سوال در مورد روش های عددی نرم افزارها

mahsa.a.j

عضو جدید
با سلام
میخواستم یه مقدار در مورد تفاوت روش های عددی زیر بدونم؟
روش تفاضل محدود (Finite Difference)
روش اجزای محدود (Finite Element)
روش حجم محدود (Finite Volume)
روش اجزای مرزی (Boundary Element)
روش بدون شبکه (Meshless)
به یه توضیح مختصر درمورد هر کدوم از این متد ها و همچنین یه مثال از نرم افزارهایی که با استفاده از این روش ها کار میکنند نیاز دارم. مثلا میدونم انسیس و کامسول از نرم افزارهای المان محدود هستند. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
با تشکر

joogandomi

عضو جدید
سلام
من رشته خودم کارشناس ارشد مکانیک تبدیل انرژیه!!:)این روش ها بیشتر برای شبیه سازی فرآیندها و پدیده های فیزیکی به کار میره!
3 روش اول کاملا اویلری و روش آخر کاملا لاگرانژی اند.روش مرزی غالبا" ترکیبی از هردو است.بسته به نوع روش میتونه لاگرانژِی و یا اویلری هم باشه.
روش
تفاضل محدود (Finite Difference) بر پایه مش بندی و بسط تیلور مشتقات و اساسا" مشتق گیری از المان مورد نظره اما روش
حجم محدود (Finite Volume) بر پایه انتگرال گیری از حجم کنترل استواره!!:confused:
کار خودم هم به روش های بدون شبکه مربوط میشه.این روش ها هنوز زیاد به صورت نرم افزار استفاده
برای سه مورد اول شما می توانید از کتاب cfd ورستیگ(مخصوص بچه های مکانیک) استفاده کنید.
در فصل های اول مقدمه های خوبی برای اشنایی با این روش ها اورده.
امید وارم مفید باشه!!
اگه سوال دیگه ای باشه در خدمتم.
:w42::D

mahsa.a.j

عضو جدید
سلاممن رشته خودم کارشناس ارشد مکانیک تبدیل انرژیه!!:)این روش ها بیشتر برای شبیه سازی فرآیندها و پدیده های فیزیکی به کار میره!3 روش اول کاملا اویلری و روش آخر کاملا لاگرانژی اند.روش مرزی غالبا" ترکیبی از هردو است.بسته به نوع روش میتونه لاگرانژِی و یا اویلری هم باشه.روش
تفاضل محدود (Finite Difference) بر پایه مش بندی و بسط تیلور مشتقات و اساسا" مشتق گیری از المان مورد نظره اما روش حجم محدود (Finite Volume) بر پایه انتگرال گیری از حجم کنترل استواره!!:confused:کار خودم هم به روش های بدون شبکه مربوط میشه.این روش ها هنوز زیاد به صورت نرم افزار استفاده برای سه مورد اول شما می توانید از کتاب cfd ورستیگ(مخصوص بچه های مکانیک) استفاده کنید.در فصل های اول مقدمه های خوبی برای اشنایی با این روش ها اورده.امید وارم مفید باشه!!اگه سوال دیگه ای باشه در خدمتم.:w42::D
ممنون از راهنماییتون

بالا