کمپانی من

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کمپانی من wellsite supervisor یا ناظر عملیاتحفاری واژه است اشنا تنها برای کسانی که از نحوه حفاری چاههای نفت و گاز اطلاعداشته ابشند . وازه که معرفی کننده شخصی به عنوان نماینده تمام وقت شرکت نفت درمحل حفاری چاه است که بر اجرای برنامه حفاری ارائه شده از سوی اداره کل حفاری مطابق بر زمانبندی به صورت 24 ساعته نظارت داشته و با ارائه راهکارهایلازم در شرایط مقتضی ، ضمن رعایت نکان ایمنی و صرفه جویی در هزینه ها سبب تسریع درحفاری چاه می شود . اگر که بگوییمناظرین عملیات حفاری به مثابه نوک پیکان جنگ انسان با طبیعت نهفته در زیر زمین استسخنی به گزاف نگفته ایم چرا که این افراد باید بتوانند مسئولیت خطیر نظارت برتمامی افراد حاضر در محل چاه و نیز عملیات در حال انجام را به دوش بکشند که اینخود نیازمند ان است که فرد علاوه بر داشتن دانش لازم در زمینه مکانیک ، شیمی ،زمین شناسی ، نفت و ... با انواع عملیات هایی که در طول حفاری انجام می شود ازقبیل طراحی رشته حفاری ، طراحی و راندن زشته جداری ، طراحی برنامه سیمانکاری واجرای آن ، کنترل فوران ، طراحی رشته تکیمل و راندن آن ، مانده یابی و .... و نیزابزار الات مختلف مرود استفاده در این عملیات ها اشنایی داشته باشد . البتهدردنیای امروز آشنایی نسبی با دنیای دیجیتال را نیز بایستی به این موارد اضافه کردچرا که دیگر بی سیم و رادیو جای خود را درانتقال اطلاعات به اینترنت و ماهواره دادهاند که در کمترین زمان ممکن این کار را انجام می دهند . یک ناظرعملیات علاوه بر این موارد بایستی توانایی تصمیم گیری در لحظات دشوار و بحرانی راداشته باشد تا بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن منابع مادی و انسانی شرکت متبوعخود را حفظ کند که این امر با توجه به اینکه شخض در فاصله دوری از خانواده خودمشغول به کار خواهد بود و نیز عدم امکاناستراحت به میزان کافی بنا به شرایط عملیاتی کاریست بسیار دشوار که شاید از عهدههر کسی برنیاید . علاوه بر این ناظر عملیات با داشتن روحیه قوی روابط عمومی مناسبمی تواند نفرات را در لحظات حساس در مسیر مناسب هدایت کند و با دادن گزارشات مناسبدر تصمیم گیری ها تاثیری بسزا داشته باشد . با تمامی اینتفاسیر شاید این تصور پیش اید که ناظرین عملیات حفاری از لحاظ مادی و معنوی انسانهایی مافوق تصورند که تصوری است باطل . چرا که آنها انسان هایی عادی هستند که به مدد تجربه نفرات پیشین و تلاش خود به این سطح رسیده اند . پیشینیانی که کوله باریاز تجربه ارزشمند را به قیمت صرف عمر و زندگی به دوش کشیده و اکنون یا باز نشتسته شده اند و یا در شرف باز نشستگی هستند و یا احیانا فوت کرده اند . بزرگوارانی که حق عظیم برگردن صنعت حفاری ایران دارند و شاید بتوان گفت که صنعت حفاری به نوعی وامدار آنان است چرا که در ابتدای انقلاب و خروج شرکت خارجی از ایران این بزرگوارانبا چنگ و دندان این صنعت را حفظ کرده و به این مرحله از تارخ رسانده اند . جا داردکه در این مقاله و در پایان یادی از ایشان کرده و بگوییم :
خسته نباشید

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام زمان های قدیم که زمین شناس ها میتونستن بشن ولی الان باید نفت خونده باشی البته تا اوجایی که من میدونم یه چیز دیگه هم هست اینکه کمپانی من ها رو به بی سوادی متهم میکنند ولی در واقع اینطور نیست و این مهندسای عزیز باید از همه مباحث حفاری تکمیل چاه و غیر مطلع باشن
در مورد تحصیلاتشونم با کارشناسی هستن ولی امروزه بیشتر از کارشناسی استخدام میشن ولی مهمه قدرت تصمیمی گیری و تجربه مهمه
یه مدتی هم باید کاراموز باشی تا بعد میشی کمپانی من شب بعدم کمپانی من روز بعدم دیگه روسای منطقه

hmdjml

مدیر تالار مهندسی نفت
مدیر تالار
نه بابا کی گفته بی سوادن؟
اتفاقا من شنیدم اونهایی که از همه با سوادتر هستن رو میکنن کمپانی من چون باید به همه چیز مسلط باشن. از خود حفاری بگیر تا لوله جداری گذاری و سیمان کاری و تکمیل چاه و چاه پیمایی و چاه ازمایی و کنترل چاه و ... .
به این راحتیها هم کسی رو کمپانی من نمیکنن. باید مثل اینکه چندین و چند سال سابقه داشته باشید. اگر اشتباه نکنم حداقل 8 سال

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اتفاقا من شنیدم اونهایی که از همه با سوادتر هستن رو میکنن کمپانی من چون باید به همه چیز مسلط باشن. از خود حفاری بگیر تا لوله جداری گذاری و سیمان کاری و تکمیل چاه و چاه پیمایی و چاه ازمایی و کنترل چاه و ... .
به این راحتیها هم کسی رو کمپانی من نمیکنن. باید مثل اینکه چندین و چند سال سابقه داشته باشید. اگر اشتباه نکنم حداقل 8 سال
حمید جان داداش ما هم نگفتیم بی سوادن گفتیم متهمشون میکنند این سابقه کاریم هم بستگی به لیاقت خود فرد داره بله شا ما موافقم که کمپانی من ها از همه چیه حفاری با خبر هستند و میدونند

navid_sixtysix

عضو جدید
کاربر ممتاز

شما خودت داری میگی لوله جداری گذاری و سیمان کاری و تکمیل چاه و چاه پیمایی و چاه ازمایی و کنترل چاه و ... . !!
بقول انگلیسی ها jack of all trade
همه چیز بلده و هیچی بلد نیس!!
کل اینا بحث های تخصصی و حرفه ای میطلبه که یک کمپانی من فقط اطلاعات سطحی و ابتدایی رو از اونا میدونه

منظور خانوم ریحانه بیستو دو هم این بود که ایا میتونم من کمپانی من بشم!!( من حدس میزنم!)
متاسفانه نه شغل عملیاتی هس و خروس نشان
!!:(
واحد هایی که شما میتونین توش کار کنید واحد های ستادی هستن تو شهرها
مثل واحد فراورش
واحد مهندسی نفت
واحد پتروفیزیک
واحد مخازن
......

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام ممنون از حمید جان که اطلاعات کاملی داد بنده در تکمیل صحبت های اقا حمید عرض میکنم کمپانی مسئولیتش سخته در اصطلاح میگن کمپانی من صاحب مخزن و ریس دستگاه صاحب دکل هست
کمپانی من کل مسولیت چاه بر عهدش هست و به راحتی نمیشه گفت کار ساده ای دارد خیلی استرس دارن هر مشکلی پیش بیاد اول کمپانی من باید نظر بده و معولا سر هر مشکلی که پیش می اید نظر کمپانی من چه درست چه غلط اجرا میشه
بعدم کمپانی من مسئول کار نکردن خود شرکت پیمانکار حفاری را بر عهدش و دائما باید کنترل کنند که کارکنان دکل کار میکنند یا نه
سر کوچکترین وقفه میخان waiting بزنه برای شرکت پیمانکار و خساریت بگیر و زرنگ باشند که کارکنان دکل نپیچوننش مثلا یکی از جاهایی که باید حواسش باشه بخش سیال حفاریه همون گل حفاری که میشه هر کاریی دلشون بخواد سر چاه بیارن
خیلی خیلی پر استرسه این کار
از نزدیک دیدم که چه استرسی دارن سر بحث لاسی که داشتیم از تهران همش زنگ میزدن میگفتن مصرف مواد بالا رفته یه کاریش بکیند
بعدم یه چیز یادم اومد اینکه ریس دستگاه همش کمانی منو مسخره میکنند میگن کمپانی من رادیو منه تهرانه نمیتونه تصمیم بگیره همش باید با تهران هماهنگ باشه

مهندس نفت

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام بازم ممنون از حمید جان
ریس دستگاه دستورات و خواسته های کمپانی منو اجرا میکنه بعدم اگر کمپانی من اون فرم کار ریس دتشگاه امضا نکنه انگار نه انگار که این ریس دستگاه کار کرده کلا میگن خداای سر دکل کمپانی من هست :D

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کمپانی من نماینده ی شرکت نفت هست که صاحب چاه هست

ریس دستگاه از طرف شرکت خصوصی حفاری که برنده ی مناقصه شده ریسس دستگاه حفاری و پرنسل حفار و.... هست

==========
شرکت پیمان کار
1-طراحی نگهداری چاه
2-ریس منطقه
3-قسمت مالی و..
====
ریس منطقه زیر دستش میشه ریس دستگاه

=====
زیر دست ریس دستگاه
1-مهندس برق و مکانیک
2-حفار
3-گل شناس
===
حفار:
1-دستیار حفار
2-کارگرانی که کار دورانی می کنن!(ترجمه رو حال کنید !)
3-دکل بان
==
کارگر دورانی=
roagh neck گردن شکسته ! (خیلی زحمت میکشن شما احترامشون رو داشته باشین!)
wash coolie ! ایشون تقریبا بی سواد و بی تجربه هست و ....
======
دکل بان یا همون مانکی من هم خودش یه دستیار داره
====

حالا یه سوال کدوم یک از افراد بالا وظیف داره تو داگ هوس dog house کار کنه؟

nima.mohamadin

عضو جدید
کمپانی من نماینده ی شرکت نفت هست که صاحب چاه هست

ریس دستگاه از طرف شرکت خصوصی حفاری که برنده ی مناقصه شده ریسس دستگاه حفاری و پرنسل حفار و.... هست

==========
شرکت پیمان کار
1-طراحی نگهداری چاه
2-ریس منطقه
3-قسمت مالی و..
====
ریس منطقه زیر دستش میشه ریس دستگاه

=====
زیر دست ریس دستگاه
1-مهندس برق و مکانیک
2-حفار
3-گل شناس
===
حفار:
1-دستیار حفار
2-کارگرانی که کار دورانی می کنن!(ترجمه رو حال کنید !)
3-دکل بان
==
کارگر دورانی=
roagh neck گردن شکسته ! (خیلی زحمت میکشن شما احترامشون رو داشته باشین!)
wash coolie ! ایشون تقریبا بی سواد و بی تجربه هست و ....
======
دکل بان یا همون مانکی من هم خودش یه دستیار داره
====

حالا یه سوال کدوم یک از افراد بالا وظیف داره تو داگ هوس dog house کار کنه؟
مرسی. ترجمه باحالی داشتی.
راف نیک رو گردن کلفت هم میتونستی ترجمه کنی.
واش کول رو هم من یه آقایی رو میشناسم سن بالایی داره و تقریبا 10 سال در واش کولی سابقه داره. البته بخاطر سنش کارای سنگین تر بش ندادن.سوادم نداره.
حفار و اسیستانت ( کمک حفار ) توی داگ هوس میشینن و بریک میزنن یا وزن میزارن.

farhad684

عضو جدید
آشنایی با کمپانی من

آشنایی با کمپانی من

سلام دوستان من همه نظرات بالا رو خوندم خودم نزدیک 7 ساله که کمپانی مناطق نفتخیز جنوب هستم ..... اکثر موارد بالا درست بودن کار کمپانی من بسیار حساس و پر مسولیته ........ مالک تمام چاهای نفت ایران شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما هستش وقتی شرکت نفت تصمیم به حفاری یک حلقه چاه میگیرد محل چاه ابتدا توسط اداره زمینشناسی و لرزه نگاری مشخص میشه سپس اداره مهندسی نفت میزان ذخیره درجای مخزن رو محاسبه و به این نتیجه میرسه که حفاری چاه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است یا نه .....اگر توجیه اقتصادی داشت طرح آن به مناقصه گذاشته میشه و در این مناقصه شرکتهای خصوصی مثل ایران رضی یا سپنتا یا مپنا یا شرکتهای چینی و غیره و شرکتهای دولتی مثل شرکت ملی حفاری ایران یا حفاری شمال و ..... به عنوان پیمانکار حفاری به رقابت میپردازن ..... هر شرکتی که برنده مناقصه شد وسایل و تجهیزات خود را بر اساس توافقنامه در محل چاه مستقر میکند و شروع به حفاری مینماید .....و اما کمپانی من : اما مسولیت برنامه ریزی و طرح چاه وهمه جزییات چاه اعم از عمق نهایی -انواع جداریها - محل جداره گذاری - سیمان زنی - تستهای مختلف چاه حین حفاری - برنامه گل- برنامه زمین شناسی - سیالات لازم در حفره های مختلف از 26 اینچ تا 6 8/1 اینچ و تقریبا همه کارها و طرحها و نظارت کلی بر کار پیمانکار حفاری به عهده اداره کل حفاری مناطق نفتخیز (اداره مهندسی حفاری) به عنوان نماینده کارفرما میباشد ...... این اداره نیز نفری به عنوان ناظر عملیات به صورت 24 ساعته (2هفته 2هفته)در محل چاه قرار میدهد تا بر تمامی کارها و پیشرفت پروژه نظارت داشت باشد که به این شخص اصطلاحا کمپانی من (ناظر عملیات ) گفته میشود ...... کمپانی من باید دارای تجربه کافی در عملیات حفاری و همچنین دارای آشنایی کافی از علوم نفت - حفاری - مخزن - سیال حفاری - زمین شناسی - ریاضی و محاسبات چاه و همچنین روانشناسی و غیره داشته باشد در حقیقت شکت پیمانکار فقط دستگاه حفاری دارد و در اصطلاح خودمان فقط دارای وسیله برای کندن زمین است و تمای مشکلات چاه در حین حفاری مثل complet loss - kick-wash out -blow out , همه و همه بر عهده کمپانی من هستش که ابتدا تصمصم سریع را اتخاذ نموده سپس با هماهنگی رییس عملیات منطقه و مشورت ایشان برای ادامه کار تصمیم گیری میکند ...... اگر کمپانی من در اتخاذ تصمیم مناسب اشتباه کند جان تمام نفرات روی سکوی حفاری در خطر قرار گرفته و همچنین ضرر مالی فراوان به شرکت نفت وارد خواهد شد ....امیدوارم مطالب بنده مفید باشد .....

آخرین ویرایش توسط مدیر:

MAJID5653

عضو جدید
دوست و همکار عزیز من تمام نظرات شما را قبول دارم چون من هم یه کمپانی من هستم (ایران رضی کمپانی من تامین میکنه نه دکل برا نفت مرکزی کار میکنه)

بالا