شما میگید عقل یه موهبته ؟ پس بیائید و ثابت کنید .

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما میگید عقل یه موهبته ؟

خوب این عقل معنیش چیه؟

معنیشو میدونین چیه ؟

عاقل یعنی چی ؟

آیا این عقله که اخلاقیات رو معین میکنه؟ عقل برچه اساسی اخلاقیات را تعیین می کند؟ اگر اصول اخلاقی را عقل تعیین می کند، پس چرا اخلاقیات اینچنین نسبی است و در طول تاریخ و یا در جوامع مختلف بر روی یک عمل مشخص قضاوت های متضاد می شود؟

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما میگید عقل یه موهبته ؟

خوب این عقل معنیش چیه؟

معنیشو میدونین چیه ؟

عاقل یعنی چی ؟

آیا این عقله که اخلاقیات رو معین میکنه؟ عقل برچه اساسی اخلاقیات را تعیین می کند؟ اگر اصول اخلاقی را عقل تعیین می کند، پس چرا اخلاقیات اینچنین نسبی است و در طول تاریخ و یا در جوامع مختلف بر روی یک عمل مشخص قضاوت های متضاد می شود؟

ببخشید اینجا کلاس فلسفه هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

استاد میشه موضوع رو بیشتر باز کنید!!!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما میتونی بری تو اون تاپیکهایی که میپرسند شبها گوشی موبایلتون رو کجا میذارین شرکت کنی. یا تو تاپیکهایی که موضوعاتش مربوط به درسهای مهد کودک میشه شرکت کنی. شرکت در تاپیکهای من اختیاری است ولی نیازمند دانش هم هست.

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما میتونی بری تو اون تاپیکهایی که میپرسند شبها گوشی موبایلتون رو کجا میذارین شرکت کنی. یا تو تاپیکهایی که موضوعاتش مربوط به درسهای مهد کودک میشه شرکت کنی. شرکت در تاپیکهای من اختیاری است ولی نیازمند دانش هم هست.
یعنی چه؟؟؟؟؟؟؟/این چه برخورده!!!!!!!!!!!!..........فک کردین خیلی عالمین 4تا تاپیک زدین حالا!!!!!!!!!1
گفتم موضوع رو بیشتر باز کنید...تا بشه بهتر نطر داد!!!...دیگه نیار به تو هین نبود....

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما بهتره برین اخلاقتونو درست کنید وجنبتونو بالا ببرید بعد بیایین اینجا درباره مسائل فلسفی تاپیک بزنید!!
بر خلاف تصور شما این موضوع اصلا فلسفی نیست و اجتماعی و فردی است.

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بر خلاف تصور شما این موضوع اصلا فلسفی نیست و اجتماعی و فردی است.

هرچی هست خیلی بیانتون متکلفه!!!.....میخواهین با این بیان اظهار فضل کنید...میشد با بیان ساده تر هم این موضوع رو گفت!!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از دوستان هم بودیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نمیشناسم به این نام کاربزی!!!!!!!!!!!!
منم چیزی یادم نمیاد . فقط میدونم که این نام کاربری برام اشناست. به هر حال فرقی هم نمیکنه . میتونیم از این به بعد دوستان هم باشیم که باعث افتخار منه. مرسی عزیزم که شرکت کردی.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
عقل یک واژه ی عربی است که از "عقال" گرفته شده . عقال چیزی بود که اعراب پای شتر را با آن" می بستند" که از کنترل مالکش خارج نشود .
عقل یعنی چیزی که انسان را در بند میکشد ، "بنده " میکند .
هر کسی در بند یک چیز است ، مثلا یکی بنده ی جامعه است ( هرکاری که اکثریت جامعه انجام بدهند او هم انجام میدهد) ،
یا یکی در بند و بنده ی پول است ، یکی بنده ی قدرت است ، و هر کس یک نوع در بند است .
اما بهترین در بند ها از نظر اسلام ، کسی است که در بند و بنده ی خدا باشد . فرمان خدا حدود و مرز هایش را مشخص کند .
ا
لعقل ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان---->عقل چیزی است که خدا با آن بندگی میشود و بهشت به دست میاید .

• Like
واکنش ها: ayja

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته بعضی هم عقل را به معنی فکر و هوش و ذکاوت میدانند که من منظورم آن تعریفش نبود . من خود واژه ی عقل را معنی کردم .

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم چیزی یادم نمیاد . فقط میدونم که این نام کاربری برام اشناست. به هر حال فرقی هم نمیکنه . میتونیم از این به بعد دوستان هم باشیم که باعث افتخار منه. مرسی عزیزم که شرکت کردی.

ولی من این نام کاربریو نمیشناسم!!!.......خوشحالم از آشناییتون......
خواهش میکنم....شما اینجا تنها کسی هستین که مطالبتون واقعا به درد بخوره و ارزش شرکت کردنو داره..خیلی وقته باشگاه از این حال اوضاع خارج شده!!نمیدونم شما قبلا اینجا بودین یا نه!!
به هر حال یه پیشنهاد یکم موضوعاتتون عامیانه تر مطرح کنید تا بشه بهتر تو بحث شرکت کرد!!

• Like

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عقل به نظر من مجموعه ای از تفکراتو نگرش های ماست.....حالا بستکی به فرهنگو عقاید این نگرشها فرق دارند باهم!!همین باعث میشه که درباره یموضوعهای مختلف عقل هر کسی یه چیزیو بگه...
ولی شنیدم عقل پیرو یک قانونه....!!؟؟؟نمیدونم چقدشم درسته!!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی من این نام کاربریو نمیشناسم!!!.......خوشحالم از آشناییتون......
خواهش میکنم....شما اینجا تنها کسی هستین که مطالبتون واقعا به درد بخوره و ارزش شرکت کردنو داره..خیلی وقته باشگاه از این حال اوضاع خارج شده!!نمیدونم شما قبلا اینجا بودین یا نه!!
به هر حال یه پیشنهاد یکم موضوعاتتون عامیانه تر مطرح کنید تا بشه بهتر تو بحث شرکت کرد!!
سپاس عزیزم. سلام ما را به دیار کریمان برسونید . برای شما عیدی پر از شادی و سالی پر از موفقیت آرزو میکنم. تشکر

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بعضی از منافع گرا ها میگن : عقل انسان برای بیشتر کردن منفعت و لذت خود ، اصول اخلاقی را تنظیم می کند. اما این ایده درست به نظر نمی رسد ، چون برای مثال چه کسی می گوید که با دزدی کردن اگر مطمئن باشیم که توسط کسی عقوبت نمی شویم ، منجر به افزایش لذت ما نخواهد شد. در توجیه ممکن است برخی بگویند که لذت فقط جسمانی نیست و ما نیاز داریم که مورد پسند دیگران هم باشیم و عمل دزدی این لذت برخورداری از احساس خوب در میان دیگران را از بین خواهد برد. اما این دست توجیهات درست به نظر نمی رسند ، چون در این صورت ، من می توانم قرض کسی را که او طلبش را به کل فراموش کرده پس ندهم . این کار به نفع من است اما اخلاقی محسوب نمی شود. پس میان لذت و اخلاق , ارتباطی وجود دارد.

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
عقل ؟؟ يك برنامه بود شبكه4 خيلي قشنگ توصيف ميكرد علم و عقل رو .... خيلي قشنگ
ياداشت برداشتم اما نميدونم كجا گذاشتم :دي

ولي از نظر من : تصميم هاي عقلاني ، تصميماتي هست كه توي اون همه چيز حساب شده است و هيچ حقي ضايع نميشه :)

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بگم عقل چیه؟ عقل اونیه که همه فکر میکنند دارند ولی ندارند.
تعریف عقل : عقل یه کیفیتی ذهنی است که کارش تنظیم کلیه رفتار ها و برنامه های ذهنی ما با اصول شناخته شده و مورد قبول انسان هست . حالا چرا انسانها از این موهبت استفاده نمیکنند موضوع این تاپیک هست.

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بگم عقل چیه؟ عقل اونیه که همه فکر میکنند دارند ولی ندارند.
تعریف عقل : عقل یه کیفیتی ذهنی است که کارش تنظیم کلیه رفتار ها و برنامه های ذهنی ما با اصول شناخته شده و مورد قبول انسان هست . حالا چرا انسانها از این موهبت استفاده نمیکنند موضوع این تاپیک هست.

گاهی کسی که دم از عقل میزند در راه هوشیاری خود مست میرود.....

westar

عضو جدید
یه نکته به نظر من اخلاقیلت تحت تاثیر فرهنگ ,اداب ورسوم ,عرف جامعه وگذر زمان شکل میگیره و همیشه نمیشه گفت کاری که اخلاقی باشه عقلانی هم هست
دلیل تفاوت اخلاقیات در دنیا رو چه طور میتونید با عقلانی بودن همه ی ان ها توضیح بدید؟
چی کسی داره عقلانی رفتار میکنه؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه نکته به نظر من اخلاقیلت تحت تاثیر فرهنگ ,اداب ورسوم ,عرف جامعه وگذر زمان شکل میگیره و همیشه نمیشه گفت کاری که اخلاقی باشه عقلانی هم هست
دلیل تفاوت اخلاقیات در دنیا رو چه طور میتونید با عقلانی بودن همه ی ان ها توضیح بدید؟
چی کسی داره عقلانی رفتار میکنه؟
عقل برچه اساسی اخلاقیات را تعیین می کند؟ اگر اصول اخلاقی را عقل تعیین می کند، پس چرا اخلاقیات اینچنین نسبی است و در طول تاریخ و یا در جوامع مختلف بر روی یک عمل مشخص قضاوت های متضاد می شود؟ در اینجا دو نظریه مختلف وجود دارد: نظریه ی اول می گوید که اخلاقیات را منفعت و لذت انسانها تعیین می کند و نظریه ی دوم مدعی است اخلاقیات به اراده ی انسان وابسته است و بخشی از عقلی است که انسان برای زندگی پیشه می کند یعنی عقل عملی انسان.

Green Head

عضو جدید
اگر اصول اخلاقی را عقل تعیین می کند، پس چرا اخلاقیات اینچنین نسبی است و در طول تاریخ و یا در جوامع مختلف بر روی یک عمل مشخص قضاوت های متضاد می شود؟

یکسان نبودن اخلاقیات به دلیل یکسان نبودن ادیان و آداب و رسوم ملتهاست ولی این یکسان بودن عقل در همه انسان ها را زیر سوال نمی برد.

البته من ترجیح می دهم که در مورد اخلاق نظر ندهم چون اخلاق مستقیما ربط پیدا می کند به خدا....و صحبت کردن از آن تخصص و علم بالایی می طلبد....!

ولی این را می دانم و مطمئن هستم که عقل نعمتی است که در همه انسان ها یکسان است و با هوش و ذکاوت فرق می کند، یعنی عقل یک انسان باهوش با عقل یک انسان کم هوش یکسان است!!!

چون عقل معیار هایی را در اختیار هر انسان قرار می دهد تا بتواند درست را از غلط تشخیص دهد حتی پذیرش ابتدایی اصول اخلاقی درست هم به کمک عقل انجام می شود.مثل ایمان به خدا و دین خاصی و ...

استفاده نادرست از عقل معنی ندارد چون عقل نمی تواند نوع خراب داشته باشد و همیشه درست تجزیه و تحلیل می کند. ولی استفاده نکردن از عقل معنی می دهد و دلیل اینکه عده ای از عقل خود استفاده نمی کنند به نظر من این است که با استفاده از عقل مطمئنا یک سری از لذت ها و منافع کنونی آنها زیر سوال می رود این لذت ها و منافع می توانند حتی از انجام بعضی از اصول اخلاقی نادرست حاصل شوند!!!

من نتیجه ای را که عقل و اصول اخلاقی درست به دست می دهند را لذت نمی نامم.

آخرین ویرایش:
  • Like