شما نمی ترسید؟

aof

اخراجی موقت
من به الکترونیک علاقه دارم . اما دنیای الکترونیک خیلی گسترده و مدام در حال جدید شدن هست . راستش من از این گستردگی و اینکه باید مدام به روز باشی می ترسم و حالم بد می شه . همش باید چیز جدید یا بگیری و تقلا کنی . مثل کامپیوتر . شما چکار می کنید با این قضیه . چه راهی را پیشنهاد می کنید.

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به الکترونیک علاقه دارم . اما دنیای الکترونیک خیلی گسترده و مدام در حال جدید شدن هست . راستش من از این گستردگی و اینکه باید مدام به روز باشی می ترسم و حالم بد می شه . همش باید چیز جدید یا بگیری و تقلا کنی . مثل کامپیوتر . شما چکار می کنید با این قضیه . چه راهی را پیشنهاد می کنید.
معمولا کسی که علاقه داره این سوال رو نمیپرسه. درسته مداوم همه چیز توی دنیا در حال جدید شدنه اصلا خاصیت علم همینه اگر اینطور نباشه که دیگه علم نیست.
ولی خیاال شما راحت به اون پیچیدگی هم که فکر میکنی نیست . بهترین مثالش دنیای کامپیوتر هست . مثلا شما امروز یک کارت گرافیک خریدی مثلا با حافظه ی ۲گیگ، ۱ ماه بعد یه گرافیک سرتر از اون میاد مثلا ۴ گیگ. شما سریع میری عوض میکنی؟
مشخصه که نه ولی خبر داری که یک قطعه ای با فلان مشخصات تولید شد که از چند جهت از سیستم شما برتره. معمولا یک سری عدد هستند که افزایش یا کاهش پیدا میکنند و پیشرفت فناوری معمولا در همون خلاصه میشه. اعداد هم نشانگر کمیتهایی هستند که شما خودت میدونی چیه یا حداقل یه شناخت کلی ازش داری
و البته تحول های بنیادی هم وجود دارند که مثلا فلان فناوری با یک فناوری دیگه جایگزین بشه که معمولا اینطور چیزهایی برای شما به عنوان یک دانشجو انقدر جذابه که خودت اخبار رو دنبال میکنی.
همیشه هم قرقر نیست فقط مصرف کننده باشی یه روز شاید خودت یکی از همین فناوری هارو به دنیا معرفی کردی.
موفق باشید.

aof

اخراجی موقت
خوب یعنی با ان گستردگی که داره از کاربرد در ماهواره یا هوا فضا گرفته تا اتومبیل پیشرفته و وسایل منزل و ابزار الکترونیکی و غیره می شه گفت که همشون یه چارچوب اصلی دارند و دقیقا مثل کامپیوتر که کسی یه مدت توش باشه با اینکه روز به روز پیشرفت می کنه منتهی یا ازش سر درمی اره یا اینکه مدت کوتاهی می کشه بفمه چی به چیه ؟

- از کاربرد مهندسی الکترونیک توی صنایع هوا فضا و ماهواره چی می دانید . ایا یه مهندس الکترونیک تنها برای طراحی پایگاه هدایت و قطعات ماهواره استفاده می شه و یه مهندس الکترونیک می ره پی کارش

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب یعنی با ان گستردگی که داره از کاربرد در ماهواره یا هوا فضا گرفته تا اتومبیل پیشرفته و وسایل منزل و ابزار الکترونیکی و غیره می شه گفت که همشون یه چارچوب اصلی دارند و دقیقا مثل کامپیوتر که کسی یه مدت توش باشه با اینکه روز به روز پیشرفت می کنه منتهی یا ازش سر درمی اره یا اینکه مدت کوتاهی می کشه بفمه چی به چیه ؟

- از کاربرد مهندسی الکترونیک توی صنایع هوا فضا و ماهواره چی می دانید . ایا یه مهندس الکترونیک تنها برای طراحی پایگاه هدایت و قطعات ماهواره استفاده می شه و یه مهندس الکترونیک می ره پی کارش

دوست عزیز شما به عنوان یه دانشجو یه سری دانش کلی را در دانشگاه یاد می گیرید ولی وقتی وارد بازار کار می شید یک زیر شاخه از اون علم گسترده حوزه کاری شما را در بر می گیره و در همون زیر شاخه اطلاعات خودتون را گسرتش می دید.
هیچ موقع کسی که در زمینه صنایع هوا و فضا کار کرده نمی ره برای کار در زمینه خطوط قدرت اقدام کنه چون دانشش تخصص داده شده به همون زمینه هوا و فضا.
حتی همین واژه هوا و فضا هم که شما دارید به کار می برید خودش خیلی کلی هست و شامل هزاران زیر شاخه می شه که هر کس فقط در یک شاخش تخصص پیدا می کنه و شروع به گسترش دانشش در اون می کنه.
این موضوع هم نه تنها برای رشته الکترونیک هست بلکه برای همه رشته ها صحت داره.

موفق باشید

apadana34

عضو جدید
عزیزان می تونید مثالهای عملی از رشته برق الکترونیک به من بگید. من انچه می دانم اینکه رشته الکترونیک به طراحی مدار و قطعات الکترونیک مربوط می شه اما من دنبال شناختن این رشته هستم که ببینم ایا رشته ای هست که مورد علاقم هست یا اینکه بزارمش کنار ولی نمی دانم چطوری با این رشته واینکه بخوام تا ارشد ادامش بدم اشنا بشم . یا خیلی اطلاعات گسترده اس یا اینکه هرچی گیر می ارم تکراری هست . من چطوری با این رشته اشنا بشم و اطلاعاتی مربوط به شناخت کافی از این رشته برای انتخاب بدست بیارم

apadana34

عضو جدید
عزیزان می تونید مثالهای عملی از رشته برق الکترونیک به من بگید. من انچه می دانم اینکه رشته الکترونیک به طراحی مدار و قطعات الکترونیک مربوط می شه اما من دنبال شناختن این رشته هستم که ببینم ایا رشته ای هست که مورد علاقم هست یا اینکه بزارمش کنار ولی نمی دانم چطوری با این رشته واینکه بخوام تا ارشد ادامش بدم اشنا بشم . یا خیلی اطلاعات گسترده اس یا اینکه هرچی گیر می ارم تکراری هست . من چطوری با این رشته اشنا بشم و اطلاعاتی مربوط به شناخت کافی از این رشته برای انتخاب بدست بیارم

با توجه به اینکه اطلاعات زیادی ندارم همیشه این سوالات توی ذهنم در مورد برق الکترونیک هست حداقل اینا رو جواب بدید:

1- با توجه به اینکه هدف این رشته طراحی مدار یا قطعات الکترونیکی هست و با در نظر گرفتن اینکه کشورما تولید کننده نیست و تا برند خارجی است نیازی نیست ایا این قضیه ادامه داره یا در اینده قراره فکری براش بشه
2- باز با توجه به اینکه کشور ما وارد کننده است تحصیل توی این رشته برای استفاده از ان چه فایده ای می تونه داشته باشه ؟ ایا از ان در جاهای دیگر استفاده می کنند
3- در مقاطع بالاتر ارشد و دکتری ایا صلاح هست که ادامه تحصیل بدی یا بهتره گرایشتو عوض کنی ؟
4- بعضی از مهندسی ها مثل کامپیوتر حکم سرویس دهنده دارندو نسبت به مثلا مکانیک و هسته ای از جایگاه و اهمیتی برخوردار نیستند ایا برق الکترونیک با توجه به اینکه از لوازم منزل تا فضا سرو کله اش هست از جایگاه یا به اصطلاح پرستیزی که ان رشته ها دارند برخورداره یا همان الکتریکی که دید مردم نسبت بهش است هست

Yuri Boyka

عضو جدید
با توجه به اینکه اطلاعات زیادی ندارم همیشه این سوالات توی ذهنم در مورد برق الکترونیک هست حداقل اینا رو جواب بدید:

1- با توجه به اینکه هدف این رشته طراحی مدار یا قطعات الکترونیکی هست و با در نظر گرفتن اینکه کشورما تولید کننده نیست و تا برند خارجی است نیازی نیست ایا این قضیه ادامه داره یا در اینده قراره فکری براش بشه
2- باز با توجه به اینکه کشور ما وارد کننده است تحصیل توی این رشته برای استفاده از ان چه فایده ای می تونه داشته باشه ؟ ایا از ان در جاهای دیگر استفاده می کنند
3- در مقاطع بالاتر ارشد و دکتری ایا صلاح هست که ادامه تحصیل بدی یا بهتره گرایشتو عوض کنی ؟
4- بعضی از مهندسی ها مثل کامپیوتر حکم سرویس دهنده دارندو نسبت به مثلا مکانیک و هسته ای از جایگاه و اهمیتی برخوردار نیستند ایا برق الکترونیک با توجه به اینکه از لوازم منزل تا فضا سرو کله اش هست از جایگاه یا به اصطلاح پرستیزی که ان رشته ها دارند برخورداره یا همان الکتریکی که دید مردم نسبت بهش است هست

دوست عزیز قبل از همه چی بزرگترین مزیت رشته الکترونیک اینکه نسبت به سایر رشته ها پذیرشش به خارج از کشور راحتتره.
شغل های متعارف و کلیشه ای نداره پس باید با علاقه و جدیت تمام بخونیش(به کتب درسی و سرفصل های وزارت علوم بسنده نکنی) تا بتونی بعدا واسه خودت کار آفرینی کنی چون وافعا دست و بال آدمو در زمینه برآورد نیاز روز جامعه باز می کنه که ارزش افزوده خیلی بالایی رو داره.
اگه دنبال کار کلیشه ای و راحت و پر درآمد هستی برو مدیریت یا حسابداری بخون.

apadana34

عضو جدید
دوست عزیز قبل از همه چی بزرگترین مزیت رشته الکترونیک اینکه نسبت به سایر رشته ها پذیرشش به خارج از کشور راحتتره.
شغل های متعارف و کلیشه ای نداره پس باید با علاقه و جدیت تمام بخونیش(به کتب درسی و سرفصل های وزارت علوم بسنده نکنی) تا بتونی بعدا واسه خودت کار آفرینی کنی چون وافعا دست و بال آدمو در زمینه برآورد نیاز روز جامعه باز می کنه که ارزش افزوده خیلی بالایی رو داره.
اگه دنبال کار کلیشه ای و راحت و پر درآمد هستی برو مدیریت یا حسابداری بخون.

من بیشتر دنبال رشته ای هستم که بش علاقه داشته باشم و علاقم چند تا پارامتر داره بخاطر همین روی الکترونیک دارم مطالعه می کنم متاسفانه من اول راهم و چیزی نمی دانم و دیدم مثل شما ها نیست بخاطر همین این سوالا رو می پرسم

1- درست است که الکترونیک گسترده است از فضا تا وسایل خانه دخالت داره ولی منی که می خوام داخل کشور بمانم می تونم از این مزیتش استفاده کنم و قدرت رقابت با تولید خارجی هست یا اینکه مجبوری به کار غیر مستقیم بپردازی یا فروش ای فون و غیره
2- به هرحال ادم دوس داره یه کار کلیشه ای و درامد ثابت و مطمئن داشته باشه و کنارش بتونه کارافرینی کنه . محیط کاری یه مهندس الکترونیک چطوری و چه شکلی است منظور مثلا مکانیک محیط کارخانه ای و شاید اچار و روغن و غیره است
3- اینکه دست و بال ادمو باز می کنه و می تونی کارافرینی کنی درست . مثلا چی ؟

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بیشتر دنبال رشته ای هستم که بش علاقه داشته باشم و علاقم چند تا پارامتر داره بخاطر همین روی الکترونیک دارم مطالعه می کنم متاسفانه من اول راهم و چیزی نمی دانم و دیدم مثل شما ها نیست بخاطر همین این سوالا رو می پرسم

1- درست است که الکترونیک گسترده است از فضا تا وسایل خانه دخالت داره ولی منی که می خوام داخل کشور بمانم می تونم از این مزیتش استفاده کنم و قدرت رقابت با تولید خارجی هست یا اینکه مجبوری به کار غیر مستقیم بپردازی یا فروش ای فون و غیره
2- به هرحال ادم دوس داره یه کار کلیشه ای و درامد ثابت و مطمئن داشته باشه و کنارش بتونه کارافرینی کنه . محیط کاری یه مهندس الکترونیک چطوری و چه شکلی است منظور مثلا مکانیک محیط کارخانه ای و شاید اچار و روغن و غیره است

سلام
بنده خودم فعلا در حال تحقیق بیشتر هستم. ولی فکر میکنم شما به دنبال مثالی میگردی که مفهوم کلی کار الکترونیک رو درک کنید.
یکی از شاخه های الکترونیک طراحی مدارات هست.
برای همه چیز ، از کنترل صنعت گرفته تا طراحی یک درب باز کن برقی. کلا الکترونیک شاخه ای از مهندسی برق هست که از برق بیشترین استفاده رو میبره و هر بلایی بخواد سرش میاره. همه جوره میتونه از برق استفاده کنه.
برای صنعت انقدر فراگیر شده که یک رشته به مهندسی برق اضافه شده که کارش به طور کلی ساخت و طراحی مدارات برای صنعت هست.
دلیل اینکه آقای رستمی فرمودند باید مطالعه ی زیاد داشته باشید و منم اضافه میکنم که باید خلاقیت زیاد داشته باشید اینه که الکترونیک یک ابزار هست.
ابزاری برای انجام کار ، مهندسین الکترونیک برای انجام هر کاری ابزاری طراحی میکنند که بشه اون کار رو با استفاده از جریان اکتریکی انجام داد.
الکترونیک اشباع شده هست ولی نه برای افراد خلاق و متفکری که هر روز طرح های جدیدی به ذهنشون میرسه.
برای کسانی اشباع و بدردنخور هست که به فکر کپی طرح دیگران هستند .
یک نمونه کارآفرینی چیه؟
مثال خیلی ساده ، همه هم میدونند پنکه چیه ، هم میدونند المنت چیه.
ولی یک نفر اینهارو با هم ترکیب کرد و سشوار ساخت.
یک فرستنده ی FM رو با هزینه ی کمتر از 5 هزار تومان میشه ساخت ، MP3 پلیر هم به وفور توی بازار با مارکها و برند های مختلف هست.
یک نفر اومد این 2 تارو با هم ترکیب کرد و این فرستنده های Fm فندکی رو ساخت که الان توی همه ی ماشین ها به جای استفاده از سیستم های پخش CD و... اکثرا از اینا استفاده میشه.
گرچه مثال های خیلی پیش پا افتاده ایه ولی فکر کنم مفهوم رو رسونده.

یا همین میکروکنترلر که من هنوز مشغول یادگیریش هستم ، باهاش میشه تقریبا همه چیز ساخت. میشه همه چیز رو باهاش کنترل کرد.
این ابزار که به تازگی باهاش آشنا شدم خیلی برام جالب هست ، گرچه اول راهم و هنوز هیچی نمیدونم ، ولی با همین یک آی سی میشه هر طرحی رو تبدیل به یک پروژه کرد.

شما اگر طرح هایی دارید که نمیدونید با چه ابزاری به اونها جامه ی عمل بپوشونید الکترونیک ، مکانیک و برنامه نویسی میتونند ابزار های مفیدی برای شما باشند.

Yuri Boyka

عضو جدید

با توجه به اینکه کشور ما تحت تحریم های رنگابارنگه شما می تونید به تعمیر و یا حتی ساخت ادوات صنایع مشغول شید.

apadana34

عضو جدید
با توجه به اینکه کشور ما تحت تحریم های رنگابارنگه شما می تونید به تعمیر و یا حتی ساخت ادوات صنایع مشغول شید.

این تحریم ها می تونه نعمت باشه اگه قدرشو بدانن چون مجبور می شیم خودمون تولید کنیم . حالا هر چند اولش بدرد نخوره .کسی هم از اینده خب نداره . توکل برخدا
- اگه بخوام با این رشته هرچه بیشتر اشنابشم که ببینم ان علاقه خاص را بش دارم یا نه دروس دانشگاهی که هرچه بیشتراین رشته را نشان می ده چه درسهایی هست؟
چطور می تونم با این رشته و زمینه های کاری که می تونه داشته باشه اشنا بشم؟

Yuri Boyka

عضو جدید
این تحریم ها می تونه نعمت باشه اگه قدرشو بدانن چون مجبور می شیم خودمون تولید کنیم . حالا هر چند اولش بدرد نخوره .کسی هم از اینده خب نداره . توکل برخدا
- اگه بخوام با این رشته هرچه بیشتر اشنابشم که ببینم ان علاقه خاص را بش دارم یا نه دروس دانشگاهی که هرچه بیشتراین رشته را نشان می ده چه درسهایی هست؟
چطور می تونم با این رشته و زمینه های کاری که می تونه داشته باشه اشنا بشم؟

دروس میکروپروسسور - تکنیک پالس - مدار های منطقی - تاسیسات الکتریکی - کارگاه برق دروسی هستند که جنبه عملی و کاربردی دارن

ah rad

عضو جدید
من از اول که میدونستم این رشته گستردس تکلیفم رو باخودم روشن کردم
هیچی نمیخونم تا با تغییر تکنولوژی حالم بد نشه:):biggrin:

بالا