق کتی

عضو جدید
نننننننننننننننننننننننه منظورم فقط این بود که سرم شلوغ است و فرصت ندارم.
لطفا مرا نیز در قلب خود جای داده وبا لحنی ملایم از صمیم قلب ، به سوالاتم نننننننننننننننننننننننه نگویید:heart:

yasser2222

عضو جدید
اگر فقط قصد بدست آوردن مقدار را دارید بهتر است به کاتالوگ شرکت سازنده آنها مراجعه کنید که این یکی بد نیست:

http://www.smalley.com/wave_springs/design_help.asp

اگر هم قصد محاسبه دارید می توانید از فرمول پیشنهاد شده توسط این سایت استفاده کنید:

http://share.pdfonline.com/9337fe5902f84448b008cdc972b87e1d/Report.htm

آقا ممنون. این سایت اینقد خوب بود که نشد به یه تشکر زدن بسنده کنم. گفتم تایپی قدردانی کنم. ممنون:gol::gol:

mehd0551

عضو جدید
کسی؟؟چیزی؟؟نه؟

کسی؟؟چیزی؟؟نه؟

سلام میدونیم که تو کتیا زمای که یه فایل را گم بکنیم با دیسک بر می گردونیم حالا اگه من به یه علتی(تغییر نام فولدر سر شاخه)تعداد زیادی قطعه را گم بکنم چکار باید بکنم .تک به تک دیسک کنم یا نه راهی وجود داره بتونم همه را هم زمان معرفی کنم که زمانم کمتر گرفته بشه؟
سلام ،کسی چیزی به ذهنش نرسید؟

aydogan

عضو جدید
دوستان چگونه در مسیر زیر خط جهت دار می توان ترسیم کرد؟ و چگونه می توان خطوط یا نقاط را نام گذاری کرد؟ Part design>sketch خواهشا در صورت امکان بصور متنی توضیح فرمایید.

mehd0551

عضو جدید
دوستان چگونه در مسیر زیر خط جهت دار می توان ترسیم کرد؟ و چگونه می توان خطوط یا نقاط را نام گذاری کرد؟ Part design>sketch خواهشا در صورت امکان بصور متنی توضیح فرمایید.
یه نوار ابزار هست به اسم پروفیل اول از همه اون را پدا کن توش چند تا گزینه هست برا رسم خط دایر کمان و غیره از میتونی استفاده کنی برا نام گزاری هر خط یا کمان میتونی از پروپرتیس اون استفاده کنی

yasser2222

عضو جدید
--منظورت از خط جهت دار چیه؟ اگه منظورت اینه که خط با محور یا یه خط دیگه زاویه داشته باشه.خط رو میکشی و سپس این خط و اون محور و یا خط دیگه رو انتخاب کن و با constraint بینشون زاویه بده.
insert/constraint/constraint creation
-- برای نام گذاری خط هم رو خط کلیک راست کن - پراپرتیس رو بزن .اونجا میتونی اسمشو عوض کنی.

aydogan

عضو جدید
می خواهم فلش روی خط باشد.مثل ترسیم محور یا سیگنال.
منظورم رسم خطی است که رویش فلش باشد.
برای نام گذاری نیز میخام که نامش روی خط بفته.یعنی کنار خط نامش هم باشد.مثل بردار آ.
شکل هایی که در کتب درسی هست را با چه نرم افزاری می کشند؟کتیا؟