نمايش نتايج 1 تا 2 از 2

تاپیک: تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد

 1. #1
  مدیر بازنشسته آواتار termah
  رشته
  شیمی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/11
  محل سكونت
  شمال
  امتیاز
  1672
  پست ها
  1,718

  پيش فرض تغییرات فیزیکی و شیمیایی مواد

  تغییرات فیزیکی


  فرایندهایی که در آنها ، تنها حالت فیزیکی ماده تغییر می‌یابد و ماده ای به ماده دیگر تبدیل نمی‌شود، تغییر فیزیکی نامیده می‌شود.

  بطور کلی ، تغییراتی که در هر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بر روی مواد واکنش‌دهنده صورت می‌گیرد، به دو نوع تغییر فیزیکی و تغییر شیمیایی تقسیم بندی می‌شوند. در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، ساختار ذره های تشکیل‌دهنده ماده دچار تغییر می‌شود و ماده ای به ماده دیگر تبدیل می‌شود، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و فاسد شدن و... . ولی در تغییر فیزیکی تغییری در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] اتم‌ها در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] صورت نمی‌گیرد. یعنی ماهیت شیمیایی ماده تغییر نمی‌یابد و فقط حالت فیزیکی ماده تغییر می‌یابد.

  بنابراین در
  تعادل‌های فازی ، تغییر حالت فیزیکی را خواهیم داشت. بنابراین تغییر کلیه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر ذوب ، انجماد ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و... و نیز [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نمک‌ها، بازها و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، پدیده‌های فیزیکی محسوب می‌گردند.
  مفهوم فاز


  یک فاز ، بخشی از [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است که تمام آن ، از نظر ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی یکسان باشد. در شرایط معینی از [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بسیاری از مواد خالص می‌توانند بصورت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یا [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] باشند. بعنوان نمونه ، آب با توجه به فشار و دما می‌تواند بصورت بخار ، مایع یا جامد باشد. به هر کدام از این شکل‌های فیزیکی ، یک فاز می‌گویند.

  وقتی که تغییر فازی انجام می‌شود، ماهیت شیمیایی ماده تغییر نمی‌کند، بنابراین تغییر فاز ، یک تغییر فیزیکی است. برای مثال ، ذوب یخ یک تغییر فیزیکی است که در آن فاز جامد به فاز مایع تبدیل می‌شود و بطور کلی ، هر کدام از تبدیل‌های جامد به مایع ، مایع به بخار ، بخار به جامد ، مایع به جامد و جامد به بخار یک تغییر فاز بشمار می‌آیند. فرایندهایی که در آنها ، تغییر فیزیکی صورت می‌گیرد، در زیر آمده است.
  ذوب


  فرایندی که در آن فاز جامد به فاز مایع تبدیل می‌شود، ذوب نامیده می‌شود و نقطه ذوب یک محلول ، دمایی است که در آن ، مایع و جامد در فشار کل 1atm، در حال تعادلند. در نقطه ذوب ، دمای سیستم مایع - جامد ثابت می‌ماند تا اینکه تمام فاز جامد به فاز مایع تبدیل شود. در حالت جامد ، نیروهای جاذبه بین مولکولی ، مولکولها را در مواضع مشخص از شبکه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ثابت نگه می‌دارد و با افزایش دما ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مولکولها افزایش می‌یابد و این افزایش حرکت مولکولی برخلاف نیروی جاذبه عمل کرده و باعث می‌شود ساختار بلورین از بین برود و مایع جاری شود.

  بهمین جهت ، مایعات شکل مشخصی ندارند، ولی دارای حجم معینی هستند. برای مثال آب شدن یخ در اثر جذب گرما ، نمونه‌ای از فرایند ذوب می‌باشد.


  انجماد

  فرایندی که درآن ، تبدیل فاز مایع به جامد صورت می‌گیرد، انجماد نامیده می شود و نقطه انجماد یک محلول ، دمایی است که در آن ، مایع و جامد در فشار 1atm، در حال تعادلند. در نقطه انجماد ، دمای سیستم مایع - جامد ثابت می‌ماند تا اینکه تمام مایع منجمد شود.

  با سرد شدن مایع ، حرکت مولکولهای آن ، بیش از پیش کند می‌شود و سرانجام ، در دمای انجماد ، انرژی جنبشی تعدادی از مولکولها به اندازه ای کم می‌شود که جاذبه‌های بین مولکولی می‌توانند آنها را در ساختار بلورین نگه دارند. در این حال انجماد آغاز می شود و مولکولها بتدریج در مواضع طرح بلورین قرار می‌گیرند تا این که تمام مایع به جامد تبدیل شود. برای مثال ، انجماد آب در اثر سرما.


  تبخیر

  فرایندی که در آن ، تبدیل فاز مایع به بخار صورت می‌گیرد، تبخیر نامیده می‌شود. تبخیر یک مایع ، شامل جدا شدن مولکولها از سطح مایع و پراکنده شده آنها در فضای بالای مایع است. با افزایش دما ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مایع افزایش می‌یابد و موقعی که فشار درون مایع با فشار خارجی برابر می‌شود (در دمای جوش) ، عمل تبخیر در تمام مایع روی داده و بخار در محیط پخش می‌گردد. مانند تبخیر آب یا هر مایع دیگر در اثر جذب گرما.


  تصعید

  فرایندی که در آن ، جامد بدون عبور از حالت مایع مستقیما به بخار تبدیل می‌گردد، تصعید نامیده می‌شود. این فرایند ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است. برای مثال ، اگر یخ خشک ([مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] جامد) را تحت فشار 1atm ، گرم کنیم، در دمای 78,5- درجه سانتی‌گراد ، مستقیما به گاز تبدیل می‌شود. [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] مولی تصعید ، مقدار گرمایی است که بایستی به یک مول از ماده جامد داده شود تا مستقیما به گاز تبدیل گردد.


  میعان

  فرایندی که در آن ، فاز بخار به فاز مایع تبدیل شود، میعان نامیده می شود. در این فرایند ، با کاهش دما انرزی جنبشی مولکولهای بخار کاهش یافته و نیروی جاذبه بین مولکولها افزایش می‌یابد و در نتیجه ، در دمای خاصی مولکولهای بخار به مایع تبدیل می‌شود. در واقع ، وقتی یک مول بخار بر اثر تراکم به مایع تبدیل می‌شود، انرژی آزاد می‌شود. این تغییر آنتالپی را آنتالپی میعان مولی می‌نامیم.

  آنتالپی میعان مولی ، از نظر عددی برابر با گرمای تبخیر مولی در همان دما است، با این تفاوت که این کمیت دارای علامت منفی است. نمونه‌ای از فرایند میعان ، سرد کردن بخار آب و تبدیل آن به مایع می‌باشد.


  فرایند تصعید

  تقطیر

  اجزای سازنده محلولی از یک ماده حل شده غیر فرار را می‌توان با تقطیر ساده از هم جدا کرد. برای این کار ، محلول را می‌جوشانیم تا حلال فرار ، تبخیر و از ماده حل‌شده جدا شود. با سرد کردن بخار ، حلال مایع جمع آوری می‌شود و ماده حل شده غیر فرار بصورت باقیمانده تقطیر باقی می‌ماند و اجزای سازنده محلول ، حاوی چند جزء فرار را می‌توان با فرایند تقطیر جزء به جزء با استفاده از اختلاف دمای جوش از هم جدا کرد، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] جزء به جزء [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ].

  تبلور

  تبلور معمولا در موقع تبدیل یک حالت فیزیکی به حالت فیزیکی دیگر صورت می‌گیرد. این تبدیل به سه صورت زیر انجام می‌شود:
  • تبلور در هنگام تبدیل حالت مایع به جامد: این نوع تبلور به دو صورت زیر انجام می‌گیرد:


   • انجماد مواد مذاب: در اثر سرد کردن ماده مذاب ، اتمها یا مولکولها با هر موقعیتی که دارند، متراکم و بی‌حرکت می‌شوند و ماده منجمد می‌شود. در این صورت ، جسمی جامد بدون داشتن نظم ذره‌ای تشکیل می‌شود. ولی اگر سرد شدن به آرامی و کندی انجام گیرد، اتمها و مولکولها با توجه به نیروی جاذبه و اطاعت از شبکه تبلور کنار هم چیده شده و بلور منتظمی را تشکیل می‌دهند.

   • تبلور مواد محلول: در این نوع تبلور ، باید محلول به حالت [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] باشد. در چنین محلولهایی ، بلورها تشکیل و ته‌نشین می‌شوند. رشد بلورها از طریق اتصال منظم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، اتمها و یا مولکولهای معلق در محلول به نطفه های بلور صورت می‌گیرد.  • تبلور در هنگام تبدیل حالت بخار به جامد (سوبلیماسیون): در این حالت تبلور بلورها مستقیما از تبدیل بخار به جامد حاصل می‌شوند. مثال بسیار روشن ، تشکیل قشرهای بلور یخ ناشی از انجماد مستقیم بخار آب اطاقها بر روی شیشه پنجره‌ها در سرمای زمستان می‌باشد.

  • تبلور مواد جامد: تشکیل بلورهای دانه درشت از بلورهای کوچکتر که تحت تاثیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و حرارت و در مدت زمان طولانی صورت می‌گیرد، مانند تشکیل بلورهای دانه درشت کلسیت از بلورهای ریز کربنات کلسیم.  انحلال

  پدیده انحلال نیز یک پدیده فیزیکی می‌باشد و بطور کلی ، حل شدن یک ماده حل شونده در یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، شامل مراحل زیر می‌باشد:
  • جدا شدن ذرات تشکیل دهنده ماده حل شونده از یکدیگر.
  • جدا شدن مولکولهای حلال از یکدیگر و پخش شدن ذرات ماده حل شونده در بین مولکولهای حلال.
  • بوجود آمدن نیروی جاذبه بین ذرات جسم حل‌شونده و مولکولهای حلال.


  در مرحله اول و دوم‌ ، برای غلبه بر نیروهای جاذبه بین مولکولی مواد حل‌شونده و حلال ، باید انرژی جذب شود و در مرحله سوم با بوجود آمدن نیروهای جاذبه بین ذرات حل‌شونده و حلال ، انرژی آزاد می‌شود. بدین ترتیب اگر انرژی جذب شده بیشتر از انرژی آزاد شده باشد فرایند حل شدن ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است و برعکس اگر انرژی جذب شده کمتر از انرژی آزاد شده باشد، فرایند انحلال ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] است. برای مثال ، حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و هیدروکسید سدیم در آب ، گرماده و حل شدن اوره در کلرید آمونیوم در آب ، گرماگیر می‌باشد.  مثالهایی برای تغییر فیزیکی


  • مغناطیسی شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در مجاورت آهن ربا یک پدیده فیزیکی است. زیرا اولا اثری بر خواص شیمیایی آهن ندارد و ثانیا با دور کردن آهن ربا و یا با استفاده از روش‌های فیزیکی می‌توان این خاصیت را از بین برد.

  • اغلب فرایندهای انحلال از فسیل ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] قند یا نمک در آب ، حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در تولوئن و حل شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در تتراکلریدکربن.

  • ملغمه شدن فلزات (آلیاژ فلزات).

  • تصعید نفتالین در دمای اتاق.

  • مخلوط کردن گرد کات کبود آبی رنگ و پودر زرد رنگ گوگرد و تولید گرد سبز رنگ نیز صرفا یک پدیده فیزیکی است و تغییر رنگ آن ناشی از انجام یک پدیده شیمیایی نیست.

  • آسیاب کردن مواد نیز یک پدیده فیزیکی می‌باشد. زیرا هیچگونه تغییری در ساختار مواد صورت نمی‌گیرد.  ويرايش شده توسط termah در 2012/9/26 در ساعت 10:22 AM
  My Esperanza y Mi objetivo Es La victoria

  راه من اميد و مقصدم پيروزيست

  لطفا قوانین تالار را مطالعه و رعایت کنین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در دنیا هیچ بن بستی وجود ندارد یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت


 2. تشكر از اين پست


 3. #2
  مدیر بازنشسته آواتار termah
  رشته
  شیمی
  مقطع
  فوق لیسانس
  تاريخ عضويت
  2010/11
  محل سكونت
  شمال
  امتیاز
  1672
  پست ها
  1,718

  Graduated

  تغییرات شیمیایی  تغییر شیمیایی ، فرایندی است که در آن ساختار ذره‌های تشکیل دهنده مواد اولیه دچار تغییر می‌شود و به عبارتی ، تغییری است که طی آن ، یک یا چند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] دیگر تبدیل می‌شود.


  تغییراتی که در واکنشی بر روی مواد واکنش دهنده صورت می‌گیرد، بطور کلی به دو نوع [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و تغییر شیمیایی ، تقسیم می‌شوند. در تغییر فیزیکی ، فقط حالت فیزیکی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] تغییر می‌یابد. یعنی ساختار ذره‌های تشکیل دهنده ماده تغییر نمی‌کند. بنابراین تغییر کلیه [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نظیر ذوب و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و غیره همچنین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نمک ها و بازها در [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، تغییر فیزیکی محسوب می‌شوند.

  لیکن در تغییر شیمیایی ، در واقع اتصال
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] به یکدیگر در واکنش دهنده ها دستخوش تغییر می‌شود و همچنین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نیز تغییر می‌یابد. البته باید توجه داشت که در جریان یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، اتم‌ها نه بوجود می‌آیند و نه از بین می‌روند و تنها شامل [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یا بازآرایی اتم‌هاست.

  واکنش شیمیایی در واقع توصیفی برای یک تغییر شیمیایی است. واکنش‌های شیمیایی ممکن است با آزاد کردن انرژی بصورت گرما ، نور یا صوت همراه باشند و تولید یک
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، تشکیل یک رسوب یا تغییر رنگ در پی داشته باشند.

  روی دادن تغییر فیزیکی و تغییر شیمیایی بطور متوالی

  البته مواردی وجود دارد که هر دو تغییر فیزیکی و شیمیایی بر روی یک پدیده ، بطور متوالی اتفاق می‌افتند. برای مثال ، با حرارت دادن تکه ای قند در لوله آزمایش ، ابتدا قند ذوب می‌شود که یک پدیده فیزیکی است. سپس به رنگ قهوه ای در می‌آید که نشان‌دهنده شروع تبدیل قند به [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و یک پدیده شیمیایی است. در ادامه ، مقداری بخار آب به بالای لوله می‌رسد که نشانه تجزیه قند و ادامه پدیده شیمیایی قبل است.

  پس قطره‌های آب روی دیواره لوله آزمایش پدیدار می‌شود که نشان‌دهنده میعان بخار آب آزاد شده و یک پدیده فیزیکی است. در پایان ، در داخل لوله ، ماده‌ای سیاهرنگ ، بی‌مزه و نامحلول در آب (برخلاف قند اولیه) باقی می‌ماند که این ماده جدید ، زغال است و با توجه به تغییر رنگ ، مزه و حلالیت آن در آب ، نشان‌دهنده وقوع یک پدیده شیمیایی است.

  انرژی شیمیایی

  هر نوع [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] میان اتمهای مختلف سازنده [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] یک جسم ، نوعی انرژی بنام در "انرژی شیمیایی" دارد که مقدار آن به نوع اتم‌ها و نحوه قرار گرفتن آنها در مولکول بستگی دارد. در یک واکنش شیمیایی ، در واقع اتصال اتمها به یکدیگر در واکنش‌ها دستخوش تغییر می‌شود و در نتیجه انرژی شیمیایی فراورده‌های واکنش با انرژی شیمیایی واکنش‌دهنده‌ها تفاوت پیدا می‌کند.

  به عنوان مثال ، واکنش گاز
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] با گاز [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را در نظر بگیریم. گاز کلر از مولکولهای دو اتمی Cl2 و گاز هیدروژن از مولکولهای دو اتمی H2 تشکیل شده‌اند. فراورده واکنش ، کلرید هیدروژن HCl خواهد بود که در مقایسه با واکنش‌دهنده با پیوندهای کاملا متفاوتی دارد و از این رو انرژی شیمیایی آنها متفاوت است.

  اکنون این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به متفاوت بودن انرژی شیمیایی فراورده‌ها و واکنش‌دهنده‌ها با در نظر گرفتن "قانون پایستگی انرژی" این اختلاف انرژی به چه صورت ظاهر می‌شود؟

  تغییر گرماگیر و تغییر گرماده


  مطابق قانون پایستگی انرژی ، در هر واکنش ، باید انرژی کل ثابت بماند. بنابراین در واکنش‌ها ، اختلاف انرژی میان فراورده‌ها و واکنش‌دهنده‌ها به صورت گرما ظاهر می‌شود. از این رو ، واکنش‌هایی نظیر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] متان و با تشکیل کلرید هیدروژن که در آنها ، سطح انرژی فراورده‌های واکنش از مواد واکنش‌دهنده پایین‌تر باشد، بعلت تولید انرژی گرمایی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌گوییم و در مقابل ، واکنش‌هایی که در آنها سطح انرژی شیمیایی فراورده‌ها بیشتر از واکنش‌دهنده‌ها باشد، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] نامیده می‌شوند و برای انجام چنین واکنشی باید مقداری گرما به اجزای واکنش‌دهنده داده شود، مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] کلرید آمونیوم [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] که با گرم کردن ، به دو [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] آمونیاک و کلرید هیدروژن تبدیل می‌شود.

  بنابراین در اندازه گیری و محاسبه انرژی واکنش‌های شیمیایی ، چیزی که همیشه محسوس و قابل اندازه‌گیری است، تفاوت محتوای انرژی یا بعبارتی
  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]
  مواد اولیه و محصولات عمل است که معمولا به تغییر محتوای گرمایی ، تغییر آنتالپی گفته می‌شود و با ΔH نمایش می‌دهند و در یک واکنش گرماده خواهیم داشت:  H1: سطح انرژی مواد واکنش دهنده


  H2: سطح انرژی مواد حاصل


  H2 < H1


  H2-H1< 0

  به این ترتیب تغییر آنتالپی ΔH در یک واکنش انرژی‌ده ، منفی است.

  در یک واکنش گرماگیر خواهیم داشت:  H2>H1→H2-H1>0→ΔH>0
  پس تغییر آنتالپی ، ΔH در یک واکنش انرژی‌گیر ، مثبت است.

  واکنش‌های شیمیایی برگشت پذیر و برگشت ناپذیر


  واکنش‌های برگشت ناپذیر


  در این قبیل واکنش‌ها ، محصولات واکنش بر هم اثر شیمیایی ندارند. به همین دلیل واکنش فقط در جهت رفت انجام می‌گیرد و تا مصرف شدن کامل واکنش‌دهنده پیش می‌رود. مثلا اگر تکه‌ای نوار [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را در ظرف محتوی HCl وارد کنیم، واکنش شدیدی میان منیزیم و اسید رخ می‌دهد و [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] بتدریج در اسید ، حل و ناپدید می‌شود و همزمان با ناپدید شدن فلز ، حباب‌های گاز هیدروژن درون اسید به چشم می‌خورند که از ظرف خارج می‌شوند.

  بنابراین این واکنش یک‌طرفه است و فقط در جهت رفت پیش می‌رود. یعنی اگر مقداری گاز هیدروژن را در محلول کلرید وارد کنیم، هیچگونه واکنشی انجام نمی‌گیرد.  Mg + 2HCl → MgCl2 + H2

  علاوه بر واکنش فوق ، سوختن انواع سوخت‌ها مانند [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، نفت ، [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و... در مجاورت هوا ، محکم شدن تدریجی [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، پختن تخم مرغ ، مچاله شدن [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] در برابر شعله ، نمونه‌هایی از واکنش‌های برگشت ناپذیرند.


  واکنش‌های برگشت پذیر

  این واکنش‌ها در شرایط مناسب در هر دو جهت رفت و برگشت پیش می‌روند، مثلا اگر بخار آب را از روی گرد آهن داغ عبور دهند، اکسید آهن همراه با گاز هیدروژن پدید می‌آید.

  (3Fe(s) + 4H2O(g) → Fe3O4(s) + 4H2 (g

  و اگر گاز هیدروژن را بر اکسید آهن ( Fe3O4 ) عبور دهند، آهن و بخار آب تولید می‌شود. واکنش برگشت:  Fe3O4 + 4H2 → 3Fe + 4H2O

  واکنش رفت و برگشت در مجموع یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] را تشکیل می‌دهند و در نتیجه ، واکنش اثر بخار آب بر آهن داغ ، برگشت پذیر است. در زندگی روزانه با موارد زیادی از واکنش‌های برگشت پذیر برخورد می‌کنیم، مانند شارژ مجدد [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]. [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] موجود در باطری خودرو هنگام تولید جریان برق بتدریج مصرف شده و به مواد دیگری تبدیل می‌شود. با شارژ مجدد باطری ، واکنش‌های برگشت انجام می‌گیرند و مواد اولیه پدید می‌آیند.  مثالهایی از فرایندهای شیمیایی


  همانظور که قبلا ذکر شد، در تغییر شیمیایی ، ماهیت شیمیایی مواد تغییر می‌یابد و فراورده‌های جدید با خواص متفاوت از مواد اولیه تولید می‌شود. بنابراین پدیده های زیر نمونه هایی از تغییرهای شیمیایی محسوب می‌شوند:
  • سوختن انواع سوخت‌ها. مانند بنزین ، نفت ، گاز طبیعی و... در مجاورت هوا
  • زنگ زدن فلزات
  • گوارش غذا
  • رسیدن میوه
  • پختن غذا
  • فساد مواد
  • محکم شدن تدریجی سیمان.
  • انحلال آمونیاک در آب. زیرا در اثر [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] ، قسمتی از مولکولهای آمونیاک با مولکولهای آب ترکیب شده و ماده جدیدی به نام هیدروکسیدآمونیوم تولید می‌نمایند. بهمین دلیل که واکنش شیمیایی بین [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] و حل شونده رخ می‌دهد، حل شدن بیشتر جنبه شیمیایی دارد.
  • لخته شدن مواد کلوئیدی. در اثر لخته شدن ، پیوندهای جدیدی تشکیل می‌گردد که باعث تجمع مولکولهای یک [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ] می‌شود.
  • تشکیل بخارات در اثر حرارت دادن اکسید جیوه.
  My Esperanza y Mi objetivo Es La victoria

  راه من اميد و مقصدم پيروزيست

  لطفا قوانین تالار را مطالعه و رعایت کنین

  [مشاهده ی لینک ها فقط برای اعضا امکان پذیر است. ]

  در دنیا هیچ بن بستی وجود ندارد یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت


 4. تشكر از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2015/5/21, 05:18 PM
 2. پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2013/2/23, 11:22 AM
 3. پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2011/10/28, 01:31 AM
 4. آناليز شيميايي مواد موتور
  توسط amir mafi در تالار دانلودگاه
  پاسخ ها: 1
  آخرین ارسال: 2009/12/15, 01:32 PM
 5. پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2009/7/01, 10:39 AM

برچسب های اين تاپیک

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •