تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

3tare_87

عضو جدید
دوستای عزیز من دارم فصل پاسخ فرکانسی رو از روی کتاب دکتر صدیق خاکی میخونم خیلی عالیه چون خیلی کامل تر از کتاب رضایی گفته مثلا بود رضایی تو 15 صفحه گفته دکتر صدیق خاکی تو 30-40 صفحه گفته اگر احساس میکنید تو مفاهیم مشکل دارید یه نگاهی بکنید شاید بدردتون خورد...
اینم لینکش فصل 5 پاسخ فرکانسی

controlqueen

عضو جدید
سلام بجه ها؛اين فصل 10كتاب رضايي خيلي كيج كنندس جرااينجوريه؟نامفهومه خيلي‏!واسه شمام اينطوره؟مثال1 صفحه 847 قطب جطورشد s+3.6؟ مثال2كه كفته بااستفاده ازروش نيمسازصفره منظورش كدوم روشه؟صفرش جطورشد2.9؟

controlqueen

عضو جدید
يه سوال ديكه صفحه 734رضايي مثال37 راه اول k<-9بدس اورده كه درسته ولي بعدكه ازمعادله مشخصه هم خواسته همين جوابوبدس بياره كه k<-9نميشه‏!ميشهk>-9! جه جورياس؟

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
يه سوال ديكه صفحه 734رضايي مثال37 راه اول k<-9بدس اورده كه درسته ولي بعدكه ازمعادله مشخصه هم خواسته همين جوابوبدس بياره كه k<-9نميشه‏!ميشهk>-9! جه جورياس؟
دوست عزیز عکس بذار
همه از امین رضایی نمیخونن که!!!!!

890031156

کاربر ممتاز
مهندس من باكوشي ميام نميشه عكس بزارم:‏(‏

ببخشید عکس بی کیفیت هست
مشاهده پیوست 171359
دوست عزیز لطف کردن عکس گذاشتن
ممنون
چیزی که مشهوده k<-9 جوابه
میگن امین رضایی اصلاحیه داره ببین شاید یجا اشتباه نوشته!
حالا من میپرسم
تو عکس معلوم نیست میگی از معادله ی مشخصه یعنی روث؟

controlqueen

عضو جدید
دوست عزیز لطف کردن عکس گذاشتن
ممنون
چیزی که مشهوده k<-9 جوابه
میگن امین رضایی اصلاحیه داره ببین شاید یجا اشتباه نوشته!
حالا من میپرسم
تو عکس معلوم نیست میگی از معادله ی مشخصه یعنی روث؟

نه تواصلاحيه اش هم اصلاحش نكرده‏!‏ آره روث ولي لازم نيس كل جدولوبراش بكشي كافيه معادله مشخصه روكه بدس اوردي تمام ضرايب روبزركترازصفر بزاري تا كا بدس بياد يعني اكه تمام ضرايب معادله مشخصه مثبت باشن بايدارهس؛اما به اين روش جواب k>-9 درمياد امتحان كنين‏!‏

890031156

کاربر ممتاز
نه تواصلاحيه اش هم اصلاحش نكرده‏!‏ آره روث ولي لازم نيس كل جدولوبراش بكشي كافيه معادله مشخصه روكه بدس اوردي تمام ضرايب روبزركترازصفر بزاري تا كا بدس بياد يعني اكه تمام ضرايب معادله مشخصه مثبت باشن بايدارهس؛اما به اين روش جواب k>-9 درمياد امتحان كنين‏!‏
این سیستم نامینیم فازه
و جمله ی آخر علامتش - هست!روث درست نیست براش

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی

اینی که شما میگی کاملا بر عکس هست به نظرم .اولا شما به صورت کلی نگاه کنی معادله یه منفی ده داره (عدد ثابت )خب تمومه دیگه .اگر بخواد مثبت باشه بقیه علامت ها ما از ضریب s به 10- یه تغییر علامت داریم که نشون میده لااقل یه ریشه سمت راست داره و سیستم پایدار نیست .پس قطعا سیستم باید k منفی باشه تا همه علامت ها منفی بشن

از طرفی ما یک 9s هم داریم که با ks جمع میشه .بره اینکه منفی باشه باید k از 9- حتما کوچیک تر باشه تا تغیر علامت نده

پس شما میتونید بدون نایکوییست و راث مسئله رو سریع حل کنید

890031156

کاربر ممتاز
خدمت شما
WP_001017.jpg

navid_r

من اینطور حل کردم دیگه تایید درست و غلط بودنش با دوستان
مشاهده پیوست 170555

به این شکل نگاه کنید
Capture.jpg
همون طور که میبینید به ازای k=0.285 زیتای سیستم 0.5 میشه اما اگه به نقطه k=0.125 نگاه کنید
Capture.jpg
زیتا 0.35 شده پس راه حل شما غلط هست اما چرا؟
دلیلش اینه که از راه معادله مشخصه رفتن فقط بره سیستم های استاندارد درجه 2 هست نه هر سیستمی .سیستم شما دو تا صفر داره که خیلی تاثیر گزاره روی عملکرد سیستم .پس شما دو تا راه داری یا باید کاهش مرتبه بدی که اونم دو حالت داره اینجا نمیشه یا باید تحلیلی از مکان ریشه بری جلو که بره جلسه مناسب نیست

به نظرم طراح متوجه این نکته نبوده و سوال رو اشتباه طرح کرده
اگر دوستان نکته ای به ذهنشون میرسه بگن من تا اینجا فهمیدم .خیلی وقت بود کنترل نخوندم یادم رفته شاید جایی رو اشتباه کردم

این نکته مهمه بچه ها شما نباید و نمیتونید هر بره هر سیستمی اون راه رو بنویسید غلط در میاد
پی نوشت :
من این ترم TA کنترل خطی دکتر بهرامی(دانشگاه تهران) هستم گفتم خانوم دکتر سوال ها داره هر سال سخت تر میشه گفت اره.میگفت من جز طراح ها هستم و به شخصه نمیزارم سوال اسون رد بشه و بچه ها با حفظ کردن جواب بدن .البته بهش گفتیم که تروخدا دستی ننویسید خیلی بدخت میشه .و البته گفت قبول داریم بعضی موقع ها چون عجله ای میشه بعضی سوال ها غلط طرح میشن توسط همکار ها
دکتر جبه دار هم دیگه طراح نیست

آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید
به این شکل نگاه کنید
مشاهده پیوست 171440
همون طور که میبینید به ازای k=0.285 زیتای سیستم 0.5 میشه اما اگه به نقطه k=0.125 نگاه کنید
مشاهده پیوست 171443
دلیلش اینه که از راه معادله مشخصه رفتن فقط بره سیستم های استاندارد درجه 2 هست نه هر سیستمی .سیستم شما دو تا صفر داره که خیلی تاثیر گزاره روی عملکرد سیستم .پس شما دو تا راه داری یا باید کاهش مرتبه بدی که اونم دو حالت داره اینجا نمیشه یا باید تحلیلی از مکان ریشه بری جلو که بره جلسه مناسب نیست

اگر دوستان نکته ای به ذهنشون میرسه بگن من تا اینجا فهمیدم .خیلی وقت بود کنترل نخوندم یادم رفته شاید جایی رو اشتباه کردم

این نکته مهمه بچه ها شما نباید و نمیتونید هر بره هر سیستمی اون راه رو بنویسید غلط در میاد
پی نوشت :
من این ترم TA کنترل خطی دکتر بهرامی(دانشگاه تهران) هستم گفتم خانوم دکتر سوال ها داره هر سال سخت تر میشه گفت اره.میگفت من جز طراح ها هستم و به شخصه نمیزارم سوال اسون رد بشه و بچه ها با حفظ کردن جواب بدن .البته بهش گفتیم که تروخدا دستی ننویسید خیلی بدخت میشه .و البته گفت قبول داریم بعضی موقع ها چون عجله ای میشه بعضی سوال ها غلط طرح میشن توسط همکار ها
سلام آقا نوید،K=2/7 میشه من در مرحله اخر یه اشکال کوچیک تو ضرب انجام دادم... این با جواب شما در تناقض نیست!!
نمی دونم اینی که میگم درسته یا نه!! دز صورتی که صفرها و قطب ها پایدار باشن و قطب ها نسبت به صفرها به محور موهومی نزدیک تر باشن میشه از روش معادله مشخصه پیش رفت..

890031156

کاربر ممتاز
به این شکل نگاه کنید
مشاهده پیوست 171440
مشاهده پیوست 171443

پی نوشت :
دوست عزیز من منظور شمارو نفهمیدم
یا کاهش گین در این سیستم زیتا هم کم میشه
کجاش غلطه؟

navid_r

سلام آقا نوید،K=2/7 میشه من در مرحله اخر یه اشکال کوچیک تو ضرب انجام دادم... این با جواب شما در تناقض نیست!!
نمی دونم اینی که میگم درسته یا نه!! دز صورتی که صفرها و قطب ها پایدار باشن و قطب ها نسبت به صفرها به محور موهومی نزدیک تر باشن میشه از روش معادله مشخصه پیش رفت..

درسته حق با شماست
عجیبه پس قاعدتا نباید جواب شما درست باشه
ببینید من میگم عملکرد صفر روی معادله مشخصه سیستم تاثیر گذار هست یعنی یک سیستم اگر صفر داشته باشه نمیتونید از راه معادله مشخصه حل کنید سیستم رو
اما اجازه بدید منم یه بررسی کنم .فکر کنم حق با شماست

3tare_87

عضو جدید
درسته حق با شماست
عجیبه پس قاعدتا نباید جواب شما درست باشه
ببینید من میگم عملکرد صفر روی معادله مشخصه سیستم تاثیر گذار هست یعنی یک سیستم اگر صفر داشته باشه نمیتونید از راه معادله مشخصه حل کنید سیستم رو
اما اجازه بدید منم یه بررسی کنم .فکر کنم حق با شماست
همیشه استفاده بردیم از اطلاعاتتون! خیلی لطف میکنید!

navid_r

همیشه استفاده بردیم از اطلاعاتتون! خیلی لطف میکنید!

نمیدونم نباید این جواب درست باشه دلیلم میدونید چیه؟یه مثال میارم
دو تا سیستم در نظر بگیرید که مشخصات حلقه بسته رو دادند
جفت این ها معادله مشخصه یکسانی دارند اما یکی صفر نداره ولی اون یکی بهش صفر اضافه میکنیم
واضح و بدیهی هست که این دو سیستم پاسخ گذرای متفاوتی دارند صددرصد
ولی راه شما میدونید چی میشه؟
هر دو سیستم جدای از اینکه صفر دارند یا مه اگر معادله مشخصه یکسانی داشتند رفتار گذرای یکسانی خواهند داشت
این حرف به نظرم درسته اگر صفر اثر غالب نداشته باشه (به محور نزدیک نباشه )
ما حتی تو درس به اثر اضافه کردن صفر به تابع حلقه بسته و حلقه باز هم می پردازیم!

ولی اینجا این حرف من به کشک تبدیل شده!
نمیدونم چرا!
دوست خوب 890031156 منظورم این بود .ولی باز هم میگم این راه is not supposed to جواب بده همه جا!!!

Paydar91

کاربر ممتاز

.
.
ببنید در صفحه ی
735
که معادله ی مشخصه سیستم مرتبه ی دو رو مینویسیم و همون هم که خودتون گفتید نیازی به نوشتن ارایه نیست و میدونیم باید ضرایب باید مثبت باشه (ولی مشکل شما اینه که دقت نداشتید در حالت کلی شرط اینه که ضرایب هم علامت باشند)
خب اون جا ما یه عدد ثابت منفی 10 داریم پس باید اون ضرایب دیگه یعنی k+9 و k+1 هم منفی باشند دیگه و وقتی تعیین علامت کنیم K<-9 و K<-1 که اشتراکشون میشه همون K<-9
.
.

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز

راستی دوست خوب ...ممنون بابت وقتی که روی حل گذاشتی و عکسشو این جا گذاشتی....
من نمیدونم واسه تشریح مطالب ارایه نوشتی یا کلا این طوری سوالا رو حل میکنی...
.
.
خواستم بگم تا سیستم های مرتبه ی سه که باید چشمی بدونه ارایه نوشتن متوجه شی تعیین علامت پایداری رو و حتی مرتبه ی 4 هم بلد باشی ضرر نداره...توی کنکور واقعا نباید ادم برای سیستم مرتبه دو راث بنویسه !!!! کلی وقت ادمو میگیره....

aysan 00500

اخراجی موقت
حالا چه اصراریه که کتابه 900 صفحه ای رضایی رو بخونیم تازه با این همه غلط تایپی بیشتر گیج میشیم به نظر من بهتره ریاضی مهندسی رو از کتابی بخونیم که 10 بار چاپ شده باشه و اینقدم غلط تایپی نداشته باشه کتابی که امتحانشو پس داده باشه نه کتابی که تازه به بازار اومده البته این نظر منه و هرکس با کتابی که میخونه انشاالله نتیجه تلاششو بگیره.

controlqueen

عضو جدید
سلام...دوست من بعضی وقتا ادم یه اشتباهات ریزی میکنه که خودش وقتی میفهمه واقعا با خودش میگه چرا!!!!!!!!!
کتاب اقای امین رضایی درسته اشتباه داره اونم کم و تایپی و تقریبا اصلاحیه های علمی و تایپیش هم که اخر کتاب هست...بگزریم...ولی کلا توی این کتاب به اشتباه رسیدید اگر تایپی نبود مطمئن باشید شما اشتباه میکنید و به دنبال این باشید ببنید کجا اشتباه کردید..
.
.
ببنید در صفحه ی
735
که معادله ی مشخصه سیستم مرتبه ی دو رو مینویسیم و همون هم که خودتون گفتید نیازی به نوشتن ارایه نیست و میدونیم باید ضرایب باید مثبت باشه (ولی مشکل شما اینه که دقت نداشتید در حالت کلی شرط اینه که ضرایب هم علامت باشند)
خب اون جا ما یه عدد ثابت منفی 10 داریم پس باید اون ضرایب دیگه یعنی k+9 و k+1 هم منفی باشند دیگه و وقتی تعیین علامت کنیم از دبیرستان به یاد داریم که یکی میشه K<-9 و K<-1 که اشتراکشون میشه همون K<-9
.
.
ولی خوشم اومد...همین نکات ریز که بعضی ها دقت نمیکنند میشه تست و بعد میگیم کنکور چی سخت بود و...

سلام مهندس؛بله من خودم ظهركه دوباره سوالونكاه كردم قبل ازاينكه جواب بجه هاروببينم متوجه اشتباهم شدم‏!‏ مرسي كه بازمتذكرشدي‏ نكتشو‏!‏آدمه ديكه اشتباه ميكنه‏!جه خوبه خيلي ازبجه ها بدون تيكه انداختن واقعا كمكم كردن‏!‏

آخرین ویرایش:

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام مهندس؛بله من خودم ظهركه دوباره سوالونكاه كردم قبل ازاينكه جواب بجه هاروببينم متوجه اشتباهم شدم‏!‏ مرسي كه بازمتذكرشدي‏ نكتشو‏!‏آدمه ديكه اشتباه ميكنه‏!جه خوبه خيلي ازبجه ها بدون تيكه انداختن واقعا كمكم كردن‏!‏

دوست کنترلی من ...واقعا قصد تیکه نداشتمو من مدل حرف زدنم این جوریه...
شما ببخشید و من پستمو ویرایش کردم..
.
.
کلا اخیرا تمام دخترای این جا بر علیه من جبهه گرفتند !!!!!...نمیدونم چرا....

890031156

کاربر ممتاز
دوستانی که از متلب استفاده می کنن اون پلاگین ی که تو صفحه ی اول همین تاپیک هست چطوری کار میکنه؟
من طبق آمورشش میرم جلو ولی ارور میده

controlqueen

عضو جدید
دوست کنترلی من ...واقعا قصد تیکه نداشتمو من مدل حرف زدنم این جوریه...
شما ببخشید و من پستمو ویرایش کردم..
.

کلا اخیرا تمام دخترای این جا بر علیه من جبهه گرفتند !!!!!...نمیدونم چرا....

بله؛خيلي لطف كردين؛بجه هاي اينجاكه هميشه ازراهنمايي هاتون استفاده ميكنن حداقل خودم كه استفاده ميكنم؛به نظرم دليل اينكه ميكيد دختراجبهه كرفتن شايدلحن صريح وبي جونوجراتونه كه خب هركسي نميبسنده‏!من به شخصه باديدن بعضي كلمات شما ازمطرح كردن سوالم دراينجا بشيمون شدم واقعا‏!‏مث الان اكه ازجملات معادل بجاي بعضي كلمات استفاده كنين خواننده منظورتونوبهتردرك ميكنه وديكه دجارسوء تفاهم نميشه‏!بازم تشكر

آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید
دوستانی که کنترل خوندن لطف میکنن بگن این قضیه ی نگاشت تو نایکوئیست چطوریه؟
چرا نگاشت قطب در مبدا دایره به شعاع بی نهایت و دایره ی نیم صفحه ی راست در صفحه ی s نگاشتش مبدا میشه و تاثیری نداره؟؟؟
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنن
سوالتون یکم واسم گنگه نمی دونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه؟
1-چرا نیم دایره ای به شعاع بی نهایت نگاشتش مبدا میشه؟ برای آن قسمت از مسیر نایکوییست که در طول نیم دایره قرار داره مقدار 1+GH ثابت و معمولا بزرگتر از یک هست.از نظر تحقق پذیری فیزیکی تعداد قطب ها از صفرها بیشتر بنابراین GH برای S های بی نهایت برابر صفر است..
قطب :وقتی قطب در مبدا داریم مسیر نایکوییست در حالت اصلاح شده خواهد بود ...بنابراین برای بررسی نگاشت قطب باید اثرحرکت S روی نیم دایره ی کوچک حول مبدا رو بررسی کنیم.همونطور که تو تصویر پایین نوشتم در نهایت تصویر مسیر نیم دایره کوچیک حول مبدا به دایره ای به شعاع بی نهایت تبدیل میشه زاویه شم بازم مشخصه 180 درجه در خلاف جهت نیم دایره کوچک خواهد داشت..
CONTROL.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز
بله؛خيلي لطف كردين؛بجه هاي اينجاكه هميشه ازراهنمايي هاتون استفاده ميكنن حداقل خودم كه استفاده ميكنم؛به نظرم دليل اينكه ميكيد دختراجبهه كرفتن شايدلحن صريح وبي جونوجراتونه كه خب هركسي نميبسنده‏!من به شخصه باديدن بعضي كلمات شما ازمطرح كردن سوالم دراينجا بشيمون شدم واقعا‏!‏مث الان اكه ازجملات معادل بجاي بعضي كلمات استفاده كنين خواننده منظورتونوبهتردرك ميكنه وديكه دجارسوء تفاهم نميشه‏!بازم تشكر

سلام مجدد...خواهش میکنم شما لطف دارید...واقعا من ته دلم هیچی نیست و کلا ببخشید اگه زبونم تلخه....
باید بیش تر روی نوشتنم دقت کنم چرا که من اگه با همون لحن وقتی با کسی صحبت میکنم اصلا ناراحت که نمیشه خیلی بهتر هم یاد میگیره ولی این جا چون نوشتست این جوری القا میشه......به هر حال ممنون بابت تذکرتون..
.
.
راستی هر چند دیگه شما تقریبا امین رضایی رو تموم کردید....ولی تا جایی که به من القا شده فکر میکنم بیش تر روی متنش و به مثالاش تمرکز میکنید و...
قبول دارید که همه میگن چه خبره 900 صفحه کتاب و... کلا دونستن که بد نیست ولی از حق نگزریم یه سری چیزا هست توی اون کتاب واسه علاقه مندان بیش تر خوبه تا برای کنکور و خوبه اگه وقت شد اون اخرا خونده بشه.....من بیش تر دیدم شما درست روی همون مسایل کلی وقت میزارید و.. ممکنه هیچ تستی توی کنکور نیاد میگم من با دونستن مخالف نیستم ولی الان وقت کمه و باید بهینه از زمان استفاده کنیم...
.
.
بهتون پیشنهاد میکنم کلا وقتی امین رضایی رو میخونید هر جاشو خوندید و دیدید دارید متوجه نمیشید ازش بگزرید و بعدش برید روی تست های کنکور و اگه دیدید از اون قسمتا که رد شدید تستی اومده و پس برگردید و مجددا خوب بخونید ولی اگه دید تستی تا حالا نیومده و... پس همون بهتر که رد شدید...
مطمئن باشید با این روش بهترین نتیجه رو میگیرید...و این که توی اون کتاب از بس همه چیز توضیح داده شده (که من میسندم)ولی بعضی وقتا ادم غرق میشه و اصلا متوجه نمیشه از کجا اومده بود و به کجا میخواست برسه و.. که در این مواقع نگاه کردن از روی جزوه های کنکور برای تیتر که بدوینم کجا هستیم خیلی به یادگیری بهتر و گیج نشدن کمک میکنه..
.
.
حالا اگه خواستن دوستان من اون صفحه هایی که واقعا نیاز به خوندن نداره رو یه روز میگم....

بالا