صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456
نمايش نتايج 51 تا 55 از 55

تاپیک: ·▪• همایش ها وسمینارهای ریاضی ●•▪·

مدیر تالار ریاضی آواتار olel_albab
    تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    loading

پيش فرض

International scientific conference Actual Problems in Theory of Partial Differential Equations

دانشگاه مسکو و یکی از پیشروترین موسسه های ریاضی جهان به نام آکادمی ملی علوم روسیه کنفرانسی در زمینه مسائلی واقعی در زمینه تئوری معادلات دیفرانسیل پاره ای برگزار می کند.

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

16 Jul 2016 - 18 Jul 2016
    ويرايش شده توسط olel_albab در 2016/2/19 در ساعت 01:32 AM

من نمی دانم كه جهان مرا چه می داند؟ اما من خود را مانند كودكی می بینم كه در كنار ساحل سرگرم بازی است و گاه و بیگاه با یافتن سنگ ریزه ها و یا گوش ماهیهای زیباتر و صافتر از حد معمول، خوشحال می شود؛ حال آنكه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان كشف نشده پیش رویم گسترده است.

آیزاك نیوتن

I have black terminals with green font colors

تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    loading

پيش فرض

4th International Conference on Combinatorics, Cryptography, Computer Science and Computation

20 Nov 2019 - 21 Nov 2019 • Tehran, Iran

Abstract:

4th International Conference on Combinatorics, Cryptography, Computer science and Computation (I4C2019) will be held in, Iran University of Science and Technology, Tehran, Iran 2019. Original research papers in the areas of algebra mathematics, algorithms, theory of computation, computational complexity, and combinatorics related to computing are solicited. In addition to theoretical results, we are particularly interested in submissions that report on experimental and applied research of general algorithmic interest. Special consideration will be given to research that is motivated by real-world problems

Email: [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

Topics:

Algorithms and Data Structures, Algorithmic Game Theory, Approximation Algorithms and Online, Algorithms, Automata, Languages, Logic, and Computability, Complexity Theory, Computational Learning Theory and Knowledge Discovery, Cryptography, Reliability and Security, and Database Theory, Computational Biology and Bioinformatics, Computational Algebra, Geometry, and Number Theory, Graph Drawing and Information Visualization, Graph Theory, Communication Networks, and Optimization, Parallel and Distributed Computing,

Event listing ID:

1236410

Related subject(s):

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ], [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

Event website:

من نمی دانم كه جهان مرا چه می داند؟ اما من خود را مانند كودكی می بینم كه در كنار ساحل سرگرم بازی است و گاه و بیگاه با یافتن سنگ ریزه ها و یا گوش ماهیهای زیباتر و صافتر از حد معمول، خوشحال می شود؛ حال آنكه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان كشف نشده پیش رویم گسترده است.

آیزاك نیوتن

تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    loading

پيش فرض

AANMPDE12 — 12th Workshop on Analysis and Advanced Numerical Methods for Partial Differential Equations (not only) for Junior Scientists

01 Jul 2019 - 05 Jul 2019 • Strobl , Austria

Event listing ID:

1094980

Related subject(s):

[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ], [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

Event website:

آیزاك نیوتن

تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    loading

پيش فرض

RMMM 2019 — Reliable Methods of Mathematical Modeling

09 Sep 2019 - 13 Sep 2019 • TU Wien, Austria

Abstract:

The biennial RMMM conferences bring together scientists developing reliable methods for mathematical modeling. The topics of the conference include applied and numerical analysis, methods for the control of modeling and numerical errors, algorithmic aspects, challenging applications, and novel discretization methods for the numerical approximation of PDEs.

Event listing ID:

1116470

Related subject(s):

Event website:

آیزاك نیوتن

تاريخ عضويت
    2007/12
    محل سكونت
    loading

پيش فرض

WCO19 — 11th International Workshop on Computational Optimization

01 Sep 2019 - 04 Sep 2019 • Leipzig, Germany

Abstract:

Many real world problems arising in engineering, economics, medicine and other domains can be formulated as optimization tasks. These problems are frequently characterized by non-convex, non-differentiable, discontinuous, noisy or dynamic objective functions and constraints which ask for adequate computational methods. The aim of this workshop is to stimulate the communication between researchers working on different fields of optimization and practitioners who need reliable and efficient computational optimization methods.

Event listing ID:

1149634

Related subject(s):

Event website:

آیزاك نیوتن

صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 23456