·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه یه سری اطلاعات کامل درباره ی منو دیسپرس
و
پلی دیسپرس بدین؟
ممنون میشم
خیلی سریع لطفا

SANAZ K

عضو جدید
کلا تشکیل پلیمر از مونومر به دو دسته تراکمی و افزایشی تقسیم میشه
بعضی از پلیمرها مونومر سازنده انها در طبیعت وجود ندارد به همین دلیل با انجام واکنش های دیگه ای میتونیم به اون پلیمر مورد نظر برسیم
اگر میخواید جزئیات روش تشکیل پلیمر و واکنش های آن را بررسی کنید میتونید به کتاب شیمی پلیمر ترجمه دکتر شکرایی مراجعه کنید

User Name

عضو جدید
نیازمند جزوات کارگاه مهندسی رزینهای صنعتی و مهندسی رزینهای صنعتی هستم

neda.5522

عضو جدید
سلام بچه ها
کسی مقاله یا مطلب یا کتابی راجع به کامپوزیتهای کربن فایبر داره؟

roya82

عضو جدید
با سلام
یه پلیمر زیست تخریب پذیر که زود تجزیه بشه و نسبت کربن به نیتروژنش زیاد باشه برام معرفی کنید.

ghmffab

عضو جدید
سلام
من کارشناسی ارشد فیزیک میخونم پایان نامم در مورد نانوکامپوزیت های زمینه فلزیه. لطفا راهنماییم کنید یااگر مطلب مفیدی دارید برام بذارید، متشکرم

REZA.F

کاربر بیش فعال
قابل توجه کلیه عزیزان. علم پلیمر گسترده و فارغ التحصیلان اون تو شاخه هاش کم. از یه مهندس پلیمر انتظار جواب دادن چنین سوال هایی رو نداشته باشین. برای همین هست بیشتر سوالات بی جواب میمونه!!
جواب این سوال ها رو بچه های کارشناسی ارشد پلیمر (البته نه کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر) میتونن جواب بدن. منظورم اونایی هستن که لیسانس شیمی محض یا کاربردی گرفتن بعد رفتن ارشد شیمی پلیمر گرفتن.
مهندس های پلیمر هم یا تو شاخه لاستیک یا پلاستیک یا پلیمریزاسیون تو صنعت و پتروشیمی تخصص دارن.
از شخص من یکی اینقدر سوال عجیب و غریب میکنن که تو زندگی پلیمریم یه بار هم ندیدم و نخوندم!

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه لطفا درباره ی مهندسی لاستیک یه سری اطلاعات بدید؟
کدام دانشگاه ها دارن و تو چه مقطعی میشه اون رو خوند؟

REZA.F

کاربر بیش فعال
اگه به تالار پلیمرستان مراجعه کنید در مورد لاستیک یه سری توضیحات دادم
یکی از پر دردسر ترین شاخه های پلیمر مهندسی لاستیک هست
اگه تو 2 سال بتونی تو یه واحد پلاستیک استاد بشی شاید تو 10 سال هم نتونی تو واحد لاستیک استاد بشی!
یه فرمول مواد (مقدار مواد و افزودنی ها) رو نمیشه هر روز به کار برد
برید به درد دل های مهندسهای شرکت های لاستیک سازی گوش کنید!
هر روز باید قلقش بیاد دستشون
دانشگاههشو که والا من نمیدونم
البته در مقطع فوق دیپلم تو بعضی دانشگاههای علمی کاربردی تدریس میشه
البته نه اون لاستیک سازی که ما میدونیم. فقط در حد تگنسین دستگاههای فراوری لاستیک. مثل تایر سازی

JAFAREI

عضو جدید
سلام
تو ایران رشته لاستیک فقط در دانشگاه علمی کاربردی " مرکز تحقیقات صنایع لاستیک " تو شهرک پژوهش کنار پژوهشکاه پلیمر
کاردانی و کارشناسی داره و دنبال ارشدش هم هست.
منم رشته کاردانیم پلاستیک بوده و کارشناسیم لاستیک . اگه سوال دیکه داری .....

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
تو ایران رشته لاستیک فقط در دانشگاه علمی کاربردی " مرکز تحقیقات صنایع لاستیک " تو شهرک پژوهش کنار پژوهشکاه پلیمر
خیلی ممنون
میشه لطفا بگید چارتون چیه؟
وچه درسایی میخونید؟

m3164

کاربر فعال تالار مهندسی شیمی
کاربر ممتاز
سلام
من کارشناسی ارشد فیزیک میخونم پایان نامم در مورد نانوکامپوزیت های زمینه فلزیه. لطفا راهنماییم کنید یااگر مطلب مفیدی دارید برام بذارید، متشکرم

1. نانوکامپوزیتهای زمینه فلزی؛

http://ifile.it/h1okutr/Composites.docx

2. ريز ساختار و خواص مكانيكي كامپوزيت زمينه آلومينيومي با ذرات پودر نانو زيركونيا توليد شده به روش ريخته گري گردابي؛

http://ifile.it/ucd86fj/Composites.pdf

تاپیک پاورپوینتها هم یه سری بزن:

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...رای-مهندسین-شیمی/page12?p=4668136#post4668136

JAFAREI

عضو جدید
خیلی ممنون
میشه لطفا بگید چارتون چیه؟
وچه درسایی میخونید؟
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/heart.gif
اگه منظور از " چارتون " کارتون مسئول تولید یه شرکت لاستیک http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/im_msn.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/graduated.gif
ام چه درسایی؟ برو تو لینکهای پایینی اولی کارشناسی دومی کاردانی
file:///C:/Documents and Settings/Administrator/Desktop/engcourse.pdf کارشناسی
file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/Desktop/teccourse.pdfکاردانی

آخرین ویرایش:

sinamak

عضو جدید
از دوستان کسی مقاله یا اطلاعاتی در مورد روشهای تولید نانو کامپوزیت های پلیمری داره که بتونه بهم کمک کنه.ممنونم

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
من يه جزوه ميخوام كه با مباني پليمر آشنا بشم
الان من ارشد مهندسي شيمي - گرايش پليمر ميخونم
اين ترم رئولوژي و خواص مكانيكي دارم ولي هيچ چيزي از پليمر بلد نيستم از دوره ليسانس
يكي دستمون رو بگيره و راه بندازه

SANAZ K

عضو جدید
سلام
اين ترم رئولوژي و خواص مكانيكي دارم ولي هيچ چيزي از پليمر بلد نيستم از دوره ليسانس

سلام
شما میتونید کتاب خواص nielson را مطالعه کنید که به تازگی هم ترجمه شده و در پژوهشگاه پلیمر موجود هست
همچنین کتاب تکنولوژی پلیمر دکتر حدادی

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای عزیز یه سری اطلاعات درباره ی نحوه ی تولید
کامپوزیت rtmمیخواهم کسی میتونه کمکم کنه؟
ممنون میشم
اگه اطلاعات تخصصی باشه خیلی عالی میشه

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اصول سرپستی چه درسی هست و چی میخونید؟
توی کارگاه ازمون پخت چه تستهایی رو انجام میدید؟
پنوماتیک چیه؟
کاربرد کامپیوتر در صنایع لاستیک با چه نرم افزاری کار میکنید؟
روش های غربال گری چیه؟(عیب یابی)
از چه روش هایی برای بازیافت الاستمر ها استفاده میکنید؟

Hermione Granger

عضو جدید
این آزمایش ها چی هستن ؟
چه پروژه هایی میشه باهاشن انجام داد ؟
Reometer capilary, DMA, DSC, TGA, MFI, FTIR, Tensile

sinamak

عضو جدید
این آزمایش ها چی هستن ؟
چه پروژه هایی میشه باهاشن انجام داد ؟
Reometer capilary, DMA, DSC, TGA, MFI, FTIR, Tensile

با تست TGA میشه نشون داد که یه ماده دارای ناخالصی یا مواد اضافه کننده هست یا خیر..
با تست FTIR هم که میشه نوع پیوند های یک ترکیب و حتی درصدشون رو تشخیص داد.
تست MFI هم روی میزان ویسکوزیته یک ماده بحث میکنه..مثلا برای تولید یک لوله یا یک درب نوشابه موادی که انتخاب میکنیم باید mfi متفاوتی داشته باشه.مقدار ویسکوزیته هم با میزان MFI رابطه عکس داره.مثلا برای لوله باید mfi حدود 1 یا کمتر باشه.تا بشه مذاب خروجی از اکسترودر رو کشید(وسیکوزیته بالا باشه)
تست dsc هم که کاربرد های مختلفی داره...اندازه گیری TG .TC. حتی میشه با تست OIT بوسیله این دستگاه تحمل دمایی ماده رو هم مشخص کرد.
رتست های رئومتری هم که کاربرد های رئولوژیکی دارن( مثلا محاسبه مدول ذخیره..مدول اتلاف..توابع ویسکوزیته مواد و ...

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام
کتاب تکنولوژی پلیمره نوشته دکتر وحید حدادی اصل انتشارات دانسگاه امیر کبیر

Hermione Granger

عضو جدید
با تست TGA میشه نشون داد که یه ماده دارای ناخالصی یا مواد اضافه کننده هست یا خیر..
با تست FTIR هم که میشه نوع پیوند های یک ترکیب و حتی درصدشون رو تشخیص داد.
تست MFI هم روی میزان ویسکوزیته یک ماده بحث میکنه..مثلا برای تولید یک لوله یا یک درب نوشابه موادی که انتخاب میکنیم باید mfi متفاوتی داشته باشه.مقدار ویسکوزیته هم با میزان MFI رابطه عکس داره.مثلا برای لوله باید mfi حدود 1 یا کمتر باشه.تا بشه مذاب خروجی از اکسترودر رو کشید(وسیکوزیته بالا باشه)
تست dsc هم که کاربرد های مختلفی داره...اندازه گیری TG .TC. حتی میشه با تست OIT بوسیله این دستگاه تحمل دمایی ماده رو هم مشخص کرد.
رتست های رئومتری هم که کاربرد های رئولوژیکی دارن( مثلا محاسبه مدول ذخیره..مدول اتلاف..توابع ویسکوزیته مواد و ...
ممنون
چه پروژه هایی میشه با این دستگاه های تعریف کرد ؟
در حد ارشد ؟؟؟

sinamak

عضو جدید
ممنون
چه پروژه هایی میشه با این دستگاه های تعریف کرد ؟
در حد ارشد ؟؟؟
متناسب با موضوع پروژه میتونه این تست ها نیاز باشن یا نه.
مثلا در مبحث نانو کامپوزیت ها : تست های رئولوژیکی و عکس های sem و tem حتما نیازه

spynod

عضو جدید
سلام
ممنون می شم اگه کسی در مورد مکانیسم واکنش بین اتامبوتول و اسید تارتاریک برای جدا سازی مراکز کایرال اتامبوتول منو راهنمایی کنه

Hermione Granger

عضو جدید
متناسب با موضوع پروژه میتونه این تست ها نیاز باشن یا نه.
مثلا در مبحث نانو کامپوزیت ها : تست های رئولوژیکی و عکس های sem و tem حتما نیازه
خوب آره ولي منظور اصلي من اينه كه اگه من به اين دستگاه ها دسترسي داشته باشم رو چه پروژه هايي ميتونم برنامه ريزي كنم ؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب آره ولي منظور اصلي من اينه كه اگه من به اين دستگاه ها دسترسي داشته باشم رو چه پروژه هايي ميتونم برنامه ريزي كنم ؟
اینا جز مهم ترین تست های پلیمری هستند که داریم
برای هر موضوعی هم که پروژه تون دربارش تعریف شده باشه به این تستها احتیاج خواهید داشد
کافی شما اول موضوعتون عنوان کنید برسی خواص فیزیکی میکانیک.......
بعد متونید روی نانو مواد با درسدهای مختلف یا چند نوع نانو ماده ی مخلف رو برسی کنید
مثلا نانو نفره رو با نانو اهن مقایسه کنی
به یه میزان مشخص مثلا 1درصد از هر کدوم از این نانو مواد رو به بچ پلیمریت اضافه کنی بعد تک تک این تستا رو انجام بدی
نموداراش رو رسم کنی
برسیشون کنی نتیجه بگیری مثلا در کدوم حالت کریستالزاسیونمون افزایش پیدا میکنه یا این که مدول رو چه روشی بیشر میتونه افزایش بدی
البته وقتی داری پروپزالت رو مینویسی باید خیلی بش شاخه بدی که این موضوع چه قدر مهم هست ودر اینده توی صنعت یا صنایع نظامی ....چه قدر کاربرد میتونه داشته باشه

آخرین ویرایش:

JAFAREI

عضو جدید
اصول سرپستی چه درسی هست و چی میخونید؟
توی کارگاه ازمون پخت چه تستهایی رو انجام میدید؟
پنوماتیک چیه؟
کاربرد کامپیوتر در صنایع لاستیک با چه نرم افزاری کار میکنید؟
روش های غربال گری چیه؟(عیب یابی)
از چه روش هایی برای بازیافت الاستمر ها استفاده میکنید؟
اصول سرپرستی: بیشتر در باره چکونکی مدیریت و سرپرستی یک واحد تولید ویا یک بخش از کارخانه هست
کارکاه آزمون: تستهای رئومتر ( سنجش میزان پخت ) تنسایل و سختی و...
کامپیوتر : نرم افزار "اتو کد " "ابا کیوس" البته من خودم این درس با نرم افزار mold flow پاس کردم
غربال گری: یه درسی در مورد کنترل کیفیت ولی در سطح بالاتر
روش های مکانیکی . شیمیایی. و... البته این درس برا ما تئوری ارائه شد
پنوماتیک : انتقال نیرو با باد ( جک های بادی ( پنوماتیکی)
هیدرولیک : انتقال نیرو با روغن ( جک روغنی )

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خسته نباشید
کسی میتونه اطلاعات کامل از مدل و نوع اکسترودر دو ماردونی که پژوهشکده ی پلیمرداره رو بذاره؟
ممنون میشم