حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

mitra_ziaee

عضو جدید
سلام

دوستان در مورد تنش زدایی و اطلاعات و استانداردها و محاسبات ریت سردو گرم کردن و کار با دستگاه تنش زدا مقاله یا جزوه می خواستم . ممنون

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
یه سوالی داشتم در درس علم مواد ..من خودم چهارترم پیش پاس کردم و این مبحث توش نبود(بنده مهدسی صنایع میخونم...واین سوالو دیدم مرتبط رشته شماست)
یکی از دوستانم مشکل داشت گفتم ایشاللا اینجا حل بشه
در مبحث حالت تعادلی انحلا ل کامل حالت مذاب

mα1=83
mα2=16
چون مقدار تفاضلشون زیاده باید بشه رسوب دونه ای بده ولی استاد تو جزوه یا این دوستمون نوشته رسوب نواری..حالا میخواستم ببینم کدوم درسته باتشکر
.........
مدیر بخش لطفا همکاری کنه بعد پاسخ این سوال این تاپیک رو پاک کنه ممنون

بنده متوجه شدم منظورتون چیه .
ببینید بستگی داره که سیستم دیاگرام تعادلیتون از چه عناصری تشکیل شده باشه . یعنی FE- C باشه یا دیاگرام AL-cu و...

ولی اگه بازهم منظورتون بصورت کلی اینطور دیاگرامها هست , بدلیل اختلاف زیادی که داره رسوب بصورت نواری و پیوسته تشکیل میشه , این رسوب دونه ای یا توده ای که شما می فرمایید در صورت اختلاف کم بین درصد دو فاز هست .
امیدوارم جوابتون رو گرفته باشین .

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

کسی در مورد
Pseudo boehmite اطلاعات نداره؟
اینکه از کجا تهیه کنم
کسی روش کار کرده جایی
میشه سنتزش کرد

ممنون
:gol:

mardomdar

عضو جدید
سلام میخواستم ریخته گری ترکیبات بین فلزی روی-منیزیم انجام بدهم. اطلاعاتی از شرایط ریخته گری می خواستم با تشکر

سلام میخواستم ریخته گری ترکیبات بین فلزی روی-منیزیم انجام بدهم. اطلاعاتی از شرایط ریخته گری می خواستم با تشکر

سلام
میخواستم ریخته گری ترکیبات بین فلزی روی-منیزیم انجام بدهم. اطلاعاتی از شرایط ریخته گری می خواستم
ریخته گری با چه شرایطی انجام بدم که روی بخار نشود.اگه میشه خواهشا توضیح بدهید
با تشکر

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام
میخواستم ریخته گری ترکیبات بین فلزی روی-منیزیم انجام بدهم. اطلاعاتی از شرایط ریخته گری می خواستم
ریخته گری با چه شرایطی انجام بدم که روی بخار نشود.اگه میشه خواهشا توضیح بدهید
با تشکر
ریخته گری ترکیبات بین فلزی ؟ ! منظورتون اینه که آلیاژی که می خواید بسازید از ترکیبات بین فلزی روی و منیزیم هست ؟×!! لطفاً در مورد کارتون بیشتر توضیح بدین .

ریخته گری روی و منیزیم بسیار سخت و مشکل هست!! بسیار !
به طور قطع میتونم بگم که باید در کوره های تحت خلاء ، عمل ذوب و ریخته گری رو انجام بدین . در کوره های القایی تحت خلاء .
البته راه های دیگه ای هم واسه تولید این آلیاژ هستا... حتماً باید ریخته گری باشه ؟

m_mahdi_tbt

عضو جدید
دوستان ممنون میشم مقداری در مورد فرآیند دوپ کردن و تفاوت بین Doping و Alloying یا Mixing توضیح بدین
با تشکر

mardomdar

عضو جدید
میخواستم یه ترکیب بین فلزی مثل Mg2Zn3 بسازم که نسبت استوکیومتری آنها 40 به 60 می باشد(فقط ریخته گری) بعد از ذوب و ریخته گری در یک قالب فولادی یا چدنی آن را به صورت پودر در بیاورم.میخواستم بدونم چجوری این کار را با چه شرایطی انجام بدهم؟از چه دمایی استفاده کنم؟

chs

عضو جدید
سلام. کسی در مورد عملیات dopant یا dop کردن یک عنصر اطلاعات یا مقاله ای داره؟؟؟ متاسفانه چیزی ازش نمیدونم لطفا راهتماییم کنید. ممنون

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. کسی در مورد عملیات dopant یا dop کردن یک عنصر اطلاعات یا مقاله ای داره؟؟؟ متاسفانه چیزی ازش نمیدونم لطفا راهتماییم کنید. ممنون

dopant یا آلاینده به جزیی اطلاق میشه که به ترکیب اصلی ماده اضافه میشه تا بعضی از خواص رو بهبود بده. مثلا در سرامیک ها برای افزایش سرعت زینترینگ یا ایجاد هدایت الکتریکی در ساختار و ... dopant اضافه میشه.
انواع dopant :
1. Aliovalent dopant: حل شونده هایی هستن که ظرفیت کاتیونیشون با ظرفیت کاتیونی میزبان متفاوت هستش. اگر ظرفیت کاتیونی dopant بزرگتر از زمینه باشه بهش donor dopant گفته میشه و اگر ظرفیت کاتیونی میزبان بزرگ تر باشه بهش acceptor میشه.
2. Isovalant dopant:حل شونده هایی که ظرفیت کاتیونی شون برابر با ظرفیت کاتیونی میزبان هستش.
یکی از تکنیک های dop کردن مخصوصا در نیمه رساناها روش Chemical vapour deposition) CVD) هستش ...

B.ghozati

عضو جدید
اتصال شیشه به فلز

اتصال شیشه به فلز

من دنبال افرادی هستم که تجربه عملی راجع به اتصال شیشه به فلز ( جوش شیشه به فلز) دارند هستم. لطفا به من ایمیل بزنید
s_ghozati_at_yahoo.com

metallurgist

عضو جدید
سلام من به دنبال دستگاه نورد در مقیاس آزمایشگاهی برای نورد فولاد زنگ نزن هستم دوستان دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی که این دستگاه رو داشته باشه سراغ دارن؟

reza_1364

مدیر بازنشسته
سلام من به دنبال دستگاه نورد در مقیاس آزمایشگاهی برای نورد فولاد زنگ نزن هستم دوستان دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی که این دستگاه رو داشته باشه سراغ دارن؟

دانشگاه مالک اشتر تهران

Melted_Boy

کاربر ممتاز

آزمایشگاه بخش مواد دانشگاه شیراز هم داره دوست عزیز.
میتونین با دکتر مشکسار هماهنگ کنید.

hamid shoaibi

عضو جدید
آبکاری الکتریکی نیکل

آبکاری الکتریکی نیکل

سلام دوستان، مطلب راجع به ابکاری الکتریکی نیکل میخواستم .اگه کمکم کنید ممنون میشم.

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام

دوستان كسي از شرايط تست سايش با خبر هست ؟
-تست سايش يك نمونه فلزي رو كجاها انجام ميدن ؟
-نحوه عملكرد دستگاهش چيه ؟
- نمونه اش بايد به چه شكلي باشه ؟

پيشاپيش ممنون .

Ho$$ein

کاربر ممتاز
كسي اطلاعاتي راجع به الكترو اچ داره ؟!

دعاتون ميكنيم !

Melted_Boy

کاربر ممتاز
كسي اطلاعاتي راجع به الكترو اچ داره ؟!

دعاتون ميكنيم !

سلام

-تست سايش يك نمونه فلزي رو كجاها انجام ميدن ؟

پيشاپيش ممنون .

خب پسر خوب مگه من همه ی اینارو بهت نگفتم کجا داره و چیکار باید بکنی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!۱
چرا مردم رو اذیت میکنی؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

controlqueen

عضو جدید
بچه ها ببخشیداینواینجامیپرسم .من یه تاپیک ساختم ولی هرچی میگردم نیستش!!توجستجو هم سرچ میکنم نمیاردش!توتالار کنترل ساختمش چطورپیداش کنم؟عنوانش این بود: (بچه هاکمکم کنیدبه راهنماییتون نیازدارم)

Melted_Boy

کاربر ممتاز
بچه ها ببخشیداینواینجامیپرسم .من یه تاپیک ساختم ولی هرچی میگردم نیستش!!توجستجو هم سرچ میکنم نمیاردش!توتالار کنترل ساختمش چطورپیداش کنم؟عنوانش این بود: (بچه هاکمکم کنیدبه راهنماییتون نیازدارم)

تاپیکتون یا حتما از طرف مدیران حذف شده، یا آرشیو شده...
میتونین از مدیر تالاری که تاپیکتون رو اونجا گذاشتین پیگیر بشید...

Ho$$ein

کاربر ممتاز
خب پسر خوب مگه من همه ی اینارو بهت نگفتم کجا داره و چیکار باید بکنی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!۱
چرا مردم رو اذیت میکنی؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

میدونم ! من نمیتونم که همه نمونه هام رو اونجا بفرستم که !!!
می خوام خودم متالوگرافیش رو انجامش بدم.

قراره واسه تست سایش بفرستم رازی .

مجدداً سوالم رو تکرار میکنم :

sara.ceramic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
کسی کتابی چیزی سراغ داره که نرم افزار مطلب رو به زبان ساده یاد بده ؟
من باید باهاش کار کنم، فرصتم هم کمه ...

S H i M A

کاربر فعال تالار شیمی
کاربر ممتاز

mortazavi_mahya

عضو جدید
سلام
من میخوام برای پروژم در زمینه ی لعابهای ضد لغزش یا ضد سرش که لعابهای ماتی هستند کار کنم کسی میتونه من و راهنمایی کنه؟
اصلا این موضوع موضوعی هست که بتونم به جواب برسم یا نه ؟
اگه کسی تو این زمینه ها کار کرده یا اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنماییم کنه.....

m_mahdi_tbt

عضو جدید
سلام
من میخوام برای پروژم در زمینه ی لعابهای ضد لغزش یا ضد سرش که لعابهای ماتی هستند کار کنم کسی میتونه من و راهنمایی کنه؟
اصلا این موضوع موضوعی هست که بتونم به جواب برسم یا نه ؟
اگه کسی تو این زمینه ها کار کرده یا اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنماییم کنه.....
سلام دوست عزیز با کلمه کلیدی anti slip porcelain glaze یا anti skid porcelain glaze جست و جو رو شروع کنید اطلاعات خوبی بدست میارید
هیچ کاری نشدنی نیست
موفق باشید

باران 87

عضو جدید
بچه ها من مطالبی درباره ساخت الکترود جوشکاری میخوام برای گزارش کاراموزیم.خواهشا کمک کنید عجله دارم.

باران 87

عضو جدید
هیشکی راجب ساخت الکترودها نمیدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من به این مطالب شدیدا نیاز دارم.:w06::wallbash::w39: :cry:

zahra mohammadi

عضو جدید
مشاهده پیوست welding.zip
هیشکی راجب ساخت الکترودها نمیدونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من به این مطالب شدیدا نیاز دارم.:w06::wallbash::w39: :cry:

سلام
فایل ضمیمه رو مطالعه بفرمائید، فکر می کنم تا حدودی مفید باشه. شما با کمی جستجو در اینترنت می تونید مطالب لازم رو پیدا کنید، من برای دوره کارآموزیم تا حدودی به این مطالب احتیاج داشتم و خاطرم هست که اطلاعات زیادی ذررابطه با الکترود موجود بود!

khodaparasti

عضو جدید
حق با شماست. در مورد روش تولید الکترود( از کشش مفتول تا تولید پودر روکش و اکسترود کردن و بسته بندی و...) مطالب بسیار کمی به زبان انگلیسی شاید پیدا کنید و مطلب فارسی در این مورد در اینترنت هم که کیمیاست.
یادم هست در یک بازدید دانشجویی
از "الکترود شیراز" وقتی درس جوشکاری داشتیم این مراحل را دیدم.
شرکت آما اولین تولید کننده مواد مصرفی جوش در ایران است. به سایت
http://www.ama-co.com/ سری بزنید و اطلاعات تماسشان را ببینید. با بخش فنی صحبت کنید حتما راهنماییتان می کنند. اگر تهران تشریف دارید حتی می توانید درخواست کنید بازدیدی از خط تولیدشان داشته باشید، با سابقه ای که از آنها دارم فکر می کنم موافقت کنند. در اینصورت گزارشی دست اول و مزین به عکس می توانید تهیه نمایید.

پیروز باشید.

بالا