صفحه 1 از 2 12 آخرينآخرين
نمايش نتايج 1 تا 10 از 11

تاپیک: پروپزال نویسی

 1. #1
  مدیر بازنشسته آواتار همراهی
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  15017
  پست ها
  1,521

  Star پروپزال نویسی

  شیوه نگارش طرح پژوهشی ( پروپوزال )


  بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تازه کار درک درستی از معنا، کارکرد و اهمیت پروپوزال پژوهشی ندارند کیفیت پژوهش نسبتمستقیمی با کیفیت پروپوزال دارد . پروپوزال بد حتی اگر به تصویب هم برسد پروژه را خراب می کند . پروپوزال خوب، برعکس ، نهتنها موفقیت پروژه را نوید می دهد، بلکه کمیته پروژه را نیز در به رسمیت شناختن ش ما به عنوان پژوهشگری توانا تحت تأثیر قرارمی دهد . هدف از پروپوزال پژوهشی آن است که دیگران باور کنند که شما قصد انجام پروژه پژوهشی ارزشمندی را در سر دارید وشایسته انجام آن هستند و برنامه کاری مناسبی برای تکمیل آن دارید . اصولاً هر پروپوزال پژوهشی باید همه عناصر کلیدی مندرج درفرآیند پژوهش را داشته باشد و اطلاعاتی کافی را به خواننده بدهد تا او بتواند به ارزیابی پژوهش پیشنهادی بپردازد.
  همه پروپوزال های پژوهشی صرف نظر از حوزه پژوهش و روشی که برای انجام آن بر می گزینند باید به سه پرسش زیر پاسخ دهند:
  -1 آنچه که می خواهید انجام دهید چیست ؟
  -2 چرا می خواهید آن را انجام دهید؟
  -3 چگونه آن را انجام خواهید داد؟
  پروپوزال باید حاوی اطلاعاتی باشد که خوانندگانش متقاعد شوند که شما ایده پژوهشی مهمی در سر دارید، دریافت درستی از ادبیاتموضوع و مباحث مهم مربوط به آن دارید و در نهایت آنکه روش شما روشی معتبر است.
  کیفیت پروپوزال پژوهشی شما نه تنها به کیفیت پروژه پیشنهادی ، بلکه به چگونگی نگارش پروپوزال شما بستگی دارد . این خطروجود دارد که یک پر وژه پژوهشی خوب به دلیل آن که پروپوزال آن نگارش خوبی ندارد رد شود . از این رو به صلاح است که نگارششما منسجم ، روشن و برانگیزاننده باشد. هدف از این موضوع تمرکز شیوه نگارشی پروپوزال است و نه نحوه بسط ایده های پژوهشی.


  عنوان :
  عنوان پژوهش باید مختصر و توصیفگر با شد. برای مثال می توان عبارت پژوهشی درباره ... را به کار نبرد . عنوان ها اغلب برحسبکارکرد پژوهش بیان می شوند، زیرا چنین عنوان هایی به روشنی نشان دهنده متغیرهای مستقل و وابسته هستند . با وجود ایندرصورت امکان عنوانی روشنگر و جذاب انتخاب کنید . یک عنوان خوب نه تنها توجه خواننده را جلب می کند بلکه باعث می شود اوجهت گیری مثبتی به پروپوزال پیدا کند.


  چکیده :
  چکیده خلاصه کوتاهی از کل پروپوزال است که نباید بیش از حدود 300 کلمه باشد . چکیده باید شامل بیان مسئله، ضرورتپژوهش، فرضیه (در صورت وجود )، روش و یافته های اصلی پژوهش باشد. توصیف روش می تواند شامل طراحی، روال کار، نمونهگیری و ابزار مورد استفاده باشد.

  مقدمه :
  هدف اصلی از نگارش مقدمه ایجاد پیشینه یا بستر لازم برای مسئله پژوهشی شماست . چگونگی صورت بندی مسئله پژوهش شایدبزرگترین مشکل نگارش پروپوزال باشد . اگر مسئله پژ وهش در بستر ادبیاتی عام و پریشان شکل گرفته باشد، در آن صورت بی مایه وغیر جالب می نماید اما اگر همان مسئله در بستر حوزه پژوهشی بسیار دقیق و روزآمدی جای گرفته باشد، آنگاه اهمیتش آشکارخواهد شد.
  متأسفانه قانون خاصی برای چگونگی نگارش پاراگراف آغازین که هم جال ب و هم روشنگر باشد وجود ندارد . این امر تا حدود زیادی بهخلاقیت شما و عمق درکی که از جوانب مسئله دارید بستگی دارد، و اینکه تا چه حدی می توانید به نحوی روشن به مسئله پژوهشبیندیشید. با وجود این بکوشید نخست مسئله پژوهش خود را یا بر بستری از حوزه ای داغ و امرو زی جای دهید یا بر حوزه ایقدیمی تر که هنوز زنده و مورد توجه است . دوم آنکه لازم است پیشینه تاریخی مختصر اما در خوری به دست دهید . سوم آنکه ،بستری امروزین فراهم آورید چنانکه در چنین بستری ، مسئله پژوهش پیشنهادی شما جایگاهی محوری پیدا کند و در نهایت باید ،بازیگران کلیدی را شناسایی کنید و به مربوط ترین و نمایاننده ترین موارد و مطالب منتشر شده اشاره کنید . خلاصه آنکه بکوشیدمسئله پژوهش تان را تا حد امکان برجسته سازید و در عین حال اهمیتش را توضیح دهید.
  مقدمه معمولاً با عبارتی کلی درباره حوزه مسئله پژوهش و تمرکز ب ر مسئله ای خاص آغاز می شود . به دنبال آن نیز توجیه یا دلیلمنطقی پرداختن به چنین مطالعه ای می آید. مقدمه معمولاً موارد زیر را در بر می گیرد:
  -1 بیان مسئله پژوهش، که اغلب با عنوان هدف از پژوهش نیز نام برده می شود.
  -2 فراهم آوردن بستر و آرایش صحنه برای مسئله پژوهش تان به نحوی که ضرورت و اهمیت آن را نشان دهد.
  -3 ارایه دلیل منطقی مطالعه پیشنهادی و نشاندادن چرایی ارزشمندی انجام آن.
  -4 شرح مختصر مباحث عمده و مسائل فرعی ای که پژوهش به آنها می پردازد.
  -5 شناسایی متغیرهای مستقل و وابسته آزمایش یا مشخص کردن پدیده ای که می خواهید مطالعه کنید.
  -6 بیان فرضیه یا نظریه ( اگر وجود دارد ) در پژوهش های اکتشافی یا پایدار شناختی ، نیازی به داشتن فرضیه نیست ( لطفاً
  فرضیه را با گمانه های آماری بی اهمیت اشتباه نگیرید).
  -7 تعیین حدود یا مرزهای پژوهش پیشنهادی برای رسیدن به تمرکز روشن.
  -8 ارایه تعاریفی از مفاهیم کلیدی ( این مورد اختیاری است ).


  مرور ادبیات پژوهش
  گاهی مرور ادبیات پژوهش در بخش مقدمه جای می گیرد . با وجود این، بیشتر تصمیم گیران و تصویب کنندگان پروپوزال ها ترجیحمی دهند بخش جداگانه ای به این امر اختصاص یابد که در آن مروری کلی بر ادبیات پژوهش انجام ش ده باشد . مرور ادبیات پژوهشکارکردهای مهمی دارد از جمله :
  -1 این اطمینان را فراهم می آورد که شما آنچه را که پیش از این گفته شده تکرار نخواهید کرد.
  -2 به کسانی که شالوده پژوهش شما را بنیان نهاده اند اعتبار می بخشد.
  -3 دانش شما را پیرامون مسئله پژوهش نشان می دهد.
  -4 درک شما را از مباحث پژوهشی و نظری مربوط به مسئله پژوهش نشان می دهد.
  -5 توانایی شما را در ارزیابی انتقادی اطلاعات ادبیات مربوط به موضوع آشکار می کند.
  -6 توانایی شما را در ترکیب و سنتز ادبیات موجود نشان می دهد.
  -7 دریافت های نظری جدیدی به دست می دهد یا الگوی جدیدی ارایه می کند که همان چارچوب مفهومی پژوهش تان
  است.
  -8 خواننده تان را متقاعد می کند که پژوهش پیشنهادی در غنی سازی ادبیات موضوع مشارکتی مهم و بنیادی خواهد داشت .
  ( یعنی مشکل نظری مهمی را حل یا شکاف بزرگی را در ادبیات مورد نظر پر می کند).
  بیشتر پژوهشگران تازه کار در مرور ادبیات تحقیق دچار این مشکلات هستند:
  -1 فقدان سامان و ساختار
  -2 فقدان تمرکز ، وحدت و انسجام
  -3 تکراری بودن
  -4 کوتاهی در ذکر مقالات و آثار پر نفوذ
  -5 ناتوانی در همراهی با پیشرفت های جدید
  -6 ناتوانی در ارزیابی انتقادی مقالات و آثار ذکر شده
  -7 ذکر منابع نامربوط و نامعتبر
  -8 وابستگی بیش از حد به منابع دست دوم
  درصورت وجود هر یک از نقایص بالا در پروپوزال، بعدها با مشکل مواجه خواهید شد.
  راههای گوناگونی برای تنظیم ادبیات پژوهش وجود دارد . برای آنکه مرور ادبیات پژوهش تان نظم و انسجام یابد از تیترهای فرعیاستفاده کنید . برای مثال پس از اشاره به اهمیت حوزه پژوهش ی تان و وضعیت کنونی پیشرفت های این حوزه می توانید زیر بخشهای متعددی را به مباحث مرتبط اختصاص دهید . از جمله : الگوهای نظری، ابزار اندازه گیری تفاوت های فرهنگی و جنسیتی وغیره.
  به خاطر داشتن این نکته سودمند است که شما می خواهید داستانی برای مخاطبانی نقل کنید . بکوشید این داستان را به گونه ایبرانگیزاننده و درگیر کننده نقل کنید . حوصله آنان را سر نبرید، زیرا ممکن است منجر به رد پروپوزال احتمالاً ارزشمند شما شود .( فراموش نکنید که ارزیابان پروپوزال ما نیز به هر حال انسان هستند.


  روش :
  بخش روش بسیار مهمی است زیرا نشان می دهد که شما چگونه به مسئله پژوهش می پردازید . این بخش نشان دهنده برنامه کاریشماست و فعالیت های ضروری برای کامل شدن پروژه را شرح می دهد . اصل راهنمای نگارش بخش روش این است که باید دربردارنده اطلاعات کافی ب اشد تا خواننده بتواند تعیین کند که آیا روش شما معتبر است یا نه . حتی برخی می گویند که پروپوزالخوب باید واجد چنان جزئیاتی باشد که پژوهشگر صلاحیت دار دیگری نیز بتواند آن پروژه را به انجام برساند .لازم است نشان دهیدکه از روش های جایگزین نیز شناختی کافی دارید و براساس این شناخت به گونه ای از روش خود دفاع کنید که گویی مناسب ترینو معتبر ترین راه پرداختن به مسئله پژوهشی است.
  لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است روش پژوهش کیفی بهترین پاسخ را به مسئله پژوهشی تان بدهد . اما از آنجا که جریان غالبپژوهشگری هنوز هم علیه پژوهش های کیفی به ویژه انواع پدیدار شناختی آن دچار پیشداوری است، لازم است که روش کیفی تانرا به خوبی توج یه کنید . علاوه بر این چون تحلیل کیفی ملاک ها و رسوم چندان تثبیت شده و پذیرفته شده ای ندارد ، بخش روشپروپوزال شما باید بسیار پرداخته تر و پخته تر از آ‹چه که در سنت پژوهش های کمی نیز است باشد.
  مهم تر آنکه فرآیند گردآوری داده ها در پژوهش های کیفی در مقایسه با پژوهش های کمی تأثیر بسیار بیشتری بر نتایج پژوهشمی گذارد . به همین دلیل توصیف چگونگی جمع آوری و تحلیل داده ها توجه به دقت بیشتری می طلبد ( شیوه نگارش ب خش روشبرای پژوهش های کیفی موضوعی است در خور مقاله ای دیگر ).
  اما بخش روش در پژوهش های کمی عموماً باید دارای بخش های زیر باشد:
  -1 طراحی – آیا روش شما مطالعه ای پرسشنامه ای است یا تجربه ای آزمایشگاهی؟ کدام گزینه را بر می گزینید؟
  -2 سوژه ها یا نمونه ها – چه کسانی در بررسی شما مشارکت می کنند؟ از چه نوع نمونه گیری استفاده می کنید؟
  -3 ابزار – چه نوع ابزار اندازه گیری یا پرسشنامه را به کار می برید؟ آیا آنها را انتخاب می کنید؟ آیا آنها معتبر و قابل
  اعتمادند؟
  -4 روال بررسی – چه برنامه ای برای انجام بررسی تان دارید؟ چه فعالیت هایی خواهید کرد؟ چقدر طول خواهد کشید؟
  نتایج :
  روشن است که در مرحله پروپوزال نتیجه ای نمی توانید داشته باشد . اما لازم است که تصویری از نوع داده هایی که می خواهیدگردآورید و شیوه های آمارگیری ای که به کار خواهید برد داشته باشید تا بتوانید به مسئله پژوهش تان پ اسخ دهید یا فرضیه تان رابه محک آزمایش در آورید


  برآورد زمان و هزینه
  ملاک ها و معیارهای چندان دقیقی برای تعیین زمان و هزینه مورد نیاز پژوهش در پروپوزال وجود ندارد . اما یک اصل مهم در اینزمینه وجود دارد و آن این است که زمان و هزینه پیشنهادی تا حد امکان با ید با ذکر جزئیات و زیر بخش های متناسب با کلپژوهش ذکر شود. به عنوان مثال می توان کل پژوهش را به سه یا چهار مرحله تقسیم کرد.
  بدین گونه :
  مرحله اول : تعیین جامعه آماری و نمونه ها ،
  مرحله دوم : تنظیم پرسشنامه ( یا آماده سازی لوازم آزمایش )،
  مرحله سوم : پیمایش مرحله چهارم : تحلیل داده ها و نتیجه گیری . به نسبت حجم جامعه آماری و تعداد همکاران طرح می توانزمانی را به هریک از این مراحل اختصاص داد و آن را در جدولی که امکان مقایسه آسان مراحل در آن وجود دارد تنظیم کرد . برایارایه بودجه پیشنهادی نیز می توان یا براساس الگوی مرحله ای اقدام کرد یا براساس میزان کاری که مجری یا مجریان طرح برحسبنفر/ساعت انجام خواهند داد . بهتر است در هر دو حالت هزینه های جنبی از قبیل سفر، تجهیزات و غیره نیز به صورت جداگانه ذکرشود.


  مذاکره
  پس از پایان نگارش پروپوزال و ارایه آن به هیأت تصمیم گ یرنده بهتر است مذاکره ای حضوری نیز با آن برای توجیه و دفاع ازپروپوزال انجام شود . بسیار مهم است که خوانندگان شما متقاعد شوند که پژوهش تأثیر بالقوه مهمی بر پیشرفت های آن حوزهپژوهشی خواهد داشت . لازم است حس اشتیاق و اطمینان خود را بدون بزرگنمایی مزیت های پرو پوزال منتقل کنید . به همین دلیلنیز باید به محدودیت ها و ضعف های پژوهش پیشنهادی اشاره کنید که البته به مرور زمان برطرف خواهد شد.
  خطاهای رایج در پروپوزال نویسی
  -1 ناتوانی در ارایه بستری مناسب برای تنظیم مسئله پژوهشی .
  -2 ضعف در تعیین شرایط محدود کننده پژوهشی .
  -3 ضعف در ذکر منابع راهنما .
  -4 ناتوانی در ارایه درست نحوه مشارکت نظری و تجربی دیگر پژوهشگران .
  -5 ضعف در تمرکز بر مسئله پژوهش
  -6 ضعف در پردازش استدلال هایی منسجم و متقاعد کننده برای پژوهش پیشنهادی .
  -7 طولانی کردن موضوعات کم اهمیت و ایجاز موضوعات مهم.
  -8 این شاخ و آن شاخ پریدن – سرک کشیدن به هرجا بدون جهت گیری خاص.
  -9 خطاهای متعدد در نقل قول ها و ارجاعات نادرست.
  -10 کوتاهی یا بلندی بیش از حد.
  -11 نگارش شلخته و بی سامان .


  منبع؟
 2. #2
  مدیر بازنشسته آواتار همراهی
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2011/6
  امتیاز
  15017
  پست ها
  1,521

  پيش فرض

  نمونه فرم پیشنهادی پروپزال
  (این فرم مربوط به دانشکده خودم هست ولی در اکثر جاها به همین صورت میباشد)
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  ويرايش شده توسط همراهی در 2012/11/13 در ساعت 12:47 AM 3. تشكرها از اين پست


 4. #3
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  دانشگاه
  منتظری مشهد
  تاريخ عضويت
  2009/1
  محل سكونت
  ایلام
  امتیاز
  31344
  پست ها
  3,525

  Thumbs up نمونه فرم پیشنهادی پروپزال 2

  موضوع : هتل چهارستاره
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  ويرايش شده توسط E . H . S . A . N در 2013/4/09 در ساعت 03:34 PM دليل: آپلود در باشگاه !
  .


  یک هُـنـرمـنـدِ بزرگ، جهان نوی را می آفریند که در آن اشیاء آشنا، طوری دیده می شوند که تا به حال هیچکس آنها را آن طور ندیده باشد.
  ما باید بتوانیم
  جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم !

  ... ...

 5. تشكرها از اين پست


 6. #4
  عضو فعال
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  دانشگاه
  تهران جنوب
  تاريخ عضويت
  2012/12
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  244
  پست ها
  121

  پيش فرض

  6نمونه پروپوزال گذاشتم، امیدوارم مفید باشه
  فايل ضميمه فايل ضميمه


 7. #5
  تازه وارد آواتار sahere.f
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2013/3
  محل سكونت
  سقز
  امتیاز
  28
  پست ها
  17

  پيش فرض


  با سلام یک نمونه ای از پروپوزال رو همین جا واست.ن میزازم
  موضوع:اقامتی تجاری

  فهرست مطالب:
  تشریح موقعیت فضای-مکانی موضوع
  ماهیت و مقیاس موضوع
  سوابق انجام موضوع در قالب زمان و مکان
  ضرورت انجام موضوع
  اهداف پژوهش
  سَقِّز (به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]: سه قز، یکی از شهرهای شمال‌غربی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در شمال [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است. این شهر در شمال‌غربی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و در فاصلهٔ ۱۹۸ کیلومتری آن واقع است. از شمال به آذربایجان غربی (شهر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ])، از غرب به شهر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و منطقه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و حدود شهرستان [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]، از جنوب به منطقهٔ [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]، و از شرق به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] منتهی می‌شود. شهر سقز برروی دو [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] طویل که [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] از وسط آن می‌گذرد، بنا شده‌است. پستی و بلندی‌های داخل شهر و چشم‌انداز رودخانهٔ [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]، که از کنار این شهر می‌گذرد از ویژگی‌های آنست

  مختصات جغرافیای سقز: سقزدر “۴۶ درجه و ۱۷ دقیقه”طول جغرافیایی و “۳۶ درجه و ۱۴ دقیقه” عرض جغرافیایی از خط استوا واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۷۶ متر است و نسبت به تهران “۲۵ درجه و ۲۷ دقیقه”طول غربی فاصله دارد. در ناحیه‌ای کوهستانی و مرتفع بین ارتفاعات نامنظم سلسله جبال زاگرس واقع شده، در جنوب این شهر کوههای “هیجانان” و در غرب آن کوههای “ملقرنی” گسترده‌اند.[مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] وجه تسمیه :
  نام امروزینِ سقز از نام قوم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] به یادگار مانده‌است، و سکز همان ساکز است. در روزگار مادها سکاها فراوان به مرزهای ایران می‌تاختند. به‌دنبال حملهٔ مجدّد آشور به مادها خشتریته برای پایان دادن به حملات [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] با ماننا و سکاها پیمان دوستی بست و عملاً با آشور وارد جنگ شد.در حدود سال ۶۵۰ پ. م. پادشاهی ماد دولت بزرگی در ردیف ماننا و اورارتو و عیلام بود. بعد از سکاها [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ها (یکی دیگر از قبایل صحرانشین شمال قفقاز) به منطقهٔ شمال‌غرب ایران حمله کردند و در سر راه خود، دولت اورارتو در غرب [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و شرق [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را نابود کردند.بزرگ‌ترین پادشاه ماد، در ده سال اوّلِ حکومتش موفّق شد که رابطه‌اش را با پادشاه سکاها، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]، به اتّحاد متقابل تبدیل کند. هووخشتره ارتشش را به دو قسمت پیاده‌نظام مجهّز به نیزه و سواره‌نظام تیرانداز (شکلی که از سکاها آموخته‌بود) تقسیم کرد و دولت نیرومندی در ماد تشکیل داد. در روزگار هووخشتره، پس از انقیاد سکاها در ماد، گروهی از سکاها را به غرب ماد کوچاندند و این سرزمین را به‌نام آنان سکزی یا ساکز خواندند که اکنون به سقز معروف است.
  ماهیت و مقیاس موضوع:
  -مفهوم مراکز تجاری :
  مرکز تجاری به مفهوم کلی به ملی سرپوشیده و یا روبازی اطلاق میگرددکه تعدادی فروشگاه رو شامل میگردد که این فروشگاه ها میتوانند از یک یا چند صنف مختلف تشکیل گردند.این محل کانون داد وستد بوده است وارتباط مستقیم بین عرضه وتقاضا را برقرارمینماید.
  تأسیسات اقامتی: مجموعه واحدهایی که برای اقامت گردشگران، خدمات اقامتی و یا وابسته به آنرا ارائه می دهند تأسیسات اقامتی نامیده می شوند. انواع تأسیسات اقامتی توریستی عبارتند از: هتل، متل، مهمانسرا، مسافرخانه یا مهمانپذیر، پانسیون، هتل آپارتمان، اردوگاه جهانگردی، کمپینگ، مجتمع توریستی، ویلا یا آپارتمان شخصی
  سوابق انجام موضوع در قالب زمان و مکان:
  سقز دارای بازار سنتي و سرپوشيده اردلان و مجتمع تجاری کوثر و عرفانی و پاساژهای فولادی و نورو آزادی .. است.
  سقز دارای اماکن اقامتی نظیر هتل ماد و سقز و هتل آزادی است.
  مفهوم نقطه تجاری براي نخستين بار در فوریه سال 1992 به منظور فراهم کردن فرصت های تجاری بین المللی برای بنگاه های کوچک و متوسط از سوی کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) ارائه گرديد. پس از آن فدراسيون جهاني نقاط تجاري در سال 2000 با هدف بهبود كارايي تجاري، افزايش مشاركت بنگاههاي كوچك و متوسط در زمينه تجارت بين الملل و كسب استقلال از آنكتاد با مشاركت تمامي نقاط تجاري ايجاد شد.
  كليه نقاط تجاري كشورهاي جهان در يك شبكه جهاني الكترونيكي موسوم به شبكه جهاني نقاط تجاري
  (
  World Trade Point Network) به يكديگر مرتبط هستند و با بهره گيري از ابزارهاي نوين ارتباطي به منظور مشاركت بيشتر بنگاهها در فضاي كسب و كار الكترونيكي با ديگر شبكه هاي جهاني ارتباط برقرار مي نمايند. در حال حاضر در اين شبكه جهاني بالغ بر 100 مرکز اطلاعات و تسهیلات تجاری از كشورهاي جهان عضو مي باشند.
  نمونه ای از مجتمع اقامتی تجاری :
  پروژه اقامتی، تجاری شارستان با زیربنایی حدود ٥٠٠٠٠ متر مربع در ١٥ طبقه یکی از وسیع ترین پروژه های درحال اجرای مشهد می باشد، این پروژه دارای ٢٥٨ واحد تجاری در ٥ طبقه، ٢٤٥ واحد اقامتی در ٧ طبقه می باشد.
  خیابان طبرسی، طبرسی 17، تقاطع شارستان
  بخش های شارستان بخش تجاری : این مجتمع با زیر بنای کل 15728 متر مربع و زیر بنای مفید 9040 متر مربع در 5 طبقه احداث گردیده است .
  طبقه
  کاربری
  تعداد واحد ومساحت
  میانگین مساحت (متر مربع)
  1
  تجاری
  63 واحد(18.50 الی 328 متر مربع)
  33
  همکف
  تجاری
  64 واحد (17.40 الی 83.40 متر مربع)
  29
  اول
  تجاری
  64 واحد (17.80 الی 358 متر مربع)
  31
  دوم
  تجاری
  67 واحد (18.80 الی 362.90 متر مربع)
  30
  سوم
  رستوران و شهربازی
  یک رستوران بزرگ به همراه شهربازی
  -
  بخش اقامتی : بخش اقامتی این مجتمع ، با زیر بنای مفید 16700 متر مربع در 7 طبقه ( از طبقه چهارم الی دهم ) اجرا و شامل 245 واحد اقامتی ( 50 الی 86 متر مربع ) است .نحوه طراحی بخش اقامتی این مجتمع به صورتی است که قابلیت استفاده به صورت هتل آپارتمان و نیز آپارتمان مسکونی را دارا می باشد.  ضرورتانجامموضوع:
  ضرورتایجادمجموعههايتجاريايجادمحيطيخوشايندبرايخريدکالا؛دريافتخدماتوارتباطانسانهابايکديگراست. برايرسيدنبهاينهدفابتدانگاهيگذرابهتاريخچهتجارتوايرانوتاريخچهايجادمجموعههايتجاريواجتماعيدرايرانومشهدداريموسيرتکاملوويژگيهاياينمجموعههاراموردبررسيقرارميدهيم. برايشناختبيشترنمونههايمشابهيرادرنقاطمختلفجهانموردبررسيقراردادهايم.
  ضرورت ایجادمجموعه های اقامتی :چنینمجموعهایارائۀخدماترفاهیوتفریحیبهمسافرانمحلی،منطقهایوملیبودهاست،کهدرپیچنینخدماتگستردهایمسألهاقامتیمطرحشد.فراغت،یکیاززمینههابرایپدیدآوردنانسانیاستباارزشهایروانیوعاطفیوالاترونیزفرهنگیسرشارتر،نهزمینهخستگیدرکردنبرایکاردوباره.فراغتدرهرجامعهبهشکلواندازهویژهایاست. درجوامعپیشرفته،ازنظرکمیت،افزونترازکشورهایدرحالرشدویاجهانسوممیباشد. ولیگذارندنایناوقاتدرهرجامعهیبرحسبخصوصیاتاجتماعیآنمتفاوتمیباشد.درکشورمانیزسپریکردناوقاتفراغتموردتوجهقرارگرفتهاستوتلاشهایفراوانیدراینراستاانجامشدهاستکهمهمترینآنهاایجادمراکزفرهنگی،تفریحیو... درنقاطمختلفکشوراست.
  اهدافپژوهش:
  هدفازایجادمراکزتجاری:

  پسازپیدایشتمدنوقبلازرایجشدنپولمبادلهکالابهصورتپایاپایصورتمیگرفتوبهتدریجوباازدیادحجمتولیداتوتوسعهمبادلاتوگسترشروابطاجتماعیواقتصادیسیستمهایاقتصادیپیشرفتنمودهوسهگروهعمدهزیرشکلگرفت:
  .. تولیدکنندگان
  ..توزیعکنندگان
  ..مصرفکنندگان
  جهترفعنیازمصرفکنندگانوارائهمحصولتولیدکنندگاننیازبهاماکنیبرایتسهیلفوقاحساسگردیدکهاینمسئلهانگیزهایجادمراکزتجاریشد.
  ودررابطهبامجتمعاقامتیمیتوانگفتیکیازنیازهایانسانسرگرمیومسافرتودیدنجاهایمختلفاست.کهایننیازموجبساختهشدنمجموعههایاقامتیمیشودوشهرسقزهمبهچنینمجتعینیازداردتاپاسخگویمسافرانباشد .ودررابطهبامجموعههایاقامتیمیتوانگفتهدفمنآشناییباچگونگیطراحیمجتمعهایاقامتیواینکهشهرسقزبهچنینمجموعهایخیلینیازدارد .
  مهمترین جاذبه گردشگری شهرستان سقز ‏
  قلعه باستانی زیویه: ‏

  قلعه (کاخ دژ)باستانی زیویه بر روی یکی از کوه‌های نسبتاً مرتفع در 55 کیلومتری جنوب ‏شرقی شهر سقز در روستای زیویه واقع شده و حدود 700 سال پیش از میلاد در دوره ‏حکومت اقوام ماد و ماننائی ساخته شده است زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار ‏هنری یکی از شاخص‌ترین و باارزش‌ترین مکان‌های دوره تاریخی محسوب می‌شود طی چند ‏فصل کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی که سال 1354 تا سال 1380 ادامه یافت نتایج قابل ‏توجهی در زمینه شناخت معماری آن به دست آمد از جمله اشیاء به دست آمده در این ‏کاوش‌ها، قطعات عاج منقوش بود که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر روی آن حک ‏شده و از ارزش ویژه‌ای برخوردار هستند. از روی دو نمونه از آنها، نقش برجسته آبیدر ‏سنندج طراحی، بزرگنمایی و ساخته شده است.‏ ‏ این قلعه عظیم شامل سالن‌ها، حیاط‌ها، اتاق‌های متعدد، تالار ستون‌دار، انبار غله ورودی اصلی ‏با پلکان سنگی و سایر قسمت‌های مختلف است از مهمترین اشیای به دست آمده می‌توان به ‏سر عقاب طلائی، گردنبند طلایی اشاره کرد که در موزه آثار ملی نگهداری می‌شود. ‏
  مجموعه کاروانسرا و بازار قدیمی سقز
  این مجموعه در مرکز اصلی شهر شامل بقایایی از راسته‌های بازار قدیمی سقز به جای مانده ‏است با توجه به احداث مراکز تجاری در مجاورت آن همچنان به عنوانی یکی از مراکز ‏تجاری اصلی شهر محسوب می‌شود.‏ ‏
  مسجد دومناره ‏

  این مسجد در خیابان امام و در بافت قدیمی سقز واقع شده است تاریخ دقیق ساخت آن ‏مشخص نیست ولی اهالی محل ساخت آن را به شیخ حسن مولاناآباد از علمای سابق ‏مذهبی منطقه نسبت می‌دهند که احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته ‏شده باشد. مسجد دارای شبستانی به چهار ستون قطور چوبی است در ضلع جنوب غربی، ایوان ستون‌دار ساخته شده که فرم مخصوص مساجد ‏منطقه کردستان را تداعی می‌کند. در بالای مسجد دومناره قرار دارد و به همین دلیل به ‏مسجد دومناره شهرت پیدا کرده است.‏
  قلعه زیویه:
  عکسهاوضمایممربوطبهآثارباستانیمجاورمکانموضوع:
  مسجد دو مناره

  ويرايش شده توسط sahere.f در 2013/3/12 در ساعت 09:40 PM
  هدهد من هدای من همدم باوفای من

  خبر ببر به عشقمن به عشق من خدای من

  عاشق دیدارمنم محو پدیدار تویی
  خسته و بیمار منم عشق تویی یارتویی


 8. #6
  عضو آواتار TIGER N
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  دانشجوی فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2014/2
  محل سكونت
  همدان
  امتیاز
  133
  پست ها
  73

  پيش فرض پروپوزال نویسی

  پروپوزال نویسی


  نحوه نگارش پروپوزال

  پروپوزال یا طرح تحقیق ، پیش نویس پ‍ژوهشی است که شما می بایست برای اخذ مدرک تحصیلی خود انجام دهید. در پروپوزال ، شما به معرفی موضوعی که برای پایان نامه خود انتخاب کرده اید ، توضیح اهمیت آن موضوع ، ذکر پ‍‍ژوهش هایی که در گذشته در این باره صورت گرفته ، و نتایجی که فکر می کنید از تحقیق خواهید گرفت می پردازید. هم چنین روش یا روش هایی که در پژوهش از آن ها بهره خواهید گرفت را ذکر می کنید.

  شکل پروپوزال بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری متغیر باشد. اما شکل بندی بنیادین آن ، همواره باید شامل عنوان بندی ها و بخش های زیر باشد :
  1- موضوع تحقیق ( Project Title )

  ذیل این عنوان می بایست عنوان دقیق تحقیق خود را ذکر کنید. برای مثال :

  Project Title: Women Role in Southeast Thailand

  2- توضیح موضوع و اهمیت آن ( Importance and Statement of Topic )

  در این بخش می بایست جوانب موضوع ، چگونگی ارتباط آن با رشته تحصیلی مورد نظر ، و اهمیت موضوع به لحاظ علمی و کاربردی را توضیح دهید.
  3- ادبیات تحقیق و پژوهش های مرتبط ( Review of Literature and Relevant Topics)

  زیر این عنوان ، باید توضیح مختصری درباره پژوهش هایی که پیش از شما روی این موضوع و موضوعات نزدیک به آن انجام شده بدهید. در این بخش در واقع باید به ذکر پژوهش هایی بپردازید که شما قصد دارید یافته های آن ها را تکمیل کنید ، اشتباهات آن ها را رفع نمایید و یا نتایج آن ها را رد کنید.
  4- اهداف و فرضیه ها ( Aims and Hypothesizes )

  در این بخش باید به ذکر نتایجی بپردازید که فکر می کنید از تحقیق خواهید گرفت. توضیح دهید که از انجام تحقیق چه هدفی دارید؟ به کدام سمت حرکت می کنید؟ و فکر می کنید به کجا خواهید رسید؟
  5- روش ها و ابزار های تحقیق ( Methodology )

  در این قسمت توضیح دهید که در انجام پروژه از چه روش های علمی سود خواهید برد و چه ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف تحقیق به خدمت خواهید گرفت.
  6- منابع( References )

  فهرستی از منابعی که فکر می کنید از آن ها استفاده خواهید کرد و به کار شما مرتبط هستند را الفبایی و منظم کنید و در این بخش بیاورید.
  *نکات مهم

  1- پروپوزال را با موضوع شروع نکنید، بلکه عنوانی مانند مثال زیر را در بالای صفحه و یا روی جلد بیاورید و بعد متن پروپوزال را بنویسید :

  A Dissertation Proposal Presented to

  The Department of Music

  University Putra Malaysia

  By : Maryam Mobini

  2- این نکات را در مورد انتخاب و نگارش تیتر پروژه رعایت کنید :

  الف ) سعی کنید موضوع روشن و ساده باشد. از خوشگل کردن عنوان تحقیق خودداری کنید !

  ب ) عنوان پروژه را به صورت خلاصه ای فشرده از آن چه در ذهن دارید در نظر بگیرید. سعی کنید با همان یک جمله عنوان پروژه بتوانید چارچوب کلی تحقیق و هدف هایتان را به خواننده منتقل کنید. عنوان کار شما باید کاملاً مشخص کند که شما می خواهید چه چیز را و در چه شرایطی مطالعه کنید.

  پ ) در جمله بندی عنوان پروژه دقت کنید تا چیدمان آن طوری باشد که آن چه اصل موضوع تحقیق شماست از فرع آن قابل تشخیص باشد. به این دو مثال دقت کنید:

  1- Red-haired Musicians and Their Preferences for Music Style

  2- Music Style Preferences of Red-haired Musicians

  در این جا هر دو جمله ظاهراً یک مفهوم را منتقل می کنند:"سلیقه موزیسین های مو قرمز در انتخاب سبک موسیقی" . اما عملاً تفاوتی بین این دو وجود دارد و آن هم این است که در جمله اول ، تعبیر خواننده این است که توجه بیشتر ما به موزیسین های مو قرمز است و ما اول موزیسین های مو قرمز را بررسی می کنیم و بعد به سلیقه موسیقیایی آن ها می پردازیم. اما در جمله دوم بر عکس ، اولویت به سبک های موسیقی و سلیقه موسیقیایی داده شده و موزیسین های مو قرمز در درجه دوم قرار دارند.

  ت ) سعی کنید کلمات اضافی را از عنوان پروژه حذف کنید . دو مثال زیر در واقع یکی هستند ، اما شماره 2 مقبولیت بیشتری دارد :

  1- The Systematic Development which has occurred during last 50 years and has Changed the face of Southeast Asia

  2- Changes and Development in Southeast Asia

  3- در مورد (1)هدف هایی که از تحقیق دارید و (2) ابژه ای که برای مطالعه انتخاب کرده اید (Objectives) حتماً دقت کنید که در رابطه کامل با هم باشند و در نگارش پروپوزال سعی کنید که این رابطه را به خوبی نمایش دهید. منظور این است که مثلاً اگر هدفی که می خواهید به آن برسید ، نامناسب بودن عروسک های باربی برای تربیت دختران هست ، انتخاب ابژه ای مانند جامعه دختران 15 ساله ساکن منطقه 20 تهران ، نا مناسب و نامربوط به نظر می رسد. توجه داشته باشید که بهترین ابژه را برای رسیدن به هدفتان انتخاب کنید.

  4- در زمینه چگونگی انتخاب روش تحقیق نیز ، وضع به همین ترتیب است. سعی کنید مناسب ترین ، عملی ترین ، علمی ترین و هم خوان ترین روش را برای پژوهش مورد نظرتان انتخاب کنید.

  5- پروپوزال را تمیز و با بخش بندی مناسب تحویل دهید. سعی کنید مرز بین عنوان ها مشخص باشد و مطالب را بر روی 1 روی کاغذ A4 تایپ کنید.

  6- بهتر است حجم پروپوزال بین 300 تا حد اکثر 400 کلمه باشد.

  7- از نوشتن موارد اضافه در پروپوزال ، مثل عریضه نویسی برای استاد راهنما و غیره ، جداً خود داری کنید. از توضیح اضافه هم پرهیز کنید.

  8- در مورد نگارش انگلیسی ، حتماً درباره متن پروپوزال با یک مترجم و یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می داند مشورت کنید. متن پروپوزال می بایست به لحاظ علمی و ادبی هیچ غلطی نداشته باشد.

  9- پروپوزال را جدی بگیرید! سنجش علمی شما در واقع فقط از طریق پروپوزال میسر است . پس تمام تلاش و دانش خود را برای تنظیم آن به کار بگیرید.
  ويرايش شده توسط DDDIQ در 2014/2/17 در ساعت 07:34 AM دليل: کپی متن


 9. #7
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  دانشگاه
  منتظری مشهد
  تاريخ عضويت
  2009/1
  محل سكونت
  ایلام
  امتیاز
  31344
  پست ها
  3,525

  Thumbs up نام گذاری فایل های پروپوزال های اصلاح شده پروپوزال

  نام گذاری فایل های پروپوزال های اصلاح شده پروپوزال

  با توجه به این که پروپوزال های دانشجویان با اعمال نظر اساتید راهنما و مشاور در هر مرحله با اصلاحاتی مواجه می شود. بهتر است که رد و بدل کردن فایل ها از طریق ایمیل با توجه به نکات زیر صورت پذیرد:
  1. در نخستین گام پروپوزال اول شما با عنوانproposal1 نام گذاری شود.
  2. در مرحله بعد سعی کنید مطالب فارسی داخل پروپوزال را با فونت بی نازنین(B Nazanin) و مطالب انگلیسی را با فونت Times of Romanبنویسید. دلیل این امر این است که این فونت ها در موقعیت ها و محیط های مختلف کمتر به هم می ریزند و خوانایی بیشتری دارند.
  3. در هر مرحله تغییر شماره های فایل تغییر یافته را تغییر دهید و برای استاد ارسال نمایید. دلیل این امر این است که استاد که معمولا فایل مستقلی برای شما باز می کند، با ارسال فایل جدید که شماره آن تغییر کرده و برای نمونه به proposal2 تغییر یافته است، می تواند فایل شما را در کتار فایل قبلی ذخیره نماید و در صورت نیاز به مراجعه به آخرین فایل اصلاح شده، این کار به راحتی مقدور خواهد شد.
  4. در نهایت شماره گذاری ترتیبی برای فایل های اصلاح شده به شما و اساتیدتان نشان می دهد که پروپوزال شما در چند مرحله اصلاحات داشته است و این عدد در شرایط مختلف، حتی جلسات پیش دفاع قابل طرح خواهد بود.

  ________________________

  منبع : وبلاگ اختصاصی دکتر حمید قاسمی
  .


  یک هُـنـرمـنـدِ بزرگ، جهان نوی را می آفریند که در آن اشیاء آشنا، طوری دیده می شوند که تا به حال هیچکس آنها را آن طور ندیده باشد.
  ما باید بتوانیم
  جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم !

  ... ...

 10. تشكرها از اين پست


 11. #8
  مدیر تالار مهندسی معماری
  مدیر تالار هنـــــر
  آواتار E . H . S . A . N
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  دانشگاه
  منتظری مشهد
  تاريخ عضويت
  2009/1
  محل سكونت
  ایلام
  امتیاز
  31344
  پست ها
  3,525

  Pdf فرم خام با راهنما برای پروپوزال نویسی در کارشناسی ارشد

  فرم خام پروپوزال پبوست، همراه با راهنمایی خلاصه به شما دانشجویان عزیز کمک می کند تا پروپوزال خود را راحت تر بنویسید. برای راهنمایی بیشتر می توانید از کتاب راهنمای پایان نامه دکتر حمید قاسمی و خانم دکتر کشکر استفاده کنید.  پیش نمایش فایل :

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  .
  .
  .
  .

  منبع : وبلاگ شخصی دکتر حمید قاسمی
  فايل ضميمه فايل ضميمه
  .


  یک هُـنـرمـنـدِ بزرگ، جهان نوی را می آفریند که در آن اشیاء آشنا، طوری دیده می شوند که تا به حال هیچکس آنها را آن طور ندیده باشد.
  ما باید بتوانیم
  جـهـان ِ خـــــاص خود را بیافرینیم !

  ... ...

 12. تشكرها از اين پست


 13. #9
  تازه وارد آواتار dplar
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  لیسانس
  تاريخ عضويت
  2013/10
  محل سكونت
  گیلان زمین
  امتیاز
  29
  پست ها
  4

  Pdf پروپوزال مجتمع توریستی تفریحی ساحلی

  این پروپزال خودمه با موضوع مجموعه توریستی تفریحی ساحلی، امیدوارم مفید باشه :
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ][مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  فايل ضميمه فايل ضميمه

 14. تشكرها از اين پست


 15. #10
  کاربر فعال تالار مهندسی معماری
  آواتار take off
  رشته
  مهندسی معماری
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2008/8
  محل سكونت
  جنوب
  امتیاز
  12009
  پست ها
  5,126

  Arrow نمونه فرم خام پایان نامه

  چند نمونه فرم خام پایان نامه رو میزارم اینجا

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  خواستند ما را دفن کنند، افسوس که ما بذر بودیم.

 16. تشكرها از اين پست


صفحه 1 از 2 12 آخرينآخرين

تاپیک های مشابه

 1. کسی فضای برنامه نویسی داره
  توسط bahareh 809 در تالار سوالات و مشكلات طراحی دیجیتال وبرنامه نویسی
  پاسخ ها: 3
  آخرین ارسال: 2014/4/02, 08:43 PM
 2. [آموزشی] راهنمای ساخت وبلاگ و وبلاگ نویسی برای مبتدیان
  توسط پیرجو در تالار کتاب های علمی و آموزشی
  پاسخ ها: 4
  آخرین ارسال: 2013/9/09, 02:19 AM
 3. پاسخ ها: 6
  آخرین ارسال: 2007/7/25, 12:50 PM
 4. رشته ها در زبان برنامه نویسی سی شارپ
  توسط zardosht در تالار میبد
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2007/5/26, 12:54 PM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •