بحث در مورد نگهداری و تعمیرات (نت) و اهمیت و اثرات ان در سازمان

em.khalili.ramin

عضو جدید
...آنچه که مديران تعميرات بايد بدانند 3

...آنچه که مديران تعميرات بايد بدانند 3

1- تعمير :
تعمير، عبارتست از انجام فعاليت‌ به منظور تشخيص عيب يك قطعه يا مجموعه ، رفع عيب، بازگرداندن آن به شرايط قابل قبول . اين نوع فعاليت‌، معمولاً داراي فرآيند ذيل است :
ـ انجام آزمايش‌هاي لازم به منظور تشخيص عيب
ـ بازكردن يا دمونتاژ مجموعه معيوب از روي خودرو
ـ ترميم قسمت‌هاي آسيب ديده
ـ تعويض يك يا چند قسمت از مجموعه معيوب
ـ انجام تست و آزمايش به منظور حصول اطمينان از سلامت مجدد مجموعه .
ـ نصب يا مونتاژ مجموعه اصلاح شده روي خودرو
2- تعويض :
اين نوع فعاليت‌، به مفهوم جايگزيني مجموعه مستهلك با مجموعه سالم است. اين فعاليت معمولاً‌ فرآيند ذيل را طي مي‌كند:
- انجام آزمايش‌هاي لازم به منظور حصول اطمينان از غير قابل استفاده بودن مجموعه مورد نظر.
- بازكردن مجموعه مستهلك از روي خودرو
- بستن مجموعه سالم روي خودرو
- انجام آزمايش‌هاي لازم به منظور حصول اطمينان از عملكرد صحيح مجموعه در خودرو
3- تنظيم: يك فعاليت‌ ساده بدون نياز به تعمير يا تعويض قطعه است، ‌تا با ايجاد ارتباط صحيح ما بين قسمت‌هاي داخلي مجموعه، و يا ما بين مجموعه معيوب با ساير مجموعه ‌هاي ماشين، بهترين شرايط را براي كار آن مجموعه و ماشين، فراهم آورد بطوريكه مجموعه با حداكثر بازدهي كار كند و احتمال اتفاق افتادن شكست و خرابي در ماشين به حداقل برسد. مانند: تنظيم چرخ‌ها، تنظيم پمپ انژكتور يا كاربراتور، تنظيم گاز و كلاچ و فرمان ، تنظيم چراغ‌ها و ....... .
4- سرويس
منظور از سرويس، فعاليت‌هاي ساده‌ نگهداري هستند كه به منظور جلوگيري از بروز نقص در مجموعه‌هاي يك ماشين/ خودرو انجام مي‌پذيرد و شامل فعاليت‌هاي ذيل مي باشد :
ـ شستشو و تميزكاري
ـ روغنكاري ، تكميل و يا تعويض روغن
ـ سفت كردن پيچ‌ها
ـ رنگ‌كاري جزئي
5- بازديد دوره‌اي :
عبارتست از بازديد ، بازرسي و آزمايش‌هاي مورد نياز به منظور مقايسه و ارزيابي مجموعه با شرايط استاندارد به منظور پيشگيري از بروز خرابي‌هاي اتفاقي و كاهش فعاليت‌هاي تعميراتي . اين بازديد‌ها حتماً بايد برنامه‌ريزي شده و بصورت دوره‌اي انجام گيرد.
4-3-1-2- تقسيم بندي ماشين به اجزا ء :
لازم است فعاليت‌هاي پنجگانه فوق كه در مجموعه‌ها و بخش‌هاي مختلف يك ماشين ياخودرو انجام مي‌گيرد. مشخص شود. براي رسيدن به اين منظور، مي‌بايد نخست تقسيم بندي مناسبي از بخش‌هاي مختلف يك خودرو داشته باشيم. يك تقسيم بندي جامع و مانع. اين كار بايد تا حد ممكن ، دقيق ، ريز و شامل قطعات و بلوكهاي مستقلي كه انجام حداقل يك فعاليت‌ از فعاليت‌هاي پنجگانه فوق روي آن در هر يگان متصور مي‌باشد، باشد.
4-3-1-3- تعيين فعاليت‌هاي تعميرات ونگهداري اجزاء ماشين :
در اين مرحله ، بايد عناوين كليه فعاليت‌هاي نگهداري و تعمير محتمل را كه معمولاً بر روي يك ماشين يا خودرو انجام مي‌گيرد، به تفكيك هر سيستم و هر مجموعه ، ليست كنيم. اين ليست بايد به گونه‌اي جامع باشد كه كسي نتواند يك فعاليت تعميراتي و نگهداري را نام ببرد كه در آن ، ديده نشده باشد .
4-3- 2- تعيين رده‌هاي تعميراتي
4-3-2-1- طبقه‌بندي فعاليت‌ها :
پس از تعيين عناوين كليه فعاليت‌هاي نت، گام بعدي ، طبقه‌بندي يا سطح بندي و يا رده‌بندي تك تك اين فعاليت‌ها ، و به عبارت‌ ديگر، رده‌بندي تعميرات مي باشد.
با توجه به اينكه فعاليت‌هاي نت، از درجه و اهميت يكسان برخوردار نيستند، لذا براي تسهيل انجام فعاليت‌هاي نت، آنها را بر حسب معيارهاي پذيرفته شده به سطوح يا رده‌هاي متفاوت، دسته‌بندي مي‌كنيم. برخي از اين معيارها به شرح ذيل مي‌توانند باشند:
4-3-2-1-1- معيارهاي طبقه‌بندي فعاليت‌ها :
1 ـ ابزار و تجهيزات مورد نياز
2ـ فضاي تعميراتي
3ـ سطح دانش فني مورد نياز
4ـ حجم و ارزش مواد مصرفي و قطعات يدكي مورد نياز
5ـ نيروي انساني مورد نياز از لحاظ كمي و كيفي
6 ـ زمان تعمير
7 ـ نرخ تكرار
8 ـ فضاي انبار
9 ـ شرايط خاص
4-3-2-1-2- تعيين تعداد رده‌ها :
بحث بعدي اين است كه براي فعاليت هاي نت تعيين شده ، چند سطح /طبقه / رده تعريف كنيم؟
پاسخ به اين سؤال ، كار ساده‌اي نيست و لازم است اصول و معيارهاي متعددي را مورد ملاحظه قرار داد و با يكي از طرق علمي تصميم گيري، به نتيجه رسيد.
4-3-2-1-3- اصول تصميم‌گيري براي تعداد سطوح رده‌بندي :
1ـ هر فعاليت فقط به يك رده‌ / سطح تخصيص يابد.
2 - مجموع فعاليت‌هاي تخصيص‌يافته به سطوح مختلف ، برابر با تعداد فعاليت‌هاي تعيين شده باشد.
3 ـ تعداد فعاليت‌هاي هر سطح ، نبايد كمتر يا بيشتر از عدد قابل قبول Ci باشد.
مثلاً اگر داشته باشيم:
A = c1+c2+….+cn
A : تعداد فعاليت‌هاي تعيين شده
Ci : iتعداد فعاليت‌هاي تخصيص‌يافته به رده
آنگاه بايد داشته باشيم :
4 ـ در رده‌هاي متفاوت، نبايد فعاليت‌هاي هم سطح و هم ارز يافت شود.
تذكرات :
تذكر1 ـهر رده تعميراتي لازم است ابزار و دانش فني كافي جهت تعميرات رده‌هاي پائين‌تر را داشته باشد تا در مواقع لزوم قادر به انجام آنها باشد.
تذكر 2 ـ نيروهاي هر رده لازم است به منظور توانايي در عيب يابي و معرفي به رده بالاتر و همچنين رفع عيب در مواقع اضطراري آموزش يك رده بالاتر را ببيند.
4-3-3- تخصيص رده‌ها :
براي تخصيص فعاليت‌هاي تعيين شده، اقدام به برداشتن گام‌هاي كاري به شرح ذيل مي‌نمائيم :
1 ـ شناسايي معيار‌ها و عوامل مؤثر در رده‌بندي يا طبقه‌ بندي فعاليت‌ها .
اين معيار‌ها بايد: « جامع و مانع ،فراگير،وحتي‌الامقدور ، مختصر» باشند
2 ـ معيار‌هاي فوق ، در مقايسه با يكديگر ، ارزش گذاري شوند.
3 ـ تأثير هر معيار بر فعاليت‌ها تعيين شود.
4-3-3-1- نحوة ارزش‌گذاري معيارها:
بديهي است تمام معيار‌هاي موًثر در رده بندي فعاليت ها، از اهميت و ارزش يكساني برخوردار نيستند. برخي از معيارها در قياس با ساير معيارها داراي قدرت تأثير‌گذاري بيشتري جهت طبقه‌بندي يا تعيين ردة فعاليت‌ها، هستند. لذا به منظور تعيين قدرت تأثير و ارزش هر يك از معيارهاي تعيين شده لازم است با يكي از روش‌هاي موجود (مثلاً AHP) نظرات كارشناسان و خبرگان جمع‌آوري، تجزيه و تحليل، و نتيجه‌گيري شود. جدول ذيل، حاصل يك ارزش گذاري است:
4-3-3-2- تعيين ميزان تأثير هر معيار بر هر فعاليت:
اين كار نيز بايد توسط كارشناسان نت و خبرگان سازمان انجام شود. براي اين كار، يك جدول ماتريسي كه فعاليت‌هاي تعيين شده، عناوين ستون جدول را پر كرده‌اند و معيارها عناوين سطر جدول را پر كرده باشند، بايد تهيه ،و با در دست داشتن اطلاعات فوق از هر فعاليت نت و استفاده ازمحتويات «بانك‌هاي اطلاعاتي » مذكور در فصل 6-3 مي‌توان به راحتي بسياري از اطلاعات مورد نياز مديران تعميرات و پشتيباني و اداري و فرماندهان ارشد را در قالب گزارشات متنوع ، استخراج كرد.
4-4- برنامه ريزي نت :
به كمك برنامه ريزي , يك مدير تعميرات , خود را از يوق برخورد انفعالي با تعميرات ماشين الآت سازمان , رها نيده و فعاليت هاي تعميراتي و نيروي انساني و مصرف مواد و قطعات و فضاي تعميرگاه را تحت كنترل خويش در مي آورد .
در يك سامانه (سيستم) نت, برنامه ريزي ،در مورد موضوعات ذيل , صدق مي كند :
- فعاليت هاي نت
- نيروهاي انساني نت
- ابزار و تجهيزات تعميراتي
- مصرف مواد وقطعات
4-4-1- برنامه ريزي براي فعاليت هاي نت :
فعاليت‌هاي نت را مي‌توان به صورت زير تقسيم بندي كرد:

فعاليت‌هاي نت

Maintenance

نتبرنامه‌ريزي شده

Planned Maintenance

نت برنامه‌ريزي نشده

Unplanned Maintenance

نتپيشگيرانه

P.M

نت اصلاحي

C.M

نت اضطراري

E.M

em.khalili.ramin

عضو جدید
...آنچه که مديران تعميرات بايد بدانند 4

...آنچه که مديران تعميرات بايد بدانند 4

5-1-3-1- نت پيشگيرانه preventive maintenance
فعاليت‌هايي هستند كه در زمان عملكرد مطلوب خودروها و براي صيانت از آنها و جلوگيري از بروز خرابي و توقف آنها و يا بمنظور كارايي بهتر و افزايش عمر كاري و بالا بردن اطمينان از عملكرد مطلوب‌شان انجام مي‌گيرند. فعاليت‌هايي مانند : تعويض تسمه، بازديد، و يا تعويض روغن، تعويض ***** هوا و ورغن ، روغنكاري، تنظيم موتور ، جابجايي تاير‌ها. بازديد‌هاي مرتب دوره‌اي ، و..... از اين نوع هستند.
فعاليت‌‌هاي مذكور كه به عنوان فعاليت‌هاي PM از آنها ياد مي‌شود، بايد بطور مرتب و در ساعت مقرر انجام گيرند. لذا بايد براي هر كدام « پريود» يا « دوره تناوب» مناسبي بر حسب زمان يا كيلومتر يا ساعت كاركرد تعيين نمود.
رابطه فعاليت‌هاي PM به سايرفعاليت‌هاي تعميراتي ، مانند رابطه فعاليت‌هاي بهداشتي و طب پيشگيرانه به فعاليت‌هاي درماني مي‌باشد.
يكي از مهمترين فعاليت‌هاي PM، بازديد‌ها يا بازرسي‌هاي فني دوره‌اي (پريوديك) است. با انجام بازديد‌هاي دوره‌اي ، بسياري از عيوب كه منتج به خرابي و از كارافتادگي خودروها مي‌شود، پيش‌ از وقوع خرابي و شكست، تشخيص داده شده و با انجام اقدامات پيشگيرانه ساده و كم هزينه ، از گسترش عيب و وقوع خرابي، جلوگيري مي‌شود.
بازديد‌هاي دوره‌اي معمولاً براي بخش‌هايي از خودرو در نظر گرفته مي‌شود كه براي آن بخش‌ها، نتوانيم پريود‌هاي مناسب و دقيقي براي ساير فعاليت‌هاي نت مانند: تعمير، تعويض و يا تنظيم تعريف كنيم. و يا اينكه به لحاظ اقتصادي، اينكار به صرفه نباشد.
پريود بازرسي هاي فني، برابر است با زمان بد بينانه‌اي كه احتمال خرابي دستگاه، وجود داشته باشد.
5-1-3-2- نت اصلاحي corrective maintenance
فعاليت‌هايي هستند كه به هنگام خرابي و شكست خودرو يا اجزاء ان بر روي قسمت مورد نظر، صورت مي‌گيرند تا خودرو به وضعيت طبيعي و استاندارد خود بازگردد. كليه فعاليت‌هاي نت مانند: تعمير ، تعويض، تنظيم و سرويس، بجز بازديد‌ها و بازرسي‌ها دوره‌اي، در نت اصلاحي CMوجود دارند. حتي بازسازيoverhaul به مفهوم احياء مجدد خودروهاي مستهلك نيز جزو فعاليت‌هاي CM مي‌باشد.
CM را از آن جهت در شاخه فعاليت‌هاي برنامه‌ريزي شده قرار داده‌اند كه امكان برنامه‌ريزي جهت تخصيص منابع (نيروهاي انساني، ابزار و تجهيزات، موارد و قطعات مصرفي) براي آنها و قرار دادن آنها در برنامه‌ تعميرات روزهاي آينده با توجه به «تأخير مجاز[1][1] » آن فعاليت، وجود دارد.
5-1-3-3- نت اضطراري emergency maintenance
فعاليت‌هايي هستند كه به هنگام خرابي و شكست خودرو يا اجزائ آن، بر روي قسمت مورد نظر، صورت مي‌گيرند تا خودرو به وضعيت طبيعي و استاندارد خود بازگردد.
تفاوتEM با CM در اين است كه خرابي‌هاي EM داراي « تأخير مجاز» نيستند و لازم است در اولين فرصت ممكنه انجام شوند. دليل اينكه اين خرابي‌ها بايد بلافاصله وبدون اينكه برنا‌مه‌ريزي شوند بايستي انجام شوند ‌عبارت است از:
1 ـ ادامه خرابي مذكور، به قسمت‌هاي مجاور ، آسيب وارد مي‌كند.
2ـ خودروي مورد نظر به لحاظ اهميت آن (بنا به تشخيص فرمانده) لازم است سريعاً به وضعيت فعال درآيد.
5-1-4- تعيين سياست نت:
يك مدير تعميرات ، تلاش مي‌نمايد تا قدر ممكن ، از فعاليت‌هاي EM و CM بكاهد و در عوض، فعاليت‌PM را افزايش دهد. يعني به قدري، تعداد بازرسي‌ها، تنظيم ها، تعويض‌ها و سرويس‌هاي دوره‌اي را افزايش دهد كه ديگر شاهد خراب شدن خودروها و تجهيزاتش نباشد. در اين وضعيت، سازمان، به حداكثر قابليت اطمينان خود، دست يافته است. هزينه‌هاي خرابي و شكست خودروهايش به كمترين مقدار رسيده و به منافع فعاليت‌هاي PM نائل شده است.
علي‌الاصول، هزينه‌هاي PM با هزينه هاي CMوEM در خلاف يكديگر تغيير مي‌كنند.
با افزايش هزينه‌هاي PM كه نشان‌دهنده افزايش سطح و درجه نت در سازمان است، نياز به تعميرات اصلاحي CM و اضطراري EM و به تبع آن، هزينه‌هاي اين نوع از تعميرات، كاهش مي‌يابد. و بدنبال آن، هزينه‌ كل نت سازمان، رو به نزول مي‌گذارد. لكن پس از رسيدن به مرحله‌اي از درجه نت مانند نقطه M، بر اثر افزايش شديد هزينه‌هاي پيشگيري ، با وجود كاهش هزينه‌هاي اصلاحي، هزينه‌ كل نت، شروع به بالا رفتن مي‌كند. در واقع نقطه M ، سطح اپتيمم نت را به ما نشان مي‌‌دهد.
بنابراين، در برنامه‌ريزي تعميرات، بايد به نحوي عمل نمود كه مجموع هزينه‌هاي فعاليت‌هاي PM ,CM,EM به حداقل خود برسد.
5-1-5- برنامه بهينه نت ( تعيين درجه نت):
يك فعاليت نت مانند«تعويض لامپ صندوق عقب ماشين» را در نظر بگيريد مطمئناً هيچ كارشناسي پيشنهاد نمي‌كند كه اين فعاليت جزو فعاليت‌هاي PM قرار گيرد. زيرا ازكار افتادن نابهنگام لامپ صندوق عقب، از حساسيت نازلي برخوردار است. ولي تعويض تسمه دينام يا واتر پمپ چطور؟ تعويض روغن موتور؟ يا ...
پاسخ به اين سئوال ، بستگي به ميزان قابليت اطمينان شما از سازمان دارد.
اصولاً تعيين برنامه بهينه optimum عمليات نگهداري و تعميرات در يك سازمان ، كار ساده‌اي نيست. ولي معمولا از فرآيند ذيل پيروي مي‌كند:
1- انتخاب چند سطح و درجه مختلف نت كه قصد داريد در يكي از آن سطوح كار كنيد.
2- محاسبه و تعيين هزينه‌هايPM در هر يك از سطوح منتخب
3ـ تخمين هزينه‌هاي , CM , EM براي هر يك از سطوح فوق
4ـ محاسبه مجموع هزينه‌هاي PM , CM , EM براي هر يك از سطوح فوق
5 ـ گزينش سطحي كه كمترين هزينه كلي را داشته باشد.

4-4-2- برنامه ريزي براي نيروي انساني :
مديران تعميرات بارها مشاهده‌ كرده‌اند روزهايي را كه تعميركاران بر اثر كمبود كار تعميرات، بيكار
بوده‌اند و تبعات منفي بيكاري آنها مشكلاتي را پديد آورده است و در مقابلآن، وزهايي بوده كه بخاطر مراجعات‌ زياد خودروهاي نيازمند به سرويس و تعمير، نيروهاي تعميرگاه، وقت سرخاراندن نداشته ‌اند و احساس كمبود نيرو به مديران ، دست داده است.
4-4-3- برنامه ريزي براي ابزار و تجهيزات تعميراتي :
تعداد زيادي ابزار و تجهيزات عمومي يا مخصوص در تعميرگاه وجود دارد. با كمي دقت در اين ابزار و ميزان كار مراجعه شده به آنها، در مي‌يابيم كه برخي از آنها دائماً‌ در حال كار هستند و برخي ديگر مراجعه كننده كمي دارند.
4-4-4- برنامه ريزي براي مواد و قطعات مصرفي :
اگر يك بررسي بر انبار قطعات تعميرگاه نمائيد، متوجه مي‌شويد قطعاتي در انبار به وفور يافت مي‌شوند كه وجودشان هيچ ضرورتي ندارد. مثلاً خودروي متناسب آن، مدتهاست از سازمان حذف شده‌ است. قطعاتي را مي‌بينيد كه بر اثر گذشت زمان، پوسيده و يا فرسوده و مستهلك شده‌اند. و در مقابل آن، قطعات تند مصرفي را كه در انبار، يافت نمي‌شوند يا با كسر موجودي مواجه هستند.
4-5- اجراء برنامه ها :

اين گام , آغاز مرحلة عملياتي سيستم نت مي باشد كه طي آن , كليه فعاليت هاي نگهداري و تعمير (نت) برنامه ريزي شده , توسط رده هاي تعميراتي تعيين شده و به روش هاي ابلاغ شده در آئين نامه ها , انجام ميگيرد .
4-6- ثبت فعاليت ها :

اين گام كه همزمان با گام « اجراء» برداشته ميشود , به اين معني است كه كلية فعاليت هاي انجام شده , در فرم هاي از پيش تعيين شده , ثبت مي شود.
4-7- كنترل :
بلافاصله پس از ثبت هر فعاليت در فرم هاي مربوطه , صحت مطالب ثبت شده , توسط افرادي كه قبلا مشخص شده اند , كنترل و تائيد مي شود .
4-8- تجزيه و تحليل گزارشات :

اطلاعات فعاليت ها به اين علت در فرم هاي مربوطه ثبت مي شوند كه بعد ها بتوان با تجزيه و تحليل آن اطلاعات و داده ها , گزارشات مفيدي كه مورد نياز هر يك از مسئولين سازمان باشد , استخراج , و در قالب فرم هاي تعيين شده , ارائه مي گردد . در واقع , شما تا ندانيد كه چه گزارشاتي را از سيستم نياز داريد , نمي توانيد فرم هاي ثبت اطلاعات را بدرستي طراحي كنيد . ادامه دارد...

[2][2][1] ـتأخير مجاز فرصتي است بر مبناي پريود كه براي فعاليت‌هاي CM در نظر گرفته مي‌شود. به اين معني كه انجام آن فعاليت‌ تعميراتي را مي‌توان حداكثر تا آن فرصت تعيين شده ، به تعويق انداخت. در طي اين مدت، بنا به تشخيص كارشناس فني، خودرو مي‌تواند به كار خود ادامه دهد و يا لازم است متوقف شود

em.khalili.ramin

عضو جدید
نرم افزار توصيه شده توسط سايت Maintenance World

نرم افزار توصيه شده توسط سايت Maintenance World

http://bcmm.blogfa.com/post-331.aspx
TeReMa نرم افزار توصيه شده از سوي سايت معتبر Maintenance World براي نگهداري و تعميرات است .

ماژولهاي نرم افزار در شكل زير نشان داده شده است. توضيح درباره هر يك از اين ماژولها را نيز ميتوانيد از اينجا مطالعه فرمائيد.

رسالت ما در این است که همیشه به ساختن تفکر دیگران بیندیشیم دوست عزیز.
پس تلاش کن.
این مقاله هم برای کسانی که می خواهند مهندسی صنایع را در مهندسی مکانیک
ببینند.
در اخر اینکه مقاله های دیگه هم نوشتم اگر می خواهید ایمیل بزنید و یا نظر دهید.

پیوست ها

• PFMEA.pdf
    308.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

em.khalili.ramin

عضو جدید
خرابه

خرابه

رسالت ما در این است که همیشه به ساختن تفکر دیگران بیندیشیم دوست عزیز.
پس تلاش کن.
این مقاله هم برای کسانی که می خواهند مهندسی صنایع را در مهندسی مکانیک
ببینند.
در اخر اینکه مقاله های دیگه هم نوشتم اگر می خواهید ایمیل بزنید و یا نظر دهید.

فکر کنم فایلی که گذاشتین خرابه .من نتونستم بازش کنم

em.khalili.ramin

عضو جدید
تکنيک هاي شبيه سازي در مسائل مهندسي صنايع و نگهداري و

تکنيک هاي شبيه سازي در مسائل مهندسي صنايع و نگهداري و

اینم یه فایل در مورد تکنیک های شبیه سازی

پیوست ها

• تکنيک هاي شبيه سازي.pdf
    158 کیلوبایت · بازدیدها: 0

expo_tlb

عضو جدید
سلام
لطفأ کتابها يا مقالاتي در مورد روش‌هاي تحقيق در عمليات در نگهداري وتعميرات
معرفي نماييد.
با تشکر

سوال بعدی که من پرسیدم این بود که چرا مثلا بجای نت اصلاحی ار نت پیشگیرانه استفاده نمیشه؟؟؟
اولین پاسخی که داد این بود که هزینش بالاست و دومین جوابش همون بحث کارایی پایین و فرسودگی ماشین هاست که نمیزاره یه سیستم پیشگیرانه برای اونها برنامه ریزی بشه.....
شما باید بدانید که برای گام نهادن به سوی اجرایی شدن این تکنیک و اجرای واقعی آن باید
ابتدا فکر و باور پرسنل را در مورد اجرای این فرایند در سازمان اعتقاد پیدا کند و در مراحل بعد جمع آوری اطلاعات و ثبت ان است و در مرحله بعدی تازه به تعریف برنامه نت پیشگیرانه می رسیم که اگر پس از حد اقل 2 سال شاخص ها جواب گوی اهداف و یا خط مشی سازمان شد تازه بعد باید در مورد تعمیرات پیشگویانه برنامه ریزی کرد .پس همینطور در جا نمی توان وارد مقوله نت پیشگیرانه شد.
ببخشید که میون صحبت هاتون پریدم.

رضا5457

عضو جدید
PM

PM

سلام آقایان مندسین
ببخشید کسی اطلاعاتی در خصوص اجرای PM در تصفیه خانه های آب یا فاضلاب داره؟
مثلا" نامگذاری و تشکیل چک لیست برای تجهیزاتی مثل الکروگیربکس ها - کلاریفایر - پمپ ها و... ؟

ارادتمند شما رضا

آخرین ویرایش:

ترزبان

عضو جدید
سلام
من مسئول PM در يك شركت توليد مواد غذايي هستم و حدوداً 9ماه هست كه در حال پياده سازي سيستم TPM هستيم. لطفاً دوستاني كه در اين زمينه فعاليت داشتن خدشون رو معرفي كنند تا بتونيم از تجربيات هم بهره مند بشيم.
ضمناً اگر كسي در ضمينه Condition base maintenanse كار كرده بشدت نيازمند ياري سبزتان هستيم;)

j.heydari

عضو جدید
سلام دوست عزیز .
من هم در یک شرکت مواد شیمییایی مسئول راه اندازی نت هستم. (2ماهه مشغول شدم)
می تونم بپرسم با چه نرم افزاری کار میکنی؟
j_heydari777@yahoo.com

آخرین ویرایش:

ترزبان

عضو جدید
سلام دوست عزیز .
من هم در یک شرکت مواد شیمییایی مسئول راه اندازی نت هستم. (2ماهه مشغول شدم)
می تونم بپرسم با چه نرم افزاری کار میکنی؟
j_heydari777@yahoo.com

سلام
ما از گذشته یک نرم افزار تحت اکسس داشتیم که اطلاعات مربوط به تعمیرات و سرویس ها و شناسنامه ماشین آلات و قطعات در اون ثبت می شد ولی چون اون نرم افزار قابلیت گزارش گیری به اون شکلی که من میخواستم نداشت خودم تو اکسل چند فرمت درست کردم که با استفاده از اونها چند شاخص و نمودار مورد نطرم رو محاسبه میکنم ضمناً مدیریت رومتقاعد کردیم که یک نرم افزار CMMS کامل و پیشرفته برامون بخره که انشاالله بزودی انجام میشه ولی مهمتر از نرم افزار اینه که یک سیستم درست رو پیاده کنی
اگر اطلاعات دقیقتری خواستی درخدمتم
d.tarzaban@kallehamol.com

mehdiprozhe

عضو جدید
سلام
مي توني نحوه زمان سنجي يك سيستم تعميرات و نگهداري به شيوه pmرو توضيح بدي؟
پروزه ي كارآموزيم.
قبلا زمان سنجي كردم ولي مربوط به خط توليد بوده

mylief

عضو جدید
سلام شاید کسی تو این قسمت بتونه به من کمک کنه
من ترم آخرم و استاد طراحی سیستمم یک فیلم در مورد نرم افزار pm داده که از تو این فیلم نمودار منطقی و دیکشنری داده و.. بنوسیم
راه حلی برای من دارید
ممنون

ms.mh

عضو جدید
با سلام به همه دوستان
من مقاله فارسی درباره cmms می خوام خیلی گشتم اما اونطور که می خواستم مطلب پیدا نکردم ممنون می شم کمکم کنید یا اگر کسی اطلاعاتی در این زمینه داره در اختیارم بذاره .
باتشکر

ms.mh

عضو جدید
دوستان من یک ارائه در زمینه cmms دارم و زمانم هم خیلی کمه در صورتی که مقاله یا مطلبی داشتید به ایمیلم ارسال کنید .
Eli_9068@yahoo.com
باتشکر

sarake

عضو جدید
سلام
استاد ما میگفت rbm تعمیرات بر پایه ریسک انجام بگیره بهتره.تا نگهداری و هزینه های نگهداری که بالاست.
حالا rbm چی هست؟کسی میدونه.
هیچی ازش نمیدونستیم وهیچکی هیچی نپرسید.
میگفتند تعیین زمان دقیق تغییرات(تعمیرات)

ترزبان

عضو جدید
سلام
مي توني نحوه زمان سنجي يك سيستم تعميرات و نگهداري به شيوه pmرو توضيح بدي؟
پروزه ي كارآموزيم.
قبلا زمان سنجي كردم ولي مربوط به خط توليد بوده
سلام
اگه اشتباه نکنم شما میخواین یک فعالیت تعمیراتی رو زمانسنجی کنید. این کار اگه با هدف بهسازی فرآیند یک تعمیر خاص و نهایتا ایجاد بهبود در شاخص MTTR صورت بگیره باید تمام جنبه های این تعمیر رو از روش ها و ابزارها گرفته تا مهارت ها یا حتی خطاهایی که تکنسین ها در طی این تعمیر مرتکب میشن رو پوشش بده که من پیشنهاد میکنم بهتره از کل فرآیند فیلم برداری بشه. و این فیلم در یک تیم تخصصی مورد تحلیل و ارزیابی قرار بگیره و فرآیند بهینه بصورت یک استاندارد داخلی مستند بشه تا از این به بعد این تعمیر به صورت بهینه انجام بشه.

ترزبان

عضو جدید
دوست عزیز اگر اشتباه نکنم منظور شما RCM باشه یعنی Reliability Centered Maintenance نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان که مطالب زیادی تو این زمینه وجود داره. این یک مفهوم آماریه که با استفاده از داده های مربوط به خرابی های گذشته به تابع توزیع احتمال شکست میرسه و با استفاده از اون و با در نظر گرفتن هزینه ها بهترین زمان رو برای تعمیر یا تعویض مشخص میکنه.
البته روش های CbM یا همون نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط جدید تره و میتونه کارایی بهتری داشته باشه ضمن اینکه ابزارهای CM روز به روز پیشرفت میکنه و بیشتر مورد اسنفاده قرار میگیره.

*khorshid

عضو جدید
سلام به همگی من یه پروژه دارم درباره ی تیوری صف در نت،اگه کسی مطلبی در این باره داره یا کتابی میشناسه بهم بگه خیلی ممنون میشم

ترزبان

عضو جدید
سلام
استاد ما میگفت rbm تعمیرات بر پایه ریسک انجام بگیره بهتره.تا نگهداری و هزینه های نگهداری که بالاست.
حالا rbm چی هست؟کسی میدونه.
هیچی ازش نمیدونستیم وهیچکی هیچی نپرسید.
میگفتند تعیین زمان دقیق تغییرات(تعمیرات)

دوست عزیز اگر اشتباه نکنم منظور شما RCM باشه یعنی Reliability Centered Maintenance نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان که مطالب زیادی تو این زمینه وجود داره. این یک مفهوم آماریه که با استفاده از داده های مربوط به خرابی های گذشته به تابع توزیع احتمال شکست میرسه و با استفاده از اون و با در نظر گرفتن هزینه ها بهترین زمان رو برای تعمیر یا تعویض مشخص میکنه.
البته روش های CbM یا همون نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شرایط جدید تره و میتونه کارایی بهتری داشته باشه ضمن اینکه ابزارهای CM روز به روز پیشرفت میکنه و بیشتر مورد اسنفاده قرار میگیره.
اگر rbm خلاصه risk based maintenance باشه من همچین عنوانی رو نشنیدم ولی معمولا برای برنامه ریزی نت ماشین الات الویت بندی میشه و هرچقدر الویت PM ماشینی بیشتر باشه سرویس و نگهداری پیشگیرانه با حساسیت بیشتری برروی اون انجام میشه. این الویت بندی بر اساس شاخص های مختلفی انجام میشه که یکی از این شاخص ها میزان ریسک خرابی اون دستگاهه. شاخص های دیگه میتونه شامل هزینه تعمیرات هزینه ناشی از خواب دستگاه و گلوگاه بودن دستگاه مورد نظر و امکان تامین قطعات یدکی و نیز در اختیار داشتن مهارت و تخصص و نیز ابزار مناسب برای تعمیر ماشین مورد نظر میباشد.

mekatron

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز و تشکر بابت مطالب با ارزشی که ارائه کردید.بنده رشته نحصیلیم صنایع نیست ولی به خاطر موقعیت شغلیم(مسول فنی تجهیزات پزشکی- ناظر فنی - مسول تاسیسات) دنبال مباحث "نت" بودم که به تایپیک شما برخوردم و ار این موضوع خیلی خوشحالم.از دوستان خواهش دارم که یه برنامه کامل و مطمئن .فارسی و از همه مهمتر رایگان جهت ثبت تعمیرات- بازدیدها-گزارشات و... به من معرفی کنید.ممنون

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیز و تشکر بابت مطالب با ارزشی که ارائه کردید.بنده رشته نحصیلیم صنایع نیست ولی به خاطر موقعیت شغلیم(مسول فنی تجهیزات پزشکی- ناظر فنی - مسول تاسیسات) دنبال مباحث "نت" بودم که به تایپیک شما برخوردم و ار این موضوع خیلی خوشحالم.از دوستان خواهش دارم که یه برنامه کامل و مطمئن .فارسی و از همه مهمتر رایگان جهت ثبت تعمیرات- بازدیدها-گزارشات و... به من معرفی کنید.ممنون
سلام دوست عزیز ، بعید میدونم ندم افزار رایگانی وجود داشته باشه . تو شرکتی که من کارآموز بودم از نرم افزار PM افق استفاده میکردند که خیلی هم قابلیت های بالایی نداره ولی برای ثبت تعمیرات و گزارش گیری مفیده .:smile:

1716

عضو جدید

سلام دوست عزیز ، بعید میدونم ندم افزار رایگانی وجود داشته باشه . تو شرکتی که من کارآموز بودم از نرم افزار PM افق استفاده میکردند که خیلی هم قابلیت های بالایی نداره ولی برای ثبت تعمیرات و گزارش گیری مفیده .:smile:

من هنوز این درسو پاس نکردم و کامل آشنا نیستم اما نمیشه با اکسس یا اکسل یه فرم براش درست کرد؟

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هنوز این درسو پاس نکردم و کامل آشنا نیستم اما نمیشه با اکسس یا اکسل یه فرم براش درست کرد؟

تو شرکتی که من بودم از اکسل برای وارد کردن ریز علت های توقفات خط به دلیل تعمیرات پیش بینی شده و اضطراری استفاده میکردند که بیشتر تو قسمت TPM از اون استفاده میکردند ولی تو قسمت PM از نرم افزار استفاده میکردند. :smile:

javadazarakhsh

کاربر فعال
با درود
من یک نرم افزار خوب میخوام که رایگان باشه. برا نت. کسی چیزی داره. Cwork رو پیشنهاد ندین که سرکاریه.
منتظرم ممنون

JAVADTORABI.UNI

عضو جدید
سلام

سلام

من در شرکت عرف ایران(علایم راهنمایی و فنی ایران)مشغول بکارهستم.ما در این شرکت دو واحد خط کشی و تولید داریم
که واحد خطکشی شامل چندین ماشین گرانقیمت برای خطکشی معابروخیابانها است
و واحدتولید شامل دستگاههای پرس از 40 تن تا 500 تن بوده و قالب و فیکسچر می باشد
مدیرعامل از من خواست که واحد نت رو برای شرکت راه اندازی کنم
اولین سوال اینکه چارت سازمانی واحد نت چجوریه توی کارخانجات؟؟؟یعنی من خودم ارشدمکانیکم.یه مهندس برق هم هست که گفتن باهام همکاری کنه.
اگه بخواهیم یه واحد مجزا به اسم نت تشکیل بدیم کلا نیاز به چه لوازم و نیروهایی داریم؟؟؟
سوال بعدی :چه نرم افزاری و برای این شرکت پیشنهاد میدین؟و برای شروع اولیه من نیازمند داشتن چه لوازم و اطلاعاتی هستم؟؟؟
لطفا من راهنمایی کنین،توی هفته ایی که میاد با مدیرعامل جلسه دارم و باید براش همه چیز شرح بدم