نمايش نتايج 1 تا 1 از 1

تاپیک: تدوین ضوابط مناسب سازی شهری مشهد

 1. #1
  مدیر تالار مهندسی شهرسازی آواتار هدیه.
  رشته
  مهندسی شهرسازی
  مقطع
  دانشجوی دکترا
  تاريخ عضويت
  2010/3
  محل سكونت
  تهران
  امتیاز
  6365
  پست ها
  1,393

  پيش فرض تدوین ضوابط مناسب سازی شهری مشهد

  31/6/1391

  مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری شهرداری مشهد از تدوین ضوابط مناسب سازی فضاهای شهر مشهد به منظور تسهیل تردد عموم شهروندان در آیند‌ه‌ای نزدیک خبر داد و افزود: آماده سازی و مناسب سازی محیط شهری با هدف تامین حقوق برابر و فرصت های مساوی برایجانبازان، معلولان و سالمندان از اولویت های معاونت شهرسازی و معماری شهرداری مشهد است.
  حسین برلیانی طرح اجرای مناسب سازی فضاهای شهری را در مراحل تدوین ضوابط عنوان کرد و تصریح کرد: امید است با همکاری همه ارگان های مربوطه، مناسب سازی همه معابر و فضاهای شهری در مشهد به خوبی انجام شود . وی با اشاره به اینکه دسترسی فقط نصب رمپ نیست، بیان داشت: معابر پیاده باید به گونه ای طراحی شوند که حرکت امن و مستقل تمامی افراد پیاده (معمول و غیر معمول) را در محیط بیرونی ساختمان ها تسهیل نمایند. وی با بیان اینکه معابر پیاده باید دارای سطحی تراز و شیبی کمتر از 5 درصد باشند، اظهار داشت: مبلمان شهری نباید به صورتی قرار گیرند که عرض خالص معبر را به کمتر از 90 سانتی متر (که حداقل لازم است) کاهش دهند.

  وی یکی از عمده‌ ترین وظایف مدیریت شهری را آماده نمودن بستر شهر برای استفاده مناسب تمام اقشار جامعه، عنوان کرد و اذعان داشت: مشارکت و همکاری مشترک عموم شهروندان با مسئولان شهر می‌تواند در مناسب سازی محیط با توجه به نیاز افراد کم توان جسمی و سالمندان جامعه تاثیر به سزایی داشته باشد تا آن جا که کار انجام شده ماندگار و در شان این افراد باشد.

  مشاور عالی معاونت شهرسازی و معماری با بیان اینکه تمامی خطرات احتمالی ناشی از مبلمان شهری برای حرکت افراد پیاده را باید حذف نمود، افزود: قطعا انجام این مهم تا رسیدن به نتایج مطلوب مستلزم همکاری و هماهنگی کلیه نهاد هاو ارگان های تاثیر گذار در امر مناسب سازی فضاهای شهری است.

  برلیانی ادامه داد: مناسب سازی فضا برای تردد معلولان باید در خصوص همه فضاها از جمله فضاهای خیابانی وساختمانی باید دنبال شود و نقش دستگاه های ذیربط در این خصوص بسیار مهم و تعیین کنندهاست. وی استفاده‌ یک معلول یا ناتوان جسمی از فضای شهری بدون کمک دیگران را تعریف صحیح مناسب‌سازی شهری دانست و تاکید کرد: این افراد حق دارند مانند دیگر شهروندان از فضاهای شهری استفاده کنند.وی با بیان اینکه شهرداری مشهد تاکنون به سهم خود اقدامات خوبی را در جهت مناسب‌سازی اماکن عمومی انجام داده است، اضافه کرد: استاندارد سازی معابر به منظور سهولت در عبور و مرور نابینایان موضوعی است که از ابتدا درامر بهسازی معابر مشهد مورد توجه قرار داشته است که به همین منظور این الگو (اجرای لاین بساوایی) در 95 هزار و 334متر طول از معابر شهری پیاده سازی شده است.

  وی مسیرهای هادی مورد نیاز افراد نابینا و کم بینا در دو بخش اصلی و فرعی مورد توجه قرار داد و یاد آور شد: اگر فاصلۀ آزاد و عمودی ناحیه ای که به یک مسیر دسترسی متصل است به کمتر از 210 سانتی متر کاهش یابد، باعث به وجود آمدن موانعی برای حرکت افراد نابینا یا افرادی که دارای مشکلی در دید خود هستند، می شود. وی نصب علائم نشاندهندهوجود رمپ در مسیر، جهت اطلاع رسانی به معلولین را در محوطه ساختمان مهم ارزیابی کرد و گفت: پیش بینییک پاگرد در هر رمپ بهعمقحداقل 150سانتیمتر با در نظر گرفتنحداکثرطول افقی 9متر الزامی است.

  مدیر طراحی و بهسازی محیط شهری با تاکید بر اینکه حداقل عرض یک معبر پیاده با حجم ترافیک کم، باید 1/2 – 9/0 متر باشد، تشریح کرد: عرض پیاده رو ها باید متناسب با تراکم حرکت (ترافیک) پیاده طراحی شود، با رعایت حداقل عرض خالص معبر پیاده که امکان حرکت چرخشی یک صندلی چرخ دار و یا عبور دو صندلی از کنار هم را فراهم آورد. وی گفت: برای چرخش هایی با زاویه 90 درجه در تقاطع های T شکل، حداقل عرض خالص 90 سانتی متر برای هر شاخه از پیاده رو، فضایی کافی برای چرخش صندلی چرخ دار را فراهم می آورد.

  برلیانی خاطر نشان کرد: در معابر پیاده نباید هیچ گونه مانعی همچون نرده، مبلمان های شهری، موانع عمودی، پیش آمدگی ها و ... وجود داشته باشد که عرض خالص معبر را به حداقل کاهش دهد.
  ,You're here, there's nothing to fear
  ,And I know, that my heart
  ...will go on


 2. تشكرها از اين پست


تاپیک های مشابه

 1. مناسب سازي شبكه حمل و نقل شهري و بين شهري
  توسط محمدرضا جعفری در تالار برنامه ریزی حمل و نقل
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2013/8/13, 06:24 PM
 2. مناسب سازی پیاده روی بلوار صبا مشهد
  توسط Arch-Azadeh در تالار اخبار و تازه های شهرسازی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2013/4/01, 01:22 PM
 3. تدوین ضوابط نماسازی و منظر شهری
  توسط هدیه. در تالار اخبار و تازه های شهرسازی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2012/8/16, 02:47 AM
 4. مناسب سازی فضاهای پنهان شهری
  توسط DDDIQ در تالار مقالات شهرسازی
  پاسخ ها: 2
  آخرین ارسال: 2011/10/27, 11:33 AM
 5. مناسب سازی مبلمان و تجهیزات شهری
  توسط DDDIQ در تالار مقالات شهرسازی
  پاسخ ها: 0
  آخرین ارسال: 2011/3/06, 11:24 PM

ثبت اين صفحه

ثبت اين صفحه

قوانين ارسال

 • شما نمی‌توانيد تاپيک جديد ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيد پاسخ ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال كنيد
 • شما نمی‌توانيدنوشته‌های خود را ويرايش كنيد
 •